Sukhoi Su-35

Başlatan nokta, Şub 20, 2017, 11:55 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Adamcağız "Lan tamam abartmayın" demek zorunda kalmış.  ;D Mesajı Paylaş

HDS

"Israil'in son zamanlarda ABD'nin bile canini sikacak siklik ve sekilde F35 kullanmasi herhalde bu ucaklarin kabiliyetleri konusundaki tum  safsatalari ortadan kaldirmis ve Israil'in neden Turkiye'nin F35 almasini istemedigi konusuna iyice aciklik getirmis olsa gerektir. "

Aynen. Hoş, bize yumruk atan İsrail'e hafif bir fiske vurur gibi yapıyor ama.

Bu hayvan herifler, Amerikan parası ve teknolojisi ile yapılan Phalcon AWACS sistemini Çin'e satıyorlardı az kalsın. O zaman Amerikan Kongresindeki tepki çok sertti. Şimdi dostlar alış verişte görsün.  :) Mesajı Paylaş

Baltica

@dalenda, Vallahi, soylenecek cok sey var da, soylemesek sanki daha iyi olur.

O raporda, "Artacak bagimlilik" vs. gibi unsurlar da var. Dogru da ! Ama, bu raporlari hazirlayan, zat-i muhteremler, hayatlarinda hic komplex bir sistem konusunda, Ruslarla calismadiklari icin, daha bagimlilik nasil olurmus bilmiyorlar bile ! SU'lardan birini alirsak, bagimlilik nasil oluyormus, gosterirler. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Aynen...

Mi-17'lerin bakımları, Rusya'da rehin kalmaları, Kornet-E olayı vs...

Yaşananları yazsak sayfalar dolar... Mesajı Paylaş

farabi

#124
Ağu 28, 2019, 10:41 ÖÖ Last Edit: Ağu 28, 2019, 10:43 ÖÖ by farabi
Biraz önce bu kez de Rusya'nın Federal Askeri-Teknik İşbirliği Birimi Başkanı Dmitry Şugayev konuşmuş. Türkiye ile henüz herhangi bir görüşme yapılmadığını sadece Türklerin uçaklara ilgi gösterdiklerini söylemiş.

Bir yılı aşkın süredir, isim ve temsil ettikleri kurumları belli pek çok üst düzey Rus yetkili , konuyla ilgili açıklama yaptı. Rusya'nın işbirliğine açık olduğunu , bu konuda Rus sistemlerinin Türk devletinin ihtiyaçlarına yönelik sunulabileceğinden bahsedip durdular. Hatta öyle ki bu açıklamalar  genellikle , ABD tarafının Türkiye ile olan sorunları derinleştiren açıklamalarıyla ilgili bir düzene sahip gibi zamanlaması vardı. Bu Ruslar enteresan adamlar. Yukarıdaki ifade bana gerçeğin ters yüz edilmiş hali gibi geldi. Mesajı Paylaş

TRaymaz

F 35 konusunda  bu aşamaya gelineceği belliydi .Alternatif  plan diye bir yerlerimizi paraladık . >:(  >:(  >:(

teknolojilerine tükürüyüm israile dedikleri orda da "orda kullanma bur da kullanma " .Gelin veriyorlar kocana yaklaşma diyorlar bu ne iş   :-\  :-\  :-\  :-\ Mesajı Paylaş

ozbey

@fc  hocam,
dediklerinize  ek  olarak  bazı  çevrelerce  sanki  ABD'ye  alternatif  bir  süper güçmüş  gibi   lanse  edilen  Rusya'nın  ekonomik  olarak   ayvayı  yemiş    olduğunu  düşünmekteyim.

bu  vaziyet  nedeniyle   satabilecekleri  herşeyi  satmaya  gerçekten  istekli  olacakları    açık da    biz    almalı  mıyız?  alacaksak  neyi  ve  nasıl  almalıyız?  gibi  sorunları  ülkenin  çıkarına  olacak  cevaplarla  çözmek gerek.

herkes  uçaklara  bakarken  şapkadan  mesela  uydu veya  başka  bir şey   da  çıkabilir.

bence  ne  kadar  ileri  gideceğimizi  batının   bizi  ne  kadar   sıkıştıracağı belirleyecek.
Mesajı Paylaş

HDS

Ben sürekli "şeytanın avukatı" gibi olmak durumunda kalmaktan sıkıldım, çoğunlukla da anlaşılmıyorum zaten, hele ki Türkiye'de sürekli "he" diyen adam olmadıkça zaten zarar ziyansındır, falandır filandır, ancak, şunu da ortaya koyalım; Rusya'nın ekonomisi "kötü", hiç iyi değil, ancak, "Ben seni paramla döverim" diyen bir Şahika Koçarslanlı da değil.

Şunu anlamamız gerekiyor; Rusya'nın tarihten gelen çok ciddi, bizleri de aşan emelleri var-dı. Sovyetler vesilesi ile bu "meydan okuyuş"un en ileri uçlarına geldi. Ağzına tokatı yedi oturdu.


Güncel Rusya, halen sisteme meydan okuyor, ancak bunu da Sovyetler gibi, yahut muarızları gibi "ekonomik makineyi yağlayarak" yapmıyor, yapmamakta da ısrar ediyor.Amerika, Bretton Woods ile kurduğu düzeneği devam ettirebilmek için o garip bozuk silahlı gücü finanse etmek zorundaydı. Aynı zamanda da mali, parasal, ticari tüm dizginlere para basmak, kurumları finanse etmek zorundaydı. AB buna bir "küçük kardeş" gibi gelişti. Yer yer tamamlayıcı, yer yer alternatif. Ancak, Rusya zaten böyle bir ekonomik "model" ve askeri "hükumranlık" yahut "koruma şemsiyesi" vaat etmiyor. Etmekten de kaçınıyor.Ruslar aptal değiller. Sovyet döneminde enini boyunu gördüler. Uluslararsı arenadaki iddasını eskisi gibi mali para enjeksiyonuna, askeri müdahaleye, vekil savaşlarına falan bağlamış değil.


Mesela, Mısır'ın 82'deki barış anlaşmasından beri ilk kez Rusya ile ticaretinin Amerika ile ticaretini geçmiş olması, Ruslar'ın para basıp bedavaya buğday ve SAM füzesi sevk etmesinden olmuyor. Demek ki başka şeyler de var. Mesajı Paylaş

ozbey


@hds  hocam,
katılıyorum. 
"Ancak, Rusya zaten böyle bir ekonomik "model" ve askeri "hükumranlık" yahut "koruma şemsiyesi" vaat etmiyor. Etmekten de kaçınıyor. "

bunu da  özellikle  vurgulamak  gerektiğini  düşünüyorum.

batıdan  dayak  yiyen  herkes  sanki   Rusya'dan  uçak  veya  bilmem  ne  alarak  kendilerince  alternatif  şemsiye   ve  hatta  fedai  olarak  gördükleri   Rusya'nın   gölgesinde  rahat  bir  uyku  çekebileceğini  düşünüyor;  ama   bence de  öyle  bir  dünya  yok.

Rus  kimseye  bunu  vaad etmediği   gibi     bunu   düşündürecek  eylem ve söylevlerden de  kaçınıyor.
allah  var  Putin ve Lavrov:    kaybedecekleri  savaşlara   girmeme  konusunda   mahir  yöneticiler  ve    gerçekçi  hedeflerin  peşine  düşüyorlar.
tüm dünyaları  "Rusyanın   müttefiki  yoktur,  eşitleri  vardır" parolasıyla  şekilleniyor.

bu ikilinin ve  hatta  Şoygu,   ile  bu  üçlünün  elinde  gayet  hatırı  sayılır  bir  nüklüer   kuvvet  ve  Tanrı  vergisi  enerji  havzaları  olunca   Rusya   hedeflerine de  bir  şekilde  ulaşıyor.

ama  tüm  bu    bol  nimetli  sürecin   bir  sonunun da  olacağını   düşünmekteyim.  yani  Rusya'nın  altın  üçlüsü  daha  kaç  yıl   hükmedecek  ve  altın  üçlü  sonrası  Rusya'yı  kim  nasıl  yönetecek?

ülkedeki  burjuvazi  bu  üçlünün  politikalarını  terkedip  dünya  ile  bütünleşmeyi  daha  karlı  görmez  mi?

yanlış  biliyor da  olabilirim;  ama  ben   mesela  Kırım  hadisesinin  ülkeye  çok zarar verdiğini  düşünen  bir  burjuvazi  olduğunu düşünüyordum  açıkçası.

saygılar.
 
Mesajı Paylaş

süper çavuş

Erdoğanın röportajından.. bence esas istenen hala F-35 ve Su-35/57 sanki mecbur bıktırmayın demek için kullanılıyor....

 - Bir defa şunun bilinmesi lazım; biz hiçbir zaman kendi bağımsızlık mücadelemizi birilerinin dudaklarının arasına bırakamayız. Uçak olsun, çeşitli savunma sistemleri olsun, helikopter olsun, bugüne kadar biz bunların teminini yaptık. F-35'ler noktasında biz pazar değiliz. Biz burada üreticiyiz. Burada eğer ABD bizimle ilgili kararını verirse, bir defa buradaki 8-9 ülkenin her birine uçak başına nereden bakarsanız bakın 8-9 milyon dolar maliyet bindiriyor. Biz şu anda beklemedeyiz. Birkaç gün içerisinde Sayın Trump ile telefon görüşmemiz olacak. Onların nihai kararını da öğrendikten sonra adımlarımızı atacağız. Yani biz şu endişeyi taşımıyoruz; "Acaba bu olmazsa ne olur" diye bir şey yok. Her şey olur. Temin edebileceğimiz pazarlar çok. Mesajı Paylaş


petibor

Akar'dan SU-35 iddialarına net yanıt
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin Rusya'dan Sukhoi SU-35 alacağına dair iddiaları yalanladı.
...

https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/akardan-su35-iddialarina-net-yanit.html?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Mesajı Paylaş

kubila

Bu kadar olay üstüne F-35'i verirler mi gerçekten? ABD kamuoyu bu kadar TR karışıtı iken? Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Turkiye butun hesabini Trump'un azledilmeyecegi ve bir sonraki secimi de kazanacagi olasiligi uzerine yapmis gorunuyor. Bizim Turkiye'ye karsi olarak gordugumuz hareketlerin buyuk bir kismi aslinda Trump'a karsi. Turkiye ABD'nin ic hesaplasmasina malzeme yapiliyor kisacasi.

Trump bu badireyi atlatirsa eli cok guclenir, biz de aradan siyriliriz. Ama risk buyuk. Mesajı Paylaş

AKINCI

Yukarıda dönen muhabbete binaen, Rusların böylede bir çıkışı olmuştu.


http://www.hurriyet.com.tr/galeri-iste-putinin-yenilemez-dedigi-6-silah-sistemi-40758996/1

Aslında NATO tarafında da koruma 'bizim için' sınırlıydı. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter