Sivil Havacılık Etkinlikleri

Başlatan canıtez, Şub 12, 2017, 11:54 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

Türkiye Pilotlar Günü

Eskişehir'deki Sivrihisar Uluslararası Sportif Havcılık Merkezi, 29 Nisan'da Türkiye Pilotlar Günü kutlamaları için pilotlara davet gönderdi.

Kutlamalarda Türkiye'nin ilk kadın akrobasi pilotu Semin Öztürk gösteri uçuşu yapacak. İsteyen pilotların Sivrihisar'a da iniş yapabileceği organizasyonda gündüz yapılacak organizasyonların ardından akşam ise 'Hangar Parti' yapılacak.

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi'nden pilotlara gönderilen açıklamada şu bilgilere yer verildi;

"Sevgili Pilot Arkadaşlarımız,

Türkiye Pilotlar Günü kutlamaları için 29 Nisan 2017 Cumartesi günü hepinizi uçaklarınız ile birlikte Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi'ne, Fly-Inn 2017'ye davet ediyoruz. Sonradan haber alan pilot arkadaşlarımız da, bu mail ellerine geçmese dahi davetlidir.

29 Nisan 2017  Cumartesi, gün içinde dilediğiniz saatte S.U.S.H.M. için iniş planlayabilirsiniz.

S.U.S.H.M. Koordinatlar, 39°17'59.29'' Kuzey 31°29'38.50'' Doğu şeklindedir.

Pistimiz, 1800 metre uzunlukta ve 32 metre genişlikte LCN asfalt değerlere sahiptir. Hava Park AMSL 2.800 feettir.

Pist yönümüz, 05 ve 23 şeklinde oluyor ve genellikle yan rüzgarlarımız boldur. Her iki pist başında da rüzgar gülü bulunmaktadır.

Hava Parkı olmamız sebebiyle kontrol kulemiz yok. Bu durumda herhangi bir yaklaşma prosedürü de bulunmuyor.

Unicom 131,625 Mhz den trafik bilgisi vererek yaklaşıyorsunuz, gözünüzü dört açıp iniyorsunuz. Bu kadar basit.

Elbette 29 ve 30 Nisan için Unicom 131.625 Mhz "Artan Kule" çağrı işaretiyle yer hizmetleri ve basit trafik bilgileri için faal olacak… Ancak kumanda sizdedir.

Hava Parkımızda Jet A1 / Mogas ve Avgas yakıtları bulunmaktadır. Jet A1 ve Avgas yakıt tankerimizden, Mogas ise varilden ikmal yapılmaktadır.

29 Nisan Fly- Inn etkinliklerimiz arasında Hava Parkımızda olacak bütün hizmetler ( Sky Cafe, yakıt ve teknik hizmetler hariç) ücretsizdir. Ödemeleri olan hizmetler karşılığında nakit veya kredi kartı geçerlidir.

Lokal uçuş yapmak isterseniz mümkündür. Hava Parkımızda "ilk müdahale" için 2 adet yangın aracı bulunmaktadır ve faaldir.

Apronda "bağlamalı" 12 adet park yeri bulunmaktadır; bunun dışında çim üzeri park imkanları yaratmaya çalışıyoruz.

29 Nisan akşamı Kılıç Hangarı'nda "Süper Şahane" B&Q partimiz var… Her şey ücretsiz...

Gün içinde - parti öncesi - yemek ve diğer ihtiyaçlarınızı  "Sky Cafe" den ücreti karşılığı temin edebilirsiniz…. Tavsiye ederiz yemekleri nefis oluyor :)

29 Nisan akşamı partiden dilediğiniz saatte ayrılıp otele geçebilirsiniz.

Bunun için servis düzenliyoruz… Aynı servisler ertesi gün sizi tekrar S.U.S.H.M.' ye getirebilecekler.

30 Nisan 2017 Pazar gününü gidişler için ayırdık…

Lütfen, Otel ve servis rezervasyonu isteyen arkadaşlarımız AIS ofisten Rabia Özmen ile temas kurarak bu isteklerini belirtsinler.

AIS telefon : 0 222 724 30 40 veya 0 222 724 30 41

Aynı şekilde tahmini iniş saatlerinizi AIS ofise bildirmenizi rica ederiz.

Hava Parkımız bir havaalanı değildir. SHGM'nin yayınladığı genelge ve geçerli Hava Park talimat ile işletilmektedir. Bunlara göre, Hava Parkımızdan istifade edecek bütün hava taşıtlarının sorumlulukları "Kaptan Pilotlarına" aittir. Uçuş Planlarınızı açmak ve kapatmak için AIS ofisten istifade edebilir, veya kendi planlamanızı yapıp ona göre hareket edebilirsiniz. Hava Parkımız Türkiye AIP sinde yayınlanmıştır. Dilerseniz her türlü teknik bilgiye Türkiye AIP sinden ulaşabilirsiniz.

Süper Şahane bir Hangar Partisi yaşamak, keyifle zaman geçirmek dileği ile bütün pilotlarımızı ve ailelerini bekliyoruz."

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/pilotlar-sivrihisarda-bulusuyor.html Mesajı Paylaş

canıtez

Umurbey Havacılık Festivali


murbey Belediyesi'nce Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği iş birliği ile düzenlenecek Uluslararası Havacılık Festivali, 17-20 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey beldesinde festival için hazırlanan 75 dönümlük alanda yer alan uçuş pistleri, konser, süper enduro yarış pistinde festivale katılanlar isterlerse alandaki çadırlarda konaklayabilecek. Festivalde Kıraç, Teoman, Beyza Durmaz ve Romen sanatçı İnna, DJ Vanessa Moreno, gibi ünlü isimler konser verecek.

Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, "Bu kadar büyük çaplı bir organizasyonu gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimiz konusunda tereddütlüydük. Ama her şey çok güzel gitti. Sadece uçuşla da kalmadı iş. Avrupa enduro yarışları, ralli yarışları için bir pist yapıldı. Yaklaşık 500 tane motosiklet, burada sıralama turları yapacaklar. Bu yarışın Çanakkale ayağını oluşturacak. Bunun yanı sıra paraşütle atlama olacak. Çocuklarımızın hayallerine dokunacak, F16 simülatörü olacak. Çocuklarımız F16 kullanırmış gibi burada simülatör kullanacaklar. Plajda çeşitli faaliyetler olacak. Burada büyük bir plaj hazırladık. Bu da Umurbey'e kazandırılmış oldu" dedi.

4 gün boyunca sürecek festivalde konaklama imkanlarının da olduğunu belirten Başkan Yavaş, "Festivalin ardından burada modern bir festival alanı da kalmış olacak. Bundan sonra da isteyen uçak indirecek, isteyen konser yapacak, isteyen motor sürecek. Böyle bir alanı kazanmış olduk. Umurbeylilerden büyük destek gördük. Onlar da bu etkinliğe ev sahipliği yapacaklar. Artık festival için geri sayıma başladık. 3 bin nüfuslu bir belde olarak, 4 gün boyunca toplam 60 bin kişiyi ağırlamayı planlıyoruz. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek festivalimize Türkiye'nin her yerinden vatandaşlarımızı bekliyoruz. Festival biletleri "buradaetkinlikvar.com/grup/70/canakkale-troy-air-fest" internet adresinden alınabilecek" diye konuştu.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/umurbey-festival-heyecani.html Mesajı Paylaş

canıtez

Sivrihisar'da ücretsiz halk uçuşu yapılacak


Sivrihisar'da 16-17 Eylül tarihleri arasında yapılacak 'Air Show' için ücretsiz halk uçuş gerçekleştirilecek. Bu uçuşlara katılmak isteyenlerin 0 535 657 83 22 numaralı telefona Adınızı Soyadınızı yazarak "sadece bir" SMS göndermeniz yeterli. Kayıtlar, 15 EYLÜL saat 18.00'e kadar alınacak.

İŞTE KURALLAR

• 16 Eylül günü 36 kişi, 17 Eylül'de de 36 kişi olarak toplam 72 kişi uçurulacaktır. Kura çekimi anılan günlerde saat 16.55 de anons sahnesinde yapılacak ve günün şanslıları aynı gün hemen uçurulacaktır. Uçuş bir adet meydan turunu kapsamakta ve toplam süresi yaklaşık 10 dakika olmaktadır. Kayıtlar her iki gün için de geçerlidir. Yani, isminiz cumartesi günü çıkmadıysa üzülmeyin, çekilişe katılma hakkınız Pazar günü de devam edecek.
• Kura çekimi sırasında anons sahnesi önünde bulunmanız gerekmektedir.
• Katılmak isteyenler 90 Kg ağırlığı aşmamalılar.
• 18 yaşından küçüklerin anne veya babasından birinin uçuş öncesi yanında bulunması ve onayı gereklidir. Ebeveyn tarafından imzalı izin onayı olmayan çocukları uçurmamız mümkün olamamaktadır.
• Çekilişler her iki gün de gösteri alanında ve etkinlik sonunda gerçekleşecektir.
Havacılıkla dolu günlerin sonunda böyle bir uçuş yapmak şansı isterseniz gecikmeden SMS göndermenizi öneririz. Çekiliş sırasında her bir ismin sadece bir şansı bulunmaktadır. Aynı ismin birden fazla gönderilmesi kura şansını artırmamaktadır.

SMS masrafı kendi ücret tarifenizle şekillenmekte ve organizasyona "HİÇBİR MADDİ GELİR" getirmemektedir.

http://www.kokpit.aero/isteyene-ucretsiz-ucus Mesajı Paylaş

canıtez

Çanakkale "Troy Air Fest" Başladı


ÇANAKKALE'de, Umurbey Belediyesi ve Görsel Tanıtım Derneği işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Havacılık Festivali 'Troy Air Fest' başladı. Festivalde çocuklar, pilotlarla birlikte boğaz ve şehitlik semalarında uçarak büyük bir heyecan yaşadı.

Lapseki İlçesi'ne bağlı Umurbey Belediyesi ve Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği işbirliğiyle kentte ilk kez Havacılık Festivali düzenlendi. 4 gün sürecek olan 'Troy Air Fest'in ilk gününde, festivale gönüllü olarak katılan pilotlar, 'Cessna 172', 'Cessna 206', 'Gyro' ve 'Ultralight' tipi uçaklar ile Umurbey sahilindeki festival alanında özel olarak hazırlanan 750 metre uzunluğundaki piste iniş yaptı. Kuvvetli esen poyraza karşın havanın müsait olduğu anlarda sivil havacılığı sevdirmek için çocuklar, Çanakkale Boğazı ve Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitliklerin üzerinde uçuruldu. Birçok çocuk ilk kez uçmanın heyecanını yaşadı. Festival boyunca gönüllü çocuklar uçurulacak. Festivalde ayrıca motosiklet yarışları, konserler, sahilde plaj voleybolu gibi etkinlikler gerçekleşecek. Festivale gelen katılımcılar, ayrıca alanda çadır kurarak 4 gün boyunca burada konaklayabilecek.

Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği Başkanı Timur Kara, Umurbey'de festivalin biraz gecikmeli olarak başladığını söyledi. Dün hava şartlarının iyi olmadığını da belirten Timur Kara, sözlerine şöyle devam etti:

"Gecikmeli olarak hala gelen uçaklar var. Şu anda 4 tane uçağımız festival alanında. Havada 6 tane daha uçağımız var. Gün içerisinde onlar da gelecek. Yarın ve yarından sonra da uçaklar gelmeye devam edecek. Hava şartları elverdiğince çocukları uçurmaya çalışacağız. Bugün uçuşların birazına başladık. Çocuklar çok heyecanlı. Bütün herkesi Umurbey'e bekliyoruz."

Umurbey Belediye Başkanı Ak Partili Sami Yavaş ise, festivalin etkinlikler ile devam ettiğini belirterek, "Bu gördüğünüz festival alanı bundan 7 ay önce komple bataklık bir alandı. Çok yoğun çalışmalarla burası yaklaşık 3 bin 500 kamyon malzeme ile dolduruldu. Plajla birlikte bu alan artık etkinliklerin yapıldığı bir alan haline getirildi. Umurbey kordonuna kavuştu. Halk plajı şeklinde hazırladık. Festivalimiz akşam konser ve çeşitli etkinlikler ile devam edecek. Dolu dolu Çanakkale'nin en kapsamlı bir festivali olacak inşallah" dedi.

Festivalde hayatında ilk kez uçan çocuklardan biri olma şansını yakalayan Kaan Kara, "Çok güzeldi. Kalkarken uçaktan traktör gibi sesler çıkıyordu. Titriyordu. Ama havalanınca hiç korkmadım. Güzeldi. Uçuş sırasında kalkarken biraz korktum" diye konuştu.

Arda Kara ise, "İlk uçuşumdu. Baya güzeldi. İlk başka heyecanlanıp, korkacağımı sandım. Ama korkmadım. Uçuşu herkese tavsiye ederim. Pilot olmayı düşünüyorum. Zaten biz simülasyona da gitmiştik. Orada F-16'larla da eğitim aldık" diye konuştu.

http://www.kokpit.aero/canakkale-troy-air-fest


Mesajı Paylaş

canıtez

Türkiye Yamaç Paraşütü Yarışması 3.Etap


Yamaç Paraşütü Türkiye Şampiyonasının üçüncü etabı olan "Nilüfer Hedef Yarışması", yamaç paraşütü tutkunlarını Nilüfer'de buluşturacak. Nilüfer Belediyesi ile Türkiye Hava Sporları Federasyonu (THSF) iş birliğiyle düzenlenen yarışma, 15-17 Eylül tarihleri arasında Nilüfer Belediyesi Fadıllı Havacılık Tesislerinde gerçekleştirilecek.

Kadınlar, spor kulüpleri ve genel klasman olmak üzere 3 kategoride yapılacak olan yarışmaya, GSGM sporcu lisansına sahip, termik uçuş ve acil durum çalışmaları konusunda eğitim almış, en az 100 uçuşu olan pilotlar katılabilecek. Yarışmaya katılmak isteyen pilotların başvuru sırasında, uçuş seviyesi ile ilgili bilgi vermesi ve eğitim aldığı kişi, kulüp ya da kurumu referans göstermesi de gerekiyor. Uçuş seviyesi yetersiz görülen pilotların başvuruları kabul edilmeyecek.

http://www.airkule.com/haber/PARASUTLER-NILUFER-DE-YARISACAK/28199 Mesajı Paylaş

canıtez

THK Rone Koen Turkiye Milli Model Uçak Serbest Uçuş Şampiyonası


THK Rone Koen Turkiye Milli Model Uçak Serbest Uçuş Şampiyonası, Ankara'da başladı.

Uluslararası Havacılık Federasyonu takviminde yer alan ve Türk Hava Kurumu (THK) ile Yenimahalle Havacılık Kulübü'nün ortaklaşa düzenlediği şampiyonada ilk gün tamamlandı.

Gölbaşı'nda gerçekleştirilen organizasyonun ilk gününde F1B Lastik Motorlu Modeller ve F1H Tipi Planörler (A-1, Kırlangıç, Flamingo) kategorilerinde yarışlar yapıldı.

F1B Lastik Motorlu Modeller sınıfında Şeref Yetiş birinci, Kadir Baran ikinci, İsmail Sarıoğlu üçüncü oldu. Takım klasmanında İstanbul Model Uçak Kulübü birinci, Pendik Sportif Havacılık Kulübü ikinci, Yenimahalle Havacılık Kulübü üçüncü sırayı elde etti.

Şampiyonada F1H Tipi Planörler kategorisinde ise Melih Özüduru birinci, Muhammet Ertör ikinci, Hüseyin Tecer üçüncü sırayı aldı. Takımlarda ilk üçü sırasıyla Sivas Sportif Havacılık Kulübü C, Selçuk MTAL ve Sivas Sportif Havacılık Kulübü B oluşturdu.

Organizasyonun ikinci ve son gününde yarın F1A Planörler (A2-Leylek) ve P-30 Tipi Modeller (Lastik Motorlu) sınıflarında yarışlar yapılacak.

THK Model Uçak Okulu Müdürü Mehmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şampiyonaya yaklaşık 150 sporcunun katıldığını belirterek, dereceye girenlerin Türk Model Uçak Milli Takımı'nın aday kadrosunu oluşturacağını ifade etti.

Türkiye'de model uçağa yoğun bir ilginin bulunduğunu vurgulayan Arslan, sportif havacılıkla ilgili ücretsiz kurs almak isteyenlerin THK'ya başvurabileceğini söyledi.

THK'nın ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yaptığına işaret eden Arslan, "Öğretmenlere bu işi öğretiyoruz. Onlar da bulundukları okullarda öğrencilerini yetiştiriyor. THK model uçak malzemelerini de ücretsiz okullara gönderiyor." diye konuştu.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/model-ucaklar-baskentte-havalandi.html Mesajı Paylaş

canıtez

2017 Türkiye Milli Model Uçak Serbest Uçuş Şampiyonası' Gölbaşı'nda yapıldı


Türk Hava Kurumu (THK), Gölbaşı Belediyesi ve Yenimahalle Sportif Havacılık Kulübü'nün ortaklaşa düzenlediği '2017 Türkiye Milli Model Uçak Serbest Uçuş Şampiyonası' Gölbaşı'nda gerçekleştirildi. Şampiyonada, Türkiye'nin dört bir yanından model uçak severler bir araya geldi.

Gölbaşı Yavrucak Köyü mera alanında gerçekleştirilen programa Belediye Başkanı Fatih Duruay, THK Genel Sekreteri Salim Kaya, Yenimahalle Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Necdet Ergin, Gölbaşı Belediye Spor Kulubü Başkanı Hayati Çal, THK Teftiş Kurulu Başkanı Yücel Zengin ile çok sayıda vatandaş katıldı. Türkiye'nin dört bir yanından model uçak severleri bir araya getiren '2017 Türkiye Milli Model Uçak Serbest Uçuş Şampiyonası'nda bugün 'Motorlu Yamaç Paraşütü' ve 'Yelken Kanat' gösterileri de yapıldı.

Yarışmaya 96 model uçak yarışmacısı, 26 hakem, toplam 156 kişi katıldı. Pilotlar F1A, F1B, F1H ve P30 gibi farklı görevlerin oluşturduğu 4 farklı klasmanda ferdi, takım ve junior kategorilerinde değerlendirildi. Model uçak tutkunlarının yarıştığı yarışmanın ardından dereceye giren yarışmacılara kupa ve madalyaları Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, THK Genel Sekreteri Salim Kaya, Yenimahalle Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Necdet Ergin, Gölbaşı Belediye Spor Kulübü Başkanı Hayati Çal tarafından takdim etti.

Programda konuşan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, gençlerin bu spor dalına yönelmeleri için desteklerini sürdüreceklerini söyledi.

THK Genel Sekreteri Salim Kaya ise konuşmasında, "Kurum olarak amatör hava sporlarının her branşında hem eğitimler veriyor, hem de ulusal ve uluslar arası şampiyonalar düzenliyoruz. Bu şampiyonalara sporcular da gönderiyoruz. Her koşulda ve her ortamda sporcuya ve sportif havacılık kulüplerini destekleme kararlılığımızı sürdürüyoruz" diye konuştu. Program sonunda Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay'a THK Genel Sekreteri Salim Kaya teşekkür plaketi takdim etti.

http://www.kokpit.aero/golbasi-nda-bulustular
Mesajı Paylaş

canıtez

Türkiye Drone Şampiyonası İstanbul'da Başlıyor


Türkiye'nin ilk resmi Drone Yarışları İstanbul'da başlıyor. 40 profesyonel pilotun tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı araçları ile yarışacaklar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenecek olan organizasyona ilk kez lisanslı yarışçıların öncülük edeceği resmi bir lig olarak başlıyor. Tüm dünyada ilgi odağı olan yarışlar Türkiye Drone Şampiyonasına katılan başarılı yarışçılar Türkiye'yi yurt dışında temsil edecekler.

İnsansız hava aracı yarışları olarak tanımlanan Drone, düzenlendiği ülkelerde en iddialı ve dikkat çeken yeni nesil organizasyonların başında geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nün desteği, İSBAK'ın ana sponsorluğu ve Drone Yarışçıları Derneği işbirliği ile düzenlenecek olan Türkiye Drone Şampiyonası birinci etap yarışları, lisanslı drone pilotlarının katılımıyla yapılacak.

Meraklıları için önemli bir etkinlik olan ve özel olarak hazırlanan parkurdaki yarışlarda, pilotlar tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı araçlarla mücadele edecekler. Güzel ve heyecan verici bir hafta sonu geçirmek isteyen tüm İstanbullular etkinliğe davetli…

Hız ve manevra kabiliyeti yüksek; tamamen kullanıcının kumanda yeteneğine dayalı olarak tasarlanan araçların yer alacağı Türkiye Drone Şampiyonası'nın birinci etap yarışlarına Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 40 lisanslı pilot katılacak.

Pilotlar iki gün boyunca yedi farklı etapta yeteneklerini sergileyecekler ve birincilik için mücadele edecekler. Yarışların sonunda dereceye giren pilotlar uluslararası organizasyonlarda Türkiye'yi temsil edecekler.

TÜRKİYE DRONE ŞAMPİYONASI PROGRAMI

Yer: Caddebostan Sahili
23 Eylül Cumartesi
11.00 Açılış töreni
11.30 Açılış Gösterisi
12.00 1-3 Etapları Drone Şampiyonası

24 Eylül Pazar
12.00 4-6 Etapları Yarışmaları
18.00-19.00 Final Yarışları
19.30 Madalya töreni

http://www.rayhaber.com/2017/09/turkiye-drone-sampiyonasi-istanbulda-basliyor/ Mesajı Paylaş

canıtez

Pilotlar ve kontrolörler KKTC'de karşı karşıya gelecek

ilotlar ve hava trafik kontrolörleri MECAP'ta (Middle East Controllers And Pilots Cup)  karşı karşıya gelecek.

İlki 2010 yılında Bahreyn'de gerçekleştirilen organizasyon bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) düzenlenecek).

Organizasyonun KKTC'de yapılması hem siyaseten, hem ülkleler arası ilişkiler yönünden, hem de ülke tanıtımı açısından ise önemi oldukça büyük. CTATCA (Kıbrıs Türk Hava Trafik Kontrollerleri Derrneği) MECAP, Çatalköy Belediyesi ve Düzkaya Spor Kulübü'nün ortak organizasyonları ve destekleri ile gerçekleştirilecek.

MECAP organizasyonuna katılacak olan ekipler şöyle;
Emirates ACC
Oman Air
Kuvait ACC
Saudia ACC
Air Arabia ACC
Gulf Air
Bahreyn ACC
Anatolian Eagles
İran ATC
Riyad ATC
Türkiye ATC
CTATCA /Ercan ATC
TRNC Pilots

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/pilotlar-ve-kontrolorler-kktcde-karsi-karsiya-gelecek.html Mesajı Paylaş

canıtez

Çorum'da çocuklar hayallerindeki uçakları tasarlayacak

Çorum Kent Konseyi ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi ortaklaşa model uçak ve gemi kursu başlatıyor.

Çeşitli yaş gruplarından katılımcıların katılabileceği yeni bir kursu daha başlatıklarını kaydeden Çorum Kent Konseyi Başkanı Turhan Candan, model uçak ve gemi kursuna gelenler hayallerine göre uçak ve gemi tasarlayacak. Model uçak ve gemi yapımı ilk bakışta bir hobi gibi görülse de aynı zamanda güzel bir kazanç kaynağı haline gelebilir şeklinde konuştu.

Model uçak ve gemi kursumuz yaklaşık üç ay süreceğini kaydeden Turan Candan, " Hayallerini gerçekleştirmek için 15 kişinin katılabileceği kursa kayıtlar Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi'nde yapılacak. Kursumuzu Çorum Model Uçak Kulübü hocalarından Hakan Gören ve Aytekin Ağırcan verecek. Bizlerin böylesine güzel bir kursu açmamızda destek olan Çorum Model Uçak Kulübü yöneticileri teşekkür ediyorum," dedi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/corumda-cocuklar-hayallerindeki-ucaklari-tasarlayacak.html Mesajı Paylaş

canıtez

Adana'da semalarında festival heyecanı

Adana'da, bu yıl 8'incisi düzenlenen Uluslararası Geleneksel Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali heyecanı yaşanıyor.

Kabasakal Rüzgarlıtepe'deki alanda toplanan farklı il ve ülkelerden gelen paraşütçüler, atlayış yaparak Seyhan Baraj Gölü üzerinde uçuş gerçekleştirdi.

Adana Havacılık ve Adrenalin Sporları Kulübü (AHAS) Başkanı Güner Akkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adana Büyükşehir Belediyesinin ana sponsorluğunda bu yıl merhum yamaç paraşütü pilotu Sabri Kavuncu anısına düzenledikleri festivalle amaçlarının, bu spora dikkati çekmek, gençleri spora teşvik ederek ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak oduğunu söyledi.

Kentin tanıtımına da katkı sağladıklarını belirten Akkaya, "Festivale 34 ilden 150 kadar yamaç paraşütçüsü katıldı. Bunun yanında 7 ülkeden de misafirimiz var. Portekiz, Macaristan, Fransa, Litvanya, Rusya, Azerbaycan ve İran'dan 15 sporcu  bulunuyor. Bunların hepsi Adana'ya ilk defa geliyorlar. Bunun kente turizm anlamında çok ciddi katkısı oluyor. " diye konuştu.

Festivalin yarın şovlarla devam edeceğini ifade eden Akkaya, Kurttepe mevkisinden ücretsiz servis araçlarıyla etkinliğin yapıldığı alana 3 bin Adanalıyı taşımayı hedeflediklerini dile getirdi.

Etkinlikler kapsamında usta pilotlar, yamaç paraşütü, mikrolight, delta kanat, gyrocopter ve tek motorlu uçaklarla gösteriler yapacak.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/adanada-semalarinda-festival-heyecani.html Mesajı Paylaş

canıtez

Türkiye'nin 2020 Dünya Hava Oyunlarına Adaylığı

Türkiye'nin 100'ün üzerinde üyesi olan FAI Uluslararası Hava Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen ve 2020 yılında yapılacak olan Hava Oyunları'na adaylığı daha önce açıklanmış ve 25 Ekim 2017 tarihinde ev sahibi ülkenin seçimle belli olacağı belirtilmişti. FAI yetkililerinin bulunduğu heyetin 2020 hava oyunları'nın planlamsı ile ilgili altyapı .alışması çerçevesinde Ankara-Etimesgut, Eskişehir-İnönü, İzmir-Efes, Antalya-Karain ve Erzincan'daki eğitim merkezleriyle Muğla-Babadağ'daki tesisleri gezerek 12 branşın yer aldığı ve oyunların nerelerde yapılabileceğini tespit edcekleri belirtildi. 1997 yılında 1. Dünya Hava Oyunları ülkemizde gerçekleşmişti.

Geçtiğimiz 25 Ekim 2017 günü  yapılan oylamada aday olan birçok ülke mercek altına alınarak elemeler yapıldı ve sonuçta adaylar 3 ülkeye indirildi. Amerika, Malezya ve Türkiye kalan ülkeler. Aralık ayında Lozan'da  bu üç ülke FAI genel kuruluna sunulacak ve FAI'ye üye tüm ülkelerin oylaması sonucu kalan ülke 2020 hava oyunlarına ev sahibi olacak.

http://www.goklerdeyiz.net/turkiyenin-2020-dunya-hava-oyunlarina-adayligi/ Mesajı Paylaş

canıtez

İlk Drone şampiyonası yapıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Türkiye'nin ilk resmi Drone Yarışları yapıldı.

Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi'nin Salonu'nda gerçekleşen drone yarışlarına 40 profesyonel pilot katıldı.

Pilotlar tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı insansız hava araçlarıyla kıyasıya yarıştı.

Yarışmayı yakından takip etmek için BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, İBB İSBAK A.Ş Genel Müdürü Muhammed Alyürük, İBB Gençlik Spor Müdürü Ayhan Kep, TÜGVA İstanbul İl Başkanı Fatih Coşar katıldı.

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nün desteği, İSBAK'ın ana sponsorluğu ve Drone Yarışçıları Derneği işbirliği ile düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası birinci etap yarışlarına, vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Yarış ile ilgili açıklama yapan BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar: "Büyükşehir Belediyesi ile Havacılık Federasyonu'nun bir organizasyonu. Burada görmüş olduğunuz yarışmacılar kendileri her biri kendi imalatı olan insanız hava araçlarını burada bir kardeşlik havasında yarıştırarak bunu seyircimiz ile halkımız ile buluşturuyorlar. Bu tarz etkinlikler bizim gençliğimizin kendi İHA'larını tasarlaması tasarladıkları İHA'larla bu tarz etkinliklerle bunu halkımız ile buluşturmasından dolayı ben ülkemiz açısından önemli ve kıymetli olduğunu değerlendiriyorum" dedi.

İBB İSBAK A.Ş Genel Müdürü Muhammed Alyürük ise, "Bugün Türkiye Drone Şampiyonusu'nda gençlerimizle beraber bizde yerimizi almaya çalıştık. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin bir şirketi olarak İSBAK A.Ş teknolojik faaliyette olduğu gibi bugün de Türkiye Drone Şampiyonusu'nda yer alarak elemizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Ülkemizde gerçekleştirilen bu tür faaliyetlere gerçekten çok önem veriyoruz. Bu iş sadece şampiyonanın ötesinde teknolojini geliştirilmesi ve bu alandaki faaliyetlere de yatırım yapılması amacıyla önem veriyoruz" şeklinde konuştu.

http://airturkhaber.com/haber.asp?id=5637
Mesajı Paylaş

canıtez

Eskişehir'de "Yaşasın Havacılık, Yaşasın Bilim" Etkinliği

Havacılık kenti Eskişehir'e yaraşır bir Havacılık Parkı nasıl oluşturulur sorusu ile yola çıkan Anadolu Üniversitesi, "Yaşasın Havacılık, Yaşasın Bilim" adlı etkinliği düzenlemeye hazırlanıyor.

7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü'nün kutlanacağı haftanın sonunda gerçekleşecek etkinlik serisi, sadece çocukları değil, havacılık tutkusunu içinde taşıyan 7-77'ye tüm Eskişehirlileri ağırlayacak. 9-10 Aralık Cumartesi- Pazar 2017 günleri ESPARK Alışveriş Merkezindeki "Yaşasın Havacılık! Yaşasın Bilim!" etkinliği kapsamında, çocuklar için tasarım atölyesinin yanı sıra, her yaştan katılımcılar için, uçakların nasıl uçtuğunu anlatan sunumlar yapılacak. Havacılık tarihinin önemli kilometre taşları, Nuri Demirağ ve Selahattin Reşit Alan'ın da anılacağı etkinlikte, Selahattin Reşit Alan Tasarım Atölyesinde çocuklar, basit ev aletleri ve geri dönüşüm malzemelerini kullanarak

hava aracı tasarlayabilecekler. Çocuklar, tasarladıkları hava araçlarını dikey rüzgar tünelinde deneyecek ve Havacılık Parkı uzmanları ile tasarımlarını geliştirecekler. Nuri Demirağ Gök Okulu'nda ise çocuklar, "Uçaklar Nasıl Uçar" adlı sunumlar ile havacılığı, bilimin ışığında öğrenecekler.

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı "Yaşasın Havacılık! Yaşasın Bilim!" etkinliği ile yeni yılı karşılamanın mutluluğunu yaşarken, 2018 yılının da verimli bir yıl olacağının müjdesini veriyor. Şubat ayından itibaren minik misafirler gruplar halinde ve önceden alınmış randevular kapsamında Havacılık Parkı'nda ağırlanacak. Etkinlik 9-10 Aralık günlerinde Eskişehirliler ile buluşacak.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/havacilik-meraklilari-burada-bulusacak.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter