Yabancı Savaş Gemilerinin Türkiye Ziyaretleri

Başlatan nokta, Şub 12, 2017, 11:39 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Brezilya Donanması'na ait Liberal Fırkateyni Mersin Limanı'na demirledi

BM'nin Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) kapsamında Lübnan'ın kıyı şeridini güvence altına almak amacıyla görev yapan Brezilya Donanmasına ait "Liberal" isimli fırkateyn Mersin'e geldi.

Mersin Limanı'na yanaşarak, yakıt ikmali yapan gemide akşam kokteyl düzenlendi. Kokteyle Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Brezilya'nın Ankara Büyükelçisi Eduardo Gradilone, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve davetliler katıldı.

Gradilone, kokteylde yaptığı konuşmada, çok yoğun bir gün geçirdiğini söyledi. Mersin'in Brezilya'ya benzediğini belirten Gradilone, "Mersin ekonomisi ilgi çekici. Ekonomik ilişkiler gelişecek. Çünkü yeni projeler başlatılmaya çalışılıyor. Bugün bir fırkateynimiz Mersin'e geldi. Biz de bunun için kente geldik. Türk yetkililer Brezilya fırkateynlerine büyük destek veriyorlar. Bu Lübnan'daki çok önemli bir Birleşmiş Milletler görevi. Burada Türk yetkililerle olmak çok önemli. Ortak ilişkilerimiz çok kuvvetli. Mersin de bu ortaklık için çok önemli bir yer. Bu iş birliğini ekonomi, kültür gibi alanlarda da devam ettirmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak da gemiyi ve tüm mürettebatını Mersin'de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Lojistik destek sağlanması dolayısıyla Brezilya gemilerinin sık sık Mersin'e uğradığını aktaran Çakacak, bunun iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirilmesi bakımından önemli olduğunu belirtti. "Liberal"in gerekli ikmalleri yaptıktan sonra kentten ayrılacağı öğrenildi.

http://www.denizhaber.com.tr/brezilya-donanmasina-ait-liberal-firkateyni-mersin-limanina-demirledi-haber-72635.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin Deniz Kuvvetleri'ne ait filo İstanbul'da


Çin Deniz Kuvvetleri'ne ait filo, bugün İstanbul'a vararak dört günlük ziyaretine başladı.

Çin filosu, limanda düzenlenen görkemli törenle karşılandı. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve İstanbul Başkonsolosu Qian Bo'nun yanı sıra, Türkiye'de faaliyet gösteren Çinli işletmelerin temsilcileriyle farklı çevrelerden Çin vatandaşları da törene katıldı. Ziyaret sırasında iki taraf arasında çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi bekleniyor.

http://www.denizhaber.com.tr/cin-deniz-kuvvetlerine-ait-filo-istanbulda-haber-75321.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

İtalyan askeri eğitim gemisi, Aksaz Deniz Üssü'ne demirledi

İtalya Deniz Kuvvetlerine bağlı "Durand de la Penne" adlı savaş ve askeri eğitim gemisi, 3 gün sürecek liman ziyareti için Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Aksaz Deniz Üssü iskelesine demirledi.

İtalya Deniz Kuvvetlerine bağlı "Durand de la Penne" adlı savaş ve askeri eğitim gemisi komuta kademesi, ilk olarak Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar'ı ziyaret etti.

Ziyarette, Gemi Komutanı Deniz Kurmay Albay Fabrizio Rutteri'ye, İtalya Büyükelçiliği Savunma Ateşesi Deniz Kurmay Albay Attilio Gattia, öğrenci komutanı, öğrenci temsilcisi ve gemide görevli bir subay eşlik etti.

Gemi Komutanı Deniz Kurmay Albay Fabrizio Rutteri, belediyeyi ziyarette yaptığı konuşmada, Marmaris'in İtalya'da çok iyi bilinen turistik bir ilçe olduğunu söyledi.

Bu sabah Marmaris'i görünce neden çok kişi tarafından bilindiğini anladığını belirten Rutteri, "Bu güzel ilçede gemi personelimle bulunmaktan dolayı mutluyum. Gemimiz 3 gün kalacak. Bu sürede bazı etkinliklerimiz de olacak. yemek ve kokteyl vereceğiz. Gemimizi Türk dostlarımıza açacağız. Marmaris'in turistik ve tarihi yerlerini de gemi personelimiz gezecek. Özellikle halk pazarını görmek istiyoruz." dedi.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ise askeri geminin eğitim sırasında ilçede liman ziyareti yapmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirirken gemi personelini görevlerinden sonra tatil için Marmaris'e gelmeye beklediklerini kaydetti.

Öğrencilerle birlikte 350 askeri personelin bulunduğu askeri gemide, ilçe protokol üyeleri ve askeri erkana öğle yemeği ve kokteyl verilecek.

http://www.denizhaber.com.tr/italyan-askeri-egitim-gemisi-aksaz-deniz-ussune-demirledi-haber-76443.htm Mesajı Paylaş

Bozok

İzmir limanında bir Alman savaş gemisi varmış. Ama haber veren arkadaş bu işlerden hiç anlamadığı için başka bilgi veremedi. Ama allahtan Alman bayrağını tanımış. :D Mesajı Paylaş

Donanma

Adı "Bayern". Brandenburg sınıfı bir firkateyn. 1996 yılından beri hizmette. NATO'nun SNMG-2 (Standing NATO Maritime Group 2) görev grubu kapsamında Almanya'nın "Frankfurt Am Main" isimli Berlin sınıfı destek gemisinin yerini aldı. SNMG-2'nin görev bölgesi Akdeniz. Mesajı Paylaş

Atılgan

NATO görevindeki gemiler Samsun Limanı'na demir attı

NATO Daimi Deniz Görev Grubu faaliyetleri kapsamında 3 askeri gemi Samsun'a geldi.

NATO Daimi Deniz Görev Grubu (SNMG-2) faaliyetleri kapsamında TCG FATİH (F-242), HNLMS DE RUYTUR (F-804) ve ROS REGELE FERDINAND (F-221) isimli SNMG-2 askeri gemiler Samsun Limanı'na demir attı.

Samsun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, SNMG-2 Grup Komutanı Tuğamiral Boudewjin Boots ve Kurmay Başkanı Kurmay Albay Hasan Özyurt ile Türkiye, Hollanda ve Romanya gemi komutanlarının Vali Osman Kaymak'ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Türkiye Cumhuriyeti olarak NATO'nun bir üyesi olmaktan mutlu olduklarını belirten Kaymak, "NATO'nun güç olarak dünyadaki barışı garantileyen ve bu barışa katkı yapan bir birlik olduğunu düşünüyoruz. Samsun bir ilk adım kenti. Aynı zaman bir sahil kenti. Zaman zaman ilimize gelen gemi komutanları bizleri ziyaret ediyorlar. Biz bundan son derece mutlu oluyoruz. İlimize gelip bizleri ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz diyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kaymak, ziyaretin anısına  Boots'a çini tablo hediye ederken Boots ise Vali Kaymak'a NATO kuvvetinin amblemini takdim etti.

Ziyaretin sonunda SNMG-2 Grup Komutanı Tuğamiral Boudewjin Boots, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı.

https://www.denizhaber.com.tr/nato-gorevindeki-gemiler-samsun-limanina-demir-atti-haber-83326.htm Mesajı Paylaş

Donanma

'Berline' sınıfı Alman ikmal gemisi A-413 Bonn şu anda İzmir Limanında. Mesajı Paylaş

Bozok

Arkadaşım İzmir Limanının karşısında Ege İhracatçı Birliklerinde çalışıyor. Dün sabah yukarıda adı geçen Alman gemisi A-413 limandan ayrılmış. Ama ayrılış sırasında yarım saat kadar önceden tüm radar antenleri dönmeye başlamış. Ayrıca geminin ön ve arkasındaki stabilize silah platformları (Bizim STAMP karşılığı) tüm ziyaret sırasında geminin ön ve arkasında düz durumdayken, ayrılma esnasında hem öndeki hem de arkadakiler kıyıya doğru çevrilmişler. Bu bana ilginç geldi. Bilenler bizleri aydınlatabilirler mi acaba. Bu doğalmıdır? Mesajı Paylaş

Udt

EO'lerle Alsancak Kordon'da üst kattaki perdesiz otel ve apartman katlarını dikizlemek için. Normal prosedür. İzmir'e gelen her NATO gemisinin katıldığı bir gelenek. Hatta yıllardır kameralardan aldıkları fotoğraflarla bir yarışma var... Yarışma subjeyi ve çekim kalitesini iceriyor. Birkaçı bende de var. Mesajı Paylaş

Atılgan

Alman donanmasının Sachsen sınıfı F-221 Hessen firkateyni İzmir Limanına geldi. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter