Deniz Kurdu-2019

Başlatan Merkator, May 11, 2019, 02:54 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

Deniz Kurdu-2019', aynı anda 3 denizde gerçekleşecek

Deniz Kuvvetler Komutanlığı'nın en büyük tatbikatlarından 'Deniz Kurdu-2019', 13-25 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Yankı Bağcıoğlu, Ege, Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de gerçekleştirilecek tatbikata 131 gemi, 57 uçak, 33 helikopterle yaklaşık 25 bin 900 personelin katılacağını söyledi.

Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki, Donanma Komutanlığı Deniz Harp Merkezi Komutanlığı'nda 'Deniz Kurdu-2019' tatbikatı öncesi brifing verildi. Brifinge Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Hasan Çankaya, Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Berker Emre Tok, Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanı Tuğamiral Yankı Bağcıoğlu ve üst rütbeli subaylar katıldı.

'YERLİ VE MİLLİ SİLAH SİSTEMLERİ KULLANILACAK'

Deniz Kurdu-2019 tatbikatıyla ilgili bilgi veren Tuğamiral Yankı Bağcıoğlu, "Deniz Kurdu-2019 Tatbikatı Genelkurmay Başkanlığı yıllık tatbikat programı çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nca planlanarak Deniz Harp Merkezi Komutanlığı tarafından sevk ve idare edilen ve Karadeniz, Ege, Doğu Akdeniz'de olmak üzere aynı anda 3 denizde icra edilecek fiili bir tatbikattır. Tatbikatın amacı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı birlik, gemi ve deniz hava vasıtalarının harekata hazırlık seviyesini arttırmaktadır. Türk Deniz Kuvvetleri'nin son dönemdeki en büyük tatbikatlarından biri olacak Deniz Kurdu'nda yerli ve milli silah sistemleri ile yüksek süratli su üstü ve hava atışları yapılacak. Gemiden karaya çok namlulu roketatar atışları, vurucu insansız hava aracı atışları, silahlı insansız hava aracı ile atışlar, UMTAS ve L-UMTAS güdümlü mermi atışları başta olmak üzere birçok atış ve eğitim icra edilecek" dedi.

131 GEMİ, 57 UÇAK, 33 HELİKOPTER, 25 BİN 900 PERSONEL GÖREV YAPACAK

Tatbikat kapsamında liman ziyaretlerinin de yapılacağını söyleyen Bağcıoğlu, "21-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında Hopa'dan İskenderun'a kadar Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz sahillerinin tamamını kapsayacak şekilde tatbikata iştirak eden 85 gemi tarafından 31 yurtiçi ve 2 yurtdışı liman ziyareti yapılacak. Tatbikatta 131 gemi, 57 uçak, 33 helikopter ile 25 bin 900 personel görev yapacak. Tatbikatın özellikle kriz yönetimi ve doğal afetlerle mücadele safhalarında devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının katılımı ile kurumlar arası eşgüdüm usul ve esasları denenecektir" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Türkiye'nin Akdeniz'deki doğalgaz çalışmaları farklı ülkeler tarafından sonlandırılması isteniyor?" sorusu üzerine Bağcıoğlu, "Zaten Türk Deniz Kuvvetleri, Türk Silahlı Kuvvetleri Doğu Akdeniz'de Akdeniz Kalkanı Harekatı adını verdiğimiz faaliyetle sürekli varlık göstermektedir. Doğu Akdeniz'de en etkili deniz kuvveti gerek nitelik ve nicelik açısından bölgede faaliyet gösteren Türk Deniz Kuvvetleri'dir. Türk Deniz Kuvvetleri mavi vatanda verilecek her türlü direktifi hak ve menfaatleri koruması kapsamda kararlılıkla yerine getirme kudret ve kararlılığa sahiptir" diyerek cevapladı.

http://www.kokpit.aero/deniz-kurdu-2019-1 Mesajı Paylaş

nokta

Denizkurdu Üç Denize Yayılıyor

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük tatbikatlarından olan DENİZKURDU-2019 Tatbikatı Anadolu'yu çevreleyen Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz'de eş zamanlı olarak başladı. Fiili ve atışlı olarak icra edilecek olan tatbikatın amacı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapan birlik, gemi ve deniz hava birimlerinin harekâta hazırlık seviyesini artırmak olarak açıklandı.

Tatbikata, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 110 gemi, deniz karakol uçağı, donanma helikopteri, İHA, deniz piyade, SAT ve SAS unsurları katılıyor. Bunların yanında Kara Kuvvetleri Komutanlığı genel maksat ve taarruz helikopteri, Hava Kuvvetleri ise E-7T Barış Kartalı uçakları ile tatbikata iştirak ediyor. Tatbikat kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı da Dost sınıfı arama kurtarma korveti, Sahil Güvenlik Botları, helikopterler ve karakol uçakları ile görev alıyor. Tatbikata, toplamda 131 su üstü unsur, 57 uçak, 33 helikopter ve yaklaşık 25 bin 900 personel katılım sağlıyor. Fiili atışların da icra icra edileceği tatbikatın arama-kurtarma safhasında devlet kurum ve kuruluşları da yer alması planlanıyor. Ayrıca tatbikat senaryosuna NATO akreditasyon süreci devam eden Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE) de katkı sağlıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/denizkurdu-uc-denize-yayiliyor/8158/1 Mesajı Paylaş

Observer

DENİZKURDU-2019 BASIN DUYURUSU

Tarih    : 09  Mayıs 2019

1. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük tatbikatlarından olan DENİZKURDU-2019 Tatbikatı 13-25 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Anadolu'yu çevreleyen Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz'de eş zamanlı olarak icra edilecektir.

2. Fiilî ve atışlı olarak icra edilecek tatbikatın maksadı; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı birlik, gemi ve deniz hava vasıtalarının harekâta hazırlık seviyesini artırmaktır.

3.  Tatbikata,

a.  Dz.K.K.lığından 110 gemi, deniz karakol uçakları, deniz helikopterleri, insansız hava araçları, Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ve Amfibi Hücum Timleri, SAT ve SAS görev timleri ile kıyı birlikleri,

b.  Kara Kuvvetleri K.lığından genel maksat ve taarruz helikopterleri,

c.  Hava Kuvvetleri K.lığından deniz harekâtına taktik hava desteği, Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçakları ile nakliye uçakları,

ç.  Özel Kuvvetler K.lığı unsurları,

d. Sahil Güvenlik K.lığından Arama Kurtarma Korvetleri, Sahil Güvenlik Botları, Karakol Uçakları ve Sahil Güvenlik Helikopterleri olmak üzere toplam 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopter ile yaklaşık 25.900 personelin iştirak ettirilmesi planlanmaktadır.

4. Tatbikatın özellikle kriz yönetimi ve doğal afetlerle mücadele safhalarında, devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının katılımı ile kurumlar arası eşgüdüm usul ve esasları denenecek, tatbikat senaryosuna NATO akreditasyon süreci devam eden Deniz Kuvvetleri K.lığımıza bağlı "Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE)" ile üniversiteler de katkı ve destek sağlayacaktır.

5. Tatbikat, 2018 yılında teşkil edilen ve Mavi Vatan-19 Tatbikatı'nı da yöneten Deniz Harp Merkezi K.lığında kurulacak olan Tatbikat Kontrol Merkezi tarafından sevk ve idare edilecektir.

6. DENİZKURDU-2019 Tatbikatı, 13 Mayıs 2019 günü, birlik ve gemilerin Kdz.Ereğli, Umuryeri, Gölcük, Erdek, Foça, Aksaz, Mersin, İskenderun'dan hareketleri ile başlayacak; harekâta hazırlık faaliyetleri, deniz harekât görevleri ile kriz ve harp dönemine yönelik eğitimler ve fiilî silah atışları icra edilecektir.

7. Ayrıca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı tüm kıyı birlikleri tarafından görev fonksiyonlarına yönelik olarak üs/ limanların savunulması, doğal afetlerle mücadele, orman yangınlarına müdahale, lojistik ve teknik destek sağlanması ile Kimyasal/ Biyolojik/ Radyolojik/ Nükleer saldırılara karşı korunma eğitimleri icra edilecektir.

8. Tatbikat kapsamında yerli ve millî silah sistemleri ile;

a. Yüksek süratli su üstü ve hava dronlarına atışlar,

b. Gemiden karaya Çok Namlulu Roketatar atışları,

c. Vurucu İnsansız Hava Aracı atışları,

ç. Silahlı İnsansız Hava Aracı ile atışlar,

d. UMTAS ve L-UMTAS güdümlü mermi atışları,

e. Denizaltı Savunma Harbi Roketi atışları,

f. Deniz Topçusu ile uçakların koordineli atışları icra edilecektir.

9. 21-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında Hopa'dan İskenderun'a kadar Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz sahillerinin tamamını kapsayacak şekilde tatbikata iştirak eden 85 gemi tarafından, 31 yurtiçi ve 2 yurtdışı liman ziyareti yapılacak, gemiler halkın ziyaretine açılacak ve aziz şehitlerimizin bizlere emaneti olan şehit aileleri ve gazilerimiz ağırlanacaktır.

Resim:Tatbikat Kapsamında Gemiler Tarafından Ziyaret Edilecek Limanlar

10. Temel harp nevi eğitimlerinin uygulanacağı tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü 24 Mayıs 2019 tarihinde icra edilecektir.

11. Tatbikata ilişkin Deniz Harp Merkezi Komutanlığı/Gölcük'te 10 Mayıs 2019 günü saat 15.00'da basın toplantısı icra edilecektir. Bahse konu faaliyete katılmak isteyen basın yayın kuruluşu mensuplarının kimlik bilgilerini 09 Mayıs 2019 günü saat 18.00'e kadar iletisim@msb.gov.tr elektronik posta adresine bildirmeleri ve 10 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.00'de Donanma K.lığı/ Gölcük Kalyon Kapı'da hazır bulunmaları önemle duyurulur.

Temas Noktaları         :

Müh.Tğm. Ahmet ŞAHİN

(Tel.No.: 0 262 414 66 01 /7642)


İda.Asb.Kd.Bçvş. Halil Gökhan IŞIKLI

(Tel.No.: 0 262 414 66 01 /2022-2024)
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter