Kuzey Kore

Başlatan nokta, Şub 12, 2017, 06:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »

meraklı

Kuzey Kore, yeni 'süper büyük' çoklu füze fırlatma sistemini denedi

Kuzey Kore, dün fırlattığı füzelerin yeni 'süper büyük' çoklu füze fırlatma sistemiyle yapıldığını duyurdu.

Resmi ajans KCNA'ya göre, yeni 'süper büyük' çoklu füze fırlatma silahıyla, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un gözetiminde deneme atışı yapıldı.

Kim, yeni füze fırlatma sisteminin 'gerçekten büyük bir silah' olduğu yorumunu yaptı.

Devlet Başkanı Kim, Kuzey Kore'nin artan askeri tehditler ve hasım güçlerin saldırgan baskısı karşısında stratejik ve taktiksel silahlar geliştirmeye hızlanarak devam etmesi gerektiğini belirtti.

Trump: Kim füzelerini denemekten hoşlanıyor

Güney Kore, Kuzey'in dün ülkenin doğu kıyısında iki kısa menzilli füze fırlatarak son bir ayda yedinci kez silah denemesi yaptığını açıklamıştı. Güney Hamyong eyaletinden fırlatılan füzelerin 97 kilometre irtifaya ulaşarak 380 kilometre uçtuktan sonra Japonya ile Kore Yarımadası arasındaki Doğu Denizi'ne düştüğü kaydedilmişti. ABD Devlet Başkanı Donald Trump, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kim'in kendisine karşı dürüst olduğunu söylemiş, "Kim, füze denemelerini seviyor, zaten biz de kısa menzilli füze denemelerini yasaklamadık" ifadelerini kullanmıştı.

Son deneme, Pyongyang'ın 25 Temmuz'dan bu yana yaptığı 7. deneme oldu. Uzmanlar, Kuzey Kore'nin füze denemesini, ABD ile Güney Kore arasında 5-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenen askeri tatbikata tepki olarak yaptığını belirtiyor.

https://tr.sputniknews.com/asya/201908251039997378-kuzey-kore-yeni-super-buyuk-coklu-fuze-firlatma-sistemini-denedi/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya, kara sularına girdiği gerekçesiyle Kuzey Kore'ye ait iki tekneye el koydu

Rusya Sahil Güvenlik birimleri, iki adet Kuzey Kore teknesinde 80'den fazla Kuzey Koreliyi yakaladıklarını açıkladı.

Rusya kıyıları açıklarında izinsiz ve yasaya aykırı şekilde balık avladığı fark edilen tekneler durdurulmaya çalıştı. Birinden Rus Sahil Güvenlik botuna ateş açıldı.

Olay sırasında üç Rus görevli yaralandı.

Kuzey Kore'den henüz olayla ilgili bir açıklama gelmedi. Ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı "olayla ilgili ciddi endişelerinin olduğunu" duyurarak Kuzey Kore'nin Moskova Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırdı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) iki tekneye toplam 11 deniz motorunun eşlik ettiğini ve Kore Yarımadası, Rusya ve Japonya arasında kalan Yamato sahillerinde durdurulduklarını açıkladı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49737395 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kim Jong-un: Çok yakında yeni bir stratejik silah tanıtacağız

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ülkesinin nükleer programa devam edeceğini ve yeni bir "stratejik silahı" kısa zamanda tanıtacağını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ise Kim Jong-un için "Sözünün eri bir adam, bence nükleer silahtan arınma konusunda verdiği sözü tutacak" dedi.

Devlet haber ajansı KCNA'ya göre, nükleer silahlardan arınma müzakerelerinin yeniden başlaması için Washington'a yıl sonuna kadar verilen süre doldu.

Hafta sonu iktidardaki İşçi Partisi liderleriyle dört gün süren bir toplantı yapan Kim Jong-un, burada ABD'nin verilen sürenin sonuna kadar yaptırımları yumuşatmak için bir adım atmadığını ve müzakereleri yeniden başlatmak yerine "yeni bir yol deneyebileceğini" söylemişti.

ABD'li askeri yetkililer de, Kuzey Kore'nin 2017'de ara verdiği kıtalar arası balistik füze denemeslerine yeniden başlayabileceğini belirtmişti.

KCNA'ya göre Kim Jong-un, ABD'nin "gangsterlerinkine benzer taleplere ve yaptırımlara devam ederken bir yandan da Güney Kore'yle ortak tatbikatlar yapması sebebiyle Kuzey Kore'nin kendisini sınırlandırmasına gerek olmadığını" söyledi.

Kuzey Kore'nin nükleer silahlarını geliştirip caydırıcılığını artıracağını belirten Kuzey Kore lideri, diyalog kapısını da açık bıraktı. Yeni silah çalışmalarının kapsam ve derinliğinin ABD'nin atacağı adımlarla yakından bağlantılı olarak koordine edileceğini söyledi.

Bu açıklamadan birkaç saat sonra, tátil yaptığı Florida'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump, Kim Jong-un'un nükleer silahtan arınma konusunda verdiği sözleri tutacağına inandığını söyledi:

"Nükleer silah konusunda bir anlaşma imzaladık. "Nükleer silahtan arınma" Singapur'da imzalanan bu anlaşmanın ilk cümlesiydi. Bence sözünün eri bir adam."

Trump, Kim Jong-un'la birbirilerini "sevdiklerini" ve "çok iyi bir ilişkileri olduğunu" söyledi:

"Göreceğiz. Kim Jong-un'la çok iyi bir ilişkim var. "Noel hediyeleriyle" ilgili bazı mesajlar gönderdiğini biliyorum. Umarım bu Noel hediyesi güzel bir vazodur. Başka bir şey yerine bir vazoyu tercih ederim. Bilmiyorum ama bakın o beni seviyori ben de onu seviyorum. Biz anlaşıyoruz. O kendi ülkesini temsil ediyor, ben kendi ülkemi temsil ediyorum. Yapmak zorunda olduğumuz şeyi yapıyoruz."

ABD Savunma Bakanı Mike Pompeo da Kuzey Kore'nin "Doğru bir tercih yaparak barışı seçeceğini umduğunu" söyledi.

ABD ile müzakereler nasıl bu noktaya geldi?

2018'de Singapur'da görüşem Kim Jong-un ve Donald Trump, "Kore yarımadasının tamamen nükleer silahtan arındırılması" üzerine muğlak ifadelerin yer aldığı bir bildiriyi kabul etmiş ve ABD ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore'nin resmi adı) arasında yeni bir ilişki geliştirme konusunda uzlaşmıştı.

İki lider bu görüşmenin ardından Şubat 2019'da Vietnam'da bir araya gelmiş, Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılmasını görüşmüştü.

Son olarak Haziran ayında, planda olmayan şekilde Kuzey ve Güney Kore'yi birbirinden ayıran askerden arındırılmış tampon bölgede bir araya geldiler.

Ancak yaptırımların hafifletilmesi ve Kuzey Kore'nin nükleer silahlar konusunda geri adım atmasını içeren görüşmelerde ilerleme sağlanamadı. Pyongyang, Washington'a yaptırımlarla ilgili adım atması ve müzakerelere yeniden başlamak için 2019'un sonuna kadar süre verdi.

Kuzey Kore yeniden kısa menzilli füze denemelerine başladı, iki ülkeden karşılıklı sert açıklamalar geldi.

Tartışmalar sırasında Kim Jong-un, Trump için "bunak" derken Trump da Kuzey Koreli mevkidaşına "roket adam" benzetmesi yaptı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50962933 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter