Kuzey Kore

Başlatan nokta, Şub 12, 2017, 06:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »

meraklı

Kuzey Kore, yeni 'süper büyük' çoklu füze fırlatma sistemini denedi

Kuzey Kore, dün fırlattığı füzelerin yeni 'süper büyük' çoklu füze fırlatma sistemiyle yapıldığını duyurdu.

Resmi ajans KCNA'ya göre, yeni 'süper büyük' çoklu füze fırlatma silahıyla, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un gözetiminde deneme atışı yapıldı.

Kim, yeni füze fırlatma sisteminin 'gerçekten büyük bir silah' olduğu yorumunu yaptı.

Devlet Başkanı Kim, Kuzey Kore'nin artan askeri tehditler ve hasım güçlerin saldırgan baskısı karşısında stratejik ve taktiksel silahlar geliştirmeye hızlanarak devam etmesi gerektiğini belirtti.

Trump: Kim füzelerini denemekten hoşlanıyor

Güney Kore, Kuzey'in dün ülkenin doğu kıyısında iki kısa menzilli füze fırlatarak son bir ayda yedinci kez silah denemesi yaptığını açıklamıştı. Güney Hamyong eyaletinden fırlatılan füzelerin 97 kilometre irtifaya ulaşarak 380 kilometre uçtuktan sonra Japonya ile Kore Yarımadası arasındaki Doğu Denizi'ne düştüğü kaydedilmişti. ABD Devlet Başkanı Donald Trump, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kim'in kendisine karşı dürüst olduğunu söylemiş, "Kim, füze denemelerini seviyor, zaten biz de kısa menzilli füze denemelerini yasaklamadık" ifadelerini kullanmıştı.

Son deneme, Pyongyang'ın 25 Temmuz'dan bu yana yaptığı 7. deneme oldu. Uzmanlar, Kuzey Kore'nin füze denemesini, ABD ile Güney Kore arasında 5-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenen askeri tatbikata tepki olarak yaptığını belirtiyor.

https://tr.sputniknews.com/asya/201908251039997378-kuzey-kore-yeni-super-buyuk-coklu-fuze-firlatma-sistemini-denedi/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya, kara sularına girdiği gerekçesiyle Kuzey Kore'ye ait iki tekneye el koydu

Rusya Sahil Güvenlik birimleri, iki adet Kuzey Kore teknesinde 80'den fazla Kuzey Koreliyi yakaladıklarını açıkladı.

Rusya kıyıları açıklarında izinsiz ve yasaya aykırı şekilde balık avladığı fark edilen tekneler durdurulmaya çalıştı. Birinden Rus Sahil Güvenlik botuna ateş açıldı.

Olay sırasında üç Rus görevli yaralandı.

Kuzey Kore'den henüz olayla ilgili bir açıklama gelmedi. Ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı "olayla ilgili ciddi endişelerinin olduğunu" duyurarak Kuzey Kore'nin Moskova Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırdı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) iki tekneye toplam 11 deniz motorunun eşlik ettiğini ve Kore Yarımadası, Rusya ve Japonya arasında kalan Yamato sahillerinde durdurulduklarını açıkladı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49737395 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter