Deniz Korsanlığı

Başlatan Atılgan, Şub 11, 2017, 02:29 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

Dryad Maritime: 2016 yılında korsan faaliyetleri son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

İngiltere merkezli denizcilik araştırma ve analiz şirketi Dryad Maritime; dünya denizlerindeki korsan faaliyetlerini raporladı.
Gine Körfezi ve Güneydoğu Asya'da korsan faaliyetlerinin 2016 yılında son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktığını belirten Dryad, bu bölgelerde 2016 yılında 62 kişinin korsanlar tarafından kaçırıldığını belirtti.

Gine Körfezi ve Güneydoğu Asya'da 2014 yılında 9 mürettebatın, 2015 yılında ise 19 mürettebatın kaçırıldığını söyleyen Dryard, 2016 yılında kaçırılan mürettebat sayısının 62 olduğunu belirtti.

Nijerya'daki korsan saldırılarında da artış olduğunu kaydeden Dryad, Nijerya'daki saldırıların 2015 yılına göre 2016 yılında yüzde 50 arttığını söyledi. 2015 yılında Nijerya'da korsanların 20 gemiye saldırdığını ve 31 mürettebatı kaçırdığını yayınlayan Dryard, 2016 yılında 40 gemiye saldırı düzenlendiğini ve 51 mürettebatın korsanlar tarafından kaçırıldığını açıkladı.

Dünya denizlerindeki korsan saldırılarına bakıldığında saldırı sayısının azaldığını belirten Dryad CEO'su Gibbon Brooks saldırı sayının azaldığını ama saldırıların başarı oranının arttığını belirtti.

Korsanların elindeki silahların 10 yıl öncesine göre daha teknolojik olduğunun altını çizen Gibbon Brooks, korsanların elindeki silahların geliştiğini ve korsanların daha deneyimli hale gelerek amaçlarına artık daha kolay ulaştıklarının altını çizdi.

Bunun yanında Gibbon Brooks gemilerde korsanlara kullanılan güvenlik önlemlerinin ise hala eski usul olduğunu söyledi.

http://www.denizhaber.com.tr/dryad-maritime-2016-yilinda-korsan-faaliyetleri-son-10-yilin-en-yuksek-seviyesin-haber-72627.htm Mesajı Paylaş

Terra

Gemilerdeki özel güvenliklere, korsanları vurma izni verildi

Hollanda parlamentosu, Somali açıkları ve Aden körfezi başta olmak üzere, ticaret filoları için tehlikeli olan bölgelerde, gemilerdeki özel güvenliğe deniz korsanlarını vurma izni veren yasa önerisini kabul etti.
Hollandalı armatörler ve gemi işletmeciler tarafından uzun süredir çıkarılması istenen düzenleme, iktidarın küçük ortağı Hıristiyan Birliği'nin (CU) desteği ile kabul edildi.

Özellikle Somali açıkları ve Aden Körfezi'nde geçmişte bir çok geminin kaçırılması ya da korsanlar tarafından taciz edilmesi Hollandalı armatörleri endişelendiriyor.

Ticaret gemilerinin, korsan tehlikesi olan bölgelerde Hollanda Kraliyet Donanması veya Avrupa Birliği (AB) korsanlıkla mücadele birimlerinden yardım istemesi gerekiyor. Ancak deniz ticareti ile uğraşan kesimlere göre bu her zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle denizciler, güç kullanma izni olan özel güvenlik görevlilerine izin verilmesini istiyordu.

Yeni yasa ile artık üniformalı ve üzerlerinde vücut kamerası bulunan özel güvenlik güçleri, gemilere saldıran korsanlara ateş edebilecek. Korsanların vurulması ile ilgili olarak daha sonra savcılık tarafından inceleme yapılabilmesi için de, gemilerde 360 derece ses ve görüntü kaydedebilen kameraların bulunması zorunlu olacak.

Hollanda Armatörler Birliği (KVNR), yasanın kabul edilmesi nedeniyle memnun. Birlik yöneticilerinden Guido Hollaar, gemilerde özel güvenlikçi olarak genellikle iyi eğitimli eski askerlerin çalıştığını belirterek, "Kesinlikle Rambo değiller ve gemilerin Vahşi Batı'ya dönmesini istemeyiz" dedi.

Ancak Hollanda'da dörtlü koalisyonu oluşturan partilerden Demokratlar 66 (D66) ile muhalefet, diğer iktidar partilerinin desteği ile kabul edilen yasaya karşı çıkıyor. Özellikle D66 ve muhalefet partileri, denizde güç kullanma yetkisinin sadece deniz kuvvetlerinin tekelinde olması gerektiğini savunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/gemilerdeki-ozel-guvenliklere-korsanlari-vurma-izni-verildi-haber-79735.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Gana'da korsanlar 'MARINE 711'in beş mürettebatını kaçırdı

Nijeryalı korsanlar, 'MARINE 711' isimli balıkçı teknesinin mürettebatını kaçırdı.
Nijeryalı korsanlar, 'MARINE 711' isimli balıkçı teknesinin beş mürettebatını kaçırdı.

1974 yapımı, 49 metre uzunluğa, 9 metre genişliğe sahip 'MARINE 711'  isimli balıkçı teknesi seyir halindeyken sürat teknesi içindeki dokuz korsanın saldırısına uğradı. Korsanlar mürettebatı on iki saat boyunca esir aldıktan sonra beş mürettebatı zorla rehin alarak balıkçı gemisini terk etti.

Yetkililer tarafından, 'MARINE 711' balıkçı gemisinden kaçırılan beş mürettebatın üçünün Kore, ikisinin yunan vatandaşı olduğu açıklandı. Gana Deniz Kuvvetleri tarafından 'MARINE 711' Tema Limanı'na getirildi.

Korsanlar, özellikle Gana ve Nijer Nehri deltasında petrol ve offshore gemilerine çok sık saldırıyor.

Uluslararası Denizcilik Bürosu, beş mürettebatın kaçırıldığı ve gemiye açılan saldırılar dahil olmak üzere iki hafta içinde beş korsan faaliyetini rapor ettiklerini açıkladı.

http://www.denizhaber.com.tr/ganada-korsanlar-marine-711in-bes-murettebatini-kacirdi-haber-80495.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Gine Körfezi'nde korsan saldırıları devam ediyor

Nijeryalı korsanlar tarafından Gine Körfezi'nde ticaret ve balıkçı gemilerine düzenlenen saldırılarda bu yılın ilk yarısında 35 gemicinin kaçırıldığı açıklandı.
İngiltere merkezli güvenlik şirketi EOS Risk Group'un verilerine göre, Nijerya, Benin, Gana ve Kamerun gibi ülkelerin sahillerini kapsayan Gine Körfezi'nde yılın ilk 6 ayında Nijeryalı korsanlar tarafından gemilere düzenlenen saldırılarda 35 gemici kaçırıldı.

EOS Risk Group adına açıklama yapan Jake Longworth, 2018'in ilk altı ayında Nijerya'nın "dünyadaki korsanlık faaliyetlerinin merkez üssü olarak kalmaya devam ettiğini" belirtti.

Korsanlık saldırıları nedeniyle petrol tankerlerinin de risk altında olduğu vurgulayan güvenlik şirketi, saldırıların Nijerya sahilleri ile birlikte komşu ülkeler Gana ve Benin sahillerinde de yaşanmaya başlandığına dikkati çekti.

Saldırıların çoğu Nijerya'nın petrol bölgesinde

EOS Risk Group'un verilerinde, Gine Körfezi'ndeki saldırıların çoğunun Nijerya'nın petrol bölgesi olan Nijer Delta bölgesinde yaşandığı kaydedildi. Longworth, bununla ilgili "Gine Körfezi'ndeki korsan saldırıların yüzde 95'i Nijerya'nın petrol merkezi Nijer Delta bölgesindeki Boony Adası çevresinde yaşanmaktadır. Korsanlar bu bölgede fidye için denizcileri kaçırmakta ve bu anlamda ülkenin petrol bölgesi korsan saldırıların merkezi konumundadır." açıklamasında bulundu.

6 yıl aradan sonra Benin'de korsan saldırılar

Ayrıca, Nijerya'nın batı komşusu Benin'de 2012-2018 arasında korsan saldırılar yaşanmamış olmasına rağmen, bu yılın ilk altı ayında yedi saldırı düzenlendiği vurgulandı.

Nijeryalı korsanların kendi karasularından çıkarak diğer ülkelerde de saldırı düzenlediği ifade edilirken, Gana'da nisan ayındaki iki korsan saldırıda beş denizcinin kaçırıldığı aktarıldı.

Nijerya hükümeti korsan saldırılara karşı farklı alanlarda güvenlik önlemleri alırken, son olarak özel denizcilik güvenlik hizmetleri için Homeland Services ile anlaşma imzalamıştı.

https://www.denizhaber.com.tr/gine-korfezinde-korsan-saldirilari-devam-ediyor-haber-83439.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Türk gemisine saldıran korsanlar 10 mürettebatı kaçırdı!
       
Paksoy 1 isimli Türk bayraklı gemiye Nijerya kara sularına korsanlar saldırdı.

Türk bayraklı Paksoy 1 gemisi korsanların hedefi oldu.

Gemideki 10 mürettebat korsanlar tarafından kaçırıldı.

Kaptan ve ikinci kaptan ile birlikte 10 mürettebat korsanlar tarafından alıkonuldu.
 
Nijerya kara sularında kaçırılan gemi, Gana karasularına götürüldü.
Gemiye Gana Deniz Kuvvetlerinden bir gemi yakından eşlik ediyor.

Gana Deniz Kuvvetleri yetkilileri, mürettebatın serbest bırakılması için korsanlar ile iletişim kurmaya çalışıyor.

Paksoy 1 gemisi İstanbul merkezli bir armatörlük şirketine ait.

8929 DWT kapsiteye sahip Paksoy 1, 114.65 metre uzuluğunda ve 17.6 metre genişliğinde.

https://www.denizhaber.com/dunya/turk-gemisine-saldiran-korsanlar-10-murettebati-kacirdi-h79192.html Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu işin rengi değişmeye başladı. Nijerya'da dün de 4 Türk vatandaşı kaçırılmış... Mesajı Paylaş

Atılgan

Nijerya'dan kaçırılan Türk gemisiyle ilgili açıklama
       
Nijerya Deniz Kuvvetleri Karargahı, Gine Körfezi'nde kaçırılan Türk gemisiyle ilgili açıklamada bulunarak olayın detayları hakkında bilgi paylaştı.

Nijerya Donanması, Gine Körfezi'nde kaçırılan Türk gemisiyle ilgili elde ettiği bilgileri paylaştı. Nijerya Deniz Kuvvetleri Karargahı'ndan yapılan açıklamada 14 Temmuz 2019 Pazar günü 16.43'te, MV PAKSOY-1 isimli gemiye Brass Körfezi'nin yaklaşık 124 deniz mili açığında korsan saldırı şüphesiyle bir bildirim alındığı belirtildi. MV PAKSOY-1, 13 Temmuz 2019 Cumartesi günü pozisyonda saldırıya uğradığında Kamerun'dan, Fildişi'ne gitmek için demir alan Türk bayraklı gemi olduğu, Güneybatı Brass körfezinde, 020 58'N enlem ve 0040 40'E boylamında saldırıya uğradığı aktarıldı.

Açıklamada, 'Uluslararası Denizcilik Bürosu' raporuna dayandırılan verilerde olayın, 13 Temmuz'da 22:50 civarında meydana geldiği, ancak Nijerya Operasyon Odası'nın 14 Temmuz 16.43'te, yaklaşık 18 saat sonra haberdar olduğu belirtildi.
 
Nijerya Donanması operasyonel prosedürlerine uygun olarak, geminin pozisyonu Nijerya Deniz Kuvvetleri Denizcilik Alanında Farkındalık Sistemine göre çizildiğinin aktarıldığı açıklamada, geminin, 030 53 '14" N enlem ve 0030 03 '26" E boylamı üzerinde tespit edildiği ifade edildi. Bölgenin Lagos'un güneyinde Fair Way Buoy'un yaklaşık 21 deniz mili açığında Nijerya ile Benin Cumhuriyeti Uluslararası Denizcilik Sınırı olarak kabul edildiği kaydedildi. Açıklamada Komuta Görev Grubu (CTG) olaydan haberdar edildiği, öte yandan gemi neredeyse Nijerya karasularından çıkacağı için fazla bir şey yapılamadı ifade edildi.
Açıklamada, "Geminin o andaki hızı 11.4 knottu. Yani 2 saat içinde Nijerya karasularından çıkacağı gerçeği göz önüne alındığında, Deniz Kuvvetleri Karargahı, Çokuluslu Denizcilik Koordinasyon Merkezi (MMCC) Zone E üzerinde Benin Cumhuriyeti'ni uyardı.

Bilginin alınmasından sonra, MMCC komutanı, E Bölgesi'ndeki diğer üye ülkeleri ve aynı zamanda gemi o sırada batıya doğru yöneldiği için F Bölgesi'ndeki F Merkezini de bilgilendirdi. Gemi daha sonra 15 Temmuz 2019'da 08:31 saat civarında Gana Donanma Gemisi EHWOR tarafından durduruldu. Gana'daki Tema Limanı'na kadar eşlik edildi. Gana Donanması ve IMB'nin ön raporları, şüpheli korsanların MV PAKSOY-1'in 10 kişilik mürettebatını kaçırdığını bildirdi" denildi.

Açıklamada ayrıca Nijerya donanmasının konu hakkında çalışmalarını yürüttüğü kaydedildi.

https://www.denizhaber.com/genel/nijeryadan-kacirilan-turk-gemisiyle-ilgili-aciklama-h79284.html Mesajı Paylaş

Atılgan


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk bayraklı gemileri deniz haydutlarına karşı uyardı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kızıldeniz, Bab'ül Mendep, Aden Körfezi, Arap Denizi ve Hint Okyanusu'nda seyir yapacak Türk bayraklı gemilerin korsan saldırıları konusunda dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Geçtiğimiz günlerde Gine Körfezi'nde deniz haydutları (korsan) tarafından 10 Türk denizcinin kaçırılması sonrasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu tür saldırılara karşı Türk bayraklı gemi sahiplerini uyardı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama, Kızıldeniz, Bab'ül Mendep, Aden Körfezi, Arap Denizi ve Hint Okyanusu'nda seyir yapan gemilerin korsan saldırıları konusunda dikkatli olmaları çağrısı yaptı.

Açıklamada, "Kızıldeniz, Bab'ül Mendep, Aden Körfezi, Arap Denizi ve Hint Okyanusu'nda seyrüsefer yapmakta olan Türk gemilerine yönelik korsan saldırıları ile ilgili olarak yeni bir deniz haydutluğu grubunun belirlendiği bilgisi alınmıştır. Bu itibarla söz konusu bölgelerde seyir yapan Türk sahipli/bayraklı gemilerin gereken tedbirleri almaları gerekir." denildi.

https://www.denizhaber.net/ulastirma-ve-altyapi-bakanligi-turk-bayrakli-gemileri-deniz-haydutlarina-karsi-u-haber-89708.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

10 Türk denizciyi kaçıran deniz haydutlarıyla ilk irtibat kuruldu

Bir hafta önce Kamerun'dan Fildişi Sahili'ne doğru hareket halindeyken Gine Körfezi'nde 10 Türk gemiciyi kaçıran deniz haydutlarıyla ilk irtibatın kurulduğu öğrenildi.
PAKSOY-1 gemisinin 10 mürettebatını rehin alan deniz haydutlarıyla (korsan) bir hafta sonra ilk temas kurulabildi.

Bir hafta önce Kadıoğlu Denizcilik'e ait Türk bandıralı Paksoy-1 gemisi, Kamerun'dan Fildişi Sahili'ne doğru hareket halindeyken Gine Körfezi'nde korsan saldırısına uğradı.

Korsanlar, 10 Türk gemiciyi kaçırdı. 24 saat öncesine kadar da herhangi bir temas ya da iletişim kurulamadı.

Habertürk'te yer alan habere göre, Ankara'nın desteği ve şirketin girişimleri ile denizcileri kurtarmaya yönelik ilk olumlu sonuç alındı. PAKSOY-1 gemisinin 10 mürettebatını rehin alan korsanlarla hafta başında temas kurulabildi.

Korsanların 10 Türk denizciyi bırakma karşılığında fidye pazarlığına hazırlandığı, fidye tutarını yüksek ve pazarlık marjını geniş tutmak için temas süresini uzattığı ifade ediliyor.

Ankara da süreci çok yakından takip ediyor. Ankara, Kadıoğlu Denizcilik yönetimiyle sık sık görüşüyor, gelişmeler hakkında bilgi alıyor. Gerekli destek veriliyor.

Peki, 10 gemici ne zaman özgürlüğüne kavuşur? Kaynaklar, korsanlarla ilk temasın son derece önemli olduğunu belirterek "Bundan sonra hızlı bir süreç yaşanabilir. En kısa sürede denizcilerimizin kurtarılması, ailelerine ve sevenlerine kavuşması bizim için çok önemli" dedi.

https://www.denizhaber.net/10-turk-denizciyi-kaciran-deniz-haydutlariyla-ilk-irtibat-kuruldu-haber-89705.htm Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Nijerya'da kaçırılan 4 Türk vatandaşı kurtarılmış...

İnanın kaçırılanlar, "Pasaportları en değerli ülkeler" sıralamasında ilk sıralarda yer alan, İsviçre, Norveç, İsveç, Danimarka, Kanada vs. gibi ülkelerin vatandaşları olsalardı 7 gün içerisinde asla kurtarılamazlardı. Çünkü o hükümetlerin hiç biri Nijerya Hükümetine bu kadar baskı yapamazdı, kendi istihbarat örgütlerinin Nijerya'da faaliyet göstermelerine izin verdiremezlerdi...

MİT, son zamanlarda üzerindeki ölü toprağını atmış gözüküyor. Dış İşleri ile birlikte en büyük alkış onlara...

Büyük Türk düşünürü Putty'nin her zaman vurguladığı gibi, Türkiye aynı anda Rus uçağını düşürebilen, ABD, AB, Almanya ve Hollanda ile didişen, Irak, Suriye, Libya, Somali ve Sudan'da savaşan bir ülke...

Gel de korkma, çekinme? :) 

Mesajı Paylaş

petibor

İlgili ülkelerin bu olaya kayıtsız kalmadığını var güçleri ile bu korsanlıkla kendi ülkelerinde mücadele ettiğinden de hiç kuşku duymamak gerek. Nijerya'nın başarısı olma ihtimali çok daha yüksek MIT başarısı olma ihtimali çok düşük görünüyor bana bu olayda. Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Putty SAT'ların sahra altında operasyon kabiliyeti kazandığını bir kaynakta okumuştum tabi doğruluğunu teyit etme imkanım olmadı teyide muhat bir bilgi..

Ancak Silahlı Kuvvetlerin balkanlardan kafkaslara irana ırak ve suriyeye operasyon kabiliyeti zaten vardı.

Silahlı kuvvetler ve MİT'in ortak olarak batı afrikada operasyon yapabilmiş olmasına çok şaşmamak gerekir.

Ancak nijeryanın hala harici baskılardan dolayı fetö okullarına dair herhangi bir şey yapmış değil, muhtemelen yeni yeni yapmaya başlıyorlar. Mesajı Paylaş

Bozok

Nijerya'da korsanlar tarafından gemilerinden kaçırılan 10 denizcimiz sağ salim kurtarılmış. Allah devletimizden, dış işlerinden, TSK ve MİT'ten razı olsun. Mesajı Paylaş

Bozok

Galiba kurtarılmamışlar. Şirket fidye ödemiş. :( Mesajı Paylaş

Atılgan

Deniz haydutları, Nijerya'da 'Nave Constellation' isimli tankere saldırdı

Nijerya'nın 66 deniz mili güneyinde korsanların (deniz haydutları) "Nave Constellation" isimli tankere saldırdığı bildirildi. Olay sonrası korsanların kaçırdığı 1'i Türk, 19 mürettebatın kurtarılması için çalışma başlatıldığı öğrenildi.
Batı Afrika ülkesi Nijerya'da deniz haydutları (korsan) "Nave Constellation" isimli tankere saldırdı.

Olay, Bonny Offshore Terminali'nin 66 deniz mili güneyinde gerçekleşti.

2010 yılında inşa edilen Hong Kong bayraklı tankere yapılan saldırı sonrası korsanların 1'i Türk 19 mürettebatı kaçırıldığı bildirildi.

Kaçırılan gemi personellerinden 18'inin Hindistan, 1'inin ise Türk olduğu öğrenildi.

330 metre uzunluğunda, 60 metre genişliğindeki gemiden kaçırılan denizcilerin kurtarılması için çalışma başlatıldığı belirtildi.

https://www.denizhaber.net/deniz-haydutlari-nijeryada-nave-constellation-isimli-tankere-saldirdi-haber-92172.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter