Yunanistan

Başlatan Sihirbaz, Şub 07, 2017, 07:30 ÖS

« önceki - sonraki »

meraklı

250 bin Euro'ya altın vizeli Atina

Yunanistan'ın en az 250 bin Euro'luk ev satın alan yabancılara verdiği 'altın vize'ye rağbette ilk üç sırayı Çin, Rus ve Türk vatandaşları aldı. Mülk edinerek 5 yıllık oturma izni alan Türk aile sayısı 137 olarak kayda geçti. Türkler ev alırken daha çok Atina'nın gözde semtlerini tercih etti.

Türkler, Yunanistan'ın 'altın vize' (5 yıllık oturma izni) uygulamasından yararlanan yabancı vatandaşlar listesinde 3'üncü sırada yer alıyor. 2014 yılından bu yana, Yunanistan'da en az 250 bin Euro'luk gayrimenkul satın almaları şartıyla kişilere ve ailelerine 5 yıllık ikâmet izni sağlayan uygulamadan yararlanan yabancı vatandaşların toplam sayısı 4 bin193 olarak belirlendi.

Yunanistan'da en çok 'altın vize' alanlar Çinliler. Geçen 3.5 yılda 797 Çin vatandaşı, önce oturma izni şartlarından gayrimenkul satın aldı, ardından da kendileri ve aileleri için vize başvurusu yaptı.

Rusya vatandaşları listede ikinci sırada. Ruslar 359 gayrimenkul satın aldı, Yunan hükümeti 802 Rus vatandaşının 'altın vize' işlemlerini tamamladı.
Yunanistan'dan 'altın vize' alan Türkiye vatandaşlarının toplam sayısı ise 317. Ülkede gayrimenkul satın alan 137 Türkiye vatandaşı aileleri ile birlikte 'altın vize' başvurusunda bulunarak bu uygulamadan yararlandı.

Listede Türkiye vatandaşlarını Lübnan (223 kişi), Mısır (217 kişi) Irak (214 kişi) Ukrayna (154 kişi), Suriye (141 kişi), ABD (127 kişi) ve Ürdün (101 kişi) takip ediyor.

KİMLER ALABİLİYOR

Gayrimenkul sahibi olan üçüncü ülke vatandaşlarının anne ve babaları, evli olmaları durumunda eşleri ve 21 yaşından küçük çocukları 'altın vize' uygulamasından yararlanıyor. Mülk tapusu üzerinde olduğu müddetçe üçüncü ülke vatandaşının ikâmet izni yenileniyor. 'Altın vize' alanlara Yunanistan giriş yapmaları ya da aldıkları gayrimenkulde yaşamaları şartı koşulmuyor.

Yunanistan'dan 'altın vize' aldıktan sonra bu ülkede sürekli yaşamaya başlayan Türkiye vatandaşı neredeyse hiç yok. 15 Temmuz'dan sonra başvurularda önemli bir artış da bulunmuyor.

KİRAYA VERİYORLAR

Mülk edinmek için çoğunlukla başkent Atina'yı tercih eden Türkler, satın aldıkları daireyi ya kiraya veriyorlar ya da hafta sonları, bayram ve yaz tatilleri için kullanıyorlar. Yılın diğer bölümünde ise 'airbnb' gibi yollarla kiralayarak, dairelerinin masraflarını karşılıyorlar. Türkler Atina'da daha çok şehir merkezinde Kolonaki, Mets, Pangrati ile sahil semtleri Paleon Faliron, Glifada ve Vuliagmeni'yi tercih ediyorlar. Atina'yı Selanik ve adalar takip ediyor. Türkler, genellikle 250-400 bin Euro arasındaki evleri tercih ediyor. 'Altın vize' alanlar çoğunlukta işadamları, serbest meslek sahipleri ve emekliler.

3.5 YILDA 400 MİLYON EURO'LUK SATIŞ

YUNANİSTAN'daki emlak komisyoncularına göre, ülkede yaklaşık 3.5 yıldır devam eden 'sermaye çıkışı denetimi' sınırlamaları yüzünden 'altın vize' uygulaması için beklentiler gerçekleşemedi. 3.5 yılda, yabancı ülke vatandaşları sadece 400 milyon Euro'luk gayrimenkul satın aldı. Sınırlamalar kalktığında bu vize için başvuruların artması bekleniyor. Yunan hükümeti ise 'altın vize' uygulamasını genişletmeyi düşünüyor. En az 250 bin Euro'luk Yunan devlet tahvili ya da Yunan şirketlerinden hisse satın alanlara da 'altın vize' verilmesi gündemde.

http://www.hurriyet.com.tr/250-bin-euroya-altin-vizeli-atina-40600134 Mesajı Paylaş

Terra

Ankara-Washington geriliminde Yunanistan atağı

Türkiye ile arasını bozmak istemeyen Yunan hükümeti yaşanan ABD-Türkiye gerilimini kendi için fırsata çevirme hamlesi yaparak ajandasındaki, Rusya ve Çin ile artan ekonomik ilişkiler, ülkesindeki ABD deniz üssü ve IMF'den borç indirimi gibi birçok konuda Trump ile görüşecek

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras (Çipras), bugün ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelecek.
Yunanistan'ın Türkiye ile ABD arasının gergin olduğu döneme denk gelen Washington ziyareti Yunanistan'ın bölgedeki jeopolitik önemini vurgulama fırsatı doğurdu.

Bir zamanlar militan Marksist olan sol fraksiyon lideri Tsipras, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgüleriyle tanınırken Ankara ile Washington geriliminin hızla arttığı dönemde kendi ülkelerinin Washington yönetimi ile bağlarını teyit edecek.
George W. Bush'un siyasi işleri konusundaki eski müsteşarı Nicholas Burns Tsipras - Trump görüşmesi hakkında, "Bu iki ülke için de önemli bir toplantı. İki ülke arasındaki ilişkiler, geçmişte Yunan siyasetine hakim olan anti-Amerikancılığın ağır bastığı onlarca yıl içinde olduğundan çok daha iyi durumda " dedi. Burns, " Türkiye ile ilgili tüm sorunları göz önüne alındığında, Yunanistan güneydoğu Avrupa'da nispeten istikrarlı bir müttefiktir " dedi.

Yunanistandaki Koalisyonun küçük ortağı olan sağcı küçük Independent Greek partisine başkanlık eden Savunma Bakanı Panos Kammenos, Amerikan ve Trump yanlısı birisi olarak tanınıyor.

Theguardian'da yer alan habere göre Syriza Milletvekili Costas Douzinas, "[Yanis] Varoufakis'in histrionics'inden sonra yumuşak politika stratejisi, arkadaş kazanma ve insanları daha fazla etkilemenin önemini öğrendi" dedi. Douzinas, Syriza partisinin hükümet kurulduğunda ilk altı ay Yunanistan'ı temsil eden eski Maliye Bakanı.

ÇOK YÖNLÜ DIŞ POLİTİKA

Douzinas, Yunanistan'ın yalnızca ABD ve İsrail ile değil, Filistin makamları, Mısır, Rusya, Çin ve İran ile de güçlü bağlar kurmasını içeren çok yönlü bir dış politika izlediğini söyledi.

Yunanistan parlamentosunun ulusal savunma ve dış ilişkiler üzerine kurulu heyet başkanlığını yürüten Douzinas, "Zaman zaman öngörülemez ve hatta akılsız hale gelen bir noktada Yunanistan, değerler ve arkadaşlara olan bağlılığın önemini gösteriyor" dedi.
1997-2001 yılları arasında ABD'nin Yunanistan büyükelçisi olarak görev yapan Burns, Tsipras'ın Washington'a, kilit küresel konularda ülkesinin Rusya ve Çin ile yaptığı işbirliklerinden rahatsız olmadığından emin olabilmesi gerektiğini söyledi. Pekin yönetimi, kriz başladığından beri Yunanistan'a çok fazla yatırım yaptı.

GİRİT'TEKİ ABD DENİZ ÜSSÜ İNCİRLİK'İN YERİNİ TUTMAZ

Tsipras, Trump ile görüşmesi sırasında, doğu Akdeniz'de bulunan ABD altıncı filosunun operasyon merkezi olan Girit'teki stratejik deniz donanma üssü Souda'ya odaklanarak Yunanistan'ın jeopolitik rolünü vurgulamaları bekleniyor.

ABD'li yetkililer, Souda'nın Ortadoğu'daki Amerikan operasyonlarının merkezinde yer alan hava üssü İncirlik'in yerini alamayacağına ısrar etse de, bölgedeki Suriye ve İttifak karşıtı havadan yapılan operasyonlar için bu tesis her geçen gün daha da önem kazanmaktadır.

IMF'nin en büyük hissedarı olan ABD, Washington'un örgüt kararlarının çoğunda etkili veto yetkisine sahip.
Harvard Kennedy Hükümet Okulu'nda diplomasisi ve uluslararası ilişkileri dersi veren Burns, "ABD için en önemli soru, Yunanistan'ın Avrupa ve uluslararası alacaklıları tarafından uzun vadeli borç indirimi isteyip istemediği" dedi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409795/ankara-washington-geriliminde-yunanistan-atagi Mesajı Paylaş

Trilogy

Yunan muhalefeti, ABD'yle yapılan F-16 anlaşmasına tepkili

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Washington'da ABD Başkanı Donald Trump ile Atina'ya ait F-16'ların 2.4 milyar dolara modernize edilmesi konusunda anlaşma sağlaması Yunan muhalefetinin tepkisini çekti.

Yeni Demokrasi Partisi, Çipras'ın ABD ziyaretinin bir fayda sağlamadığını savundu.
Partinin açıklamasında, "F-16 modernizasyon anlaşması, Yunan ekonomisine 2.4 milyar dolara mal olacak ve Yunanistan yerine ABD'de istihdam imkanı yaratacak" ifadeleri kullanıldı.

KAMMENOS: TRUMP'IN ÖNERDİĞİNDEN DAHA UCUZA MAL EDECEĞİZ

Yeni Demokrasi'nin açıklamasına yanıt veren Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, modernizasyon çalışmalarının Trump'ın önerdiğinden daha ucuza mal edileceğini belirtti.

Kammenos, daha önce 30 F-16 Block 52 + Advanced için 3.2 milyar dolar talep edildiğini ancak uçakların 1.9 milyar dolara satın alındığını da anımsattı.

Kammenos daha önce de Twitter hesabından modernizasyonun 1.3 milyar dolara yaptırılacağını, geri kalan meblağın yardım programları ve tazminat için olduğunu  kaydetmişti.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201710191030662997-yunan-muhalefeti-abd-f16-tepki/ Mesajı Paylaş

Trilogy

ABD ve Almanya'dan Yunanistan'da füze savunma tatbikatı

ABD, Almanya ile 31 Ekim'de Yunanistan'da başlattıkları tatbikatta, Patriot ve Stinger hava savunma füzeleri denemesi yapılacağını açıkladı. 9 Kasım'a kadar sürecek tatbikata 200'den fazla ABD ve 370 dolayında Alman askeri katılıyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 31 Ekim'de Yunanistan'da Almanya ile başlatılan tatbikat kapsamında, Patriot ve Stinger hava savunma füzeleri denemesi yapılacağını açıkladı.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, 200'den fazla ABD ve yaklaşık 370 Alman askerinin, Almanya'nın öncülük ettiği Patriot ve Stinger hava savunma sistemleri tatbikatına katılacağı belirtildi.
9 Kasım'a kadar sürecek tatbikatın, Yunanistan'ın Chania NATO Füze Fırlatma Üssü'nde gerçek mermilerle yapılacağı ifade edilen açıklamada, "Artemis Saldırısı" olarak adlandırılan tatbikatın, kuvvet projeksiyonları ve hava savunma sistemleri ile ilgili gerçeğe en yakın eğitimi sağlamaya yönelik olduğu kaydedildi.

Açıklamada, ABD'nin Kara Kuvvetleri 10. Hava ve Füze Savunma Komutanlığının bölgeye intikal edeceği ve Avrupa Müttefik Kuvvetler Karargahı'nın operasyonel teyakkuz değerlendirme kriterleri kapsamında taktiksel bir senaryo ile gerçek füzeler fırlatacağı bildirildi.

Açıklamada, şu bilgiler aktarıldı:

"Artemis Saldırısı gibi tatbikatlar şimdiki ve gelecekteki kuvvetlerin, potansiyel rakipleri caydırmak, caydırıcılığın başarısız olduğu zaman da onları hızlıca yenmek gibi kabiliyetleri nasıl edindiklerini ve farklı alanlarda veya tartışmalı bölgelerde savaşmaya hazır olduklarını gösteriyor."

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201711031030875688-abd-almanya-yunanistan-fuze-tatbikati/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Yunanistan'dan Batı Trakya için 'şeriat' kararı: Tüm tarafların kabulü şartı aranacak

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Batı Trakya'da evlendirme, boşanma ve miras gibi konularda müftülükler üzerinden İslam Hukuku'nun uygulanmasını zorunluluk olmaktan çıkarıp, opsiyonel hale getirmek için yasa hazırlığı yapıldığını söyledi.

Tarımsal kalkınma projelerini anlatmak üzere gittiği Gümülcine kentinde konuşan Çipras, "Azınlık toplumun mensupları üyeleri hukuki işlemler için medeni hukuktan yararlanma; yani devlet mahkemelerine başvurma hakkına sahip değildiler. Biz bunu değiştirmeye karar verdik ve azınlık üyelerine bir seçim hakkı sunmak istiyoruz" dedi.

Yapılması planlanan yeni yasal düzenlemeyle birlikte Batı Trakya'da medeni kanunu ilgilendiren konularda, davanın tüm taraflarının kabul etmesi halinde İslam Hukuku'nun uygulanması öngörülüyor. Aksi halde, konunun, Yunanistan'daki Medeni Kanunu uygulayan mahkemeler tarafından görülmesi koşulu getiriliyor. Böylece Yunanistan mahkemelerine kağıt üstünde ilk kez diğer yargı kurumlarına göre öncelik tanınmış olacak.

Mevcut yasalar çerçevesinde, Müslüman Türk azınlığın yaşadığı Batı Trakya'da aile hukukunu ilgilendiren miras, evlenme ve boşanma gibi konularda karar müftüler tarafından Yunan kanunlarına göre değil, şeriat esasları temelinde veriliyor. Daha sonra bu kararlar Yunan mahkemeleri tarafından onanıyor. Ancak Yunan mahkemeleri, şeriat temelinde alınmış olan kararları esas yönünden inceleyemiyor ve yaptıkları inceleme yalnızca usul yönünden oluyor.

Amaç, 'vatandaşlar arasında eşitliği artırmak'

Başbakan Çipras, bu düzenlemeyi "vatandaşlar arasında eşitliği artırmak" için gündeme aldıklarını belirtti. Çipras'ın verdiği bilgiye göre, yapılması beklenen düzenlemeler şöyle:
Aile hukukuyla ilgili bir meselenin taraflarına, konuyu götürecekleri mahkemeyi seçme hakkı tanınıyor
Bir konunun şeriat mahkemesine götürülmesi ve kararın müftülere bırakılması için tüm tarafların anlaşması gerekiyor
Müftülüklerin usul ve kuralları, cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belirlenecek
Miras konusunda medeni hukuk uygulanacak. Şeriat hukukunun uygulanmasını isteyenlerin bu taleplerini dile getirdikleri bir vasiyetname bırakması şartı aranacak

Batı Trakya'da şeriat hukukunun uygulanmasıyla alınan kararlar, son dönemde bazı tartışmalara neden olmuştu. Haziran ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürülen bir davada, iki kadın, babalarının vefatının ardından vasiyeti üzerine tüm malvarlığını eşine bırakması üzerine bunun medeni hukuka göre yazılmış bir vasiyet olduğunu ancak şeriat kurallarının uygulanması gerektiğini öne sürmüştü.

İtirazlar sonucunda Yunan mahkemelerinde farklı kararların çıkmasının ardından konu AİHM'e götürülmüştü.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42012019 Mesajı Paylaş

Karabasan

#20
Kas 20, 2017, 07:12 ÖS Last Edit: Kas 20, 2017, 08:10 ÖS by Alkyone
AB, Yunanistan'ın savunma sanayi desteğini kurallara aykırı buldu


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Yunanistan'ın milli savunma şirketi Hellenic Defence Systems'a (HDS) sağladığı bazı kamu desteklemelerinin kurallara aykırı olduğuna karar verdi.
AB Komisyonu, Yunanistan milli savunma şirketi HDS şirketine sağlanan kamu desteklemelerine yönelik incelemenin tamamlandığını açıkladı.
Açıklamada, AB anlaşmaları gereği üye ülkelerin "zorunlu güvenlik menfaatleri" doğrultusunda askeri ekipman üretimlerini koruyabileceğine dikkat çekilerek, söz konusu şirketlerin sivil faaliyetlerinde ise AB kamu destek kurallarıyla uyumlu davranması gerektiği belirtildi.
Yunanistan'ın HDS'ye sağladığı mali desteklemelerin büyük kısmının kurallara uygun bulunduğuna işaret edilen açıklamada, şirketin sivil aktivitelerini desteklemeye yönelik sağlanan 55 milyon avronun ise geri alınması gerektiği bildirildi.
Yunanistan'ın kamu şirketi HDS, savunma alanında piyade tüfeği, cephane ve çeşitli silah sitemleri üretimi gerçekleştiriyor. Şirket, bu faaliyetlerine ilave olarak sivillerin kullanıma yönelik tabanca, inşaat patlayıcıları ve havai fişek üretimi de gerçekleştiriyor.
Yunanistan, 2004-2011 yılları arasında HDS'ye 10 milyon avro hibe gerçekleştirmiş, şirketin sermayesini 158 milyon avro artırmış ve 942 milyon avroluk kredilerine de kamu garantisi sağlamıştı.
AB üyesi ülkelerin kamu desteklemelerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi AB Komisyonu'nun görev alanına giriyor. AB ülkeleri, kamu desteklemelerini sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda kullanabiliyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/412015/ab-yunanistanin-savunma-sanayi-destegini-kurallara-aykiri-buldu

HDS güzel denk gelmiş
Avrupa artık sayın HDS yi fonlamayacak  ;D
Gülmekten karnıma ağrılar girdi :D Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

korat

En baştan biliyordum zaten HDS'nin AB tarafından fonlandığını :P Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

saladin

Korkarım ki Erdogan, Yunanistan'a bıraktığı adalarda kendini haklı çıkarmak için bunlar Lozan'da bırakılmıştı deyip Yunanistan'ın işgalini haklı çıkaracak.  Oysa son günlerde acaba şu anda  yanına  aldığı, 15 Temmuz da onu koruyan,  ama daha  önce  Ergenekon ve  Balyoz'la  attirdigi askerlerden bir şeyler öğrendi mi diye merak ediyordum.

Umarım yanlış anlamışımdir da huylu huyundan vazgeçmiştir. Yoksa bir 10 sene sonra beni kandırdılar, orası Yunan adası demişlerdi vakası olmasın sonra.

http://m.hurriyet.com.tr/erdogandan-son-dakika-lozan-cikisi-dosyalari-hazirlatiyorum-40723439
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Yunanlara göre en ciddi problem Türkiye

Yunanistan'da Public Issue isimli tanınmış özel bir anket firmasının örneklenmiş 600 kişi ile telefonda görüşerek gerçekleştirdiği araştırma Türkiye ile Yunanistan arasındaki son gelişmelere Yunan halkının nasıl tepki verdiğini ortaya koyuyor.

Ülke çapında gerçekleştirilen 'Yunanistan ve Dünya 2018' adlı anket çerçevesinde sorulanlara verilen yanıtlarda Türkiye'nin Yunan hükümranlığını zedeleyici ve tartışmaya açan girişimlerinin en ciddi sorun olarak görüldüğü ortaya çıktı.

Yunanların yüzde 74'ü Ege denizindeki bazı adalara ilişkin yaşanan gelişmeleri en büyük problem olarak görürken yüzde 16'sı ülkenin en büyük probleminin Türkiye'nin agesif, saldırgan, uzlaşmaz ve inatçı tutumu olduğunu belirtiyor.

Yunanlılara göre ilişkiler geriledi
Türk-Yunan ilişkilerinde gelinen noktanın bir yıl öncesine göre nasıl olduğu sorulduğunda ise halkın yüzde 81'i gerilediğini, yüzde 16'sı aynı olduğunu ve yalnızca yüzde 2'si daha iyi olduğunu söylüyor.

Başbakan Alexis Tsipras 26 Nisan Perşembe günü yaptığı açıklamada Türkiye'den gelen tehlikeli provakasyonlar karşısında ülkesinin sakin kalmaya devam ettiğini açıklamıştı.

İki NATO ülkesi arasında karasuları ve havasahası meselesinden Ege ve Akdeniz'deki mineral ve enerji kaynaklarına, Kıbrıs adasının durumundan iki taraftaki Rum ve Müslüman azınlık haklarına kadar pek çok sıkıntı ve anlaşmazlık mevcut.

Aynı araştırmanın sonuçlarına göre Yunan halkının yüzde 54'ü Tsipras hükümetinin Türkiye ile ikili ilişkileri 'doğru yönetiyor olmayabileceğini' düşünüyor.

Yüzde 67 AB üyeliğine potansiyel olarak karşı
Araştırmanın bir diğer sonucu da AB üyeliği ile ilgili: Buna göre halkın yüzde 67'si Türkiye'nin AB üyeliğine 'potansiyel olarak karşı' pozisyonda duruyor. Üyeliğe 'potansiyel olarak olumlu' bakanların oranı ise yalnızca yüzde 27.

Buna rağmen yüzde 70 ile toplumun ezici bir çoğunlu AB müzakerelerinin ve diyaloğun devam etmesi gerektiğine inanıyor.

http://tr.euronews.com/2018/04/29/yunanl-lara-gore-en-ciddi-problem-turkiye Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Ismarlama haber... Her yanından akıyor. Her yönüyle kendini ele veriyor. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Makedonya anlaşması sonrası Yunanistan'da siyaset yeniden şekillenebilir

Yunanistan'da Makedonya ile varılan anlaşmaya karşı çıkan milliyetçi Bağımsız Helenler Partisi, hükümetten ayrılacağını açıkladı. Milliyetçilik duygularını tetikleyen anlaşma muhalif Değişim Hareketi'ni bölerken; ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi'nde, lider Kiriakos Miçotakis'in aksine anlaşmaya sıcak bakanlar var.

Atina ile Üsküp arasında varılan anlaşma, iki ülke arasında Makedonya Cumhuriyeti'nin isminde kaynaklanan ihtilafa çözüm getiriyordu. Üsküp yönetimi, ülkenin ismini "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirmeyi kabul etmişti.

Radikal sol SYRİZA'nın liderliğindeki hükümetin küçük ortağı Bağımsız Helenler Partisi (ANEL) anlaşmaya karşı çıkıyor.

ANEL lideri ve Savunma Bakanı Panos Kammenos, anlaşma ile ilgili olarak Yunanistan Parlamentosu'nda yapılacak oylamada ret oy kullanacağını açıkladı.

Kammenos ayrıca hükümetten ayrılacaklarını duyurdu. Bu durumda Yunanistan'da hükümet, parlamentoda çoğunluğu yitirecek. Başbakan ve SYRIZA lideri Aleksis Çipras'ın erken seçime gitmesi gerekecek.

Ana muhalefet partisi de bölündü

Ancak muhalefet partilerinde de benzer durumlar hakim.

"Ilımlı sol eğilimli" olarak görülen Değişim Hareketi (KİNAL) çatısı altındaki partilerden Potami hareketten ayrılmaya karar verdi.

Adı "Nehir" anlamına gelen partinin lideri Stavros Theodorakis, KİNAL'in PASOK bileşkesi lideri Fofi Yenimattas'ın Makedonya anlaşmasına karşı çıkmasını protesto etti.

Ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi'nin (YDP) lideri Kiryakos Miçotakis de anlaşmaya şiddetle karşı çıkıyor.

Kiryakos Miçotakis, hükümeti istifaya çağırmaya devam ediyor.

Ancak YDP içinde de Makedonya anlaşmasına sıcak bakanların varlığı dikkati çekiyor ve bu durum parti içinde cepheleşmelere neden oluyor.

Yeni partiler kurulabilir

Yunanistan'da milliyetçi çevreleri, Atina ve Selanik'te düzenledikleri protesto gösterileriyle Makedonya anlaşmasının feshini istiyor ve gördükleri yerlerde bakanlara ve milletvekillerine sözlü saldırılarda bulunuyor.

Son kamuoyu araştırmaları YDP'yi SYRIZA'nın ortalama 14 puan önünde gösterse de, Makedonya anlaşmasını kabul edenlerle etmeyenler kendi gruplarını oluşturabilir ve Yunanistan'da ortaya yeni partilerin çıkabilir.

Makedonya'da da başta Cumhurbaşkanı Georgi İvanov olmak üzere milliyetçi guruplar Başbakan Zoran Zaev'in imzaladığı anlaşmaya şiddetle karşı çıkıyor.

Zoran Zaev ise Ekim ayında ülkesinde referanduma sunulacak anlaşmanın reddi halinde başbakanlıktan istifa edeceğini açkladı.

Üsküp yönetimi yeni adıyla AB ve NATO üyelikleri için başvuru yapmıştı.

NATO, Makedonya'nın dilekçesini "memnuniyetle" kabul etti.

Hollanda başta olmak üzere bazı AB üyeleri ise "müzakerelere hazır olmadığı" gerekçesiyle Makedonya'nın başvurusunun reddini istiyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44679930 Mesajı Paylaş

nokta

F-22'ler komşuya geldi

Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait iki adet F-22 Raptor tipi savaş uçağı, Yunanistan'ın Larissa Hava Üssü'ne geldi. Uçakların inişleri spotterlar tarafından çekilerek paylaşıldı. Uçakların ziyaret amaçlı geldiği öğrenildi.

Geçmişte Yunan Hava Kuvvetleri'nin RF-4E uçaklarının kullandığı üste halen 110. Filo'ya ev sahipliği yapıyor.

Larissa Hava Üssü'nde ayrıca Amerikan RQ-9B Reaper İnsansız Hava Araçları da bulunuyor.

http://www.kokpit.aero/f22-larissa-hava-ussunde Mesajı Paylaş

Merkator

Yunanlar Larisa'ya gelen F-22 önünde poz verdi

Amerika Birleşik Devletleri'ne ait 2 adet MQ-9 Reaper İHA'sı Mayıs 2018'de Larissa'ya konuşlandırılmasının ardınadn önceki günde 2 adet F-22 Raptor savaş uçağı Larissa'yı ziyaret etti.

Yunanlar F-22 uçaklarına büyük ilgi gösterirken, uçağın önünde fotoğraf çektirebilmek için sıraya girdi.

ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizi hatırlatan bazı askeri uzmanlar "Yunanistan'ın Larissa Hava Üssü, İncirlik'in yerini mi alıyor?" sorusunu dillendirmeye başladı.

http://www.kokpit.aero/yunanlilarin-f22-ilgisi Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yahu şu İncirlik'e bir yer bulunamadı, gitti...

ABD İncirlik'i kah Kuzey Irak'a Erbil yakınlarına taşıyordu, kah Kuzey Suriye'de Ayn El Arap (Kobani) yakınlarına. Bir baktık Katar'a gidiyordu, şimdi de Larissa'ya gidiyormuş.

Bir üs yalnızca uçakların ineceği pistlerden ibaret değildir. Güvenlik ve lojistik olmadan bir üs kurulur ama uzun süre idame ettirilemez. Bunun en güncel örneğini Almanlar yaşadılar. Bir hışımla İncirlik'i boşaltıp Ürdün'e giden Almanlar, güvenlik kaygıları nedeni ile üs dışına çıkamadılar. Oysa İncirlik'ten çıkan bir ABD vatandaşı, Adana ve Mersin'de rahatça ve güvenli bir şekilde dolaşabiliyor. Üssün ihtiyaçları iç piyasadan rahatça ve ucuza temin ediliyor. Tüm bunlar Kuzey Irak veya kuzey Suriye'de nasıl gerçekleşecek? Orta Doğunun kalbindeki stratejik konumunu, ABD Larissa'da nereden bulacak? Suudi Arabistan ve BAE'nin düşman bellediği Katar'dan, İncirlik'te olduğu gibi yoğun ve farklı operasyonları nasıl sürdürecek?

İncirlik kolay kolay bir yerlere gitmez. Tabii eğer biz yollamazsak. Ama görünen o ki o günler yaklaşıyor...

Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

https://hellasjournal.com/2018/12/elliniki-aytopsia-stis-fregates-adelaide-poy-vgazei-sto-sfyri-to-p-n-tis-aystralias/

Yunanlılar avustralyanın 2 adelaide sınıfı fırkateynini alabilirmiş. Sm-2 mr kabiliyeti kazanmaları hiç işimize gelmez. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter