Yunanistan

Başlatan Sihirbaz, Şub 07, 2017, 07:30 ÖS

« önceki - sonraki »

Observer

Amerika Yunanistana ne zaman ve hangi tehdit için Türkiye ye vermediği bir silah vermiş? Gemilerin alınması başka, üzerindeki silahların alınması başka bir mevzu. Mesajı Paylaş

cursedc

Avustralya type 26'ı seçmiş, muhtemeldir alabilirler de yalnız ister fransızlardan kiralasınlar ister doğrudan satın alsınlar bu gemilerin masrafını milli seferberlikle bile karşılayamayacak durumdalar. Atı alan üsküdarı geçiyor ! Mesajı Paylaş

petibor

Bizimkinde olan yerli radar silah elektronik harp ile elde edilecek muazzam taktik üstünlüğü nereden satın alacaklar bakalım. Gemiyi alacaklar eğitimleri ilgili konsolun düğmelerini öğrenme eğitimi olacak. Bizimkinde yazılımı hazırlayan bin çeşit testi denemeyi analiz eden mühendislerin toplam aklı olacak. Yani bu yarış o yaparsa bende en iyisini satın alırım la olacak iş değil. Öyle olabilse Suudiler İsrail in tozunu attırırdı Mesajı Paylaş

TULGA

@Putty öğrenmelerine gerek yok ki. Emin ol o sistemlerin içinde kullanıcı Abd personelleri olacaktır. Yunanistan gibi bir ülkenin hele ki mevzu bahis Türkiye olunca herhangi bir çatışma veya savaşta lojistik malzeme ve o malzemeyi kullanan personel sıkıntısı çekeceğini düşünmüyorum. Silahı veren ülke personeline de yunan üniforması giydirir illaki. Bu hep böyle oldu olmaya da devam edecek.

Lakin bizde durum çok daha vahim. Üretebildikçe vidasina kadar engel çıkarılabiliyor. Mazlumda yoksulda namımız var ama o da teknolojik destek veremiyor işte. Ne Çare... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Mazlum yoksul dediğiniz ülkeler Türkiye'nin gelecekteki hinterlandına ekleniyorlar.

Biz kendi sanayi devrimimizi tamamlayıp biraz sermaye biriktirmeye başlasak bizim montajcılığımızı, fason üretimimizi onlar yapacak diye düşünmek lazım... Mesajı Paylaş

malpsoy

"Şımarık çocuk" istifa etti.

Yunan Savunma Bakanı istifa etti

Yaklaşık 4 yıldır 'milli birlik hükümetinde' yer alarak ülkeyi memorandumlardan çıkardıklarını ifade eden Kammenos, "Makedonya'nın ismi konusunda bu iş birliğinin devam edemeyeceğini Başbakan'a söyledim. Hükümette kalamayız" dedi. Kammenos, Başbakana iş birliği için teşekkür ettiğini belirterek "Bağımsız Yunanlar hükümetten ayrılıyor" ifadesini kullandı.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/13/yunan-savunma-bakani-istifa-etti/ Mesajı Paylaş

BGTN

Yunan sağcıları tarfindan sevinçle karşılanan bir atama daha.

Christos Manolas ilk ulusal güvenlik danışmanı olarak atanmış.


http://en.protothema.gr/general-christos-manolas-appointed-first-greek-national-security-advisor-cv/ Mesajı Paylaş

Merkator

Yunanistan'dan ABD üssüne yeşil ışık

ABD askeri üslerinin Türkiye'den, özellikle de İncirlik'ten çıkmak zorunda kalması durumunda, Yunanistan'a yerleşebileceği yorumları yapıldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, gazetecilerin Ankara'nın ABD askerlerini gönderme konusunu gündeme getirmesi durumunda Atina'nın ABD üslerini kabul etmeye hazır olup olmadığı sorusuna, "Her türlü tesisi yerleştirebileceğimiz ortada. Tanrıya şükür bizde yeterince var zaten" dedi.

Yetkili, "Eğer üslere servis sunup sunmayacağımızı soruyorsanız, biz NATO üyesi bir ülkeyiz ve dolayısıyla NATO'nun ihtiyaçları her zaman Yunanistan tarafından Yunan Anayasa ve mevzuatına uygun olarak karşılanabilir. ABD ile ikili ilişkilere gelince; savunma anlaşmamız var. Eğer ABD gelecekte Yunanistan'daki savunma imkanlarını daha fazla genişletmek isterse Yunan hükümet bunu olumlu bir şekilde değerlendirir" ifadelerini kullandı.

Yunan diplomat, İncirlik'te olduğu iddia edilen nükleer silahları kabul etmeye hazır olup olmadıkları sorusuna da şu yanıtı verdi: "ABD'nin bu geniş bölgede, taktik nükleer silah bulundurma imkanına sahip sadece iki üssün olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bu silahın nerede olup olmadığını doğrulayamam. Ben bunu bilmiyorum ve doğrulamıyorum".

http://www.kokpit.aero/abd-ussu-yunanistan-alternatif Mesajı Paylaş

nokta

Yunanistan, ABD Gemilerini Tersanede İnşa Etmek istiyor

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis Ocak 2020'de ABD'yi ziyaret edecek ve ABD gemilerini Yunan tersanelerinde inşa etmeyi görüşmesi bekleniyor.

Teklif ABD'nin Freedom Sınıfı Kıyı Suları Muharebe Gemisini (Littoral Combat Ship/LCS) Yunan tersanelerinde inşa etmeyi hedefliyor. Teklif, ABD LCS platformuna dayanan yeni bir geminin geliştirilmesi için Yunan Deniz Kuvvetlerinin belirlediği gereklilikleri yerine getiriyor gibi gözüküyor, ancak Yunanistan'ın talepleri Fransız firkateynlerinden daha ekonomik bir fiyatla karşılanıyor.

Lockheed Martin'e göre, Yunan programı Askeri Dış Alım (Foreign Military Sale/ FMS) kapsamında finanse edilebilir ve Skaramaga veya Elefsina tersanelerinde uygulanabilir.

Her ne kadar mesele henüz siyasi tartışmalara ulaşmasa ve Savunma Bakanlığı ile Lockheed Martin arasında kalmasa da, Başbakan Kyriakos Mitsotakis'e ABD'ye eşlik edecek olan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos'un gündeminin de bu olayı dahil edeceği bilgisi var.

http://c4defence.com/Gundem/yunanistan-abd-gemilerini-tersanede-insa-etmek-istiyor/9095/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

Yunan ordusunun üst komuta kademesinde görev değişimi


Yunanistan'da ordunun üst komuta kademesinde görev değişimi yapıldı. Yunan Haber Ajansı ANA-MPA, Başbakan Kiryakos Miçotakis başkanlığında yapılan Dış İlişkiler ve Savunma Konseyi (KYSEA) toplantısında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hristos Hristodulos'un yerine 1. Ordu Komutanı Korgeneral Konstantinos Floros'un getirilmesinin kararlaştırıldığını duyurdu.

Haberde, KYSEA kararlarına göre, 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Haralambos Lalusis'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Tümamiral Stilyanos Petrakis'in de Deniz Kuvvetleri Komutanlığına getirildiği belirtildi. Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Georgios Bliumis'in ise görevinin uzatıldığı bildirildi.

Yunan medyasında yer alan haberlerde, Başbakan Miçotakis'in, ordunun üst düzey komutasında zamansız değişiklikler yaptığı vurgulanarak, "Genelkurmay Başkanı Hristos Hristodulos ve Kara Kuvvetleri Komutanı Yorgos Kabas'ın geleneksel görev sürelerini tamamlamadan başları kesildi." ifadelerine yer verildi.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/yunan-ordusunun-ust-komuta-kademesinde-gorev-degisimi/1706090 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Yunanistan'da Ekaterini Sakeralopulu ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi

Yunanistan Parlamentosu Çarşamba günü yapılan oylamada Ekaterini Sakelaropulu'yu cumhurbaşkanı seçti. Sakelaropulu, ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Meclis Başkanı Kostas Tassulas, Sakelaropulu'nun 294 sandalyeli parlamentoda 261 oy aldığını söyledi.

Görevine 13 Mart'ta yemin ederek başlayacak olan 63 yaşındaki Selanik doğumlu Sakelaropulu, çevre ve anayasa hukuku konusunda uzmanlaşan bir hâkim.

Mevcut Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'un beş yıllık dönemi de Mart'ta sona eriyor.

Sakelaropulu'yu aday gösteren Başbakan Kiriakos Miçotakis, yeni cumhurbaşkanı için "Bütün Yunan halkını birleştirecek üstün bir hâkim" dedi.

Paris Sorbonne Üniversitesi'nde yüksek lisans yapan Sakelaropulu hukukçu bir aileden geliyor. Babası Nolaos Sakeropulu Yüksek Mahkeme hakimliği yapmıştı.

Yeni cumhurbaşkanı ayrıca Yunanistan'ın ilk kadın Danıştay Başkanı'ydı.

'Parti üyesi olmayan cumhurbaşkanı'

Sakeropulu,Syriza hükümeti döneminde Adalet Bakanı'nın önerisiyle Danıştan başkanlığına 2018'de atandı.

Ana muhalefetteki Syriza hükümeti ile sosyalist KINAL partilerinin desteğini alan Sakelaropulu, Yunan parlamentosu tarihinde en yüksek destek oyu alan isim oldu.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, herhangi bir parti üyesi olmayan ve ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı unvanına sahip olan Sakelaropulu'nun seçilmesinin tarihi bir olay olduğunu söyledi.

Eurobarometer'in 2017 yılı araştırmasına göre Yunan halkının yüzde 63'ü siyasette, yüzde 69'u iş dünyasında, yüzde 61'i de liderlik pozisyonlarında cinsiyet eşitliğinin sağlandığını düşünüyor.

Resmi rakamlara göre Yunanistan'da kadınlar arasında işsizlik erkeklere kıyasla daha fazla.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51205468 Mesajı Paylaş

nokta

ABD'nin Pusulası Akdeniz'de Yunanistan'ı Gösteriyor

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan geriliminin Doğu Akdeniz ve Libya gündemiyle hız kazanması ABD'yi kazançlı çıkardı. Yunan parlamentosu, Yunanistan ile ABD arasında Karşılıklı Savunma İş birliği Anlaşması'nın güncellenmesi onayladı. İki ülke arasındaki askeri iş birliğinin çerçevesini genişleten anlaşma, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ekim ayında Atina ziyareti sırasında imzalanmıştı. Yunan parlamentosunda oylama öncesi konuşan muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisinden Milletvekili Yannis Lambropulos, "Egemenliğimize yönelik tehditlere maruz kaldığımız bir dönemde müttefiklerimizin desteğine başvuruyoruz." açıklamasında bulundu.

Anlaşmayla Dedeağaç dahil, Larissa ve Stefanovikio'da ABD ve NATO ile ortak faaliyeti artırılacak. ABD'ye, Suda Körfezi'ndeki ABD'ye ait deniz üssündeki altyapı ve diğer imkanların ortak kullanımı; stratejik değeri yüksek, Balkanlar ve Karadeniz'in kapısı olarak adlandırılan Dedeağaç limanından 48 saat içinde "engelsiz erişim ve kullanım" için öncelik statüsü Karşılıklı Savunma İş birliği Anlaşması ile verilmiş oldu.

ABD'nin Larissa üssüne 12 milyon Euro, Marathi'ye ise yaklaşık 6 milyon Euro yatırım yapması bekleniyor. ABD Hava Kuvvetleri, Larissa'daki üste MQ-9 Reaper tipi İHA'ları konuşlandırmıştı.

Pompeo anlaşmayla ilgili resmi Twitter hesabından, "Yunan Parlamentosu'nun, savunma ortaklığımızda stratejik öneme sahip Karşılıklı Savunma İş birliği Anlaşması'nı onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Yunanistan önemli bir NATO müttefiki, güçlü ortaklığımızı geliştirmeye ve bölgedeki istikrarı artırmaya devam edeceğiz." paylaşımında bulundu.

https://c4defence.com/Gundem/abdnin-pusulasi-akdenizde-yunanistani-gosteriyor/9280/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter