Yunanistan

Başlatan Sihirbaz, Şub 07, 2017, 07:30 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Yunanistan: IMF'nin mantıksız isteklerine boyun eğmeyeceğiz

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Yunanistan'ın ekonomi politikalarının yıllık gözden geçirilmesi toplantısında, bu ülkenin, Euro Bölgesi kreditörleri tarafından belirlenen yüzde 3.5 bütçe fazlası hedefini tutturamayacağı öngörüldü.

Toplantıda IMF İcra Kurulu üyelerinin çoğu 2018 yılına kadar Yunanistan'ın faiz dışı fazla hedefinin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 1.5'i seviyesinde olması gerektiği görüşünü savundu.

Ayrıca Yunanistan'ın borcunun sürdürülemez olduğunu da savunan IMF'ye Yunanistan hükümet sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos haftalık basın toplantısında cevap verdi.

Dimitris Tzanakopoulos, Yunanistan hükümet sözcüsü: "Hükümet Yunanistan'ın, Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişleme programına dahil olmasının önünü açacak bir anlaşmanın sağlanmasını arzuluyor. Bunun ötesinde hükümetin pozisyonu aslında net ve şimdiye kadar çoğu kez kategorik olarak ifade edildi. Uluslararası Para Fonu'nun program sonlandıktan sonra 4 buçuk milyar dolarlık ek ihtiyati tasarruf tedbirlerinin yasalaşmasını dayatmakta ısrar eden mantıksız taleplerine boyun eğmeye niyetimiz yok."

IMF ayrıca Euro Bölgesi kreditörleri ile üzerinde anlaştığı kurtarma paketinin maliyeti nedeniyle Yunanistan'ın uzun dönemde sadece yüzde 1'e yakın büyüyebileceğini öngörüyor.

http://www.ekathimerini.com/215965/article/ekathimerini/news/greece-says-will-not-yield-to-illogical-imf-demands-in-bailout-review Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Yunanistan yeniden derin bir krize mi sürükleniyor ?

Avrupa Birliği bir yandan göçmen krizi ile diğer yandan Brexit'e çözüm ararken Yunanistan krizi yeniden ortaya çıktı. Euro Bölgesi ve Uluslararası Para Fonu konu ile ilgili bölünmüş durumda. Uluslararası Para Fonu'nun yayınladığı yeni bir raporda Yunanistan'ın borcunun oldukça ağır olduğu, borcun hafifletilmemesi halinde bütçe hedeflerine bağlı kalmasının mümkün olmayacağı belirtildi. Ancak Avrupalılar Uluslararası Para Fonu'nun tavsiyelerine uymak istemiyor. Yunan halkının son dönemde ilerleme kaydettiği belirtiliyor.

Almanya maliye bakanı Wolfgang Schauble açık ve net konuştu. Yunanistan için euro bölgesinde Borcun hafifletilmesi söz konusu değil. Uluslararası Para Fonu olmadan Yunanistan için herhangi bir program hazırlanmaz. şeklinde konuştu. Önümüzdeki hafta Euro Bölgesi maliye bakanları konuyu görüşecek.

http://www.euronews.com/2016/04/28/the-brief-from-brussels-greece-faces-another-cash-crunch Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Yunanistan Savunma Bakanı 10 milyar dolarlık F-16 modernizasyonu ve F-35 alımından söz ede dursun, Yunanistan Ekonomisi bir türlü krizden kurtulamıyor. Yunanistanın AB den çıkması yani GREXIT gittikçe daha çok konuşuluyor. Haber Euronewsten:

Mali yaraları sarılamayan Yunan ekonomisi çıkmazda: Çözüm Grexit mi?

Mali yaraları sarılamayan Yunan ekonomisine sekiz yıl süren yoğun tedavi de fayda vermedi. Uzun yıllardır Troyka tarafından dayatılan kemer sıkma politikalarının kıskacındaki Yunanistan, 7 yılda milli gelirinin dörtte birini kaybetti.

Eski Maliye Bakanı Yannos Papandoniou'nun açıklamasına göre, mali kesintiye uğrayan kamu idaresi, sağlık, eğitim, adalet sistemleri eskiye oranla çok daha kötü durumda.

AB Komisyonu'nun ekonomiden sorumlu üyesi Pierre Moscovici, kemer sıkma önlemlerini dayatmadıklarını fakat çözüm için gerekli olduğunu savundu: "Kemer sıkma tünelinin sonunda büyük bir sempati duyduğum Yunan halkı için bir ışık olduğuna inanıyorum. Biz kemer sıkma politikalarını savunmuyoruz, hiç bir kurum savunmamalı da. Fakat sizin de ifade ettiğiniz gibi bir takım dengeli reformlar hayata geçirilmeli."

Yunanistan'ın 2.1 milyarı özel sektöre ait olmak üzere 7 milyar Euro borcunu Temmuz ayında ödemesi gerekiyor. Fakat parası olmayan Yunanistan'ın bu ödemeyi yapabilmesi için yine borç alması gerekiyor. Bu kapsamda yine reform karşılığında ülkenin 2015-2018 yılları arasında 86 milyar Euro borç alması söz konusu.

IMF, Yunanistan'ın belirlenen hedefleri yerine getirebileceğine inanmıyor. Bu nedenle yeniden yardımda bulunmak istemiyor. IMF, 2018'de Avrupalı kreditörlerin talep ettiği yüzde 3,5'luk faiz dışı bütçe fazlası önerisinin büyümeyi de olumsuz etkileyeceğinden imkansız olduğunu savunuyor.

Para fonu, milli gelirin yüzde 180'ine ulaşan yaklaşık 315 milyar Euroluk kamu borcunun hafifletilmesini ve koşullarının kolaylaştırılmasını öngörüyor. Avrupa ise bu fikre karşı çıkıyor.

Uzmanlar çözümün Yunanistan'ın AB'den ayrılması olduğu kanısında. Fakat Yunan hükümeti Euro Bölgesi'nde kalmaktan yana. AB yetkilileri de Grexit fikrine sıcak bakmıyor. Bu durumda 7 yıldır sonuç vermeyen tedaviye rağmen Yunanistan'a borç vermeye devam etmekten başka alternatif yok.

Dolayısıyla Ağustos 2018'den sonra 4. bir kurtarma paketi yolda görünüyor. Uzmanlar 7 yıldır yoğun bakımda olan Yunan ekonomisinin Birlik'te kalarak borçlarını ödeyemeyeceği görüşünde.

Baader Bank sermaye piyasası analisti Robert Halver: "Ülke Euro Bölgesi'nde bir yere ilerlemiyor, herkes bunun farkında. Borçlar hafifletilmeli. Fakat siyasi açıdan Almanya'da yapılacak seçimler öncesinde borç ödemesinin kolaylaştırılması söz konusu olamaz. Eğer Yunanlar zaten zayıflayan Birlik'ten çıkmak zorunda kalsalar ilk düşen taş "Grexit" taşı olur."

Moscovici'nin belirttiğinin aksine tünelin ucunda ışık görülmüyor.

Borcunu ödemek için tekrar borç almak zorunda kalan Yunanistan, hem daha fazla faiz ödemek zorunda, hem de kamu harcamalarında kesinti politikasıyla ekonomisini felç tutmaya devam ediyor.

Önümüzdeki günlerde alınacak kararlar hastanın iyileşmesi veya kangrenli kolun kesilmesi açısından kritik olacak.

http://www.euronews.com/2017/02/20/greece-s-bailout-obligations Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Fransa'dan Yunanistan'a Destek Sözü

Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve, Maliye Bakanı Michel Spin ile birlikte Yunanistan'ı ziyaret ederek Başbakanı Aleksis Çipras'ın konuğu oldu.

İki hükümet liderinin gündeminde, Yunanistan'ın mali durumu ve üçüncü kurtarma paketiyle ilgili konular başı çekti.

Çipras hükümeti, Atina ile alacaklıları arasındaki pürüzlerin giderilmesi için Fransa'nın yardımını bekliyor.

Yunan hükümetinin ekonomik krizle mücadelesini takdir eden Fransız Başbakan Cazeneuve de Yunanistan'ın yanında olacaklarının sözünü verdi. Cazeneuve, "Reformların sonuçları, gösterilen çabalar ortada. Sonuçlar olağanüstü. Reformları çok daha fazla ileriye götürme fırsatı tabi ki var. Fransa'nın Yunanistan'la dayanışmasına da güvenebilirsiniz" diye konuştu.

Çipras hükümeti ile alacaklıları uzlaştığı takdirde Yunanistan'ın 86 milyar Euroluk kurtarma paketine dair, dört gündür devam eden değerlendirme süreci tamamlanmış olacak. Yunan Başbakan, 20 Mart'a kadar anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Görüşmeleri yakından takip eden muhabirimiz Stamatis Giannisis izlenimlerini aktarıyor:
"Çipras liderliğindeki sol hükümet, Yunanlara son yedi yıldır kemer sıktıran önlemleri yumuşatmak için gerekli krediyi sağlayacak olan taraflarla anlaşmayı hedefliyor. Anketlerin gösterdiği halk desteğindeki hızlı düşüş ve büyüyen grev dalgasıyla karşı karşıya kalan hükümet, bu çabalarında Fransa'daki sol iktidarın desteğine sırtını dayamak zorunda kaldı."

http://www.euronews.com/2017/03/03/france-pledges-unwavering-support-for-greece Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Avrupa Birliği yeni anlaşma için Yunan hükümetine bastırıyor

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Yunanistan'ı ziyaret ediyor. Ziyaretin ana gündemlerinden birini ekonomik kriz ve kurtarma görüşmeleri oluşturuyor. Yunan Başbakan Aleksis Çipras da cuma gününe kadar taraflar arasında yeni kredi diliminin serbest bırakılması için bir anlaşmaya varılamaması durumunda AB çapında bir acil zirve toplanmasını istiyor.

Görüşme sonrasında Avrupa Konseyi başkanı Donald Tusk ise yatıştırıcı mesajlar vermeyi tercih etti:

"Kimsenin Yunanistan'ı cezalandırmak gibi bir amacı yok. Dün olduğu gibi bugün de tek amacımız Yunanistan'a yardımcı olmak. Biliyorsunuz içinde olunan kriz yeterince cezalandırıcı zaten."

Görüşmelerin 2016 sonunda anlaşmayla sonuçlanması hedefleniyordu ancak şimdiden 3 aylık bir rötar bulunuyor.
İktisat profesörü Napoleon Maravegias da uzlaşmanın gecikmesinin Yunan hükümetini daha da zorladığı görüşünü savunuyor:

"Müzakerelerin ertelenmesi, sebebi kim olursa olsun problemlerin daha da büyümesine yol açacaktır. Çünkü Yunan ekonomisi giderek daha derin bir gerilemeye giriyor. Diğer yandan makroekonomik veriler de kötüleştikçe kredi verenler daha fazla kemer sıkma politikası talep edecek."

IMF'nin bu yöndeki raporuna karşılık Atina hükümeti emeklililk rejiminde 2019'dan itibaren yeni kesintilere gidilmesini kabul etmiyor.

Çipras-Tusk zirvesinin euronews Atina muhabirlerinden Stamatis Giannisis izledi:

"Yunan hükümeti kredi sağlayıcıları, daha fazla kemer sıkma önlemi alınması için aşırı baskı uygulamakla suçluyor. Diğer yandan bir anlaşmaya varılmasının gecikmesi ise Yunanistan'ın bir anlaşmaya olan gereksinimini daha da arttırıyor."

http://tr.euronews.com/2017/04/05/avrupa-birligi-yeni-anlasma-icin-yunan-hukumetine-bastiriyor Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Herkes yunanistan AB'ye borçlarını nasıl ödeyecek sorusunu sorarken Yunanistan önce havaalanlarını şimdide limanları Almanyaya "kiralıyor" hemde çok çok cüzi miktarlara.
Böylesine bir hamle Yunanistandan beklemezdim fakat Almanlar gerçekten çok büyük oynadılar ve kazandılar. Mesajı Paylaş

murattekin

Bir bakmışsın Almanya komşumuz olmuş.  :P Mesajı Paylaş
...

Sihirbaz

AB'den Yunanistan'a yeni kurtarma paketi

Euro Bölgesi maliye bakanları 2007'den beri borç kriziyle mücadele eden Yunanistan için 8 buçuk milyar euroluk yeni bir kurtarma paketi üzerinde uzlaştı.

Avrupa Birliği'nin Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'ı, içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtarmak için yeni bir yardım paketi üzerinde uzlaştı. Ödemenin 8 buçuk milyar euro tutarında olması öngörülüyor. Bu miktar, Atina'nın Temmuz ayına kadar ödemesi gereken 7 milyon euroluk tutarın üzerinde.

Kararı açıklayan Hollandalı politikacı ve Euro Bölgesi Başkanı Jeroen Dijsselbloem Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) da Yunanistan'a daha fazla yardıma hazır olduğunu söyledi. Stand-by anlaşmaları ile ülkenin borçlarının 15 yıla kadar ertelenebileceğini kaydetti.
Lüksemburg'da konuşan IMF Başkanı Christine Lagarde da kurumun yönetim kurulunda Yunanistan'la yeni bir stand-by anlaşması için teklifte bulunacağını ilan etti.

Yunan halkının "kemer sıkma tünelinin sonundaki ışığı" görmelerinin zamanının geldiğini ekleyen Dijsselbloem, 19 devletin üye olduğu Euro Bölgesi maliye bakanlarının "tüm unsurları değerlendirerek" bu kararın alındığını söyledi.

Karşılıklı sözler

Fransa eski Maliye Bakanı ve AB Komisyonu'nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici de Yunanistan hükümetinin kurtarma paketlerinin sunulması karşılığında taahhüt ettiği sözleri tuttuğunu söyledi ve artık kredi sağlayıcılarının da "kendi sözlerini tutmasının" zamanı geldiğinin altını çizdi.

Yunanistan'ın uluslararası kredi sağlayacıları bir süredir ülke için onaylayacakları üçüncü kurtarma paketini nasıl yapılandıracaklarına dair görüş birliğine varamamışlardı. Yaklaşık on yıldır ekonomik dar boğazda olan Akdeniz ülkesi yeni kurtarma paketini alabilmek için geniş çaplı reformlar yürürlüğe koymuştu.

http://www.dw.com/de/durchbruch-bei-den-griechenland-verhandlungen/a-39270900 Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

E, hadi bakalım...

Yunanistan'dan yeni silah alımları bekliyoruz. 8 milyar Euro'luk kurtarma paketini kaptıklarına göre, Yorgo yeniden FREMM, Abrams, Apache hayalleri kurmaya başlayabilir. Hatta belli mi olur, F-35 hayali bile kurabilirler.

Ah, aslında para olacaktı, şu Mistrallerden birini kapacaklardı ya... Mısır daha bir enayi çıktı. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Yunanistan kritik karar aşamasında

Borç krizi ile boğuşan Yunanistan'a yönelik yeni bir kredi diliminin serbest bırakılması yoğun tartışmalara sebep oluyor. Euro Bölgesi maliye bakanları ve uluslararası Para Fonu Başkanı konuyu bir kez daha masaya yatırdı. Birkaç aydır konu tartışılıyor ancak şartlar üzerinde uzlaşma sağlanamıyor. Fransa ekonomi bakanı Bruno Lemaire bu duruma son verilmesi gerektiğini söyledi:

"Yunanistan'ın borç krizine kısa vadede çözüm bulmak yeterli değil. Bütün Avrupa ülkeleri için ve Yunan halkı için uzun vadeli çözümler üretmek gerekiyor."

Uluslararası Para Fonu yeni kredi diliminin serbest bırakılmasının yanı sıra borcun hafifletilmesini de istiyor. Almanya maliye bakanı Wolfgang Schauble duruma sıcak bakmıyor:

"Yunanistan'da anlaşmaya uymaya hazır olan kişilerin sayısı artıyor. Almanya bu konuda hiç başarısız olmadı. Yunanistan anlaşama uyar ise ileride zaman kazanacağımız anlamına geliyor."

2018 yılına kadar Yunanistan'a toplam 86 milyar euroluk kredi yardımı yapılması öngörülüyor. Berlin İMF'nin katkı sağlamasını istiyor. Eurogrup başkanı Jeroen Dijsselbloem ülkenin geleceğine yönelik hareket edilmesi gerektiğini söyledi:

"Yunanistan'ın programdan çıkışını hazırlama konusunu görüşeceğiz. Uzun bir süreci geride bırakmış olacağız. Yeni bir döneme giriliyor. Programın sonuna yaklaşıldı. Önümüzdeki yıl bunun başarılı bir süreç olması için Yunanistan'ı desteklememiz gerekiyor.

Yunanistan'ın Temmuz ayında kreditörlere 7 milyar Euro ödeme yapması gerekiyor. Bu yüzden ülke yeni bir yardım dilimine büyük ihtiyaç duyuyor.

http://www.euronews.com/2017/06/15/greece-set-for-latest-bailout-amid-debt-relief-pressure Mesajı Paylaş

putty

Hiç borç ödemiyor bu adamlar galiba. İyice kepaze olmuşlar borcunu ödemek için aynı adamdan borç alınır mı hiç. Mesajı Paylaş

Defence

ABD hükümeti Yunanistan Souda deniz üssünü bir yıl daha kullanmak üzere anlaşmasını yeniledi


Yunanistan ile ABD hükümetleri iki ülke arasındaki Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşmasını 6 Kasım 2018 tarihine kadar uzatma konusunda mutabakata vardı.

Azınlıkça'nın Kathimerini gazetesine dayandırdığı habere göre 17 Temmuz tarihinde Başbakan Aleksis Tsipras anlaşmayı (MDCA-Mutual Defense Cooperation Agreement) Savunma Bakanı Panos Kammenos'un da önerdiği gibi beş yıllığına değil bir yıllığına uzatma kararı almıştı.
Anlaşmanın en önemli bölümleri arasında Amerikalıların büyük önem verdiği Souda deniz üssünün kullanılması da yer alıyor.

Gazete, anlaşmanın Yunanistan'da Resmi Gazetede yayınlanmasıyla birlikte 29 Ağustos tarihinden itibaren yürürlüğe girdiğini yadı. Pratikte ise esasında 6 Kasım 1990 yılında ilk kez yapılan ve o zamandan bu yana her yıl yenilenen anlaşma bir kez daha yenilenmiş oldu.

http://www.dunyabulteni.net/manset/406838/abd-ve-yunanistan-souda-ussu-icin-anlasti Mesajı Paylaş

Terra

Katarlılar Yunanistan yatırımlarını iptal etti


Katar devlet yatırım şirketi Al Rayyan Yunanistan'a yönelik yatırım planlarını iptal ettiğini duyurdu.

Katar devlet yatırım şirketi tarafından yapılan açıklamada Katarlı yatırımcıların Yunanistan'dan ayrılmasına gerekçe olarak "ülkenin yabancı yatırımlara olumsuz yaklaşımı" gösterildi. "Yunanistan'a yönelik planlar suya düştü, zorla yatırım olmaz" ifadelerinin yer aldığı açıklama ile Al Rayyan'ın ülkedeki yatırım planlarını iptal ettiği duyuruldu.

Şirketin ilk amacının Yunanistan'a gerçek yatırımlar yapmak olduğunu ancak bütün siyasi anlaşmalara rağmen bu amacın bugüne kadar yerine getirilemediği ifade edilirken "Her şeye rağmen şirket vergilerini, ENFIA'sını ödemeye ve Yunan devletine karşı sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecektir. Teoride Katar zaten ülkeden ayrılmış durumda, sadece açık kalan konular kapatılmaktadır" denildi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/408243/katarlilar-yunanistan-yatirimlarini-iptal-etti Mesajı Paylaş

Terra

Yunanistan: Çin'i Avrupa ve Karadeniz'e bağlıyoruz

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Yunanistan'ın Çin'i Avrupa ülkelerine bağlayan köprü olduğunu söyledi.Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediklerine işaret ederek, girişimin verimli sonuçlar doğurmasını ümit ettiklerini söyledi.

Pavlopoulos kısa süre önce Atina'da düzenlenen Çin Antik Teknolojiler Sergisi'ni ziyaret etti. Pavlopoulos burada Xinhua Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Yunanistan'ın Çin'i Avrupa ülkelerine bağlayan köprü olduğunu belirtti. Yunanistan'ın Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediğine dikkat çeken Pavlopoulos, Çin'in Yunanistan aracılığıyla Karadeniz ülkeleriyle de bağlantıyı güçlendirebileceğini kaydetti.
Pavlopoulos Yunanistan ile Çin arasında işbirliğinin yoğun olduğunu ifade ederek, bu işbirliğinin sadece iki halk için değil, tüm insanlık için hayati önem taşıdığını belirtti.

Pavlopoulos, Çin halkının kalkınma sürecinde yeni ilerlemeler kaydetmeye devam etmesini temenni etti.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/408634/yunanistan-cini-avrupa-ve-karadenize-bagliyoruz Mesajı Paylaş

Terra

Yunanistan'a sığınmacı geçişi en yüksek seviyeyi gördü

Ege Denizi üzerinden Yunanistan'a geçen sığınmacı sayısı eylülde artmaya devam ederek, Türkiye-AB göçmen mutabakatından beri en yüksek seviyeye ulaştı

Ege Denizi'ndeki tehlikeli yolculuğun ardından Yunan adalarına ulaşan sığınmacıların sayısı geçen ay 4 bin 859 kişiye yükseldi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) verilerine göre eylül, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki göçmen mutabakatının uygulanmaya başlandığı Mart 2016'dan bu yana en fazla sığınmacı geçişinin yaşandığı ay oldu.

Yaz aylarında yukarı yönlü bir seyir izleyen sığınmacı geçişleri, eylülde en yüksek seviyesine çıkarak 4 bin 859 olarak gerçekleşti.
Söz konusu ayda sığınmacı geçişi, 3 bin 584 olan bir önceki aya kıyasla yüzde 35 artarken, 3 bin 80 sığınmacının geçiş yaptığı Eylül 2016'ya kıyasla ise artış oranı yüzde 57 oldu.

SIĞINMACILARIN DURUMU YUNAN HÜKÜMETİNİ ZORLUYOR

Göçmen mutabakatının ardından Yunanistan'a sığınmacı geçişlerinde yüzde 97'nin üzerinde azalma görülse de geçiş yaptıkları adalarda tutulan ve iltica talebinde bulunan sığınmacıların durumu, Yunan hükümetini ve yerel yöneticileri zorluyor. Yunanistan'ın Midilli, Sakız, Sisam, İstanköy ve İleryoz adalarındaki kamplarda tutulan sığınmacıların sayısı 14 bine yaklaşırken kamplardaki aşırı yoğunluk ise en büyük sorun olarak öne çıkıyor.

Midilli'deki yaklaşık 2 bin kişi kapasiteli Moria'da 5 bine yakın sığınmacı kalırken, Sisam Adası'ndaki 700 kişilik kampta 2 bin 848 sığınmacı yaşam mücadelesi veriyor.

SIĞINMACILAR YAŞAM KOŞULLARININ YETERSİZLİĞİNDEN ŞİKAYETÇİ

İltica işlemlerinin uzun sürmesine ve kamplardaki yaşam koşullarının yetersizliğine tepki gösteren sığınmacılar, sık sık protesto gösterileri düzenliyor. Verilere göre, göçmen mutabakatından beri aylık ortalama 2 bin sığınmacı Yunan adalarına kaçak geçiş yapıyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/408951/yunanistana-siginmaci-gecisi-en-yuksek-seviyeyi-gordu Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter