Türkiye'nin Uyguladığı Tarım ve Hayvancılık Politikaları

Başlatan BETONBEY, Şub 06, 2017, 02:27 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

Oca 04, 2019, 06:06 ÖÖ Last Edit: Oca 04, 2019, 06:20 ÖÖ by petibor
İnsanlar köyleri hep çok sağlıklı yerler gibi düşünür ama aslında köy dediğin bütün etrafı tarım arazileri ile çevrilidir ve sürekli buralar ilaçlanır. Rüzgar bütün sene o kimyasalı köye üfürür kuyuları vardır ama yer altına hep bu ilaçlar gider. Dokundukları her şey aslında tarım ilacı kaplıdır duvarlar direkler ağaçlar arabalar sandalyeler masalar. Düşünün 500 m ötende tarım ilacı sıkılıyor ertesi hafta bir daha sıkılıyor öbür bahçe tarlada aynı 20km öteye kadar kesintisiz tarla her yer ve hepsi ilaçlanıyor. İlaçlayanda köylü işin kötüsü birde o var. Köyler çok kirlidir aslında doğaya kaçalım emekli olunca klişesi çok yanlıştır.
Bazı iş kollarının kanunlarla belirlenmi pozitif ayrımcılığı vardır mesela madenci kaynak işçisi filan. Köylüde böyle olmalı erken emeklilik filan olmalı yada tazminatı. Ölüyorlar çünkü büyük ihtimal ama kimse araştırmıyor elinde kalır mevzu diye Mesajı Paylaş

hergeleci

Türkiye, laboratuvarda "temiz et" üretecek
http://www.tarimdunyasi.net/2019/01/22/turkiye-laboratuvarda-temiz-et-uretecek/

"Bir süreden beri Amerika Birleşik Devletleri,Hollanda ve İsrail'in öncülüğünü yaptığı laboratuvar ortamında "temiz et" üretimi konusunda Türkiye'de de ilk çalışmalar başladı. "Temiz et" üretimi için kurulan ilk şirket olan biftek.co , Ankara Üniversitesi Teknokent'te faaliyete başladı." Mesajı Paylaş

saladin

Insallah bir sey cikarirlar. Bu konuda Israil bayagi onde.
daha once atmis miydim hatirlamiyorum ama konuyla ilgili WSJ'nin videdosu.
https://www.youtube.com/watch?v=bjSe-0vSRMY Mesajı Paylaş

sadalone

Nişasta bazlı şeker kotası düşürülerek ithalat artırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasının yüzde 5'ten yüzde 2.5'a düşürüleceğini açıkladı. Kotanın düşürülmesi pancar üreticileri, şeker sanayi, sendikalar tarafından olumlu karşılandı.

Kotanın düşürülmesi ile nişasta bazlı şeker üretimi 135 bin tondan 67 bin 500 tona gerileyecek. Bu tüketimin de aynı oranda gerileyeceği anlamına gelmiyor. Türkiye'de üretilmeyen nişasta bazlı şeker dışarıdan ithal edilerek tüketime sunulacak. Kotanın düşürülmesi olumlu bir adım olarak görülüyor, ancak ithalatın önünü açacak bir adım olacak.

Nişasta bazlı şeker üreticileri, kotanın düşürülmesi ile sanayinin ihtiyaç duyduğu izoglukozun ithalatla karşılanacağını belirterek:
"Bu ürün sağlık açısından zararlı ise kota tamamen kaldırılsın. Bu ürünün tüketimi yasaklansın. Fakat, üretimini sınırlayıp, ithalatın önünü açmak, Türkiye'de üretilen mısır yerine dışarıda üretilen mısırın desteklenmesi demektir. Kotanın düşürülmesi ile yurt içindeki sanayi tesisleri kapanacak. Üretim olmayacak. Ama ithalat artarak devam edecek. Yani üretim yerine ithalat desteklenecek" diyor.

Şeker sektörüne yansıması ne olacak?
Türkiye'de şeker üretimi 2001 yılında yürürlüğe giren 4634 Sayılı Şeker Yasası ile düzenleniyor. Yasaya göre toplam şeker üretiminin yüzde 90'ı pancar şekerinden yüzde 10'u ise nişasta bazlı şeker üretiminden sağlanması öngörülüyor. Nişasta bazlı şeker için belirlenen yüzde 10'luk kota için Bakanlar Kurulu'na her yıl yüzde 50 artırma veya yüzde 50 düşürme yetkisi verildi. Uzun yıllar, bu yetki hep artırmaya yönelik kullanıldı. 2018'de nişasta bazlı şeker kotası ilk kez yüzde 5'e düşürüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları doğrultusunda kota yeniden yüzde 50 düşürülürse yine ilk kez yüzde 2.5'a inmiş olacak. Nişasta bazlı şeker kotasının düşürülmesi demek yerine pancar şekerinin ikame edilmesi anlamına gelmiyor. İthalat yapıldığı için düşürülen kota yerine ithal edilen nişasta bazlı şeker kullanılacak.

Tüketim 1 milyon ton, kota 67 bin 500 ton
Türkiye'de 1 milyon ton civarında nişasta bazlı şeker üretim kapasitesi var. Kotanın yüzde 2.5'a düşürülmesi ile üretim kotası 67 bin 500 ton olacak. Türkiye'nin nişasta bazlı şeker tüketimi ise yine yaklaşık 1 milyon ton olduğu tahmin ediliyor. Bu tüketimin sadece 67 bin 500 tonu iç piyasadan karşılanacak. Kalanı farklı yollardan ithal edilecek. Özellikle büyük gıda firmaları piyasada sıvı şeker bulamadıklarını belirterek yüzde 15 gümrük vergisi ödeyerek ihtiyaç duydukları nişasta bazlı şekeri ithal ediyor. Kota ile yerli sanayiye ürettirilmeyen glikoz ve izoglikoz, ithalatla karşılanıyor. Ayrıca bir çok ülke ile serbest ticaret anlaşması olduğu için bu anlaşmalar çerçevesinde gümrüksüz ithalat yapılıyor.

GDO gibi üretimi yasak, tüketimi serbest olacak
Türkiye'de yasa ile genetiği değiştirilmiş (GDO) tohum kullanımı ve dolayısıyla genetiği değiştirilmiş ürünlerin üretimi yasak. Ancak, yem sanayinde kullanmak üzere genetiği değiştirilmiş mısır ve soya ithalatına izin veriliyor. Benzer bir durum nişasta bazlı şekerde uygulanacak. Kota ile üretim sınırlandırılırken bu ürünler serbestçe ithal edilerek sanayide kullanılıyor ve tüketiciye sunuluyor. Sağlık açısından zararlı olduğu her fırsatta dile getirilen GDO'lu ürünlerin ve nişasta bazlı şekerin tüketiminin yasaklanması daha doğru bir karar olmaz mı?

https://www.dunya.com/sektorler/tarim/nisasta-bazli-seker-kotasi-dusurulerek-ithalat-artirilacak-haberi-438377 Mesajı Paylaş

matmat26

Oca 30, 2019, 09:57 ÖS Last Edit: Oca 30, 2019, 10:11 ÖS by matmat26
#Süt #İneği Sayısı:

TÜRKİYE: 5 milyon 938 bin
Almanya: 4 milyon 199 bin
Fransa: 3 milyon 595 bin
Polonya: 2 milyon 152 bin
İtalya: 2 milyon 40 bin
Birleşik Krallık: 1 milyon 904 bin
Hollanda: 1 milyon 665 bin
İrlanda: 1 milyon 343 bin
Romanya: 1 milyon 175 bin

(EUROSTAT, 2017)

+Ulkemizde , Haziran 2018 itibari ile büyük baş hayvan sayısı 17 Milyon 338 bin ..

+47 milyon 362 bin ise Kucuk bas hayvan var.

-Büyük başta AB de Fransa 1, Türkiye 2 sırada.

-Küçük başta ise AB ülkeleri arasinda 1 sırada

++++++++++

Türkiye'de KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISININ EN FAZLA OLDUĞU iller:

1-#Van:2,74 milyon [M]
2-#Konya:2,13 M
3-#Şanlıurfa:1,97 M
4-#Diyarbakır:1,81 M
5-#Ağrı:1,49 M
6-#Ankara:1,49 M
7-#Mersin:1,32 M
8-#Balıkesir:1,17 M
9-#Antalya:1,13 M
10-#Siirt:1,12 M
11-#Muş:1,10 M
12-#Şırnak:1,04 M https://t.co/pJdSvOj0yF

--------+++++++

Türkiye'de Hayvancılık:
BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISININ EN FAZLA OLDUĞU iller

1-#Konya: 869 bin
2-#Erzurum: 731 bin
3-#İzmir: 695 bin
4-#Diyarbakır: 539 bin
5-#Balıkesir: 525 bin
6-#Kars: 467 bin
7-#Ankara: 464 bin
8-#Aydın: 410 bin
9-#Samsun: 405 bin https://t.co/TenjdMqdUl

--++---------

Kişi başına düşen yıllık SÜT TÜKETİMİ (litre):

İrlanda: 125,0
Finlandiya: 120,0
Birleşik Krallık: 92,6
İspanya: 78,6
Kanada: 71,6
ABD: 69,2
Almanya: 53,7
Fransa: 49,6
Brezilya: 48,2
İtalya: 47,7
Rusya: 34,4
Japonya: 30,8
Çin: 20,3
TÜRKİYE: 17,8

(@FIL_IDF,2016)

-------------+

Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

factoraptor

Bizde çok ciddi bir peynir, ayran,yoğurt, tereyağı üretimi de var. Süt ve Süt ürünleri olarak bakmak lazım olaya.

Onları da eklesek bile yine arkalarda kalırız muhtemelen o ayrı. Mesajı Paylaş

warrior

Anlamadım ben şimdi;onca ton üretilen sütlerimiz çöpe mi dökülüyor.Mandıra veya diğer yerlerde değerlendirilmiyor mu?Veya üretilen sütlerden endüstrileşmemiş işletmelerde ve evlerde,imalathanelerde değerlendirildiği için sisteme girmeme ihtimali nedir? Mesajı Paylaş

HDS

Yok yahu; Süt bizde yoğurt peynire dönüşüyor. Mesajı Paylaş

Memocan

Türkiye süt üretimi konusunda Avrupa'dan çok geri, daha doğrusu süt üretim verimliliği konusunda. Türkiye'de halen tam anlamı ile bilimsel bir hayvancılık yapılmamakta, Tarım Müdürlükleri'ndeki Veteriner Hekim, Ziraat Mühendisi, Zooteknistler gerçek anlamda çiftçiye danışmanlık yapmamakta/yapamamaktalar. Maalesef Tarım Bakanlığı icraattan çok istatistik ile ilgileniyor.

@matmat26 verileri nereden aldı bilmiyorum ama oradaki verilerin yanlış olma ihtimali yüksek (en azından Türkiye verileri). O sayılar daha yüksek de olabilir, daha düşük de. Türkiye'de bazı şerefsizler teşviklerden yararlanabilmek için sahte küpe, kesilen/ölen hayvanın küpesini başka hayvana takma, ya da bir süre bildirmeyerek gizleme gibi, kayıt dışı, bildirilmeyen hayvan sayısı da (özellikle küçük başta) hayvan sayısı gibi istatistikleri yanıltan olgular var.

Süt tüketimi konusunda da halen kayıt dışı satışlar çok fazla. Eskiden çiğ süt satmak yasaktı, ancak yine de çok fazla satış vardı, şimdi serbest ancak kayıt tutulamıyor. Yani ben bile veteriner hekim olarak çiğ süt alıyorum (bu sağlıklı mı, evet sağlıklı. Hem de kesinlikle, hem de paket sütlerden daha çok, isteyene açıklamasını yaparım).

@factoraptor'un tespiti çok doğru, içimlik süt tüketimi konusunda çok gerideyiz ancak yoğurt, ayran, peynir, sütlaç gibi süt ürünlerini de hesaba katarsak aslında tüketimimiz çok daha fazla. Ancak çok geride miyiz, bilememem ama ortalamanın üstüne çıkarız diye tahmin ediyorum. Çünkü 2 bardak ayran en az bir bardak süt demektir, 1 kg yoğurt en az 1 kg süt demektir, 1 kg peynir en az 10 kg süt demektir. Hep beraber kendimiz ve tanıdığımız insanların tüketimini göz önüne getirdiğimizde Ayran ve yoğurt öne çıkar.

Bir sürü karşılaştırma tabloları ortaya konabilir bunlar fikir de verebilir, ancak o tabloların gerçeği yansıtmadığını (en azından Türkiye'de) biliyorum.

Mesajı Paylaş

cursedc

Ben hem tarım hem de milli eğitim konusunda siyasetçilerden ziyade bürokrasinin yeteri kadar doğruları söylemediğini özellikle karar alıcı konumda bulunan Bakanlara doğruyu aksettirmediklerine inanıyorum(ve görüyorum). Üst düzey toplantılarda sorun söyleyen ve ya sıkıntıyı dile getiren kişi olmamak adına hep iyi verilerle popülizm yapılıyor, kötü veriler köşe bucak saklanıyor.

Şu anda bulunan durumun sorumlusu siyasetçiler kadar devlet içerisinde üst bürokrasi kadrosudur. Ve artık sorunlar bir çığ gibi almış başını gitmiş kontrol edilemez hale gelmiştir. Mesajı Paylaş

Karabasan

Şub 15, 2019, 01:01 ÖS Last Edit: Şub 15, 2019, 01:32 ÖS by Alkyone
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2017 yılında başlattığı "Milli Tarım Yerli Tohum Deneme Ekimleri Projesi" kapsamında bugüne kadar ekilen 175 dönüm alanda, çiftçi üretimini yaklaşık yüzde 50 oranında artırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı Yerli Tohum Deneme Ekimleri Projesi kapsamında bugüne kadar 175 dönüm alanda buğday, pirinç, ayçiçeği, mısır, başta olmak üzere birçok farklı bitki türünde ekim gerçekleştirdi. İstanbul'un tarıma elverişli arazilerinin bulunduğu Silivri, Çatalca, Şile, Beykoz gibi ilçeler başta olmak üzere 2018 yılında toplam 26 farklı bölgede, 9 farklı türde, toplam 52 çeşitte yerli tohum deneme ekimleri yapıldı. Deneme ekimlerinde toplam 2 bin 640 kilogram yerli tohum kullanıldı.

Proje kapsamında yerli tohumun bilinilirliği arttığı için çiftçilerin yerli tohuma talebi de yükseldi. Deneme ekimlerinde yerli tohumların araziye daha uygun olduğu ve ithal tohuma nazaran veriminin daha yüksek olduğu tespit edildi. Yerli tohum kullanımını yaygınlaştırmak için 2019 yılında da deneme ekimlerine başlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Muhtarlıklar Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığı Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü'nde Ziraat Mühendisi Abdurrahman Eşref Özbey, Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı Milli Tarım Yerli Tohum Projesi'yle ilgili bilgi verdi.

"Ülkemizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı araştırma enstitüleri var. Bu enstitülerle görüşerek tohumları istedik ve onlar da kabul etti. Konuyla ilgili önder çiftçilerimizle de görüştük ve projemizi anlattık. Proje kapsamında da yerli tohum deneme ekimlerine çiftçilerimizin kabul etmesi üzerine başladık. 2017 yılında başlatılan Milli Tarım Yerli Tohum Projesi kapsamında Silivri, Çatalca ve Beykoz başta olmak üzere, 26 bölgede 175 dekar (dönüm) alanda yerli tohum denemeleri yaptık. Bu denemelerde 9 farklı türde 52 çeşit ekim yapıldı. Şu ana kadar yapılan deneme sonuçları başarılı."

Çevre koşullarının tarımda çok önemli olduğuna değinen Özbey, "Yerli tohumlardan aldığımız sonuçlar çok olumlu. Çiftçiye tohumlarımızı deneme ekimlerinde dolayı ücretsiz veriyoruz. Önder çiftçilerle istişarelerde bulunup daha sonra onların arazilerinde deneme ekimleri yapılıyor. Uygun çeşidi tespit edene kadar deneme ekimlerimiz devam ediyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz ekimlerde, 400 kilogram verim alınırken, yerli tohum ekiminde 600 kilogramın üzerine çıktık. Bu da yerli tohumla üretim ve verimde yüzde 50 artış olduğunu gösteriyor. Mısırda da Beykoz, Silivri ve Çatalca'da yaptığımız denemelerde, yüzde 20-30 oranında mısır hasadında verim artışını sağladık." diye konuştu.

Projenin 2. yılında olumlu sonuçlar aldıklarına dikkati çeken Özbey, "Yerli tohum denemeleri yeni türlerde de olacak. Örneğin nohut, sebze tohumu, yulafta da denemeler başladı." dedi.

Özbey, amaçlarının yerli tohumda çiftçinin maksimum verim alabilmesi olduğunu anlatarak, "Bunun için çiftçimizin ekebileceği bütün çeşit ürünlerde, varsa yerli tohuma teşvik etmeyi hedefliyoruz. Çiftçilerimiz bu deneme ekimlerini yapmak istiyorlarsa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü'ne başvurmaları yeterli olacak." ifadelerini kullandı.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/yerli-tohum-ciftcinin-yuzunu-guldurdu/1389164

Denizli'de bir makine mühendisinin geliştirdiği ve suyu yüzde 330 oranında tutma özelliğine sahip organik gübre, çöl şartlarında dahi sebze üretimine imkan tanıyor.
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/colde-domates-yetistirilebilecek-nitelikte-gubre-uretildi-/1392168
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

anafor2016

175 dönümün haberini mi yapmışlar? Araziyi iyi ölçselerdi belki 176 dönümdur Mesajı Paylaş

matmat26

Eskişehir Belediyesi de tarimsal kirsal kalkınmayı arttırmak için projeler gerceklestiriyor.

Halksüt projesiyle çiğ sütü , süt üreticilerinden alıp tüm kontrollerini yaptıktan sonra Halk Ekmek büfelerin den satışını yapmakta. 5 litrelik bidonlarda yağı alinmadan sterilizasyon işlemleri tamamlandiktan sonra halka veriyor. 5 litrelik süt 15tl. Kg fiyatı üç lira. Muhtemelen ureticiden 2.5 tl alıyor. Devletin belirlediği süt fiyati 1.8 tl. Büyük firmalar ise en yüksek 1.8 alirken genelde bu fiyatin altina alıyor. Sütçü de iflas bayrağını çekiyordu.

Ayrıca 70 bin dut fidani dagitti ipekböcekciligi gelismesi için. 250 bin domates fidesi, 2.5 milyon Marul fidesi dagitti. Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

petibor

litresi 3 tl ye açık sütmü satılır BIM de 1.5 lt süt alınır o fiyata. Mesajı Paylaş

anafor2016

Çerkezköy de , çiftçi den açık sütü 3 TL den alıyorlar. Yumurtayı 1 TL den satıyorlar Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter