Türkiye'nin Uyguladığı Tarım ve Hayvancılık Politikaları

Başlatan BETONBEY, Şub 06, 2017, 02:27 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BETONBEY

Kas 22, 2018, 08:40 ÖS Last Edit: Kas 22, 2018, 08:42 ÖS by BETONBEY
Soğanın kilosu 5 lira olmuş millet dalgasını geçiyor. Soğan bu, her yemeğe katıyorsun, almama lüksün yok. Ekmek gibi muamele görmeli bazı tarım ürünleri, fiyatları kontrole tabi olmalıdır.

Son tahlilde ise acınacak hale gülünmesi ironik... 

Ekle: Harzemşah üstadım soğan sera ürünü değilse 1.5-2 liralık soğan niye 5 lira oldu ? Mesajı Paylaş

hergeleci

Kas 22, 2018, 08:57 ÖS Last Edit: Kas 22, 2018, 09:07 ÖS by hergeleci
@Harzemsah hocam, gida fiyatlarinin artmasi bizim icin felaket senaryosu. Herkes burada Atlay tankina yaniyor ama cok daha buyuk tehlikeyle karsi karsiyayiz bence.

Ic arz dusmeye devam ettikce (uretim zorlugu, bu stok meselesinde oldugu gibi serbest piyasaya mudahale, vs) fiyatlarin artmamasi icin zorunlu ithale yonelecekler. Yani bir baska urun daha gitgide doviz kuruna bagli olmaya baslayacak. E senin uretimin belli dovizin gidecegi yon de belli. Sonumuz ne olacak? Ben soyleyeyim, kisi basi gelriin kacta kaci gidaya harcaniyor ona bakacagiz. 2014 rakalmlarina gore %22'sini harcamisiz:

https://www.vox.com/2014/7/6/5874499/map-heres-how-much-every-country-spends-on-food

Bu gidisle ortalamadan en kotu gruba giris yapacagiz. Dis guc sogan lobisi bize komplo yapiyor diye diye hepsi ac kalacak bunlarin.

Mesajı Paylaş

petibor

Bu adam bizim mahallede esnaf çokta efendi edepli bir adam. Bakın ekmeği 1.25 olacak baskısına neler yaptı Valiye bile saydırdı video da ama hiç bir şey olmadı ekmekte 1.5 tl baskı filan dinlemedi kimsede 1.25 e ekmek satmıyor vali dedi diye. Fiyatları böyle polisiye yollarla zaptedemezsiniz bunu Saddam filan yapıyordu orda bile işe yaramıyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=e4rrhPCWNrk Mesajı Paylaş

Bozok

Buğdayımızı bile ithal ediyoruz. Sözün bittiği yer. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu tam olarak doğru değil. Evet buğday ithalatımız var ama un ihracatında Dünyada birinci, makarna ihracatında ise Dünya ikincisiyiz. Yerli üretimimiz iç tüketime yetiyor ama un ve makarna ihracatına yetmiyor.

Başka bir deyişle buğdayı kendimiz için değil, ihraç etmek için ithal ediyoruz... Mesajı Paylaş

Destiny

Bugün Sn.RTE'de buna değindi. Sizin dediğiniz gibi gayet tatminkar bir açıklama yaptı. Ben bu konuda bir fikir sahibi değildim. Duyunca mutlu oldum ne yalan söyliyeyim. Keşke hep böyle olsa. Bu almanyayı tank, araç yapmak için farklı ilk madde ve malzemeleri Türkiyeden almasını eleştirmek gibi birşey... Muhalefetimizin durumuda ortada... Mesajı Paylaş

erdem

Bu arada ardi ardina baskinlar yapiliyor....ele gecirilen de sogan!

Yilda iki ay hasat edilen sogani depoya koymayip ne yapacaklardi - o kismini tam anlamis degilim.

Bu ele gecirilen soganlara simdi el mi konmus olacak?

Ureticiden sogani parasiyla alan ve depoya kaldiran adam simdi herseyini kaybetmis mi olacak?

O sogani devlet Suriyelilere mi dagitacak?

Kafamda deli sorular.... Mesajı Paylaş

murattekin

Soğan işi bana biraz showbusiness geliyor. Mesajı Paylaş
...

Southwater

Soğan işi  hakikaten ilginç iş.
Gündem bor ve "thorium"dan soğana evrildi, bu da güzel!
Komplo teorisine buladık dünya algımızı, burnumuz şeyden kurtulmaz artık, ..... , menemen ? Mesajı Paylaş

petibor

Bir patates yemeğinde bir tane soğan doğranır. Patatesi eti sorun etmeyip bir tane soğana takılmak yanlış bence. Elma gibi hart hurt yenen bir şey değilki soğan. Ayrıca soğan patates gibi bir sürü yumru yada çilek gibi bir sürü sarkan meyvede değil bir bitkide tek yumru var. Soğan bence en az 10 tl olmalı. Mesajı Paylaş

murattekin

Evet. Hatta soğanı yüksek bir yere koyup ona tapalım.  :D Mesajı Paylaş
...

saladin

Kas 23, 2018, 07:33 ÖÖ Last Edit: Kas 23, 2018, 08:04 ÖÖ by Yönetim
Sogan deyip gecmeyin. Bu isin icinde olmayanlar bilmezler, bor ve toryum daha onemlidir diye sanabilirsiniz ama bir bakalim sogan nerelerde kullaniliyormus.

1. Elbette yemek ve corba. Ayrica isterseniz saglik icin cayini bile icebilirsiniz. Yani altin bir sebze sogan.
2. Saglik icin cok onemli bir sebze. . Eger bir ekleminiz rahatsizlanirsa, onun etrafini torbayla sararsaniz ve rahatsizliginizi hemen gecirir.
3. Ayrica yuzdeki sivilcelerin gecirilmesi icin kullanilabilir.
4. Sogandan boya yapilabilir.
5. Yeni boya kokusunu gidermek icin sogan kullanabilirsiniz.
6. Sivrisinek, karinca ve bir suru bocegi uzaklastirmak icin evinizin icerisine bir suru kesilmis sogan koyabilirsiniz.
7. Karda kista arabanizin caminin buz tutmasini onlemek icin bir gun onceden cama surebilirsiniz.
8. Sogan suyunu metalleri parlatmak icin kullanbilir misiniz?
9. Paslanmis bicaklari soganin icine surerek duzeltebilirsiniz.
10. Mangali temizlemek icin izgaralara sogan surebilirsiniz.
11. Karsinizdakini acindirmak icin sogan kesip aglayabilirsiniz.
12. Vampirlerden korunmak icin ustunuzde tasiyabilirsiniz. Hayir kokusundan kacmalari icin degil, o is icin sarimsak lazim. Sogani vampirin kafasina atip kacmak icin kullanmaniz lazim.

Bor veya Toryum bu kadar yararli degil. Bor dedigin bir tas parcasi, ne yemek yapip yiyebilirsiniz ne bocek kacirtabilirsiniz. Sadece bor kayalari  vampirlerin kafasina atilirsa ise yarar. Toryum'un ezmesi guzel olur, ayrica merhep yapilip hoca tarafindan okunup uflenirse sivilcelere iyi gelir ama bir sogan kadar yarari yok.

Mesajı Paylaş

anafor2016

Altın fiyatları arttı, kuyumcuları basıp zorla altınlarını sattiralim. Fiyatlar düşer Mesajı Paylaş

BETONBEY

Altının ons fiyatı bir haftada 1200 dolardan 3000 dolara çıkarsa basalım tabi, niye basmayalım ki :) Mesajı Paylaş

Southwater

En büyük stokçulardan biri de araba satıcıları. Durduğu yerde zam. Reyiz görsün araba alamıyoruz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter