Türkiye'nin Uyguladığı Tarım ve Hayvancılık Politikaları

Başlatan BETONBEY, Şub 06, 2017, 02:27 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

Takıldıkları gibi sökülürler... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Güneş panelleri çok yakın geleceğin temel çevre tehdidi olacak. Çünkü içlerinde selenyum var. Bir süre sonra her yıl yüz binlerce ton işlevini yitirmiş güneş paneli ile binlerce ton selenyum doğaya karışma riski oluşturacak...

Bu nedenle biz Dünyanın ilk "Güneş Paneli Geri Dönüşüm ve Selenyum Bertaraf Prosesi" için patent başvurusu aşamasına geldik... Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Ben konyaya gelip giderken görüyorum dümdüz ovaya gesleri kurdular.
Mesajı Paylaş

petibor

#123
Tem 02, 2019, 04:26 ÖS Last Edit: Tem 02, 2019, 04:29 ÖS by petibor
Selenyum dediğin nedir ki topraktan eleyip eleyip topluyoruz doğaya karışsa ne olur zaten oradan geldi hepsi. Nehirler milyar yıldır karanın selenyumunu denizlere taşıyor hiç bir balık zahirlenmedi. Kurşun Siyanür petrol yağ bunlar için kopartılan tantanaya gülüp geçiyorum. Pilleri atıyorum gidiyor hiçbirşey olmaz biliyorum. Bir litre yağ bilmem kaç ne kadar alanı kaplıyormuş yalan yağ dediğin nedirki tohumu eziyon yağ oluyor her yosunda her papatyada her sararan bitkide zaten var ilk yağmurda hepsi denize ulaşıyor yosunlarda bile yağ var hiç biri denizleri zehirlemiyor. Petrol de öyle bugüne kadar çıkarttığımızdan bile daha fazlası denizlere aktı gitti hiçbir şey olmadı organik madde zaten çürümüş karbon çorbası birşey yokki petrolde ekmeğe sür ye bence zehirlemez bile Mesajı Paylaş

factoraptor

putty Tarım ya da Çevre bakanı olacak adammışsın  ;D Mesajı Paylaş

saladin

Bunu 10 sen önce bio dizel tutulmak üzereyken (Avrupa liderliğine oynanıyordu) vergiyle engelleyen bir zihniyet anlayamaz.

Diğer açıdan da bio yakıt için gerekli ürünlerin üretiminde kullanılan yakıttan dolayı, bio dizelin esasında uygulanabilir olmadığı söyleniyordu en son okuduğumda. Mesajı Paylaş

BETONBEY

#126
Tem 20, 2019, 04:19 ÖS Last Edit: Tem 20, 2019, 04:22 ÖS by BETONBEY
Twitter'da gezinirken gözüme çarptı. Atatürk'ü kendi sesiyle duyup görebileceğiniz bir çiftlik gezintisinden enstantaneler...

Keşke daha çok olsa...

https://twitter.com/hsoneryalcin/status/1152474243701121025?s=09

Ekle: Simental ve Holstein cinsi daha o dönemde konuşuluyor. Biz o zamandan beri bu inekleri yerlileştiremeyip hala dışarıdan alıyoruz ya yazıklar olsun bize... Mesajı Paylaş

matmat26

Tarımsal Desteklemeler de yeni düzenleme oldu.

Tarım Ziraat yüksek okullarından veya tüm lisans bölümlerinden mezun olan gençlere 100.000 TL kadar hibe destek programı açıklandı.

Önceki programlar ithal hayvancılığı patlattığı için , devlet hayvancılık dışında tarımsal uretime yönelik yatirimlara üniversite mezunlarina destek vermeye baslicak. Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

matmat26

#128
Ağu 22, 2019, 12:22 ÖS Last Edit: Ağu 22, 2019, 12:30 ÖS by matmat26
- Sencer Solakoğlu bir kaç ay önce Süt Fiyatlarını ve Ülkede tarımsal sistemi + Bakanlığı eleştirdiği için ... eleştirdiği sistem tarafından hedef tahtasını oturtularak cezalandırılmaya başlanmış..

+ Oysaki çiftliği ülkemizin en ileri teknolojili ve verimli süt üreten işletmesi.. Kendi enerjisini de kendisinin üretmesi de cabası..

https://www.youtube.com/watch?v=x3iOIPkH_f4 Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

Karabasan

Türkiye fındık ihracatından 2 milyar 28 milyon dolar gelir elde etti


Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, 2019'da gerçekleştirilen 319 bin 772 ton iç fındık ihracatı karşılığında 2 milyar 28 milyon 727 bin 972 dolar döviz gelir elde edildiğini bildirdi.

Sevinç, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl 319 bin 772 ton iç fındık ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bu rakamın, kabuklu olarak yaklaşık 640 bin tona tekabül ettiğini belirten Sevinç, "Bu rakam, fındık ihracatımızda miktar bazında tüm zamanların en yüksek rakamıdır. 2019 yılında gerçekleştirilen 319 bin 772 ton iç fındık ihracatı karşılığında 2 milyar 28 milyon 727 bin 972 dolar döviz geliri elde edildi." bilgisini verdi.

Sevinç, 2018'e göre miktarda yüzde 14,5, döviz gelirinde ise yüzde 24 artış yaşandığına dikkati çekti.

Bu rakama ulaşılmasının tesadüf olmadığını belirten Sevinç, azimli şekilde fındığın dünya piyasalarına arz edilmesi yönündeki gayretleri dolayısıyla Türk fındık ihracatçısına şükranlarını sundu.

Sevinç, Çin Halk Cumhuriyeti'ne yapılan fındık ihracatındaki artışın altı çizilmesi gereken çok önemli bir husus olduğunu da vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Çin Halk Cumhuriyeti'ne 2019 yılında 11 bin 180 ton iç fındık karşılığı 87,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu rakamlar, hem miktar hem de döviz geliri olarak tüm zamanların en yüksek ihracat rakamına tekabül ediyor. En fazla ihracat yapılan ülkeler arasında 6. sıraya yükselen Çin Halk Cumhuriyeti'ne yönelik ihracatımızın her yıl önemli miktarda artmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki birkaç yıl içinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin, Almanya ve İtalya'nın ardından 3. sıraya yükselmesini bekliyoruz. Bundan sonra fındıkta arz fazlası sorunu yaşanmayacaktır. Üretilen fındığın piyasaya indirilmesinde bir sıkıntı yaşanmazsa 2020 yılında da bu artış trendi devam edecektir."
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiye-findik-ihracatindan-2-milyar-28-milyon-dolar-gelir-elde-etti/1692266

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Bakan Varank: "İlk özel tohum sertifikasyon merkezi Nevşehir'de kurulacak" 20 Kasım 2019Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tohumculukta dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye'nin ilk özel tohum sertifikasyon merkezinin Tarım ve Orman Bakanlığının onayıyla Nevşehir'de kurulacağını bildirdi.

Bakan Varank, Nevşehir'in Kavak beldesindeki yer altı doğal soğuk hava depolarında incelemelerde bulundu.

Türkiye genelinde hasat edilen patates ve limonun önemli kısmının, yılın belirli dönemlerinde muhafaza edildiği 1,5 milyon ton depolama hacmine sahip yer altı depolarının özellikleri hakkında yetkililerden bilgi alan Varank, patates ayıklama ve yükleme aracının da direksiyonuna geçti.

Varank, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, tohumculukta dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSUAB) tarafından, Nevşehir'de "Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı" kurulması için çalışma başlatıldığını söyledi.

Varank, ülke genelindeki tohumların sertifikasyonu, ıslahı ve üretiminin de bu merkezde gerçekleştirilebileceğini dile getirdi.

Bölgedeki kayadan oyma doğal depoların Türk tarımı açısından önemini vurgulayan Varank, sektörün daha da gelişebilmesi için çeşitli adımlar atılacağını ifade etti.

Bakan Varank, şunları kaydetti:

"Tohumculuğu önemsiyoruz. İnşallah Türkiye'de, tohumun sertifikalandırılmasını da sağlayacak ilk özel merkezi Nevşehir'de kuracağız. Bu sektöre nasıl bir katkı sağlayabiliriz, depoculuk sektörünü de nasıl daha ileriye götürebiliriz buna yönelik çalışacağız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak üzerimize düşenleri yerine getireceğiz. Burada patates ve narenciye depolamaya yönelik lisanslı depoculuk kurmak için bakan arkadaşlarla girişimlerde bulunacağız. Türkiye'nin buraları bilmesi lazım. Burası bir turizm ve kültür şehri, aynı zamanda tarım ve depoculuk şehri. Buraları gelip görünce insan etkileniyor. Yer altındaki bu doğal depolarda Türkiye'nin tarımına, insanımızın sofrasına yönelik büyük bir yatırım var. Temenni ederim tüm Türkiye burada yapılan çalışmalardan haberdar olur."

"Yerli tohum çalışmalarını destekliyoruz"

Varank, yerli ve milli tohum çalışmalarını bakanlık olarak önemsediklerini ve desteklediklerini belirterek, patatesin yerli tohumla üretilmesinin sağlanması amacıyla yürütülen çalışmaların, iç piyasanın talebini karşılayacağını, aynı zamanda başka ülkelere ihraç edileceğini ifade etti.

Yerli tohumun tam anlamıyla kullanılamadığına dikkati çeken Varank, "Özel sektörün tohum yetiştiriciliğine dönük çalışmaları var. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'ndeki teknoparkta Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı kurma projemiz devam ediyor. Bu merkezi kurduktan sonra tohumculuk alanında daha ileri adımlar atmış olacağız. Kendi tohumlarımızla yetiştirdiğimiz patatesi hem halkımız tüketecek hem de büyük bir ihracat potansiyelini yakalayacağız." dedi.
https://www.dunya.com/sektorler/tarim/bakan-varank-ilk-ozel-tohum-sertifikasyon-merkezi-nevsehirde-kurulacak-haberi-457269 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#131
Ara 11, 2020, 10:46 ÖÖ Last Edit: Ara 11, 2020, 10:49 ÖÖ by putty
Aşağıdaki haberi okuyunca fikriyatımı paylaşmak istedim sizinle. İnsanlık bu yerkürede bu kadar nüfusuna rağmen dünya öyle büyükki aslında şehirlere bakın eni boyu on km olan yerlerde pirinç tanesi kadar alanlarda rahatlıkla yaşıyorlar. Normalde kalan topraklar börtü böceğin kuşların ayıların olabilir. Ama tarım diye bir belamız var mallesef. Dünyanın neredeyse tamamında ormanlar ve çöller hariç kalan heryerde tarım yapılıyor. Ama her yerde yani koca kürede google earh da yaklaşın illa parsellenmş traktörle sürülmüş tarla görürsünüz. Hepsinde yabani otlar temizleniyor toprak alt üst ediliyor ilaçlanıyor gübreleniyor düşünün tüm gezegen böyle. Oysa şehirler iller ilçeler kasabalar o kadar küçük alanlara hapsolmuşturki. En büyüklerinden birisi İstanbul mesela eni 80 km boyu 20 km olan bir şehirdir ve Türkiyenin kaçta kaçı orada yaşıyor. Yani insanlar bunca nüfusa rağmen bu dünyada taş devrindeki kadar doğal yaşayabilirler aslında ama tarıma mecbur olma zavallılığımız bu gezegeni mahfediyor. Bu çalışma gibi çalışmalar bir umut bence. İnsnaların yemeklerini artık tarladan elde etmemeleri gerek. Bu tarlalardan kurtulursak İstanbulun etrafını aslanlara fillere bırakabiliriz rahatlıkla hiç ihtiyaç kalmayacak. Dünyanın kurtuluşu boğazına çare bulmaktan geçiyor. En sonunda biz gıdalarımızı hvadan sudan sentezleyerek de üreteceğiz o zaman zaten hiç ihtiyaç kalmayacak. Bize lazım olan karbonhidratı çiçekler soğuk soğuk işlemlerle üretiyor bizde üreteceğiz ama o olana kadar bari bu fotodaki gibi çareler üretelim. bu aşağıdaki haberi bizim gibi tarım ülkesi için alarm olarak görebilirsiniz ama ortak insanlık menfaati o kadar yüceki gerçekten önemi yok lazım değil Rusya ya satacağımız iki milyar dolarlık domates biber olmaz olsun bunun için büyün vatanı bir uçtan bir uca ilaçlıyoruz senede kaç kereYılda 15 defa hasat yapılacak 14 katlı 'dikey tarla'
Danimarka'nın Taastrup şehrinde kurulan ülkenin en büyük topraksız dikey tarım girişiminin basın tanıtımı yapıldı....

https://www.dunya.com/dunya/yilda-15-defa-hasat-yapilacak-14-katli-dikey-tarla-haberi-603294Mesajı Paylaş

bnb

Topraksiz tarim dediklerinde toptak yine kullanilir yanlis anlama olmasin. Tarla topragi degil sadece hindistandan gelen cocopeat isimli bl malzeme. Hindistan cevizi agaci kabuklarinin humuslaşmış ve preslenmis hali.

Sadece su icinde de bazi urunler yetisebiliyor en basta marul. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter