Türkiye'nin Uyguladığı Tarım Politikaları

Başlatan BETONBEY, Şub 06, 2017, 02:27 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

3 tl den açık süt nasıl alınır. Marketler pastörize edilmiş kutulanmış tam yağlı sürü 2.5 tl ye satıyor Mesajı Paylaş

matmat26

Zaten proje amacı kırsalda ki Çiftçiyi yaşatmak. Sehirliye ucuz süt içirmek değil. Onu yapan marketler var. Alim gücü yeten Kilosu 3 tl den alır. Alım gücü olmayan marketlere gider. Mesajı Paylaş

ozbey

yahu ekonomi başlığında da söylemiştim çiftçi doğrudan kendi satarsa daha ucuza satar beklentisi aşırı iyi niyetli bir beklenti.

daha geçen hafta birisi zeytin yağı getirip markettekinin 5 lira üzerine  adama sattı. adam  markettekinden pahalı  olduğunu  söyleyince "bizimki katkısız kendi topladığımız zeytinden"  dedi çıktı yani.

yazın memlekete giderim.  her yaz  köyden peynir ve  yağ  alır İstanbulcular ve hep  markettekinden daha fazla para öderler ve her sene de  mutlaka bunun muhabbeti yapılır o otobüslerde.

yani  üretici  aradakileri çıkartıp kendi satarsa fiyatlar düşer görüşü çok gerçekçi bir görüş değil, aksine  organik der,  sabahtan akşama kadar dikiliyorum der bilmem ne der  fiyat daha bile pahalı olabilir. Mesajı Paylaş

petibor

Özbey dahada kötüsü o zeytin yağında saf olma ihtimali % 1 filan inan bana. Saf zeytin yağı kullanmanın tek yolu marketten yağ almaktır yada kendin sıkacaksın. Köylüye güvenilirmi yağ konusunda masum olmayın hiç Mesajı Paylaş

Karabasan

Bal arısı 'efe' tescillendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünde, 10 yıl süren ıslah çalışmalarıyla üstün özellikler kazandırılarak bal verimi yüzde 35'e kadar artırılan bal arısı "efe" ismiyle tescillendi. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Hayvancılık Bölümü Başkanı Üzeyir Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008'de Türkiye'de görülen 5 arı ırkından Ege eko tipinin ıslahına başladıklarını söyledi.
İzmir ve çevresinde kolonileri taşınmamış, içine başka arı girmemiş yerlerden seçmeler yaparak 201 koloni oluşturduklarını belirten Karaca, bunların arasından da en iyilerini seçtiklerini ifade etti.

Bu sayede 20 koloni oluşturduklarını anlatan Karaca, 2013 yılında üretim izni aldıkları ve yöreye uygun olarak efe adını verdikleri damızlık ana arıları üreticiye sunduklarını dile getirdi.

En büyük özelliği yavru alanının fazla olması

Söz konusu arının 2018 yılının Aralık ayında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tescillendiğini belirten Karaca, "Efe'nin en büyük özelliği yavru alanının fazla olması. Bunun dışında kışlama yeteneği çok iyi ve bal verimi de bölge arılarına göre yüzde 25-35 daha yüksek." diye konuştu.

Karaca, tescillenen arının diğer arı türlerine kıyasla çok daha fazla polen ve arı sütü de üretebildiğini ifade ederek, "Şu anda bölgedeki arıcılardan çok büyük talep gelmeye başladı ve geri dönüşü çok iyi. Geçen yıl 10 bin arıyı üreticilerle buluşturduk. Efe ile bölgedeki çam balı üretiminde büyük bir artış olmasını bekliyoruz." dedi.
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/bal-arisi-efe-tescillendi-/1405263 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

petibor

Şu sistemi gördüm çok ilginç. Türkiye'nin iklimi gereği mera sorunu nedeni ile verimli büyük baş hayvancılık yapamamasını konuşmuştuk.
Ne kadar gerçek bilmiyorum ama ilginç görünüyor. Tabi habere bakıp zihni sihir proje değil çok yaygın kullanılmaya başlanmış makineleri filan üretiliyor

Özetle arpayı suda çimlendirip gübresiz katkısız tohum gücü ile 7 günde bir karış kadar suda çimlendirip kökü ile birlikte hayvana yediriyorlar

https://www.borsagundem.com/haber/odada-urettigi-yemle-hayvanlarin-sut-verimini-iki-katina-cikardi/1400935?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

https://www.youtube.com/watch?v=ylxlBMRx1jQ Mesajı Paylaş

Kasırga

Böyle sistem Hollanda'da vardı galiba. Çok hoşuma gitmişti. Uzun zamandır bakıyordum adı falan aklıma gelmemişti. Teşekkürler paylaşım İçin Mesajı Paylaş

petibor

Nis 12, 2019, 11:21 ÖS Last Edit: Nis 12, 2019, 11:25 ÖS by petibor
Çok yeni bir şey değil sanırım Youtube da her dilde örnekleri var ama ben ilk defa gördüm ilginç geldi. Türkiye güzel iklimde ama büyük baş için meralar çabuk kuruyor mecburen kapalı hayvancılık gerekiyor. Gerçi biraz garip yani arpayı çimlendirip bir hafta içinde yem olarak tüketince ne oluyor gübre yok katkı yok bu besin nereden geliyor fotosentezede pek fırsat bulamıyor bir haftada tüketiliyor ha arpa yemiş ha çimlenmiş arpa yemiş bunun farkı çok varmıdır biyolojisi iyi olan bilir ben anlamadım. Suyuna nitrat atarsın bir ay beklersin anlarımda bu sadece suda nasıl oluyor. Sonuçta hayvancılık için iyi bir çare gibi konteyner de mera. Üstelik adamın dediği rakamlara bakında bir konteyner çok büyük bir meraya eşdeğerdeymiş. Havadan aldığı karbonu ekliyor besin olarak sisteme dimi başka bir şey yok. Aktifkarbon bilir bunu Mesajı Paylaş

Karabasan

Çiftçiler GES ile elektrik maliyetini düşürdü

Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesine bağlı Yeşilçiftlik beldesinde Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle kurulan 1 megavatlık güneş enerjisi santrali (GES) sayesinde, çiftçiler yüksek elektrik bedelleri ödemekten kurtuldu.

TKDK Afyonkarahisar İl Koordinatörü Zülgari Özdemir, kısa süre önce Yeşilçiftlik Sulama Kooperatifi ile 1 megavat kapasiteli güneş enerjisi santrali yapımı için hibe sözleşmesi imzaladıklarını bildirdi.

Sözleşmeden sonra işletmeye 1 milyon 200 bin liralık hibe sağlandığını dile getiren Özdemir, kooperatifin de kısa sürede güneş enerji santralini kurup faaliyete geçirdiğini anlattı.

"Güneş olduğu sürece para kazanıyorlar"

Yaklaşık 900 üyeli sulama kooperatifine güneş enerji santrali kazandırdıkları için gururlu olduklarını ifade eden Özdemir, "İnşallah bundan sonra üreticilerimiz, çiftçilerimiz yüksek elektrik bedelleri ödemek zorunda kalmayacaklar." dedi.

Özdemir, kooperatifin ihtiyacından fazla enerjiyi satabileceğini vurgulayarak, "Güneş olduğu sürece enerji üretip para kazanıyorlar." ifadesini kullandı.

"Aylık 130 ila 180 bin lira gelir bekliyoruz"

Sulama Kooperatifi Başkanı Mahmut Bahar da tesisin kooperatife büyük kazanç sağlayacağına inandığını söyledi.

Geçen yıl üreticilerden alıp ilgili elektrik dağıtım şirketine ödedikleri elektrik tüketim bedelinin 1 milyon 500 bin lirayı geçtiğini anlatan Bahar, şu bilgileri verdi:

"TKDK'den 1 milyon 200 bin lira hibe desteği aldık. Yaklaşık 650 bin dolar da Avrupa Birliği'den kredi çektik. Toplamda tesisimiz yaklaşık 4 milyon 500 bin liraya mal oldu. Bu tesisi yaparak, çiftçilerimizin en azından yüksek elektrik tüketim giderini minimize etmeyi amaçladık. Güneş enerjisi panellerini yaklaşık 20 bin metrekarelik alana kurduk. Bu yılın mart ayında temeli atılan tesisimiz, mayıs ayında enerji üretmeye başladı. Şu anda elektrik dağıtım şirketine aylık bazda satış yapıyoruz. Hesaplarımıza göre tesisimizden aylık 130 ila 180 bin lira gelir bekliyoruz. Gelirimiz, giderimizin büyük kısmını karşılıyor. Yani çiftçimiz artık yüksek elektrik bedeli ödemek zorunda kalmayacak. Üreticinin elektrik maliyeti minimize olmuş durumda."
https://www.dunya.com/ekonomi/ciftciler-ges-ile-elektrik-maliyetini-dusurdu-haberi-448989

Kim demiş kooperatifçilik öldü diye Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HARZEMŞAH

Tarım alanına güneş paneli yerleştiren zihniyetin bilinç seviyesini, buna izin veren makamların zeka seviyesini sorgulamak lazım... Mesajı Paylaş

matmat26

Tem 02, 2019, 01:34 ÖS Last Edit: Tem 02, 2019, 01:43 ÖS by matmat26
Hocam şöyleki,

Mevcut mevki Sultandağı eteğinde bulunan yer. Gorselden anladığım kadarı ile Dağın eteğine bu panelleri yerleştirmişler..

Tarim arazisine konulması ise yanlış. Ancak bu statü gereğidir muhtemelen.  Çünkü Afyon bölgesinde Kadastro gectiginde 1960- 90 ve 2005 yıllarında Köy, Belde bilir kişileri köy merkezi dışında kalan alanların tamamını maalesef Köy veya Belde " Mera " alanı olarak geçiriyorlar. Köy, Belde genişleme alanı , Sosyal alanlar bırakmayıp tamamını Mera olarak geçiriyor.

Yani boş kıraç alanlar tamamen Mera olarak geçirildiği için böylesi yatırımi oraya yapmak için yapılacak alanın niteliğinin değiştirilmesi gerekli. Yani Mera olan mevkiyi "Sosyal Alan", "Genişleme Alani" , "Enerji Üretim Yeri" vs.. Bu da müthiş bir zaman ve para kaybı demek.   Yillar yılı sürecek mahkeme , masraflar ve tüm köylünün ve belde sakinlerinin onayının da alinarak MERA alani Hazine Arazisi hüviyeti kazandirilip, daha sonra o mevkiyi Hazineden satin alinmasi gereklidir.

Bunun yerine kooperatif x noktadan tarla alarak sanırım işi bitirmisler.

Peki tarim arazine nasıl onay alınıyor?
 Arazi tipleri 1 den 6 kadar ve kendi içlerinde özelliklerine , tip ve egimlerine göre ayrılıyor. 4 ve üstü tarım arazileri Kıraç, Kurak , Kireçli , Taşlı, Eğimli vs olarak tapu defterine kadastral kaydedildiginde , Devlet 4 ve üzeri arazi tiplerine kurallara uymak kaydı ile Hayvancılık veya bu tip yatirimlar yapilabilmesini sağlıyor. Koşullar sağlandığı taktirde. Bunun için pek cok mevzuat var.

--------
Tabi devlet bir taraftan araziyi yapilasmaya karşı korurken, öteki taraftan bunun aşırısi ise bu şekilde zarar veriyor.

Mesajı Paylaş

anafor2016

Ülkemi,zde çiftçinin kendi biogaz'ını üretmesine destek vermek gerekiyor. Üreteceği bu gaz ile sera ve ahırları ısıtabildiği gibi metan gazı ile çalışan traktörleri alıp, mazota para vermeden tarlasını sürebilir.

http://www.soleaenerji.com/koy-tipi-biyogaz-projeleri-small-village-type/

https://www.youtube.com/watch?v=YZmfS_TXSg8

Mesajı Paylaş

petibor

Köylerde güneş enerjisi panelleri çok yaygın kullanılıyor biz şehirlilere bunlar ilginç geliyor köylü bu işleri çoktandır yapıyor. Su kuyusundan güneş enerjisi ile tüm gün su çekip daha yüksek rakımdaki havuza su depoluyorlar mesela sulama için. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İyi de o panelleri nereye yerleştiriyorlar Putty? Mesajı Paylaş

şirpençe

Konya da çok Harzemşah Ustad tarlaları 3 kuruşa toplayıp kurdular panelleri
Kıraç araziydi ama yakın gelecekte mavi tünel ile sulanma imkanı olacaktı.

Mavi tünel olayında yaşanan saçmalıklar ise tarihimize altın harflerle yazılacak cinsten. Tarımsal sulama için yapılan kısmı için tabi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter