SAAB Gripen

Başlatan nokta, Şub 05, 2017, 08:02 ÖS

« önceki - sonraki »

Memocan

Bomba ayrılıyor sonra ne oluyor, hedefi vuruyor mu, belli değil. Mesajı Paylaş

Merkator

Gripen havadan havaya füzeyi başarıyla test etti

İsveçli savaş uçağı Gripen'in imalatçısı Saab şirketi, Gripen E'nin harici yükleri serbest bırakma ve başlatma yeteneğini doğrulamak için ilk testleri başarıyla tamamladığını açıkladı. Testler Ekim 2018'de İsveç'in kuzeyindeki Vidsel Test Sırada gerçekleşti.

İlk Gripen E test uçağı tarafından yapılan testler, bir harici yakıt tankı ve bir IRIS-T havadan havaya füze ateşlemesini içeriyordu.

Saab Gripen Test Pilotu Marcus Wandt, testlerin operasyonel kullanım için uçağı hazır hale getirilmesini sağlayacağına dikkat çekerken,  Saab Başkan Yardımcısı Jonas Hjelm, "Uçağın beklentilerimize uygun  performans göstermesinden memnunuz. Program devam ediyor ve uçağı İsveç ve Brezilya'daki müşterilerimize ulaştırmak için iyi bir ilerleme kaydediyoruz" açıklamasında bulundu.

Gripen E hava kuvvetlerine geniş bir yelpazede operasyonel yetenekler sunmak için çeşitli silahların hızlı entegrasyonunu sağlayacak şekilde tasarlandı.

http://www.kokpit.aero/gripen-havadan-havaya-fuze Mesajı Paylaş

nokta

Gripen E İlerliyor

Gripen E testleri aralıksız devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde uçak, dış yük bırakma testlerini tamamladı.

Denemeler, İsveç'in kuzeyinde yer alan Vidsel Test Alanı'nda gerçekleştirildi. Testler sırasında uçaktan bir IRIS-T hava hava füzesi ateşlendi ve bir adet harici yakıt tankı bırakıldı. Saab'tan yapılan açıklamada test sonuçlarının beklentiler doğrultusunda gerçekleştiği bilgisine yer verildi. Harici yakıt tankının bırakılmasıyla denemelerde sonuca bir adım daha yaklaşıldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/gripen-e-ilerliyor/7392/1 Mesajı Paylaş

Terra

İsveç, Rus Su savaş uçaklarının kabusu olacak uçak geliştirdiğini duyurdu

İsveç Hava Kuvvetleri Komutanı Mats Helgesson, Saab Gripen E savaş uçağının Rus Su serisi uçaklarını hava savaşında yenebileceğini iddia etti.

Business Insider'de yer alan habere göre, Suhoy savaş uçakları manevra kabiliyetleri ve havadaki 'tehlikeli ve agresiv manevraları' sayesinde Amerikan uçaklarını geçebilme yetenekleriyle efsaneye dönüştüler. ABD Hava Kuvvetleri buna karşılık, pahalı ve gizli teknolojisine güveniyor. Gripen tasarımcıları, uçağın görünürlüğünü asgariye indirmekten ziyade, elektronik savaş sistemlerini geliştirdiler.

​Business İnsider "Gripen azami savaş yükü, düşük görünürlük veya uzun menzilli olma gibi özellikleriyle övünemese de, onu Rus uçaklarının kabusu yapan bir özelliğe sahip" diye yazdı.

İngiliz Kraliyet Hava Savunma Araştırmaları Enstitüsü uzmanı Justin Bronk'a göre, Gripen savaş uçaklarının, elektronik savaş etkinliği ve düşman radarlarının bastırılmasında bir eşi daha bulunmuyor: "Alman Tayfunlarına alay konusu olmaktan bıkan Gripen pilotları, savaş koşullarında elektronik savaş sistemlerini (EW) test etme imkanı buldular. Almanlar için zor anlar başlamıştı. İsveç uçaklarından biri, radyo sinyali bastırma sayesinde kendini fark ettirmeden 'Tayfun'un sol kanadına kadar yaklaştı."

Suhoy Test ve Tasarım Bürosu tarafından tasarlanan Rusya'nın en yeni 5. nesil çok işlevli avcı uçağı Su-57, karşı tarafın hava savunma sistemlerinin kullanıldığı hava, kara ve deniz hedeflerini ve hava komuta merkezlerini imha etme kabiliyetine sahip.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201902101037580423-isvec-rus-su-savas-ucaklari-kabusu-duyurdu/ Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#19
Şub 10, 2019, 03:40 ÖS Last Edit: Şub 10, 2019, 03:47 ÖS by delenda_est_carthago
Tek kelime yeterliydi halbuki.

Meteor.

iki kelime gerekseydi

Meteor + hem mekanik hem elektronik  beam steering yapabilen  Aesa Radar

Mesajı Paylaş

factoraptor

Beam steering EW karşı tedbir olarak mı?

Çok güzel bir özellik olmakla beraber bu yöntem agresif angajmanlara izin vermemekte. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#21
Şub 10, 2019, 04:59 ÖS Last Edit: Şub 10, 2019, 05:05 ÖS by delenda_est_carthago
Iddia su:
"İsveç Hava Kuvvetleri Komutanı Mats Helgesson, Saab Gripen E savaş uçağının Rus Su serisi uçaklarını hava savaşında yenebileceğini iddia etti."

Bu yargiyi desteklemek icin EW'ye girmeye hic gerek  yoktu, yukaridaki yazida yapildiginin aksine diyorum.

Meteor fuzesinin cigir acan kabiliyetleri arti  yeni Gripen'in mekanik olarak da steer edilebilen Selex ES 05 AESA radarinin sagladigi  inanilmaz gorus acisindan bahsetmesi yeterliydi diyorum.

Mesajı Paylaş

nokta

Gripen E'ye Beş Kala

Brezilya'nın ilk Gripen E'si için geri sayım son hızıyla ilerliyor. İsveç, platformun nihai montaj süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Nihai montaj süreci ilerleyen platformun ikinci safhasına başlandı. İkinci safha kapsamında Gripen E'ye yardımcı güç ünitesi, motor, radar, kanard ve kanopi gibi bileşenler monte edilecek. Linköping'de devam eden çalışmaları üçüncü ve son montaj safhası izleyecek. Bu safhada ise platformun yazılım alt yapısı yüklenecek ve yerde simülasyon testleri yapılacak. Uçak, bu safhaların tamamlanmasının ardından bu yıl içerisinde Brezilya'ya teslim edilecek. Nihai teslimat süreci ise 2021 yılında başlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/gripen-eye-bes-kala/7777/1 Mesajı Paylaş

nokta

İsveç, 14 Gripen E için Vergiyi Harcamış

İsveç gazetesi Svenska Dagbladet, İsveç hükümetinin Saab'taki üretim hattının Gripen E'ye dönüşümünü sağlamak üzere 14 adet Gripen C / D uçak için bedel ödediğini söyledi. Hükümeti on tanesi C, geri kalanları iki kişilik olan uçakları satın alırken denizaşırı müşterilere ihraç edilebileceğini umuyordu. Ancak sipariş hiç gelmedi. İsveç Savunma Materiel İdaresi (Försvarets materielverk / FMV), Svenska'ya verdiği yanıtla, bu 14 uçağın Gripen E sözleşmesine dahil edildiğini açıkladı ve "Üretimi devam ettirmek önemliydi" dedi. FMV, boş gövde için yapılan ödeme hakkında bilgi vermedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/isvec-14-gripen-e-icin-vergiyi-harcamis/8061/1 Mesajı Paylaş

nokta

Gripen'den Samba Hazırlığı

Brezilya Hava Kuvvetleri'nde (Brazilian Air Force/ FAB), çok rollü F-39 Gripen uçağının geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşı geçiliyor. Uçağın tek pilotlu versiyonu uçuş test ekipmanlı (Flight Test Instrumentation/ FT)  ilk uçuşunu bu yılın sonunda gerçekleştirilecek.

Uçağın Brezilya versiyonu, en yeni nesil radar ve yerli üretim silahları kullanma özelliğine sahip olacak. 14,1 metre uzunluğunda ve 8,6 metre genişliğinde olan Gripen, ses hızının iki katından daha fazlasına ulaşabiliyor ve 9 G manevra yapabiliyor.

F-39 Gripen'in  iki iskemleli modelinde ise uçak gövdesinin ön tasarım incelenmesi ise tamamlandı. Seri üretime geçişin ardından 2021 yılından itibaren 36 adet uçağın sırayla teslim edilmesi planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/gripenden-samba-hazirligi/8073/1 Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#25
Nis 20, 2019, 09:37 ÖÖ Last Edit: Nis 20, 2019, 09:39 ÖÖ by delenda_est_carthago
"iki iskemleli model" mi?

Yok iki tabureli model deseydiniz bari...

Kim ceviriyor yahu bu metinleri Turkce'ye.. Mesajı Paylaş

Terra

SAAB Gripen F için işe koyuldu

İsveçli savunma şirketi Saab, Brezilya Hava Kuvvetleri'nin ihtiyaçları kapsamında geliştirilen çift kişilik Gripen F savaş uçağının, ilk metal kesme işlemini gerçekleştirdi.

Saab tarafından 26 Mart'ta yapılan açıklamada, kokpitin hemen arkasında yer alan hava alığında kullanılacak ilk parçanın üretiminin, Linköping tesislerinde gerçekleştirildiği ve böylece projede önemli bir aşamanın geride kalmış olduğu belirtildi.

Brezilya Hava Kuvvetleri 1975 yılından bu yana kullanılan F-5 Tiger II savaş uçaklarının yerini alması için 2014 yılında İsveç ile 28 adet Gripen E ve 8 adet çift kişilik Gripen F uçağı için 4,5 milyar Euro değerinde anlaşma imzalamıştı. Saab, 2021'de E modelinin, 2023'te ise F modelinin teslimatlarını başlatmayı hedefliyor.

Aynı gelişmiş tasarım özelliklerine sahip olan uçaklardan F modelinde yalnızca ikinci bir pilot için de gerekli göstergeler ve kontroller yer alıyor.Bu sayede uçak hem eğitim hem de savaş uçağı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca Brezilya için üretilen Gripen'lerde pilotlar iki adet HUD'tan dışarı bakarak temel uçuş verilerini görebiliyor ve kokpitte tüm verileri geniş tek ekrandan takip edebiliyor.

Brezilya Hava Kuvvetleri tarafından F-39 olarak kodlandırılan Gripen'lerin üretimi İsveç ve Brezilya'da gerçekleştirilirken projede Saab'ın yanı sıra Embraer, AEL Sistemas, Akaer ve Atech firmaları yer alıyor.

http://defenceandtechnology.com/saab-gripen-f-icin-ise-koyuldu/ Mesajı Paylaş

Karabasan

#27
Nis 28, 2020, 07:17 ÖS Last Edit: Nis 28, 2020, 07:20 ÖS by Karabasan
SAAB Gripen savaş uçakları için geliştirdiği X band AESA radar çözümünü tanıttı. Basın açıklamasında radarın ABD'ye satıldığı da söyleniyor.
https://twitter.com/Saab/status/1255030112032108546
https://saabgroup.com/media/news-press/news/2020-04/saabs-new-fighter-radar-in-the-air/

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Topgun

SAAB AESA radarı bu boyutları ile F-16 içinde kullanılabilir gözüküyor. Radarın lookup/lookdown özelliğe sahip görünen ve bizimde sahip olduğumuz GaN modüller ile üretilmiş. F-16'larımızı bir an önce AESA radarları ile donatmalıyız. Gerekirse knowhow lisansı altında ortak üretelim ama gecikmeyelim...


'On April 8, Saab flew its new Active Electronically Scanned Array (AESA) X-band radar in a Gripen fighter (800) for the first time, at Saab's Linköping airfield. The 90-minute sortie was undertaken to test the radar against airborne targets of opportunity and other ground targets as well.

AESA has hundreds of gallium nitride (GaN) transmit/receive modules which help the radar achieve better performance in terms of electronic countermeasures, small target detection, and greater bandwidth. Unlike the GaAs (gallium arsenide) semiconductor used in most radar arrays, GaN generates less heat and allows more power to be transmitted through the array.' Mesajı Paylaş

HDS

#29
Nis 29, 2020, 10:20 ÖÖ Last Edit: Nis 29, 2020, 12:07 ÖS by HDS
@Topgun, Artık look down-shoot down mı kalmış AESA ile? "Elektronik tarama" işte. Mikrosaniye içinde oradan buraya bakabiliyor. Her alanın verisini ayrıca işleyebiliyor.

Bu arada bizim henüz kendi "GaN" modüllerimiz yok. Çalışma var. Epey de ilerledi ama bildiğim kadarı ile "henüz" yok. Umarım hızlıca olur.


Hoş, işte olmayınca da oluyor. GaN modüller de alınabiliyor, radar da alınabiliyor. Ne SACR radarı ne de F-35 radarları GaN değil mesela. InAs tabanlılar halen. Ancak çok kompaktlar. Çok verimli ve etkinler.


_________

Ek/Düzeltme: Yahu ne InAs ne de SACR. Yuh!
SABR ve GaAs. :) Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter