Watchkeeper İHA

Başlatan nokta, Nis 20, 2019, 07:57 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

DSA: Watchkeeper Sorun Dolu

Birleşik Krallık Ordusu, Watchkeeper İHA'larla sorunları rapor haline getirdi. Afganistan'da uçan üç adet Watchkeeper İHA kırıma uğramıştı.

Müfettişlerin güvenlik incelemelerine sonucunda Watchkeeper'da önemli teknik problemler saptandı. Birleşik Krallık Savunma Güvenliği Otoritesi'nin (Defence Safety Authority/DSA) yayımladığı iki raporda, 2017 yılında yaşanan kazalarda İHA'ların, uçuş kontrol sistemindeki eksiklikler ve soğuk havada gerçekleştirilen operasyonlarda sıkıntı yaşadığı ortaya çıktı.

11 Nisan'da yayımlanan soruşturma raporu, 3 Şubat ve 24 Mart 2017'de Watchkeeper'ların uğradığı kırımların nedenlerini inceledi. İlk kazaya, İHA'nın hızını ölçen pitot başlığının buzlanması sonucu uçuş kontrol sistemlerinin yanlış bilgi almasına sebep olduğu belirtildi. Uçuş kontrol sistemiyle koordinasyon sağlayan bilgisayarın arıza yapması ise bir sonraki kazanın sebebi olarak görülüyor. Bu durum yedeklemenin çalışmadığının bir göstergesi olarak açıklanırken; raporlar Watchkeeper'larda, operasyon sürecinin iyileştirilmesi, uçuş prosedürlerinde değişiklikleri içeren 50'den fazla modifikasyonun yapılması gerektiğini öneriyor.

DSA eski yöneticisi Korgeneral Richard Friedrich Patrick Felton, üç kırımda da araçların tamir edilemez hale geldiğini, bu nedenle üç kazanın da benzer özellikler taşıdığını söyledi. Felton, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı'nın (Ministry of Defence/ MoD) ve İHA'ları üreten Thales firmasının Watckeeper'ların nasıl çalıştığını anlamadıklarını, İHA'ları uçuranların verileri doğru kullanmadıklarını belirtti.

Uçak 150 kg faydakı yük taşıma kapasitesine sahip ve standart görevde 17 saat uçabiliyor. İsrail'li Elbit Systems'in geliştirdiği Hermes 450 tipi İHA'dan türetilen platformu Elbit Systems (% 51 hisse) ve Fransız European Thales'in ortak girişim şirketi UAV Tactical Systems (U-TacS)  üretti.

http://m.c4defence.com/Gundem/dsa-watchkeeper-sorun-dolu/8075/1 Mesajı Paylaş

kurtkapan

Hermes 450 gibi, kendini kanıtlamış, İngiliz ellerinde de dahil olmak üzere yüzbinlerce saat uçmuş bir platformdan başlayarak nasıl başarabildiler ki bunu? Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter