Airbus/Qinetiq Zephyr İHA

Başlatan nokta, Nis 20, 2019, 09:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Zephyr 'e Hava Muhalefeti

Birleşik Krallık Firması Qinetiq'in geliştirdiği Yüksek İrtifada Güneş enerjisi desteği ile uçan Zephyr'in test uçuşunda gecikmeler yaşanıyor. Atmosferin üst katmanlarında hava şartlarının değişiminden etkilenmeden uçması hedeflenen İHA'nın denemeleri, hava muhalefetine takıldı.  Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı (MOD) için yürütülen denemelere ara verildiği öğrenildi. Zephyr'in 15 martta gerçekleştiren havalanma denemesi sırasında kırıma uğradığı sanılıyordu. Airbus firmasından bir yetkili İHA'nın gerçekte kırıma uğramadığını, hava şartları nedeniyle planlanandan erken uçuşa son verildiğini ifade etti.  Yüksek irtifa uçuşlarını 70 bin feet (21 km) irtifada sürdürecek olan İHA gözlem ve haberleşme için kullanılacak.

Airbus'un hava muhalefeti açıklamasına karşılık Şubat ayında yapılan açıklamalarda kıtanın kuzey batısında yerleşimden uzak bir noktada ideal hava koşullarının olduğu bir ortamda denemelerin yapılacağını açıklamıştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/zephyr-e-hava-muhalefeti/8074/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter