SAAB Gripen

Başlatan nokta, Şub 05, 2017, 08:02 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Şub 05, 2017, 08:02 ÖS Last Edit: Eyl 23, 2017, 08:14 ÖS by nokta
Hindistan 200 Gripen alıyor

Hindistan Hava Kuvvetlerinin açtığı tek motorlu hafif savaş uçağı ihalesini Saab Gripen E ile kazandı. Alınacak uçak sayısı 200. Saab Gripen, Lockheed Martin'in F-16 Blok 70'i ile yarışmış. Uçaklar Hindistanda üretilecek.

Bu alıma ilaveten Hindistan yılda 8 adet olan kendi geliştirdiği tek motorlu TAJAS savaş uçağı üretimini yılda 16 adete çıkarmaya hazırlanıyor.

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Kaynak rica edebilir miyim değerli kardeşim... Mesajı Paylaş

nokta

www.defencenews.com

1:08:38 / 1:11:17

India will buy 200 Gripen E from Saab under the Make in India program

Report rights infringementpublished: 09 Jan 2017 views: 8478

The competition for providing India with a single engine fighter jet is now between US defence major Lockheed Martin and Swedish arms company, SAAB. India has already sent requests to US and Sweden, asking for details of single engine fighter jets in service which can be offered for a technology transfer project- these are Lockheed Martin F 16 and the SAAB Gripen.  In August last year, Lockheed Martin had said it has offered to India to move its lone production line of the latest version of the F 16- Block 70 to India from Texas to meet the Indian and global requirement. On Tuesday, Defence Minister Manohar Parrikar said that a new production line for another single engine fighter jet, besides the Tejas Light Combat Aircraft (LCA), will be started in India. This will be done under the Ministry of Defence's cornerstone Make in India policy, the Strategic Partnership (SP) model. Parrikar said the SP model will be finalised by January end. Under the model, the government is to select private Indian firms to exclusively manufacture critical military equipments such as aircrafts, warships and armoured vehicles for a specified period. The model was proposed by the Dhirendra Singh Committee in July, 2015. The Defence Ministry then formed an expert committee headed by former DRDO chief, VK Aatre, to formulate the criteria for selection of strategic partners. In April last year, the MOD made the Aatre report public. Parrikar disclosed that the government will first select an Indian private sector company that would partner with a Western aerospace company to produce the much needed replacements for the MiG 21 fleet. The Indian company will be identified through the Aatre committee model. Parrikar said the criteria for selection would be the amount of technology transfer that the western partner is willing to provide and the financial package on offer. He said once a product has been shortlisted, an intergovernmental agreement would also be signed. India already has a single engine fighter aircraft, the Tejas Light Combat Aircraft (LCA) has already been inducted in the Indian Air Force (IAF). A production line or eight aircrafts are being manufactured every year. He said this capacity will be increased to 16 a year. Parrikar explained that the Tejas has been inducted in the Indian Air Force and a production line or eight aircrafts are being manufactured every year. He said this capacity will be increased to 16 a year.

Video Source and credit : SAAB NEWS SOURCE :TIMES OF INDIA http://m.economictimes.com/news/defence/watch-indias-next-western-origin-fighter-jet-us-f-16-or-swedens-gripen/articleshow/56372836.cms Mesajı Paylaş

Merkator

Saab'ın geliştirdiği Gripen'in yeni modeli 'E' ilk uçuşunu yaptı

İsveçli imalatçı Saab'ın geliştirdiği Gripen savaş uçaklarının yeni modeli 'E' gökyüzüyle tanıştı. Saab, ilk uçuşun sorunsuz gerçekleştirildiğini açıkladı.

Şirket geçtiğimiz yıl İsveç Hava Kuvvetleri'nden gemilere karşı kullanılan RBS 15 füze taşıyabilecek bir model için çalışmalara başlamıştı. Önce füze siparişi alan Saab, tasarım ve imalat için düğmeye basarken diğer taraftan Gripen E adı verilen bu füzeleri taşıyacak uçak için de hazırlıklarını tamamladı.Gerekli modifikasyonun tamamlanmasının ardından ilk uçuş gerçekleştirildi. Ancak Saab şirketi henüz Hava Kuvvetleri'nden resmi olarak Gripen E siparişi almadı.

En son model olan C/D modelleri ile aynı mühimmatları taşıyabilen E modeli, bunlara ek olarak geliştirilen RBS 15 füzelerini de kullanacak. Uçak bir önceki model ile yüzde 95 ortak sistemlere sahip.

http://www.kokpit.aero/saab-gripen-e-ilk-ucus Mesajı Paylaş

nokta

Saab'dan Muhalif 'Gripen'


İsveçli savunma firması Saab, Londra'da düzenlenen DSEI 2017 fuarında Gripen uçağının hava muharebe eğitimi için tasarlanmış yeni bir varyantını ilk kez görücüye çıkarıyor. Gripen Aggressor olarak adlandırılan platform, Gripen C serisi temel alınarak geliştirildi. Mühimmat taşımayan bu uçaklar, ileri pilot eğitiminde gerçekçi bir ortam yaratılması amacıyla için hasım taktik, teknik ve prosedürlerini taklit ederek muhalif kuvvet rolü üstlenecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/saab-dan-muhalif--gripen-/4849/1 Mesajı Paylaş

murattekin

Ancak çok zengin ülkeler alır diye düşünüyorum. İçi boş ve simulatif bir Grippen almak biraz para işi. Zaten fuara da mock-up getirmişler. Mesajı Paylaş
...

HDS

Eskiden "aggressor" dediğimiz uçaklar egzozundan kara dumanlar çıkaran eski MiG-29'ları, ara bulursa uçabilen Su-27'leri simüle etmek durumundaydı. Şimdi işler değişti. Eğer emitter simülasyonlarını yapabilirlerse, artık NATO'nun, Doğu Avrupa'nın bu tür aggressor'lara ihtiyacı olabilir. Mesajı Paylaş

Defence

SAAB, Gripen için uluslararası pazarda satış tahminlerini ikiye katlamış. Saab başlangıçta önümüzdeki 15 yıl içinde Gripen-E için 150 ila 200 adet potansiyel satış öngörüyorken bunu şimdi 15-20 yıl içinde 300-500 adet arasında olacağı yönünde güncellemiş. Brüksel merkezli bir endüstri analisti Karl Neuer, SAAB'ın rakiplerinin, ülkeleri tarafından desteklenen çok daha büyük şirketler olmasına rağmen, SAAB'ın, potansiyel müşterileri ile yaptıkları işbirliklerinin, satış olasılıklarını artırdığını söylemiş. SAAB'ın ana ülkesi olan İsveç'in uluslararası alanda büyük bir etki ve nüfuzu olmaması, SAAB'ın başarısının önündeki en büyük engelmiş.

Halen SAAB, Avrupa ve Asya pazarında zorlanırken gözünü Güney Amerika ve Hindistan'a dikmiş. Hindistan'da Adani Grubu ile yaptığı işbirliğinden çok umutluymuş. Ayrıca Endonezya ile görüşüyor ve Amerikan Hava Kuvvetlerinin Agressor filosu için Gripen-C'den türetttiği uçağı satmayı umuyormuş.

http://www.defensenews.com/air/2017/09/22/saab-sweetens-the-pot-for-gripen-international-buyers-doubling-sales-forecast/ Mesajı Paylaş

Anatolia

Zugurt Isvec Sosyal Demokratlari bu gelir kapisini baltalamazsa cok kazanir Isvec bu isten.  ABD olsam Cem Ozdemir gibi adamlar araciligi ile sabote ederdim SAAB'in satislarini. Mesajı Paylaş

HDS

İyi ya zaten ABD tam olarak o ve onun gibileri de kullanarak tam da bunu yapıyor.  :)


Mesajı Paylaş

nokta

Gripen E, Süpersonik

Saab, Gripen E savaş uçağının 18 Ekim'de Baltık Denizi üzerinde yapılan testler sırasında ilk defa süpersonik uçuş yaptığını açıkladı. Şirket, uçağın bir yandan çeşitli manevralar yaparken diğer yandan birkaç dakika boyunca süpersonik hızını sürdürdüğünü açıkladı.

Haberin Videosu : https://youtu.be/9UXPgrFiSU0

http://www.c4defence.com/Gundem/gripen-e-supersonik/5045/1 Mesajı Paylaş

putty

Uçamıyor muydu yani bu güne kadar. F100 bile süpersonik uçabiliyordu Mesajı Paylaş

ocay

işte maksat haber olsun Mesajı Paylaş

The Thing

C4Defence'e yakışmamış. Yukarıdaki haberin doğrusu buymuş:


Gripen E'den önemli başarı

Saab tarafından geliştirilen yeni nesil savaş uçağı Gripen E, yapılan son denemelerde önemli sayılabilecek bir ilke imza attı.

İsveç merkezli Saab'ın son çalışması Gripen E, meşhur Gripen ailesinin yeni jenerasyonunu temsil ediyor.

İlk uçuşunu sadece dört ay önce gerçekleştiren savaş uçağı, son yapılan denemede ise ilk defa süpersonik hıza çıkmayı başarmış durumda.

Baltık denizi üzerinde 18 Ekim tarihinde yapılan uçuşta saatte 1,225 km yani Mach 1 hızına çıkan uçak, önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Aerodinamik yapısı sayesinde ses hızının aşılmasını test pilotu Robin Nordlander'a hissettirmeyen savaş uçağı, test sırasında bu hızda belirli bir süre kalarak çeşitli manevralar da gerçekleştirdi.

Şimdiye kadar sadece 20 saat havada kalan GripenE, buna rağmen güzel sonuçlar ortaya koymasıyla beğeni topluyor.

85 milyon dolarlık bir savaş makinesi olan uçak, 15 metre uzunluğa ve 8.6 metre kanat açıklığına sahip.

Gücünü tek bir GE Aviation F414G jet motorundan alan hava aracı, saate maksimum 2,450 km hıza çıkabiliyor.

Yani Mach 2 seviyesini görebilen uçak, bu açıdan Türkiye'nin de satın aldığı F-35 Lightning 2'yi geride bırakabiliyor.

Gövde yapısıyla hareket kabiliyeti oldukça yüksek olan yeni Gripen, 16,500 kg kalkış ağırlığına sahip. (Log)

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=5252 Mesajı Paylaş

korat

Kuzey Avrupa daki hava kuvvetlerinin Ruslara karşı scramble dışında hava yer görevlerinde sportif havacılık kulüpleri gibi durdukları söylenirdi. Galiba biraz doğruluk payı da var. İsveç hava kuvvetlerine ait grippen ülkede başlayan yangının yayılmaması için atış alanın yakınında bir bölgede gbu 12 ile bombalamış. Görüntüler o olaya ait.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=36&v=WtFyGwTyof8 Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter