Myanmar

Başlatan Sihirbaz, Şub 04, 2017, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

BM ve AB Myanmar'da 'soykırım raporu' üzerine toplanıyor

Birleşmiş Milletler'in (BM) Arakanlı Müslümanlarla ilgili olarak hazırladığı 'soykırım raporu' uluslararası camiayı harekete geçirdi.

Myanmar Ordusu'nun 'soykırım niyetiyle' Arakanlı Müslümanlara yönelik toplu tecavüz ve katliam gerçekleştirdiğini ortaya koyan rapor üzerine vrupa Birliği (AB) yetkilileri de bu hafta bir araya gelerek raporu tartışacaklarını duyurdu. BM Güvenlik Konseyi de salı günü acil toplanma kararı aldı.

Raporla ilgili bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu sözcüsü Mina Andreeva "sorumlulardan bu sistematik insan hakları ihlallerinin hesabı sorulmalı" dedi. Avrupa Birliği Myanmar'a yönelik bir takım yaptırımlar uyguluyor ancak şu ana kadar ülkenin genelkurmay başkanına doğrudan bir suçlamada bulunmamıştı.

Facebook Myanmar Ordusu'nun sayfasını kapattı
Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara karşı nefret söyleminin yayılmasına aracı olmakla suçlanan sosyal medya platformu Facebook yöneticileri ise raporun ardından Myanmar Ordusu'nun Facebook ve İnstagram sayfalarını kapattığını aldığını açıkladı.

16 Ağustos'ta nefret söylemiyle mücadelede geç kaldığını ifade ederek kullanıcılarından özür dileyen Facebook, raporda bir kez daha nefret söyleminin yayılmasına olanak sağlamakla suçlanıyor. Şirket yetkilileri kapatma kararını yanlış bilgilendirme ve nefret söyleminin önüne geçmek için aldıklarını bildirdi.

Sosyal Medya devi, Myanmar Genelkurmay Başkanı'nın hesabı ve ordu televizyonu Myawady'nin sayfası da dahil olmak üzere toplam 18 kişisel ve resmi hesabı, 52 Facebook sayfasını ve 1 instagram hesabını kapattığını açıkladı. Ayrıca bu hesap ve sayfaların neredeyse 12 milyon kişi tarafından takip edildiği kaydedildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı: 'Dehşet verici'
İngiltere Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yayınlayarak raporu kınadı. Arakanlı Müslümanlar'a karşı işlenen insanlık suçlarını 'dehşet verici' olarak değerlendiren İngiltere Dışişleri Bakanlığı, "bu davranışlar cezasız kalamaz" dedi.

Raporun bir kopyası önceden gönderilen Myanmar hükümeti ise henüz bir yorumda bulunmadı.

http://tr.euronews.com/2018/08/27/bm-ve-ab-myanmar-da-soykirim-raporu-uzerine-toplaniyor Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Uluslararası Adalet Divanı: Arakanlı Müslümanların soykırıma uğramaması ve korunması için çaba gösterilmeli

Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı, Mynamar'ın Arakan eyaletindeki Müslümanları korumak için yeterince çaba harcamadığını belirterek, "Arakanlı Müslümanları korumak ve soykırımı önlemek için acil önlem almalıdır" kararını verdi

Myanmar'da Arakan eyaletinde yaşayan Müslümanlara soykırım yapıldığı iddialarıyla ilgili açılan davada, ilk incelemeye ilişkin ara karar açıklandı.

Birleşmiş Milletler'in en üst yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı'na göre, Arakanlı Müslümanların bir kısmı Myanmar'a geri döndüğü için hala ülkelerinde tecevüz, cinayet veya kamulaştırma riskiyle karşı karşıya.

Bu nedenle, uluslararası mahkeme, Myanmar'ın, Müslüman nüfusun güvende olduğunu ve bu konuda Adalet Divanı ile işbirliğini gösteren raporları sunmakla yükümlü olması gerektiğine karar verdi.

Uluslararası Adalet Divanı, Birleşmiş Milletler soruşturmasında, Myanmar ordusu ile ilgili "soykırım suçlamalarına" işaret edildiğini de vurguladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı adına Batı Afrika ülkelerinden Gambiya tarafından Myanmar'a karşı açılan davanın ilk duruşması, 10 Aralık 2019'da yapılmıştı.

Myanmar adına savunmayı Nisan 2016'dan bu yana ülkenin fiili lideri olan 1991 Nobel Barış Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi yaptı.

Suu Kyi, soykırım suçlamarını reddederek, Arakan eyaletindeki duruma ilişikin yanlış bir tablo çizildiğini savundu.

Yasa dışı haraket etmekle suçlanan askerleri cezalandırdıklarını söyleyen Suu Kyi, "Burada ordu mensuplarına odaklanılmakla birlikte sivil saldırganlara karşı da yasal süreç uyarınca münasip eylemde bulunulacağını garanti ederim" dedi.

Aung San Suu Kyi 'suç ortağı'

Her ne kadar Myanmar ordusu üzerinde herhangi bir gücü olmadığı bilinse de, Müslümanlara yönelik düzenlenen operasyonları, Suu Kyi'nin de prestijini olumsuz etkiliyor. Birleşmiş Milletler (BM), Suu Kyi'yi "suç ortağı" olarak tanımlıyor.

Uluslararası Adalet Divanı'na sunulan belgelerde, Ekim 2016'da başlayıp Ağustos 2017'ye kadar devam eden süreçte Müslümanlara yönelik "geniş çaplı ve sistemli temizlik kampanyası" yürütüldüğü öne sürülüyor.

Ortaya atılan iddialar arasında katliam, tecavüz ve "genellikle içindekilerin üstüne kapıyı kilitleyerek" binaların ateşe verilmesi gibi yöntemlerle "Müslümanların tamamının ya da bir bölümünün yok edilmesinin amaçlandığı" da yer alıyor.

BM'nin yolladığı inceleme ekibi de bu iddiaların doğruluğunu kanıtlar nitelikte bulgulara ulaştı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği heyeti tarafından hazırlanan ve Ağustos ayında yayımlanan raporda, Myanmar ordusu "düzenli ve sistemli bir şekilde kadın, çocuk, erkek ve trans bireylere yönelik tecavüz, toplu tecavüz ve diğer başka şiddet içeren cinsel saldırılarda" bulunduğu belirtiliyor.

Myanmar'da 2017 yılında bir karakola düzenlenen saldırının ardından ordu ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı bölgelerde operasyonlar düzenlemişti.

Myanmar hükümet, operasyonlarda sivil halkın değil, silahlı grupların hedef alındığını açıklamış ancak aralarında BM'nin de bulunduğu birçok kuruluş orduyu "etnik temizlik" yapmakla suçlamıştı.

Binlerce kişinin hayatını kaybettiği olaylar nedeniyle yaklaşık 700 bin kişi komşu ülke Bangladeş'e sığınmak zorunda kalmıştı.

Myanmar, Arakan'da yaşayan yaklaşık 1 milyonluk Müslüman nüfusu "yasa dışı göçmen" olarak tanımlıyor ve vatandaşlık gibi bazı temel haklardan mahrum bırakıyor.

Myanmar'a 4 ay süre

Uluslararası Adalet Divanı, Müslümanların, "soykırıma kurban gitme riski" bulunduğu için, Myanmar devletinin 4 ay içinde alınan önlemler hakkında kendilerine rapor vermesini istedi.

Adalet Divanı'nın kararı yasal olarak bağlayıcı. Ancak mahkememin, kararlara uymayan ülkeleri cezalandırmak için somut olarak yapacağı pek bir şey yok.

Bu nedenle Myanmar'ın, 4 ay içerisinde, Arakan eyaletindeki Müslümanların korunmadı konuşanda gereken adımları atıp atmayacağı merak ediliyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51220946 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter