Myanmar

Başlatan Sihirbaz, Şub 04, 2017, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »

Defence

Uluslararası örgütlerden Myanmar lideri Suu Çi'ye eleştiri


Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü, Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmar lideri Suu Çi'yi Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet karşısında sessiz kalmakla eleştirdi

luslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet karşında sessiz kalan Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çi'nin hayal kırıklığı yarattığını bildirdi.

BM Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen iki sivil toplum örgütünün temsilcileri, Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddete dikkati çekerek, uluslararası topluma harekete geçmesi çağrısında bulundu.

"MYANMAR ORDUSU ROHİNGYALARA GELİŞİGÜZEL ATEŞ AÇIYOR"

Uluslararası Af Örgütü Kriz Müdahale Direktörü Tirana Hassan, Bangladeş'ten video konferans yoluyla bağlanarak yaptığı açıklamada, Myanmar ordusunun sivillere gelişigüzel ateş açtını söyledi. Arakanlı Müslümanların köylerinin hedef alınarak yakıldığını belirten Hassan, "Rohingyalıların varlığı ve temel hakları inkar ediliyor." dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Birleşmiş Milletler Direktörü Louis Charbonneau ise "Rohingyalar Myanmar'dan tamamen boşaltılıyor ve bu etnik temizliğin bütün izlerini gösteriyor." ifadesini kullandı. Charbonneau, "BM Güvenlik Konseyi'nin Myanmar'daki şiddet olaylarını kapalı kapılar arkasında görüşmesi işe yaramıyor, Myanmarlı yetkililere ve güvenlik güçlerine işlerini yapması konusunda yeşil ışık veriyor." diye konuştu.

Yıllarca ev hapsi verilen Suu Çii'nin serbest bırakılması konusunda en önde kampanya yürüten her iki sivil toplum örgütünün temsilcileri, Nobel Barış Ödülü sahibi Çi'yi Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet karşısında sessiz kalmakla eleştirerek, hayal kırıklığına uğradıklarını ifade etti.

Suu Çii BM zirvesine katılmayacak

Öte yandan, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'nin, New York'ta bu ay yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) Zirvesi'ne katılmayacağı bildirildi. Suu Çii'nin Sözcüsü Kyaw Zeya, yerel basına açıklamasında, 12 Eylül'de yapılacak BM 72'nci Genel Kurul açılış toplantısına Myanmar adına Devlet Başkanı Yardımcısı Henry Van Thio'nun katılacağını belirtti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/407551/uluslararasi-orgutlerden-myanmar-lideri-suu-ciye-elestiri
Mesajı Paylaş

Revolver

El Kaide, Myanmar hükümetini Rovinyalı müslümanlar konusunda tehdit etmiş.

https://www.voanews.com/a/al-qaeda-warns-myanmar-of-punishment-over-rohingya/4026597.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

BM Güvenlik Konseyi: Arakan'da şiddetin sona erdirilmesi için ivedilikle adım atılmalı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Myanmar devletinin ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı Arakan eyaletindeki güvenlik operasyonları sırasında "aşırı güç" kullanımından endişeli olduğunu belirterek, şiddet olaylarının sona ermesi için ivedilikle adım atılması gerektiğini söyledi.

BMGK'nın Çarşamba günü New York'ta yaptığı kapalı toplantıda kabul edilen kararda, "Güvenlik operasyonlarında aşırı güç kullanıldığına dair gelen haberlerden dolayı endişe duymakta ve Arakan'da şiddetin sona erdirilmesi, gerilimin azaltılması, düzenin yeniden tahsis edilmesi ve sivillerin korunması için ivedilikle adım atılması çağrısı yapmaktayız" denildi. İngiltere'nin BM Büyükelçisi Matthew Rycroft, BMGK'nın dokuz yıldır ilk kez Myanmar ile ilgili bir karar metni üzerinde uzlaşmaya vardığını söyledi.

BMGK toplantısından kısa bir süre önce New York'ta bir basın toplantısı düzenleyen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de, Myanmar hükümetinden Müslümanlara uygulanan şiddeti sonlandırmasını istedi ve buradaki durumu en iyi tarif eden terimin "etnik temizlik" olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri: İnsani durum felaket

Guterres, ayrıca Myanmar'daki insani durumun "felaket" olduğunu belirterek, tüm ülkelere yardım gönderme çağrısı yaptı.
Guterres, "Myanmar hükümetini, askeri operasyonlarını askıya almaya, şiddeti durdurmaya, hukukun üstünlüğünü yeniden tahsis etmeye ve ülkeden ayrılmak zorunda kalanların geri dönme haklarını tanımaya davet ediyorum" dedi.

Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu'nun (ARSA) üç hafta önce 20'den fazla karakola düzenlediği saldırılar ve bunun üzerine Myanmar ordusunun askeri operasyonlar başlatması çatışmaların yeniden ateşlenmesine neden oldu. ARSA, kuruluş amacını "Müslümanları zulümden korumak" olarak tanımlarken, Myanmar devlet ise bu silahlı grubu "terör örgütü" olarak nitelendiriyor.

Myanmar'ın Arakan eyaletinde yaşanan şiddet olayları nedeniyle yaklaşık 370 bin Müslüman Bangladeş'e kaçtı. Resmi rakamlara göre, şu ana kadar 400 kişi hayatını kaybetti. Ancak BM, can kaybının 1000'i aşabileceği tahmininde bulunuyor. ABD, buradaki sivillerin korunması çağrısı yaparken, Bangladeş de mülteciler için sınırda güvenli bölgeler kurulmasını istiyor.

Myanmar'da ağırlıklı olarak Arakan eyaletindeki yaşayan Müslüman azınlık Rohingyalar, "yasa dışı göçmen" statüsünde kabul ediliyor ve bu nedenle de vatandaşlık dahil temel haklara sahip değiller.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41260767 Mesajı Paylaş

Defence

Avrupa Parlamentosu'nun Ticari Amaçlı Myanmar Ziyareti İptal Edildi


Avrupa Parlamentosu (AP) Uluslararası Ticaret Komitesi tarafından gelecek hafta Myanmar'a yapılacak ziyaret iptal edildi. AP'den yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki siyasi ve insan hakları alanlarındaki gelişmeler nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ve Myanmar arasında müzakereleri devam eden Yatırım Anlaşması görüşmelerinin başarılı olamayacağı ve bu nedenle ziyaretin ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi.

Açıklamada, AP Uluslararası Ticaret Komitesi Başkanı Bernd Sange'nin, "Bu şartlar altında Myanmar ile bir yatırım anlaşmasının hayata geçirilmesinin mümkün olmadığı açıktır." ifadelerine yer verildi. AP Genel Kurulu, bugün oylayarak kabul ettiği bir kararda, Myanmar yönetimine, Arakanlı Müslümanlara yönelik cinayet, taciz ve tecavüzlere derhal son verilmesi ve insani yardım kuruluşlarının çatışma bölgelerine girişine engel olunmaması çağrısında bulunmuştu.

Kararda ayrıca Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'nin, Arakanlı Müslümanlara yönelik dini ve ırkçı nefreti şiddetle kınaması gerektiği vurgulanmıştı.

Genel Kuruldaki oturumda söz alan Muhafazakar ve Reformcular Grubu (ECR) üyesi Amjad Bashir, Myanmar'a düzenlenecek ziyaretin iptal edilmesi çağrısı yapmış, Arakanlı Müslümanlara yönelik işkence ve saldırıları nedeniyle Myanmar'a yaptırım uygulanmasını istemişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/407708/apnin-myanmar-ziyareti-iptal Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Myanmar politikamız sonuçlarını vermeye başladı:


Endonezya'da Arakanlıları kurtarın gösterisi


Endonezya'nın başkenti Cakarta'da toplanan binlerce kişi, Arakanlı Müslümanlar'a destek gösterisi düzenledi. Başkent Cakarta'daki Monas Meydanı'nda toplanan göstericiler, Arakanlı Müslümanlara yapılan saldırılara tepki gösterdi.

Sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği gösteride, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara soykırım yaptığı vurgulanırken, Rohingyalara uygulanan şiddetin bir an önce sonlandırılması istendi.

Ülkedeki Hristiyan ve Budist toplumların liderlerinin de katıldığı gösteride, Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmar lideri Aung San Suu Kyi, ülkesindeki Müslümanlar'a yönelik katliama sessiz kalmakla eleştirildi. Endonezya bayraklarının yanı sıra "Rohingyaları kurtarın", "Etnik temizliği durdurun" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, Cakarta yönetiminden Arakanlı Müslümanlara daha fazla yardımcı olmasını talep etti:

"Hükümetten şu anda mülteci kamplarında olan Arakanlı Müslümanlara daha fazla yardım göndermesini istiyoruz. Çok ciddi şekilde Endonezyalı Müslümanların yardımına ihtiyaçları var"

"Endonezya hükümeti bölgeye asker gönderse ve Arakanlılara yardım etmek için oraya gitmek isteyen Müslüman savaşçılara destek sağlasa olmaz mı?"

Bu arada ülke genelinde Arakanlı Müslümanlara destek amacıyla yardım kampanyaları devam ederken, Endonezya hükümeti de şimdiye kadar Myanmar'daki katliamlardan Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlara 34 ton yardım malzemesi gönderdi. Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan'da sivillere yönelik saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Ordu güçlerinin ve ırkçı Budistlerin saldırılarda yüzlerce köy, yakıldı.

Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor. On binlerce Arakanlı Müslüman can güvenliği olmaması nedeniyle bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan siviller, dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçiyor.

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı'na göre, 25 Ağustos'tan bu yana yaklaşık 400 bin Arakanlı Müslüman, evlerinden kaçarak Bangladeş'e sığındı.

Bangladeş'e sığınan Arakanlı sivillerin büyük bir kısmını ise çocuk, kadın ve yaşlılar oluşturuyor.

http://www.euronews.com/2017/09/16/indonesias-muslims-urge-more-support-for-myanmars-rohingyas Mesajı Paylaş

Defence

Myanmar'dan medyaya Arakan yasağı


Arapça yayın yapan Rohingya Vision televizyon kanalı Müdürü Ataullah Nur, Myanmar tarafından Arakanlı Müslümanlara uygulanan katliam için İslam aleminin bir an önce harekete geçmesini istedi.

AA muhabirine konuşan Nur, uydu üzerinden yayın yapan kanalın, Rohingya meselesini ve halkın maruz kaldığı sıkıntıları dünyaya duyurmaya çalıştığını belirtti. Kanalı Nisan 2012'de kurduklarını, Arapçanın yanı sıra İngilizce, Burma ve Rohingya yerel dillerinde yayın yaptıklarını belirten Nur, başlıca hedeflerinin Arakan bölgesinde meydana gelen olayları hızlı bir şekilde Arap dünyasına aktarmak olduğunu ifade etti.

Myanmar hükümetinin Arakan haberlerini yapan medya organlarına baskı uyguladığı için merkezlerinin Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da olduğunu söyleyen Nur, "Myanmar yönetimi Arakanlı Müslümanlara katliam uyguladığından dolayı medyanın Arakan'a girmesine izin vermiyor. Böylece yaptıkları katliamları uluslararası toplumdan gizlemeye çalışıyorlar." dedi. Kanalın kuruluşundan bu yana olağanüstü performansla çalıştıklarını kaydeden Nur, finansman konusunda ise sıkıntı çektiklerini dile getirdi. Myanmar yönetiminin medyaya da savaş açtığını vurgulayan Nur, maddi gücü biraz daha iyi olan kişilerin desteğiyle ayakta kaldıklarını ifade etti.

Nur, haber kaynakları hakkında da bilgi vererek şunları söyledi: "Rohingya halkının hepsi istisnasız bir şekilde bütün fertleriyle bizim için canlı bir gözlemci ve muhabir niteliğindedir. Bünyemizde çok sayıda bölge muhabiri ve Arakan'dan bize haber akışı sağlayan kişiler var. Myanmar hükümetinin uyguladığı baskıdan dolayı yaşadıkları tüm zorluklara rağmen gerçek haberleri ulaştırmaya çalışıyorlar." Doğrulukla ve özenle mesajlarını iletmeye ve medya görevlerini yerine getirmeye devam edeceklerini söyleyen Nur, "Mali yetersizlik ve tüm zorluklara rağmen, uluslararası toplumdan ve hükümetlerden destek bekliyoruz." dedi.

TÜRKİYE'DEN AHDE VEFA

"İslam aleminden suçsuz yere katledilen halkımızın kurtarılması için harekete geçmesini istiyoruz. Rohingya halkının haklarını yeniden elde edebilmesi için bize yardım etmelerini istiyoruz." diyen Nur, Müslümanları katleden, etnik temizlik ve katliam yapan suçluların uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin Arakanlı Müslümanlara yaptığı yardıma ve sığınmacılar için harcadığı çabaya dikkati çeken Nur, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Türk halkına ve hükümetine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türkiye ile bizi birbirimize bağlayan İslam kardeşliği, dostluğumuz ve Osmanlı döneminden kalma ahde vefamız var."

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan'da sivillere yönelik saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Saldırılarda 200 civarı köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldı ya da kullanılmaz hale getirildi. On binlerce Arakanlı Müslüman can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan siviller, dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçiyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/407833/myanmardan-medyaya-arakan-yasagi Mesajı Paylaş

Sihirbaz

BM Genel Sekreteri Guterres: Arakan Müslümanları için son bir şans var, kaçırılırsa korkunç bir trajedi olacak


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres , Myanmar'da yüz binlerce Arakan Müslümanının göç etmesine yol açan askeri operasyonları durdurmak için ülkenin lideri Aung San Suu Kyi'nin önünde son bir şans bulunduğunu söyledi. BBC'ye konuşan Guterres, Suu Kyi'nin harekete geçip bu son şansı değerlendirmemesi durumunda "tam anlamıyla korkunç bir trajedi" yaşanacağını savundu. BM, ülkedeki operasyonların etnik temizlik seviyesine gelebileceği uyarısında bulunmuştu.

Bu hafta toplanacak BM Genel Kurulu öncesinde BBC'nin HARDTalk programına konuşan Guterres, yaşananların gelecekte geri döndürülmesinin herhangi bir yolunu göremediğini de belirtti. BM Genel Sekreteri Guterres, diğer ülkelere kaçan Arakan Müslümanları'nın ülkelerine geri dönmesine izin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Guterres'in uyarısı Bangladeş'in, ülkelerine kaçan 400 bin Arakanlının seyahat haklarını kısıtladığı bir dönemde geldi. Bangladeş polisi, Arakanlıların kendilerine verilen barınaklardan hiçbir yere gidemeyeceğini, aileleri ve akrabalarının yanına yerleşmelerine de izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Bangladeş emniyeti, sığınmacıların otobüslere alınmaması ve sığınmacılara ev kiralanmaması talebinde de bulunmuştu.

Analistlere göre bu politikanın arkasında, Arakanlıların topluma karışıp izlerini kaybettirmemesi, böylece bir gün geri gönderilmeleri veya üçüncü bir ülkeye yollanmaları amacı yatıyor.

Myanmar lideri Suu Kyi, siyasi kariyerinde 15 yılını ev hapsinde geçirmiş ve Nobel Barış Ödülü kazanmıştı. Ancak Arakan Müslümanları'na yönelik operasyonları durdurmaması Suu Kyi'nin eleştirilmesine yol açtı. BM Genel Kurulu'na katılmayacağını açıklayan Suu Kyi ise, Arakan krizinin "yanlış bilgilerden oluşan buzdağı" tarafından büyütüldüğünü, "sahte haberlerin teröristlerin çıkarlarına hizmet ettiğini" öne sürdü.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41297145 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Myanmar hükümetine yaptırım uygulansın


İnsan hakları örgütleri, Myanmar'daki şiddetten kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların yaşam koşullarının insan hayatını tehdit edecek boyuta ulaştığına dikkat çekiyor.

Myanmar sınırında bulunan Kutupalong mülteci kampını ziyaret eden ABD merkezli Uluslararası Mülteci Organizasyonu Başkanı Eric Schwartz Myanmar hükümetine yaptırım çağrısında bulundu:

"Bu tür durumlarda en kritik kararlar çekinmeden alınmalı. Bizim değerlerimiz ve çıkarlarımız da bunu gerektirir. Myanmar ordusuna yönelik çok yönlü yaptırım uygulanmalı, ayrıca silah ambargosu konulmalı ve sorumlu kişiler uluslararası ceza mahkemesinde yargılanmalı. ABD, bir kaç yıl önce kaldırdığı yaptırımları yeniden getirmeli. Myanmar'daki insani trajedi ve insan haklari ihlali gözardı edilemeyecek kadar kötü."

Bangladeş-Myanmar sınırına kurulan 5 kampta 400 bini aşkın Arakanlı yaşıyor. Save the Children derneği kamplara yeni gelen binlerce sığınmacı için 77 milyon dolarlık acil yardım çağrısında bulundu.

http://www.euronews.com/2017/09/17/aid-agency-launches-rohingya-appeal Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Myanmar ordusu krizden Arakanlı Müslümanları sorumlu tuttu


Myanmar'ın Genelkurmay Başkanı Aung Hlaing, Arakan eyaletinde 400 binden fazla sivilin komşu ülke Bangladeş'e kaçmasına neden olan krizden, Arakanlı Müslümanları sorumlu tuttu. Arakanlı Müslümanların hiçbir zaman "bir etnik grup olmadığını" söyleyen Genelkurmay Başkanı Aung Hlaing, "radikal" isyancıların bölgede kendilerine bir "kale" oluşturmaya çalıştığını açıkladı.

Myanmar ordusu, 25 Ağustos'taki polis noktalarına yaptıkları saldırı sonrası Arakan'da "isyancıları" hedef aldıklarını söylüyor.
Arakanlı Müslüman siviller ise, ordunun kendilerini hedef aldığını.

'Arakanlı Müslümanlar bir etnik grup değil'

Pazar günü Facebook hesabından bir açıklama yapan Myanmar ordusunun lideri, Myanmar halkını Arakan krizi karşısında birlik olmaya çağırdı. Açıklamada, "25 Ağustos'tan bu yana radikal Bengalliler'le (Arakan Müslümanları'nı kastediyor) 93 çatışma yaşandı. Arakan'ın tanınmasını istediler oysa hiçbir zaman bir etnik grup değillerdi" denildi. Arakanlı Müslümanları Buthidaung ve Maungtaw şehirlerini "kaleleri" ilan etmek için şiddete neden olmakla suçlayan Aung Hlaing şu ifadeleri kullandı: "Bengal meselesinde gerçeğin açığa çıkması için bir araya gelmeliyiz. Bu, tüm ulusu ilgilendiren bir konu."

Myanmar hükümeti, Arakanlı Müslümanları azınlık bir grup olarak tanımayı reddederek, onlardan "Bengalliler" diye bahsediyor.

BM: Korkunç bir trajedi yaşanmaması için son şans

Myanmar ordusu, yapılan operasyonlarla ülkedeki militanların saldırılarına karşılık verdiklerini söyleyerek, sivilleri hedef aldıkları iddialarını reddediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) ise, ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi'nin önünde operasyonları durdurmak için son bir şansı olduğunu açıkladı. BBC'nin Hard Talk programına konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, aksi takdirde krizin "etnik temizliğe dönüşeceğini" ve "tam anlamıyla korkunç bir trajedi" yaşanacağını söyledi.

BM Genel Kurulu'na katılmayacağını açıklayan Suu Kyi ise, Arakan krizinin "yanlış bilgilerden oluşan buzdağı" tarafından büyütüldüğünü, "sahte haberlerin teröristlerin çıkarlarına hizmet ettiğini" öne sürdü. Suu Kyi, yaşanan şiddet ve kötüleşen insani koşullar nedeniyle, uluslararası toplumun yoğun baskısı altında.

Myanmar'da yaşayan Arakanlı Müslümanlar "yasa dışı göçmen" olarak kabul ediliyor ve vatandaşlık haklarından mahrum kalıyor.
Guterres'in uyarısından kısa süre önce Bangladeşli yetkililer, Myanmar'dan kaçarak ülkelerine sığınan Arakanlı Müslümanların seyahat haklarını kısıtlamıştı. Bangladeş emniyeti, sığınmacıların otobüslere alınmamasını ve sığınmacılara ev kiralanmamasını istemişti.

'Kampta 15 günde 400 bebek doğdu'

Öte yandan, Bangladeş'in Myanmar sınırı yakınlarındaki Cox Bazar sınır kentinde 400 bin kişi için sığınaklar yapılacağı açıklandı.
Muson yağmurları nedeniyle plastik örtülerin ya da derme çatma çadırların altına sığınan göçmenlerin koşulları daha da zorlaştı. Kampların çoğu bataklığa döndü.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan, Bangladeşli bir insan hakları kuruluşu yetkilisi, Arakanlı binlerce sivilin yağmurdan korunacak yer bulamadığını, bir kez daha "felaketi" yaşadıklarını söyledi.

İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesinin haberine göre, Bangladeş'e kaçanların yüzde 80'e yakını kadın ve çocuklardan oluşuyor.
Haberde, Bangladeş ile Myanmar sınırı yakınlarındaki kampta son 15 günde 400'e yakın bebeğin doğduğu belirtiliyor.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41300247 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Arakan krizi: Myanmar lideri Suu Kyi 'insan hakları ihlallerini' kınadı


Myanmar'ın fiili lideri Aung San Suu Kyi, Salı günü Myanmar televizyonlarında yaptığı 'ulusa sesleniş' konuşmasında, Arakan krizinde yaşanan tüm "insan hakları ihlallerini ve hukuksuz şiddeti" kınadı.

Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu'nun, 25 Ağustos tarihinde Arakan eyaletindeki polis noktalarına saldırı düzenlemesi sonrası, Myanmar ordusu büyük bir operasyon başlatmış, 400 binden fazla Arakanlı Müslüman, ülkeyi terk ederek Bangladeş'e sığınmıştı. BM'nin New York'ta gerçekleşen Genel Kurulu'na katılmayan Aung San Suu Kyi, bunun yerine televizyonlardan yarım saatlik bir demeç verdi. Myanmar'ın başkenti Naypyitaw'da yaptığı açıklamada "Eyalette barış, istikrar ve hukukun üstünlüğünü yeniden sağlamak amacımıza bağlıyız" diye konuştu.

Çatışmaların ortasında kalan siviller için de derin bir üzüntü duyduğunu söyleyen Suu Kyi, Müslümanlarla konuşarak neden ülkeyi terk ettiklerini sormak istediğini dile getirdi. 5 Eylül'den bu yana bölgede "hiç silahlı çatışma yaşanmadığını ve operasyon yapılmadığını" söyleyen Suu Kyi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplu göçün nedenini merak ediyoruz. Kaçanlarla olduğu gibi, kaçmayanlarla da konuşmak istiyoruz. Arakan'da evlerinde kalan ve göçe katılmayan çok sayıda Müslüman olduğuna ilişkin çok az şey biliniyor."

Suu Kyi, konuşması sırasında sayıları 1.1 milyona ulaşan Müslüman azınlıklar için "Arakanlı Müslümanlar" tanımını kullanmadı.
Myanmar hükümeti, Arakanlı Müslümanları azınlık bir grup olarak tanımayı reddederek, onlardan "Bengalliler" diye bahsediyor.

Arakanlı Müslümanlar, Myanmar'daki Budistler tarafından Bangladeş'ten buraya gelen yasadışı göçmenler olarak görülüyor.
Büyük çoğunluğu da Myanmar vatandaşı sayılmıyor. Ülkede demokrasi talep ettiği için 15 yıl boyunca ev hapsinde tutulan ve Nobel Barış Ödülü sahibi Suu Kyi'nin şiddeti engelleyecek adımlar atmaması, Batı'daki destekçileri tarafından da tepki çekmişti.
Myanmar ordusu sadece bölgeden isyancıları çıkarmak istediklerini söylerken, ordu sivilleri hedef almakla suçlanıyor.

BBC'nin Hard Talk programına konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, aksi takdirde krizin "etnik temizliğe dönüşeceğini" ve "tam anlamıyla korkunç bir trajedi" yaşanacağını söylerken, Suu Kyi ise, Arakan krizinin "yanlış bilgilerden oluşan buzdağı" tarafından büyütüldüğünü, "sahte haberlerin teröristlerin çıkarlarına hizmet ettiğini" öne sürmüştü.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41315924 Mesajı Paylaş

Terra

Myanmar Bangladeş sınırına mayın döşedi


Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu Başkanı Marzuki Darusman, Myanmar hükümetinin, Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarak Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslümanların geri dönmesini engellemek için sınır bölgesine mayın döşediğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 36'ncı oturumunda üye ülkelere hitap eden Misyon Başkanı Darusman, Arakanlı Müslümanların "büyük bir vahşetle karşılaştığını" ve "insanlık dışı bir propagandaya" maruz kaldığını söyledi. Darusman, Myanmar makamlarının, Arakan eyaletinde 25 Ağustos'tan sonra düzenlediği operasyonlarda "toplu katliamlara, aşırı güç kullanımına, şiddete ve tüm köyleri yok etmeye" yöneldiğinin altını çizdi.

BM'ye bağlı Misyonun Başkanı Darusman, elde ettikleri bilgilere göre, Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların geri dönmesini engellemek isteyen Myanmar hükümetinin, iki ülke arasındaki sınır bölgesine mayın döşediğini, bunun sonucunda da Arakanlı Müslümanların öldüğünü veya sakat kaldığını kaydetti.

Myanmar hükümetiyle iletişim halinde olduklarını aktaran Darusman, hükümetten, BM görevlilerinin ülkeye ön koşulsuz tam erişimi talebinde bulunduklarını dile getirdi.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/407987/myanmar-banglades-sinirina-mayin-dosedi Mesajı Paylaş

Terra

Hindistan, Arakanlıları Bangladeş'e sınır dışı ediyor

Hindistan, bugün 18 ve son 3 haftada 57 Arakanlı Müslümanı sınır dışı etti

Bangladeş'te yayın yapan "DhakaTribune" gazetesinin haberine göre, Hindistanlı sınır güvenlik ekipleri bugün 18 Arakanlı Müslümanı Bangladeş'e gönderdi. Yerel yetkili Nazrul İslam, yaptığı açıklamada, Arakanlı Müslümanların bu sabah Satkhira sınırından Bangladeş'e girdiğini, gruptakilerden 10'unun çocuk olduğunu kaydetti. İslam, Arakanlı Müslümanların 3 yıldır Basirhaat'taki bir kampta kaldıklarını söylediğini aktardı.

Söz konusu 18 kişiyle, son 3 haftada Hindistan'dan Bangladeş'e gönderilen Arakanlı Müslümanların sayısı 57'ye ulaştı.

Öte yandan, Hindistan'daki Arakanlı Müslümanların sınır dışı edilmesine yönelik dava bugün Hindistan Yüksek Mahkemesinde görüldü. Mahkeme, 21 Kasım'da yapılacak ikinci duruşmaya kadar Arakanlı Müslümanların sınır dışı edilmesini ertelediğini duyurdu. İçişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Kiren Rijiju, ağustos ayında parlamentoda, merkezi hükümetin ülkede yasa dışı yaşayan Arakanlı Müslümanların belirlenmesi ve sınır dışı edilmeleri sürecinin başlatılmasını istediğini açıklamıştı. Bakan Rijiju, Hindistan'ın Arakanlıları ülkede tutma zorunluluğu olmadığını söylemişti.

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcı Farhan Haq, ülkelerinde zulüm gören mültecilerin oraya geri gönderilmeleri planlarının endişe verici olduğunu belirtmişti.

Hindistan hükümeti, eylül ayında da Yüksek Mahkemeye Arakanlı Müslümanların ulusal güvenliğe büyük tehdit oluşturduğuna inanıldığı yönünde beyanda bulunmuştu. Hindistan'da 15 bine yakını BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine kayıtlı, 40 bin Arakanlı Müslüman olduğu tahmin ediliyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/409607/hindistan-arakanlilari-bangladese-sinir-disi-ediyor
Mesajı Paylaş

Trilogy

ABD'den Myanmar ordusuna Arakan yaptırımı

ABD, Arakanlı Müslümanlar'a yönelik şiddet olaylarına karışmış Myanmarlı askeri birlikler ve yetkililere olan askeri desteğini durdurduğunu açıkladı.

ABD tarafından Myanmar ordusunda görevli ve daha önce görev yapmış üst düzey askerlere yönelik ilave önlemler alındı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yazılı açıklamasında, ABD'nin 'demokratik bir topluma doğru geçiş sürecinde olan Myanmar'ı desteklediğini' ancak buna karşı Arakan'da yaşanan şiddet olayları nedeniyle orduda görev yapan ve daha önce görevde bulunmuş üst düzey askerlere yönelik ilave tedbirler alındığını bildirdi.

Arakan'da yaşanan gelişmelerden ABD'nin 'derin kaygı duyduğunu' belirten Nauert, bu olaylardan aralarında resmi olmayan yetkililerin ve milislerin de olduğu kişi ve kurumların sorumlu tutulmasının 'kaçınılmaz' olduğunu belirtti.

Sözcü Nauert, mevcut 'sınırlı birliktelik ve Myanmar ordusuna uzun zamandan beri silah satışının durdurulması'na ilaveten alınan önlemlere ilişkin bilgi verdi.

EKONOMİK YAPTIRIM SEÇENEĞİ DEĞERLENDİRİLİYOR

25 Ağustos'tan itibaren üst düzey Myanmar ordusu liderlerinin ABD'ye girmelerine izin verip vermeme konusundaki mevcut değerlendirmelerini durdurduklarını ifade eden Nauert, buna ek olarak bu kişilere ekonomik önlemler alma seçeneklerini ele aldıklarını aktardı.
Nauert, Arakan'da operasyona katılmış Myanmarlı askerlerin hiçbirinin ABD destek programlarından yararlandırılmayacağını belirtti.

Myanmar hükümetine de seslenen Nauert, ülkedeki ilgili bölgelerin Birleşmiş Milletler delil bulma misyonu, uluslararası yardım organizasyonları ve basına bir an önce açılması çağrısında bulundu.

Ayrıca Nauert, ilgili kişilere ekonomik yaptırım uygulanması için de çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Ağustos sonundan bu yana Myanmar ordusu ve sivillerin saldırıları nedeniyle 600.000'den fazla Arakanlı Müslüman Bangladeş'e kaçmış durumda.

https://tr.sputniknews.com/asya/201710241030723529-abd-myanmar-arakan-yaptirim/ Mesajı Paylaş

Terra

AB'den "Arakan'da etnik temizlik" itirafı

AB Komisyonu Üyesi Stylianides, "Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'e katılıyorum, belki de bu duruma ilişkin tek tanımlama etnik temizliktir" dedi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, Arakan'da yaşananlara ilişkin "Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri (Antonio) Guterres'e katılıyorum, belki de bu duruma ilişkin tek tanımlama etnik temizliktir." dedi.
Sığınmacıların durumlarını incelemek üzere Bangladeş'i ziyaret eden Stylianides, Euronews televizyon kanalına değerlendirmelerde bulundu.

Stylianides, Myanmar hükümetinin bütün vatandaşların haklarına saygı göstermeye "ikna edilmesi" gerektiğini söyledi.
Myanmar'da uğradıkları zulüm nedeniyle Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların ciddi şekilde yardıma ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Stylianides, "Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'e katılıyorum, belki de bu duruma ilişkin tek tanımlama etnik temizliktir." ifadesini kullandı.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek Arakan'da sivillere düzenlediği saldırılarda, 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Etnik temizliğe dönüşen saldırılarda 300'e yakın köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edilirken, 600 binden fazla Arakanlı Müslüman dağlık bölgeler, nehir ya da deniz üzerinden Bangladeş'e kaçtı. On binlercesi de Bangladeş'e kaçmanın yolunu arıyor.

Arakan'da 1970'lerde yaklaşık iki milyon Müslüman'ın yaşadığı tahmin edilirken, sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu rakam 200 binin altına geriledi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/411061/abden-arakanda-etnik-temizlik-itirafi Mesajı Paylaş

BETONBEY

2009-2010 gibi Tweeter'ın bir benzerinin Küba'yı karıştırma amaçlı kullanıldığı yakın zaman da ABD yetkilileri tarafından kabul edilip açıklanmıştı.

Buda başka bir örnek mi acaba ?

Facebook Bir Canavara Dönüştü'

Myanmar'daki soykırım iddialarını araştıran Birleşmiş Milletler, iddialarla ilgili ara raporunu önceki gün açıkladı. BM insan hakları uzmanlarının hazırladığı soruşturma raporunda sosyal medya devi Facebook'a ciddi suçlamalar yöneltildi.

Birleşmiş Milletler, Facebook'un kullanımının, Myanmar'daki Arakan Müslümanlarına karşı nefreti körükleyerek, yaşanan katliamlarda "belirleyici bir rol" oynadığını öne sürdü. Myanmar'daki soykırım iddialarını soruşturan Birleşmiş Milletler soruşturma komisyonundan insan hakları özel raportörü Yanghee Lee, Facebook'un "bir canavara dönüştüğünü" söyledi.

"Facebook belirleyici bir rol üstlendi"

BM'nin Mynmar'daki soykırım iddialarını araştıran uluslararası komisyonun başkanı Marzuki Darusman, gazetecilere yaptığı açıklamada sosyal medyanın Myanmar'da yaşanan katliamlarda "belirleyici bir rol oynadığını" söyledi. Nefret söyleminin çatışmaların seviyesinin artmasında önemli bir etken olduğunu belirten Darusman, nefret söyleminin yayılmasında sosyal medyanın etkisini vurgulayarak, "sosyal medya Facebook ve Facebook sosyal medyadır "dedi.

"Myanmar'da her şey Facebook üzerinden yapılır"

Birleşmiş Milletler Myanmar Soruşturma Komisyonu Özel Raportörü Yanghee Lee, Facebook'un kamu, özel ve özel hayatın büyük bir parçası olduğunu ve hükümetin bunu halka bilgi yaymak için kullandığını söyledi. Özel Raportör Yanghee Lee, Facebook'un Myanmar'da adeta bir canavara dönüştüğünü belirtti. Facebook'un fakir ülkeye yardım ettiğini, ancak nefret söylemini yaygınlaştırmak için de kullanıldığını öne sürdü.


Yanghee, Facebook'un kuruluş amaçları dışına çıktığını belirterek, "Myanmar'da her şey Facebook üzerinden yapılır. Facebook, Myanmar'da kamu mesajlarını iletmek için kullanıldı. Aşırı milliyetçi Budistlerin kendi özel Facebook sayfalarının olduğunu biliyoruz. Bu şekilde Arakan ya da diğer etnik azınlıklara karşı çok fazla şiddete ve çok fazla nefrete teşvik edildi. Aslında amaçladığı şey bu olmasa da korkarım ki Facebook artık bir canavara dönüştü" dedi.

Facebook iddialarla ilgili yaptığı açıklamada platformlarında, şiddeti teşvik eden nefret söylemine veya içeriğe yer olmadığını belirtti. Facebook, konuyla ilgili bir kaç yıldır Myanmar'da uzmanlarla çalıştıklarını ifade etti.

Şiddet yüzünden yüzbinler göçtü

Birleşmiş Milletler verilere göre, geçtiğimiz yıl Myanmar'daki şiddetten kaçan 700 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş'e sığındı. Arakan'da etnik şiddet nedeniyle yüzlerce köy yakıldı. Yüzbinler yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı. UNICEF raporuna göre 550 bin çocuk kamplarda yaşıyor ve 720 bin çocuk tehdit altında yaşıyor. Bölgede Müslümanlara ait 400 civarında köy yakıldığı raporlara yansıdı.

14 Mart 2018, Can Kamiloğlu

https://twitter.com/VOATurkish/status/973944503265456129?s=19 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter