Myanmar

Başlatan Sihirbaz, Şub 04, 2017, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

BM'den "Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik yapılıyor" uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar ordusunun, Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) yönelik toplu tecavüz ve cinayet, işkence ve yağma gibi suçlar işleyerek etnik temizlik yaptığını bildirerek, ülkede süren şiddet ve insan hakları ihlallerinin "çok büyük ihtimalle" insanlığa karşı suçlar kapsamında olduğunu duyurdu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen insan hakları ihlallerine yönelik bugün açıklanan BM raporu hakkında bilgi verdi. BM Sözcüsü Shamdasani, Myanmar güvenlik güçlerinin etnik temizlik yaptığını vurgulayarak, Myanmar hükümetinin ordunun yaptığı katliamlardan sorumlu olduğunun altını çizdi.

Bangladeş'e geçmeyi başaran görgü tanıklarının ifadelerine dayandırılarak hazırlanan BM raporunda, giriş ve çıkışların engellendiği Arakan eyaletinin kuzeyindeki Maungdaw bölgesindeki toplu tecavüzler, çocuk ve bebeklerin de aralarında bulunduğu sivillerin acımasızca dayağa maruz kalması, ortadan kaybolmalar ve diğer ciddi insan hakları ihlalleri detaylarıyla er aldı.

Şiddet ve ihlaller insanlığa karşı suçlar kapsamında

Raporda, Myanmar ordusu, polisi ve bazen de sivil çetelerin, Arakanlı Müslümanların evlerini, okullarını, marketlerini, cami ve medreselerini ateşe verdiğine dair "tutarlı" ifadeler yer aldı. Görgü tanıkları ayrıca, çeltik tarlaları da dahil gıda ve gıda kaynaklarının tahrip edilmesi ile hayvanlarına el konulmasını da ayrıntılı şekilde anlatıldı. Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik toplu tecavüz ve cinayet, işkence ve yağma gibi suçlar işlediğine vurgu yapılan BM raporunda, ülkede ekim ayından bu yana süren şiddet ve ihlallerin "çok büyük ihtimalle" insanlığa karşı suçlar kapsamında olduğu vurgulandı.

Zulum dayanılmaz boyutlarda

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin'in rapora ilişkin yaptığı açıklamada, son dönemde Myanmar'da yaşanan şiddetin benzerinin görülmediğine dikkat çekti. Hüseyin, "Rohingyalı çocukların maruz kaldığı yıkıcı zulüm dayanılmaz boyutlarda. Bir insanın, anne sütü için ağlayan çocuğu bıçaklanmasına ne tür bir nefret sebep olabilir? Ve bir annenin kendisini koruması gereken güvenlik güçlerince tecavüze uğrarken bu cinayete tanıklık etmesi! Bu nasıl bir etnik temizlik operasyonudur? Ne tür ulusal güvenlik hedefleri bütün bunlara hizmet eder?" değerlendirmesinde bulundu.

"Uluslararası toplumu, tüm gücüyle Myanmar yönetiminin askeri operasyonlarını sona erdirmesi için bana katılmaya davet ediyorum." diyen Hüseyin, Myanmar hükümetini meydana gelen şiddetli insan hakları ihlallerini inkar yerine, kendi halkına karşı şiddeti derhal durdurmaya ve kurbanların haklarının iade edilmesinin önünü açılması için adalet mekanizmasının tekrar devreye sokulması çağrısında bulundu.

http://www.bbc.com/news/world-asia-38858655 Mesajı Paylaş

Defence

Myanmar karakol saldırılarında ölü sayısı 71 oldu


Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'nin ofisinden yapılan açıklamada, karakollara düzenlenen saldırılarda 12 güvenlik görevlisi ve 59 saldırganın öldüğü bildirildi.

Saldırıyı, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA) adlı grubun sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla üstlendiği ifade edildi.
Yerel polisin yaptığı açıklamada, 20'den fazla karakola eş zamanlı saldırı düzenlendiği belirtildi. Suu Çii'nin ofisinden yapılan paylaşımda, saldırıların eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan öncülüğündeki Arakan raporunun açıklanmasıyla aynı zamana denk geldiğine dikkat çekildi.

Arakan eyaletinde geçen yıl ekim ayında polis kontrol noktalarına düzenlenen ve 9 polisin hayatını kaybettiği saldırıların ardından Myanmar ordusunun başlattığı operasyonlar, Müslüman azınlığı büyük şiddet dalgasına maruz bırakmıştı. Operasyonlar nedeniyle 90 binden fazla Arakanlı Müslüman yurtlarını terk etmek zorunda kalmıştı. Rohingya azınlığın temsilcileri, operasyonlarda bugüne kadar yaklaşık 400 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

BM, bölgede yaşananları aydınlığa kavuşturmak üzere kendi araştırma komisyonunu görevlendirmiş ancak Myanmar hükümeti komisyon üyelerinin bölgeye erişimini engellemişti. Annan öncülüğünde Suu Çii'nin desteğiyle oluşturulan Arakan Danışma Komisyonunun hükümete sunduğu tavsiye raporu dün kamuoyuna açıklanmıştı.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/406440/myanmar-karakol-saldirilarinda-olu-sayisi-71-oldu Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Myanmar'da çıkan şiddet olaylarında yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetti


Myanmar'ın Arakan Bölgesi'nde cuma gününden bu yana Müslümanlarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetti.

Yetkililer bölgenin Ekim ayından bu yana görülen en şiddetli olaylara maruz kaldığını açıklarken, hükümet civarda yaşanan gayrimüslim dört bin kişiyi tahliye etti. Eyaletin kuzey batısında çatışmalar devam ederken şiddet olaylarından kaçan Müslüman halk Bangladeş sınırını geçerek mülteci kamplarına ulaşmaya çalışıyor.

Arakan Müslümanlarından Hamid Hüseyin verdiği röportajda "Sınırı geçerken çocuklarımdan birisi kayboldu. Myanmar hükümetinin yaptığı işkencelere seyirci kalamayız. İnsanlarımızı öldürdüler ve cesetleri yerlere attılar.Hiçkimse yardım etmedi. Devlet evlerimizi yaktı. Küçük çocuklarımızı dahi öldürdüler. Bu şartlarda orada nasıl yaşayalım?"

Myanmar hükümetinin Arakan Müslümanlarına olan baskısı 2012 yılında doruk noktaya çıktı. Birleşmiş Milletler'e göre burada yaşayan Müslüman azınlık dünyanın en çok eziyet gören etnik gruplarından biri.

http://www.euronews.com/2017/08/27/myanmar-violence-continues---98-people-are-killed-as-thousands-escape-over-the Mesajı Paylaş

Terra

Papa Arakanlı Müslümanlar Sorunu için Myanmar ve Bengaldeşe gidecekmiş. Ziyaretin 27 Kasım ile 2 Aralık arasında yapılması planlanıyormuş. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

BM'ye göre Pazartesi'den beri 40 binden fazla Arakanlı Müslüman Bangladeş sınırına kaçtı


Arakanlı Müslümanlar, Myanmar'dan komşu ülke Bangladeş'e kaçıyorlar. Birleşmiş Milletler, geçen hafta içinde 40 bine yakın kişinin yaşanan şiddetten kurtulmak için Bangladeş'e kaçtığını açıkladı.

Arakanlı Müslümanlar'ın Arakan'daki militanlar ve Myanmar güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalardan kaçtığı aktarılıyor. Birleşmiş Milletler'in mülteci biriminden BBC'ye konuşan bir yetkili Bangladeş'in güneydoğusunun en büyük insan akınını gördüğünü, en ufak bir yol kenarının bile insanlarla dolu olduğunu söyledi.

Aynı zamanda sınırı geçmeye çalışanların bazılarının kim olduğu bilinmeyen kişiler tarafından öldürüldüğünü de aktardı. Myanmar ordusu ise son zamanlarda görülen çatışmalarda 400 kişinin öldüğünü ifade ediyor. Sınırı botla geçmeye çalışanlar olduğu gibi en az 49 kişi ise sınırdaki nehri geçmeye çalışırken boğuldu.

Olaylar geçen hafta alevlendi

Çoğunlukla Budistlerin yaşadığı Myanmar'da yaklaşık 1 milyon Müslüman azınlık bulunuyor. Arakanlı isyancıların geçen Cuma 30 polis karakoluna saldırmasıyla olaylar yeniden başladı. "Arakan Kurtuluş Ordusu" (ARSA) adlı bir grup saldırıları gerçekleştirdiğini açıkladı.
Bu grup amacını, Arakan'dakileri Myanmar devletinin baskısından korumak olarak belirtiyor.

'Etnik zulüm'

Bangladeş'e geçen Ekim ayından bu yana 100 binden fazla Arakanlı Müslüman girerken, mülteciler Myanmar yetkililerini etnik zulüm yapmakla suçluyorlar. Bir Arakanlı Müslüman, "Budistler bizi öldürüyor, evlerimizi yakıyor. Onlar kocamı vurdu" diyor.

Arakan'daki Budistler ise ARSA militanlarının saldırısından kaçtıklarını belirtiyor. Hükümet etnik temizlik suçlamasını reddetti ve ARSA'yı 'terörist grup' ilan etti.

BM, etnik çatışmaların çözülememesi durumunda radikalleşme uyarısında bulunuyor.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41120170 Mesajı Paylaş

Defence

Myanmar'da ateşe verilen köylerin haritası yayınlandı


İnsan Hakları İzleme Örgütü, Myanmar'da ateşe verilen köylerin haritasını yayınladı

Arakanlı Müslümanlar, Myanmar'dan komşu ülke Bangladeş'e kaçıyorlar. Birleşmiş Milletler, geçen hafta içinde 40 bine yakın kişinin yaşanan şiddetten kurtulmak için Bangladeş'e kaçtığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler'in mülteci biriminden BBC'ye konuşan bir yetkili Bangladeş'in güneydoğusunun en büyük insan akınını gördüğünü, en ufak bir yol kenarının bile insanlarla dolu olduğunu söyledi. Myanmar ordusu ise son zamanlarda görülen çatışmalarda 400 kişinin öldüğünü ifade ediyor. Sınırı botla geçmeye çalışanlar olduğu gibi en az 49 kişi ise sınırdaki nehri geçmeye çalışırken boğuldu.

Arakan'da direnişçi bir grubun geçen cuma 26 sınır karakoluna eş zamanlı saldırısı sonrası "Arakan Kurtuluş Ordusu" (ARSA) adlı bir grup saldırıları gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu grup amacını, Arakan'dakileri Myanmar devletinin baskısından korumak olarak belirtiyor.

BM, etnik çatışmaların çözülememesi durumunda radikalleşme uyarısında bulunuyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/406868/myanmarda-atese-verilen-koylerin-haritasi-yayinlandi Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Myanmar'dan kaçan Müslümanların sayısı 60 bine yaklaştı, insani durum kötüleşiyor


Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Myanmar'daki şiddet olayları nedeniyle Bangladeş'e kaçan Arakanlı Müslümanların sayısının 58 bine ulaştığını açıkladı.

Sınırın Bangladeş tarafında bulunan Cox's Bazaar'daki BBC muhabiri, hükümetin aksi yöndeki talimatlarına rağmen polislerin zaman zaman geçişlere izin verdiğini bildiriyor. İnsani yardım kuruluşları, yaklaşık 10 bin kişinin de iki ülke arasındaki tarafsız bölgede bulunduğunu belirtiyor. Bu kişilerin de sınırı geçmesi halinde, 70 bin kişinin sınırı geçtiği Ekim ayındaki çatışmalardan çok daha kötü bir insani durumun ortaya çıkacağı belirtiliyor.

BM kurumları ve insani yardım örgütleri, şiddetten kaçanların sığındığı yerlerde ciddi gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısının ortaya çıktığını ifade ediyor. Myanmar'ın batısında bulunan Arakan eyaletinde 1 milyondan fazla Müslüman yaşıyor. Nüfusun çoğunluğu Budist olan Myanmar'daki Müslümanlar, vatandaşlık da dahil olmak üzere birçok temel hakka sahip değil. Bölgede Ekim ayından bu yana genel olarak çatışmaların durduğu, sakin bir dönem yaşanmasına karşın Ağustos ayı sonunda 20'den fazla karakola düzenlenen baskınlar çatışmaların yeniden başlamasına neden oldu.

Karakollara düzenlenen baskını, kuruluş amacını "devletin Müslümanlar üzerinde uyguladığı zulmü durdurmak" olarak açıklayan Arakan Rohingya Kurtuluş Örgütü (ARSA) üstlendi. Myanmar hükümeti ise ARSA'yı "terör örgütü" olarak nitelendiriyor ve Müslümanlara baskı uygulanmadığını savunuyor.

Myanmar hükümeti, yaşanan çatışmalarda ve ordunun müdahalesi sonucunda yaklaşık 400 kişinin hayatını kaybettiğini ve 11 bin 700 gayrimüslimin de tahliye edildiğini açıkladı. Hükümetten Cumartesi günü yaptığı açıklamada da şiddetten sorumlu tuttuğu ARSA'nın Müslümanlara ait 2 bin 400 evi kundakladığı ifade edildi.

Ancak İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), ev ve köylerin yakılmasından güvenlik güçlerinin sorumlu olduğunu söyledi.
HRW, uydu görüntülerine ve Bangladeş'e kaçan Müslümanlarla yaptığı görüşmelere dayandırdığı değerlendirmesinde, yaşanan yıkımın "ilk etapta düşünülenden çok daha kötü" olduğunu belirtti

İnsani durum daha da kötüleşiyor

Gereken çatışmaların yoğunlaştığı Arakan eyaletinin kuzeyinde gerekse de kaçan Müslümanların ulaştığı noktalarda insani durumun giderek kötüleştiği bildiriliyor. UNHCR Sözcüsü Vivian Tan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bangladeş ile Myanmar arasındaki sınırın bir kısmını oluşturan Naf Nehri boyunca çadır kentler kurulduğunu ve buradaki kişilerin kamplara yerleştirilmeyi beklediğini söyledi.
Tan, "Mevcut kamplar neredeyse tam kapasiteye ulaştı ve gelenlerin sayısı giderek artıyor. Önümüzdeki günlerde çok daha fazla yere ihtiyacımız olacak" dedi. Tan, kamplarda çok sayıda hamile kadın olduğunu belirterek, kamplara ivedilikle gıda ve tıbbi malzeme ulaştırılması gerektiğini vurguladı.

Myanmar'da da yaşanan çatışmalar gıda yardımlarının durdurulmasına neden oldu. Dünya Gıda Programı, en yoğun çatışmaların yaşandığı Arakan eyaletinin kuzeyinde gıda dağıtım programını güvenlik durumunun kötüleşmesi nedeniyle askıya aldığını açıkladı. Yapılan açıklamada, bölgede yerinden edilmiş durumdaki 250 bin kişinin gıda yardımı aldığı ve bu yardımların kesilmesinden doğrudan etkilenecekleri vurgulandı.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41135727 Mesajı Paylaş

anafor2016

#7
Eyl 02, 2017, 05:18 ÖS Last Edit: Eyl 02, 2017, 05:42 ÖS by anafor2016
- Mesajı Paylaş

Defence

Myanmar, Arakan'a insani yardımlara izin vermiyor


Myanmar hükümeti, Arakan'ın kuzeyinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırısı altındaki bölgelere insani yardım götürülmesini engelliyor

Myanmar hükümeti, Arakan eyaletinin kuzeyinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırısı altındaki bölgelerde Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası yardım kuruluşlarının faaliyet göstermesine izin vermiyor.

The Guardian'ın haberine göre, Myanmar hükümeti BM'ye bağlı tüm yardım kuruluşları ile 16 uluslararası kuruluşun, saldırıların sürdüğü bölgelerde faaliyette bulunmasını engelliyor. Myanmar'daki BM Yerleşik Koordinatörlüğü Ofisince gazeteye yapılan açıklamada, söz konusu bölgelerde gıda, su ve tıbbi malzeme gibi hayati yardımların askıya alındığı belirtilerek, "Buradaki güvenlik durumları ve hükümetin saha ziyaretleri bizi yardımları dağıtamaz hale getirdi." ifadeleri kullanıldı. Eyalette yerlerinden edilmiş 100 binden fazla Arakanlı Müslüman'ın kaldığı kamplarda da saldırıların başladığı 25 Ağustos'tan bu yana insani yardım yapılamadığına işaret edilen açıklamada, "BM, en yakında zamanda insani yardım faaliyetlerine yeniden başlamak için yetkililerle iletişim halinde." ifadeleri yer aldı. Açıklamada, Arakan'ın diğer kesimlerinde yardımların sürdüğü kaydedildi.

Myanmar'daki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Pierre Peron da yaptığı açıklamada, "İnsani yardım kuruluşları, Arakan'ın kuzeyinde devam eden şiddet olaylarından etkilenen binlerce insanın akıbeti hakkında derin endişe duyuyor." dedi. Peron, saldırıların sürdüğü bölgelerde sivillerin güvenliğinin tesis edilmesinin ve gıda, su, barınak, sağlık hizmetleri gibi insani yardımlara güvenilir şekilde erişimin sağlanmasının aciliyet arz ettiğini vurgulayarak, "İnsani yardım, normalde çaresiz insanlara iyi niyet çerçevesinde ulaştırılıyordu çünkü buraki insanlar bu yardımlara muhtaç. Arakan'da çaresiz durumdaki tüm sivillerin iyiliği için insani yardımın devam ettirilmesine yönelik bir an önce önlem alınmalıdır." diye konuştu.

Ayrıca BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), BM Nüfus Fonu (UNFPA) ve BM Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF), bir haftadan uzun süredir Arakan'ın kuzeyindeki saha çalışmalarını yapamadığı, bu durumun da bölgedeki insanlar açısından hayati tehlike oluşturduğu ifade edildi.
Öte yandan, BM kuruluşlarının yanı sıra Oxfam, Save the Children (Çocukları Kurtarın Vakfı) gibi uluslararası yardım kuruluşları da Myanmar hükümetinin "çatışma alanlarına" erişim izni vermemesi nedeniyle bölgedeki faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını duyurdu.
Dünya Gıda Programı (WFP) yetkilileri önceki gün yaptığı açıklamada, Arakan'daki gıda yardımı faaliyetlerini güvenlik sorunları nedeniyle askıya aldığını bildirmişti.

ARAKAN'IN KUZEYİNDE KÖYLER ATEŞE VERİLMEYE DEVAM EDİYOR

Bu arada Arakan'ın Maungdaw kentine bağlı Maung Na Ma, Waprang, Mazawr Fara, Shil Khali köylerinin ordu ve Budist milliyetçilerce dün akşam saatlerinde ateşe verildiğine dair görüntü ve fotoğraflar sosyal medya üzerinden yayınlandı. Arakanlı Müslümanlara (Rohingya) ait güvenilir sivil toplum kuruluşu (STK) ağları ve yerel kaynaklardan aldığı bilgilere göre, söz konusu köylerde 600 ila 800 ev yok oldu.
Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana çok sayıda Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti. Saldırılarda 60'tan fazla köy hedef alınıp bu köylerden onlarcası yakılırken, on binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği nedeniyle bölgeden kaçmaya çalışıyor.

Siviller kara ve deniz yoluyla Myanmar'dan Bangladeş'e geçmeye gayret ediyor. BM, şu ana kadar 73 bin Arakanlı Müslüman'ın Bangladeş'e geçtiğini bildiriyor ancak on binlercesinin sınır bölgesindeki bekleyişi de sürüyor. Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı ise saptanamıyor. Arakanlı sivil toplum kuruluşları hayatını kaybeden sivillerin sayısının bini aştığını bildirirken, bazıları rakamın binlerce olduğunu iddia ediyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/406988/myanmar-arakana-insani-yardimlara-izin-vermiyor  Mesajı Paylaş
Moderatöre rapor et
Quick EditMore... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Tarihteki adıyla Burma'da ciddi bir Çin etkisi var. Batı bunu dengelemek için demokrasi havarisi bayan Aung San Suu Kyi'yi hapisten çıkarıp iktidara getirdi. Her şey bu demokrasi meleğinin gelişi ile başladı. Anlaşılıyor ki yakında söz konusu hanımın gidişi ile hafifleyecek... Mesajı Paylaş

KarabasanÇin-İngiltere ikilisi bir tarafta
Amerika -Suudi Arabistan- Fransa diğer tarafta
Bölgenin 3.2 milyar varil petrol, 16 trilyon metreküp doğal gaz rezervi var
Çinle Myanmar arasında petrol boru hattı da mevcut
Dolayısı ile bölgenin şimdilik huzura ermesi mümkün görünmüyor Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

turkdefence

@harzemşah üstadım; Burma'daki olaylar daha önceden de vardı ve benim 1995 yılından Burma'lı arkadaşım var. Mesele askeri rejim ile yönetilen ülkede dışarıya haber akışı falan çok kısıtlıydı.

Hikayenin başlangıcı İngilizlerin Burma ve Arakan'ı işgal etmesi, tek bir çatı altında birleştirip giderken sorunlu bir şekilde bırakmasıyla başlıyor. O gün Müslüman Arakanlılar vatandaşlıklarını kaybedip ülkesiz sayılıyor ve kendilerine asla kimlik, oturum izni, bir köyden diğer köye yolculuk izni bile verilmiyor. (1995'den beri aklımda kalan bilgi)

Çin'in yapmaya çalıştığı petrol boru hattı ve Çin'in bölgede artan faaliyetleri ve ABD kışkırtmaları sorunu biraz daha görünür hale getirdi.

Güney Asya'da geleneksel olarak 4 büyük sorun bulunmaktadır:

* Arakan (Burma)
* Ace (Tsunami sonrası teslim oldular. İslam devleti isteyen bir mücadele / Endonezya)
* Mindao (Filipinlerin müslüman bölgesinin özgürlük mücadelesi)
* Patani (İngilizler'in Tayland'a hediye ettiği bir Malay prensliği, Ülkenin en yoksul ve kesimi, ziyaret ettim)

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Arakan olayları kanıma dokundu. İçim o kadar karardı ki ne yapacağımı bilemedim ilk başta. Sonra bir arkadaşımız forumda Banu Avar'ın yazısını paylaştı hatırlarsınız. Ardından bu hususta ne kadar az bilgi sahibi olduğumu fark ettim. Bir süredir araştırma ve öğrenme sürecindeyim ama iş gerçekten ne Banu hanımın yazısındaki gibi, nede o kadar basit. Sabri üstadım baya bir haklı. Arakan meselesinin evveliyatı epeyce derin ve ülkeye demokrasi getirilmesi sürecinden çok çok önce başlıyor. Hatta İngilizler'in çekilmesinden bile öncesi var ama kaynaklar oldukça kısıtlı ve kısır. Keşke olaya İngiliz İstihbarat ve Dış İşleri arşivinden bakabilecek birkaç arkadaşımız olsaydı. Açıkçası onlardaki bilgileri öğrenmek istiyorum ve dahi bunları açığa çıkararak Arakan müslümanlarının durumuna katkıda bulunulabileceğini düşünüyorum. Saygılarımla...

Bu arada Sabri üstadım, bir hususta eklemelerde bulunmak isterim. Aceh bölgesi sorunu aslında tersine dönmüş durumda biraz. Bu bölge birçok farklı etnik grubun karıştığı ve yer altı kaynakları açısından çok zengin bir alan. Özellikle petrol açısından Endonezya'nın ihtiyacı hatta ihracatı buradan sağlanıyor. Tabi tüm bu çıkarılan kaynaklar tabiri caiz ise Merkezi hükümet yani Jakarta tarafından yağmalanıyor ve bu bölge halkı sürünmeye devam ediyordu. Çok çok uzun yıllar boyunca. Daha sonra silahlı mücadele ağırlık kazandı. Jakarta hükümeti ve Aceh direnişçileri anlaştı. Şimdi çıkarılan doğal kaynakların yarısı yerel hükümete yarısı ise Jakarta'ya gidiyor. Aceh şu anda Malezya gibi hatta fazla gelişti ve zenginleşti. Artık adamlar ülkenin ticaretinin birçok alanında da aktif rol oynamaya başladı çünkü sermayeleri var. Kimse bir şey söylemiyor hatta sözle takdir bile ediyor lakin... Halk arasında hatta tüm diğer halklar arasında ciddi bir kıskançlık durumu da var. Aceh ve Endonezya arasındaki refah makası çok çok fazla açılmaya başladı. Görmenizi öneririm tarifi zor zira. Saygılarımla. Mesajı Paylaş

putty

#13
Eyl 04, 2017, 07:56 ÖS Last Edit: Eyl 04, 2017, 07:58 ÖS by putty
Babür imparatorluğunu incelememiz lazım. Bu adamlar Asyayı Müslüman yapmayı başarmışlar çok büyük başarı. Biz biraz balkan halkı hariç bunu başaramadık mesela. Ortada kalan Safevi ler in hiç böyle bir derdi olmadığı gibi birde üstüne üstlük ele geçirdikleri yerin meshebine geçmişler. Şaka maka Pakistan Endonezya, Malezya filan hep Babür ün mirası olsa gerek başka ne olacak. Bu Babür e çok yazık arkalarından yad eden bile kalmadı. Kimsenin aklına gelmiyor bu Babür şu anki yüz milyonlarca insanı islama kazandırmış. birkişi de çıkıp bu yıkılmış imparatorluğa teşekkür etmiyor. Mesajı Paylaş

anafor2016

Endonezya'da İslam yayılışı Arap tüccarlar vesile oldu diye duymuştum. O bölgede Babür imparatorluğu toprağı oldumu bilmiyorum. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter