VW Toyota'yı Geçerek İlk Kez Dünya Lideri Oldu

Başlatan The Thing, Oca 31, 2017, 07:36 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Volkswagen ilk kez Toyota'yı geçerek 1 numara oldu

Küresel otomotiv sektöründe 1 numara olmak için büyük rekabet yaşanıyor. 2008 yılında ABD'li General Motors'u (GM) 77 yıllık tahtından indirerek dünyanın en büyük otomotiv şirketi unvanını alan Toyota ile Avrupa'nın en büyüğü Alman Volkswagen Grubu, liderlik için son 2 yıldır büyük mücadele içindeler. İşte bu kıyasıya yarışta Volkswagen, ilk kez ezeli rakibi Toyota'yı geçti.

YILIN İLK YARISINDA

5.04 milyon adetlik satışa ulaşan VW Grubu, dünyanın bir numaralı otomotiv markası oldu. Japon üretici Toyota; Lexus, Daihatsu ve ağır ticari araç markası Hino'yla 5.02 milyon adetlik satışta kaldı. Volkswagen ve Toyota'yı satışları yüzde 1.2 oranında gerileyerek 4.86 milyon adede inen GM takip etti.
2018 yılında dünya lideri olmayı isteyen VW Grubu böylece hedefine çok daha önceden ulaştı.

Volkswagen, Audi, Porsche, Skoda, Seat, Scania, MAN ve Bugatti gibi markaları bünyesinde toplayan VW Grubu'nun Toyota'yı geçmesinde, Avrupa Bölgesi'nde satışların son 5.5 yılın en yüksek performansını göstermesi etkili oldu. Şirket 22 milyon adetlik dünyanın en büyük pazarı Çin'de vites küçültmesine karşın liderlik koltuğuna oturdu.

ÇİN ÜZDÜ, AB GÜLDÜRDÜ

İlk 6 ayda VW Grubu'nun Çin'deki satışları yüzde 3.9 düşüşle 1.74 milyon adede gerilerken, Toyota yüzde 42 gibi ciddi oranda büyüyerek 513 bin araç sattı.  VW, AB'de yüzde 6'lık büyüme yakaladı, VW Passat ve Porsche'nin yeni mini SUV modeli Macan lokomotif modeller olarak öne çıktı. Toyota'nın satışları ise Avrupa'da yüzde 5.7 geriledi.

ABD pazarı incelendiğinde Toyota'nın SUV ürünleri Lexus NX ile RAV4 ile satışlarını yüzde 5.6 artırdığı dikkati çekti. VW de ABD'de Audi, VW ve Porsche markalarıyla satışlarını yüzde 2.4 artırdı.

http://www.dpa-international.com/topic/volkswagen-beats-toyota-2016-global-car-sales-170130-99-84632
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter