B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesi

Başlatan warrior, Oca 30, 2017, 08:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BETONBEY

60 sene yatıp sonra milli sistemler üreteceğiz diye yola çıkılınca projelerde gecikme olması normal değilmi...

Koca ülkede yıllar yılı motor namına pancar motoru haricinde ne ürettik ki onunda ruhuna El Fatiha okunalı baya oldu.

Aslında biz muz, portakal yetiştirmeliyiz, pamuk, buğday, arpa, yulaf, mısır ekip biçmeliyiz değilmi :)

Neyimize bizim tank, top, silah, iha, uçak, gemi,  helikopter üretmek...

Ürettiğimiz savunma sanayi sistemlerini efektif fiyatlardan da üretemiyoruz, kime satabiliriz değilmi...

Biz araba montajı yapalım, bize verilirse uçak montajlayalım, "müttefiğimizin" hibe gemilerine bakalım dimi, nasıl olsa beleş, acayip efektif sonuçta...

Çiçek, böcek, kelebek, hayat güzel, yaşamak güzel, keyfimize bakalım. Son 300 yıldır yaptığımızı yapalım.

SU AKSIN, TÜRK BAKSIN ;)
Mesajı Paylaş

sadalone

Şub 05, 2017, 10:33 ÖÖ Last Edit: Şub 05, 2017, 11:02 ÖÖ by Yönetim
Evet aslında biz muz, portakal yetiştirmeliyiz, pamuk, buğday, arpa, yulaf, mısır ekip biçmeliyiz.Tarım=Gelişmemişlik algısını kıralım artık Avrupa'da ne gelişmiş ülkeler var tarımda bizi bizim tarım ithalatımız kadar tarım ihracatımız var.Artık genç nesillerde tarımdan elini çekti bakalım ne olacak işin sonu. Mesajı Paylaş

korat

Gördüklerimden Türkiye'nin füze çalışmalarını üç alanda sürdürdüğünü ve ihtiyaç belirlediğini düşünüyorum. Birinci alandakilerin kasırga yıldırım ve bora grubu olduğunu bu modellerle birlikte bu alanda 300 km sınırın geçilmeyeceğini mevcut sistemlerin isabet oranını yükseltici programlara gidileceğini düşünüyorum. Bu alanda menzil konusunda noktanın konulduğunu düşünüyorum. SSM de bora hakkında roket çağrı dosyası yayınlanırken de uzun menzilli denme nedeninin bu olduğunu düşünüyorum. Bu sisteminde sadece kara kuvvetleri envanterinde olacağını tahmin ediyorum.

ikinci alanda ise 850 km 1500 km menzillerin geçtiği fakat bu menzildeki füzelerinde her ne kadar birkaç arkadaş Çin'in DF modellerini zikretmiş olsa da cruise füzeleri olacağını gemiden, uçaktan, denizaltıdan, kara da ki bir araçtan atılan vb. olacağını tüm kuvvet unsurlarının envanterine gireceğini tahmin ediyorum.

Üçüncü alanda ise daha uzun menzilli dediğimiz daha çok sivil yönü öne çıkan uzaya uydu göndermek gibi özellikleri olan bir füzenin programda olduğunu ukrayna ile işbirliğinin bu yönde olduğunu düşünüyorum.

İran gibi karadan karaya 2000-3000 km menzilli çin desteği ile geliştirilmiş bir füze elde etme çabası içinde olduğumuzu düşünmüyorum. Eğer nükleer bir başlık taşımayacaksa bu tür füzeler caydırıcılık unsuru dışında maliyet yönünden bakıldığında pahalı programlar onların yerine 1000-1500 km serbest seyir füzeleri geliştirmek daha kullanışlı duruyor.       

Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

BETONBEY

Kıbrıs'ta ENOSİS ortaya çıkmasaydı tatlı uykumuzdan uyanmıyacaktık Sayın Sadalone...

Johnson'un meşhur mektubu olmasaydı, sağlam bir ambargo yemeseydik halimiz niceydi ?

Popülist yaklaşım dediğiniz şey 1960'ların sonlarında çıkartma gemisi bile yapamadığı/olmadığı için Kıbrıs'a istemesine rağmen çıkamayan bir ülkeden mütevellit...

Uçağını, tankını, topunu, helikopterini, zırhlı aracını, cc5 jipini, gemisini, füzesini, mühimmatını, piyade silahını, hatta tabancasını bile dışarıdan alan bir ülke için 60 sene yatılmış demenin neresi popülist yaklaşım ?

Tamda sizin söylediğiniz durumu hedefliyorum...

Tarım ülkesinde yaşamak istiyorsanız o sizin tercihiniz, benim değil, ülküsü olan milletin sanayisi de olacak. 1 kamyon patates, domates satıp 1 bilgisayar almak istemiyorum ben...

Ülkemiz sulak, ekilebilir arazisi bol, stratejik ürünler ülke ihtiyacını karşılayacak planlama yapılarak, her türlü sübvansiyon verilerek en son tarım teknolojisi ile çok uygun fiyatlarla üretilir. Geriye kalan ürünü üretmeye harcanacak kaynağı eğitime, katmadeğerli ürün üretimi sübvansiyonuna yönlendirirsiniz. Tarlada çalışacak insan kaynağını, gerekli eğitim altyapısını hazırlayarak bilime, bilişime, sanayiye, hizmet sektörüne kaydırırsınız. Bunun başka yolu yok.

Sadece tarım yaparak hangi ülke gelişmişliğini tamamlamış ?

Biz Hollanda değiliz, bizim Turan'ımız var, Hollanda'nın ne ülküsü, hedefi var ?     Mesajı Paylaş

sadalone

Ben sadece tarım ürünü üretelim demiyorum tabi ki sanayide de gelişmeliyiz zaten 80 milyonluk bir ülke tek bir sektöre bel bağlayamaz ama tarımı gelişmemişlik olarak görmek yanlış bugün biz tarımda potansiyelimizi gösteremiyoruz yani düşünün ithal ettiğimiz kadar anca ihraç edebiliyoruz yazık değil mi.

Hollanda bizim en büyük ülkümüzü ve hedefimizi çok önce gerçekleştirmiş bir ülke zaten.Türkiye'nin hedefi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmaktır aslında her ülkenin devletin hedefi vatandaşlarına daha fazla refah sağlamaktır. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ekip, biçsek ne olacak ?

Tohum ithal, gübre ithal, kullandığı mazot ithal, kullanılan tarım aletleri ithal, çiftçinin son teknolojiden haberi yok, bu mu yerli üretim ?

Dışarıda adam dönüm başına bizim çiftçinin aldığı hasadın 5 katını daha az iş gücüyle alıyor. Bizde çiftçimiz tutunsun, ayakta kalsın diye destek üstüne destek veriyoruz. Kara delik bu...

Yerli tohumu, gübreyi üretmekle işe başlamalıyız. Yerli tarım makina sanayini büyütmeliyiz. Efektif üretim yapan çiftçiyi desteklemeliyiz, kara deliği değil...

Yapamayan, çağa ayak uyduramayan silinip gitmeli, başka yolu yok bunun...

Konunun dışına çıktık fazlasıyla... Mesajı Paylaş

matmat26

Şub 05, 2017, 02:22 ÖS Last Edit: Şub 05, 2017, 02:28 ÖS by matmat26
Tüm ülkeyi tarıma boğsanız elde ettiğiniz gelir - ürküttüğünüze değmiyorsa yine patinaj çekiyorsunuz demektir.
-- Liçi adında bir meyve var. Çinliler kral meyvesi der.  Avrupa da fiyatı Kg  30 € . ABD tanesi 1 $.

Elma ağacı dikiyorsun 280 tane , 6 dönüm . Bakımı , gideri, masrafı sana kalan para 1.000 tl .

-------

Liçi meyvesi dikiyorsun 6 dönüm alana 280 ağaç. Her ağaç 100 ila 150 Kğ meyve veriyor.

100 kg*280 ağaç = 28.000 kg.

28.000 kg * 30 Euro = 840,000 Euro yapar.

840.000 EURO * 4 TL Kuru = 3,360,000 Türk Lirası.

Satamam diye düşünme. Elinde meyve olduğunu bilsinler, Avustralya dan gelirler.
--------

Avrupa ve Amerikaya israil cayır cayır bu meyveyi satıyor. Israil seralarda yetiştiriyor.
Bizde ise mersin bölgesinde bir kaç uyanık müteşebbisimiz yapmış fakat yetersiz..

----

Direk ihraç ürünü.. 30 Euro değil, 20 Euro sat.. Dehşet para..

Biz hamal milletiz.

Biri elma diker, hurra tüm köy, kasaba, şehir elma diker.. Elmanın fiyatı düşer. Sonra sök başka şey dene..
Biri narenciye diker, hurra............................................................
Biri muz.....................
Patates, soğan .......
Her yıl aynı senaryo..

Birbirimizi gebertiyoruz. Sonra da bu hayal kırıklığı ile tekrar başa dönüyoruz.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Analiz, önüne getirilen bir belgeyi yorumlamak değildir. Analiz çok daha farklı bir şeydir. Multi-disipliner ve karşıt düşünce temelli değerlendirme yapmayı gerektirir...

Örneğin geçtiğimiz hafta basında ve doğal olarak sosyal medyada Banu Avar orijinli bir haber paylaşıldı durdu. Konusu Türkiye'nin 90 milyon dolarlık buğday ithal ettiği idi. Haber ve paylaşımlar Türkiye'nin artık buğdayı bile ithal etmek zorunda kalan, tarımı çöküşte olan bir ülke olduğu idi.

Eğer Banu hanım söz konusu haberi yaparken biraz araştırma yapmış olsa idi, geçtiğimiz süre içinde Türkiye'nin Dünyanın en büyük un ihracatçı ülkesi olduğunu ve Dünya un pazarının %18'ini kontrol ettiğini öğrenebilirdi. Başka bir deyişle Türkiye'de üretilen buğday iç piyasaya yettiği gibi, hem buğday hem de un olarak ihraç edilmekte ama yerli üretim ihracata yetmediği için Türkiye, buğday ithal ederek onu un haline getirip ihraç etmektedir...

Bu örnekler çoğaltılabilir. Türkiye ne muhalif basında yazıldığı gibi çöküşte, teknoloji üretemeyen bir üçüncü Dünya ülkesidir ne de iktidar yanlısı basında yazıldığı gibi, Dünyadaki bir çok teknolojiyi çözmüş, herkesin korktuğu bir Dünya devidir. Türkiye neyse odur. En büyük düşmanları da dışarıda değil içeridedir. Üstelik zaman zaman ülkeye en büyük zararı kendine vatansever-milliyetçi diyen vatandaşları vermektedir...

Zaman nutuk atma, iş yapanları eleştirme değil, kendi görevini layıkıyla yapma günüdür. Kendine inanmaktır...

Mesajı Paylaş

HAKAN KILIÇ

Sayın Matmat
Buna ekonomide King teoremi diyorlar patatesle-soğan arasında siz onu duymadan bilmişsiniz:) ta 19 asırdaki teoriyi.

Mesajı Paylaş

turkdefence

@harzemşah bey e beni bir konuda daha düzelttiği için teşekkür ediyorum.

Buğday İthalat haberini ben de okumuş ve ülkem adına üzülmüştüm. Klasik ekmek israfı konuları vs kafamdan geçmişti. Mesajı Paylaş

matmat26

Sayın hakan,

Benim iktisat hocam Psikopat Dr. Ergül Handı. Mesajı Paylaş

şirpençe

Füze konusunu tarıma bağlamak ta ayrı bir meziyet olsa gerekte benim dikkatimi çeken @Betonbey üstadın dedikleri oldu ne güzel demiş silinip gitsin diye bunu bu işten anlamadığına bağlıyorum yoksa gerçekten bir çiftçi görse benim gibi sadece güler geçer çünkü söyledikleri büyük kısmı yanlış yerli tohum ve gübre kısmı hariç, üstada saygım var lakin bu işten anlamadigi belli bu kadar hoyratça yaptığı eleştirilerden, tavsiyem tüm üyelere  olayın içinde olmadan haksızlık yapmayın Türkiye'nin tarımına ve çiftçisine dışardan göründüğü gibi değil...

Saygılar Mesajı Paylaş

ÜNAL

Şub 05, 2017, 11:17 ÖS Last Edit: Şub 05, 2017, 11:30 ÖS by ÜNAL
@Şirpençe hocam.
Bizde çiftçiyiz ve size katılıyorum.
Sadece yerli gübre ve tohum muhabbetine katılmayacağım çünkü Zaten gübreler yerli tohumlar ise ithal tohum ile aynı fiyatta ve düşük verimli olduğu için herkes kendi geçimini düşünerek ağırlıklı olarak maalesef ithal tohum kullanılıyor. Bunu daha önce forumda hesabımı yaparak yazmıştım.
Sayın Betonbey'e gelince...
Maalesef bazı konularda her hakkı yiyen kesimi çok korurken gariban 50 yıldır köyünden çıkmamış köylüleri yerin dibine soktunuz ya vallahi pes...
Destek falan yazmışsınız kusura bakmayın ama bunu bir çiftçinin karşısında söyleseniz ya size kahkahalar atarak Güler yada olanca samimiyetimle söylüyorum çok fena söver... ;) şakın bir çiftçiye bunu söylemeyin benden size tavsiye :)
Devlet çiftçiden senede 9 Milyar $ toplarken destekleme olarak 1 Milyar $ dağıtıyor.
Ayrıca bire bir bakanlıkta memurun söylediğini söyleyeyim diyelim ki Türkiye'nin ekilebilir 100 dönümü var ve bu 100 dönüm için 300 lira ayrılıyor.
Bu fondan sadece 100 lira dağılıyor... geri kalan 3te 2lik bütçe Bakanlıktan çıkmadan harcanıyor... ;)
Dönüm başına Mısır'da çiftçiye verdiği destek toplam 30 tl ama ektiği 80 liralık.Mısır tohumunun 56 lirası vergi... :)
Enflasyon dahi bizim ülkemizde oynandığı halde her sene %10 artar Mısır'ın fiyatı 5 senedir aynı. İlaç,gübre ve mazota girmiyorum çünkü onlar yat sahiplerine lazım...
Tohum deseniz sebzede genelde kaliteli diye yerli, ama bakliyat ve diğer ürünlerde ithal ürünler en az %30 daha verimli ve ikisi de aynı fiyat olduğu için yerli tohumlar pek kullanılmıyor ?
Peki bunun sebebini hiç araştırdınız mı ? Çok sevdiğiniz ve savunup burada Bora füzesi adı altında gururlandığımız konuda dahi belli bir grubu  suçlayarak (acaba hepimizin tanıdığı başka kimler var  böyle 8) ) ve ayrıştırarak yanlışlarla dolu bir olan malum kesimi su üstüne çıkarmak için geçiminde olan insanları işsiz birakıp kötülemek nedir ? Yapmayın hocam hayat bazı insanlara bazen doğuştan kader çiziyor... askerlikten başka köyünden çıkmamış adam var bu ülkede Yazıktır... Cem Seymenin çiftçileri ziyaret ettiği bir iki video izleyin mitinglerde üfürddükleri gibi olmadığını anlayacaksınız.
Ayrıca sonuçta elin İsraillisi elindeki araziyi kullanarak yapay üretimler yaparken biz neden yapmayalım ? Ayrıca 80 milyon adamı vitamin hapı ile mi besleyeceksiniz ? Madem adam cahil gidip eğitmek kimin görevi ? 3. Sınıf ülkeler bile dönüm başına bizden 6 kat fazla mahsul alıyor sebebi ne peki ? En verimli arazilerde insanlar sebze meyve üreteceğine ağır vergiler altında az ama garanti diye bakliyat üretimine döndüyse mesele cahil olan halkta mı yoksa yönetmeyi(!) ve parayı kullanmayı bilmeyen insanlarda Mı ?
Devlet çakma betoncuları zengin edeceğine çiftçiye destek verseydi ne bu kadar işsizlik olurdu nede enflasyon ölçümüne Tenis Topu koymak zorunda olurdu... ;)
Son olarak konuya Fransız olduğunuz için söyleyeyim de dışarıda gülmesinler size.
Türkiye'de satılan traktörlerin büyük bölümü Tümosan,NH, Case,Erkunt bunların hepsi Türkiye'de üretiliyor.
Tümosan ve Erkunt Türk malı, Case Ve New Holland o beğenmeyip montajcı deyip(!) gömülen Koç grubu tarafından yıllardır Türkiye'de üretiliyor.
Makina konusunda çok iyiyiz benim tanıdığım bir kobi üretici dahi geçen sene Yunanistan'a mal yolladı...
Tohum,gübre ve doğal gübrede mükemmeliz sadece belli başlı dünya şirketleri ile kapışamıyoruz maalesef(Monsanto,Bayer,Dupont, Syngenta vs.)
Ayrıca fidecilikte çok çok iyiyiz.
Yine genel anlamda düşünürsek Türkiye için tarım en başta işsizliğe darbe vuran büyük koldur.
Eğer doğru çalışma yapılırsa bunu katma değerli ürünlere dönüştürerek ve inşallah devlette artık boş işlerle uğraşmak yerine ülkede güven Ortamını surarsa Hollanda'nın bağladığı Avrupa ülkeleri gibi ülkeleri bağlayarak çok kolay bir şekilde ülkeye devasa dövizler sokabilir.
Bununla ilgili yüzlerce örnek verebilirim.
Ancak yine ülkemizde çiftçiliğe ne kadar destek verildiğini yârin bir gün bir olayı buraya yazsam emin olun yönetimin yerine utanırsınız..
İnanın günlerdir beni sinir eden ve ülkem adına utandıran yaşadığım bir şeyi anlattığım kim varsa bana bu ülkede yaşanmaz dedi.
Normalde anlatmayacaktım ama destek ve karadeliği sözlerinden sonra bakalım anlatırsam ne dersiniz ?
Çok yanlış yollardayız ve maalesef halkımız miting meydanlarında dahi salça olmuş destekleme verdik muhabbetini sorgulamadan kabul eder olmuş.
Çok acayip gerçekten çok... Mesajı Paylaş

hergeleci

Aradim ama tarim hakkinda bir konu bulamadim. Boyle stratejik bir konu icin en azindan bir baslik gormek iyi olurdu. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Yönetici arkadaşlarım bu başlık altında "tarım" özelinde konuyla ilgili olmayan iletileri yeni açtığım "Türkiye'nin Uyguladığı Tarım Politikaları" başlığı altına taşırlarsa uygun olur kanaatindeyim. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter