Türkiye-Yunanistan İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 29, 2017, 01:12 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Havuc99

Son bir kaç sene içinde çok badire atlattık. Kaybettiklerimiz olduğu kadar çok fazla kazanımımızda oldu. En büyük kaybımız Rusyanın Suriyeye yerleşmesi bizi güneyden kuşatmasıdır. Abd nin Pkk yı desteklemesi üzerinden gelemeyeceğimiz bir sorun değil ,devran döner Pkk yine And tarafından ortada yarı çıplak bırakılır. Ayrıca Suriyenin parçalanması büyük bir ekonomik kayıp yaşatmıştır. İyi ticaretimiz vardı bu ülke ile. Bir başka kaybımız Kaddafinin devrilemesi ve giden milyar dolarlar ve ticari kayıp. Mülteciler konusunda belki yanlış düsünüyor olabilirim ama burası Anadolu medeniyetlerin beşiği. Kültürlerin kaynaşıp evrildiği bir coğrafya yüzyıllardır böyle burası. O yüzden bu coğrafyanın kaderi olarak görüyorum mültecileri ve bir şekilde her şeyin yoluna gireceğini düşünüyorum.
En büyük kazanımımız Suriyedeki aldığımız topraklardır. Ben burdan çıkacağımızı düşünmüyorum artık buralar Türk yurdu olmuştur. İdlib bir tarım şehridir. Toprağın ve besinin giderek önem Kazandığı bir Dünyada bizi daha güçlü kılacaktır. Bir başka kazanımımız Azerbaycanın topraklarını geri alması ve karadan bir bağlantı yolu bulmamız. Bu bize orta Asya ya daha kolay erişim ve ticareti geliştirme imkanı sağlamıştır. Bir başka kazanımımızda Libyaya bir şekilde ayak basıp orda tutunmamız olmuştur. Bir şekilde Libyaya barış gelirse buradan iyi para kazanorız. Ülkenin yeniden imarı ve Libya ordusunun yeniden kurulmasında Aslan payını biz alacağız. Ve burda kuracağımız üslerin stratejik değer parayla ölçülmez. Bir başka kazanımda Kuzey Irakta olmuştur. Pkk ya operasyon için izin alamadığımız günlerden Kuzey Iraka yerleştiğimiz karakollar kurduğumuz. Pkk yı neredeyse felç ettiğimiz duruma gelinmiştir.
Şimdi Dünya dönüşüm içinde Çinin yükselişi üretimin ve Paranın Asyaya kayışı eski düzeni sallıyor. Yeni paktlar yeni ortaklıklar kuruluyor. Bizim yapmamız gereken son bir kaç yılda yaptığımız kas gücüne dayalı politikayı biraz yumuşatmak ortamı daha fazla germemek. Sınırları daha fazla zorlarsak ne olacağını kimse kestiremez. Kazmımlarımız az değildir önce bunları bir sindirelim gözlerden uzak duralım. Bu esnada gücümüzü toplayıp ekonomi,teknoloji,hukuk,demokrasmizi güclendirip değişim Döneminde Dünyayı izleyelim. Zamanı gelince tarafımızı seçeriz.
Yunanistanla başladığımız siyasi görüşmeler bizim için nefes alma zaman kazanma adımlarıdır. Şu an için siyaset ile Yunanistan ile sorunlarımızı çözemeyiz. Eğer Yunanistan bize saldıracak ise bu bir kaç sene içinde olacaktır. Zira orta ve uzun dönemde Türkiye Yunanistandan askeri olarak çok önde olacaktır. Yunanistan F16 modernizasyonu ve Rafele alımıyla hava kuvvetlerinde öne geçecektir. Biz kısa dönemde bunu dengeleyecek adımlar atabiliriz. Yeni uzun memzilli radarlarımız buyıl devereye girmeye başlayacak bu bizim için çok büyük avantaj. 600 700 km menzili olduğu söyleniyor . Bu radarlar havadaki farkındalığı çok artıracaktır. Eğer bu radarlardan birini Arnavutluğa yerleştirek bilirsek Yunanın batıdaki hava sahasını ve alanlarını gözetleye biliriz. Bu büyük bir avantajdır ani bir baskında bize zaman kazandırır uçakları daha erken tespit edebiliriz. Olurda Libyada barış sağlanırsa Derneye kuracağımız bir radar üssü de Girtteki Yunan üssünü gözetleyecektir. Yunanistanın F35 tedark etmesi durumunda önden görünmez olan bu açaklar Arnavutluk ve Libyadaki radarlar tarafından kuyruk tarafından tespit edilebilir. Kısa zamanda savaş uaçğı sahip olamayacağımız için mutlaka Akıncıya kendi hava hava güzelerimizi entegre etmeliyiz.  Ve bolca Pd222 motorlu versiyonu tedarik edip egede sürekli devriye halinde gezdirmeyiz. Bunlara Aesa radar takamasak bile hedef bilgilerini yerdeki radarlardan ve barış kartalından alabilir. Bu uçaklar tabiki Yunan jetleriyle baş edemez ama Ege de uçtukları için düşman en önce bunları yok etmek zorunda kalacaktır. Ve çok değerli hava hava füzelerini görece ucuz bu platformlar için harcayacaklardır. Ayrıca Yunan uçakları bunlar ile uğraşırken S400 ler bu uçakları hedef alıp düşürebilirler. Belkide o hengamede üç beş Yunan jeti Akıncılardan atılacak hava füzelerinin hedefi olabilir. Bu uçakların havada olması kesinlikle Yunan baskınının sürpriz özelliğini berteraf edecektir. Ve bir kaç sene içinde balistik füzelermizin sayısını ve keskinliğini artırabiliriz. Yunan hamlesinden sonra bu füzeler ile Yunan üstlerini kulanılmaz hale getirebiliriz. Bundan sonrası zaten Yunanistan için felekat olacaktır. Kısa dönemde bizim yapmamız gereken Hisarları devreye alıp olabildiğince radar tedarik edip bunların iha kullanıcılarıyla entegrasyonunu sağlamak. Ve Akıncılara hava hava füzelerini takmak.
Mesajı Paylaş

Teknisyen

Fikir açısından konuşuyorum.

Niteliği bir yana bırakarak nicelik yolu ille Adalar Denizini  ve Batı Trakya'yı baskı altında tutamayız mı?

Akıncı/Aksungur  gibi İHA'lara hava hava füze ve hava radarı yükleyerek  bunlardan aynı anda 25-30  tanesini (yada ne  kadarı yeterliyse) tanesini Adalar denizinde uçurup tüm bölgeyi kapatacak tarzda bir yapılanma sağlasak? Bunların arkasına yada önüne HEİK, EİRS gibi radar sistemlerinden bir katman yapsak Yunanistan bu barajı nasıl aşacak?

Bunları ağ merkezli falan yapabilirsek ve yeterince AA füzeyi havada tutabilirsek Yunanistan'ın  viper ve rafale ikilisi daha bizim F-16 ve hava savunma sistemi ile karşılaşmadan büyük bir engelle karşılaşabilir gibi geliyor.

Bütün bunlara ek olarak bize acilen 1-2 istihbarat uydusu daha gerekiyor.

Mesajı Paylaş

HirooOnoda

2021 Türkiye'sinde havaya bir Maginot hattı yapmak isterseniz olabilir tabi Mesajı Paylaş

BETONBEY

Adalar Denizinde yada Akdeniz'de yüksek rakımlı mevkilere konuşlandırılmış S-400 bataryalarının Yunanistan'ın hava kabiliyetine neler yapabileceği neden tek kelime konuşulmuyor :)

Uçak konusundaki oluşan handikap ortada ama geçmişte elimizde olmayan başka bir enstrumana sahibiz artık, bir kriz ortamında Ege'de konuşlu S-400 bataryaları var iken kimsenin bölgede elini kolunu sallaya sallaya uçak gezdiremeyeceği aşikar sanırım. Mesajı Paylaş

HDS

S-400'ün sorunu henüz ciddi bir fark yaratamayacak kadar az olması. Ya daha çok almak zorundayız ya da azlığı ile yetinmek. Mesajı Paylaş

Teknisyen

Sayın @HirooOnoda

Niye hat şeklinde olsun ki?  burada mesele radar kapsama alanı ile alçak ve orta irtifayı Trakya, Adalar denizini ve Girit civarını  gözetim altında tutmak. Kabiliyetli bir Radar ağı kurulabilirse tüm bölge kontrol altında tutulabilir ve AA füzeleri ile bölge kapatılabilir.

Bunu sağlamak içinde hatta gerek yok, dağınık ve çeşitli irtifalarda bir çok iha, yerde konuşlu radar ile  bölge hem taranabilir hem de belirlenen hava ve deniz hedeflerine ihalardan atış yapılabilir.

İha radarlarının kabiliyetine bağlı olarak tün Yunanistan doğu tarafı ı baskı altına alınabilir.

Lakin çok maliyetli iş olur ona katılırım. Mesajı Paylaş

putty

#696
Oca 23, 2021, 12:16 ÖÖ Last Edit: Oca 23, 2021, 12:21 ÖÖ by putty
Biz Yunanistan ı taktik üstünlüklerimiz ile mehfederiz bunu silah alarak dengeleyeceklerini ummaları bilakis işimize gelir. Uyanıpta bu iş böyle olmaz taşıma suyla Türkiye ile artık denge kurmak olanaksız kendimiz bir şeyler yapmak zorundayız dediklerinde Rafael den Meteor dan Scalp dan daha çok endişelenirim ben. Ne kadar hazır silah alırlarsa o kadar bizim için iyi olur alacakları silahların en kahredicileri bile olsa önemi yok her şekilde üstünlüğü tesis ederiz bir savaşta.
Kural şu arkadaşlar. Ürettiğini silah dünyanın en iyisi tabiki olmayabilir ama satın alacağınızdan daha iyisi olma olasılığı çok yüksektir. Bunun üstüne birde bu işlere bulaşmış ülkenin modern silahın zaaflarını üstünlüklerini taktik çeşitlemelerini keşfetme ayrıcalığı ve yine aynı kazanımın düşman muadil silahındada öngörülebilmesi ile alınacak karşı tedbirleride bir araya getirince yerli silah en şahane yabancı satın alınan silahtan üstündür denilebilir. Tabi bunun için birazda adanmış ciddiyette olmak gerek bizde öyleyiz. Bizim silahlarımızla Fransa an İsrail den ABD den silah alarak baş etmek bence imkansızdır. Üretici ülke ancak baş edebilir kullanıcı ülke için hiç şans tanımıyorum Mesajı Paylaş

HirooOnoda

Sn  @Teknisyen

   Problem bizim onları izleyebildiğimiz gibi onların da adalar radar ağı+ Heik uçakları + diğer istihbarat vasıtalarıyla bizi izleyebilmesi.Böyle bir yapılanmayı görecek ve buna göre planlama yapabilecek kabiliyetleri var.(dış istihbarat desteğine girmiyorum) Bahsedilen ihalar orta ya da yüksek irtifa düşük süratte uçması için tasarlandı.
  Onların jetleriyle bizim pervaneli uav ların muharebesi ise teknik nedenlerle mızraklı piyadeyle kılıç kullanan piyadenin karşılaşması gibi olur yani havadan havaya mühimmatla hava sahası kapatamayız,onların Skyros,Girit gibi yerlerde uzun menzilli HSS leri de denklemde tabi,Patriotları İskeçedeki kolordu bölgesine de kaydırabilirler,bize yakın adalara orta menzilli hss de getirebilirler,fırkateynlerinin hava savunması da entegre olur , bizse -taarruz edeni onlar kabul edersek-  muharebeye -500 milyon dolarla başladıktan sonra F-16 larla devam ederiz,Maginot benzetmesi yapmamın nedeni fayda sağlamayacak çok kolay bir şekilde aşılabilecek ,yüksek yatırım olması.
   
  S-400 konusunda;  bu arakadaşların işe yarayacak ve kolay vurulmayacak şekilde konuşlanması bana göre -yalnız çalışacakları için- 180 derece olarak ,yüksek rakım ve denizi cephe alacak şekilde bir batarya kurgusu olabilir.Bu da coğrafyamız nedeniyle İstanbulu saymazsak ve Karadenizde askeri  açıdan anlamsız olduğu için (şimdilik),kıyıya paralel uzanan diğer sıradağ olan Aksaz Deniz Üssü kapsama bölgesinden İskenderun körfezi kapsama bölgesine kadar Toroslar. Orda da karşımıza devasa altyapı, inşaat ,lojistik problemler çıkar.Çok yetenekli müteahhitler el atar artık ona da.
Mesajı Paylaş

BETONBEY

S-400'ün sorunu henüz ciddi bir fark yaratamayacak kadar az olması. Ya daha çok almak zorundayız ya da azlığı ile yetinmek.

@HDS

Ülkeyi komple korumak babında yetersiz olabilirler hocam ama bölgesel bazda kullanım için sayıları gayet yeterli diye düşünüyorum. Zaten bizim sistemin konfigürasyonunu kendimize özel tedarik etmemiz de bunu göstermiyor mu ?

Adalar Denizi yada Akdeniz'de uygun yerlerde konuşlandırıldıkların da bölgelerini rahatlıkla kapatamazlar mı, ne dersiniz ?

Son tahlilde tehdit değerlendirmesi babında karşımızda AB yada ABD destekli yunan olduğunu varsaymıyor muyuz... Mesajı Paylaş

Teknisyen

@HirooOnoda

Yazdıklarınıza fikri açıdan katılmıyorum. Onlar bizi izlesin, var olan kaynaklarını Adalar Denizindeki İha sistemlerini takip etmekle harcasınlar bence bir problem yok. Bu bizim onları izlememizi engellemez.

Yunanistan'nın bize karşı avantaj sağlayacağı tek kurşunu ani bir saldırıdır. Kardak gibi yavaş yavaş gelişen, herkesin pozisyonunu rahatça aldığı gerekli konuşlanmaların bittiği bir yerde çok şansları yok. O yüzden bu tek kurşunlarının geçersiz kılacak, ilk dalgayı karşılayıp bize zaman kazandıracak bir yapı bana göre mantıklı geliyor.

Tabi Asker değilim sadece fikir açısından yazıyorum. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter