Türkiye-Yunanistan İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 29, 2017, 01:12 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Energy

Türk-Yunan ilişkilerinin geleceği belli oldu sayılır. Atina yangınının hala devam etmesine ve ölü sayısının 78 e ulaşmasına rağmen, Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu'nun yardım teklifini kabul etmeyen ve gerek olmadığını söyleyen Yunanistanın, İspanya ve Portekizden uçak istemesi, AB'ye yardım çağrısında bulunması manidar. Önümüzdeki günlerde Yunanistan ile başımız çok ağrıyacak. Mesajı Paylaş

merzifonlu

+1

Aynı fikirdeyim. Arkalarını sağlam görüyor olmalılar ki niyeti bozmuşlar! Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

"insanoğlu tuhaftır
her bir lafı kaldırmaz
.... dersin kızar da
...ersin aldırmaz"

             - Neyzen Tevfik

Yunanlıların durumunu ne güzel anlatıyor. Tarih bilmedikleri için boş yere nesillerini "Türkler geliyor" diyerek, suni bir Türk ve Türk işgali korkusuyla yetiştirdiler.

Hatta bu arada Alman işgali de yaşadılar.

En sonunda gidip kendi memleketlerinin kaderini Alman'ın, Fransız'ın insafına kendi elleriyle, güle oynaya teslim ettiler.

Artık tüm kaderleri onlara bağlı. Kendi sularında onların donanmaları devriye geziyor. Onların iki dudağı arasından çıkanlar Yunanistan'ın geleceğini belirliyor.

Ben dönüp Neyzen'in bu satırlarını tekrar tekrar okuyorum. Mesajı Paylaş

Terra

Yunan basını: Yangını Türkiye'yi suçlamak için ABD çıkardı

Yunanistan'da geçen hafta yaşanan ve 91 kişinin ölümüne sebep olan yangın sonrası ülkedeki medya yangının çıkış sebebi üzerine komplo teorileri üretirken saçmalamaya başladı.

Yunanistan basını ülkeyi yasa boğan orman yangını için birbirinden ilginç komplo teorilerini gündeme getirdi. Eleftheri Ora gazetesi, "Tüm bu toplu katliamı, Türkiye'yi, 'dost' Rusya'dan ödünç alınan teknolojiyle kundaklayıcı olarak suçlamak için belki de Amerikalılar düzenledi" iddiasında bulundu.

Türkiye'ye vurmak için ABD Komplosu

Yunanistan'da, başkent Atina yakınlarında meydana gelen 91 kişinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin kaybolduğu orman yangınının "Türkiye'yi suçlamak amacıyla ABD tarafından çıkarılmış olabileceği" iddia edildi. Atina'da yayımlanan Eleftheri Ora gazetesi, manşetten verdiği "Çipras bütün Yunanistan'ı yakmaya hazır-Kundaklayıcılar Erdoğan ile Putin" başlıklı haberinde, hükümete yakın kimi çevrelerin "Türk ajanların, Rus teknolojisini kullanarak 8 Türk askerin saklandığı Mati bölgesini ateşe verdiği yönünde senaryolar yaydığını" yazdı.

Yangın bahanesi ile FETÖ üyeleri kurtarıldı

Gazetenin "Rafina yangınında Türk parmağıyla ilgili komplo teorileri" başlıklı başka bir haberinde de ABD ve NATO'nun, Türkiye'nin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya'ya "yaklaşımı" nedeniyle "büyük sorun yaşadığı" belirtilerek, "Tüm bu toplu katliamı, Türkiye'yi, 'dost' Rusya'dan ödünç alınan teknolojiyle kundaklayıcı olarak suçlamak için belki de Amerikalılar düzenledi." ifadelerine yer verildi. Kontra News gazetesi de "Attika'yı yabancı ajanlar ateşe verdi ve insanları diri diri yaktılar" başlıklı haberinde, yangının ardında Yunanistan'ı istikrarsızlaştırmak için örgütlü bir plan bulunduğunu ileri sürerek, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın da Bakanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmasında bunu ima etttiğini yazdı.

Vradini gazetesi, cumartesi günkü sayısında, Atina'nın doğusunda yer alan Mati'de çıkan yangında, Türkçe konuşan 8 yabancının kurtarıldığını belirterek, bu kişilerin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan'a kaçan FETÖ üyesi 8 firari asker olduğunu iddia etmişti. Mora Yarımadası'ndaki Aigialia Metropoliti Amvrosios ise yaptığı açıklamada, Atina'daki yangın felaketini Aleksis Çipras'ın ateist olmasına bağlamıştı.

Lazer Silahı

Attikanea internet sitesinde yer alan bir makalede ise yangını, ABD'nin, NASA'nın lazer uyduları aracılığıyla MASERS ışınları kullanarak çıkardığı iddia edilirken, Megas Filippos isimli internet sitesi de yangın bölgesindeki otomobillerin camlarının erimiş olduğuna dikkati çekerek, yangının "ABD'nin sahip olduğu güdümlü DEW tipi enerji silahlarıyla çıkarıldığını" ileri sürdü. Doğu Attika'daki yangınla ilgili bilgi kirliliğinin yoğun yer aldığı sosyal medya hesaplarında ise "Rothschildler bizi lazer silahla yaktı" yorumları yapılırken, Yunanistan'ın, orman yangınının ardından ABD tarafından HAARP sistemi aracılığıyla meteorolojik saldırıya da uğradığı, saldırının 11 bofor kuvvetinde fırtına oluşturarak şiddetli yağmur ve sele neden olduğu iddiasında bulunuldu.

https://www.dunyabulteni.net/avrupa/yunan-basini-yangini-turkiye-yi-suclamak-icin-abd-cikardi-h426538.html Mesajı Paylaş

HDS

Bunlar Yeni Akit ile kardeş gazete olsalar ya. Mesajı Paylaş

ATK

Ates yakmak icin Rus teknolojisine mi ihtiyacimiz varmis

Vallahi gerizekali bunlar yahu. Mesajı Paylaş

Trilogy

Yunan hükümetinden karar: TKP/ML üyesi olduğu iddia edilen Kaya, Türkiye'ye iade edilmeyecek

Yunanistan Adalet Bakanı Kontonis, Türkiye'de arananlar listesinde olan ve TKP/ML üyesi olduğu belirtilen Turgut Kaya'nın iade edilmemesi kararını verdi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kontonis'in, ülkede yakalanan ve Türkiye'nin 'aranan teröristler listesi'nde yer alan Turgut Kaya'nın iadesine ret kararı verdiği bildirildi.

Daha önce Yüksek Mahkeme (Arios Pagos) tarafından Türkiye'ye iadesi kararlaştırılan Turgut Kaya'nın iadesi Bakan Kontonis tarafından durduruldu.
Interpol tarafından hakkında tutuklama emri çıkarılan ve şubat ayında Yunanistan'a giriş yapmaya çalışırken yakalanan Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist (TKP/ML) üyesi olduğu öne sürülen 45 yaşındaki Kaya, sığınma talebinde bulunmuştu.

Kaya'nın sığınma talebi, 21 Temmuz'da Yunanistan İltica Dairesi tarafından kabul edilmişti.

Kontonis de, sığınma hakkı alan Kaya'nın iadesini durdurma kararı aldı.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201808041034607806-yunan-hukumeti-tkpml-iade-ret/ Mesajı Paylaş

Atılgan

Yusuf Öztürk: Yunanistan'a turist taşıyan firmalar ağır cezalar alıyor

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, Ege kıyılarından Yunanistan adalarındaki limanlara yolcu taşıyan feribot firmalarının son dönemde ağır para cezalarıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, sorunun çözümü için iki ülke turizmcilerinin çalışma başlattığını bildirdi.

Öztürk, yılda yaklaşık 1 milyon turisti Türkiye'den Yunan adalarına götüren firmalara, son zamanlarda Yunanistan İçişleri Bakanlığından yazı gönderilmeye başlandığını ifade etti. Yazıda, Yunanistan'a getirilen ve vize sorunu nedeniyle ülkeye alınmayan yolcular konusunda "mülteci kanununa muhalefet" iddiasıyla firmalardan savunma istendiğini, bu kapsamda uygulanacak cezaların ise yolcu başına 5 bin ila 30 bin avro arasında olduğunun belirtildiğini kaydeden Öztürk, Yunan feribot firmalarına da benzer yazıların ulaştığını öğrendiklerini belirtti.

Konuyla ilgili 14 Türk feribot işletmecisi ile birlikte Midilli Ticaret Odası Meclis Salonu'nda Yunanlı turizmciler ve yetkililerle bir araya geldiklerini ifade eden Öztürk, toplantıda ortak bildirinin okunduğunu aktardı.

Bildiride bu yaptırımın uygulanması halinde ilerleyen aşamalarda iki kıyı arasında tarifeli sefer yapacak feribot firmasının kalmayacağına vurgu yaptıklarına işaret eden Öztürk, şu bilgileri verdi:

"Midilli'deki toplantıda Yunanistan Kuzey Ege Bölge Valiliği, Emniyet Teşkilatı gibi kurumlardan gelen arkadaşların konuya ne kadar sıcak baktıklarını gördük. Kanunda yapılacak birtakım değişikliklerle yanlış yorumlamaların önüne geçileceğini belirttik. Bununla ilgili çalışmalar neticesinde ortaya çıkacak olan olumlu havanın turizme yansıyacağını, aksinin olması durumunda da turizmin çok kötü etkileneceği konusunda görüş alışverişinde bulunduk.

Yunan yetkililerinin de konudan rahatsız olduğunu gördük. Feribot firmalarının etkilenmesinde, işlerini yapamamasında bizden çok Yunanistan'ın kaybı olur. Buradaki ticaretin devamı ve komşu ülke insanlarının daha iç içe yaşamasını sağlayacak tüm kriterleri yok etmiş oluruz. Bu nedenle toplantılar neticesinde olumlu gelişmeler yaşanacağını ümit ediyorum."

https://www.denizhaber.com.tr/yusuf-ozturk-yunanistana-turist-tasiyan-firmalar-agir-cezalar-aliyor-haber-84142.htm Mesajı Paylaş

petibor

#233
Kas 09, 2018, 10:38 ÖÖ Last Edit: Kas 09, 2018, 10:42 ÖÖ by petibor
Bu mevzu Türkiye ya karşı büyük bir kalkışmanın işareti olabilir. Ya Yunanistan akıllıca durumu analiz edip bizi dış desteğin en zor olduğu dönemde Doğu Akdeniz mevzusununda içine gireceği şekilde dünya ile çatışma durumunda bırakmak istiyor yada ABD 15 Temmuz gibi Rusya uçağı olayı gibi yeni bir cüretkar girişim ile Türkiye yi çatışma durumuna sürüklemek istiyor. Türkiye de Yunanistan ile 12 mil için savaşıp tokatlayacak dize getirecek baskın güçte değil maalesef. Dünyayıda yanında bulursa Yunanistan 12 mil ile çok zor durumda kalabiliriz. Belki bir felakete sürükleniyoruz belki defterimizi düzüyorlar haberimiz yok.
Türkiye Yunanistan a saldırır ise BM ler kararı sonrasında Doğu dan işgale başlanacak buda meşhur bab haritasıdır.

Yunanistan'dan gerilimi tırmandıracak açıklama
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Türkiye, etkili ve kritik bir güç. Yunanistan, (Doğu Akdeniz) bölgede diğer ülkelerle birlikte bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturdu. Türkiye karar vermeli." dedi. Çipras, Türkiye'nin savaş sebebi sayacağını vurguladığı Yunanistan'ın karasularını kademeli olarak 6 milden 12 mile çıkarma planı için ise "haklarını" kullanacaklarını belirterek "strateji değil sadece taktiği değiştirmeye karar verdim" ifadelerini kullandı.

Yunanistan'da yayın yapan Alfa televizyonuna ülkesinin dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çipras, Türkiye ile ilişkilere dair soruları yanıtladı.

Yunanistan'ın karasularını kademeli olarak 6 milden 12 mile çıkarma planını Ege Denizi'nde uygulaması halinde Türkiye'nin "casus belli" kararını uygulaması ihtimalini değerlendiren Çipras, "Bu yeni bir mesele değil. Haklarımızı kullanacağız." ifadesini kullandı.

Çipras, meselenin dağınık bir şekilde gündeme geldiğini ve diğer siyasi partilerin de konuya ilişkin bilgilendirilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Yunanistandan gerilimi tırmandıracak açıklama
Başbakan Çipras, "Cumhurbaşkanı kararnameleriyle değil, meclis yoluyla (karasularını) genişleteceğiz. Strateji değil sadece taktiği değiştirmeye karar verdim. İyonya Denizi'nden başlayarak uluslararası hukukun bize imkan tanıdığı ölçüde bu hakkı gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

TÜRKİYE ZİYARETİ

Çipras, Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlik üzerine bir soruya ise şu yanıtı verdi:

"Türkiye, etkili ve kritik bir güç. Yunanistan, (Doğu Akdeniz) bölgede diğer ülkelerle birlikte bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturdu. Türkiye bir karar vermeli. Uluslararası hukuka saygı çerçevesinde kaldığı müddetçe biz Türkiye'yi dışlamıyoruz. Bunun yalnızca ikili bir mesele olmadığını anlaması gerekiyor."
Yunanistan'ın Türkiye'ye herhangi bir tehditte bulunmadığını dile getiren Çipras, egemenlik haklarından feragat etmeyeceklerinin altını çizdi.
Öte yandan Çipras, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye'ye davet edildiğini belirterek, tarihin henüz netleşmediğini söyledi.

12 MİL SORUNU

Yunanistan Meclisi, 1 Haziran 1995 tarihinde Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni oylayarak kabul etmesinin ardından sözleşmede geçen "Bir ülkenin kara suları azami 12 mildir" ifadesine istinaden Ege karasuları sınırını ileri bir tarihte 12 mile çıkaracağını açıklamıştı. TBMM 8 Haziran 1995'te Yunanistan karasularını 12 mile çıkardığı takdirde bunun Türkiye Cumhuriyeti tarafından savaş sebebi sayılacağını ifade eden bir ortak bildiri yayınlamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/yunanistandan-gerilimi-tirmandiracak-aciklama-41013316 Mesajı Paylaş

BETONBEY

Adamlar 12 mili İyonya Denizi yani Batı Akdeniz'de İtalya ile aralarındaki sahada uygulamaya başlayacaklarını söylüyorlar. Bizim taraf için casus belliyi uygularsın ama bu tip tali durumlar için ortaya konmuş bir politikamız yok. Libya ile kendi aralarındaki sahada bir oldu bitti yapmaya çalışıyorlar, ne yapabildik yada yapıyoruz ? Mesajı Paylaş

Baltica

O isler, -Yunanistan acisindan- o kadar basit degil. BM Deniz Hukuku Sozlesmesi'ndeki Karasularinin, 12 mile kadar genisletilebilmesine imkan veren madde,  acik denize kiyisi olan ulkeler nazar-i itibara alinarak duzenlenmis bir maddedir. Kapali ve Ege gibi yari kapali denizlerde, diger kiyidas ulkenin ve 3. Ulkelerin, acik denizlere cikis hakki, acikdenizlerde seyrusefer serbestisi ilkesi vs. gibi daha tonla ilke gozetiletek, hakkaniyetli bir sonuca ulasilmasi gerekiyor. Hic bir sozlesmeye taraf ulke, layusel, ben karasularimi 12 mile cikariyorum diye bir deklarayonda bulunup, ertesi sabah uygulamaya gecemiyor. Diger ulkelerin itiraz hakki var.

Farzedelim ki, Yunanistan, boyle bir deklarasyonda bulundu ! Turkiye'nin, casus belli deklarasyonu, 2 saat sonra, Atina'yi vuracagimiz anlamina gelmiyor. Bu durumda, Turkiye'nin yapacagi ilk is, BM'e itirazlarini bildirdikten sonra, bir tane Girit'in, bir tane de, Midilli'nin, 7 mil acigina 2 firkaytenini demirlemek veya Turkiye acisindan uluslararasi sular olan bu bolgelerde, bir tatbikat baslatmak olacaktir. Asil soru, bu durumda, Yunanistan'in nadil reaksiyon verecegi olacaktir. Yani biz, saldirgan taraf olmayacagiz. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Sayın Baltıca, adamların Salamis fırkateyni şu anda zaten 4 savaş gemisi 2 denizaltımızın himayesinde çalışan Barbaros Hayrettin Paşa'ya "MEB'miz içinde ekonomik faaliyet yürütüyorsunuz, bu faaliyete son verip sahayı terkedin" anonsu yapıyor. Bu kadar cüretkarlar ve niyetleri baştan beri çatışma çıkartmak...

Sen bu adama istediğini altın tepside verirsen afiyetle yer.  Mesajı Paylaş

Baltica

Sayin Betonbey, "Adamlarin Salamis firkateyni" , "MEB'miz icinde ekonomik faaliyet yurutuyorsunuz" diye bir anons yapamaz, yapmaz da zaten. Zira, Yunanistan, henuz Dogu Akdeniz'de MEB ilan etmedi.

Siz, Yunanistan'in, GKRY, Misir gibi ulkelerle yaptigi, deniz yetki alani sozlesmeleri ile MEB'yi karistiyorsunuz.Ikisi farkli seyler.

Bu arada, Yunanlilarin, milyonlarca sterlin harcanip, acilis gunu 20 temmuz 1974 tarihine denk gelen, Avukat sahibi, ufukta Turk cikarma gemilerini gorunce kalp krizi geciren, unlu Salamis Bay oteli ile ayni adi tasiyan, bir firkateyn gorevlendirmesi de tarihin hos bir ironisi olmus.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Sizin Yunanistan bunu yapamaz yada yapmaz demeniz hiçbirşey ifade etmiyor çünkü adam 16. kanaldan bu anonsu hergün defalarca yapıyor... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Barbaros'un şu anda araştırma yaptığı nokta Yunanistan'ın bizi yok sayarak GKRY ile ortak sınır ilan etmeye çalıştığı alanın tam göbeğidir. Haklı olduğunuz nokta fiilen bunun Yunanistan tarafından ilan edilmemiş olması, yanıldığınız nokta ise sahada bunu ilan etmiş gibi hareket edip bizim yaptığımız anonslara karşılık bu argümanı dile getirmeleri...

Şimdilik karşılıklı anonslar havada uçuşuyor ama araştırma yaptığımız bölgede şöyle 2-3 trilyon metreküplük bir gaz rezervi bulunması durumunda mevcut durum kuru anonslarla devam etmeyecektir. 

İşte Yunanistan'ın İyonya Denizinde 12  mil karasuyu ilan etme girişimini bu gelecek profili üzerinden okuyunuz. Bu minvalde sorum gene aynı olacaktır, adam bunu İyonya Denizinde yaptığında casus belli boşa düşer mi yada başka nasıl bir karşılık verilebilir ? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter