Türkiye-Yunanistan İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 29, 2017, 01:12 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

zodack

@HARZEMŞAH

Çok teşekkürler Hocam.
Size ve emeği geçen bütün herkese. Mesajı Paylaş

Merkator

Dışişleri'nden Yunanistan'a uyarı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, "Yunanistan'ı altından kalkamayacağı eylemlerden kaçınmaya davet ediyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, "Komşumuz Yunanistan'ı gerginliklere yol açacak, tırmanma potansiyeli bulunan tek taraflı, uluslararası hukuka aykırı, altından kalkamayacağı eylemlerden kaçınmaya davet ediyor; ülkemizin, Ege Denizi'ne yönelik siyasi ve hukuki pozisyonlarına uygun olarak, gerekli görülecek adımları bundan sonra da atmaktan imtina etmeyeceğini bildiriyoruz" dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Müftüoğlu, Yunanistan'ın Ege'deki asker indirme talimi hakkında Yunan medyasında yer alan haberlere ilişkin açıklamada bulundu.

Müftüoğlu, konuya ilişkin "Yunan medyasında, Yunan özel kuvvetlerine bağlı olduğu belirtilen paraşütçülerin dün İstanköy (Kos) adasına indirme tatbikatı yaptıkları yönünde haberlere rastlanmıştır. 1947 Paris Barış Antlaşması, silahsızlandırılmak koşuluyla İtalya tarafından Yunanistan'a bırakılmış olan İstanköy (Kos) adası üzerinde her türlü askeri eğitim faaliyetini yasaklamaktadır. Dolayısıyla, İstanköy'e yönelik bu tatbikat uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Bu çerçevede; komşumuz Yunanistan'ı gerginliklere yol açacak, tırmanma potansiyeli bulunan tek taraflı, uluslararası hukuka aykırı, altından kalkamayacağı eylemlerden kaçınmaya davet ediyor; ülkemizin, Ege Denizi'ne yönelik siyasi ve hukuki pozisyonlarına uygun olarak, gerekli görülecek adımları bundan sonra da atmaktan imtina etmeyeceğini bildiriyoruz" açıklamasını yaptı. Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

"Rum lider kapıyı vurup çıktı

AA  , Şubat 16, 2017

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yapılan liderler görüşmesinde Rum lider Anastasiadis kapıyı vurarak görüşme salonunu terk etti."


http://www.yenisafak.com/dunya/rum-lider-kapiyi-vurup-cikti-2614236

"Yunanistan, F-35 savaş uçağı siparişi verdi.
AA. 16.02.2017

Yunanistan Savunma Bakanlığı'nın, ekonomik darboğazdaki ülkede F-16'ları iyileştirmek ve F-35 almak için yaklaşık 10 milyar dolarlık bir harcama planı yapması uzmanlar tarafından eleştiriliyor. Kararın Kardak'ta yaşanan gelişmelerden sonra gelmesi dikkat çekti.

Borç batağındaki Yunanistan'ın toplam 10 milyar doları bulması beklenen hava kuvvetlerini yenileme planlarını uzmanlar, kurtarma programındaki ülkenin mali dengelerini sarsacak bir çaba olarak değerlendiriyor.
..."


http://www.ahaber.com.tr/dunya/2017/02/16/yunanistan-f-35-savas-ucagi-siparisi-verdi

Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

anafor2016

http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/son-dakika-haberi-yunan-cumhurbaskani-ve-baskomutani-keci-adasina-cikti-1724142/

Son dakika haberi… Yunan Cumhurbaşkanı ve başkomutanı Keçi Adası'na çıktı
Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, beraberinde Yunan Genelkurmay Başkanı, milletvekilleri ve gazeteciler olduğu halde 'Yunan Başkomutanı' edasıyla Muğla'nın hemen karşısında işgal edilen Keçi Adası'na çıktı. Mesajı Paylaş

HDS

Mühim değil, bizim Aselsan takasını çağırır, üzerine Muhafız sistemi yükleyip Eşek mi Keçi mi ne adası ise bodoslatırız tüyerler..  ;)

Yakarız bu gezegeni!.. Mesajı Paylaş

anafor2016


nokta

Söz konusu ada zaten Yunanistanın. Bu tür yalan haberlerle basın ne yapmak istiyor olabilir? Mesajı Paylaş

nokta

Yunan komutandan Kardak manzaralı şov

Yunanistan'daki internet siteleri Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis'nin, Kardak Kayalıkları manzaralı hatıra fotoğrafını yayınladı.

Yunan sitelerindeki haberlere göre Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis, geçen perşembe günü Ege Denizi'ndeki Kalolimnos Adası'ndaki askeri birliği ziyaret etti. Korgeneral Stefanis'in ziyaretinden fotoğraflar bugün yayınlandı. www.kosnews24.gr'nin haberine göre; yaklaşık 90 Yunan askerinin bulunduğu birlikteki denetlemelerden sonra Korgeneral Stefanis'in, adada gecelediği de duyuruldu. Korgeneral Stefanis'in, arka planda Turgutreis ve Kardak Kayalıkları görünen hatıra fotoğrafı da internet sitesinde yayınlandı.

Korgeneral Stefanis'in bölgede olduğu saatlerde, Yunan sahil güvenlik botlarının Kardak'a iki mil mesafedeki Kalalimnos Adası etrafında güvenlik önlemi aldığı, Yunan askeri helikopterlerinin kendi sınırları içerisinde uçtuğu fotoğraflar da Yunan Genelkurmay Başkanlığı'na ait sitede yayınlandı.

http://www.kaptanhaber.com/haber/45932/yunan-komutandan-kardak-manzarali-sov.html Mesajı Paylaş

Atılgan

Kardak'ta Türk ve Yunan botları arasında kovalamaca

Türk ve Yunan Sahil Güvenlik botları arasında Kardak Kayalıkları'nda gerginlik yaşandı. Türk Sahil Güvenlik botu, karasularımızı ihlal edip Bodrum'un Gümüşlük Mahallesi'ne 2 mil mesafedeki Çavuş Adası önlerine gelen, ardından Kardak'a yönelen Yunan botunu kovalamaca sonucu bölgeden uzaklaştırdı.

Geçen hafta sonu Paskalya Bayramı nedeniyle Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis'in Bodrum'un Gümüşlük Mahallesi karşısındaki Kalalimnos Adası'na ardından da Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un Aydın'ın Didim ilçesi karşısındaki ve Kardak kayalıklarına sekiz mil mesafedeki Bulamaç (Farmakonisini) ve Eşek (Agathonisi) Adaları'nı ziyaret etmesinin ardından bölgede bulunan Yunan botlarının Türk karasularını ihlalleri sıklaştı.

http://www.kaptanhaber.com/haber/45962/kardakta-turk-ve-yunan-botlari-arasinda-kovalamaca.html Mesajı Paylaş

nokta

Yunan bakandan 'Türkçe küfür' iddiası

Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un, geçen pazar günü helikopter ile Ege'de Eşek adasına (Agathonisi) giderken, Türk hava sahası içinde uçtuğu uyarısında bulunan Türk hava kontrolörüne Türkçe küfür ettiği öne sürüldü.

Alpha radyosu ve televizyonunun muhabiri Dimos Verikios'un iddiasına göre, Kammenos'u taşıyan helikopter Didim'in karşısındaki Eşek adasına yaklaştığında Türk kontrolör telsizden "Türk hava sahasında uçuyorsunuz. Uçuş planı verin" dedi. Kammenos bizzat "Yunan hava sahasındayız. Ben de Yunan Savunma Bakanıyım" diye cevap verdi. Türk  kontrolör  ısrar edince, Kammenos "Bre ha s…r"  karşılığını vermiş.

http://www.kokpit.aero/turkce-kufur-iddiasi Mesajı Paylaş

HDS

Aslında Türkçe de sayılmaz küfür. Ortak dilde etmiş.  :)

Misli ile ortak dilde edilebilecek laflar var. Yahut "Hade bre labunya" der geçersin..  ::)

Türk Yunan ilişkilerinde bu tat hiç eksik olmuyor.  :P Mesajı Paylaş

southwater

Keşke ortada "tat"lı bir şeyler olabilse HDS üstadım.
Atı alan Üsküdar'ı esas Ege'de geçmektedir, geçmiştir. Mesajı Paylaş

HDS

Onu diyorum ben de.
Yine de saygılı bir münakaşa.  :P

Hocam, o kadar enseyi karartma. Çok çok da eski değil, donanmanın helikopterlerinin Ege'de gövde gösterisine uçup geldiklerinde filo komutanı tarafından sarılınıp öpülüp, "Biz sizden umudu kesmiştik aslında.." dendiği günlerden geliyoruz..

Yani, biz geliyoruz Hocam. "Geçemezler", o kadar kolay değil. Türkiye'nin konsantrasyon, öteki tarafa bakmak zorunda olması, insan azlığı sorunu bunlar. Ardımızı toplar oraya dikkatimizi toplamaya başlarsak olanlar hiç olmamış gibi olabilir. Ama bir yarım nesli eskitiriz.Ne yapalım Hocam, Rotterdam konsolosunu gördün işte. O adamla ancak buraya kadar.  :)


____

Bakma, Yunan da o tokadı yiyeceği güne hazırlanıyor. Kötüsü, herifin elinde bazı coğrafi avantajlar var. Adalara Exo bataryaları falan kurmaya çalışması ondan. Brahmos'a göz kırpması falan. En az maliyetle bu işleri bize pahalıya ödetmek niyetinde olacak.

Ama o kadar da değil... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Lakin adalar T-155 menzilinde oldukça Exocet falan işe yaramaz. Bir adayı obüs ile dağıtıp, ardından o adaya geçilip, oradan bir diğerine zincirleme atışa devam edilir.

Bir de Temren yolda. Az kaldı... Mesajı Paylaş

malpsoy

Gerek var mı üstadım ?

Her gün 100 tane gitmek için can atan mülteciyi sal, olsun bitsin ... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter