Türkiye-Yunanistan İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 29, 2017, 01:12 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BETONBEY

Haberi ilk gördüğümde asparagastır diye paylaşmamıştım ama şöyle biraz düşününce kafamda farklı fikirler uyandı.

Bu kuvvetin Trakya'da sürekli bulunması durumunda oraya zorunlu karşılık ayırmamız gerekecektir diye düşünüyorum. Zaten Leopard 2A4'ler ihtiyaca binaen Trakya'dan Suriye sınırına kaydırılmıştı.

Böyle bir hamle Suriye'de alan tutmak için bize lazım olan zırhlı araçların bir miktarının geriye çekilmesini hedefliyor olabilir mi acaba ?

Suriye sınırında zırhlı birlikler zayıflarsa içeride operasyon yapabilme kabiliyetimiz de biraz törpülenmiş olur ve bu işten ABD ile birlikte PYD/PKK'da nemalanır.

Batı Trakya'da hareketi yapanda ABD araçları olunca... Mesajı Paylaş

Terra

Yunan Ordusu Ege adalarına silah ve asker yığıyor

Yunanistan, Lozan Antlaşması'na göre silahtan arındırılmış ve askersizleştirilmiş bölgeler olması gereken Ege adalarına askeri yığınak yapıyor.

Yunan medyasında yer alan haberlerde, Yunan Ordusunun Türkiye ile bir savaş çıkma olasılığını göz önünde bulundurarak, Doğu Ege adaları ve Oniki Adalar bölgesine, asker, silah ve malzeme sevkiyatı yaptığı bilgisi yer aldı.

Yunanistan'ın, özellikle Epir bölgesindeki askeri gücünü, Kuzey Attika bölgesi limanlarını kullanmak sureti ile, Doğu Ege adalarına ve Ege'deki Oniki Adalar bölgesine kaydırdığına yer verildi.

Yunan Pronews haber sitesi, adalara sevk edilen tank, zırhlı araç, ve askerlerin fotoğraflarını yayımladı. Diğer yandan Yunan basını, asker ve silah sevkiyatının, Türkiye tarafından Kıbrıs'ta yapılan ve Meis adası yakınlarında yapılacak olan sondaj faaliyetleri nedeni ile meydana gelebilecek olan bir silahlı çatışma olasılığı göz önünde bulundurularak, askeri hazırlık mahiyetinde yapıldığını kaydetti.

http://defenceandtechnology.com/2019/06/19/yunan-ordusu-ege-adalarina-silah-ve-asker-yigiyor/ Mesajı Paylaş

petibor

Haz 19, 2019, 05:19 ÖS Last Edit: Haz 19, 2019, 05:22 ÖS by petibor
Bizde boğazı silahlandırdık önce biz bozduk Lozan ı. Lozan a göre boğazın iki kıyısında 20 km silahsız alandır ve koruması Milletler Cemiyetine aittir. Yani kısacası Lozan mozan kalmadı artık her ülke kendi sınırlarını istediği gibi silahlandırır gerçekçi olmak gerek Yunan adası Yunan vatanıdır gayet tabi silah koyar kaptırmadan önce düşünecektik onları ilelebet oralar öyle silahsız filanmı kalacak. Mesajı Paylaş

saladin

Haz 19, 2019, 05:32 ÖS Last Edit: Haz 19, 2019, 05:34 ÖS by saladin
Sevr miydi, mondoros muydu yoksa montro muydu hani bir şeyler vardi.boğazların askeri kontrolü Türkiye'ye veriliyor gibiydi sanki. şimdi bilemedim. Tabi  bu tek taraflı silahlanmayla aynı şey. Sonuçta uluslararası anlaşmalar birer paçavra parçaları.

Bir de Lozan'in gizli şartlarında boğazlar dahil Karadeniz'in bütün kontrolu Türkiye'ye verilmiş diyorlar. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

@putty,
Emin misin dersen, değilim... Ama aklımda kaldığı şekliyle belirteyim... Lozan'daki boğazlar mevzusu, ve dahi senin bahsettiğin silahsızlandırılması konusu, taraflarca Lozan'a ek olarak kabul edilen Montrö sözleşmesiyle değişti.

Yani artık boğazlar bölgesini 20km mesafeye kadar silahsızlandırma zorunluluğu yok. Montrö ile boğazların uluslararası su yolu olarak kabul edilmesi dışında hemen herşey lehimize değişmiş oldu.

Hatta yine yanlış hatırlamıyorsam, herhangi bir ülkeyle savaş halinde boğazları kapatma hakkımız bile oldu.

Ama şu saatte bu sözleşmelere bakmaya üşendim doğrusu, yanlış hatırladığım veya birbirine karıştırdığım hususlar olabilir. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Öte yandan, Yunanistan'ın adaları silahlandırması, ve dahi hava-deniz-kara üsleri inşa etmesi hala daha uluslararası hukuka aykırıdır. Mesajı Paylaş

S_S

Bu işin sonu savaş bugün değilse yarın. O silahını koymuş biz de gidip indirecez mecburen muglakliklari ortadan kaldıracaz. Bu ekonomik ortamda, D. Akdeniz varken Suriye varken değil tabi Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Ayrıca, Ege'deki 12 mil mevzusunu çok da dert etmeye gerek yok. Zira, şimdilik biz gerekli müdahaleyi yaptığımız için ses çıkarmıyor ama, Ege'deki Yunan karasularının 12 mil olması durumunda bizden daha fazla canı yanacak olan Rusya buna asla müsade etmez.

Çünkü 12 mil demek, "Karadeniz'in Akdenize çıkışını kapattım" demektir ki boğzları kapatmakla aynı manaya gelir. Herhalde kızılca kıyamet kopar bu durumda.

Öte yandan adaların silahlandırılması bizim için iyi bir durum değildir, zira kolayca canımızı yakabilir. Fakat korktuğumuz kadar kötü bir durum da olmayabilir. Çünkü dipsiz kuyu olmayan Yunan silah envanterinin, dağınık biçimde onlarca, yüzlerce adaya dağıtılmış olması, savaş zamanında onlar için lojistik bir felakete dönüşebilir.

Birbiri ile muhtemel eşgüdüm sıkıntısı yaşayacak olan küçük küçük güçler hem ellerindeki silahların etkinliğini azaltabilir ve hem de bizim için kolay birer hedef haline dönüşebilir.

Onlar anakaramıza doğru boş atıp dolu tutturma faaliyeti yapamayacakken, biz adalara doğru, hiç bir hedef bilgisi dahi olmasa, boş ve ucuz salvolarla dünya kadar Yunan silahını imha edebiliriz. Diğer bir deyişle, yüzölçümü sınırlı ve belli olan adalara boş sallayıp dolu tutturabiliriz. (Tabi muhtemelen bu şekilde acemice savaşmamız hiç gerekmeyecektir, orası ayrı.) Mesajı Paylaş

Topgun

Yunan Kiowa'ları, Hellfire füzeleri ile birlikte göreve başlamış. Canımı sıktı bu haber yine akşam akşam.. Ege'de ciddi tehdit olurlar bize. Mesajı Paylaş

petibor

Eskiden benim silahlı helikopter sıkıntısı had safhadayken neden bunca genel maksat helikopterini silahlandırmıyoruz derdim. Bir sürü şey söylenirdi Super Cobra yı yücelten. Yahu yerde jeep silah koyuyorsun dört tekeri ile 100 bg motoru ile savaşa gidiyorda havada bir tane diyelimki en vasatı UH1H1 nasıl tukaka olur saatte kaç yüz km hızı var kaç km yukarı çıkıyor ne kadar güçlü motoru var bir helikopterin kötüsü olurmu en kötü helikopter en iyi tanktan bile iki kat güçlüdür kabiliyetide yüz kat fazladır. Yani bu basit platformlar basit değiller asla. Helikopterin basiti olmaz yerdeki tank değerli ise helikopterin ölüsü bile yerdeki tankın yüz katıdır. Mesajı Paylaş

kurtkapan

Deniz seviyesi ile 2500m rakım aynı değil putty... Bize helikopter Güneydoğu'da lazımdı. O testler de oralarda yapıldı. Mesajı Paylaş

petibor

Aynı tartışmayı 50 tane ATAK varken yapacak değilim şimdi. Bizim o dağlara uygun yüzlerce güçlü genel maksat helikopterimiz her zaman vardı. 22 tane GNAT iha yı layığı ile kullanmayan adamların bunları yapmasını beklemek zaten bizim o zamanki masumiyetimizmiş biz fark edememişiz. Mesajı Paylaş

petibor

Şunuda söyleyim hep bir vatansever olarak tabiki düşmanın tehlikesini önemseyerek uyarıda bulunuyorum ben ya seyir füzeleri ile uçaklarımızı vurur savaşı ilk sabahta kaybedersek filan diyorum ama şahsi düşüncem şu durumda eğer biz Yunanistan ile savaşsak o helikopterleri uçakları havalandırmaya bile fırsat bulamadan kaybederler alayını topunu Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yunanistan'ın adaları silahlandırması askeri açıdan tam bir intihardır. Yunan Genel Kurmayının strateji denen olgudan zerre kadar anlamadığının göstergesidir...

Ne demek istediğimi anlamak için tarihe; Harzemşahlar Devletinin nasıl çöktüğüne bakmak yeter. Cengiz ilerlemeye başlayınca, son Harzemşah İmparatoru, Moğolları küçük görüp, topyekun bir meydan savaşına girişmeyip, Harzemşah ordusunu 10'ar, 20'şer binlik gruplar halinde, Semerkand, Taşkent, Buhara, Ürgenç gibi şehirlere dağıtmış, kuşatıldıklarında, çevrelerinden herhangi bir yardım alamayan Harzemşah şehirleri teker teker düşmüş ve koca imparatorluk, uzun bir süreçte ama kaçınılmaz olarak yıkılmıştır...

Yunan adalarındaki askerler de, bir savaş durumunda herhangi bir destek alamayacakları için, daha uzun bir sürede ama kesin olarak imha olacaklardır. Bu nedenle Yunan ordusunun, birliklerini dağıtması, TSK için büyük bir nimet olarak değerlendirilmelidir... Mesajı Paylaş

Ataman

Haz 19, 2019, 08:38 ÖS Last Edit: Haz 19, 2019, 08:44 ÖS by Ataman
Montrö Boğazlar Sözleşmesinin (1936) ek protokolü:
1.Türkiye,anılan sözleşmenin giriş kesiminde tanımlanan Boğazlar Bölgesini hemen yeniden askerselleştirebilecektir. (remilitariser)

https://resimyukle.org/i/6aAD Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter