ABD ve Türkiye'nin İnişli Çıkışlı İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 28, 2015, 08:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Kabardey

Tem 11, 2019, 09:42 ÖÖ Last Edit: Tem 11, 2019, 09:53 ÖÖ by Yönetim

HARZEMŞAH

Siyaset biliminde bir söz vardır:

"Kedini asla kapalı odada dövme, mutlaka kaçacak bir delik bırak. Zira kedi kaçamayacağına inanırsa olacakları kimse önceden kestiremez". (Bu vesile ile bana bu sözü söyleyen emekli büyük elçi sayın Kamran İnan'ı da rahmetle anıyorum. Tam bir İstanbul beyefendisi, harika bir diplomat ve engin bir birikim idi. Allah gani gani rahmet eylesin)

ABD, zafer sarhoşluğu ile Türkiye politikasını yanlış kurguladı, yanlış strateji geliştirdi. İsrail tandanslı NEOCON ekolünün telkinleri ile daha ilk günden tehdit, şantaj ve baskı politikaları ile Türkiye'yi korkutmayı amaçladı. Kediye kaçacak delik bırakmadı. Sonrası malum. ABD politika yapıcılarının Türkiye'nin diğer ülkeler gibi olmadığını anlaması çok geç oldu ve Türk-ABD ilişkileri ciddi hasar gördü, Türk Halkında ABD düşmanlığı tepe seviyesine ulaştı.

Ancak önümüzdeki günlerde reel politikanın ve Dünya sathındaki her noktada patlayan gerginlik ve çatışmaların, ABD Yönetiminde kartları yeniden dağıtmaya başlayacağı kuşkusuz.

Olayları izleyelim Tanrının Türkiye için yeniden çizmesini giymesini bekleyelim... Mesajı Paylaş

cursedc

Temelinde atılan hatalı adımları dışlamadan bugünlerde uyguladığımız dış politika ve hatta 1-2 sene içerisinde çekeceğimiz cefalar bize alan derinliği ve gelecek yıllarda daha bağımsız bir dış politika sağlayacaktır. İnancım hep bu yönde oldu. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Kamuran İnan Beyefediye bende Allah'tan Rahmet diliyorum. Keşke sizin gibi kendisini tanıma şerefine nail olabilseydim Sayın Harzemşah. Talihlisiniz... Mesajı Paylaş

DelKu

Tem 13, 2019, 08:29 ÖS Last Edit: Tem 13, 2019, 08:32 ÖS by DelKu
@HARZEMŞAH
ABD, zafer sarhoşluğu ile Türkiye politikasını yanlış kurguladı, yanlış strateji geliştirdi. İsrail tandanslı NEOCON ekolünün telkinleri ile daha ilk günden tehdit, şantaj ve baskı politikaları ile Türkiye'yi korkutmayı amaçladı. Kediye kaçacak delik bırakmadı. Sonrası malum. ABD politika yapıcılarının Türkiye'nin diğer ülkeler gibi olmadığını anlaması çok geç oldu ve Türk-ABD ilişkileri ciddi hasar gördü, Türk Halkında ABD düşmanlığı tepe seviyesine ulaştı.

Ancak önümüzdeki günlerde reel politikanın ve Dünya sathındaki her noktada patlayan gerginlik ve çatışmaların, ABD Yönetiminde kartları yeniden dağıtmaya başlayacağı kuşkusuz.

Ben demiştim diye bir konuşmaya başlamak iticidir ama aşağıdaki yazıyı aylar önce yazmıştım, gene de tepede birilerinin kendi bekası için S400ün gelmesini durduracağını düşünüyordum bunu da o zaman yazmıştım, hala da şüphem var
--------------------

@DELKU Şubat 18, 2019

Aslında Perinçek in hakkı var, kendileri ufacık azınlık gibi ancak fikirleri Türk derin devletinin ana arterlerinde tekrar uyandı diyelim. Uzun yıllar sonra ilk kez bir konsensus oluşmuş durumda sessiz sedasız , F35yi "verirse ekime vermezse .... kadar "şeklinde ,bu ne  özgüvendir şeklinde anlamaya çalışıp anlayamadığımız bu aslında.

Amerikanın hoyratlığı baskıcılığı müstemleke muamelesi herkesi bıktırdı, S-70 de F-16sı da batsın şeklinde dile getirilmemiş bir duygu hakim. Bir ambargo yaptılar donanmada neredeyse amerikan hakimiyeti tamamen almanlara geçiyordu, bin tane entrika ile, muhrip batırma , donanma üssüne karakuşi baskın, itleri aracılığı ile fuhuş casusluk komplolarıya ancak durumu geri kendilerine çevirdiler bir sonraki hatalarında zemin fena halde ayaklarınduuan kayabilir artık onlar için darbe yapacak tayfa da pek kalmadı , ülkenin bütün ağırlık sikletlerinin tepkisini çekmiş durumdalar kendilerini tutanlar da iyice güç kaybetti, üstelik kör kör parmağım gözüne niyetleri de iyice açığa dökülünce inandırıcılıklar ortadan kalkmış durumda .
Ayrıca F35 ultramodern über yetenek bir hava aracı olabilir ancak bu yeteneğini kime karşı kullanacağız  üstelik artık askeri geçit de yapmıyoruz (rusya ?, pkk? hava kuvveti kalmamış iran ? kime karşı gerekli oldu açık da ona karşı kullandıracak mı !?!).
Benim şahsi fikrim F-35 alımıyla bir başka amerikan prangasını daha başımız musallat edeceğiz, eminim bizler almaktan vazgeçsek 2 gün sonra amerikalılar bize o tombul aletlerini vermek için akla karayı seçeceklerlerdir. keşke ambargo koysa da artık yolumuza gitsek.

Amerikanın S400 istemezük ısrarını insanlar anlamıyor , nesi anlaşılmıyor ? Amerikanın kuvvetleri açısında 2 değil 20 batarya S400 olsa bile onlar açısından bir tehdit karşılığı yok , ama bir konu var ki dilediği gibi yıllarca ülkemizde at koşturmasına alışmışlar şimdi bu ülke yoldan çıkma emareleri gösteriyor. Amerikan dış politikası inanılmaz derecede israil'e angaje olmuş durumda, bu sebeptendir ki artık habire de patinaj çekiyor.
Sorunun kaynağı orada dolayısıyla çözüm de dolayısıyla orada

Not: bazı çok az cümleleri değiştirdim o konuda bir anlam içerirken burada okuyanlara birşey ifade etmeyecekti.

-------------------

Mesajı Paylaş

petibor

Bu olaylardan bir teselli yada kazanım çıkartmak çok anamsız. Ne battık ne batmadık kazandık denecek bir durum yok. Biz şaşkoloz şekilde savruluyoruz bize kızamıyorlar bile sadece izliyorlar bekliyorlar durulmamızı kendimize gelmemizi. Baş dönmesi yaşıyoruz biz herkeste bunun farkında. Amarika gününü görüd şu şunu anladı artık bu böyle falan filan bunların hepsi saçma bizim hiç bir konuda bir şeyleri yerine koymamız şu halde mükün değil sarhoşuz biz sarhoştan ne olurki ayılması beklenir anca kimi ne yapıpta yola getirecekmişiz. Biz kendimiz ne yaptığımızı biliyormuyuz acaba da başkaları anlayacak bizi kabullenecek. Benim gördüğüm tek iyilik bu sarhoşluğun şaşkolozluğun sonunun eskisinden ve şimdiden çok daha iyi bir Türkiye ye evrileceğidir. Bu şimdinin bir başarısıda değil hayat bize bu değişim için böyle bir şaşkoloz dönem zorladı başka yolu yoktu Cumhuriyet son evresini devreye soktu aslında mücadelesinin son kertesinde bunu bize taraflara yaşatıyor. Atatürkün çocuklarıyız hepimiz onu seven sevmeyen nefret eden hepimiz onun kum havuzunda tepişiyoruz bakıp gülüyor bize sonuçta dediği gibi olacak ülke. Başka ne olacak ki Nijerya nereye koşuyor ise elbet bizde oraya koşacağız herkes aynı yere koşuyor herkesin nefesi kadar tabi aşaması biz Beçika değiliz ama çokta ilerideyiz bunu sarhoşluk geçince anlayacağız. Bir rüzgardı geldi geçti olacak. Bu günleri hiç kritik etmeyin Amarika Rusya filan bunlar sarhoşun polisle muhabbeti anca hiç bir değeri yok dışardan bize bakanlar bunları hep görüyor Amarika bize düşman filan değil üzerimizi çizmez o bizim düştüğümüz hali biliyor ayılana kadar saberediyor bir kova su döker anca biz onu kötülük sanarsak o olur en fazla. Bizim Amarikaya kötü olacak halimiz yokki halimiz şaşkolozluk kızılacak bir ciddiyetimiz yokki bize kızsınlar yada sevsinler. Amarika kızıyoda Rusya çokmu seviyor onunda gözünde şaşkolozuz Mesajı Paylaş

BETONBEY

F-35'ler bir yana ABD şimdi de GKRY'ye uygulanan silah ambargosunu dün gece kaldırdı.

Üzerine Menendez tasarısı hayata geçirilmek üzere harekete geçiliyor.

https://ahvalnews-com.cdn.ampproject.org/c/s/ahvalnews.com/tr/guncel/menendez-tasarisi-dogu-akdenizde-yeni-bir-duzen-mi-kuracak?amp

Bu adamlar gerçekten aptal yahu, nasıl bir cevap geleceğini zannediyorlar anlamak imkansız, daha açıklanacak hafif yada ağır yaptırımlar var...

Bu gelişmelerden sonra Türkiye'de eksen kayıyor diyen adamı sopayla kovalarım ben... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Türkiye'ye Hangi Yaptırım Paketinin Uygulanacağı Kararlaştırıldı'

ABD basını, Başkan Donald Trump'ın ekibinin Türkiye'ye Rus S-400 hava savunma sistemini teslim almaya başlamasının ardından hangi yaptırım paketinin uygulacağını kararlaştırdığı ve yaptırımların önümüzdeki günlerde açıklanacağını yazdı. Yaptırımların yürürlüğe girmesi için Başkan Trump'ın da onay vermesi gerekiyor.

Bloomerg'e konuşan ve konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklar, Trump yönetiminin 2017 yılında ABD Kongresi tarafından kabul edilen CAATSA (Amerika'nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) uyarınca farklı derecelerde etkisi olacak şekilde tasarlanmış 3 yaptırım paketinden birinin seçildiğini belirtti. Söz konusu kaynaklar hangi yaptırım paketinin seçildiği konusunda ayrıntı vermedi.

"Açıklama için 15 Temmuz'un yıldönümü sonrası bekleniyor"

Bloomberg'e konuşan kaynaklardan biri yaptırımların bu hafta bitimine doğru açıklanmasının planlandığını söyledi. Haberde Trump yönetiminin, Erdoğan destekçilerinin iddia ettiği gibi darbe girişiminden ABD'nin sorumlu olduğuna ilişkin spekülasyonları körüklemekten kaçınmak amacıyla yaptırımları duyurmak için Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünün geçmesinin beklemek istediği belirtildi.

Habere göre Türkiye'ye yönelik yaptırım paketi Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı ile Ulusal Güvenlik Konseyi arasında konuyla ilgili yapılan istişareler sonrasında oluşturuldu. Adını vermek istemeyen kaynakların aktardığına göre yaptırım paketi Başkan Trump ve üst düzey danışmanlarının onayını bekliyor.

S-400 hava savunma sisteminin teslimatının başladığının onaylanmasının ardından CAATSA uyarınca Başkan Trump sertlik derecesi farklı 12 yaptırım kaleminden en az beşini seçmek zorunda.

Cuma günü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la telefon görüşmesi yapan ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper aynı gün yaptığı açıklamada Washington'un "Türkiye'nin hem S-400 hem de F-35'lere sahip olamayacağı" konusundaki duruşunun değişmediğini vurgulamış, Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ABD'den bir heyetin temaslarda bulunmak üzere bu hafta Türkiye'ye gideceği belirtilmişti.

S-400 teslimatı sürüyor

Türkiye'ye S-400 hava savunma sisteminin parçalarının teslimatı da devam ediyor. S-400 rampalarını taşıdığı belirtilen Rusya'ya ait iki kargo uçağı daha Türkiye'ye ulaştı.

Uçakların inişinden iki saat sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün yeni binasının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile önümüzdeki dönemde yüksek teknolojili silah sistemlerinin ortak üretimine başlamayı umduğunu söyledi.

Erdoğan: "Hedefimiz Rusya ile ortak üretim"

Erdoğan "S-400'lerimizi almaya başladık. Alamazlar dediler, aldık. Onları hiçbir yere yerleştiremez dediler. Almanız doğru değil dediler. Bugün itibariyle sekizinci uçak geldi" diye konuştu, "Nisan 2020'de son noktayı koyuyoruz. Hava savunma sistemleri açısından dünyadaki sayılı ülkelerden biri haline geliyoruz. Hedefimiz Rusya ile ortak üretim" ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada başkent Ankara yakınlarında bulunan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından adı Mürted Hava Üssü olarak değiştirilen üsse iki tane daha Rus kargo uçağının indiği belirtilmişti. Son 2 Rus uçağı S-400 teslimatının başladığı Cuma gününden bu yana üsse inen sekiz ve dokuzuncu uçak.

https://www.amerikaninsesi.com/a/turkiyeye-hangi-yaptirim-paketinin-uygulanacağı-kararlastirildi/5001344.html Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter