ABD ve Türkiye'nin İnişli Çıkışlı İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 28, 2015, 08:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

wookie

Sayın forum üyeleri,
sizlerden özür diliyorum. bu değişiklik önerisi sunulmuş ancak henüz oylanmamış görünüyor:

https://www.congress.gov/amendment/116th-congress/senate-amendment/2164/all-info?s=a&r=50

Bu değişiklik taslağını okuduğumda yaşadığım şaşkınlık veya dikkatsizlik/özensizlik diyebilirsiniz ama ben tasarıya dahil edildiğini düşünmüştüm. Sn. Hüseyin Günay'ın bu değişiklik önerisinin reddedildiğini nereden gördüğünü ise bilemiyorum. İleride oylanıp kabul edilir mi, edilse de ABD tarafı ileride böyle bir teklifle bize gelir mi artık bekleyip göreceğiz. Mesajı Paylaş

sadalone

Şimdi de ecnebiler haber yaptı...@wookie ortalığı karıştırdın.US could buy Turkey's Russia-made S-400 under Senate proposal


The U.S. would be able to buy Turkey's Russian-made S-400 air defense system under legislation proposed in the Senate last week. It's one powerful lawmakers's apparent attempt to alleviate the impasse between Washington and Ankara over the F-35 joint strike fighter.

Senate Majority Whip John Thune, R-S.D., has proposed an amendment to the 2021 National Defense Authorization Act that would allow the purchase out of the U.S. Army missile procurement account. It comes a year after the U.S. has expelled its NATO ally from the multinational F-35 program because it received the S-400 in a $2.5 billion deal.

However, Senate Foreign Relations Committee Chairman Jim Risch, R-Idaho, has introduced an amendment that would take a tougher stance, mandating the Trump administration implement CAATSA sanctions within 30 days of passage of the NDAA. Risch has been critical of Turkish President Recep Tayyip Erdogan and accused him of bad faith in dealings with the U.S. over the S-400.

Under the Countering America's Adversaries Through Sanctions Act, or CAATSA, passed in 2017, any nation procuring a major defense article form Russia should face major sanctions.

President Donald Trump has held off imposing sanctions against Turkey for its purchase, but it remains a sticking point in the relationship. Erdogan has refused to give up the system, despite warnings from Washington that the S-400 could compromise the stealthy F-35.

Thune and Risch are both influential senators but there's no guarantee either their amendments would receive consideration to be included in the massive NDAA―or, if passed into the Senate bill, that they would survive negotiations with the House.

Senate leaders typically hash out agreements on non-controversial amendments, but the amendment process often falls apart before many of the hundreds of proposed amendments receive floor time.

https://www.defensenews.com/congress/2020/06/29/us-could-buy-turkeys-russia-made-s-400-under-senate-proposal/ Mesajı Paylaş

wookie

Sn sadalone,
aslında defensenews gayet doğru bir şekilde aktarmış haberi:

"Thune and Risch are both influential senators but there's no guarantee either their amendments would receive consideration to be included in the massive NDAA―or, if passed into the Senate bill, that they would survive negotiations with the House."
Mesajı Paylaş

ülgen

Kongre sayfasında yine bizimle ilgili iki senatör bir öneride bulunmuş bunlarda yaptırımlar uygulansın mı istiyor.

SA 2008. Mr. RISCH (for himself and Mr. Menendez) submitted an 
amendment intended to be proposed by him to the bill S. 4049, to
authorize appropriations for fiscal year 2021 for military activities
of the Department of Defense, for military construction, and for
defense activities of the Department of Energy, to prescribe military
personnel strengths for such fiscal year, and for other purposes; which
was ordered to lie on the table; as follows:

       At the end of section 172, add the following:

       (b) Imposition of CAATSA Section 231 Sanctions Against
     Turkey.--
       (1) Treatment of purchase of s-400 air and missile defense
     system as sanctionable transaction.--For the purposes of
     section 231 of the Countering America's Adversaries Through
     Sanctions Act (22 U.S.C. 9525), Turkey's acquisition of the
     S-400 air defense system from the Russian Federation
     beginning July 12, 2019, shall be considered to be a
     significant transaction described in that section.
       (2) Imposition of sanctions.--Not later than 30 days after
     the date of the enactment of this Act, the President shall,
     in accordance with section 231 of the Countering America's
     Adversaries Through Sanctions Act (22 U.S.C. 9525), impose 5
     or more of the sanctions described in section 235 of that Act
     (22 U.S.C. 9529) with respect to each person that knowingly
     engaged in the acquisition of the S-400 air defense system
     from the Russian Federation referred to in paragraph (1).
Mesajı Paylaş

HDS

@wookie, üzülecek bir şey yok Hocam. O metinin transkripsiyonu teknik bir mevzu, bence iletide yanlış bir şey yoktu.

Onanıp onanmadığını galiba halen bilmiyoruz. Aynı oturumda Menendez'in de "S-400 transferi significant transaction'dur CAATSA başlasın" "language"i de var.

Amerikan Kongre koridorları karanlık ve çetrefilli.


İlginç olan şey bu tip önerilerin telaffuz ediliyor olması zaten. Yoksa satacak değiliz S-400'leri. :) Mesajı Paylaş

wookie

#1070
Haz 29, 2020, 07:37 ÖS Last Edit: Haz 29, 2020, 07:39 ÖS by wookie
Sn. Ülgen
Risch ve menendez'in değişiklik tasarısı; S-400'ün satın alınmasının (teslimat veya aktifleştirme değil) CAATSA'nın tetiklenmesi için yeterli bir eylem olarak yorumlanması ve akabinde ve yasa yürürlüğe girdikten sonra en geç 30 gün içinde CAATSA'nın ilgili kişi ve kurumlara uygulanmasını buyurmakta. Yani CAATSA konusunda başkanı 12 adet yaptırımdan 5 tanesini seçip uygulamak konusunda mecbur kılıyor. Tabi bu da henüz görüşülüp onaylanmadı ama bu senato/temsilciler meclisindeki Türkiye karşıtlığını düşününce aksi pek mümkün görünmüyor.

Sn. HDS
teşekkür ederim :) Mesajı Paylaş

assslan

@Muhendus
"İletileri okudukça çok şaşırıyorum, S400 lere "mühür, nişan" denmesi, füzeleri ABD ye vermenin "alçakça ve teknolojisini vermenin namussuzca" ifade edilmesi falan gerçekten çok ilginç.

Satıcı ülkenin büyükelçisi "biz malı sattık, parayı aldık. İster patates taşıyın, ister açın kullanın" dediyse, işi o derece ticari boyuta indirgediyse, bunu "namus meselesi" gibi düşünmek biraz absürd olur."


Kusura bakmayın ama sizin yazınız epey bir ABSÜRD olmuş. İtibar diye bir kelime duydunuz mu hiç? Bir ülkenin size sattığı yüksek teknoloji bir ürünü gidip hasmına satmanın bizi ne duruma düşüreceğini hiç düşündünüz mü? Yarın birgün ABD "Ulan bu Türkler işine gelirse F-35 i, SM 2 yi, THAAD' ı veya ihtiyacımız olacak başka birşeyi Ruslara verir" diye düşünmez mi?

Konuyu çarptırma şekliniz de çok basit. Rus Büyükelçi ürünün aktif edilip edilmemesi sorusuna ilişkin o dediklerinizi söyledi. Ama gidip de bunu hasmıma satabilirsiniz demedi.

İşin özü: Biz onurlu bir milletiz. Böyle birşey asla olmaz. Bize zor zamanda silah satan bir ülkeye " Faydalı veya faydasız" bunu yapmayız. Ha Fransa bunun yapar. Yakışır. Ama bize olmaz... Mesajı Paylaş

muhendus

@assslan; bundan 148 yıl önce dönemin başkenti olan İstanbulun Ruslarca Yeşilköye kadar işgal edildiğini unutmayalım. Ellerinde imkan olduğunda bunu tekrar denememek için hiç bir sebepleri yok, ki SSCB döneminde de hadsiz talepleri olduğu ve devamında Nato üyelimize giden sürecin başladığı malum.

Biz tarihi unutsak bile onlar unutmuyor çünkü ve en ufak bir gerginlikte dahi tarihsel olgularla farklı mesajlar vermeyi ihmal etmiyorlar.

Rus bizim dostumuz değil ve hiç bir zaman olmayacak. Sadece geçinmeyi bilmemiz gereken bir komşu. Müttefikimiz değil ve olmayacak.

Türkiye sizin öne sürdüğünüz argümandaki gibi kendi yurt savunması için kritik hiç bir ürünü hasımlarına sunmadı. Çünkü kendi yurt savunması için kullanıyor, F-16 ile ortak uçuş bile yaptırmadı ki siz F-35, SM-2, THAAD diyorsunuz.

Bizim zor zamanımızda bizden faydalanmaya çalışan bir devletten bahsediyoruz, en alakasız bir toplantıda bile çıkıp "hani söz vermiştin Rusyadan et ithal edecektiniz, o etleri alın da ondan sonra yemeğe gidelim" diyen bir liderin olduğu ülke. Onurlu onursuz konusu sizin kuruntunuz bence.

Bizim içinde bulunduğumuz taraf ve cephe -her ne kadar anlaşmazlıklarımız, sorunlarımız bulunsa da- belli. Biz Nato içinde olduğumuz sürece Rusya için daha önemliyiz. Çok yakın zamanda bölge ülkelerinin Natoya yakınlaşmaya çalışması ve devamında yaşadıkları ortada. Mesajı Paylaş

assslan

O kadar alakasız şeyler yazdınız ki... Ben Ruslar bizim dostumuz mu dedim? Mesele Rus veya başka bir ülke değil ki... Ben burada bizim yapacağımız eylemin bize yakışıp yakışmayacağını konuşuyorum.

Hayır o kadar alakasız şey yazmışsınız ama bari mantıklı olsa....Rusla savaşmışız da şöyle olmuş da... Allah aşkına çevremizde bizim savaşmadığımız ülke var mı ki?

Yani bir de Avrupa ülkelerinin bize karşı tarihi ve güncel tutumunu göz ardı etmeniz de çok ilginç. Adamların bize karşı nefretleri kesinlikle Ruslara olandan çok daha fazla. Zaten Rusları tehdit olarak gördükleri için yani Rusya güçlü olduğu için bu düşmanlık. Yoksa birbirlerine çok da uzak değiller.

Neyse... Mesajı Paylaş

muhendus

Farklı pencerelerden bakıp aynı manzarayı görebilmemiz mümkün değil.

Özetle S400 lerin satılmasını "ahlaksızlık ve namussuzluk" olarak görmüyorum. Esas olan Türkiyenin çıkarlarıdır, kişilerin değil. Mesajı Paylaş

putty

#1075
Haz 29, 2020, 09:39 ÖS Last Edit: Haz 29, 2020, 09:42 ÖS by putty
S400 ü satma diye bir seçenek yok ki ne ahlağı. Şehrin meydanındaki heykeli satabiliyor musun ahlağını doğrusunu yanlışını tartışmaya sıra gelsin
O dediğin şeyler devrim olunca kominizmden faşizme filan geçince olabilecek şeyler Doğu Almaya nın filan yıkılması lazımki eldekileri satasın Mesajı Paylaş

DelKu

Taslak reddedildi zaten, soğuyabiliriz tekrar.
Benim fikrim alıp bu zıkkımı gresleyip yağlı brandayla kaplayıp tuz gölü havzasında bir mağaraya depolayalım. Şu an radarına ihtiyacımız mı var yok, Ankara'ya hava akını tehlikesi mi var o da yok, üzgünüm yutkunup hazmedelim o giden parayı zaten bu yönetim tarzıyla neleri hazmetmek zorunda kalmıyoruz ki ?
Bunu yaparken de gidip gene amerikalının kucağına düşmeyelim güdükleştirilmiş sistemlerine dünyanın parasını tekrar bayılmayalım, zaten verecek para da kalmadı merkez bankasının kasasında , yavaştan yavaştan devam edelim kendi hava savunma sistemlerimizin tasarımına ve üretimine. Bir israil olmasak bile hiç değilse onların yarısı kadarını başarsın bu ülke.
Elalemin mercedesinde sığıntı olmaktansa kendi şahinime binmek isterim, hiç değilse nerede duracağını nereye gidebileceğini tam bilirsin.
F-35 de henüz gelmesin daha iyi zaten , mertlik bizde kalmış olur adam kalleşlik yapıp satmadı deriz onu ödeyecek paramız kaldı mı? Bakınız gene mb kasası , ps5 e %50 gümrük vergisi getirmek zorunda kaldığımız ortamda ne F-35i Mesajı Paylaş

şirpençe

Abd Sscb mücadelesinde bize biçilen bir rol vardı. Biz karşı cenahın baş aktörü ile sınırdaş bir pozisyondaydık.
Şuan öyle bir durum yok.

Abd Çin mücadelesinde de bize bir rol bicilmistir muhakkak, bu rolün mahiyeti, nasıl uygulanacağı  büyük ihtimalle abd seçimleri sonrasına kalacak. Yeni gelen başkan a göre uygulamada değişiklikler olabilir.

Iran görünürde kendisini Çin in şefkatli Kollarına bıraktı. Bu saatten sonra daha agresif bile hareket edebilir bize karşı.

Geçen günlerde graham in dedikleri ve yeni yaşanan s400 mevzusu abd nin bize vereceği tavizlere kulp bulma girişimleri olarak okunabilir. Hem bize, hem rusya ya yoklama da çekiyor bu vesile ile.
Ama ilerde buna benzer öneriler, seçenekler gelebilir hazırlıklı olmakta fayda var.

Israil ile ılişkiler 15 önceki seyrinde olsa idi ve 15 temmuz yaşanmasaydı çok daha Fark li şeyler konuşuyor olurduk.

Abd Çin mücadelesinde Devlet bir karar verecek. Vermiş de olabilir, olmaya da bilir.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter