Türkiye-Yunanistan İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 29, 2017, 01:12 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

Yunanistan Savunma Bakanının tahrik edici konuşmaları, Yunan Başbakanının söz vermesine rağmen 15 Temmuz sonrası iltica eden 8 askeri iade etmeme kararı sonrası Türkiye'den ilk hamle geldi...

Bugün öğle saatlerinde Genel Kurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları Kardak Kayalıklarına bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakalım Yunanistan'ın tepkisi ne olacak ve Türk yetkililerinin dile getirdiği gibi "Geri Kabul Anlaşması" konusunda herhangi bir gelişme yaşanacak mı? Mesajı Paylaş

ocay

Trakya'ya Altay tanklarını ve FNSS'in STA'larını koymak lazım bir an önce. Mesajı Paylaş

southwater

Tepki: too little too late.
Fait accompli olmuş bitmiş,  adalar yine gitmiş.
Türkler yine savaşta kazanıp,  masada kaybetti.
Bu ziyaretin amacı bazı alanları problematize etmek
De
8 hain kararını beklemek neden? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu arada; Genel Kurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının bindiği Lürssen sınıfı hucumbota eşlik eden 2 adet SAT Acil Müdahale Botunu Yunan SGK botu sanan ve "Genel Kurmay Başkanının Kardak ziyareti Yunan botlarının müdahalesi sonucunda yarıda kaldı, Genel Kurmay Başkanı geri döndü" diye haber yapan Türk Basınını da anmamak olmaz... Mesajı Paylaş

Baltica

@TA, Keske, Yunanistan yerine, baska bir ulkeyi ornek verseydin ! Belki tezlerine daha fazla destek olurdu. Yunanistan, tam da senin tezlerinin tersine, butun Avrupa'da, en cok siyasi talimat ile hareket eden bir yargiya sahiptir.

Nitekim, eger, herhangi bir siyasi talimat olmasaydi, Yunan Mahkemesi kuvvetle muhtemeldir ki, iade karari verecekti. Basta Yunan Hukumeti'nin de tavri o yondeydi. Ancak, sonra araya, Yunanistan'in "kiramayacagi bir ulke" makamlari girince, karar, boyle cikti. Boyle cikacagini, cikmak zorunda oldugunu da, Yunanlilar bize daha evvel bildirdiler zaten.  Mesajı Paylaş

korat

sayın avangers bir noktayı göz ardı ediyorsunuz fiili olarak katılım noktasında gündemde olan almanya ya iltica talebinde bulunan 40 kadar subayın iddia ettikleri kendilerinin darbeye katılmadıkları geri dönerlerse Türkiye de işkence görecekleri fakat bu 8 vatan hainin de ise fiili olarak işlenmiş bir suç var darbe girişimi hangi evrensel hukuk kuralı suçluları başka ülkede özgür bir şekilde yaşamayı onaylar merak ediyorum. Ben yunanistan'ın kararının hukukiden ziyade siyasi olduğunu düşünüyorum. Sonucun açıklanmasında uzatmalara gidilmesinde de farklı nedenler olduğunu düşünüyorum ve bunu gösteren ipuçları da var.

Almanya ya sığınma talebinde bulunanlar hakkında da söyleyecek şeyler var nato'da görevli 200 kadar subayın  geri dönmediği bir kısım subayların da ismini temize çıkarmak için geri döndüğü basına da yansıdı aslında bu ayrım bile kimin suçlu kimin suçlu olmadığı yönünde basit bir ayrım oluşturuyor. Bunları düşünürken aklıma geldi bir zamanlar ergenokon iddiaları ile insanlar içeri tıkılırken yurt dışında görevde olup da göz altına alınacaklarını tutuklanacaklarını bile bile ülkeye geri dönenler aklıma geliyor.  Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

sadalone

Ben gerçekten de niçin şaşırıyorsunuzu anlamıyorum Yunanistan hep buydu teröristleri Türkiye'ye karşı barındırıyor hatta destekliyordu.

Eğer adalar sadece darbeciler iade edilmediğınde aklımıza geliyorsa yazıklar olsun... Mesajı Paylaş

southwater

Kıbrıs is going bye bye.
Bu saatten sonra,
SAVAŞIRIZ.
Yine mi darboğaz yahu? Mesajı Paylaş

bnb

Turkiye musade etmeden Kuzey Kıbrıs gitmez.

KKTC ekonomisi ne durumda?
Halkin cogunlugu ne dusunuyor?

Bunlar da onemli lakin yine de son karari Turkiye verir.
Mesajı Paylaş

Atılgan

Yunanlılardan Kardak'ta Karşı Hamle

Kardak Kayalıkları'na Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'ndan gelen bir savaş gemisi ile Kilimli (Kalimnos) Adası'ndan gelen iki sahil güvenlik botu bölgede tekrar hareketlilik yaşanmasına neden oldu.

Bunun üzerine bölgedeki iki Türk sahil güvenlik botuna Yunan botlarının gelmesinden 15 dakika kadar sonra 'P 1208' bordo numaralı 'Kaş' adlı karakol botu ile Yalıkavak ve Turgutreis limanlarında konuşlu bulunan sahil güvenlik botları da desteğe geldi.

Bölgedeki Türk sahil güvenlik botu sayısı 5'e yükseldi. Yunan sahil güvenlik botlarından birinin güneydeki Kardak Kayalığı'na yaklaşıp, Türk karasularına girmesi üzerine bölgede gerginlik arttı.

Türk botlarından ikisi Yunan botunu Türk karasularından çıkartıp, Kardak Kayalıkları'ndan uzaklaştırdı.

Yunan botlarının kendi sularına çekilmesi ile gerginlik sona erdi. Mesajı Paylaş

The Thing

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kamenos, yanında Yunan Hava kuvvetleri Komutanı Hristos Hristodulu ile birlikte sabah 08H20 de Kardak adası üzerinden helikopterle uçarak, 21 yıl önce hayatını kaybeden üç Yunan subay için denize çelenk atmış.
Mesajı Paylaş

augustineKriz büyüyecek gibi duruyor. Mesajı Paylaş

zodack

@HARZEMŞAH Hocam bizim şu Sahil Güvenlik'e ve DzKK'ye bağlı büyük küçük su üstü platformlarına takılması planlanan X güdümlü mühimmat projesi ne durumda?

Şu an operasyonal durumda olsaydı Yunan'a karşı ciddi bir avantajımız olurdu Hocam. Mesajı Paylaş

nokta

Yunanistan'da gözaltına alınan M/V Makbule Ana'nın Başmühendisi serbest bırakıldı

Yunanistan'da Elefsis Limanı'nın fotoğraflarını çektiği için casusluk suçlamasıyla gözaltına alınan M/V Makbule Ana adlı Tük bayraklı kargo gemisinin baş mühendisi emekli astsubay Cengiz Uygur serbest bırakıldı.

İzmit'ten aldığı 3 bin 600 ton rulo sacı, Atina'nın kuzeyindeki Elefsis Limanı'na götüren Boğaziçi Denizcilik'e ait Türk bayraklı M/V Makbule Ana adlı geminin baş mühendisi Cengiz Uygur, iddialara göre limanın fotoğrafını çekti. Baş mühendisin görüntü almasına büyük tepki gösteren Yunan klavuz kaptan, daha sonra fotoğrafların silinmesini istedi.

Bunun üzerine Cengiz Uygur fotoğrafları kılavuz kaptanla sildi. Ancak Yunan kaptan daha sonra durumu polise bildirdi. Cengiz Uygur'un üzerinden Deniz Kuvvetleri Komutanlığından emekli olduğuna dair astsubay kimliği çıkınca, emekli astsubayın gemiye Türk ajanı olarak bindiği ve limanı görüntülediği iddialarıyla gözaltına alındı.

Casusluk iddialarıyla gözaltına alınan baş mühendis Cengiz Uygur, işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı. Yunanistan'da bulunan Cengiz Uygur'un kısa süre içerisinde Türkiye'ye geleceği; ancak konuyla ilgili 9 Şubat'ta mahkemenin devam edeceği öğrenildi.

http://www.denizhaber.com.tr/yunanistanda-gozaltina-alinan-mv-makbule-ananin-basmuhendisi-serbest-birakildi-haber-72471.htm Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@zodack

Az kaldı üstadım... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter