NATO

Başlatan Sihirbaz, Oca 27, 2017, 09:17 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Baltica

Putty, hic girmemen, hic bulasmaman gereken bir konuya girdin, yol yakinken konuyu degistir kardesim  :)  Ankara'da  Hulusi Pasa icin boyle degisik degisik sorular soranlara hic iyi gozle bakmiyorlar haberin olsun  ;) Mesajı Paylaş

putty

Tırstım sildim valla. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rasmussen: Türkiye ABD ile ilişkilerinin kötüleşmesinden endişe duymalı

NATO'nun eski Genel Sekreteri Rasmussen, Erdoğan'ın Batılı müttefikleri hedef alan söylemlerinin ilişkilere zarar verdiğini söyledi ve "Türkiye, ABD ile ilişkilerinin kötüleşmesinden endişe duymalı" diye konuştu.

NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen,  ABD'nin önemli bir ağırlığa sahip olduğu NATO'nun Türkiye'ye alternatifsiz bir güvenlik garantisi sağladığına dikkat çekerken, "Türkiye, ABD ile ilişkilerin kötüleşmesinden ötürü endişe duymalı" dedi.
Körber Vakfı tarafından düzenlenen Berlin Dış Politika Forumu'na katılan NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rassmussen DW Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmişte kendisinin NATO genel sekreteri olmasına muhalefet ederek engellemeye çalıştığını hatırlatan Rasmussen, "Buna rağmen Sayın Erdoğan ile iyi bir diyalog zemini oluşturabildik, iyi anlaşabildik. Ancak şunu da söylemek zorundayım. Sayın Erdoğan'ın şu andaki söylemleri, Batılı müttefiklerine yönelik sert retoriği gerçekten de ilişkilere zarar veriyor " diye konuştu.

Erdoğan'a sitem

Rasmussen, iç siyasi gelişmeleri endişeyle izledikleri Türkiye'de demokratik hukuk devleti ilkelerine dönülmesine büyük önem atfettiklerini söylerken gazetecilerin tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.
Türkiye'deki gelişmeleri eleştiren Batılı müttefiklerin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sert söylemlerle hedef alınmasını doğru bulmadığını, Batı'yı Türkiye'ye düşman gibi gösteren söylemlerin doğruyu yansıtmadığını kaydeden Rasmussen, "Bizi Türkiye'nin düşmanı olarak değerlendirilmek bir hata" dedi.

"NATO'nun alternatifi yok"

Rasmussen, "Gayet tabii ki tüm NATO müttefikleri Türkiye'deki siyasi gelişmelerden duyulan endişeleri dile getirdi,  bu endişeler dile getirilmeli" diye konuştu.
Türkiye ile Batılı müttefikleri arasında tırmanan gerilim ve Türkiye'nin NATO'dan ayrılması yönündeki tartışmalara değinen Rasmussen, "Türkiye için NATO dışında alternatif yok. Başka hiç kimse NATO kadar etkin bir şekilde Türkiye'nin güvenliği için garanti oluşturamaz" dedi.


ABD ile gerilim uyarısı

NATO'nun Türkiye'nin güvenliği için oluşturduğu garantinin temelinde ABD'nin çok büyük bir ağırlığı olduğunu anımsatan Anders Fogh Rasmussen, "Türkiye ABD ile ilişkilerinin kötüleşmesinden endişe duymalı" görüşünü de sözlerine ekledi.
Rasmussen, Türkiye'nin Rusya ile diyalogunu anlayışla karşıladıklarını söylemekle birlikte Rus S400 füze savunma sisteminin Türkiye tarafından satın alınmasını doğru bulmadığını, bunun Türkiye ile NATO müttefikleri arasındaki gerilimi tırmandıran bir konu olarak öne çıktığına dikkat çekti.

"Bölünmeyi önlemek zorundayız"

"ABD ile Türkiye'nin Suriye'de, YPG ve Kürtler konusunda derin görüş ayrılıkları var. Farklılaşan çıkarlar müttefikleri yol ayrımına mı sürüklüyor?" sorusunda Rasmussen şu yanıtı verdi:
"Yol ayrımına sürükleme potansiyeli var. Şimdi Rusya, İran ve Türkiye'nin Ortadoğu'da, başta Suriye ve Kürtler konusunu ele almak üzere, bir araya geldiğine tanıklık ediyoruz. Ortadoğu ziyaretinden yeni döndüm ve bu güç dengesi kayması olarak ifade edilebilecek gelişmelerden ötürü bölgede, özellikle Körfez ülkelerinde büyük bir endişe duyulduğunu ifade etmek zorundayım. Bu sürecin istikrarsızlığa yol açma potansiyeli olduğu gibi NATO içinde de bölünmeye yol açma ihtimali var. Bunu önlemek zorundayız."

NATO'da Türkiye ile müttefikleri arasında gerilimin düşürülmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Rasmussen, Türkiye'nin atmasını bekledikleri adımları, "Türk Hükümeti demokratik standartlara uymalı, gazeteciler Türk Hükümeti hakkında eleştirel haberler yazmakta özgür olmalı" sözleriyle aktardı.

http://www.dw.com/tr/rasmussen-t%C3%BCrkiye-abd-ile-ili%C5%9Fkilerinin-k%C3%B6t%C3%BCle%C5%9Fmesinden-endi%C5%9Fe-duymal%C4%B1/a-41664536 Mesajı Paylaş

HDS

Ya yanlış anlaşılmak istemiyorum, bu "tırpan" günlerini de hiç iyi yad etmeyeceğim; Ama AB ve her "vasat" AB'li Türkiye'de gazeteciler için daha fazla özgürlük dilerken, lütfen kendi hükümetlerinin de Türkiye'de gazetecileri neredeyse saha ajanı dangalaklığından kullanmamalarını telkin etmeleri yerinde olur diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Trilogy

'Alman Tornado uçakları NATO görevi için elverişsiz'

Alman Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan Tornado uçaklarının NATO misyonlarına katılmak için elverişsiz olduğu ileri sürüldü.

Spiegel dergisinin, Almanya Savunma Bakanlığının hazırladığı gizli rapora dayandırdığı haberine göre, Almanya'nın sahip olduğu 93 Tornado uçağının ivedilikle kapsamlı bir şekilde modernize edilmesi gerekiyor.
'DOST DÜŞMAN TANIMA SİSTEMLERİNE SAHİP DEĞİL'

Raporda, uçaklardaki sistemin eskidiğine işaret edilerek, bu araçların şifreli iletişim ve NATO tarafından talep edilen dost-düşman tanıma sistemlerine sahip bulunmadığı belirtildi.

İddiaya göre dost-düşman tanıma sisteminin, Alman Tornado uçaklarına 2019 yılına kadar monte edilmesi de mümkün değil.

'NATO GÖREVLERİNE KATILMAYACAK'

Haberde ayrıca, Tornado uçaklarının silah sisteminin, herhangi bir NATO görevine katılmayacağı ifade edilerek, bunların modernizasyonunun şimdiden tahmin edilemeyen ek maliyet getireceği aktarıldı.
Habere göre bu eksiklere rağmen ocak ayından bu yana 10 Alman Tornado uçağı NATO Mukabele Gücü (NATO Response Force) kapsamında yer alıyor.

Bir süre önce de Alman ordusundaki Leopard-2 tanklarının yarısından fazlasının çalışmaz halde olduğu yönünde haberler çıkmış ve ordudaki 244 tanktan sadece 95'nin çalıştığı ileri sürülmüştü.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201803311032862356-alman-tornado-ucaklari-nato-gorevi-icin-elverissiz/ Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Trilogy

Her ne olursa olsun hava araçları savunma sanayilri hakkında pek bilgim olmasada avrupada yaşanacak bir krizde çok kısa sürede 1 milyon kişilik bir orduyu müthiş bir kara ve deniz kuvvetleriyle donatacak ekonomik birikime ve sanayi altyapısına sahipler. Mesajı Paylaş

Karabasan

Dediğin kağıt üstünde doğru olsa bile o askerlerin eğitilmesi profesyonel bir ordu olayı bambaşka bir olay
Ordunu donatmak tek başına seni kudret sahibi yapmaz aynı zamanda o ordunun tecrübe sahibi olması da gerekir.
Ki Almanlar bu konuda rezil durumdalar Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

NATO, Katar'ı reddetti

NATO, Katar'ın savunma ittifakına katılımına ilişkin talebini, "üyelik ABD ve Avrupa'ya açıktır" diyerek reddetti.  NATO bu açıklamayı, Katar Savunma Bakanının açıklaması üzerine yaptı. Bakan, ülkesinin NATO'ya katılmak istediğini açıklamıştı.

NATO'nun kuruluşunu  düzenleyen Vaşington anlaşmasının 10ncu maddesi; "Taraflar, oy birliği sağlayarak, herhangi bir Avrupa Devletini, ittifakın gelişmesini ve Kuzey Atlantik bölgesinin güvenliğini sağlamak üzere üyeliğe davet edebilir.

http://www.c4defence.com/Gundem/nato-katari-reddetti/6467/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

NATO, havadaki üstünlüğü kaybettiği kabul etti

NATO'nun hava kuvvetlerinin gelişimiyle ilgili yeni stratejisinde, ittifakın yakın gelecekte havadaki üstünlüğü kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

NATO'dan yapılan açıklamada, "Onlarca yıldır devam eden tartışılmasız hava üstünlüğümüzün sona erebileceğini kabul ediyoruz" dendi.
Yeni stratejide, müttefiklerin hava kuvvetlerinin hareket ettiği mevcut ve gelecekteki koşullar anlatılıyor.

NATO uzmanlarına göre gelecekteki sorunlar ve tehditler ulusötesi hale gelecek ve muhtemelen Avrupa-Atlantik bölgesindeki barış, güvenlik ve istikrar için uzun vadeli sonuçlar doğuracak. Belgede, ittifakın her türlü düşmana karşı operasyon gerçekleştirme imkanına sahip olması gerektiği ifade edildi.

'STRATEJİ, NATO ÜLKELERİNİN DÜNYANIN HER YERİNDE SAVAŞMA İMKANINA SAHİP OLMASI GEREKTİĞİNİ ÖNGÖRÜYOR'

Temel tehditler arasında modern hava savunma sistemleri ve uzay araçları gösterildi. Deniz ve siber olmak üzere özel birliklerin hava kuvvetleriyle yakın işbirliği içinde olması gerektiğini kaydedildi.
Strateji, NATO ülkelerine ait hava kuvvetlerinin çok iyi korumalı hava sahaları dahil dünyanın her yerinde ve her koşulda savaşma imkanına sahip olması gerektiğini öngörüyor.

Daha önce NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 11-12 Temmuz Brüksel'de yapılacak zirvede, üye ülkelerin gereken çözümlerin kabul edilmesi yönünde birlik sergileyeceği umudunu dile getirmişti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201806271034032040-nato-havadaki-ustunlugu-kaybettigini-kabul-etti/ Mesajı Paylaş

minigitav

Makedonya ve Gürcistan natoya giriyormuş Mesajı Paylaş

HDS

Makedonya'yı anlarız da Gürcistan biraz bekleyecek gibi. O o kadar kolay değil henüz. Trump da zaten öyle balıklama dalmadı. Açık açık da söyledi. Mesajı Paylaş

dum

Gurcistan ve nato ülkeleri rusya'ya havuç olarak  Osetya'nın bağımsızliğı'nı tanısınlar ; Azerbaycan'ın da eş zamanlı alinmasını şart koşalım ; bu vesile ile karabağ sorunu çözülmeden alamazlar..

*alamamış olurlar,
*rusya memnun olur,
*karabağ'ın çözülmesine katalizör olur,
*abd gürcistan'ı istiyorsa karabağ sorununu çozmesi ve azerbaycan'ı da alması gerektiğini bilir.
*rusya biraz tedirgin olur.
*netice sıfır..

Tek taraflı olarak diretip de sadece gurcistanı almaya çalışırsa da cevap ukrayna'dan ,suriye'den, osetya'dan, ermenistan ve karabağdan gelir.

Sikıntılı..  ama arada azerbaycan'ın ve karabağ'ın adını geçirmiş oluruz. Mesajı Paylaş

HDS

Abi Azerbaycan ve NATO aynı cümlede geçerse Rusya kazanı kaldırır.

Rusya da bir yol ayrımında Güney Kafkasya'da. Ciddi ciddi Rusya'da "Ermenistan'dan bir bok olmaz, bize lazım olan Azerbaycan'ın bizim tarata kalması" lafları açıktan konuşuluyor. Ermenistan da zaten kendini Atlantik bloğuna yamamaya çoktan razı. Amerika ve merkez Avrupa'da ciddi lobileri var. Rusya'da çok ciddi "güçleri" var. Bir de bizde bilinmez fazla İran'da aslında çok etkinler.

Yani, çük kadar Ermenistan Kafkasya'daki yeni "menteşe" olmaya hevesli.


Bu şartlarda Azerbaycan'ın NATO'ya dahli Ermenistan'ın Rusya'ya ilhakı demek olur. :)
Ama asıl İran üzerine alınır. Mesajı Paylaş

dum

Zaten maksadım meksika açmazı yaratmaktı.. ;)


Büyükler fazla karışmasın buralara.... Mesajı Paylaş

farabi

#44
Tem 12, 2018, 06:22 ÖS Last Edit: Tem 12, 2018, 07:07 ÖS by farabi
3 milyonluk devlet , Abazya , Osetya , Gürcistan'ı hiç araya Nato'yu sokmadan Rusya ve Türkiye kendi arasında paylaşabilirdi aslında ama mevcut siyasi anlayış ile zor. Rusya'nın Gürcistan üzerindeki disentegrasyon politikası , aslında bizim kolayca uyum sağlayabileceğimiz bir yaklaşım. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter