NATO

Başlatan Sihirbaz, Oca 27, 2017, 09:17 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Haber Almanya'nın resmi haber kuruluşu Deutsche Welle'den:


Dünden bugüne NATO'daki anlaşmazlıklar

NATO müttefiki olan Almanya ve Türkiye arasında tırmanan gerginlik, İttifak içinde zaman zaman ortaya çıkan anlaşmazlıkların son örneği. Zira NATO üyeleri arasında geçmişte de krizler yaşandı. İşte birkaç örnek:

Rusya'ya karşı nasıl tavır alınmalı?

1999'dan itibaren Polonya, Çekya ve Macaristan ile başlayan ve sonraki yıllarda Demir Perde üyesi başka ülkelerle de devam eden NATO'nun doğuya doğru genişleme hamlesi, Rusya tarafından "tehdit" olarak algılandı. Özellikle de 2004 yılında Estonya, Letonya ve Litvanya gibi eski Sovyetler Birliği mensubu ülkelerin NATO üyesi olmasıyla gerginlik iyice tırmandı. Tanisyonu düşürmek amacıyla Moskova'ya daha ılımlı yaklaşılmasını savunan eski üyelerin bu tutumu, İttifak'ın yeni üyelerinin büyük tepkisini çekti. Diğer yandan George W. Bush'un başkanlığı döneminde ABD'nin, yine eski Sovyet ülkeleri Ukrayna ve Gürcistan'ı da NATO üyesi yapmak istemesi, bu kez Batı Avrupa ülkelerinin direnişine neden oldu. Yine ABD'nin Rusya'ya karşı Polonya ve Çekya'da kurulacak bir füze savunma sistemine dair planları da İttifak içinde anlaşmazlıklara neden oldu. Barack Obama ise selefinin planlarını büyük ölçüde rafa kaldırarak, gerginliği azalttı. Ukraya krizi ve Kırım sorunu da NATO müttefiklerinin Rusya konusunda ayrı tellerden çaldığının bir başka örneğiydi.

Bush NATO'yu böldü

NATO, "casus foederis" olarak nitelendirilen ve müttefiklerden birine bir saldırı olması durumunda topyekün harekete geçilmesini öngören maddeyi tarihinde sadece bir kez uygulamaya geçirdi. 11 Eylül 2001'de ABD'de meydana gelen terör saldırılarının ardından İttifak üyeleri, Washington yönetimine askerî destek verme zorunluluğu ile karşı karşıya kaldı. Ama bu hiçbir zaman gerçeğe dönüşmedi. Bush'un 11 Eylül karşısındaki tepkisi NATO'yu böldü. El Kaide'yi desteklediği ve kitle imha silahlarına sahip olduğu iddiasıyla ABD yönetimi Irak'ı vurmaya karar verince, İngiltere, İtalya ve İspanya'nın da aralarında bulunduğu ve sınırlı sayıda ülkeden oluşan bir "istekliler koalisyonu" tarafından desteklendi. Almanya, Fransa ve Belçika gibi ülkeler ise savaşı kesin bir dille reddetti. Dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, savaş karşıtı ülkeleri "Eski Avrupa" olarak nitelendirdi.

Türk-Yunan anlaşmazlığı

1952'de hem Türkiye hem Yunanistan NATO'ya katıldı. İki ülkenin de hem Sovyetlerin agresif politikalarına hem de öteden beri barut fıçısı görünümünde olan Oratdoğu'daki kargaşalara karşı bir kalkan ve istikrar unsuru olmaları hedefleniyordu. Ankara ve Atina'da geçici olarak askerî dikta rejimlerinin başa geçmesi de İttifak üyeliklerini etkilemedi. Ancak iki müttefik, kendi aralarında sık sık horoz dövüşü yapmaktan geri durmadı. Kimi zaman buna Ege'deki kıta sahanlığı ve hava sahası anlaşmazlığı  sebep oldu, kimi zaman da Kıbrıs sorunu. Türkiye'nin 1974'te Kıbrıs'a asker çıkarmasının ardından  NATO'nun askerî kanadından ayrılan ve daha sonra geri dönen Yunanistan, Türkiye'yi sürekli bir tehdit olarak görmeye devam etti. Bu nedenle de savunma bütçesi, ABD'nin talep ettiği gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 2'lik azamî sınırın sürekli üzerinde oldu. 2010'daki büyük ekonomik krizin ardından ise savunma bütçesi mecburen yüzde 2'ye çekildi.

Fransa çekildi

NATO'nun 1949 yılında temelini atan 12 kurucu ülkesinden biri olan Fransa, ilerleyen yıllarda İttifak'ın amacından saptığını ve giderek ABD'nin oyuncağı olduğunu savundu. 1960'lı yılların başından itibaren NATO ile arasına mesafe koymayan başlayan dönemin Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle, 1966'da ise  Kuzey Atlantik İttifakı'nın askerî kanadından çekilmeye karar verdi, ancak genel üyeliğini devam ettirdi. İşin ilginç tarafı, o tarihte NATO'nun merkezi Paris'teydi. ABD'nin baskısıyla bir yıl sonra ana karargâh Belçika'nın başkenti Brüksel'e taşındı. 1990'lı yıllarda buzlar yavaş yavaş erimeye başladı ve en nihayetinde Nicolas Sarkozy döneminde Fransa, 2009 yılında askerî kanada yeniden dahil oldu.

Kurucu üyelerden biri diktatörlüktü

Son yıllarda NATO içerisinde, üyelerin demokrasi, hukuk devleti, insan hakları gibi temel değerlerine vurgu yapılıyor. Özellikle Türkiye'ye yönelik eleştiriler bu yönde şekilleniyor. Oysa NATO'nun tarihinde üyelerinin askeri cuntalarla yönetildiği dönemler de oldu. Askeri darbelerle geçmişte demokrasiden sapan ülkeler sadece Türkiye ve Yunanistan değildi. NATO'nun kurucu üyeleri arasında bulunan Portekiz Antonio de Oliveria Salazar yönetiminde 1970'lerin ortalarına kadar bir diktatörlüktü. NATO açısından bu o dönemde fazla sorun teşkil etmiyordu. Zira Portekiz Avrupa'nın güneybatı kanadında stratejik açıdan vazgeçilmez olarak görülüyordu. Salazar'ın komünizm karşıtı tutumu Soğuk Savaş dönemi konjonktürü ile örtüşürken, Almanya Salazar'ı 1953 yılında "Liyakat Büyük Haçı" ile ödüllendirmişti.

http://www.dw.com/de/streit-unter-b%C3%BCndnispartnern/a-40024489 Mesajı Paylaş

Trilogy

NATO'dan S-400 açıklaması: Türkiye'nin NATO'dan uzaklaştığını göstermez


NATO Genel Sekreter Yardımcısı Tacan İldem, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemlerini satın almasının Ankara'nın NATO'dan uzaklaşarak Rusya ile yakınlaştığını göstermediğini vurguladı.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenen 14. Yalta Avrupa Strateji Toplantısı'nda konuşan İldem, "Türkiye'nin S-400 sistemlerini satın almasının Ankara'nın NATO'dan ya da Batı kurumlarından uzaklaşarak Rusya ile yakınlaşmasını gösterdiğini düşünmüyorum. Zira Türk yönetimi, Türkiye'nin NATO'nun güvenilir bir müttefiki olduğunu ve öyle kalmaya devam edeceğini açık bir şekilde belirtti" ifadelerini kullandı.
Daha önce NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Sputnik'e verdiği röportajda Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın alımıyla ilgili, 'NATO üyelerinin hangi ekipmanı edineceklerine kendileri karar verdiklerini, ayrıca S-400 sistemini NATO'ya entegre etmek için Türkiye'nin bir talepte bulunmadığını açıklamıştı.

AB, TÜRKİYE'Yİ GERİ İTMEMELİ

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Tacan İldem, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'nin üyeliği konusunda dikkatli davranması ve bu ülkenin asla AB üyesi olmayacağına yönelik açıklamalar yapmaması gerektiğini belirtti.
'AB üyelik müzakerelerinin gidişatı ile ilgili olarak Türkiye'de memnuniyetsizliğin ve hayal kırıklığının hızla arttığını' söyleyen İldem, "Türkiye 1963'te AB'ye katılma niyetini beyan etti ve o zamandan bu yana hala birliğin kapısında. Bu tür oluşumlara üyelik konusunda dikkatli davranılmasının, bu tür ülkelerin halkında, asla birliğe katılamayacakları hissinin oluşturulmamasının bilgece bir davranış olabileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/dunya/201709161030174884-nato-s400-aciklamasi-turkiye-uzaklastigini-gostermez/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

AB ve NATO hibrit tehdit merkezi açtı

Avrupa Birliği ve NATO, Finlandiya'da "tweetlerden tanklara" hibrit tehditlere karşı savaşmak için merkez kurdu. Merkez, yeni nesil tehditlerle mücadele edecek.

Hibrit tehditlere, hibrit karşılık verilmesi gerekiyor. Bu nedenle Avrupa Birliği ve NATO, üyelerinin istikrarı için çok yönlü tehditlere karşı ilk ortak merkezini kurdu. Finlandiya'nın ev sahipliği yaptığı yeni Avrupa Hibrit Tehditlerle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından hizmete açıldı.

NATO'ya ait 20'den fazla mükemmeliyet merkezi var. İki örgütü ilk kez birbirine bağlayan bu merkez, Avrupa Birliği'nin de ilk merkezi olma özelliği taşıyor. Finlandiya'nın da aralarında bulunduğu 11 Avrupa ülkesi ve Amerika Birleşik Devletleri destekçi olarak imza attı.

"Hibrit tehditler" nelerdir?

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bir süredir varolan "gizli tehditler" ile savaşmanın ne kadar zor olduğunu anlattı. Hibrit tehditlerin, askeri ve askeri olmayan karma saldırılar, gizli ya da açık operasyonlar anlamına geldiğini aktardı. Stoltenberg, hibrit tehditleri, "propaganda ve dezenformasyondan, düzensiz güçlerin kullanılmasına, tweet'lerden tanklara kadar her şey" olarak açıkladı. NATO Genel Sekreteri, "Askerler, bazen üniforma içinde bazen üniformasız bazen siber alanda bazen de sınırımızdadır" dedi. Stoltenberg, son yıllarda değişen saldırıların boyut, kapsam ve hızına da dikkat çekti. Bu nedenle fikirlerin ve deneyimlerin paylaşıldığı AB ve NATO'nun bu ortaklığının, önemli olduğunu söyledi. Genel Sekreter, bu kurumun Avrupa ve ABD'de meydana gelen saldırıların türlerini sürekli olarak analiz edeceğini ve bu saldırıları önlemenin yollarını arayacağını belirtti.

Güvenlik ve Savunma Editörü ve Avrupa Birliği Savunma Çalışmaları Enstitüsü'nden Daniel Fiott, "NATO ve AB'nin hibrit tehditlere verdikleri tepkileri ne kadar hızlı bir şekilde artırdıklarını görmek beni şaşırttı" diyor. DW'ye konuşan Daniel Fiott, hibrit tehditlerin AB-NATO işbirliğinin geçtiğimiz yıl boyunca gelişmesinin asıl nedeni olduğunu da söyledi. Fiott, siber yeteneklerin ve çalışmaların geliştirilmesine odaklanılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Neden Finlandiya?

Finlandiya, son yüzyılda komşularından daha iyi bir siyasi geçmişe sahip. 1930'larda ve 1940'larda bölgedenin büyük bir kısmı Demir Perde'nin arkasında kaldığında Sovyetler'den uzak durarak bağımsız olmayı sürdürdü. Zaman zaman agresif komşusu ile barışı korumak için kullandığı yöntemler nedeniyle eleştirildi. Ama şimdi NATO üyesi olmayan ülke, Kremlin ile ilişkilerine koyduğu mesafe nedeniyle övgü topluyor.

Avrupa Mükemmeliyet Merkezi, Finlandiya'nın girişimi üzerine kuruldu. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ülkesinin soğukkanlı politikalarını paylaşmayı büyük bir heyecanla beklediklerini ifade etti. Niinistö, yaptığı açılış konuşmasında, "Zayıf noktalarımızı tespit etmemiz gerekiyor. Ayrıca hazır ve dirençli olmalıyız. Karşılaşabileceğimiz tehditler karşı bir adım önde olmalıyız" dedi.
Niinisto, Avrupa Birliği'nin gelecekte vatandaşlarına nasıl bir güvenlik sağlayacağına ilişkin tartışmalara odaklanması gerektiğine dikkat çekti. Finlandiya NATO'ya katılmayı planlamadığı için AB içinde bir güvenlik ve savunma kapasitesi oluşturmanın güçlü bir savunucusu.

Tehdit merkezine tehdit

Hibrit merkezi, açılışının hemen ardından bir tehdit aldı. Merkezin logosuyla benzer bir görünüme sahip olan ve servis sağlayıcısı Rusya'da ".ru" bulunan bir internet sitesi, sahte haberleri sosyal medya aracılığıyla paylaştı. Rusya tarafından desteklendiğine inanılan grup, doğu Ukrayna'daki çatışmayı görüşmek üzere Helsinki'de bir etkinlik dahi düzenledi. Sahte bir twitter hesabı askıya alındı. Atlantik Konseyi'nin Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı'ndaki troll gözlemcileri tarafından tespit edilen başka hesapların da olduğu belirtildi.
Daniel Fiott, "Web sitesinin sahte versiyonunun yapılmasına şaşırmamalıyız. Bu klasik bir hibrit taktik. Gerçek Hibrit Mükemmeliyet Merkezi'nin sahte siteyi bu kadar çabuk tespit etmesini ve karşı koymasını inanılmaz buldum. Çalışmalarına yeni başlamalarına rağmen çok çabuk ve katı yanıt verdiler. Bu gelecek için iyiye işaret" dedi.

http://www.dw.com/tr/ab-ve-nato-hibrit-tehdit-merkezi-a%C3%A7t%C4%B1/a-40851514 Mesajı Paylaş

Trilogy

NATO'dan Rusya'ya karşı Karadeniz'de yeni güç

NATO, Rusya'ya karşı Romanya'ya çok uluslu yeni bir güç konuşlandırıyor. Bu güçler, Romanya'ya daha önceden konuşlandırılan 900 ABD askerine eklenecek.

NATO yetkililerinin Rusya'nın Karadeniz'de artan varlığına karşı oluşturulacağını söyledikleri yeni güç, İtalya, Kanada ve Romanya'nın kendisi de dahil olmak üzere 10 NATO ülkesinden kara, hava ve deniz kuvvetlerini kapsıyor.
Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis başkent Bükreş'te düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi'nde, "Amacımız barış, savaş değil. Rusya için bir tehdit değiliz. Fakat (Rusya'yla) elimizin güçlü olduğu ve cesaret kırıcı olduğumuz bir pozisyon üzerinden diyalog kurmamız gerekiyor" dedi.

Diğer taraftan yeni NATO gücünün boyutları tam olarak belli değil. Reuters haber ajansına göre, konuşlanma yeri Romanya'nın güneyinde yer alan Craiova şehrindeki bir üs olan bu yeni güç, 3.000-4.000 askerden oluşacak.

​Bunların yanı sıra Reuters'ın haberinde, yeni güç içerisinde Romanya'dan olmayan askerlerin sayısının az olduğu belirtildi. Habere göre, yeni güç içerisinde en çok askeri bulunan ikinci ülke ise Polonya.

Öte yandan Craiova'daki askeri gücü Bulgaristan, İtalya ve Portekiz'den askerlerin düzenli olarak eğiteceği ve Almanya'nın da bu sürece katkı sunmasının beklendiği kaydedildi.

Yeni plan kapsamında, Karadeniz'deki rutin donanma devriyelerine ek olarak NATO güçlerinin eğitim ve tatbikat için Romanya ve Bulgaristan limanlarına daha çok uğrayacağı da belirtiliyor.

NATO'nun Romanya'daki hava güçlerininse ilk başta sınırlı olacağı kaydedilen Reuters haberine göre, yeni güç kapsamında İngiltere'nin bu ülkeye avcı uçakları konuşlandırması planlanıyor.
Romanya'nın hava sahasında şu anda Kanadalı pilotlar devriye geziyor. İtalyan uçakları ise Bulgaristan'ın hava sahasında uçuşlar yapıyor.

Romanya'daki yeni gücün konuşlandığı üssü bugün ziyaret edecek olan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bu yeni gücün 'ittifakın azmine dair bir işaret gönderdiğini' ifade etti.

NATO 2014'te de Ukrayna krizi nedeniyle Doğu Avrupa'daki üyelerini 'Rusya'dan korumak için' bir acil müdahale gücü oluşturmaya karar vermişti. Rusya ise NATO'nun kendi sınırlarına yaklaşmak için Ukrayna krizini bir bahane olarak kullandığını söylüyor.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201710091030503995-nato-karadeniz-rusya-yeni-guc/ Mesajı Paylaş

Trilogy

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Erdoğan'a 'Kendi kararınız' dedim

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasının kendi kararı olduğunu ve kendilerinden uzaklaştığını göstermeyeceğini birçok kez dile getiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yine benzer bir açıklama yaptı.

Türkiye'nin bu S-400 kararıyla NATO ilişkilerini kötüleştirmeyi amaçlamadığını söyleyen Stoltenberg, hava savunma sistemi alımı için Fransa ve İtalya ile de görüşmeler yapıldığını hatırlattı.

Romanya'dan dönerken uçakta Reuters ajansının sorularını yanıtlayan Stoltenberg bir kez daha Türkiye'den S-400'ün NATO hava savunma sistemine dahil edilmesine yönelik herhangi bir talep gitmediğini söyledi.

Erdoğan, ABD'de NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la geçen ayki konuşmasını anlatan Stoltenberg "Kendisine 'Farklı ulusların sahip olmak istediği kapasiteler o ulusların kendi kararıdır' dedim" diye konuştu. Ankara'nın da S-400 alma kararının arkasındaki nedenleri NATO'ya açıklamaya hazır olduğunu aktaran Stoltenberg "Erdoğan bana Fransa ve İtalya ile, S-400 haricinde olası hava savunma sistemi alımı için diyalog içinde olduklarını söyledi" ifadesini kullandı.

Türkiye, NATO çerçevesinde İtalya'nın Türkiye'yi füze saldırılarına karşı koruma amacıyla konuşlandırdığı SAMP-T füzelerini de kullanmıştı.

SAMP-T sistemi Fransız-İtalyan konsorsiyumu olan Eurosam tarafından üretiliyor. Eurosam Avrupa füze üreticisi MBDA ve Fransız Thales'in ortak girişimi.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201710101030518747-nato-genel-sekreter-stoltenberg-erdogan-s400/ Mesajı Paylaş

augustine

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye'nin düzensiz göç ile mücadele için Ege'de gerekli tedbirleri aldığını, bu yüzden bölgedeki NATO unsurlarının artık çekilmesi gerektiğini söyledi.

http://www.trthaber.com/haber/gundem/tu ... 37532.html

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ancak bu laf aylar önce de edilmiş ve kaynayıp gitmişti.

Belli ki Türkiye Nato'nun Ege'deki varlığından rahatsız. Mesajı Paylaş

Trilogy

Gizli NATO raporu: İttifak, doğu kanadında Rusya saldırısını püskürtemeyecek

Alman Der Spiegel dergisi, NATO'nun gizli bir raporundan bölümler yayınladı. Burada yer alan tahminlere göre NATO, doğu kanadına Rusya tarafından düzenlenebilecek bir saldırıyı püskürtecek güce sahip değil.

Der Spiegel dergisi, NATO'nun, Rusya'dan doğu kanadına düzenlenebilecek bir saldırıyı engelleyip engelleyemeyeceğinin değerlendirildiği gizli bir raporundan parçalar yayınladı. Gizli rapora göre,  Rusya'nın bir saldırı düzenlemesi halinde, 'NATO doğu kanadına hızlı bir biçimde asker gönderemeyecek ve tehlikeyi gereken çabuklukta püskürtemeyecek.' Derginin aktardığına göre raporda, bunun, Soğuk Savaş'ın sona erdiği 1990'lardan beri NATO'nun çözemediği bir sorun olduğu değerlendirmesi de yer alıyor.

NATO özellikle 2014'ten beri Ukrayna krizi nedeniyle Doğu Avrupa'daki üyelerini 'Rusya'dan korumak için' bu ülkelere çeşitli askeri güç ve savunma sistemleri yerleştiriyor. Rusya ise NATO'nun kendi sınırlarına yaklaşmak için Ukrayna krizini bir bahane olarak kullandığını söylüyor.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201710211030696764-gizli-nato-raporu-ittifak-rusya-saldiri-puskurtemeyecek/ Mesajı Paylaş

Trilogy

NATO, 'Rusya'ya karşı mücadele' için iki yeni komutanlık kuruyor

ABD merkezli haber sitesi The Washington Free Beacon, NATO'nun Rusya'yla potansiyel çatışmada zayıf yönlerini güçlendirme amacıyla iki yeni birimin kurulmasına onay verme niyetinde olduğunu bildirdi.

Sitede yer alan habere göre, söz konusu yeni birimlerin birimin onay bekleyen tavsiyeler, insan ve maddi kaynakların daha hızlı taşınması üzerinde odaklanacak lojistik idaresi ile Avrupa'nın Atlantik ve Kuzey Buz Okyanusu sularındaki deniz yolları ile komünikasyonların korunmasından sorumlu olması öngörülüyor.

NATO üye ülkelerinin savunma bakanları, konuya ilişkin teklifi kasım ayındaki toplantıda değerlendirecek.

https://tr.sputniknews.com/abd/201710251030733814-nato-rusya-mucadele-iyi-yeni-komutanlik-kuruyor/ Mesajı Paylaş

Terra

'ZAPAD 2017 beyan edilenden çok daha kapsamlı bir tatbikattı'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Büyükelçiler düzeyinde gerçekleştirilen NATO-Rusya Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, tarafların Ukrayna, Afganistan, şeffaflık ve risk azaltımına ilişkin konuları ele aldıklarını bildirdi.

Rusya ve NATO arasında diyalog inşa etmenin kolay olmadığına ancak "büyük önem" taşıdığına işaret eden Stoltenberg, tarafların Ukrayna'daki krizin çözümüne ilişkin farklı görüşleri olduğunu belirtti. Stoltenberg, Ukrayna'daki durumun Avrupa'nın güvenlik ve istikrarını olumsuz etkilemeye devam ettiğini, NATO-Rusya ilişkilerinin mevcut seyrini şekillendiren en önemli etken olduğunu ifade etti.

Rusya ve NATO arasında şeffaflık ve risk azaltımının özellikle bölgede artan askeri hareketlilik çerçevesinde "hayati" öneme sahip olduğunu vurgulayan Stoltenberg, tarafların tatbikatları hakkında bilgi paylaşımını artırarak bu alanda ilerleme kaydedildiğini söyledi. Stoltenberg, "NATO müttefikleri Rusya'nın ZAPAD 2017 askeri tatbikatının hem coğrafi alan olarak hem de kapsam açısından beyan edilenden çok daha geniş bir ölçüde gerçekleştiğini dile getirdi." açıklamasında bulundu.

"RUSYA, KUZEY KORE BAĞLAMINDA ROL OYNAYABİLİR"

Gelecek hafta Güney Kore ve Japonya'ya gideceğini belirten Stoltenberg, görüşmelerinde Kuzey Kore'nin nükleer denemelerinin ana gündem maddesi olacağını bildirdi. Stoltenberg, NATO'nun Kuzey Kore'nin nükleer programını güçlü bir şekilde kınadığına dikkati çekerek, "Rusya'nın Kuzey Kore'ye baskı uygulama bağlamında bir rol oynayabileceğini düşünüyorum. Rusya sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bir üyesi değil, aynı zamanda Kuzey Kore'nin komşusu." diye konuştu

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/410468/zapad-2017-beyan-edilenden-cok-daha-kapsamli-bir-tatbikatti Mesajı Paylaş

Karabasan

Finlandiya da Cumhurbaşkanı Adayı Nils Torvalds Finlandiya'nın NATO ya üye olması gerektiğini açıkladı

Finlandiya tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı adayı, ülkesinin NATO'ya üye olması gerektiğini savunarak uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekti.

28 Ocak 2018'de gerçekleşecek cumhurbaşkanı seçimi için aday olan Nils Torvalds, AA muhabirine Finlandiya'nın neden NATO üyesi olması gerektiğini anlattı.

Finlandiya'nın ilk kez NATO üyeliğini gündeme getiren Torvalds, "Avrupa'nın güvenlik dinamikleri değişti. Bu çerçevede, Finlandiya NATO'ya üye olmalı." dedi.

ABD'de Donald Trump'ın başkanlığı devralmasıyla iç sorunların arttığına dikkati çeken Torvalds, ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'ndan beri Avrupa'ya sağladığı güvenlik garantisinin azalmaya başladığını dile getirdi.

Torvalds, "ABD'nin ileride Avrupa'da daha az etkin olacağı göz önünde bulundurulduğunda, Avrupa'nın güvenlik alanında kendi sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor." diye konuştu.

"Rusya'nın hatalı kararlar verme eğiliminden tedirginim"

Rusya'nın özellikle Kırım'ı yasa dışı ilhakı sonrasında bölgede daha agresif bir tutum takınmasının "yakın zamanda" bir tehdit teşkil etmediğini belirten Torvalds, "Ben giderek daha otoriterleşen bir Rus yönetiminin büyüyen ekonomik sorunlar karşısında, hatalı kararlar verme eğiliminden dolayı tedirginim." ifadesini kullandı.

Torvalds, Rusya'nın yakın zamanda büyük ekonomik sorunlarla karşılaşacağını düşündüğünü, Rus ihracatının yoğunluklu olarak petrol ve gaza dayandığını ve petrol fiyatlarındaki düşüşün Rus ekonomisini derinden etkileyeceğini iddia etti.

"Tarafsız" Finlandiya'da NATO üyeliği ilk kez gündemde

Sovyetleri Birliği döneminde Moskova yönetimiyle yakın ilişkiler yürüten Finlandiya, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri "tarafsızlık"ı benimseyen bir dış politika yürütüyor.

1948 yılında Sovyetler Birliği'yle imzaladığı Dostluk Anlaşması uyarınca, iki taraf birbirine karşı bir askeri birliğe katılmamayı taahhüt ediyor. Öte yandan, uluslararası hukuk çerçevesinde Finlandiya'yı "tarafsızlık" statüsüne zorunlu tutan bir anlaşma bulunmuyor.

NATO'nun 1994 yılında "Barış için Ortaklık" misyonlarına katılan Finlandiya, ittifak ile yakın ilişkiler yürütüyor. NATO-Finlandiya iş birliği bir yandan Finlandiya'nın askeri kabiliyetini geliştirirken, diğer yandan ülkenin askeri güç ve yeteneklerini NATO'nun askeri altyapısıyla uyumlu hale getiriyor.

NATO çerçevesinde ortak misyon, tatbikat ve projeler yürüterek ittifaka "büyük katkı" sağlayan Finlandiya, üye olmadığı için NATO'nun tüm üyelere güvenlik taahhüdü sağlayan 5. maddesinden yararlanamamakla birlikte, karar alma mekanizmalarında da söz hakkı bulunmuyor.

http://aa.com.tr/tr/dunya/finlandiya-natoya-uye-olmali/952379 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Terra

NATO, Siber Operasyonları Merkezi kuracak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Karargahında düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın birinci günündeki Kuzey Atlantik Konseyi oturumunun ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"UYARLANMIŞ NATO KOMUTA YAPISININ TASLAĞINDA ANLAŞTIK"

Savunma bakanlarının güçlü ve çevik bir NATO komuta yapısı oluşturulmasına destek verdiğini belirten Stoltenberg, "Bugün uyarlanmış bir NATO komuta yapısının taslağında anlaşma sağladık. Bu çerçevede çalışmalar taslak üzerinden yürütülecek." dedi.

YENİ SİBER OPERASYONLARI MERKEZİ KURULACAK

NATO'nun siber savunmasını arttırması gerektiğini vurgulayan Stoltenberg, bu çerçevede siberin de hava, kara ve denizin yanı sıra bir askeri alan olarak belirlendiğini hatırlattı.

Stoltenberg, "Savunma bakanları uyarlanmış NATO komutası çerçevesinde yeni bir Siber Operasyonları Merkezi kurma konusunda anlaştı." diye konuştu.

"NATO MÜTTEFİKLERİNİN İŞ BİRLİĞİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ"

Stoltenberg, Türkiye, Fransa ve İtalya savunma bakanlarının hava savunma sistemleri geliştirmek için iş birliğini artırmaya yönelik niyet beyanı imzalamasından dolayı memnun olduğunu dile getirerek şunları kaydetti: "NATO müttefikleri arasında artan iş birliğini her zaman memnuniyetle karşılıyoruz. Böylelikle hem müttefikler ihtiyaçları olan kabiliyetlere erişiyor hem de bunların NATO'ya entegrasyonu mümkün olduğu için müttefiklerin birlikte hareket edebilmesi kolaylaşıyor." 

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/411326/nato-siber-operasyonlari-merkezi-kuracak
Mesajı Paylaş

Karabasan

#26
Kas 17, 2017, 12:29 ÖS Last Edit: Kas 17, 2017, 12:33 ÖS by Alkyone
Türkiye NATO tatbikatından askerlerini çekti


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atatürk'ün resmi ve kendisinin isminin yer aldığı bir tablonun "Düşman tablosu" olarak gösterilmesi nedeniyle Türkiye'nin askerlerini çektiğini açıkladığı Norveç'teki NATO tatbikatının, 8 Kasım'da başlayan Trident Javelin Tatbikatı olduğu öğrenildi.
Alınan bilgiye göre, NATO tarafından planlanan Norveç'teki tatbikata Genelkurmay Başkanlığından 4, Kara Kuvvetleri Komutanlığından 10, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 3, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 20, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığından 4 olmak üzere Türkiye'den 41 askeri personel katıldı.

"Kara ağırlıklı büyük çaplı müşterek harekatı yapabilecek bir karargahın yüksek yoğunluklu bir harp ortamında denenmesini" amaçlayan tatbikat, olası bir savaş hazırlığının provası olarak da nitelendiriliyor.

Bugün sona ermesi öngörülen tatbikata Türkiye'den katılan tüm personel, dün itibarıyla geri çağrıldı.

"Böyle müttefiklik olmaz"
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, parti genel merkezindeki AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Norveç'teki bir tatbikatta "düşman tablosu" olarak hazırlanan bir tabloda Atatürk'ün resmi ve kendisinin isminin yer aldığını belirterek, "Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den Sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. 'Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz.' dediler. Dedik ki 'Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.' Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz." ifadelerini kullanmıştı.
http://aa.com.tr/tr/dunya/norvecteki-tatbikat-natonun-harp-provasi/968218

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef gösteren Norveç ordusu personeli görevden alındı


NATO tatbikatında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı düşmanla işbirliği içinde gösteren Norveç ordusu personeli görevden alındı. Norveçte'ki Ortak Harp Merkezi Komutanlığı konuya ilişkin özür mektubu yayınladı. 

http://aa.com.tr/tr/dunya/cumhurbaskani-erdogani-hedef-gosteren-norvec-ordusu-personeli-gorevden-alindi/968160 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

KarabasanGenelkurmay Başkanının fotoğrafı 17 Temmuz 2016 dan Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#28
Kas 20, 2017, 10:48 ÖS Last Edit: Kas 20, 2017, 10:54 ÖS by putty
Genel Kurmay Başkanımızın istifa edip bu kara lekeden orduyu arındırması gerekir bence. Derdest edilmiş bir genelkurmay başkanı ne olursa olsun hoş olmuyor ordu gibi bir yapıda. Kapıdaki er bu durumda silahını çekip herkesi taraması gerekiyor ölene kadar bu ona verilmiş bir emir ama genel kurmay başkanı yada kurmayları şak diye teslim oldular. Hiç bir subay silahını çekip ölene kadar direnmedi ben bunu askerliğin doğasına ters buluyorum. Askerler ölene kadar savaşırlar işleri budur. Bir tane as subay yaptı bunu onunda heykelleri dikiliyor. Ya ne olacaktı başka tabi ki yapacak bunun için oradalar ama yapmadılar. 15 temmuzda siviller öldü ama hiç kurmay ölmedi ben bunu ayıplıyorum en az 50 tane kurmayın beylik tabancası ile direnirken şehit olması gerekirdi. Ben bu genelkurmay başkanını görmekten gerçekten rahatsız oluyorum efendice emekli olsa yerne yenisi gelse daha hoş olur. Her baktığımda yere yatmış elleri kelepçeli başında bir çuval gözümün önüne geliyor. Mesajı Paylaş

Karabasan

Tersine bir Genelkurmay başkanının böyle bir meseleye doğrudan karışması onur verici bir olaydır. Adam neredeyse gazi gibi bir şey oldu. İşkence gördü yani daha ne olsun Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter