NATO

Başlatan Sihirbaz, Oca 27, 2017, 09:17 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Theresa May: Trump NATO'yu yüzde yüz destekliyor

Washington'a giden İngiltere Başbakanı Theresa May bugün ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray'da görüşen ilk yabancı lider oldu.

Bir saatlik görüşmelerinin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Açılış konuşmalarında iki lider de ülkeleri arasındaki özel ilişkiyi geliştirmek istediklerini ve önlerinde bunun için parlak bir dönem olduğunu vurguladı.

Basının NATO'yla ilgili sorularını yanıtlayan Theresa May, Donald Trump'ın "NATO'nun yüzde yüz arkasındayım" dediğini söyledi.
Donald Trump daha önce diğer üye ülkelerin bütçeye söz verdikleri katkıyı yapmaması nedeniyle NATO'yu eleştiren, ABD'nin NATO'da "kazıklandığını" söyleyen açıklamalarda bulunmuştu.

Theresa May, Avrupalı mevkidaşlarını bu katkıyı yapmaları ve gayrisafi yurtiçi hasılalarının (GSYH) en az yüzde 2'sini askeri harcamalara ayırmaları konusunda uyaracaklarını söyledi.

'IŞİD'in arkasındaki ideolojiyi yenmemiz lazım'

Güvenlik ve istihbarat konusundaki işbirliklerini geliştirmek istediklerini vurgulayan May, "IŞİD ve İslami radikalizme karşı ortak mücadelemizi geliştireceğiz. Bunun arkasında yatan ideolojiyi yenmeden bu örgütten kurtulamayız" dedi. Theresa May, Trump'ı da İngiltere'de ağırlamak istediklerini ve ABD Başkanı'nın bu davetlerini kabul etmesinden memnuniyet duyduklarını açıkladı.
Donald Trump ise özellikle İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının (Brexit) ardından iki ülkenin de ticaretinin gelişeceğini söyledi.

'Brexit ticareti geliştirecek'

"Özgür ve bağımsız bir İngiltere dünya için bir nimettir. Brexit İngiltere için çok iyi olacak, ülkenizin ticaretini istediğiniz gibi kontrol edebileceksiniz" diyen Trump, Brexit referandumu öncesinde benzer sözler söylediği için basın tarafından eleştirildiğini fakat referandum sonunda İngiliz halkının AB'den ayrılmak istediğini hatırlattı. Kendisine yöneltilen bir soru üzerine Trump Rusya'yla iyi ilişkiler kurmak istediğini söylerken "Bu mümkün olacak mı bilmiyorum. Daha Putin'le tanışma imkanım olmadı. Ben iyi bir ilişki kurmak istiyorum ama bunun nasıl gerçekleşebileceğini göreceğiz. Bazen bir insanla iyi anlaşacağınızı düşünürsünüz, beklediğiniz gibi çıkmaz. Bazen de tam tersi olur" dedi.

Theresa May ise Rusya'nın Minsk Protololü'ne uymaması nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımların devam etmesi gerektiğini belirtti. Theresa May, görüşmelerinde Trump ile hangi ortak yönlerini keşfettiği sorusuna şöyle yanıt verdi: "İkimiz de sıradan, çalışan insanların çıkarlarına öncelik veriyoruz."

'Trump'ı ikna çabasıydı'

May görüşme öncesi Philadelphia'da Cumhuriyetçi Parti Kongre üyelerinin yıllık toplantısına katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan May, "İçinde bulunduğumuz yeni çağda özel ilişkilerimizi yenilemeliyiz" dedi. May konuşmasında "Dünyayı kendi isteklerimize göre şekillendirmek için başarısız askeri müdahalelere geri dönemeyiz" uyarısında da bulundu.

BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg, May'in konuşması ile ilgili değerlendirmesinde," 'Önce Amerika' politikasını hayata geçirme konusunda söz veren Trump'a yönelik doğrudan bir eleştiri olmasa da, bir ikna çabasıydı bu" dedi. Theresa May'in konuşmasını izleyen Amerikalı Kongre üyelerinden Kevin Cramer ise BBC'ye yaptığı açıklamada, "Onu izlerken ve dinlerken 'Bu Donald Trump'ın yıllardır kayıp olan kız kardeşi mi?' diye düşündüm" diye konuştu.

İki ülke arasında Brexit sonrası serbest ticaret anlaşması imzalanması iki tarafın da istediği bir konu olsa da İngiltere, Brexit öncesi diğer ülkelerle herhangi bir serbest ticaret anlaşması imzalayamıyor, olası bir anlaşma için pazarlık bile yürütemiyor.
Trump ise Brexit sonrası İngiltere ile hızla böylesi bir anlaşma imzalamak istediğini söylemişti.

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-38777263
Mesajı Paylaş

kimlikci

Trump ın tutarsız sinyaller vermesi Fransa & Polonya arasında oluşmasını beklediğimiz olumsuz sinyalleri perdelemiş görünüyor. Adamlar kapalı kapılar ardında anlaşmalar yapıyorlar Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson NATO toplantısı yerine Moskova'ya gidecek

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un önümüzdeki ay gerçekleşecek NATO toplantısına katılamayacağı, toplantının yapılacağı tarihlerde Moskova'yı ziyaret edeceği açıklandı.

ABD'li yetkililerden gelen açıklamaya göre Brüksel'de gerçekleşecek NATO toplantısında ABD'yi Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey yetkililerinden Tom Shannon temsil edecek. Bu adımın ABD Başkanı Donald Trump'ın NATO'ya bağlılığının daha fazla sorgulanmasına yol açacağı söyleniyor. ABD'li yetkililer, Tillerson'un IŞİD'le mücadele üzerine gerçekleşecek bir konferansta NATO temsilcileriyle görüşeceğini açıkladı.

Rusya ile bağlantılar

Donald Trump seçim kampanyası boyunca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i takdir eden açıklamalarda bulunurken NATO'yu da "köhne" olarak nitelemişti. Dışişleri Bakanı Tillerson'un da Exxon Mobil şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı dönemden beri Rusya ile yakın ilişkileri bulunuyor. Tillerson, Kırım'ı ilhak eden Rusya'ya yönelik yaptırımları da sorgulamıştı.

Öte yandan geçen ay Brüksel'deki NATO merkezini ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD'nin ittifaka olan bağlılığını açıklamış, fakat Trump'ın tüm üyelerden savunma bütçelerini artırmaya yönelik yükümlülüklerini yerine getirmelerini beklediğini vurgulamıştı.

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-39339431 Mesajı Paylaş

Merkator

NATO'dan Türkiye-ABD görüşmesi ile ilgili açıklama

NATO Genel Sekreteri Stoltenber, ABD Dışişleri Bakanının Ankara ziyaretine ilişkin "İki müttefikimizin bir araya gelip DEAŞ'la mücadele ve Suriye'ye ilişkin beraber çalışmalarını temin etmek için görüşmelerini memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yarın yapılacak olan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Müttefik ülkelerin dışişleri bakanlarının yarın NATO'nun değişen güvenlik ortamına uyum sağlamasını ele almak üzere bir araya geleceğini kaydeden Stoltenberg, Avrupa ile Kuzey Amerika arasındaki hayati bağı bir kez daha teyit edeceklerini söyledi.

ADİL YÜK PAYLAŞIMI

"Yarınınki ilk oturumunda, daha fazla ve daha iyi savunma harcamaları ve daha adil bir yük paylaşımı çerçevesinde transatlantik bağın nasıl daha fazla güçlendirileceğini ele alacağız." diyen Stoltenberg, NATO'nun terörle mücadeledeki rolünün de gündeme geleceğini ifade etti. Yarın aynı zamanda NATO-Ukrayna Komisyonu Toplantısının da yapılacağını belirten Stoltenberg, bu toplantının, Rusya'nın eylemleri karşısında NATO'nun Ukrayna'ya olan taahhütlerine bağlığının güçlü bir işareti olduğunu söyledi.

"YASAKLANAN SİLAHLAR DAKİKADA YAKLAŞIK İKİ DEFA KULLANILDI"

Bugün toplanan NATO-Rusya Konseyi'nde ilişkin de konuşan Stoltenberg, şunları söyledi: "Uzun, samimi ve yapıcı bir toplantıydı. Bu yılki ilk NATO-Rusya Konseyi toplantısıydı. Müttefikler ve Rusya, Ukrayna ve çevresindeki kriz konusunda farklı görüşlere sahip olmaya devam ediyor. Görüştüğümüz ilk konu buydu. Güvenlik durumu derin endişe kaynağı olmayı sürdürüyor. Doğu Ukrayna'da ateşkes ihlalleri rekor seviyelere ulaştı, yoğun çatışmalar devam ediyor ve ağır silahlar geri çekilmedi. Hafta başında AGİT, yasaklanan silahların dakikada yaklaşık iki defa kullanıldığını ve AGİT gözlemcilere işlerini yapma izninin verilmediğini bildirdi."

"KOLAY BİR DİYALOG DEĞİL"

Toplantıda askeri faaliyetleri de ele aldıklarını kaydeden Stoltenberg, iki tarafında da birbirini askeri tatbikatlar konusunda bilgilendirdiğini belirterek, "Bu, kolay bir diyalog değil ancak bizim kararlı olduğumuz bir diyalog." değerlendirmesinde bulundu.

ABD VE TÜRKİYE

NATO Genel Sekreteri, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un Ankara ziyareti, Suriye'de DEAŞ'la mücadele ve Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD'ye olan karşıtlığıyla ilgili bir soru üzerine, ittifakın Suriye'nin kuzeyinde sahada yer almadığını ancak erken uyarı ve gözlem uçakları AWACS'la koalisyona destek sağladıklarını kaydetti.

Suriye'de şu anda devam etmekte olan mücadelenin operasyonel yönlerine ilişkin değerlendirmede bulunmayacağını söyleyen Stoltenberg, "İki müttefikimiz ABD ve Türkiye'nin bir araya gelip DEAŞ'la mücadelede en iyi yöntemi ve Suriye'nin kuzeyinde mümkün olan en iyi şekilde beraber çalışmalarını temin etmek için görüşmelerini memnuniyetle karşılıyorum." diye konuştu.

MUSUL SALDIRISI

Stoltenberg, ABD saldırısı sonrası Musul'da 200 sivilin ölmesine ilişkin bir soru üzerine ise "NATO, sahada yer almıyor. ABD öncülüğündeki koalisyonu destekliyoruz. Değişik raporların sonucunu bekleyip görmemiz gerekiyor. Değerlendirmeler devam ediyor ve bu değerlendirmelerin sonucunu beklemeliyiz." ifadesini kullandı.

Yarınki toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil edecek.

http://www.dunyabulteni.net/manset/397110/natodan-turkiye-abd-gorusmesi-ile-ilgili-aciklama
Mesajı Paylaş

nokta

Tillerson: 'NATO müttefikleri savunma konusunda daha fazla harcama yapmalı'

NATO dışişleri bakanları toplantısına ilk defa katılan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson müttefiklerin savunma harcamalarını artırması gerektiğini belirtti. Tillerson Brüksel'de düzenlenen basın toplantısında sert konuştu:

"Öncelikle NATO'nun misyonunu yerine getirmesi için yeterince kaynak ve maddi imkan sağlanmalı."

Washington NATO'nun toplam savunma harcamalarının yüzde 68'ini karşılıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg savunma harcamalarını artırmaya başladıklarını söyledi:

"Yıllarca süren kesintiden sonra NATO'da savunma harcamalarını artırmaya başladık."

2014 yılındaki NATO zirvesinde müttefik ülkelerin savunma harcalamalarını gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 2'sine çekmesi kararlaştırılmıştı. Şu anda bu kriterleri sadece 5 ülke karşılıyor.

http://tr.euronews.com/2017/03/31/tillerson-nato-muttefikleri-savunma-konusunda-daha-fazla-harcama-yapmali Mesajı Paylaş

Merkator

ABD'den NATO müttefiklerine iki ay süre

ABD Dışişleri Rex Tillerson, NATO müttefiklerini savunma harcamalarını artırmaları ya da iki ay içinde ittifakın bütçe gerekliliklerini yerine getirmek için bir plan hazırlamaları konusunda uyardı.

ABD Dışişleri Rex Tillerson, NATO müttefiklerini savunma harcamalarını artırmaları ya da iki ay içinde ittifakın bütçe gerekliliklerini yerine getirmek için bir plan hazırlamaları konusunda uyardı.

Tillerson, göreve başladıktan sonra Brüksel'de NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarıyla ilk kez araya geldi. Ağırlıklı olarak savunma harcamalarının artırılması, Kuzey Amerika ile Avrupa arasındaki bağ, terörle mücadele ve Rusya konularının görüşüldüğü toplantıda, Tillerson ittifak üyelerini eleştirdi.

Ülkesinin diğerleriyle karşılaştırıldığında savunmaya "orantısız bir pay" harcadığını kaydeden Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump'ın da katılacağı 25 Mayıs'taki NATO Zirvesine kadar bu konuda bir eylem beklediğini söyledi.

Tillerson, "Mayıs ayındaki zirvede amacımız, ya yıl sonuna kadar tüm müttefiklerin taahhütleri yerine getirmeleri ya da yıl bazlı somut ilerleme adımlarıyla bu taahhütlerin nasıl yerine getirileceğini açıkça ifade eden planlar edinmeleri olmalı." dedi. ABD'li Bakan, NATO'nun Avrupalı müttefikleri ve Kanada'nın taahhütlere uymaması durumunda ne olacağına dair bir değerlendirmede ise bulunmadı.

MÜTTEFİKLERE GÜVENCE

Trump'ın paylarına düşen harcamayı yapmayan müttefikleri savunmayabilecekleri yönündeki sözlerinin yol açtığı endişeye atıfta bulunan Tillerson, "Birimize karşı olan bir tehdidin, hepimize karşı bir tehdit olduğunu düşüyoruz ve bu doğrultuda karşılık vereceğiz. Müttefiklerimizi savunmak için yaptığımız anlaşmalara uymayı sürdüreceğiz." diye konuştu. 

"GÜVENLİK SADECE SAVAŞTAN İBARET DEĞİL"

Geçen yıl bütçesinin yüzde 1,19'unu savunmaya harcayan Almanya'nın Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise ülkesinin 35 milyar avroluk harcamasını 70 milyar avroya çıkarmasının "gerçekçi olmayacağını", Berlin'in şu anda Moskova'dan daha fazla savunmaya bütçe tahsis ettiğini söyledi.

"Almanya'da bunun başarılabilir veya arzulanan bir şey olduğuna inanan bir siyasetçiyi tanımıyorum." diyen Gabriel, güvenliğin sadece savaştan ibaret olmadığını, kriz önlemenin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Gabriel, Almanya'nın askeri müdahaleler başarısız olduğu için gelen mültecilere çok fazla para harcadığını savundu. 

http://www.dunyabulteni.net/m/dunya/397207/abdden-nato-muttefiklerine-iki-ay-sure Mesajı Paylaş

The Thing

Hibrit tehditle mücadele merkezi kuruluyor

AB ve NATO üyesi dokuz ülke, siber saldırı, propaganda ve dezenformasyon gibi tehditlere karşı Helsinki'de ortaklaşa bir proje hayata geçiriyor.

Bir grup Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi, hibrit tehditler ile nasıl başa çıkılacağı konusunda araştırma yapmak üzere bir merkezin kurulması için ilk adımı attı. Merkeze ev sahipliği yapacak olan Helsinki'de ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, Polonya, Letonya ve Litvanya, üyelik için bir niyet mektubuna imzalarını koydular. Bu oluşuma temmuz ayında yeni ülkelerin katılması bekleniyor.

Merkezin odaklanacağı hibrit tehditler olarak siber saldırı, propaganda ve dezenformasyon gibi, geleneksel savaştan daha az yıkıcı olduğu düşünülen ve bir ülkenin zayıf yönlerini hedefleyerek güvensizlik ortamını tetikleyen müdahaleler tanımlanıyor. Merkezin kurulacağı Finlandiya'nın, Ukrayna krizinde 'hibrit kampanyalar' yürütmek ve 2016 ABD başkanlık seçimlerine karışmak ile suçlanan Rusya ile bin 300 kilometrelik bir sınırı bulunuyor. Rusya ABD'deki seçimlere karıştığı yönündeki iddiaları yalanlıyor.

AB ile NATO arasındaki işbirliğinde yeni proje

Helsinki'deki merkezin, üye ülkeler için uzmanların bir araya geleceği bir ağ teşkil etmesi öngörülüyor. Yönetimde rol oynayacak ilk grubun çarşamba günü ilk toplantısını yapması öngörülüyor. Sene sonunda ise merkezde çalışan uzman sayısının 10'a çıkmış olması hedefleniyor. Merkezin AB ile NATO arasındaki işbirliğinin gerçek anlamda artırılması anlamına geldiğini kaydeden Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, "Hibrit faaliyetlerin Avrupa'nın güvenlik çabalarında sürekli rol oynayan bir etken haline geldiğini belirtti.

Finlandiya geçen yıl Kremlin kaynaklı propagandanın arttığı yönündeki endişelerini dile getirirken, bu yıl Federal Meclis seçimlerine hazırlanan Almanya da Rusya'nın dezenformasyon kampanyaları ve hedefli siber saldırılarında artış olduğunu duyurmuştu. Finlandiya Dışişleri Bakanı Soini, kurulacak yeni merkez ile hibrit tehditler ve toplumların hibrit operasyonlar ile vurulabilecek zayıf noktaları hakkındaki farkındalığın artırılmasının hedeflendiğini kaydetti. Bakan, "Hibrit stratejilerin kullanılması, toplumlarımızın iç tutarlılığını ve direncini test ediyor. Buna verilecek karşılığın, yalnızca devlet kaynaklı değil, aynı zamanda toplumsal bir direnç, güvenlik için kapsamlı bir yaklaşım olması gerek" şeklinde konuştu.

Merkezin yıllık bütçesi başlangıçta yaklaşık 1,5 milyon euro olacak. Bu miktarın yarısı Finlandiya tarafından karşılanırken, diğer yarısı diğer üyeler tarafından üstlenilecek.

http://www.dw.com/tr/hibrit-tehditle-m%C3%BCcadele-merkezi-kuruluyor/a-38390298 Mesajı Paylaş

Revolver

NATO'dan "Türkiye anahtar ülke" açıklaması

Türkiye olmadan zayıf olacaklarını söyleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Avrupa'nın güvenliği ve NATO için anahtar bir ülkedir" yorumunda bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin NATO için önemli bir ülke olduğunu, Kosova, Afganistan ve Akdeniz'de merkezi önemde katkı sağladığını belirtti. "NATO, kuşkusuz Türkiye olmadan zayıf olur" ifadesini kullanan Stoltenberg, Türkiye'nin krizlerin yaşandığı Suriye ve Irak'a yakınlığı, coğrafi konumu ve askeri yeteneğiyle DEAŞ'e karşı mücadelede çok büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. Türkiye'nin stratejik açıdan mühim Karadeniz bölgesine sınırıyla da NATO için Rusya ile ilişkilerdeki önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Stoltenberg, "Türkiye, Avrupa'nın güvenliği ve NATO için anahtar bir ülkedir" değerlendirmesinde bulundu.

Stoltenberg, Türkiye'nin politikasını eleştiren Batılı ülkelere çağrıda bulunarak, "Müttefikleri, karşılıklı saygı göstermeye, sakin kalmaya ve tartarak yaklaşım göstermeye teşvik ediyorum" dedi.

"TÜRKİYE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRİYOR"

Türkiye'nin tüm yükümlülüklerini yerine getirmeyi sürdürdüğüne işaret eden Stoltenberg, "Türkiye'den başka bir NATO ülkesinin teröristler tarafından bu kadar yoğun saldırıya uğradığını bir düşünün lütfen. Bu ülkenin kendisini savunmaya ve Temmuz 2016'da başarısız darbe girişimine katılanları cezalandırmaya hakkı var. Ancak bunun hukuk devleti prensiplerine uygun olması lazım" diye konuştu.

Stoltenberg, NATO'da birlikte durma ve her zaman üye ülkelerinin birbirini savunmaya hazır olduğunu ifade ederek, öncelikle birleştiren şeylere odaklanılması gerektiğini kaydetti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/399206/natodan-turkiye-anahtar-ulke-aciklamasi

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

NATO Ülkelerinden İstanbul Zirvesi'ne Ret


Türkiye ile Almanya arasındaki gerilimde tansiyon düşmüyor. Alman basınında çıkan haberlere göre, Berlin 2018'deki NATO Zirvesi'nin İstanbul'da düzenlenmesini engelledi. NATO'daki diplomatlarından sızan bilgileri kaynak gösteren haberlerde, Alman hükümetinin ve bazı diğer ittifak üyelerinin zirvenin Brüksel'de yapılmasından yana karar aldıkları belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Varşova'da düzenlenen NATO Zirvesi'nde, 2018'deki buluşmanın Türkiye'de yapılmasını önerdiği ve bu önerinin o dönemde diğer NATO üyeleri tarafından resmi bir karar alınmamasına rağmen prensip olarak kabul edildiğini belirten kaynaklar, son dönemde yaşanan gelişmelerden sonra başta Almanya olmak üzere Fransa, Hollanda ve Danimarka'nın fikir değiştirerek İstanbul'da planlanan zirveye karşı tavır aldıklarını aktardı.

NATO'daki üst düzey diplomatlara göre, söz konusu tavrın nedeni, "Türkiye'yi bu toplantıyla uluslararası alanda güçlendirerek, NATO'nun ülkedeki iç politik uygulamaları desteklediği şeklindeki izlenim oluşmasını engellemek". Haberlerde, Almanya'nın pozisyonunun aralarında Kanada'nın da bulunduğu en az 18 NATO ülkesinden destek aldığı ve Belçika'nın zirveyi Brüksel'de düzenleme konusunda hazır olduğu sinyalini verdiği de belirtiliyor. Önümüzdeki Haziran ayında yapılacak NATO Savunma Bakanları toplantısında, 2018 zirvesinin Brüksel'de düzenlenmesinin karara bağlanacağı öne sürülürken, İstanbul'un reddedilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan açısından 'prestij kaybı' olarak tanımlanıyor.

Analizlerde, Almanya ve diğer bazı NATO ülkelerinin liderlerinin "Türk hükümetinin demokratik hakları kısıtlayan uygulamalarından ve tutuklama dalgalarından rahatsızlık duyduğu" savunuluyor. Siyasi yorumcular, ayrıca Ankara'nın, Avusturya'nın Türk hükümetine yönelik sert eleştirilerini neden göstererek, Avusturyalı askerlerin ortak tatbikatlara katılmasını engellemesinin ve Türkiye'nin Rus üretimi S-400 hava savunma sistemi satın almak istediğini ve bunun finansmanı için Moskova'dan kredi kullanabileceğini açıklamasının da tepkilere neden olduğu görüşünde.

NATO içinde Almanya ve diğer ülkelerin Ankara'ya koydukları tavrın bir diğer nedeni ise, Türk tarafının NATO'da görevli bazı subayların Almanya'dan sığınma hakkını istemesi ve bunların bir kısmına bu hakkın verilmesine tepki göstererek, Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü'nü ziyaretine izin vermemesi. İki ülke arasında uzun bir süredir gerilime neden olan konu geçen hafta Brüksel'de NATO Zirvesi'nde biraraya gelen Başbakan Merkel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ele alınmış, iki lider bir çözüm bulamamıştı.

Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İncirlik Üssü'ne yönelik, "Bu şartlarda bizim İncirlik'i Alman parlamenterlere açmamız şu anda mümkün değil. İlerde olumlu adım atarlar değerlendiririz. Konya'ya heyet gelebilir, orası NATO Üssü'dür. Ama İncirlik benim Üssüm, tasarruf da bana aittir" şeklindeki açıklamasıyla Türkiye'nin bu konudaki tavrını bir kez daha vurguladı.

Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in gelecek Pazartesi Ankara'ya giderek meslektaşı Çavuşoğlu ile konuyu bir kez daha görüşeceği öğrenilirken, İncirlik'teki Alman askerlerinin geri çekilmesi yönündeki talepler hem hükümet içerisinde hem de siyasi arenada tartışılıyor. Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Sol Parti İncirlik'ten derhal çekilmeyi savunurken, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ise acele edilmemesinden yana. Merkel, İncirlik'teki Alman askerlerinin çekilip çekilmeyeceği konusundaki kararı, Gabriel'in uzlaşma arayışının ardından almak istediğini açıklamıştı. SPD ve muhalefetteki Sol Parti, Gabriel'in görüşmelerinden sonuç alınamaması durumunda, İncirlik'teki 260 Alman askerinin ve Tornado uçaklarının hemen çekilmesi önergesini meclise sunmayı planlıyorlar. Önergenin SPD, Yeşiller ve Sol Parti'nin oylarıyla geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

http://www.amerikaninsesi.com/a/nato-ulkelerinden-istanbul-zirvesine-ret/3878879.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Karadağ NATO'nun 29. üyesi oldu

Doğu Avrupa ülkesi Karadağ NATO'nun 29. resmi üyesi oldu. Tüm müttefiklerin onayını alan Karadağ için çarşamba günü Brüksel'deki NATO karargahında bir tören düzenlenecek. Karadağ Başbakanı Dusko Markovic ile bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, üye olmak isteyen diğer ülkelere de mesaj gönderdi:

"Karadağ'ın NATO'ya kabulü, üye olmak isteyen diğer ülkeler için de önemli sinyal. Eğer bir ülke gerekli reformları yapar, demokratik adımlar atar, güçlü bir hukuk yapısı kurarak ortak bir savunma mekanizması kurmak için ordusunu çağdaş dünyaya uydurursa, işte o zaman bizim müttefikimiz olabilir."

NATO'ya son olarak 2009 yılında Arnavutluk ve Hırvatistan katılmıştı. Coğrafi konumu nedeniyle NATO'ya önemli katkılar sağlayacak olan Karadağ'ın ordusu yaklaşık iki bin askerden oluşuyor. Ülkenin yıllık savunma harcamasıysa 69 milyon Dolar civarında.

http://www.euronews.com/2017/06/05/montenegro-becomes-29th-nato-member Mesajı Paylaş

putty

#10
Haz 08, 2017, 05:10 ÖÖ Last Edit: Haz 08, 2017, 05:12 ÖÖ by putty
Başımız belada bu haber gerçek olur ise Ege de karşımızda AB ordusunu bulabiliriz. Son Avusturya resmimizin de etkisi olmuş olabilir.

AB Komisyonu, Avrupa Savunma Fonu kurulmasını teklif etti

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerin savunma kapasitesini artırmak için Avrupa Savunma Fonu kurulması önerisinde bulundu. AB'nin geliştirilmiş savunma kapasitesinin NATO'ya alternatif olmayacağı vurgulanıyor.

AB Komisyonu, üye ülkelerin savunma kapasitelerinin artırılmasına yönelik ortak savunma araştırmaları, prototip üretimleri, ekipman ve teknoloji alımının koordineli bir şekilde yapılacağı "Avrupa Savunma Fonu" kurulmasına yönelik düzenleme teklifini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu, AB Konseyi ve üye ülkelerin onayının ardından kurulması öngörülen fon, ülkelerin yapacakları ortak savunma araştırma projelerinde kullanılabilecek. AB ülkeleri, drone veya uydu gibi çeşitli savunma teknolojileri, prototipler ve ürünleri beraber geliştirdiklerinde bu fondan yararlanabilecek. Ülkeler, askeri ekipman ve teknolojileri bir araya gelerek satın alabilecek. Bu ortak alımlarda finansmana AB bütçesinden destek sağlanacak.

AB, savunma araştırmaları için 2019 yıllına kadar 90 milyon avro kaynak ayıracak. 2019 ve 2020 yılları için fona 500'er milyon avro aktarılacak. Bu rakam 2020''den sonra yıllık 1 milyar avroya çıkartılacak.

AB Komisyonu, 2020 sorası bu programa ülkelerin ilave finansmanlarıyla beraber yıllık toplam 5 milyar avroluk savunma kapasite yatırımının yapılmasını bekliyor.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, "Savunma harcamalarının ortak yapılması halinde daha faydalı olacağını düşünüyorum.Burada ortak savunma fonu teklifimizi ortaya koyuyoruz. Böylece, AB tarihinde ilk defa savunma araştırmaları birlik bütçesinden yapılacak." dedi.

Avrupa'da savunma alanında işbirliğinde önemli adımlar atıldığını belirten Katainen, "Savunma iş birliğinde son 6 ayda son 60 yıldan daha fazla ilerleme sağladık. Mevcut güvenlik tehditleri karşısında birlikte mücadele etmemiz gerekiyor." diye konuştu.

Katainen, mevcut AB anlaşmalarının üye ülkelerin ortak savunmalarını ilerletmelerine imkan sağladığına dikkati çekerek, savunma iş birliğinin ekonomik olarak faydalı olduğunu anlattı.

Avrupa'da gerekli güvenliği sağlamak için savunma alanında somut adımlar atıldığını söyleyen Katainen, "Siber, hibrit ve terör saldırıları karşısında dayanışma göstermek için operasyonel, eğitimli ve organze ortak bir savunma kapasitesi kurulmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunu faal hale getirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

http://www.sabah.com.tr/dunya/2017/06/08/ab-komisyonu-avrupa-savunma-fonu-kurulmasini-teklif-etti Mesajı Paylaş

Merkator

Türkiye - Almanya krizinde NATO devreye girdi

Türkiye ve Almanya arasında yaşanan krizin askeri boyutunun çözülmesi için NATO'nun devreye girmesi için çalışmalar başladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg taraflarla görüşme önerisini getirdi.

Krizin çözülmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirten NATO sözcüsü Piers Cazalet, "Genel Sekreter parlamenterlerin Konya'daki üssü NATO kapsamında ziyaret etmeleri için bir düzenleme yapmayı önerdi.  Konya hava üssü, Türkiye ve DEAŞ karşıtı koalisyonun desteklenmesi için yapılan NATO operasyonları bakımından hayati önemdedir" diye konuştu.

Konya'daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı, aynı zamanda NATO'nun AWACS olarak adlandırılan Erken Uyarı Uçakları'nın da Türkiye'de kullandığı üslerin başında geliyor. Boeing 707 tipi uçaklar geliştirilen ve gövde üzerinde radar taşıyan E-3C uçakları, 'uçan radar' görevleri ile NATO için bölgede uçuş gerçekleştiriyor. Bu uçuşlarda E-3C'lerde Alman personel de görev alıyor.

Türkiye'nin parlamenter ziyaretine izin vermemesi üzerine Almanya, İncirlik üssündeki askerlerini ve uçaklarını Ürdün'deki bir üsse taşımaya başlamıştı.

Suriye ve Irak'ta DEAŞ terör örgütüne karşı sürdürülen mücadeleyi aksatacak yeni bir konuşlanma değişikliği ihtimalinden kaygılanan NATO'nun, iki üyesi arasındaki anlaşmazlıkta devreye girmeye karar verdiği bildiriliyor.

http://www.kokpit.aero/turkiye-almanya-kriz-nato
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD: Gürcistan'ın NATO üyeliğini destekliyoruz


Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcısı Mike Pence, iki günlük resmi ziyaret için gittiği Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te bu ülkenin NATO üyeliğine destek verdiklerini söyledi.

Pence, Gürcistan başbakanı Gorg Kvirikaşvili ile bir araya geldi. Beraberlerindeki heyetlerin de katıldığı toplantının ardından ikili, ortak basın toplantısı düzenledi.

Mike Pence, ABD Başkan Yardımcısı: "Amerika Birleşik Devletleri Gürcistan'ın uluslararası alanda tanınmış sınırları çerçevesindeki egemenliğini ve bölgesel entegrasyonunu destekliyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın bu açık gerçeğe herhangi bir ulus tarafından, herhangi bir zamanda kastedilmesine karşı olduğunu biliyorum."

Öte yandan Gürcistan'ın ev sahipliği yaptığı ve Türkiye'nin de katıldığı NATO'nun Noble Partner 2017 tatbikatı Mike Pence'ın ziyaretinden bir gün önce başladı. Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili, tatbikat kapsamında düzenlenen törende, Amerikan ve Gürcü askerlerinin de yer aldığı birliklere bir konuşma yaptı.

http://www.euronews.com/2017/08/01/us-vp-pence-says-russias-stance-must-change-before-ties-improve Mesajı Paylaş

HDS

Türkiye'nin Gürcistan'a desteği bir yana, NATO'nun oraya, Ukrayna ve Moldova'ya uzanmasının önündeki vetosunu daimi kılması gerekiyor gibi görünüyor. İş yapabildiğimiz, güvenilir ve stabil bir Gürcistan bizim için çok önemli iken Atlantik'e kayan Gürcistan, bir nesil sonra yedeğine Ermenistan ve İran'ı da alabilecek iken bizim için çok tehlikeli olabilir.
Naçizane görüşüm. Mesajı Paylaş

turkdefence

Azerbaycansız bir Gürcistan Nato üyeliğine hayır demek gerekiyor. Türkiye ve Azerbaycan'ın ayrı paktlarda yeralması da elimizi zayıflatıyor.

Gürcistan'ın Nato üyeliği, elde varolan Kuzey Osetya, Acaristan ve Abhazya sorunları sürerken Rusya ile Nato arasındaki gerilimi artırmaya ve bizi de bu gerilim içinde bırakmaya itecektir.

Bu gerilimlerden uzak durmak için Gürcistan, Ukrayna ve Türki Cumhuriyetler (Azerbaycan Hariç) in Nato üyeliğine uzak bakmak yerinde olacaktır.

Azerbaycan'ın Nato üyeliği ise bizim için en azından ordu düzeyinde daha sıkı birlikte çalışabilirlilik sağlayacak ve Ermenistan konusunda Azerbaycan'ın elini güçlendirecektir. Tabii Nato'nun Azeybaycan'ı üye kabul etmesi tamamen muhal / imkansız ötesi bir durumdur. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter