İspanya

Başlatan Sihirbaz, Oca 25, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Katalonya'da bağımsızlık referandumundan sonra genel grev

İspanya'nın Katalonya bölgesinde düzenlenen tartışmalı referandumun ardından, bölgenin büyük bir bölümünde bugün genel greve gidiliyor. Katalan sendikalar ve meslek örgütlerinin çağrısıyla gidilen genel grevin gerekçesi, geçen önceki gün yapılan "referandumda görülen ağır hak ve özgürlükler ihlali" olarak açıklandı.

Madrid yönetiminin yasadışı gördüğü referandumda, buna karşın 2,2 milyon kişi oy kullandı. Ancak İspanyol polisinin oylamayı engelleme girişimlerinde yüzlerce kişi de yaralandı. Bazı polisler oy kullanılmasını önlemek için plastik mermi kullanırken, bazıları oy verme merkezlerini bastı ve kadınları saçlarından sürükledi. Katalan sağlık görevlileri olaylar sırasında 33 polis memurunun de yaralandığını belirtti.

Bugünkü genel grevle, toplu taşıma duracak ve Katalonya'daki okullar ve klinikler kapanacak.

Barcelona futbol kulübünün de bugün herhangi bir karşılaşması olmamasına karşın greve katılacağı, üniversite ve kentteki çağdaş sanat müzesinin de kapalı kalacağı bildirildi.

Bu arada, siyasetçilerin krize çözüm bulma çabaları da sürüyor. Katalonya bölgesi başkanı Carles Puigdemont Madrid'deki merkezi yönetimde yeni bir anlayış görmek istediğini söylerken, Başbakan Mariano Rajoy önderliğindeki İspanyol hükümeti, ülkenin kuzeydoğusundaki görece daha varlıklı bölgenin özerkliğinin askıya alınabileceği uyarısında bulundu.

Katalan yetkililer oylama sonucu yüzde 90'a yakın seçmenin bağımsızlığa destek verdiğini belirtilirken, yüzde 42'lik düşük katılım oranının Puigdemont'un konumunu zayıflattığı yorumu yapılıyor.

Başbakan Rajoy oylamanın demokrasiyle "dalga geçmek" anlamına geldiğini söyledi ve Katalanların yasadışı bir oylamada yer almaları için kandırıldığını savundu. Başbakan Rajoy, dün geç saatlerde ana muhalefetteki Sosyalist Parti'nin lideri Pedro Pedro Sanchez ve Ciudadanos Partisi'nin liderleri Albert Rivera ile görüşme yaptı. Sanchez Katalonya lideri Puigdemont ile derhal görüşmeler yapılması çğdısında bulunurken, Rivera Katalonya'nın özerkliğine uygulamada son verecek olan anayasanın 155. maddesinin işletilmesini istedi.
Puigdemont ise uluslararası topluma arabuluculuk yapması çağrısında bulundu.

Ancak Avrupa Komisyonu krizini İspanya'nın "iç meselesi" olduğunu ve anayasal düzene bağlı kalınarak çözülmesi gerektiğini açıkladı.

http://www.bbc.com/news/world-europe-41479048 Mesajı Paylaş

putty

Katalonya İspanya nın kazanılmış toprağıdır, anayurdu dur. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Katalonya'da ulusal polise tepki dinmiyor

İspanya'nın Katalonya bölgesinde gergin geçen bağımsızlık referandumunun ardından ulusal polise tepki dinmiyor. Referanduma engel olmak için Madrid hükümeti tarafından bölgeye gönderilen polis gücü pazar günü Katalan seçmene karşı sert müdahalesiyle dikkat çekmişti. Pazartesi günü Barselona'da bir polis merkezinin önünde toplanan kalabalık, ulusal polisin kenti terk etmesi için gösteri düzenledi. Güvenlik güçlerinden bir kısmının bölgeden ayrıldığı bildirildi. Katalonya bölgesel hükümeti de ulusal polisin bölgeyi terk etmesi çağrısını yineledi.

Madrid, referandum gerilimi başladığı günden itibaren Katalonya'ya İspanya'nın farklı bölgelerinden yaklaşık 10 bin ulusal polis gücü göndermişti. Bunların ne kadarının bölgedeki varlığını sürdürdüğü henüz bilinmiyor.

Diğer yandan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya krizini görüşmek için siyasi partilerin liderleriyle bir araya geldi. İspanya Parlamentosu'nun önümüzdeki hafta Katalonya gündemiyle toplanması bekleniyor.

Katalonya Parlamentosu'nun ise birkaç gün içinde tek taraflı bağımsılık ilan edebileceği belirtiliyor.

Anayasa Mahkemesi'nin yasa dışı ilan ettiği referandumda yüzde 90 oranında bağımsızlığa 'evet' oyu çıkmıştı.

http://www.euronews.com/2017/10/03/protesters-urge-national-police-to-leave-catalonia-after-crackdown Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Katalonya Başkanı Puigdemont BBC'ye açıkladı: Birkaç gün içinde bağımsızlık ilan edeceğiz

İspanya'daki Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, birkaç gün içinde bağımsızlık ilanında bulunacaklarını açıkladı.

Pazar günkü bağımsızlık referandumunun ardından ilk söyleşisini BBC'ye veren Puigdemont, özerk hükümetinin bağımsızlık için "bu haftanın sonu veya önümüzdeki haftanın başında" harekete geçeceğini söyledi. Carles Puigdemont, İspanya'daki merkezi hükümetin duruma müdahale ederek Katalan hükümetinin kontrolünü ele geçirmesi durumunda ne yapacakları sorusuna ise "Bu her şeyi değiştiren bir hata olur" yanıtını verdi. Puigdemont, şu anda İspanya hükümeti ile Katalonya hükümeti arasında hiçbir iletişim olmadığını da açıkladı.

İspanya Kralı Felipe: Katalonya referandumu yasadışı

İspanya Kralı 6. Felipe ise Salı akşamı gerçekleştirdiği konuşmada Katalonya'da düzenlenen bağımsızlık referandumunun örgütleyicilerini kınadı ve bu kişilerin yasayı çiğnediğini söyledi. Televizyondan halka seslenen Kral Felipe, İspanya'daki durumun "son derece ciddi" olduğunu belirtirken birlik çağrısında bulundu ve ekledi: "Referandumu örgütleyen Katalan liderler devletin gücüne saygı göstermiyor. Hukukun üstünlüğüne ve demokrasinin ilkelerine zarar verdiler. "İspanya bu zor zamanların üstesinden gelecek."

Kral Felipe, Katalan toplumunun bölünmüş olduğunu söyledi ve yaşananların hem zengin otonom bölge Katalonya'nın hem de İspanya'nın tümünün ekonomisine zarar verebileceği uyarısında bulundu.

http://www.bbc.com/news/world-europe-41493014 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Bağımsız bir Katalonya kendi ayakları üzerinde durabilir mi?

Katalan lider Carles Puigdemont, BBC'ye yaptığı açıklamada geçen Pazar yapılan referandumdan sonra, birkaç gün içinde bağımsızlık ilan edeceklerini söyledi.

Bölge bağımsızlığını ilan ederse bile, karar bloke edilebilir. Peki Katalonya tüm engelleri aşıp bağımsızlık ilan etse bile, bağımsız bir ülke olarak kendi ayakları üzerinde durabilecek güçte mi?

Üstünkörü bir bakışla, Katalonya'nın bağımsız bir devlet için gereken her şeye sahip olduğu düşüncesine kapılmak mümkün. Bayrağı ve lideri Carles Puigdemont var. Bölgenin Mossos d'Esquarda adı verilen kendi polis gücü de var. Kendi yayın düzenleme kurulu ve hatta yabancı ülkelerde bir dizi 'misyonlara' da sahip.

Bunlar, dünya genelinde Katalonya'yla ticareti ve yatırımı teşvik eden 'mini' büyükelçilikler. Sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetleri de Katalan hükümeti tarafından veriliyor. Ama bağımsız bir devlet için çok daha fazlası gerekiyor. Sınır kontrolleri, gümrükler, uluslararası ilişkiler, merkez bankası, savunma, maliye, hava trafik kontrolü... Şu anda bütün bunların hepsi Madrid tarafından yapılıyor.
Bu kurumların oluşturulduğunu düşünsek bile, Katalonya'nın bunların masrafını karşılayacak mali gücü var mı?

'Madrid bizi soyuyor'

'Madrid nos roba- Madrid bizi soyuyor' ayrılıkçıların gözde sloganlarından. Görece daha zengin Katalonya'nın İspanyol devletine verdiğinden daha azını aldığı düşünülüyor. Katalonya, İspanya'nın diğer bölgeleriyle kıyaslandığında kesinlikle daha zengin. İspanya nüfusunun sadece yüzde 16'sına ev sahipliği yapmasına karşın, gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 19'unu üretiyor ve ihracatın dörtte birini yapıyor. Turizmde de büyüklüğüne kıyasla çok geniş bir yer tutuyor. İspanya'ya geçen yıl giden 75 milyon turistin 18 milyonu Katalonya'yı ziyaret etti. Tarragona Avrupa'nın en büyük kimyasal madde merkezlerinden. Barcelona limanı da AB'deki en büyük 20 liman arasında. Çalışan nüfusun üçte biri yükseköğrenim mezunu. Katalanlar'ın bölgede harcananın daha fazlasını vergi olarak ödediği de doğru.

İspanyol hükümetinin son verileri açıkladığı 2014'te Katalanlar bölgeye harcanandan 10 milyar euro daha fazla vergi ödedi.
Peki, bağımsız bir Katalonya bu farkı bölgede tutabilecek mi? Bazıları, Katalonya'nın bağımsızlıkla arttıracağı vergi gelirinin, yeni kamu kuruluşları tarafından yutulacağını söylüyor. Bazıları da devletin refahı daha zengin bölgelerden daha yoksul yerlere aktarmasının doğru olduğuna dikkat çekiyor.

Dış borç sorunu

Belki daha da büyük endişe kaynağı Katalonya'nın kamu borcu. Katalan hükümetinin 77 milyar euro dış borcu var, bir başka deyişle bölgenin GSYH'sinin yüzde 35,4'ü. Borcun 52 milyar eurosu da İspanyol hükümetine. İspanya hükümeti uluslararası mali krizin ardından 2012'de, uluslararası piyasalardan borç bulamayan bölge yönetimleri için özel bir fon oluşturmuştu. Bu fondan en çok yararlanan şimdiye kadar 67 milyar euro borç alan Katalonya oldu. Katalonya bağımsız olursa bu fona erişimini kaybetmesi bir yana, Katalonya'nın bağımsızlıktan sonra bu borcun ne kadarını ödemeye gönüllü olduğu sorusunu gündeme getirecek. Bu soru, hiç şüphesiz bağımsızlık için yapılacak herhangi bir müzakere sürecini gölgeleyecek. Bölgesel yönetimin, merkezi hükümete borcu bir yana, Madrid yönetimi Barcelona'nın ulusal borcun bir kısmını üstlenmesini de bekleyecek mi?

AB üyeliği ve İspanya

Katalonya ekonomisini İspanya'dan ayırmanın zorluğu bir yana, Katalonya'nın ekonomik gücü bağımsız ülkenin AB'ye, en azından ortak pazara üye olup olmayacağına bağlı olabilir. Katalonya ihracatının üçte ikisini AB üyesi ülkelere yapıyor. İspanya'dan ayrılırsa, doğrudan ve derhal birlik üyesi olamayacaklar. Yeniden AB'ye üyelik başvurusu yapmaları gerekecek ve bunu İspanya da dahil bütün AB ülkelerinin onaylaması lazım.

Bazı bağımsızlık yanlıları, bölgenin Norveç gibi bir çözüme razı olabileceğini söylüyor. Yani AB'ye tam üye olmadan ortak pazara erişim. Katalanlar ortak pazara erişim için para ödemeye ve AB vatandaşlarının serbest dolaşımını kabul etmeye hazır olabilir. Ancak İspanya istediği takdirde, bağımsız Katalonya'nın hayatını zorlaştırabilir.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41495628 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Dev şirketler Katalonya'dan ayrılıyor

İspanya'da referandum sonrası bağımsızlık krizinin yaşandığı Katalonya'da bankalar ve şirketler bölgeden ayrılıyor.

Geçtiğimiz hafta ülkenin en büyük bankaları arasında yer alan Sabadell ve CaixaBank merkezlerini Barselona'dan taşıma kararı aldıı. Son olarak Katalonya merkezli ulaştırma ve altyapı şirketi Abertis taşınma konusunu görüşeceğini duyurdu.

İspanyol emlak şirketi Colonial de yapacağı yönetim kurulu toplantısının ardından bu konudaki son kararını verecek. Merkezini Valencia'ya taşıyacak olan ülkenin en büyük üçüncü bankası CaixaBank, müşterilerini, hissedarlarını ve çalışanlarını korumak için bu adımı attıklarını açıkladı.

İspanya ekonomisinde önemli bir yere sahip Katalonya bölgesinde dev firmaların da aralarında bulunduğu 7 binden fazla şirket faaliyet gösteriyor

http://www.euronews.com/2017/10/09/company-exodus-from-catalonia Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İspanya Katalonya'ya ultimatom verdi: Beş gün içinde karar verin

İspanya başbakanı Mariano Rajoy Katalonya yönetimine bağımsızlık ilanını açıklığa kavuşturması için 5 gün süre tanıdığını açıklayan bir ültimatom yayınladı.

İspanya başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya'nın yerel parlamento oturumunda, sonradan askıya alınan bağımsızlık deklarasyonunun geçerli olup olmadığını açıklığa kavuşturması için bölge yönetimine 5 gün süre tanıdığını açıklayan bir ültimatom yayınladı. Rajoy'un deklarasyonun geri alması içinse Katalonya'ya 3 gün ek süre verdiği bildirildi.

Rajoy, bu duyurudan birkaç saat önce yaptığı Parlamento konuşmasında Katalonya'nın özerklik haklarının dondurulmasını öngören ilgili Anayasa maddesinin yürürlüğe konulması için çalışacaklarını gerekirse Anayasa'yı değiştireceklerini söylemişti.

İspanya'nın 1978'te kabul ettiği ve yürürlükte olan anayasasının 155'inci maddesi ulusal tehdit ve egemenlikle ilgili konularda gerekli görülmesi halinde özerk yönetimlerin haklarının merkezi hükumete devredilmesini öngörüyor.

Şimdiye kadar kadar hiç uygulanmayan 155'inci maddenin yürürlüğe girmesi için Senato'da mutlak çoğunluğun onayı gerekiyor. Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) sağ görüşlü Halk Partisi'nin (PP) 155'inci maddeye ilişkin atacağı adımlara destek olacağını açıklamıştı.

http://www.euronews.com/2017/10/11/madrid-gives-catalonian-leaders-5-days-to-state-if-they-have-declared-independence-or-not-efe Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Juncker: Katalan krizinde arabulucu olmamız mümkün değil

Avrupa Birliği Katalonya krizinde arabuluculuk rolünü üstlenmeyeceğini duyurdu.

Lüksemburg üniversitesinde konuşan Avrupa Komisyonu başkanı Jean-Claude Juncker çıkmaza giren Katalonya krizinde arabuluculuk rolünü üstlenmeyeceklerini söyledi. Juncker daha önce İspanyol anayasasına uygun bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini belirtmişti:

"Dünyanın dört bir tarafından arabuluculuk rolünü üstlenmemiz için çağrıda bulunuyorlar. Bizler bu rolü üstlenmeyeceğiz. Sadece bir bölge arabuluculuk rolünü üstlenmemizi istiyor. Bu durum Avrupa Birliği içerisinde birçok soruna yol açabilir. Bu yüzden bu rolü üstlenmeyeceğiz."

Avrupa Birliği'nin belini büken Brexit müzakerelerinde de kayda değer ilerleme sağlanamıyor.
Juncker görüşmelerin uzayacağını ifade etti:

"İngilizler gün geçtikçe yeni sorunlar ile karşı karşıya bulunduğumuzu görüyorlar. Bu yüzden süreç düşündüğümüzden çok daha fazla uzayacak. Ayrılığa yönelik bütün sorunların açıklığa kavuşturulması planlanıyordu. Bu mümkün değil."

Katalonya lideri Carles Puigdemont, bağımsızlık ilanını erteledi. İspanya Başbakanı ise Puigdemont'dan duruma açıklık getirilmesini istedi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Katalonya'nın bağımsızlık ilanı halinde kendisini birlik dışında bulacağını belirtmişti. Katalonya Özerk Yönetimi,1 Ekim'de bağımsızlık referandumuna gitmişti.

http://www.euronews.com/2017/10/13/the-eu-can-t-mediate-in-spain-if-only-one-side-asks-for-eu-mediation-eu Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Madrid Katalonya'nın özerkliğini iptal etmeye hazırlanıyor

Madrid hükümetinin, bağımsızlık kararını netleştirmesi için 19 Ekim'e kadar süre tanıdığı Katalanlar diyalog çağrısını yineledi. Yanıtı yetersiz bulan Madrid anayasanın 155'inci maddesini işletmek için süreci başlatacak.

İspanya'daki Katalan Özerk Bölgesi'nde 1 Ekim'de düzenlenen bağımsızlık referandumunun ardından Madrid yönetimi ile sürekli sürtüşme yaşayan Katalonya'ya tanınan süre bugün TSİ 11.00'de sona erdi.

Katalan lider Carles Puigdemont, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'a yazdığı mektupta, bağımsızlık ilanı konusunda kendisinden beklenen nihai yanıtı yine cevapsız bıraktı. Puigdemont, mektubunda Madrid yönetimi eğer kendileriyle görüşmeyi reddetmeye devam ederse, bağımsızlık ilan edebileceklerini açıkladı. Katalan Özerk Yönetimi Başkanı, "Eğer İspanyol devleti hükümeti diyalog çağrılarımızı reddetmeye ve baskılara devam ederse, Katalonya parlamentosu, uygun görmesi durumunda resmen bağımsızlık ilanı için gerekli süreci başlatabilir" ifadesini kullandı.

Madrid 155'inci maddeyi işletecek

Puigdemont'un mektubu üzerine Madrid yönetimi cumartesi günü kabineyi toplayacağını açıkladı. Rajoy hükümeti, toplantıda Katalonya'nın özerkliğini elinden alarak bölgeyi doğrudan merkezî yönetim kontrolü altına sokacak anayasanın 155'inci maddesini işletecek sürecin başlatılacağını duyurdu. İspanyol basınında yer alan haberlere göre, merkezî yönetimin 155'inci maddeyi işletmeye karar vermesi durumunda da Katalanlar birkaç gün içinde bağımsızlık ilan edebilir.

Madrid'in erken seçim şartı

Puigdemont'un lideri olduğu Katalan Avrupa Demokratik Partisi'nin sekreteri Marta Pascal, Madrid'in söz konusu maddeyi işletmesi durumunda parti üyelerinin bağımsızlık kararını derhal açıklayabileceklerini söyledi. Ancak Madrid yönetimi, eğer Katalonya'da erken seçim düzenlenirse bu tehditlerinden vazgeçebileceklerinin sinyalini verdi.

Anayasaya Mahkemesi'nin nihai kararı

İspanya Anayasa Mahkemesi Salı günü, Katalonya Özerk Yönetimi'nin bağımsızlık referandumunu düzenlemek için 6 Eylül'de çıkardığı yasanın "geçersiz" olduğuna hükmetmişti. Kararın ardından Katalan yönetimi adına bölgesel hükümet sözcüsü Jordi Turull bir açıklama yapmış ve Rajoy hükümetinin yargıyı kullanarak yasama organını bloke etmesi ile karşı karşıya olduklarını söylemişti Katalan yönetimi Madrid hükümetinin uyarılarına karşın bağımsızlık referandumunu 1 Ekim tarihinde düzenlemiş, öncesinde ve sonrasında olaylar çıkmıştı. Yüzde 43 oranında katılım gerçekleşen referandumda yüzde 90 oranında bağımsızlığa destek çıkmıştı.

Takip eden günlerde Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Puigdemont, referandum sonuçlarına göre Katalanların bağımsızlığa hak kazandıklarını söylemiş ama Madrid'le diyalog kurmak adına İspanya'dan ayrıldıklarını ilan etmemişti.

Rajoy, yaptığı açıklamayla kafaları karıştıran Katalonya Başkanı Carles Puigdemont'a, bağımsızlık ilanı konusundaki tavrını netleştirmesi için beş gün süre vermişti. Puigdemont, vereceği cevapta bağımsızlık ilan ettiğini söylerse, Katalan yönetimine bu kararından dönmesi için de 19 Ekim Perşembe gününe kadar süre tanınacağı açıklanmıştı. 2014 yılından beri İspanyol mahkemeleri Katalan hükümetinin ve meclisinin bağımsızlık referandumu için aldığı kararları geçersiz sayıyor.

http://www.dw.com/de/madrid-will-katalonien-rechte-entziehen/a-41027101 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İspanya hükümeti, Katalonya özerk yönetimini fesih sürecini başlatıyor

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu düzenleyen Katalonya özerk yönetiminin feshedilmesi için harekete geçme ve erken seçim çağrısı yapma kararı aldıklarını açıkladı.

Rajoy, sabah saatlerinde düzenlenen olağanüstü kabine toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Katalonya parlamentosunun feshedilmesine yönelik ise herhangi bir adım atılmayacağını söyledi. İspanya başbakanı ayrıca bölgede "en kısa süre içerisinde" erken seçim yapılmasını istediklerini de ifade etti.

Kabine toplantısında alınan kararlar, İspanya Senatosu'nda onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Rajoy, Katalon yönetiminin eylemlerinin "yasalara aykırılık taşıdığını" belirterek, yönetimi doğrudan ele almak dışında başka seçenklerinin kalmadığını belirtti.
Rajoy, alınan bu kararların Katalonya'nın özerklik statüsünü ortadan kaldırmadığını ancak yönetimini yeniden hukuk kuralları içerisine çekmeyi hedeflediğini söyledi.

Katalonya özerk yönetimi, İspanya Anayasa Mahkemesi'nin yasadışı ilan etmesine karşın 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu düzenlemişti. Referandumdan bağımsızlığa çok yüksek destek çıkmış ancak Katalonya lideri Carles Puigdemont merkezi hükümetle müzakereler yapılabilmesi için parlamentodan bağımsızlık ilanını askıya almasını istemişti. Bunun üzerine ise İspanya hükümeti, Katalonya'ya bağımsızlık ilan edip etmediğini netleştirmesi için süre tanımış ancak Puigdemont yönetimi bu süre zarfında talebe yanıt vermemişti.

İspanyol Anayasası'nın 155'inci maddesi ilk kez işletildi

İspanyol hükümetinin aldığı bu karar, anayasanın 155'inci maddesine dayanıyor. Anayasanın 155'inci maddesi, yarı özerk bölgelerde bir kriz durumunda ulusal hükümetin yönetimi doğrudan eline almasına olanak tanıyor. İspanya hükümetinin, Katalonya ile ilgili aldığı bu kararla birlikte, ülkenin demokrasiye geçmesinden bu yana bu madde de ilk kez işletilmiş oldu. Maddede, bir bölgesel yönetimin "İspanya'nın genel çıkarlarına ciddi bir tehdit oluşturacak şekilde davranması" halinde, merkezi hükümetin bu yönetimi "zorla yasalara uygun davranmasını sağlamak için gerekli önlemleri" almasına izin veriyor.

http://www.bbc.com/news/world-europe-41704759 Mesajı Paylaş

putty

Doğru bir karar. Devletlerin federe yapılardan üniter yapılara geçişi özendirilmeli Ulusal birliğin son adımı üniter devletlerdir. Bu federe devlet yada özerk yönetimler romantizmi bir süreç olarak görülmeli nihai ideal olarak tek devlet anlayışına yürünmelidir. Bizde de bazıları ayrıcalıklı yönetimleri söylemeye cüret etti zamanında ama neticeleri ortada. Dünyanın bu modelin sancılarını görmesi iyi oluyor. Beni kayır bak oylama yaparım silahının beraberlikle bitmesi İspanya için yenilgi olurdu karşı tarafın kayıp vermesi gerekiyor yoksa bu silah durur durur yeniden kullanılırdı Mesajı Paylaş

sadalone

#41
Eki 21, 2017, 02:54 ÖS Last Edit: Eki 21, 2017, 03:02 ÖS by sadalone
Federe yapılar bazen işi daha da kolaylaştırıyor bir çok ülkede gayette işliyor.İspanya'da etnik temelli bir sorun olunca tabi iş bu noktaya geldi ama İspanya federe devlet değil, bölgeli sistemi olan üniter bir devlet.

Bizim içinde tabi ki en iyisi üniter devlettir,fedaral yapı bizi nihayetinde böler.Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve yetkilerinin artırılmasında bir sorun yok bence hatta olması da gerekir sadece bölgelerden ve illerden bahsetmiyorum ilçelere,mahallere,köylere kadar, en ufak topluluğa kadar.Bizim üniter devlet anlayışımız zaten muhafazakardı ama şuan tek devletin de ötesine geçti. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Katalonya Meclisi'nde karar günü

İspanya'daki siyasi gerginliği tırmandıran Katalonya krizinde önemli bir güne gelindi.

Katalan Meclisi'nde cuma günü (27 Ekim) yapılacak oylamada bağımsızlık ilan edilip edilmeyeceğine karar verilecek.

İktidardaki 'Junts pel Si' (Evet için Birlikte) koalisyonundan gelen açıklamada bağımsızlık referandumundan çıkan sonuca uyulacağı belirtildi.

Koalisyonun sözcüsü Lluis Corominas, özerkliğin askıya alınmasına olanak tanıyan, anayasanın 155. maddesinin işletilme ihtimalini saldırganlık olarak niteledi ve bu saldırıya, Katalan halkının 1 Ekim'de yerel yönetime verdiği yetkiyi kullanarak yanıt vereceklerini söyledi.

Fakat koalisyon da kendi içinde bölünmüş durumda. Bağımsızlığı savunanlar arasında ayrılma süreci ile ilgili ihtilaf söz konusu.

Katalan lider Carles Puigdemont'un kabinesinden Santi Vila'nın istifası bu anlaşmazlığın bir göstergesi oldu. Ticari kuruluşlardan sorumlu Vila, bağımsızlık ilanının tek taraflı olmasını doğru bulmadığından görevi bıraktığını duyurdu.

Muhalefetteki Ciudadanos Partisi'nin Katalan temsilcilerinden Ines Arrimadas da Puigdemont'u eleştirdi, bağımsızlık girişiminin yazar Franz Kafka'nın kaleme aldığı hikayelerden daha Kafkavari olduğunu ifade etti.

Perşembe günkü meclis oturumunda konuşan Carles Puigdemont, Madrid'in Katalonya'ya müdahale etmeyeceğine yönelik güvence vermediğinden erken seçime gitmeyeceklerini söylemiş, bir sonraki adımla ilgili kararı meclise bırakmıştı.

Euronews muhabiri Cristina Giner, belirsizliğin ve gerginliğin had safhada olduğu bir günün ardından her şeyin hala muallakta kaldığını söylüyor ve ekliyor: "Anayasanın 155. maddesinin devreye girmesi durumunda Katalan hükümetinin ne karar alacağını ilerleyen saatlerde göreceğiz."

http://www.euronews.com/2017/10/27/watch-live-catalan-leader-carles-puigdemont-gives-statement Mesajı Paylaş

Karabasan

#43
Eki 27, 2017, 01:19 ÖS Last Edit: Eki 27, 2017, 02:33 ÖS by Alkyone
İspanya'nın Katalonya özerk yönetimi parlamentosu, tek taraflı bağımsızlık ilan etti.
http://aa.com.tr/tr/dunya/katalonya-tek-tarafli-bagimsizlik-ilan-etti/949540

İspanya Senatosu, Katalonya'daki yerel hükümetin yetkilerini merkezi hükümete devrederek Katalonya'yı doğrudan yönetme yetkisi verdi.
http://aa.com.tr/tr/dunya/ispanyada-merkezi-hukumete-katalonyayi-dogrudan-yonetme-yetkisi-/949561

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Katalonya terörü başlayacak yani İspanya da Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter