İspanya

Başlatan Sihirbaz, Oca 25, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »

Karabasan

İspanya da iç savaş demek İspanyol ekonomisinin iflası demek
Bu da en çok İngilizlere yarar. Çünkü Brexitte elleri güçlenir.
Bu durum aynı zamanda AB ekonomisinin de alarm vermesi demek
İspanya da ki iç savaşı nasıl durduracaklar?
Çöken İspanyol ekonomisini nasıl ayağa kaldıracaklar?
Bu kurtarma paketlerinin AB ye maliyeti ne kadar olacak?
Böyle bir tablo karşısında İspanya Yunanistandan beter olur
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

dmc

Avrupa'nın özgürlük ve demokrasi anlayışı çok yakında büyük bir teste tabi tutulacak gibi duruyor. Bakalım kendi içlerinde nasıl bir tutum alacaklar. Mesajı Paylaş

Trilogy

Katalonya parlamentosu tek taraflı bağımsızlık ilan etti

Katalonya Özerk Yönetimi parlamentosu İspanya'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etti. Parlamento önce ilk olarak yaptığı oylamada İspanya'dan ayrılmak için gerekli sürecin başlatılmasını kabul etti. Ardından Katalan vekiller bağımsızlık ilan edilip edilmemesine karar vermek üzere gizli oylama başlattı.

Gizli oylama sonunda Katalonya'nın İspanya'dan ayrılıp 'bağımsız bir cumhuriyet' ilan etmesi onaylandı. 135 kişilik parlamentoda yapılan oylamada 70 'Evet', 10 'Hayır' oyu kullanıldı. 2 vekil ise boş oy kullandı.

20.00 'AB ÜYESİ ÜLKELER KARARI TANIMAYACAK'

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, AB üyesi ülkelerin Katalonya'nın bağımsızlık ilanını tanımayacağını bildirdi.

19.35 İNGİLTERE: BAĞIMSIZLIK KARARINI TANIMIYORUZ

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere'nin Katalonya'nın bağımsızlık ilanını tanımayacağını açıkladı. Yapılan açıklamada, "İngiltere, Katalan parlamentosunun tek taraflı bağımsızlık ilanını tanımıyor ve tanımayacak. Bu karar, İspanyol yargısı tarafından yasadışı ilan edilen bir seçime dayanıyor" ifadesi yer aldı.

19.00 ALMANYA: TANIMAYACAĞIZ

Almanya'dan yapılan açıklamada, Katalonya'nın bağımsız bir devlet olarak tanınmayacağı ifade edildi.

18.55 BELÇİKA'DAN AÇIKLAMA

Belçika Başbakanı Charles Michel, Katalonya krizinin barışçıl bir şekilde çözülmesi çağrısında bulundu.

18.36 İSPANYA BAKANLAR KONSEYİ, KATALONYA'YLA İLGİLİ İKİ TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRECEĞİNİ AÇIKLADI

18.20 NATO: İÇ MESELELERİ

NATO yetkilisi, Katalonya krizinin İspanya'nın iç meselesi olduğunu söyledi.

18.10 ABD'DEN İLK AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı, Katalonya'nın bağımsızlık ilan etmesiyle ilgili, "Katalonya birleşik İspanya'nın bir parçası. Washington, İspanyol hükümetinin kararlarına destek veriyor" açıklamasında bulundu.

17.56 ANC: MADRİD'İN TALİMATLARINA UYMAYIN

Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC), Katalonya'daki kamu personeline, Madrid'deki yetkililerin talimatlarına uymama çağrısında bulundu.

17.48 KATALAN LİDERLERDEN GÖSTERİCİLERE ÇAĞRI

Katalan liderler, Barcelona'da gösteri düzenleyen bağımsızlık yanlılarına 'sakin' olmaları çağrısında bulundu.

17:46 AB'DEN 2018 İÇİN BÜTÇE TASLAĞI TALEBİ

Avrupa Birliği (AB) komisyonu, İspanya'nın 2018 için güncellenmiş bütçe taslağını sunmasını istedi.

MUHALEFET BOYKOT ETTİ

Katalonya'nın İspanya'dan ayrılmasına karşı çıkan Halk Parti'si (PP), Sosyalist Parti ve Ciudadanos'dan (Yurttaşlar) vekiller ise oylamayı protesto ederek binadan ayrıldı.

Oylamaya bağımsızlık yanlısı 'Junts pel Si', CUP ve Podemos bağlantılı 'Catalunya Si Que Es Pot' partileri katıldı.

BİNLERCE KİŞİ KUTLAMA YAPIYOR

Bağımsızlık ilanının ardından Barcelona'da parlamento önünde toplanan binlerce bağımsızlık yanlısı kutlamalara başladı.

'Bağımsızlık' sloganları atan Katalanlar hep birlikte ulusal marşlarını söyledi.

PUIGDEMONT: BARIŞÇIL OLARAK CEVAP VEREN BİR TOPLUMUZ

Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont da Katalan halkına 'ülkesini barışçıl, onurlu ve yurtseverlikle koruması' çağrısında bulundu.

Tek taraflı bağımsızlık ilanı sonrasında Katalonya yerel parlamentosunun koridorlarında bekleyen bağımsızlık yanlısı siyasetçilere, belediye başkanlarına ve sivil toplum temsilcilerine hitaben bir konuşma yapan Puigdemont, "Biz her zaman barışçıl olarak cevap veren bir toplumuz. Bundan sonra hepimizin ülkemizin nabzını en iyi şekilde tutması gereken bir döneme giriyoruz" ifadelerini kullandı.

RAJOY: HUKUKUN EGEMENLİĞİ TESİS EDİLECEK

İlanın ardından ilk tepki İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'dan geldi.

Rajoy, Twitter'dan yaptığı açıklamada 'itidal' çağrısı yaparak "Katalonya'da hukukun egemenliği tesis edilecek" ifadelerini kullandı.

Katalan hükümeti 1 Ekim'deki bağımsızlık referandumunda İspanyol jandarması ve polisinin engellemelerine rağmen seçmenlerin yüzde 43'ünün oy kullandığını ve bunların yüzde 90'ının bağımsızlık lehinde oy verdiğini açıklamıştı.

Ancak ardından Madrid ve Katalonya arasındaki müzakere çabaları sonuç vermemişti. Bunun üzerine İspanya bölgenin özerkliğini büyük oranda geçici olarak Madrid'e verecek önlemleri hayata geçireceğini duyurmuştu.

AB KONSEYİ BAŞKANI TUSK: AB İÇİN HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Katalonya'nın bağımsızlık ilan etmesiyle ilgili olarak, "AB için hiçbir şey değişmedi. İspanya, bizim tek muhatabımız olmayı sürdürüyor" dedi.

https://tr.sputniknews.com/politika/201710271030779134-katalonya-bagimsizlik-oylama/
Mesajı Paylaş

süper çavuş

Alçaktan süpersonik uçuş yapacak Hornetleri , karada 2E leri pizarroları da görürsek tamamdır,
Sırada bavyera ile italya nin zengin kuzeyi var .. Mesajı Paylaş

Teknisyen

Belçikayı'da unutmamak lazım. Bizdeki bölücülere ellerinden gelen desteği veriyorlardı zamanında.Şu andan sonra ise kendileri 3 parça olabilir. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Madrid Katalan hükümetini feshetti

İspanya hükümeti, tek taraflı bağımsızlık ilan eden özerk bölge Katalonya'da hükümeti ve parlamentoyu resmen feshetti, seçimlerin 21 Aralık'ta yapılacağını açıkladı.

Katalan parlamentosunda Cuma günü yapılan oylama sonucunda İspanya'dan bağımsızlık kararı kabul edildi. Bağımsızlık ilanından kısa süre sonra da İspanya Senatosu, Madrid hükümetine Katalonya'nın özerkliğini feshetme ve bölgeyi doğrudan yönetme yetkisi verdi.
Bunun ardından toplanan İspanya hükümeti, Katalan hükümetini ve parlamentosunu feshettiğini duyurdu. Açıklamayı yapan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 21 Aralık'ta Katalonya'da bölgesel seçime gidileceğini ilan etti.

Katalon emniyet müdürü de görevden alan Rajoy, Katalonya'ya geçici bir yönetim atadığını duyurdu.

Anayasanın 155'inci maddesi

İspanya Senatosu'nda anayasanın 155'inci maddesiyle ilgili yapılan oylamada Katolanya'nın özerkliğinin feshedilmesi 47'ye karşı 214 evet oyuyla kabul edilmişti. 155'inci madde, Katalonya'nın 3 Ekim'de tek taraflı bağımsızlık referandumuna gitmesinin ardından gündeme gelmişti.

Söz konusu madde, ayrılıkçı eylemlerde bulunan bölgelerin özerkliklerinin iptal edilmesine olanak tanıyor.  Madde uyarınca Madrid yönetimi Katalan polisi, yönetimi ve kamu yayıncılık kuruluşlarının kontrolünü de devralma yetkisine sahip. Senatonun kararının ardından Madrid hükümetinin Katalonya hükümetinin yetkilerini almak için harekete geçmesi bekleniyor.

Anayasa Mahkemesi de Katalonya'nın bağımsızlık ilanına karşı düğmeye bastı. Katalan yönetiminin kararına karşı inceleme başlatan mahkeme, Başsavcılıktan ve diğer taraflardan üç gün içinde suçlamaları kendilerine sunmasını istedi.  Madrid'de Bakanlar Kurulu da bundan sonra atılacak adımları görüşmek üzere toplandı. İspanya Başbakan Mariano Rajoy, Katalonya'dan gelen haberden iki dakika sonra Twitter hesabından açıklama yaptı. Rajoy "Bütün İspanyolları sakin olmaya davet ediyorum. Katalonya'daki meşruiyeti hukukun üstünlüğü belirleyecektir" diye yazdı.

Sevinç gösterileri

Katalonya parlamentosunun bağımsızlık ilanının ardından on binlerce kişi parlamento önünde toplanarak bağımsızlık ilanını kutlamaya başladı. Katalanlar parlamento dışında kurulan ekranlarda da oylamayı takip etti. İspanya taraftarı Katalan milletvekilleri ise bağımsızlık oylamasından önce parlamentoya terk etti.

Katalonya'nın en büyük ayrılıkçı grubunu oluşturan ANC de Katalonya'daki resmi dairelerde çalışan mensuplarına makamlarını terk etmemeleri çağrısında bulundu. ANC, devlet memurlarından barışçıl direniş göstermelerini istedi.

http://www.dw.com/de/themen/s-9077 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Avrupa Katalonya'ya Karşı: Yalnızca Korsika Tanıdı

Avrupa'nın göbeğinde Katalonya ve Madrid hükümetleri arasında yaşanan bağımsızlık krizi tehlikeli bir tırmanışa giderken, Avrupa Birliği lider ve yöneticileri hep bir ağızdan, bağımsızlık ilan eden Katalonya hükümetine değil, Madrid hükümetine destek verdi. Tek taraflı bağımsızlık ilan eden Katalonya hükümeti hızla uluslararası toplum tarafından soyutlanırken, Avrupa'dan bağımsızlığa tek destek, Katalan yönetimi gibi bağımsızlık isteyen Korsika Parlamentosu'ndan geldi.

Katalan Hükümeti, bağımsızlık ilanında, uluslararası toplumun ve Avrupa Birliği'nin, Katalonya'nın bağımsızlığını tanıması için kendileriyle diyaloğa geçmesini ve AB'nin "İspanya Hükümeti'nin, Katalan halkının sivil ve politik haklarını gasp etmesine son vermesi için devreye girmesini" istedi. Ancak AB yönetimi ve üye ülkelerin hükümetleri tereddütsüz ve ağız birliğiyle İspanya Hükümeti'nin yanında yer aldı.

Juncker: "95 üyeli AB istemiyoruz"

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Katalonya Meclisi'nin bağımsızlık ilanının ardından, "Avrupa'nın daha başka çatlak ya da kırılmalara ihtiyacı yoktur" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte fırtınayla yıkılan Fransız Guyanası'nı ziyaretinde konuşan Juncker, "İspanyanın iç sorunu olan bu konuya katılmak gibi bir tavrımız olmaz. Ama Avrupa Birliği'nin yarın 95 üye devletten oluşmasını istemiyorum" dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Twitter hesabından, "AB'nin tek muhatabının İspanya olduğunu" yazdı ancak Madrid hükümetini de "güç argümanına değil, argümanın gücüne" davet etti.

Fransa'dan ilk açıklamayı yapan Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Fransa bu bağımsızlık ilanını tanımayacak" derken, Fransız Hükümeti'nin tek muhatabının Madrid Hükümeti olduğunu belirtti.

Guyana'dan konuşan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, "Benim İspanya'da bir tek muhatabım vardır, o da Başbakan Rajoy. İspanya'da hukuk devleti ve anayasa kuralları hakim. Başbakan hukuk devleti ve anayasaya saygıyı sağlamaya çalışıyor ve kendisine desteğim tamdır" dedi.

Paris gibi Londra ve Berlin de Katalonya'nın bağımsızlığını tanımadıklarını açıkladı. Son yıllarda İskoçya'nın bağımsızlık talepleri nedeniyle benzer bir krize sahip olan İngiliz hükümet sözcülüğünden de, "Bağımsızlık ilanı, İspanya mahkemelerinin illegal bulduğu bir referanduma dayanılarak yapılıyor. Biz İspanya'da hukuk devletinin egemen olmasını, ülke anayasasına saygı duyulmasını ve İspanya'nın toprak bütünlüğünün de korunmasını isteriz" açıklaması geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert de, "Alman hükümeti Katalonya'daki durumun giderek daha ciddi bir hal aldığını endişeyle görmektedir. İspanya'nın toprak bütünlüğü ve egemenliği asla tartışılamaz. Almanya, tarafların diyalogu ön planda tutmasını umut etmektedir" dedi.

AB sınırları dışında, Madrid Hükümeti Amerika Birleşik Devletleri'nin, Türkiye'nin, Kanada'nın da desteğini aldı.

Korsika'dan korkutan destek

Korsika, Bask, İskoçya, Bretonya bölgeleri nedeniyle geçmişte çeşitli etnik sorunların yaşandığı ülkelerde Katalonya örneğinin domino etkisi yaratmasından korkulurken, Korsika Yerel yönetiminden Katalonya'ya beklenen destek açıklaması geldi.

Korsika yerel parlamento başkanı ve ayrılıkçı politikacı Jean-Guy Talamoni, yeni Katalonya Cumhuriyeti'ni selamlayarak, "Katalonya Cumhuriyeti'ni tanıyoruz" dedi. Korsika parlamentosunun "referandumu prensip olarak kabul ettiğini" hatırlatan Talamoni, "Burada sorgulanması gereken Madrid hükümetinin diyaloga yaklaşmayan tavrı ve AB'nin şiddet kullanan Madrid hükümetine verdiği kesintisiz destek" dedi.

Korsika'nın Katalonya ile aynı konumda olmadığına ve kurumsal ve ekonomik açıdan henüz bağımsızlık talebinde bulunmaya hazır olmadığını kaydeden Talamoni, "Önümüzdeki 10 yılda bir bağımsızlık süreci görmüyoruz. Ama Korsika halkı isterse, 10 yıl sonra bağımsızlık konusunu tartışmaya açabilir. Elbette bütün bunlar yalnızca demokratik yollarla yapılır" diye konuştu.

İskoçya: "Anlıyor ve saygı duyuyoruz"

Daha önce referanduma giden İskoçya yerel hükümetinden Dışişleri Bakanı Fiona Hyslop ise, Korsika yerel yönetimi gibi Katalonya'nın bağımsızlık ilanını tanımadı ancak "Katalan Hükümeti'nin pozisyonunu anlıyor ve saygı duyuyoruz. İspanya'nın bağımsızlık talebine muhalefet hakkı varsa, Katalan halkının da kendi geleceğini belirleme hakkı vardır" diyerek olumlu tepki verdi.

https://www.amerikaninsesi.com/a/avrupa-katalonya-ya-karsi-yalnizca-korsika-tanidi/4090164.html Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Böylece Avrupa'daki yeni bağımsızlık hareketinin nerede başlayacağı da anlaşılmış oldu. Bakalım Fransa, Korsika'yı engelleyebilmek için hangi önlemleri alacak? Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

sırada bavyera mı var dediniz?

Ciddi misiniz gerçekten :) . Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Korsika bu yarışı Bavyera'ya kaptırmaz bence... :)
Ne de olsa silah kullanmışlıkları bile var Korsika'lıların üstadım? Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#55
Eki 28, 2017, 08:27 ÖS Last Edit: Eki 28, 2017, 08:49 ÖS by delenda_est_carthago
Valla Korsika , Padania, guney Tirol  falan belki de, "sirada Bavyera var" ongorusu pek gercekci degil, kusura bakilmasin.

Alman ic politikasinin nasil yurudugu hakkinda azicik bilgi sahibi olan  herkes Bavyera eyaletinin Federal hukumet uzerinde  diger eyaletlerin sahip olmadigi bir  guce sahip oldugunu bilir hristiyan demokratlarin (daha dogrusu birlik partilerinin) iktidarda oldugu donemlerde.

Bavyera  eyalet basbakani federal hukumet icin yapilan koalisyon gorusmelerine 4'uncu iktidar ortagi olarak giriyor yahu, adamlar niye ayrilip Almanya'yi yonetmeyi biraksinlar :) .
Mesajı Paylaş

Terra

Katalan lider Brüksel'e kaçtı

İspanya Başsavcılığı tarafından "devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmakla" suçlanan eski Katalonya özerk yönetimi lideri Puigdemont ve bazı eski yöneticilerin Belçika'nın başkenti Brüksel'e gittiği belirtildi

İspanya hükümeti yetkilileri, Katalonya özerk yönetiminin eski lideri Carles Puigdemont ve bazı eski yöneticilerin Belçika'nın başkenti Brüksel'e gittiğini açıkladı. Hükümet yetkilileri, uluslararası haber ajanslarına yaptıkları açıklamada, Katalonya özerk yönetiminin eski lideri Carles Puigdemont ve bazı eski yöneticilerin Belçika'nın başkenti Brüksel'e gittiğini bildirdi.

İspanya resmi haber ajansı EFE ve bazı Katalonya gazetelerindeki haberde, başsavcılık tarafından "devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmakla" suçlanan Puigdemont ve diğer eski hükümet üyelerinin hangi gerekçeyle Brüksel'de olduklarının bilinmediği ifade edildi.

Katalonya parlamentosunun 27 Ekim'de tek taraflı bağımsızlık ilan etmesinin ardından Başsavcı Jose Manuel Maza, eski Katalonya Başkanı Puigdemont ve diğer hükümet üyeleri hakkında "devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanma" suçlarından bu sabah Ulusal Mahkemeye dava açma başvurusunda bulunduklarını açıklamıştı.

Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken, dün paylaştığı bir tweette, Puigdemont'un Belçika'ya "siyasi sığınma başvurusu yapabileceğini" yazmıştı. Tartışmalara neden olan Francken'in ifadesi sonrasında açıklama yapan Belçika Başbakanı Charles Michel, Puigdemont'un siyasi sığınma talep etme olasılığıyla ilgili "Kesinlikle gündemde değil." demişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/410713/katalan-lider-bruksele-kacti Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İspanya: Görevden alınan Katalan bakanlardan sekizi tutuklandı

İspanya'da Yüksek Mahkeme, Katalonya Özerk Bölgesi hükümetinde yer alan ve bağımsızlık referandumuna destek verdikleri için görevden alınan bakanlardan sekizinin tutuklu yargılanmalarına karar verdi. Bakanlar "isyan", "ayaklanmaya teşvik" ve "kamu kaynaklarının kötüye kullanmak" ile suçlanıyordu.

Tutuklananlar arasında eski Katalonya Başkan Yardımcısı Vekili Oriol Junqueras, İçişleri Bakanı Joaquim Forn, Dışişleri Bakanı Raül Romeva ve Adalet Bakanı Carles Mundo da bulunuyor. Yerel parlamentodaki bağımsızlık oylaması öncesi istifa eden eski Katalonya Ticaret Bakanı Santi Vila ise tutuksuz yargılanacak. Mahkeme eski bakanlara, "İspanya'ya zararları" nedeniyle 6,2 milyon euro ödemeleri için 3 gün süre verdi.

Katalan lider Puigdemont için AB çapında tutuklama emri talebi

Öte yandan başsavcılık, Madrid hükümeti tarafından Katalonya Özerk Yönetimi Başkanlığı görevinden alındıktan sonra ülkeye dönmeyen Carles Puigdemont ve diğer dört Katalan lider için Avrupa çapında tutuklama emri çıkarılmasını istedi. Talep, Avrupa Birliği üyesi 28 ülkeyi kapsıyor.

Beş Katalan siyasetçi bugün Madrid'deki duruşmaya katılmamışlardı. Carles Puigdemont, İspanya'ya dönmesi durumunda adil yargılanma garantisinin olmadığını söylemişti. Puigdemont'un avukatı da, Katalan liderin mahkemeye gelmesi için "ortamın uygun olmadığını" söyledi.

İspanya basınında beş kişiden bazılarının video bağlantısı yoluyla ifade vermek istediğine yönelik haberler yer alırken, Puigdemont'un avukatı Reuters haber ajansına müvekkilinin İspanyol ve Belçikalı yetkililerle işbirliği yapmak istediğini söyledi. Puigdemont ise bugün öğlen saatlerinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir kafede görüntülenmişti.

Anayasal kriz

İspanya, Anayasa Mahkemesi tarafından yasaklanan referandumun buna rağmen düzenlendiği 1 Ekim'den beri anayasal bir krizle karşı karşıya. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Katalonya'nın özerk yönetimini askıya alma kararının meclisten çıkmasını sağlamış, Katalonya'nın bölgesel meclisini lağvederek 21 Aralık'da yeni seçim yapılmasını kararlaştırmıştı. Bu, Katalan siyasetçilerin mecliste bağımsızlık kararı almasının ardından gelmişti.
Katalan hükümeti, referandumda seçmenlerin yüzde 43'ünün sandığa gittiğini ve bunların yüzde 90'ının bağımsızlık yönünde oy kullandığını açıklamıştı.

http://www.bbc.com/news/world-europe-41850094


Mesajı Paylaş

HDS

Kayyum atayacaklar galiba Barcelona'ya.

El Xampanyet'e bir şey olmasa bari. :)

Mesajı Paylaş

putty

Yıllarca bize törör ile mücadelede İspanyol modeli önerdiler ama şimdi İspanyollar Türk modelini seçmiş görünüyor. Kayyumlar tutuklamalar filan... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter