İspanya

Başlatan Sihirbaz, Oca 25, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

İspanyayı destekliyorum ulusal birliğini koruma hakkını kabul ediyorum bu konuda her türlü önlemi alma hakkı vardır. Mesajı Paylaş

delidumrul

Putty üstadım siz değil miydiniz Kürtlerin bir Kürt devleti kurması gerek diyen ? Anlamadığım Kürtlere mi kıyak geçiyorsunuz ? Yoksa Katalanlara mı acıyorsunuz ? Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İspanya: Bağımsızlık referandumuna Basklar ne diyor?

İspanya'da bağımsızlık ateşi diğer bölgelere de sıçrar mı? İspanya'da Katalunya'nın bağımsızlık isteği Bask bölgesinde de yankı buldu. Vitoria'da bağımsızlık isteyen siyasi partiler yürüyüş çağrısında bulundu. 16 Eylül'de Bilbao'da Katalan referandumu için yapılan yürüyüşe on binlerce kişi katılmıştı.

Fakat buna rağmen, bölgede bağımsızlık seçeneği son yıllarda arka planda. Kamuoyu yoklamaları halkın sadece dörtte birinin bağımsızlık istediğini gösteriyor.
Sokakta ise tartışmalar sürüyor:

"Katalan bölgesinin şu anda istediği gibi bir bağımsızlık isterim. Kimlik kartlarımızda İspanyol vatandaşı yazsa da Bask ülkesi olarak kabul edilmek, İspanya'ya bağlı olmamak isteriz."

Federal bir devlet çerçevesinde tam bağımsızlığın olmadığı, ama daha fazla özerkliğin tanındığı ve kendi kimliğimizin kabul edildiği bir şey olmalı."

Gazeteci: Ama tam bağımsızlık değil?

"Hayır"

Bölgede en fazla oyu Milliyetçi Bask Partisi almasına rağmen tam bağımsız olmama fikri revaçta. Parti 2005'te Katanlar gibi bir başvuruda da bulundu. Fakat İspanyol Parlamentosu'nda reddedildi.

Bask Parlamentosu'ndaki parti sözcüsü kapının yine de tam olarak kapanmadığı kanısında:

Milliyetçi Bask Partisi sözcüsü Joseba Eguiba:
"Bask bölgesindeki Halk Partisi ya da Sosyalist Parti gibi siyasi oluşumları ikna edebileceğimize inanıyoruz.
Çok iyimser de olsa şuna gerçekten inanıyorum ki demokrasi en önde gelen ve bize rehberlik edecek prensip olmalı. Bask vatandaşlığının demokratik ve özgürce sunduğu ne varsa kabul edilmeli."

Bölgesel hükümette Milliyetçilerin Sosyalistlerle yaptığı ittifak istikrarı beraberinde getiriyor. Sosyalistler Katalonya senaryosunun yaşanmamasını garanti ediyor.

Hukukun üstünlüğünü sürekli savunan Sosyalistler 1959 ile 2011 arasında yaşananları da unutmuş değil. Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA terör örgütü bölgede yüzlerce kişinin ölmesine neden oldu.

Sosyalist Bask Partisi lideri Idoia Mendia:
"Farklı düşündüğümüz, toplumsal bir destek alan ETA gibi totaliter milliyetçilerin fikirlerini savunmadığımız için öldürüldük. Bizi öldürdüklerinde yılmadık. Artık öldürmedikleri için de daha az geri adım atıyoruz. Özerk bir hükümeti savunuyoruz. Gücün merkezden uzaklaşmasının İspanya'nın başarı modeli olduğuna inanıyoruz."

Euronews İspanya'daki gelişmeleri yerinde takip ediyor:

Carlos Marlasca Morales, euronews:
"Mariano Rajoy hükümetinin verdiği tavizler, yetki transferinin olmaması için Bask bölgesinin Madrid'e ödediği borçlarında yapılan indirim, özerk yönetim seviyesi ve yüksek yaşam kalitesi burada bağımsızlık düşüncesinin akıllarda olmasına rağmen azınlıkta ve şimdilik siyasi tartışmaların dışında kalmasını sağlıyor."

http://www.euronews.com/2017/09/29/basque-separatists-throw-support-behind-catalan-referendum Mesajı Paylaş

Merkator

İspanya, Barcelona'nın hava sahasını helikopter ve küçük uçaklara kapattı

İspanya, tüm engellemelere rağmen 1 Ekim'de bağımsızlık referandumunu yapmakta kararlı olan Katalonya'nın başkenti Barcelona'nın hava sahasını 'olası gösterilerden görüntü alınmasını önlemek' amacıyla helikopter ve küçük uçaklara kapattı. Katalan hükümeti ise bölge genelinde 2315 oy verme noktasının hazır olduğunu duyurdu.

İspanya basını, İspanya sivil havacılık kurumunun özerk bölge Katalonya'nın başkenti Barcelona'nın hava sahasını 2 Ekim'e kadar küçük uçak ve helikopterlere kapattığını duyurdu.

El mundo gazetesinin haberine göre, kısıtlamanın amacı 1 Ekim'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu öncesinde gerçekleşebilecek gösterilerden havadan görüntü alınmasını engellemek.

Dün İspanyol jandarmasının İspanya Anayasa Mahkemesi'nin yasa dışı olduğuna karar verdiği Katalonya bağımsızlık referandumu ile ilgili olduğu açıklanan 2.5 milyon oy pusulası ile 100 seçim sandığına el koyduğu açıklanmıştı.

Ancak baskının yapıldğı deponun sahibi sandıkların Barcelona Futbol Kulübünde yapılacak seçimler için olduğunu öne sürmüştü.

Daha önce de 10 milyon oy pusulasına el konulduğu duyurulmuştu.

http://www.kokpit.aero/barcelona-hava-sahasina-kisitlama Mesajı Paylaş

Anatolia

Bu Basklar ve Katalanlar ile bizim HDP'liler tamamen ayni dili konusuyor , biz Ispanya'yi istemeyiz ama tamamende bagimsiz olmayalim acliktan geberir gideriz Ispanya bize bakmaya devam etsin. Ohhhhh ne guzel , bunlarin derdinden yeni bir Ispanyol Kralicesi anlar pasif bir Kral degil.

Filistin disinda net bir hedefi olan yok sanirim yeryuzunde , her biri biz onu istemeyiz ama o bize baksin papaganligini yapiyorlar. Sevgili zeka cevheri ayrilikci politikacilar eger ceviz yeterli olgunlukta degil 7 yasinda bir cocugunki ile ayni ise ben kendimi yonetecegim hede hodo demeyin , adam gibi ben kendi ekonomimi kurarim kendi toplumumu doyururum de ; bari hic olmazsa desteklenmesen bile insanlar sana saygi duysun. Mesajı Paylaş

Search and rescue

İkisi de öyle değil. Katalanlar daha zengin olduklarını söyleyip, İspanya'nın kalanı için çalışmak istemediklerini söylüyorlar.

Bask bölgesi de geri kalmış, ekonomik olarak kötü filan değil. Sadece San Sebastian'ın turizmi bile aslında iyi kötü yeter Bask nüfusuna.

Kaldı ki Katalonya'da Seat arabaları, Bask'da ise CAF trenleri olarak iki büyük fabrika var.


Mesajı Paylaş

sadalone

Bask bölgesi İspanya'da kişi başı milli gelirin en yüksek olduğu bölge, Madrid,Barcelona'nın bulunduğu bölgelerden yüksekler.Yani bırakın geri kalmayı İspanyanın en zengin bölgesiler. Mesajı Paylaş

Anatolia

Elektrik ve diger ihtiyaclari kim karsiliyor ? fabrikalardaki makineler araclar hangi devlete ait , deniz ticaret filolari hangi devlete ait ? hangi devletin havalimanlarini kullaniyorlar ? buyuk sirketleri ve bankalari iflasa dogru giderken hangi devletten o sirketleri bankalari kurtarmalari icin yardim istiyorlar ?

Fransa - Ispanya bu arkadaslar ile ticaret ve hizmet isini kapatirlarsa gorurum o zengin dediginiz Dubailer kac ay icerisinde Lubnan'a donusuyor. 

Fransa ve Ispanya icin bu adamlar acik ve net kendi ulusal birliklerine tehdittir. Bende biliyorum paralari oldugunu ama o paranin kaynagi o paranin saglayicisi kim onu da bilmek icap eder. Bu saydiginiz memleketlerin henuz yiyecek - ordu - enerji - deniz yolu guvenligi - 0'dan diplomasi - ic meseleler gibi dertleri yok bunlari yok saymak mumkun degil. Mesajı Paylaş

putty

Katalonya yı monako gibi filan şehir devleti gibi görmeyin Belçike Hollanda gibi bir devlet ortaya çıkacak dediklerini yapsalar. Bal gibi de yaşarlar ciddi ciddi kocamanda devlet olurlar öyle malta gibi monako gibi filanda olmazlar. Ama tabi bence buna hakları yok Katalonya İspanya nın kazanılmış topraklarıdır tartışmaya açık olmamalı artık oralar İspanya dır İspanyollar bunu hak etmişlerdir tarih kitaplarına bakıp buralar bizimdi demek hakkın olamaz. Senindi tamam ama artık değil bu kadar basit. İstanbul'un bizim olması gibi tartışıyor muyuz aynı şey kaç yüz yıldır adamların elinde başka İspanya yok ki ana karası orası pasifikte bir ada filan değilki İyi olan şey etrafta böyle demografik meseleleri olan devletlerin çok olmasıdır. Fransa nın Korsika sı İngiltere nin İranlanda sı İskoçya sı İspanya nın Katalonya sı filan bizim şu yarım yüzyılda ihtiyacımız olan ortamı sağlıyor. Mesajı Paylaş

cursedc

Bu karışıklıkları görünce aklıma mart ayında yakalanan 10 bin silah geldi.  Yakalanmayanlara nerede !http://www.posta.com.tr/ispanya-da-10-bin-silah-ele-gecirildi-haberi-1277427 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Katalonya'daki referanduma polis müdahalesi

Katalonya'daki bağımsızlık referandumunda oy verme işlemi, İspanyol polisinin engelleme girişimine rağmen sürüyor. Bölgesel Katalan hükümetine göre, polisin plastik mermiyle müdahale ettiği olaylarda 337 kişi yaralandı.

İspanya Anayasa Mahkemesi'nin askıya alınmasına karar verdiği, merkezi hükümetin de yasa dışı olarak kabul ettiği bağımsızlık referandumu için sandık başına giden Katalanlar, oy kullanmaya başladı.

Referandumun gerçekleşmemesi için İspanyol polisi tarafından alınan önlemler sürerken, Girona kentinde Katalonya Başkanı Carles Puigdemont'un oy kullanacağı seçim merkezinde güvenlik güçleriyle seçmenler arasında arbede yaşandı. Polis, oy verme işleminin başladığı spor salonuna, ön kapının camını çekiçle kırarak girdi. Çıkan olaylarda en az bir kadın yaralanarak hastaneye kaldırılırken, Puigdemont yaşanan arbede nedeniyle başka bir seçim merkezinde oyunu kullandı.

En az 337 yaralı

Çıkan olaylarla ilgili konuşan Puigdemont, polisin oy kullanmak isteyen Katalanlara karşı plastik mermi kullandığını söyledi. Bölgesel Katalan hükümeti, polisin müdahalesi nedeniyle yaşanan olaylarda en az 337 kişinin yaralandığını duyurdu.

Polis, oy verme işleminin başladığı spor salonuna, ön kapının camını çekiçle kırarak girdi. Çıkan olaylarda en az bir kadın yaralanarak hastaneye kaldırılırken, Puigdemont yaşanan arbede nedeniyle başka bir seçim merkezinde oyunu kullandı.

Associated Press'in haberine göre polis, Barcelona kentindeki Treball seçim merkezinin önündeki bazı Katalanları sürükleyerek uzaklaştırdıktan sonra gözaltına aldı. İspanya İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido, Barcelona'da el koyulan oy pusulası ve sandıkların görüntülerini Twitter'da paylaştı.

Polis seçim merkezlerinin "çoğunu" kapattı

Birçok Katalan aile ve aktivist, sandıkların kurulacağı okul ya da diğer binaları işgal ederek, polisin bu yerleri seçime kapatmasına engel olmaya çalışıyor. Ancak İspanyol hükümeti, oy verme işlemi gerçekleştirilmesi planlanan merkezlerin "çoğunu" kapattığını duyurdu.
Katalan bölgesel hükümetinin sözcüsü Jordi Turull ise gelişmelerle ilgili düzenlediği basın toplantısında, seçim merkezlerinin dörtte üçünün halen açık olduğunu duyurdu ve seçmenlerden oy vermeye devam etmelerini istedi.

İspanyol polisinin referandumu engellemek için günlerdir sürdürdüğü girişimlere rağmen Katalan yetkililer, yaklaşık 5.3 milyon seçmene Katalonya genelinde kurulan 2 bin 300'ü aşkın seçim merkezine giderek oy kullanmaları için çağrıda bulunmuştu. Katalonya'daki referandum pusulasında "Katalonya'nın bir cumhuriyet olarak bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?" sorusu yer alıyor.
Katalan liderler, referandumdan "evet" çıkması halinde 48 saat içine bağımsızlık ilan edeceklerini duyurdular.

Anketlere göre 'hayır' çıkacak

Birçok Katalan, bölgenin geleceğine dair bir oylama yapılmasına destek verirken, yapılan kamuoyu yoklamalarına göre bağımsızlık talep eden Katalanlar azınlıkta. Katalan Özerk Yönetimi'nin haziran ayında kendi anket şirketine yaptırdığı ankete göre; Katalanların yüzde 41'i bağımsızlık isterken, yüzde 49'u İspanya'nın bir parçası olarak kalmayı destekliyor. Anketler, Katalan seçmenlerin Madrid yönetimi tarafından onaylanan bir referandumu, tek taraflı olarak ilan edilen bir referanduma tercih ettiğini ortaya koyuyor.

Katalonya'da 2014 yılında yapılan sembolik referanduma katılanların yüzde 80'i bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı. Ancak referanduma katılım yüzde 40 civarındaydı.

Ekonomik faktörler

Madrid yönetimi ile Katalonya'yı karşı karşıya getiren bağımsızlık referandumuna ilişkin en büyük endişelerden biri İspanya'nın en zengin özerk bölgesinin bağımsızlığını ilan etmesiyle ülke ekonomisinin büyük bir darbe alması.  Katalonya'nın ayrılması halinde İspanya'nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın beşte birinden mahrum kalacağı tahmin ediliyor. Bu, milli gelirde 200 milyar Euro'luk bir azalmaya tekabül ediyor. Hatta bazı uzmanlar Katalonya ekonomisinin çökeceğini ve yüzde 20 oranında küçüleceği tahmininde bulunuyor.

AB üyeliğini kaybeder

Katalonya İspanya'dan ayrılırsa Avrupa Birliği (AB) üyeliği düşecek. AB'ye yeniden üye olabilmek için başvuruda bulunması gerekecek. Üyelik görüşmelerinin tamamlanması da uzun zaman alacak. Bu bölgeden AB ülkelerine satılacak mallar için gümrük vergisi ödenmesi gerekecek. Otomobillerde gümrük vergisi yüzde 10'u buluyor. İspanya Ticaret Odaları Birliği Başkanı Jose Luis Bonet bağımsızlığın öncelikle küçük ve orta ölçekli Katalonya şirketlerini iflasa sürükleyeceğini iddia ediyor. Bonet büyük şirketlerin yatırım planlarını ertelediğini açıkladı. Sanayi kuruluşları gibi tekstil endüstrisinin önde gelen markaları da Katalonya'da üretim yapıyor. Başta Siemens, Bayer, BASF ve Evonik olmak üzere İspanya'daki Alman şirketlerinin yaklaşık yarısı Katalonya'da üretim yapıyor.

Turizmde de Katalonya başı çekiyor. 2016'da 17 milyon yabancı turist ağırlayan Katalonya, İspanya'nın diğer önemli turistik bölgeleri olan Balear ve Kanarya Adaları'nı açık farkla geride bırakmıştı. Turizm Bakanı Alvaro Nadal, Katalonya'nın İspanya'dan ayrılmasının olumsuz etkisinin Barcelona'daki son terör saldırısını bile gölgede bırakacağını söyledi. Bakan Katalonya'nın AB'nin ortak para birimi Euro'yu kaybedeceğini, bankamatiklerin çalışmayacağını ve yabancı turistlerin sıkıntı çekeceğini sözlerine ekledi.

http://www.dw.com/de/zusammenst%C3%B6%C3%9Fe-zwischen-w%C3%A4hlern-und-polizei-in-katalonien/a-40763241
Mesajı Paylaş

Anatolia

Ispanyol polisi gereken cevabi vermis , Katalan ciftciler traktorler ile yol kapatmis Ispanya daha fazla polis gucu gondermesin diye. Ispanyol hukumeti o traktorlere el koymali.

Bizim devlet olarak acilen cikip Ispanya'nin arkasindayiz gibi demecler vermemiz gerekiyor , Almanya'da ise Bavyera Katalan boluculugunu destekleyici seyler yayinliyor , Almanya'da Ispanya gibi bir durum gerceklesirse bu sefer tam tersi Bavyerali kardeslerimizin demokratik haklarini destekliyoruz demek gerekiyor , Ispanya-Ingiltere-Italya ile olabildigince yakinlasmak ve iyi iliskiler kurmak mevcut politik sartlar acisindan devletimizin stratejik cikarinadir , Fransa'da ise sessiz kalmak taraf tutmamak en dogrusu olur.

Ispanya +
Italya +
Ingiltere +
Polonya +
Ukrayna +
Macaristan +
Romanya +

Fransa ?

Almanya -
Hollanda -
Avusturya -

Bu dengede kuracagimiz Avrupa diplomasisi bize buyuk getiri saglar gorusundeyim.
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Barselona Belediye Başkanı: Bütün kırmızı çizgiler aşıldı

İspanya'nın doğusunda yer alan Katalonya özerk yönetiminin başkenti statüsündeki Barselona kentinin kadın Belediye Başkanı ve Barcelona en comú Partisi Genel Başkanı Ada Colau, Katalonya'nın bağımsızlığı için düzenlenen referandumda oy kullanmak üzere gittiği seçim merkezinin önünde Euronews'in sorularını yanıtladı.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'u istifaya çağıran Colau, Euronews muhabiri Cristina Giner'e verdiği röportajda şöyle konuştu:

"Ben de birçok insan gibi endişeliyim. Zira sabahın erken saatlerinden beri demokraside eşi benzeri görülmemiş olaylara tanık oluyoruz. Mariano Rajoy gibi çok korkak bir başbakan ki aradan kaç gün geçmesine rağmen oy kullanılmasına alternatif olarak hiçbir öneri getiremedi. Halbuki bu, bir başbakan olarak onun sorumluluğunda olan bir durumdu. Sadece bu da değil. Herhangi bir öneri getirememenin ötesinde savcıların ve hakimlerin arkasına gizlenerek savunmasız bir halkın arkasına binlerce polis taktı. Bugün polisin müdahalesiyle bütün kırmızı çizgiler aşıldı. Bugün bir dönüm noktası yaşıyoruz. İşte bundan dolayı Mariano Rajoy'un istifasını isteyen binlerce kişi olacağız. Bu talep sadece Katalonya'da değil İspanya'nın her tarafında olacak. Unutmamalıyız ki Mariano Rajoy bir azınlık hükümetini yönetiyor. Bu arada diğer tüm siyasi partilere de çağrıda bulunup onların da sorumluluğu olduğunu hatırlatmalıyız"

Bu arda sosyal medya üzerinden sık sık vatandaşlara mesaj gönderen Ada Colau, bir twitinde, "Polis baskısından dolayı öfkeli bir şekilde oy kullandım. Ama vatandaşlarımızın verdiği cevaptan ötürü de ümit doluydum" ifadelerini kullandı.

http://www.euronews.com/2017/10/01/spain-catalonia-all-the-red-lines-have-been-crossed-says-barcelona-mayor Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Katalonya'da sandıktan bağımsızlık çıktı

Katalonya bağımsızlık referandumunda seçmenlerin yüzde 90'ı lehte oy kullandı. Katalonya Başbakanı Puigdemont bağımsızlık hakkını elde ettiklerini söylerken İspanya Başbakanı Rajoy referandumun geçersiz olduğunu söyledi.

Katalonya'da İspanya Anayasa Mahkemesi'nin askıya alma kararına rağmen yapılan bağımsızlık referandumunun ardından tansiyon yükseliyor. İspanyol polisinin müdahale ettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı seçimlerin ardından Katalonya Özerk Yönetimi Başbakanı açıklama yaptı. Başbakan Carles Puigdemont, seçmenlerin yüzde 90'ının bağımsızlık yönünde oy kullandığını duyurarak, "Katalonya bu seçim sonuçlarıyla İspanya'dan bağımsız olma hakkını kazandı" dedi.

Katalonya hükümeti seçimlere katılım oranını yüzde 42 olarak açıkladı. Başbakan Puigdemont, referandum sonuçlarının açıklanması öncesinde vatandaşlara televizyondan seslendiği konuşmada, Katalonya'nın İspanya'dan ayrılma çabalarıyla ilgili olarak, "Bu umut ve acı dolu günde Katalan vatandaşlar bağımsız bir devlet olma hakkını elde etti" dedi.

Puigdemont hükümetinin kabul ettiği yasa referandumdan "evet" oylarının fazla çıkması halinde, 48 saat içinde bağımsızlık ilanında bulunulabilmesini öngörüyor, Katalonya Başbakanı'nın bağımsızlık ilanını resmi olarak yarına dek yapıp yapmayacağı konusunda bir bilgi vermedi.

İspanya'dan tepki

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'sa referandumun geçersiz olduğunu söyleyerek, İspanyol polisinin referandum sırasındaki tavrını savundu. Rajoy vatandaşlara televizyondan seslendiği konuşmada, "Bugün Katalonya'nın bağımsızlığı konusunda bir referandum yapılmadı. Referandum bir  mizansendi. Yaşanan şiddetin tek sorumlusu meşruiyet ve birlikte yaşamanın kırılmasını savunanlardadır" dedi.

840 kişi yaralandı

İspanyol polisi dün referanduma büyük oranda müdahale etti, sandık ve oy pusulalarına el koydu. Bazı seçim merkezlerinde polis ve seçmenler arasında arbede yaşandı. İspanyol yetkililer yaralanan 840 kişinin tıbbi müdahale gördüğünü açıkladı. Yaralılardan 92'sinin durumunun ağır olduğu belirtildi. İspanya İçişleri Bakanlığı yaralanan polis sayısını 33 olarak açıkladı.
Referandumun ardından çok sayıda sendika ve sivil toplum kuruluşu salı günü genel greve gidilmesi çağrısı yaptı. İspanya'nın etkili sendikalarından UGT ve CCOO, "hukuk ve özgürlüklerin ağır ihlali" nedeniyle Katalonya'da iş bırakma çağrısı yaptı.

Katalonya'daki gelişmeler Avrupa'da birçok ülkede endişelere neden oldu. Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Madrid ve Barcelona'nın gerginliği derhal azaltarak diyalog arayışına girmek zorunda olduğunu belirtti.

Avrupa Parlamentosu'ndaki Sosyalist grubun Başkanı Gianna Pittella, "İspanya ve Avrupa için üzücü bir gün" açıklamasını yaparken, Belçika Başbakanı Charles Michel twitter üzerinden, "Şiddet bir yanıt değil" paylaşımında bulundu. İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de İspanyol polisini "vatandaşlarına şoke edici bir şiddet uygulamakla" suçladı.

http://www.dw.com/de/katalonien-90-prozent-f%C3%BCr-die-losl%C3%B6sung-von-spanien/a-40771727 Mesajı Paylaş

putty

#29
Eki 02, 2017, 08:06 ÖÖ Last Edit: Eki 02, 2017, 08:08 ÖÖ by putty
% 90 çıkacak tabiki İstanbulda birileri çıkıp biz ayrılacağız kominist devlet kuracağız diye sandık kursa ben oraya gidip oymu kullanırım çıkan oyların hepsi ayrılık yanlısı olur du tabiki. İspanyollar devletlerinin kanunsuz dediği sandığa sabah gidip oymu atacak da hayır oyları daha çok gelecek. Oysa herkes biliyor hayır çıkar gerçekten bir seçim yapılabilse Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter