Hong Kong'da Ayaklanma

Başlatan Karabasan, Tem 01, 2019, 05:33 ÖS

« önceki - sonraki »

Karabasan

Tem 01, 2019, 05:33 ÖS Last Edit: Tem 01, 2019, 06:25 ÖS by Karabasan
An itibariyle Hong Kong'da yeni nesil bir Tiananmen vari ayaklanma yaşanıyor. Ancak bu sefer farklı olarak polis göstericilere müdahale etmedi. Ve göstericiler meclis binasını ele geçirdiler.

Mecliste Çin yönetiminin tanıdığı Hong Kong bayrağı sprey boyayla kapatılarak üzerine İngiltere yönetiminden kalma bayrak asıldı.
https://twitter.com/JackHHazlewood/status/1145690233779961862
https://twitter.com/HongKongFP/status/1145687633726562309

Sokakların iyice karıştığı söyleniyor
https://twitter.com/CBSNews/status/1145729981919760384
https://twitter.com/tictoc/status/1145743617606246400 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Çin hükümeti Hong Kong'da ateşi maşayla tutuyor


Hong Kong'da yerel hükümetin "Suçluların Çin'e İadesi Anlaşması"nı Meclisten geçirmeye çalışması ve buna karşı düzenlenen protestolar gözleri Pekin ve Londra yönetimleri arasında 1997'de imzalanan Çin-İngiltere Ortak Deklarasyonu'na çevirdi. İki ülke arasında temeli afyon ticaretine dayanan Afyon Savaşının 1842'de patlak vermesiyle İngiltere, dönemin Çing Hanedanlığını yenerek Hong Kong'u ele geçirdi. Londra yönetimi daha sonra 1898'de Hong Kong'u 99 yıllığına kiralayarak kontrolü altına aldı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin 1997'de Çin'e devri öncesinde, 1984'te, Çin-İngiltere Ortak Deklarasyonu imzalandı. Hong Kong'un Çin'in bir parçası olmasının yanı sıra kendi içinde İngilizler tarafından kurulan kapitalist ekosistemin devam etmesini temin etmek amacıyla geliştirilen "Bir Ülke- İki Sistem" formülüyle bölge Çin'e devredildi. Söz konusu deklarasyon Hong Kong'un "Bir Ülke-İki Sistem" formülünün 50 yıl boyunca ayakta kalmasını hedeflerken, özel idari bölgenin yönetim, yasama ve yargı bağımsızlığının korunmasını ve aynı kalmasını şart koşuyor. Ayrıca, Hong Kong'da mevcut ekonomik ve sosyal sistemin değişmemesi koşulunu taşıyan deklarasyon, ifade, basın, toplanma, seyahat, hareket, mesleki tercih, akademik araştırma ve dini inanç özgürlüklerinin korunmasını temin ediyor. Deklarasyonda Çin'in bölgeyi doğrudan egemenliği altında bulunduracağı ve Hong Kong'un baş yöneticisini yerel seçim sonuçlarına atayacağına vurgu yapılırken, İngiliz tarafının gözlemci veya farklı bir statüye sahip olduğundan bahsedilmiyor.

İngiltere ve Çin'in Hong Kong üzerinden restleşmesi

Çin Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamalarla İngiltere'nin bölgede egemenlik, siyaset ve denetim hakkı olmadığını savunurken, Hong Kongluların "sözde özgürlükleri için İngiltere tarafının müzakere ettiği söyleminin basitçe utanmazlık olduğunu" belirtiyor.

Pekin hükümeti, ayrıca, İngiltere'nin Hong Kong konusunda doğruları çarpıttığını belirterek, Hong Kong yerel hükümetinin Pekin yönetimi baskısı altında olduğu yönündeki açıklamalarının "siyahı beyaz gösterme çabası" olduğunu savunuyor.

İngiliz tarafı ise iki ülke arasında imzalanan 1984 deklarasyonunun hala geçerliliği olduğunu ve yasal bağlayıcılığı bulunduğunu savunuyor. Londra yönetimi Çin tarafının deklarasyonun gerekliliklerini yerine getirmezse bunun ciddi sonuçları olacağı konusunda uyarıyor.

Çin'den Hong Kong'un anayasasına ince ayarlar

Pekin yönetimi, 2016'da Çin'e hakaret eden bağımsızlık yanlısı vekillere yönelik yemin metnine sadık kalmayanların vekilliklerinin düşmesi için Hong Kong'un mini anayasasının 104. maddesine şerh düşmüştü.

Yıl 2017'ye geldiğinde ise Pekin yönetiminin en yüksek yasama organı Çin Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong'da milli marş ve Çin bayrağına saygı duyulması yönünde bir kanunu yürürlüğe koymuştu. Milli marşa kamuya açık alanda saygısızlık yapanların 15 güne kadar gözaltına alınmasının önü açılmıştı. Yasa, Hong Konglu futbolcuların Çin Milli Marşı'nı yuhalamasının arkasından gelmişti.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi liderine Çin yanlısı eleştirileri

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin baş yöneticiliğine 2017 Mart ayında seçilen Carry Lam, yerel halk tarafından Pekin yanlısı olmakla itham ediliyor. Hong Kong seçim komitesinde bin 194 adayın oylarının 777'sini alarak yerel hükümette iktidara gelen Lam'in 1 Temmuz 2017'de düzenlenen yemin törenine Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in katılması, Pekin hükümetinin tüm dünyaya Lam'in arkasında oldukları mesajı olarak algılanmıştı.

Çin Ulusal Halk Kongresi'nin doğrudan bir yasa çıkararak, Hong Kong'daki şüphelileri iade almak için müdahale etmek yerine, Carrie Lam iktidarındaki yerel hükümet ve meclisin bu görevi kendi istekleriyle yerine getirmesi, Çin'in deklarasyona bağlı kalırken, "ateşi maşayla tutması" olarak yorumlanıyor.

Hong Kong toplumunun "tasarı" endişesi

Ekonomik gücü ve Asya'nın en önemli limanlarından biri olma özelliğiyle adından "kaplan" olarak söz ettiren Hong Kong, yerel Yasama Meclisi'nin (LegCo) suçluların Çin, Tayvan ve Makao'ya iadesi tasarısını yasalaştırma çabaları sonrası bölgede çok sayıda protesto gösterileriyle karşılaştı.

Protestolara sebep olan, şüphelilerin Çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı, 3 Nisan'da parlamentoya sunulmuştu. Düzenlemeler, zanlıların Çin ana karası, Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan'a iadesini kolaylaştırıyor. Muhalifler yasanın çıkması halinde bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.

Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Carrie Lam, 15 Haziran'da yaptığı basın toplantısında, tasarının, toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına yol açtığını ifade ederek yasal düzenlemenin askıya alındığını duyurdu. Ancak bu kararı yeterli bulmayan göstericiler tasarının tamamen iptal edilmesini istiyor. Hong Kong yerel yönetiminin öncülüğünü yaptığı yasa tasarısı ABD ve İngiltere nezdinde tepkilere neden olurken, Çin hükümeti ise protestoculara karşı çıkarak, olayların "tolere edilemez" olduğunu savunuyor.

İade tasarısının çıkış noktası

Protesto gösterilerine neden olan iade tasarısı, Hong Konglu Chan Tong-kai (20) adlı bir gencin nisan ayının ortasında Poon Hiu-wing adlı kız arkadaşını Tayvan'da öldürmesi üzerine, Tayvan makamlarının Hong Kong'dan zanlının iadesini talep etmesi için hazırlandı. Hong Konglu yetkililer, Hong Kong ile Tayvan arasında iade anlaşması olmadığı gerekçesiyle Chan'ı Tayvan'a iade edemeyeceklerini açıklarken, söz konusu katil zanlısının iade işleminin gerçekleşmesi için hazırlanan tasarı cinayet, tecavüz ve bazı kriminal suçları işleyenlerin iadesini öngörüyor.

Hali hazırda siyasi suçluları hedef almayan tasarıyı protesto eden Hong Konglular, iade tasarısının ilerde kapsamının genişletilerek, ifade özgürlüğü, siyasi özgürlükleri ve Hong Kong'da geçen yüzyıl boyunca süregelen yaşam tarzını ve hayatlarını etkileyeceğini öne sürerek Hong Kong'un güvenli bir yer olmaktan çıkacağını öne sürüyor.

Hong Kong'un kayıp kitap satıcıları

Hong Kong'da Çin Komünist Partisi aleyhine kitaplar satan 5 yerel kitabevi sahibi 2015 yılında ortadan kayboldu. Ortadan kaybolmalarının ardından 7-8 ay sonra Çin'de "gözaltında" oldukları ortaya çıkan satıcılardan bazıları kendilerini Çinli casusların kaçırdığını ve tutuldukları gözaltı süresince işkence gördüklerini söylemişti.

Yasa tasarısının genişletilmesi ve benzer olayların yaşanmasından endişe eden protestocular, tasarının meclisten geçmeden suçluların Çin hükümetine iadesinin tamamen engellenmesi gerektiğini savunuyor. Bölgede 28 Nisan'da başlayan protestolar, her gün biraz daha siyasi gündemi meşgul ederken, bölgede suçluların iadesi tasarısı adı altında Pekin yönetimini hedef alan gösterilerin nereye kadar gideceği merak ediliyor.
https://www.aa.com.tr/tr/analiz/cin-hukumeti-hong-kongda-atesi-masayla-tutuyor/1524106 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Wu Qian; "Hong Kong yönetimi tarafından bir talep gelmesi durumunda Çin Ordusunun sosyal düzeni korumak için müdahale edebileceğini belirtti."
https://www.ft.com/content/abc14182-adcc-11e9-8030-530adfa879c2 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

Hong Kong'da şiddetli çatışmalar

Polisin yasağına rağmen on binlerce protestocu, Çin İrtibat Bürosu'nun bulunduğu Sai Wan ile alışveriş merkezlerinin bulunduğu Causeway Bay'e yürüdü. Polisin müdahalesiyle çok şiddetli çatışmalar çıktı.

Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi Hong Kong'da zanlıların Pekin'e iadesine yönelik tartışmalı tasarıya yönelik protestolar, bugün Çin İrtibat Bürosu'nun bulunduğu Sai Wan ile alışveriş merkezlerinin bulunduğu Causeway Bay bölgelerine yöneldi.
Polisin yürüyüş yasağına rağmen gerçekleşen protestolarda şiddetli çatışmalar çıktı.

Geçen hafta maskeli, beyaz kıyafetli, demir sopalı bir çetenin Yuen Long metro istasyonunda demokrasi yanlılarına saldırıp onlarca kişiyi yaralaması, iade tasarı yüzünden canlanan protestoları yeniden büyüttü.

Bugün polisin sadece Chater Garden parkında gösteriye izin vermesine karşın, iki gruba ayrılan on binlerce göstericinin bir kısmı alışveriş bölgesi Causeway Bay'e bir kısmı da Çin'in bölgedeki irtibat ofisine yürüdü.

Hong Kong'da polis, geçen haftasonu göstericilerin saldırıya uğradığı Yuen Long bölgesinde dün yürüyüş düzenleyenlere göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.

Bu, Hong Kong'un hükümet karşıtı, demokrasi yanlısı protestolara sahne olduğu üst üste sekizinci haftasonu oldu.

https://tr.sputniknews.com/asya/201907281039784230-hong-kongda-siddetli-catismalar/ Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Çin'in müdahale etmesi için gerekçe ve ortam hazırlanıyor... Mesajı Paylaş

Karabasan

Hong Kong'a Çin ordusunun müdahale etmek için sınırda yığınak yaptığı söyleniyor.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-07-30/white-house-eyeing-buildup-of-chinese-forces-on-hong-kong-border Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Çin ordusu Hong Kong garnizonuna bağlı askeri birliklerle protestoculara müdahale tehditleri savurdu.
https://youtu.be/XqEhDPlyYc4
Aynı şekilde Hong Kong garnizon komutanı da gösterilerin tolere edilmeyeceğini açıkladı.
https://www.youtube.com/watch?v=Yo45TdPpMBY Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Ben Dış İşleri Bakanlığının yerinde olsam, Türk Vatandaşlarına Hong Kong'a seyahat uyarısı, Hong Kong'taki vatandaşlarımıza, Hong Kong'u terk etme çağrısı veya en azından evlerinden dışarı çıkmama çağrısı yapardım.

Çinin müdahale edeceğine dair belirtiler artıyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Hong Kong'lular  son özerk günlerini yaşadıklarının farkındalar mı acaba?  Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Hong Kong da sona yaklaşılıyor...

ABD tarafından tetiklenen gösterilerin, Çin'in Hong Kong'a müdahale etmesini, ardından da ABD ve Batı Dünyasının Çin aleyhine bir dizi yaptırım ve müeyyide uygulamasına yönelik olması kuvvetle muhtemel... Mesajı Paylaş

doğu

 Tabii önce basın eliyle büyük bir linç ve ardindan cahil batı kamuoyunun tetikçi olarak kullanılması var. Her yerde aynı yöntem, cahil bırak, öğretme bilmesin ki birşey olduğunda herkes aynı tepkiyi versin. Tepkinin kime ve nasıl olması gerektigine ben karar veriyorum nasılsa.. Mesajı Paylaş

delidumrul

Öyle bir mevzu olsa Doğu Türkistan meselesi üzerinden gitmesi daha mantıklı olmaz mı idi üstadım ? Kaşımaya dahi gerek yok her şey aleni olarak ortada.Gerçi "Türk" denilince Batının tüyleri hazır ola geçiyor ayrı... Mesajı Paylaş

anafor2016

Demokrasi konusunda yeterince gelişim gösteremeyen ülkeler serbest piyasada bu kadar rahat olmamalı. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter