Meteksan HETS-Helikopter Engel Tanıma Sistemi

Başlatan Terra, Nis 04, 2019, 10:48 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Terra

Meteksan ile helikopterlere engel kalkacak

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma arasında fiber lazer tabanlı Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi Projesi imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Helikopter platformları başta olmak üzere hava araçlarının alçak irtifa uçuş koşullarında seyir güvenliğini artırmak amacıyla geliştirilecek fiber lazer tabanlı Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi Projesi Başkanlığımız ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında imzalandı." bilgisine yer verildi.

Meteksan için görev zamanı

Helikopterlerin uçuşları sırasında karşılaşabilecekleri doğal ve yapay engeller büyük tehlike oluşturuyor. Bu nedenle helikopterler için yerleşim bölgeleri civarında daha güvenli uçabilme imkanı sağlayacak ve pilotların farkındalığını artıracak engel tespit sistemleri kullanılıyor.

Meteksan Savunma farklı bantlarda, yüksek verimli, yüksek ışın kaliteli, değişik güç aralıklarında, farklı modülasyonlarda çalışan lazer üretimi konusunda üst düzey yetkinliği ile birlikte LIDAR sistemlerinin gerektirdiği hassas algılayıcı yapılar, sinyal işleme donanımları ve gömülü yazılımlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Aktif HETS Projesi ile bu yetkinliğini birleştirecek olan Meteksan,  helikopterlerin kaza kırımında önemli bir yer tutan telle/engelle çarpışma durumlarına yönelik ikazların pilotlara uygun zamanda verilmesini sağlayan bir sistemin elde edilmesini hedefliyor.

Mevcut ve yeni nesil genel maksat helikopterleri başta olmak üzere farklı çeşitteki platformlara entegre edilebilir, düşük güç tüketimi, düşük ağırlıkta milli bir sistem geliştirilmesi planlanıyor.

Bu sistemin geliştirilmesi ile çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek LİDAR/LADAR altyapısı da kazanılmış olacak, bu altyapı ile gelecekte otonom, makine destekli veya insansız sistemlerde kullanılabilecek sensör çeşitliliğine giden yol da açılmış olacak.

Bu kapsamda kendi öz kaynakları ile çalışmalara başlayan Meteksan Savunma hava platformlarının alçak uçuş seyir güvenliğini artırmak amacıyla 1550nm fiber lazer tabanlı bir Helikopter Engel Tespit Sistemi, tasarlayıp geliştirmişti.

Sistem geliştirme çalışmaları kapsamında, 1cm kalınlığındaki yüksek gerilim hattının 1,5 km mesafeden saniyede 100,000 kez örneklenmesi başarılmış, ayrıca evre uyumlu algılama teknikleri de test edilmişti. FMCW Lidar tekniği ile 1 km mesafeden cm/sn hassasiyetinde Doppler hız tespiti yapılabildiği de kanıtlanmıştı.

Askeri çevre koşullarına dayanıklılığı doğrulanan sistem ile görüş mesafesinin düştüğü karlı, yağmurlu ve sisli hava şartlarında da gerilim hatlarının tespit denemeleri başarıyla gerçekleştirilmişti.

Uludere kazası ders oldu!

2010 yılında askeri helikopterlere HETS olarak adlandırılan Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) takılması için çalışmalara başlayan Savunma Sanayi Başkanlığı 2017'de Şırnak Uludere'de yüksek gerilim hattına takılarak düşen Cougar tipi helikopter kazasından sonra projeye hız vermişti. Bu hadisede 13 askerimiz şehit olmuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde son 25 yılda ise ağaç, bina veya yüksek gerilim hattına çarpma sonrasında 8 helikopter kazası meydana gelmiş, olaylarda 34 asker şehit olmuş ve 9 asker de yaralanmıştı.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/04/meteksan-ile-helikopterlere-engel-kalkacak/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter