Solo Türk

Başlatan canıtez, Oca 25, 2017, 11:47 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

Solotürk'ten rekor uçuşu


Solotürk pilotları, 2017 yılı gösteri sezonu hazırlıkları kapsamında "yavaş uçuş" hareketinde F-16'yı havada 100 knotta (180 kilometre/saat) tutmayı başararak bir rekora imza attı.

Dünyada F-16 uçağıyla gösteri yapabilen sayılı akrobasi timlerinden biri de Türk Hava Kuvvetleri. TURAF'ın iki gösteri ekibinden biri olan Solotürk, tarihi bir rekora imza atarak, "yavaş uçuş" hareketinde F-16 uçağını havada 100 knotta (180 kilometre/saat) tutmayı başardı.

2011 yılından beri Türk bayrağını dünya semalarında gururla taşıyan Solotürk ekibi, F-16'yla gösteri yapan ABD, Hollanda, Belçika, Polonya ve Yunanistan'ın gösteri paketlerinde yer almayan "yavaş uçuş" hareketini, kurulduğu 2011 yılından beri gösterilerde sunuyor.

İniş kalkış sürati azami 300 kilometre/saat olan 13 tonluk F-16 uçağı, Solotürk pilotları tarafından bugüne kadar 210 kilometre/saat ile seyirci önünden selamlama geçişi olan "yavaş uçuş" ile geçmişti.

2017 yılı hazırlıkları kapsamında ise aynı hareketi F-16 kol uçuşunda Solotürk pilotları Yüzbaşı Erhan Günar ve Yüzbaşı Serdar Doğan 100 knot (180 kilometre/saat) ile yapmayı başararak, hem Solotürk tarihinde hem de F-16 ile gösteri yapan diğer ülkeler tarihinde bir rekora imza attı.

Geçen yıl Solotürk'ün katıldığı dünyanın en prestijli hava gösterisi olarak kabul edilen İngiltere Fairford'da icra edilen Air Tattoo Hava Gösterisi'nde aynı hareketi 220 kilometre/saatle yapan Solotürk pilotları, İngiliz basınında geniş çapta övgüyle yer almıştı.

Bu yeni rekoruyla hem Avrupa'da hem de diğer kıtalarda 2017 yılında katılacakları hava gösterilerinde Türkiye'yi gururla temsil edecek Solotürk pilotları, Çanakkale'de de şehitler için "Selamlama Uçuşu" icra edecek.

Solotürk ile birlikte F-5 uçakları ile uçan Türk Yıldızları da ülkemizi başarı ile temsil ediyor. Mesajı Paylaş

HDS

İşte aynı yavaş uçuşu Haziran'da, Temmuz'da İzmir'de yapamazsın.  :) Mesajı Paylaş

DelKu

Eski dokümanlara göre bir F-16A 'nın manevra yapabilirliğini koruyabileceği minimum hız  ~150 km/h gibi değerdi. Mesajı Paylaş

Observer

SOLOTÜRK 2017 GÖSTERİ TAKVİMİ

23 Nisan 2017 - Çanakkale

24-25 Nisan 2017 - Çanakkale Şehitler Abidesi

14 Mayıs 2017  - Gaziantep

19 Mayıs 2017 - Samsun

9 Temmuz 2017 - Konya - Türk Yıldızları'nın 25. Kuruluş Yıl Dönümü

14 - 16 Temmuz 2017 - İngiltere - Royal İnternational Air Tattoo

22 Temmuz 2017 - Romanya - Bucharest İnternational Air Show - BIAS

14 Ağustos 2017 - Pakistan - Bağımsızlık Günü

19 Ağustos 2017 - Yalova

26 - 17 Ağustos 2017 - Slovakya - Slovak İnternational Air Fest 2017 - SIAF

8-10 Eylül 2017 - Belçika - Sanicole İnternational Air Show

22-24 Eylül 2017 - Kanada - Air Show London

15 Kasım 2017 - KKTC - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kuruluş Yıl Dönümü

25 Kasım 2017 - Edirne - Düşman İşgalinden Kurtuluşu Mesajı Paylaş

murattekin

Ankara yine yok.  :(  Gelmesin artık. Üvey evlat Ankara. Mesajı Paylaş
...

canıtez

SOLOTÜRK, sezonun ilk gösterisini 23 Nisan'da Çanakkale'de gerçekleştirecek

Çanakkale halkı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Çanakkale Kordon'da gösterici yapacak SOLOTÜRK'ü bekliyor. Sezonun ilk gösterisini gerçekleştirecek olan SOLOTÜRK 23 Nisan'da saat 15.00'da Kordon, 24 Nisan'da saat 11.30'da Şehitler Abidesi, 25 Nisan tarihinde yine Şehitler Abidesi'nde saat 11.55'te gösteri yapacak.

SOLOTÜRK uçuş ekibi Hv.Plt.Yzb. Erhan Günar (1'inci Gösteri Pilotu) ve Hv.Plt.Ütğm. Serdar Doğan'dan (2'nci Gösteri Pilotu) oluşuyor.

SOLOTÜRK, gösteri uçuşlarını tek kişilik F-16 C Blok-30 uçağı ile icra ediyor. Gösteri uçuşları esnasında her iki kanat ucuna takılan duman gereçleri vasıtası ile beyaz renkli duman salınıyor. Uçak üzerine boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16'lar gibi her türlü göreve planlanabiliyor. SOLOTÜRK pilotları gösteri uçuşları haricinde harbe hazırlıklarını sürdürüyor.

http://www.kokpit.aero/solotur-2017-gosteri-takvimi Mesajı Paylaş

İBRAHİM SÜNNETCİ

Ben uçağı F-16C Blok 40M diye biliyorum, en azından ILA Fuarında konustuğum pilot öyle söylemisti hatta kokpitine bile girip fotoğraf çekme imkanı bulmustuk baska bir dergiden arkadasla... Mesajı Paylaş

Observer

Sanırım haberde yanlış yazılmış. Gösterilerde uçan uçak CCIP'ten geçmiş bir F-16 Blok 40. Mesajı Paylaş

Defence

SoloTürk 6 yaşında

2011'de ilk gösterisini yapan SoloTürk ekibi, altınca yaşını kutluyor. Bu yıl Ankara Akıncı'dan Konya'ya taşınan ve 132. Filo bünyesine geçen ekip, sezonun ilk gösterisini 23-24 Nisan'da Çanakkale'de yapacak.

17 Mayıs Gaziantep, 19 Mayıs Samsun, 9 Temmuz Konya'da uçacak ekip, 14 Temmuz'da İngiltere'de gerçekleştirilecek Air Tattoo Gösterilerine katılacak. Ekibin yurtdışındaki diğer noktası ise 22 Temmuz'daki Romanya gösterisi olacak.

19 Ağustos'ta depremin yıldönümünde Yalova semalarında uçacak SoloTürk, 26 Ağustos'ta Slovakya, 9 Eylül'de Belçika, 15 Ekim'de KKTC'de uçacak. Sezonun son gösterisi ise 25 Kasım'da Edirne'de gerçekleştirilecek.

http://www.kokpit.aero/soloturk-6-yasinda Mesajı Paylaş

cemdogut

SoloTürk'ün uçakları 88-0029 ve 88-0032 ikisi de block 30
İlk uçakları 91-0011 block 40'dı. Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

saladin

#10
Haz 12, 2017, 03:26 ÖÖ Last Edit: Haz 12, 2017, 03:30 ÖÖ by saladin
Murat Keles SoloTurk'den ayrilamiyor sanirim :)

https://www.instagram.com/p/BUcY8trAcQi/

Tahminime gore SoloTurk'un yeni ussunde TAI F-16 Test pilotu sifatiyla, resmi olarak bakim/test siniflandirmasinda kullandi.
Mesajı Paylaş

canıtez

Solotürk İngiltere'deki gösterilerde ilgi odağı oldu

Türk Hava Kuvvetleri'nin gösteri takımı SoloTürk, İngiltere'de katıldığı hava gösterilerinde büyük beğeni topladı.

Fairford kentinde düzenlenen "Royal International Air Tattoo 2017" (RIAT) gösterisinde Türkiye'yi temsil eden SoloTürk, binlerce izleyicinin ilgi odağı oldu.

Yüzden fazla ülkenin temsil edildiği RIAT'ta tüm dikkatleri üzerine çeken SoloTürk pilotları Yüzbaşı Erkan Günar ve Serdar Doğan, gösterilerinin ardından standına gelenlere F-16 posterlerini imzaladı.

Perşembe günü 2 F-16 ve bir tanker uçakla Konya'dan 4 saatlik uçuşla Fairford Hava Üssüne gelen SoloTürk ekibinde, pilotların yanı sıra 11 teknik personel de yer alıyor.

SoloTürk, Türk Hava Kuvvetlerinin yüzüncü kuruluş yıldönümünün kutlandığı 2011'de, dünyanın en büyük hava gösterilerinden biri olan RIAT'da en iyi hava gösterisi dalında birinci gelmiş ve "Kral Hüseyin Hatıra Kılıcı" ile ödüllendirilmişti.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/soloturk-ingilteredeki-gosterilerde-ilgi-odagi-oldu.html Mesajı Paylaş

saladin

Ben de bugun bir KC-130 ingiltereden geliyordu niye diye dusunup duruyordum, (sanirim callsign TURAF11'di), buymus demek ki..... Mesajı Paylaş

Merkator

Solo Türk Pakistan'da


Pakistan'ın bağımsızlığını kazanmasının yıldönümünde SoloTürk ekibi özel bir gösteriye imza atacak. 14 Ağustos Pazartesi günü (yarın) SoloTürk uçağı dost ve kardeş ülke Pakistan semalarında uçacak.

SoloTürk 2015 yılında da Pakistan ve Türk Hava Kuvvetleri unsurlarının, Pakistan'ın Sargodha bölgesindeki Mushaf Askeri Hava Üssü'nde gerçekleştirdikleri TUSAP Raiders-2015 (Indus Viper) Tatbikatı kapsamında gösteri uçuşu gerçekleştirmişti.

SoloTürk, 2017 gösteri takvimi çerçevesinde 19 Ağustos'ta Yalova, 26 Ağustos'ta Slovakya, 9 Eylül'de Belçika'da, 15 Ekim'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, 25 kasım'da Edirne'de uçacak.

http://www.kokpit.aero/solo-turk-pakistan-gosteri Mesajı Paylaş

Merkator

Atatürk'ün Yalova'ya gelişi SOLOTÜRK gösterisiyle kutlandı


ULU Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Yalova'ya gelişinin 88'inci yıldönümü, 'Benim Kentim' dediği Yalova'da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler kapsamında Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi ekibi SOLOTÜRK'ün gösterisi nefes kesti.

Atatürk'ün 19 Ağustos 1929 yılında Yalova'ya gelişi nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. Etkinlikler ilk olarak Atatürk'ün büyük bir çevrecilik örneği sergilediği 'Yürüyen Köşk' önünden Edirne Belediye Bandosu ekibinin de katıldığı yürüyüşle başladı. Yürüyüşe Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Yalova Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüş, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda sona erdi. Yürüyüşün ardından Yalova Kent Müzesi'nde 'Atatürk ve Yalova' konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

SOLOTÜRK NEFES KESTİ

Kutlamalarda en büyük ilgiyi ise Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın akrobasi ekibi SOLOTÜRK'ün F-16 uçağı ile yaptığı gösteri gördü. Alana toplanan binlerce vatandaş, jet uçağı ile yapılan akrobatik hareketleri cep telefonlarına kaydetti. SOLOTÜRK pilotu Yüzbaşı Erhan Günar'ın F-16 uçağı ile yaptığı gösteri, adeta nefes kesti.

http://www.kokpit.aero/solo-turk-yalova-gosteri Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter