DHMİ-Devlet Hava Meydanları İşletmesi

Başlatan canıtez, Oca 25, 2017, 11:33 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Traverten

İzmir'e İkinci Havalimanı Geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Adnan Menderes Havalimanındaki çalışmalara ilişkin, "İşler tamamen rayına oturmuş durumda, bu çalışma hızıyla 17 Temmuzda bu apronu ve ilave taksi yollarını hizmete sunmuş olacağız. İzmir ve İzmirlilerin ihtiyacını görmek adına Adnan Menderes Havalimanı`nı her gün büyütüyoruz." dedi.

Arslan, Adnan Menderes Havalimanı ilave apron ve taksi yolu genişletme çalışmalarını yerinde inceledi, ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın kapasitesinin artırılmasının İzmirlilere hizmet etmek adına önemli bir çalışma olduğunu belirten Arslan, sürecin gayet güzel ilerlediğini, İzmir'in sıcak ikliminin kışın da çalışmaya izin verdiğini söyledi.

Havalimanının 1987 yılında yapıldığını dile getiren Arslan, "O zamanki toplam sahası 8 milyon 230 bin metrekareydi. 2006'da yaptığımız ilave dış hatlar terminalini 125 milyon avroluk harcamayla hizmete verdik. 2014'te dış hatlar terminalini yaklaşık 250 milyon avro yatırımla gerçekleştirdik. İç ve dış hatlar terminalinin büyüklüğü 310 bin metrekare, 108 bin metrekaresi dış hatlar olmak üzere." dedi.

İç hatlar terminalinin önceki kapasitesinin yılda 1,5 milyon yolcu olduğuna, bugünse 20 milyon yolcuya hitap edecek bir iç hatlar terminalinin hizmet verdiğine dikkati çeken Arslan, şöyle devam etti:

"Aynı şekilde yılda 4 milyon yolcuya hizmet eden dış hatlar terminali varken şimdi yılda 10 milyon yolcuya hizmet edebilir hale geldi. Bu da uzunca süre yeterliliğini koruyacağı, ihtiyaca cevap verebileceği anlamına geliyor. Şu anda apronumuz 180 bin metrekareden 339 bin metrekareye çıkarılmış oldu. Bu yaklaşık 2 katı demek. 21 uçak park kapasitesine sahipken bugün itibariyle 37 uçak park kapasitesine sahip. Apron, taksi yollarıyla birlikte alan 716 bin metrekareye çıkmış olacak ve aynı anda 58 uçağı park edebilir duruma gelmiş olacağız."

Arslan, iç hatlar terminalinin yılda 20 milyon yolcuya hizmet edebileceğini yineleyerek, terminal binasına ait 83 bin metrekare otopark bulunduğunu ve bunun 2 bin 523 aracın aynı anda park edebilmesi anlamına geldiğini bildirdi.

Dış hatlarda da terminale ait otoparkın 69 bin metrekare olduğu bilgisini veren Arslan, yapımı devam eden, ihale aşamasında işler bulunduğunu, bu işlerin bedelinin de 100 milyon liranın üzerinde olduğunu ifade etti.

Bakan Arslan, ilave apron, ilave taksi yolunun da 71 milyon liraya ihale edildiğini ve yüzde 45 fiziki gerçekleşme sağlandığını belirterek, "İşler tamamen rayına oturmuş durumda, bu çalışma hızıyla 17 Temmuz'da bu apronu ve ilave taksi yollarını hizmete sunmuş olacağız. İzmir ve İzmirlilerin ihtiyacını görmek adına Adnan Menderes Havalimanı'nı her gün büyütüyoruz." diye konuştu.

Alaçatı Havalimanı

Yapımına geçmişte başlanılan ancak tamamlanamayan işlere de devam ettiklerini söyleyen Arslan, Çeşme Alaçatı Havalimanını da bu kapsamda ele alacaklarını dile getirdi.

Kente ikinci bir havalimanı kazandırmayı hedeflediklerini belirten Arslan, şöyle konuştu:

"Çeşme Alaçatı civarında hem özel jetleri ağırlayabileceğimiz hem eğitim uçuşlarını ayarlayabileceğimiz ve charter seferlere hizmet verecek bir havalimanı yapacağız. İhale sürecini başlattık. 20 Nisan tarihi itibarıyla yap-işlet-devret metoduyla yaptığımız çeşme Alaçatı Havalimanı'nın ihale tekliflerini almış olacağız. 25 yıl işletme şartıyla 24 ay da yapım süresi olmak üzere ihale kriterimiz var. Yap-işlet-devret metoduyla kim alırsa cirodan pay ayırmak suretiyle İzmirlilere, Çeşmelilere hizmet verecek."

İzmir projeleri

Bakan Arslan, daha sonra İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret etti.

Buradaki konuşmasında da İzmir'de son 15 yılda 405 kilometrenin üzerinde bölünmüş yol yaptıklarını söyleyen Arslan, "15 yılda İzmir'de 14 milyarın üzerinde harcama yapmış durumdayız. Bakanlık olarak Konak Tüneli'ni yaptık. 40 milyona yakın araç geçmiş durumda. İzmir Çevre Yolu da İzmirlilerin hayatını kolaylaştırması, trafiği kolaylaştırma açısından önemliydi. Günde 100 binin üzerinde araç kullanıyor. Yeni bir çevre yolu yapabilir miyiz? bunu konuşur hale geldik. Sadece Karayolları Genel Müdürlüğünün İzmir'de devam eden 26 projesi var." ifadelerini kullandı.

Arslan, İzmir ve çevresindeki otoyol projelerinin hızla devam ettiğini, sanayinin ve turizmin önemli şehri İzmir'e hizmete devam edeceklerini dile getirdi.

İzmir Körfez Geçişi Projesi'nin önemine değinen Arslan, "Her iki yaka arasındaki trafiği ring haline getirmemiz gerekiyor. Sayın Başbakanımızın başlattığı Körfez Geçişi'nin dünyada örneği var. Çok güzel bir proje olacak. İzmir'in görünümüne değer katacak. ÇED süreçlerini bitirdik, kısa sürede imar sürecini de bitireceğiz. İzmir'de yerel paydaşlarımızın da gerekli çalışmaları yapmasıyla birlikte bu sene içinde yap-işlet-devret modeliyle ihale etmek istiyoruz. Ülkenin prestij projelerinden biri olacak." dedi.

"Çözümün paydaşı olun"

Bakan Arslan, İzmir'deki demiryolu hizmetlerine ilişkin bilgi verirken de Ankara ve İzmir'i yüksek hızlı trenle buluşturacaklarını söyledi. Arslan, geçmişte IMF'e el pençe divan duran Türkiye'nin bugün sadece bu proje bedeli için 8 milyar lira öngördüğüne dikkati çekti.

Haberleşmeye de değinen Arslan, bu alanda büyük mesafe aldığını kaydetti. Bakan Arslan, "İzmirlilerin hayatını, erişimini kolaylaştırmak bizim için çok önemli. Hükümet ve bakanlık olarak İzmirlilerin hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Her kim hizmet sorumluluğu almış olursa olsun çözümün paydaşı olsun, çözümü engelleyen, hizmeti geciktiren olmasın lütfen. Böyle olursa İzmir'e, İzmirlilere hizmet eder, hizmet etme isteğimizi yerine getirmiş oluruz." dedi.

http://www.rayhaber.com/2018/03/bakan-arslan-izmirde-adnan-menderes-havalimaninda-inceleme-yapti/ Mesajı Paylaş

canıtez

#136
Haz 28, 2018, 09:10 ÖS Last Edit: Tem 21, 2018, 10:43 ÖÖ by canıtez
KAHRAMANMARAŞ HAVALİMANINDA SON DURUM

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, Kahramanmaraş Havalimanı Terminal binası ve tesislerinin son durumuyla ilgili bilgi verdi
Türkiye'de 55 havalimanının 49'unu fiilen işleten DHMİ'nin Genel Müdürü Funda Ocak,  projelerin ülke çapında KÖİ modeli ve öz kaynaklarla devam ettiğini hatırlatarak, Kahramanmaraş Havalimanı Terminal binası ve tesislerinin son durumuyla ilgili twitter hesabından bilgiler aktardı:

"Yıl içinde hizmete açmak için var gücümüzle çalıştığımız en önemli projelerimizden biri olan Kahramanmaraş Havalimanı Terminal Binası ve Mütemmim Tesisleri yapımında geldiğimiz noktayla ilgili bilgi vermek istiyorum, siz değerli takipçilerime.

Hızlı şekilde devam eden inşaat  %87 seviyesine ulaştı. Özgün mimarisiyle göz kamaştıran 22.330 m² büyüklüğünde terminal binasının kaba inşaatı tamamlanmış durumda. Çatı ve cephe kaplama imalatları ise tamamlanma aşamasında. Terminal içerisinde ince imalatlar devam ediyor.

Yeterli miktarda ve gerekli noktalarda ticari alanları, mescit, ıslak hacimler, engelli wc'ler ve bebek bakım odaları düzenlenen yeni terminal binası; dış ve iç hat giden yolcu salonları gerektiğinde birleştirilerek büyük ölçekli tek mekân olarak kullanılabilir şekilde planlandı.

Halkımızın hizmetine sunmak için sabırsızlandığımız proje 2018 birim fiyatlarına göre 83.375.000 TL'ye mal olacak. Ülkemize değer katmak için dev projeler ortaya koymaya, yapılamaz denilenleri yapmaya aynı şevk ve heyecanla devam ediyoruz."

http://www.airkule.com/haber/KAHRAMANMARAS-HAVALIMANINDA-SON-DURUM/30783 Mesajı Paylaş

canıtez

Sabiha Gökçen Havalimanı 41 milyon yolcuya yükseliyor

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Terminali ek binası açılış için gün sayıyor.

Bu yıl 10'uncu yılını kutlayan Türkiye'nin en büyük ikinci meydanı Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, havacılık sektörü için önemli bir projeyi hayata geçiriyor.

31 Temmuz Salı günü İç Hatlar Terminali ek binasının açılışı yapılacak ve Sabiha Gökçen Havalimanı yolcu kapasitesi yıllık 41 milyona ulaşacak.

http://www.airporthaber.com/sabiha-gokcen-haberleri/sabiha-gokcen-havalimani-41-milyon-yolcuya-yukseliyor.html Mesajı Paylaş

canıtez

Türkiye zirveye çıktı

Türkiye, Avrupa Havalimanları Konseyinin (ACI) yılın ilk yarı Hub Bağlantı Raporu'na göre, son 10 yılda tüm kategorilerde uçuş ağını en fazla geliştiren ülke olarak belirlendi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) internet sitesinde yer alan ACI'nın yılın ilk yarısına ilişkin Hub Bağlantı Raporu'nda, havalimanlarının ve ülkelerin uçuş performansları yer aldı.   

Buna göre, Türkiye, bağlantı sayısı bakımından İspanya, Almanya, İngiltere ve Fransa'nın ardından Avrupa'da 5. sıraya yerleşti.   

Ocak-haziran döneminde söz konusu beş ülke içinde doğrudan bağlantı sayısını en fazla arttıran ülke, yüzde 12 ile Türkiye oldu.   

Aktarmalı uçuşlarda ise yılın ilk altı ayında yüzde 10 büyüme ile İspanya birinci, Türkiye yüzde 9 büyümeyle ikinci sırada yer aldı. Türkiye, havalimanı bazında da yılın ilk yarısında  yüzde 10,6  bağlantı artışıyla liste başı olarak dikkati çekti.   

5 VE 10 YILLIK DÖNEMLER   

Raporda, 2013-2018 ve 2008-2018 yıllarına ait beş ve on yıllık gelişme rakamlarına da yer verildi.   

Buna göre, Türkiye, son beş yılda doğrudan bağlantı sayısını yüzde 35, dolaylı bağlantılarını yüzde 23, havalimanı bağlantılarını yüzde 29 ve hub bağlantısını yüzde 47 geliştirdi.     

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/turkiye-zirveye-cikti.html Mesajı Paylaş

canıtez

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Muş Sultan Alparslan Havalimanı'nın yapımı devam eden terminal binasında incelemelerde bulundu

Yetkililerden bilgi alan Ocak, çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü söyledi. Ellerinden geldiği kadar işçisiyle, işvereniyle, idaresiyle hep birlikte çalıştıklarını anlatan Ocak,"İnşallah en geç ekim ayında da pırıl pırıl, dört dörtlük bir şeklide bu eseri teslim alacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız 100 günlük projelerini açıklarken, buranın ismini 'Sultan Alparslan Havalimanı' olarak değiştirdi. Çok da güzel bir isim oldu, büyük bir memnuniyet yarattı, hayırlı olsun." dedi.

http://www.airkule.com/haber/OCAK-INSALLAH-EKIM-DE-BU-ESERI-TESLIM-ALACAGIZ/31121 Mesajı Paylaş

canıtez

KASTAMONU HAVALİMANINA ILS KURULDU

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Kastamonu Havalimanı'nda ILS sisteminin hizmete girmesiyle ilgili twitter hesabından şu bilgileri verdi:

"Hava trafiğinin kesintisiz ve emniyetli bir şekilde yönetimini sağlamak için havacılık elektroniğinin modernizasyonuna büyük önem veriyor;  tüm havalimanlarımızı en gelişmiş seyrüsefer yardımcı cihaz ve sistemleriyle donatmaya özen gösteriyoruz. Hava koşulları nedeniyle ILS sistemine ihtiyaç duyulan Kastamonu Havalimanı'mızda program dâhilinde başlatılan çalışmalar tamamlandı. Buraya kurulumu planlanan ILS (Localizer ve GP) istasyonunun daha önce tamamlanarak hizmete verilen lokalizer cihazına ilave olarak GP cihazı, Uçuş Kontrol Testleri de tamamlanarak, hizmete verildi.

Aletli İniş Sistemi olarak tanımlanan ILS sistemi, özellikle bulut tavanının düşük, görüşün kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda güvenli; görüş mesafesinin yüksek olduğu durumlarda ise güvenliğin yanında konforlu bir yaklaşma ve iniş yapılmasına imkân sağlıyor.

Kötü hava koşulları nedeniyle meydana gelmesi muhtemel iptalleri asgariye indirecek olan sistemin, her türlü hizmetin en iyisine layık olan Kastamonululara hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."

http://www.airkule.com/haber/KASTAMONU-HAVALIMANINA-ILS-KURULDU/31660 Mesajı Paylaş

canıtez

SİNOP HAVALİMANINA ILS KURULDU

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak'ın Sinop Havalimanı'nda ILS cihazının hizmete verildiğini açıkladı.

Ocak twitter hesabından konuya dair şu bilgileri verdi:

"Özellikle bulut tavanının düşük, görüşün kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda güvenli; görüş mesafesinin yüksek olduğu durumlarda ise güvenliğin yanında konforlu bir yaklaşma ve inişe imkan sağlayan Seyrüsefer Yardımcı sistemi ILS,  Sinop Havalimanı'nda hizmete verildi.

17 Ekim 2018 tarihinde yapılan Uçuş Kontrol Testlerinin ardından  hizmete verilen  Aletli İniş Sistemi,  yatay ve düşey olarak uçağa kılavuzluk görevi yaparak, uçağın piste emniyetli olarak inmesinde pilota yardımcı olacak. Böylece kötü hava koşullarından kaynaklanan sefer iptalleri asgariye indirilmiş olacak. Her türlü hizmetin en güzeline layık olan Sinop'a hayırlı olsun. "

http://www.airkule.com/haber/SINOP-HAVALIMANINA-ILS-KURULDU/31802 Mesajı Paylaş

murattekin

Hiçbir havacılık sitesi kategorisini sormamış, genel müdürün beyanını copy-paste yapıp koymuş. Hic merak etmemişler.
Tahminimce CAT I olması lazım. Mesajı Paylaş
...

canıtez

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pisti yıl sonunda hizmete girecek

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 2015 yılında yapımına başlanan ikinci pist, 2019 yılının sonunda hizmete girecek.

İstanbul'un şehir havalimanı olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda mevcut piste paralel inşa edilen ikinci pistin yapımında sona gelindi. 3 bin 500 metre uzunluğunda inşa edilen ikinci pistin ilk etap kapsamında Kemikli Dere Tüneli, Tem Bağlantı Yolu Tüneli ve Güney Lonca Tüneli inşaatı bitti. İkinci etap çalışmaları kapsamında inşa edilen ikinci pist ve taksi yollarının dolgu çalışmalarında da sona gelindi.

3 bin personel ve 7 gün 24 saat esasına göre pist yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ)'den alınan bilgiye göre, Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pist çalışmalarının ilk etabının yüzde 98'inin tamamlandığı ve ikinci etabın ise yüzde 67 seviyesine geldiği belirtildi. Ayrıca yapılan açıklamada, ikinci pistin 2019 yılının sonunda hizmete gireceği açıklandı.

http://www.kokpit.aero/sabiha-gokcen-ikinci-pist-2019 Mesajı Paylaş

Topgun

Murattekin, bu bölümü ihmal etmişim geç gördüm kusura bakma. Sinop RWY23 ILS Z CAT1. Minima standart dışı yüksek, 1000m Missed Approach climb gradient %4 için. Malum dağlar var.

Canıtez, SAW ikinci pist devreye girecek senen sonuna ama hemen akabinde eski pisti ağır bakıma alacaklar, o da komple yenilenecek. Yani daha bayağı bir tek pist devam edilecek Sabihada... Mesajı Paylaş

murattekin

Topgun hocam bu kısıtlamalarla ILS verimli oluyor mu? Van ve Elazığ eski pistinden tırsardım. Bu da farklı değil anlaşılan. Mesajı Paylaş
...

Topgun

Sinopta sıkıntı yok, gayet güzel. sıkıntı Hakkari yüksekovada. orası cidden büyük sıkıntı.. Mesajı Paylaş

warrior

Iğdır nasıl hocam? Sanırım en uzak İstanbul çıkışlı hat orası. Mesajı Paylaş

Topgun

IĞDIR LTCT/IGD meydanı C kategori riskli meydan kategorisinde. ILS yok, Dağlar nedeniyle kurulamıyor. LOC/localizer yaklaşması var Rwy12 için. Meydan dağın çok eteklerinde, yaklaşmada, missed aproach pass geçişide yüksek minimalar istiyor. Görüş düşük olduğunda sefer yapılamıyor. Lakin orada herhangibir sorun yaşamıyoruz. Mesajı Paylaş

canıtez

İSG'ye Mercury Awards'dan 2 ödül

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, İstanbul Zihinsel Engelli Çocuklar Vakfı (İZEV) ile "Hayat ve Biz" çatısı altında hayata geçirdiği "Hayvanlar ve Biz" projesiyle aldığı ödüllere yenilerini ekledi. Dünyanın tek bağımsız ödül organizasyonu olan Mercury Excellence Awards tarafından "Hayvanlar ve Biz" projesi iki ödüle layık görüldü.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, İZEV ile birlikte "Hayat ve Biz"  çatısı altında hayata geçirdiği "Hayvanlar ve Biz" projesiyle 60 ülkeden yüzlerce projenin katıldığı Mercury Excellence Awards yarışmasından iki ödülle döndü.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, uluslararası alanda iletişim sanatı ve bilimini geliştirmek amacıyla kurulan, ABD merkezli Mercury Excellence Awards tarafından "Özel Projeler" kategorisinde altın, "Kurumsal Sosyal Sorumluluk Uygulamaları" kategorisinde ise onur ödülüne layık görüldü.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı "Hayvanlar ve Biz" projesiyle geçtiğimiz aylarda da PRİDA İletişim Ödülleri'nde Medya ve Influencer ilişkileri, Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Stratejik İletişim kategorisinde büyük ödülün sahibi olurken; Marketing Türkiye Dergisi ve Akademetre tarafından düzenlenen Bütünleşik Pazarlama Ödülleri'nde Yılın En İtibarlı Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü'ne layık görülmüştü.

http://www.kokpit.aero/isg-mercury-awands-odul Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter