Terör Amaçlı Saldırılarda Yeni Yöntemler

Başlatan Merkator, Oca 24, 2017, 11:55 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

Nijerya'da kadın intihar eylemcilerinin, güvenlik noktalarını aşabilmek için bebekleri kullanmaya başladığı açıklandı.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Madagali'de 13 Ocak'ta düzenlenen bir intihar saldırısında iki kadın saldırganla birlikte iki bebek de ölmüştü.

Boko Haram örgütü üyesi oldukları değerlendirilen kadın saldırganların, patlamada hayatını kaybeden bebekleri güvenlik noktalarını aşabilmek için kullandıkları anlaşıldı. Nijeryalı güvenlik yetkilileri, bebekler kullanılarak arama noktalarının aşılmasını "tehlikeli bir eğilim" olarak tanımlıyor.

İntihar saldırısının düzenlendiği Madagali bölgesi, 2015'te Nijerya güvenlik güçlerince Boko Haram'dan geri alınmıştı.Nijerya'da bir İslam devleti kurulması için silahlı mücadele veren Boko Haram, daha önce de kadınları ve genç kızları intihar eylemlerinde kullanmıştı.

Ülkede ordu birlikleri Boko Haram'ın ele geçirdiği toprakları geri alabilmek için karşı harekatlar düzenliyor.
Örgüt ise bu operasyonlara intihar eylemleri ile karşılık veriyor.

Aralık ayında iki kadın intihar eylemcisi tarafından bir pazar yerini hedef alarak gerçekleştirilen saldırıda toplam 45 kişi hayatını kaybetmişti.

http://www.bbc.com/news/world-africa-38725976 Mesajı Paylaş

nokta

Prens William'a İHA'lı Suikast Girişimi

Prens William'ın helikopteri, yarım saniyelik farkla insansız hava aracıyla çarpışmaktan kurtuldu. Polis, helikopterde tesadüfen William olmasa da olayı suikast girişimi diye niteleyip soruşturma açtı.

İngiliz Daily Mail gazetesi, İngiltere Prensi William'ın her zaman kullandığı ambulans helikopterinin geçtiğimiz günlerde bir insansız hava aracıyla (İHA) ölümcül olabilecek bir kazanın eşiğine geldiğini bildirdi. Gazetenin ulaştığı resmi bir kaynağa göre; tehlike anında yerden yaklaşık 600 metre yükseklikte olan helikopterle İHA'nın burun buruna geldiği ve kazanın pilotun becerisi sayesinde atlatıldığı belirtildi. Helikopterin felaketten yarım saniyelik farkla kurtulduğu kaydedildi. William o sırada helikopterde olmasa da yaşananların Prens'e karşı yapılmış bir suikast girişimi olabileceği gündeme geldi. Zira uzmanlar İHA'nın helikopteri düşürebilecek güçte olduğunu ve atlatılan kazada tüm mürettebatın ölmüş olabileceğini belirtti.
ŞANS ESERİ KURTULDU
İHA'nın 20 cm büyüklükte olmasının hava trafiği kontrolü radarlarının dikkatinden kaçmasını sağladığı açıklandı. Cambridge Dükü William'ın olay anında helikopterde olmamasının şans eseri olduğu ve olaydan birkaç gün sonra helikopteri tekrar kullanmaya başladığı vurgulanıyor. Polis olayı soruşturuyor

http://www.airlinehaber.com/ihali-suikast-girisimi/ Mesajı Paylaş

Trilogy

YOLCU UÇAĞINI GAZA BOĞACAKLARDI


Avustralya'da terör saldırısı hazırlığındayken yakalanan Lübnan asıllı 4 kişinin, kıyma makinesi içerisine yerleştirdikleri zehirli gazla bir yolcu uçağını düşürmeyi planladıkları ortaya çıktı.

Avustralya'nın Sydney kentinde hafta sonunda düzenlenen anti-terör operasyonunda yakalanan 4 zanlıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Polis Cumartesi akşamı Sydney'in 4 farklı semtinde eşzamanlı düzenlediği operasyonlarda 4 kişiyi gözaltına almıştı. 'Radikal İslamcı terör hücresi' olarak adlandırılan grubun, Lübnan asıllı Avustralya vatandaşlarından oluştuğu belirtiliyor. Zanlıların birbirleriyle akraba iki baba ve onların oğulları olduğu kaydedildi. Polis, zanlıların, ev yapımı bir zehirli gaz bombasıyla, Sydney-Dubai arasında sefer yapan bir yolcu uçağını kent üzerinde düşürmeyi planladıkları belirlendi.

Yerel basında çıkan haberlere göre zanlılar, el bagajı olarak kabine sokacakları bir kıyma makinesinin içine, sülfür bazlı gaz bombası yerleştirmeyi planladı. Zanlıların, uçağın kalkışından sonra düzeneği harekete geçirerek kabini zehirli gazla doldurmayı, bu yolla yolcuları ve mürettebatı öldürmeyi amaçladığı düşünülüyor. Başbakan Malcom Turnbull, zanlıların planlarında oldukça 'ilerleme' kaydettiklerinin anlaşıldığını söylerken yetkililer, soruşturma kapsamında daha fazla bilgi elde edebilmek için eylem planlayıcılarının gözaltı sürelerinin 7 gün daha uzatıldığını duyurdu.

DEAŞ şüphesi

The Australian gazetesi, polisin zanlıların DEAŞ terör örgütüyle bağlantılı olup olmadığı konusunda açıklama yapmaktan kaçındığını, buna karşın ortaya çıkan saldırı planının,Suriye'deki DEAŞ militanlarına ait olduğunu yazdı.

https://www.airlinehaber.com/yolcu-ucagini-gaza-bogacaklardi/ Mesajı Paylaş

Terra

HMS Queen Elizabeth'e inen drone, tartışmalara sebep oldu


Bir amatör drone pilotunun kullandığı drone'u İskoçya'daki Invergordon Limanı'nda demirli halde bulunan İngiltere'nin en büyük ve en yüksek teknolojili uçak gemisi olan HMS Queen Elizabeth'e yetkililerden habersiz olarak indirmesi kamuoyunda "güvenlik" tartışmalarına sebep oldu.

Kimliği açıklanmayan pilot medyaya yaptığı açıklamada geçtiğimiz ay DJI Phonton model dronu'nu Invergordon'da demirli HMS Queen Elizabeth'in üzerinde uçurduğunu söyledi. Uçuş sırasında şiddetli rüzgar ile karşılaşan drone geminin güvertesine zorunlu bir iniş yaptı. Bu sırada pilot geminin güvertesinin görüntülerini kaydetti ve bu görüntüleri Facebook'taki yerel bir drone grubunda paylaştı. Ancak bir süre sonra görüntüler Facebook'tan kaldırıldı.

Medyaya kimliğini gizleyerek konuşan pilot yaptığı bu izinsiz uçuşun hiçbir engellemeyle karşılaşmamasına şaşırdığını ve bu durumun apaçık bir güvenlik zaafiyeti olduğunu düşündüğünü söyledi. Dahası geminin bulunduğu tersanenin kapısındaki görevlilere durumu anlatmaya çalıştığını fakat onların kendisini umursamadıklarını belirtti.

BBC'nin haberine göre pilot şunları söyledi: "Yaptığım bu hatanın yetkilileri uyandırması gerekiyordu. Çünkü bu durum ahmakça bir hata olmayabilirdi, kötü niyetli bir saldırı olabilirdi ve bu da sadece gemi ve mürettebatı için değil tüm Invergordon halkı için korkunç sonuçlar doğurabilirdi. Görevlilere adımı ve telefon numaramı verdim ve birilerinin bana dönüş yapmasını bekledim. Sandım ki beni gözaltına alacaklar ve elimdeki görüntülere de el koyacaklar. Ben herhangi birisi olabilirdim. Belki de gemi aktif faaliyete henüz geçmediği için pek umursamıyorlar."

Savunma Bakanlığından bir yetkili konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "HMS Queen Elizabeth'in güvenliği bizim için çok önemli. Bu olay İskoçya polis birimlerine bildirildi ve bir soruşturma başlatıldı. Biz de bu olay ışığında güvenlik önlemlerini artırdık."

Deneme seferlerine devam eden HMS Queen Elizabeth bakım ve ikmal için Temmuz ayında Invergordon'a gelmişti. Haziran ayında İskoçya'nın Rosyth Tersanesi'nden yola çıkan 65 bin ton ağırlığındaki HMS Queen Elizabeth, İngiltere'de bu güne kadar inşa edilen en büyük uçak gemisi olma özelliğine sahip. Gemi bu hafta Portsmouth'a gelerek tarihteki birçok ünlü Kraliyet Donanması gemisine ev sahipliği yapan bu limana demirleyecek.

Drone pilotunun bir ceza alıp almayacağı ise henüz bilinmiyor.

http://www.denizhaber.com.tr/hms-queen-elizabethe-inen-drone-tartismalara-sebep-oldu-haber-75878.htm Mesajı Paylaş

Energy

ABD'den Drone Yasakları

Federal Havacılık Kurulu (FDH), 5 Ekim 2017 tarihinden itibaren 10 lokasyonda drone ile uçuş yapmayı yasakladı. FDH ve İç İşleri Bakanlığı ''14. Sayılı Federal Güvenlik Yönetmeliği'nin (14 CFR) § 99.7 - Özel Güvenlik Talimatları" adı altında mevcut yetkisini kullanarak içinde Özgürlük Anıtı ve Rushmore Dağı Anıtı'nın da bulunduğu 10 lokasyonda 400 feet'e kadar drone uçuşlarını yasakladı.

Çoğu baraj ve su havzalarından oluşan drone uçuşlarının yasaklandığı lokasyonlar:

1- Statue of Liberty National Monument, New York
2-Boston National Historical Park (USS Constitution), Boston
3-Independence National Historical Park, Philadelphia
4-Folsom Dam, Folsom, California
5-Glen Canyon Dam, Lake Powell, Arizona
6-Grand Coulee Dam, Grand Coulee, Washington State
7-Hoover Dam, Boulder City, Nevada
8-Jefferson National Expansion Memorial, St. Louis
9-Mount Rushmore National Memorial, South Dakota
10-Shasta Dam, Shasta Lake, California

Yetkililer, özel izinle bu alanlarda uçuş yapılabileceğini belirttiler fakat bunun için Federal Havacılık Kurulu'ndan izin alınması gerektiğini de eklediler. Ayrıca, FDH özel izin dışında yapılacak drone uçuşları için birtakım cezaların yürürlüğe gireceği hakkında açıklamada bulundu.

https://www.airlinehaber.com/abdden-tarihi-yasak/ Mesajı Paylaş

meraklı

Dün Venezuella devlet başkanına dron ile suikast girişimi sonrası bugün Cumhurbaşkanlığı korumaları, Cumhurbaşkanının ziyaretleri sırasında stinger hava savunma füzesi taşımaya başlamışlar. Mesajı Paylaş

murattekin

Stinger ne yahu? Vurduğu nesne ve füze parçaları halkın üzerine düşecek.

Kimin umurunda. Mesajı Paylaş
...

putty

Dron vuran dron yapmamız lazım arkadaşlar. .Kartuştan yarım saniyede fırlatılıp istikametinde 30 derece içindeki dronu tespit edip onu vuracak küçük ama sportif dron performansında çevik bir dron yapmak paketlemek tek kullanımlık olacak maliyette üretmek gerek. Maliyete bile çok esir olmamak da normal aslında pazarı çok büyük çünkü. Proje başlatmıştık hatırlarsanız daha önce forumda. Hiç bu iş için makul bir ürün çıkmadı ortaya. Karıştırma ile bu iş olmaz aktif bir önleme gerek bununda yolu çevik sportif dron ile çarparak dronu imha etmektir buda otonom olacak tabi istikamete çevirip düğmesine basıp fırlatıcaksın gerisini o kendi kamera yada başka sensörü ile bulup halledecek. Çok büyük bir tehlike geliyor buna çalışan köşeyi döner bütün dünya ürün sipariş eder ucuz olması bile gerekmez başkanları koruyorsun sonuçta. Elektronik karıştırma ile bu iş olmaz Mesajı Paylaş

murattekin

Kendi özel IFF'i olacak ve otonom çalışacak. Gördüğü yerde üzerine gidip etkisizleştirecek. Mesajı Paylaş
...


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter