Türk Hava Kurumu

Başlatan canıtez, Oca 24, 2017, 11:38 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

THK'da taraflar kılıçlarını çekti

Türk Hava Kurumu'nda yönetim kurulu üyelerinin istifası ile başlayan krizde taraflar suçlamalarının dozunu artırarak yapılacak olağanüstü genel kurul öncesinde adeta kılıçlarını çekti.

Genel Başkan Emekli Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, istifa eden yönetim kurulu üyelerini suçladı. 1 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan ve tüm THK birimlerine gönderilen yazıda Nogaylaroğlu, bir çok rapor hazırladığına dikkat çekerek yönetim kurulu üyelerinin el çektirilmesi gerekirken istifa ettiklerini belirtti:

Vakıflar Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı, YÖK, E&Y ve İç Denetimin hazırladığı raporu doğrultusunda çok sayıda mali, idari ve ağır hukuki ihlal ve usulsüzlükler bizzat tespit edilerek tek tek rapora bağlandığına dikkat çekerek, "Doğrudan raporlara konu edilen ve bizzat raporlarda sorumluluğu tespit edilmiş olan ilgili ve adı geçen Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile yine bahse konu raporların bizzat müsebbip gösterildiği Denetleme Kurulu üyelerinin bir kısmının yasa gereği ve derhal açığa alınıp soruşturulması talimatı verilmesinin hemen akabinde topluca ve eş zamanlı olarak ve aynı yöntemle istifa ettikleri görülmüştür"

1 MİLYAR TL BANKALARA, 80 MİLYON TL SGK'YA BORÇ

THK'nın borçları hakkında da bilgi veren Nogaylaroğlu, THK'nın 1 milyar TL üzerinde banka borcu, 80 milyon TL SGK ve vergi borcu olduğunu açıkladı. Yapılandırmayı bekleyen 400 milyon TL'nin üzerinde usulsüzlük ve yolsuzlukla ilgili yargıya başvurulacağı hafta içinde gerçekleştirilen istifaları hukuksuz olarak nitelendirdi.

İSTİFA EDENLER: "İDDİALAR GERÇEK DIŞI"

Geçtiğimiz günlerde istifa eden THK Genel Yönetim Kurulu (şube başkanları) asıl ve yedek üyeleri ise bu iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. Bahsedilen borçların 2010-2015 arasında genel başkanlık görevi sırasında malum şahsın ve yandaşlarının yaptığı iş ve işlemleri içerdiğini iddia etti. Eski Genel Başkan Osman Yıldırım için "Malum şahıs hakkında Türk Yargısı tarafından verilmiş olan ceza  kararları olduğu ve bu kararların halen üst Mahkemelerde görüşülmeye devam edildiğini arz etmek istiyoruz" dendi.

9 AYLIK DÖNEMDE

Nogaylaroğlu'nun 9 aylık başkanlık döneminde THK'nın şube ve başkanlık yapısını anlamadığını belirtilirken şubelerin tamamını kapatıp Kurumu havacılık federasyonuna devretmek için Genel Yönetim kurulu üyelerine baskı yaparak karar aldırtan ve mahkemelerde  açılmış olan davaların geri çekilmesi için  avukatlara baskı yaptığını, tüzüğü tanımadığı, 35 yıldır yapılan orman yangını söndürme ihalesinin kaybedilmesine sebep olunduğunu, ambulans helikopter operasyonunun neredeyse durmak üzere olduğu, THK'ya ait balonların Nogaylaroğlu'nun devre arkadaşı olan genel müdürün yanlış evrak  imzalaması yüzünden depolarda çürüdüğü iddiaları ortaya atıldı.

http://www.kokpit.aero/thk-kiliclar-cekildi-nogaylaroglu Mesajı Paylaş

petibor

#16
Tem 10, 2019, 02:13 ÖS Last Edit: Tem 10, 2019, 02:15 ÖS by petibor
Kamuda rüşvetin cezası 10 yıldan 200 yıla kadar artmalı. 10 yıl ne olabilir mesela zabıta pastaneyi denetlerken limonata içmişse ona 10 yıl vereceksin ama zabıta midyeciden para alıyor şehir meydanında çalışmasına göz yumuyor ise cezası 45 yıldan başlamalı. Çin kafasına sıkıyor biz o kadar yapamıyoruz 45 yıl çok demeyin çinde olsa ölmüştü çoktan. Bunu bu ülkede kim yapar sağcıların yapmayacağı ortada solcularında hepsi yapmaz denk gelirse biri yapsın bu kanunları çıkartsın. Bu ahlak mevzusu bu ülkede ulusal kansere dönüştü bunla başedebilmek gerek. Eski filimleri izleyin ABD polisi hep rüşvet alırdı mafyadan bu ABD de vardı belliki ama şimdi limonata işse hayatı kayar Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Her ne hikmetse 35 yıldır orman yangın söndürme işini alan THK, bu sene ihaleyi bir özel şirkete karşı kaybetmiş. Tüm CL-215  amfibik yangın söndürme uçakları yerde yatıyor. Kulislerde THK'nin İhalede, özel şirket lehine çok büyük bir hatayı kasıtlı olarak yaparak ihaleyi bilerek kaybettiği konuşuluyor...

Yazık bu ülkeye, Ata yadigarı kurumlarına... Mesajı Paylaş

matmat26

Midyeci Ahmet de yedikleri 15 liralık Midyeyi bile THK 'ya fatura etmişler. Dondurma, Baklava vs..


Ayıp bunlar.  Mesajı Paylaş

canıtez

THK İnönü Eğitim Merkezi 83 yaşında

Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi'nin 83. kuruluş yıldönümü törenle kutlandı. Planör Uçuş Okulu Müdürü Ali AÇAN törende yaptığı konuşmada, Eğitim Merkezi'nin Atatürk'ün direktifleriyle 10 Temmuz 1936 yılında 'Yüksek Planör Kampı' adıyla faaliyete başladığını belirtti.

Açan; "83 yıldır havacılığa ismini altın harflerle yazdıran kişiler olmak üzere, Türk Havacılığına hizmet eden İnönü Eğitim Merkezi'nde çeşitli branşlarda binlerce genç yetiştirilmiş ve yetiştirilmeye de devam edecektir" diye konuştu.

Bugüne kadar binlerce havacıyı yetiştiren İnönü Eğitim Merkezi, coğrafi yapısı ve kapasite olarak dünyanın önde gelen eğitim merkezleri arasında.

http://www.kokpit.aero/thk-inonu-83-yasinda Mesajı Paylaş

canıtez

THK Merkez Denetleme Kurulu'ndan sert açıklama

Türk Hava Kurumu'nda istifa ile başlayan yönetim krizinde bu hafta çok hareketli geçti. Mahkeme sürecinde son anda yapılacak genel kurul için yürütmeyi durduran Genel Başkan Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, 35 başkan ve şube üyesinin ardından cuma günü eski genel başkan Kürşat Atılgan ve eski genel sekreter Salim Kaya'nın aralarında bulunduğu muhalif çekirdek kadronun üyeliklerini askıya almıştı.

Bu gelişmeler üzerine Türk Hava Kurumu Merkez Denetleme Kurulu adına Bayram Duman, Muzaffer Başer  ve Gökhan Doğan zehir zemberek bir açıklama yaptılar.

"Hatalar, bedeller ödenmeden ortadan kaldırılamıyor…" diyen kurul üyeleri, yaşananlara şöyle dikkat çekti:

"Aylardır korkunç bir felakete sürüklenen Türk Hava Kurumumuzu sizlerle birlikte uçurumun kenarından çekip kurtarmaya çalışıyoruz. Devletimizin yasaları ve tüzüğümüze göre bugün, 46. Olağanüstü Genel Kurulumuzu toplayıp şanla, şerefle yeniden başlayacaktık. Olmadı, olamadı…"

Ahmet Bertan Nogaylaroğlu'nu Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün önerdiğini belirtilirken bu konuda "Şu anda halen kuvvet komutanı olan Sayın Küçükakyüz Paşa, o gün yaptığı konuşmasının sorumluluğunu almalı ve bu beladan THK'yı kurtarmalıdır" dendi.

http://www.kokpit.aero/thk-denetleme-kurulu-aciklamasi Mesajı Paylaş

canıtez

THK Genel Başkanlığı, eski yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu

TÜRK Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığı, kurumun eski yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.  THK'dan yapılan yazılı açıklamada, "ihaleye fesat, güveni kötüye kullanma, rüşvet, sahte belge düzenleme ve haksız mal edinme" iddiasıyla eski yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

THK'dan yapılan yazılı açıklamada, Başkanlık tarafından geçmiş dönemde görev alan bazı Genel Yönetim Kurulu üyeleri, Mütevelli Kurulu üyeleri ve Merkez Denetleme Kurulu üyeleri hakkında "ihaleye fesat, güveni kötüye kullanma, rüşvet, sahte belge düzenleme ve haksız mal edinme" gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

SUÇ DUYURUSUNUN DETAYLARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na, "Danışmanlık ve bağış adı altında şahıslara para aktarılması, hiçbir işlem yapılmadığı halde hangar kiralandığı ve ödeme yapılması, kurum bütçesinden turistik amaçlı seyahat düzenlenmesi, demirbaşların usulsüz şekilde satılması, uçak fabrikasının para kazanmamasına rağmen ekstra primler ödenmesi" sebebiyle suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

EKSİK ÖDEMELERDE MAHKEMEYE SUNULDU

Mahkemeye taşınan bir diğer dosyaya göre ise şirket envanterinde kayıtlı 4 helikopterin "ITC- AEROSPACE isimli Japon firmasına sat-kirala yöntemiyle satılması sırasında sözleşme uyarınca ve 31 Temmuz 2015'te kesilen faturada satış bedelinin 19 milyon 736 bin 360 dolar olarak yer aldığı" aktarılan açıklamada, Japon firmasının kira teminatı ve ilk kira bedeli düşüldüğünde kuruma 18 milyon 890 bin 920 dolar ödemesi gerekirken, 2 milyon 697 bin 598 dolar eksik ödeme yaptığının saptandığı belirtildi.

THK, EKSİK ÖDEMELERİ SORUŞTURUYOR

THK'nın geçmişe dönük yapılan incelemelerinde, dönemin THK Başkanı ve Gökçen Havacılık Taşımacılık Eğitim ve Petrol Ürünleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Atılgan ile bir Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Genel Müdürün kalan satış bedelini talep etmediklerinin belirlendiğine işaret edilen açıklamada, karşı şirket yetkililerinin beyanlarına göre, hak ve yetkileri olmadığı halde bu tutarı kurum aleyhine şirket lehine indirim konusu yaptıklarının anlaşıldığı vurgulandı.

Söz konusu nedenle 2 milyon 697 bin 598 dolar eksik satış bedelini tahsil ederek, kurum aleyhine ve muhatap firma lehine haksız mal edinilmesinin sağlandığına dikkat çekilen açıklamada, "Bu suretle güveni kötüye kullanma ve haksız mal edinme suçlarını işledikleri iddiasıyla bir önceki dönem THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan ile bir Yönetim Kurulu üyesi ve eski Genel Müdür hakkında suç duyurusunda bulunuldu." ifadeleri kullanıldı.

http://www.kokpit.aero/thk-eski-yoneticiler-suc-duyurusu Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter