Türk Hava Kurumu

Başlatan canıtez, Oca 24, 2017, 11:38 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

THK'da taraflar kılıçlarını çekti

Türk Hava Kurumu'nda yönetim kurulu üyelerinin istifası ile başlayan krizde taraflar suçlamalarının dozunu artırarak yapılacak olağanüstü genel kurul öncesinde adeta kılıçlarını çekti.

Genel Başkan Emekli Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, istifa eden yönetim kurulu üyelerini suçladı. 1 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan ve tüm THK birimlerine gönderilen yazıda Nogaylaroğlu, bir çok rapor hazırladığına dikkat çekerek yönetim kurulu üyelerinin el çektirilmesi gerekirken istifa ettiklerini belirtti:

Vakıflar Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı, YÖK, E&Y ve İç Denetimin hazırladığı raporu doğrultusunda çok sayıda mali, idari ve ağır hukuki ihlal ve usulsüzlükler bizzat tespit edilerek tek tek rapora bağlandığına dikkat çekerek, "Doğrudan raporlara konu edilen ve bizzat raporlarda sorumluluğu tespit edilmiş olan ilgili ve adı geçen Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile yine bahse konu raporların bizzat müsebbip gösterildiği Denetleme Kurulu üyelerinin bir kısmının yasa gereği ve derhal açığa alınıp soruşturulması talimatı verilmesinin hemen akabinde topluca ve eş zamanlı olarak ve aynı yöntemle istifa ettikleri görülmüştür"

1 MİLYAR TL BANKALARA, 80 MİLYON TL SGK'YA BORÇ

THK'nın borçları hakkında da bilgi veren Nogaylaroğlu, THK'nın 1 milyar TL üzerinde banka borcu, 80 milyon TL SGK ve vergi borcu olduğunu açıkladı. Yapılandırmayı bekleyen 400 milyon TL'nin üzerinde usulsüzlük ve yolsuzlukla ilgili yargıya başvurulacağı hafta içinde gerçekleştirilen istifaları hukuksuz olarak nitelendirdi.

İSTİFA EDENLER: "İDDİALAR GERÇEK DIŞI"

Geçtiğimiz günlerde istifa eden THK Genel Yönetim Kurulu (şube başkanları) asıl ve yedek üyeleri ise bu iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. Bahsedilen borçların 2010-2015 arasında genel başkanlık görevi sırasında malum şahsın ve yandaşlarının yaptığı iş ve işlemleri içerdiğini iddia etti. Eski Genel Başkan Osman Yıldırım için "Malum şahıs hakkında Türk Yargısı tarafından verilmiş olan ceza  kararları olduğu ve bu kararların halen üst Mahkemelerde görüşülmeye devam edildiğini arz etmek istiyoruz" dendi.

9 AYLIK DÖNEMDE

Nogaylaroğlu'nun 9 aylık başkanlık döneminde THK'nın şube ve başkanlık yapısını anlamadığını belirtilirken şubelerin tamamını kapatıp Kurumu havacılık federasyonuna devretmek için Genel Yönetim kurulu üyelerine baskı yaparak karar aldırtan ve mahkemelerde  açılmış olan davaların geri çekilmesi için  avukatlara baskı yaptığını, tüzüğü tanımadığı, 35 yıldır yapılan orman yangını söndürme ihalesinin kaybedilmesine sebep olunduğunu, ambulans helikopter operasyonunun neredeyse durmak üzere olduğu, THK'ya ait balonların Nogaylaroğlu'nun devre arkadaşı olan genel müdürün yanlış evrak  imzalaması yüzünden depolarda çürüdüğü iddiaları ortaya atıldı.

http://www.kokpit.aero/thk-kiliclar-cekildi-nogaylaroglu Mesajı Paylaş

petibor

Tem 10, 2019, 02:13 ÖS Last Edit: Tem 10, 2019, 02:15 ÖS by petibor
Kamuda rüşvetin cezası 10 yıldan 200 yıla kadar artmalı. 10 yıl ne olabilir mesela zabıta pastaneyi denetlerken limonata içmişse ona 10 yıl vereceksin ama zabıta midyeciden para alıyor şehir meydanında çalışmasına göz yumuyor ise cezası 45 yıldan başlamalı. Çin kafasına sıkıyor biz o kadar yapamıyoruz 45 yıl çok demeyin çinde olsa ölmüştü çoktan. Bunu bu ülkede kim yapar sağcıların yapmayacağı ortada solcularında hepsi yapmaz denk gelirse biri yapsın bu kanunları çıkartsın. Bu ahlak mevzusu bu ülkede ulusal kansere dönüştü bunla başedebilmek gerek. Eski filimleri izleyin ABD polisi hep rüşvet alırdı mafyadan bu ABD de vardı belliki ama şimdi limonata işse hayatı kayar Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Her ne hikmetse 35 yıldır orman yangın söndürme işini alan THK, bu sene ihaleyi bir özel şirkete karşı kaybetmiş. Tüm CL-215  amfibik yangın söndürme uçakları yerde yatıyor. Kulislerde THK'nin İhalede, özel şirket lehine çok büyük bir hatayı kasıtlı olarak yaparak ihaleyi bilerek kaybettiği konuşuluyor...

Yazık bu ülkeye, Ata yadigarı kurumlarına... Mesajı Paylaş

matmat26

Midyeci Ahmet de yedikleri 15 liralık Midyeyi bile THK 'ya fatura etmişler. Dondurma, Baklava vs..

Ayıp bunlar.  Mesajı Paylaş

canıtez

THK İnönü Eğitim Merkezi 83 yaşında

Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi'nin 83. kuruluş yıldönümü törenle kutlandı. Planör Uçuş Okulu Müdürü Ali AÇAN törende yaptığı konuşmada, Eğitim Merkezi'nin Atatürk'ün direktifleriyle 10 Temmuz 1936 yılında 'Yüksek Planör Kampı' adıyla faaliyete başladığını belirtti.

Açan; "83 yıldır havacılığa ismini altın harflerle yazdıran kişiler olmak üzere, Türk Havacılığına hizmet eden İnönü Eğitim Merkezi'nde çeşitli branşlarda binlerce genç yetiştirilmiş ve yetiştirilmeye de devam edecektir" diye konuştu.

Bugüne kadar binlerce havacıyı yetiştiren İnönü Eğitim Merkezi, coğrafi yapısı ve kapasite olarak dünyanın önde gelen eğitim merkezleri arasında.

http://www.kokpit.aero/thk-inonu-83-yasinda Mesajı Paylaş

canıtez

THK Merkez Denetleme Kurulu'ndan sert açıklama

Türk Hava Kurumu'nda istifa ile başlayan yönetim krizinde bu hafta çok hareketli geçti. Mahkeme sürecinde son anda yapılacak genel kurul için yürütmeyi durduran Genel Başkan Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, 35 başkan ve şube üyesinin ardından cuma günü eski genel başkan Kürşat Atılgan ve eski genel sekreter Salim Kaya'nın aralarında bulunduğu muhalif çekirdek kadronun üyeliklerini askıya almıştı.

Bu gelişmeler üzerine Türk Hava Kurumu Merkez Denetleme Kurulu adına Bayram Duman, Muzaffer Başer  ve Gökhan Doğan zehir zemberek bir açıklama yaptılar.

"Hatalar, bedeller ödenmeden ortadan kaldırılamıyor…" diyen kurul üyeleri, yaşananlara şöyle dikkat çekti:

"Aylardır korkunç bir felakete sürüklenen Türk Hava Kurumumuzu sizlerle birlikte uçurumun kenarından çekip kurtarmaya çalışıyoruz. Devletimizin yasaları ve tüzüğümüze göre bugün, 46. Olağanüstü Genel Kurulumuzu toplayıp şanla, şerefle yeniden başlayacaktık. Olmadı, olamadı…"

Ahmet Bertan Nogaylaroğlu'nu Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün önerdiğini belirtilirken bu konuda "Şu anda halen kuvvet komutanı olan Sayın Küçükakyüz Paşa, o gün yaptığı konuşmasının sorumluluğunu almalı ve bu beladan THK'yı kurtarmalıdır" dendi.

http://www.kokpit.aero/thk-denetleme-kurulu-aciklamasi Mesajı Paylaş

canıtez

THK Genel Başkanlığı, eski yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu

TÜRK Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığı, kurumun eski yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.  THK'dan yapılan yazılı açıklamada, "ihaleye fesat, güveni kötüye kullanma, rüşvet, sahte belge düzenleme ve haksız mal edinme" iddiasıyla eski yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

THK'dan yapılan yazılı açıklamada, Başkanlık tarafından geçmiş dönemde görev alan bazı Genel Yönetim Kurulu üyeleri, Mütevelli Kurulu üyeleri ve Merkez Denetleme Kurulu üyeleri hakkında "ihaleye fesat, güveni kötüye kullanma, rüşvet, sahte belge düzenleme ve haksız mal edinme" gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

SUÇ DUYURUSUNUN DETAYLARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na, "Danışmanlık ve bağış adı altında şahıslara para aktarılması, hiçbir işlem yapılmadığı halde hangar kiralandığı ve ödeme yapılması, kurum bütçesinden turistik amaçlı seyahat düzenlenmesi, demirbaşların usulsüz şekilde satılması, uçak fabrikasının para kazanmamasına rağmen ekstra primler ödenmesi" sebebiyle suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

EKSİK ÖDEMELERDE MAHKEMEYE SUNULDU

Mahkemeye taşınan bir diğer dosyaya göre ise şirket envanterinde kayıtlı 4 helikopterin "ITC- AEROSPACE isimli Japon firmasına sat-kirala yöntemiyle satılması sırasında sözleşme uyarınca ve 31 Temmuz 2015'te kesilen faturada satış bedelinin 19 milyon 736 bin 360 dolar olarak yer aldığı" aktarılan açıklamada, Japon firmasının kira teminatı ve ilk kira bedeli düşüldüğünde kuruma 18 milyon 890 bin 920 dolar ödemesi gerekirken, 2 milyon 697 bin 598 dolar eksik ödeme yaptığının saptandığı belirtildi.

THK, EKSİK ÖDEMELERİ SORUŞTURUYOR

THK'nın geçmişe dönük yapılan incelemelerinde, dönemin THK Başkanı ve Gökçen Havacılık Taşımacılık Eğitim ve Petrol Ürünleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Atılgan ile bir Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Genel Müdürün kalan satış bedelini talep etmediklerinin belirlendiğine işaret edilen açıklamada, karşı şirket yetkililerinin beyanlarına göre, hak ve yetkileri olmadığı halde bu tutarı kurum aleyhine şirket lehine indirim konusu yaptıklarının anlaşıldığı vurgulandı.

Söz konusu nedenle 2 milyon 697 bin 598 dolar eksik satış bedelini tahsil ederek, kurum aleyhine ve muhatap firma lehine haksız mal edinilmesinin sağlandığına dikkat çekilen açıklamada, "Bu suretle güveni kötüye kullanma ve haksız mal edinme suçlarını işledikleri iddiasıyla bir önceki dönem THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan ile bir Yönetim Kurulu üyesi ve eski Genel Müdür hakkında suç duyurusunda bulunuldu." ifadeleri kullanıldı.

http://www.kokpit.aero/thk-eski-yoneticiler-suc-duyurusu Mesajı Paylaş

canıtez

THK Denetleme Kurulu'ndan Cumhurbaşkanı'na çağrı

Türk Hava Kurumu Merkez Denetleme Kurulu, mevcut yönetimin olağanüstü genel kurul toplantısına tedbir koydurmasını eleştirerek bir bir açıklama yayınladı. Mekez Denetleme Kurulu üyeleri Bayram Duman, Muzaffer Başer ve  Gökhan Doğan imzasıyla yapılan açıklamada, delegelerin yüzde 70'inin genel kurula gidilmesi için dilekçe verdiği hatırlatılarak, kurumun onursal genel başkanı olan Cumhurbaşkanı'ndan THK Genel Başkanı Ahmet Bertan Nogaylaroğlu ile Recai Solmaz ve Ekrem Demirci'nin görevden el çektirilmesi talep edildi.

Merkez Denetleme Kurulu'nun 11 Haziran'da yaptığı olağanüstü Genel Kurul çağrsına kayıtsız kalan genel başkanı protesto için genel yönetim kurulunun çoğunluğunun istifa ettiği hatırlatılan açıklamada şöyle denildi: " Disiplin kuruluna güvenerek kurul üyelerimizin yetkisiz bir şekilde görevden el çektirilmesine tepki olarak Disiplindeki arkadaşlarımız da toptan istifa etti ve iki sebepten ötürü Olağanüstü Genel Kurul şart oldu. O günden beri genel merkezde işgalci durumunda olan genel yönetim kurulunda, Erzurum Şube Başkanı ve Etimesgut Şube delegesi hariç kimse kalmadı.

Yönetim kurulu, denetleme kurulu ve disiplin kurulunun istemediği genel başkan ve maalesef bizlerin içinden çıkmış iki kişi yalanlarla aldattıkları mahkeme kararı sayesinde olağanüstü genel kurul toplantısına tedbir koydurttu ve hukuksuzluklarını sürdürüyorlar.

Olağanüstü Genel Kurul sürecine girmiş olan kurumumuzda, bu sürece hazırlık dışında hiçbir eylem yapılamayacağı tüzük ve yasalarla belirlenmiştir. Böyle olmasına rağmen genel başkan, bu kaosa son verip genel kurul yapılması için istifa eden, sorumluluk alan, faaliyet yürüten arkadaşlarımıza sözüm ona görevden el çektirmiş.  Bu durumda olan tüm arkadaşlarımız genel merkeze ihtar mahiyetli dilekçeler gönderip bu hukuksuzluğa ve trajikomikliğe derhal son vermelerini talep edip, kendilerini ciddiyete davet ettiler. Bu hukuksuz talep karşılığında hiçbir işlem tesis edilmemesi, kanunsuz emre uymanın suç olduğu esasından hareketle önem arz etmektedir."

http://www.kokpit.aero/thk-denetleme-kurulu-aciklama Mesajı Paylaş

canıtez

Üç ülkeden 9 genç THK organizasyonuyla Türkiye'de

Türk Hava Kurumu, Uluslararası Hava Öğrenci Mübadelesi (International Air Cadget Exchange-IACE) Programı kapsamında yarım asırı geçkin bir süredir dünya gençlerini uçuruyor. 

THK, İngiltere, Hongkong ve Almanya'dan gelen 9 öğrenciye Türkiye'yi tanıma fırsatı verirken Türk gençlerine de farklı ülkeleri ve kültürleri tanıma  olanağı sunuyor.

THK'nın 65 yıldır gerçekleştirdiği Hava Öğrenci Mübadelesi programı; havacılıkla ilgilenen gençlerin; farklı ülkelerin havacılık kültürlerini tanımaları, uluslararası anlayışı, hoşgörüyü ve arkadaşlıkları geliştirmelerini sağlarken ülkemizin uluslararası platformda tanıtımına da büyük katkı veriyor.

Her yıl, Uluslararası Havacılık Federasyonu'na (FAI) üye ülke öğrencilerinin katıldığı Öğrenci Mübadelesi bu yıl 23 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Türkiye organizasyonunu Türk Hava Kurumu'nun yaptığı bu seneki mübadele programına Hong Kong, Almanya ve İngiltere'den 9 öğrenci katıldı.

IACE'ye üye ülkeler arasında havacılık faaliyetlerini tanıtmak ve havacılığı sevdirmek amacıyla her yıl düzenlenen programın bu yılki Türkiye organizasyonu sırasıyla İstanbul, İzmir-Selçuk, Eskişehir-İnönü ve Ankara'da gerçekleştirildi.

Misafir öğrenciler İstanbul'da Atatürk Hava Limanı ve Kontrol Kulesi, Yeşilköy Hava Müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii, Harbiye Müzesi, Kapalıçarşı, Minia Türk ile Rahmi Koç Müzesi'ni ziyaret etti. Daha sonra, (28 Temmuz 2019) İzmir-Selçuk'a gitti. Burada THK Selçuk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde Paraşüt Okulu'nu gezdiler, eğitim uçaklarını incelediler.  Meryem Ana Evi ile Efes Antik Kenti'ni de gezen konuk öğrenciler 31 Temmuz 2019 Çarşamba günü Eskişehir'de THK İnönü Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde planör uçuşu ile yamaçparaşüt ve yelkenkanat ile tandem uçuş yaptılar.  Ayrıca model uçak simülatörünü de kullanacak öğrenciler 1. Ana Jet Üssü'nü de ziyaret edecekler. Öğrenciler Ankara'da da Anıtkabir, Kurtuluş Savaşı Müzesi, 11. Ana Jet Üssü, THK Üniversitesi, THK Uçuş Akademisi ve THK Müze ve Paraşüt Kulesi'ni; ayrıca THK Genel Başkanı A.Bertan NOGAYLAROĞLU'nu da makamında ziyaret edecekler. Program 7 Ağustos Çarşamba günü sona erecek.

Selçuk/Efes, Eskişehir/İnönü'de bulunan Havacılık Eğitim Merkezilerimizi ziyaret eden öğrenciler, planör ve yamaçparaşütle uçarak havacılık ile ilgili farklı deneyimler kazandılar.

IACE Programına katılan öğrenciler; farklı milletleri ve kültürleri tanıyarak, yabancı ülkelerdeki havacılık faaliyetlerini yerinde görerek ve bu faaliyetlere dahil olarak daha nitelikli havacı olma yolunda adım atıyorlar. 2020 yılı Uluslararası Hava Öğrenci Mübadelesine katılmak isteyen öğrenciler Aralık ayında www.thk.org.tr internet sitesinde yapılacak duyurunun  ardından THK Şubeleri aracılığıyla başvurularını yapabilirler.

http://www.kokpit.aero/thk-fai-turkiye-organizasyon Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter