Venezuella

Başlatan Sihirbaz, Oca 24, 2017, 11:01 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Venezuella'da Maduro karşıtları seçim istiyor

Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtları dün sokakları doldurdu. Başkent Caracas'ta gösteri düzenleyen 2 bini aşkın kişi vaktinde yapılmayan yerel seçimler için tarih belirlenmesini istedi.

Katılımın öncekilere göre düşük kaldığı gözlenen eylemde farklı kesimlerden göstericiler, hükümete yönelik tepkilerini dile getirdi: "Protesto ediyoruz, çünkü seçime gitmek ve oy kullanmak istiyoruz. Böylece ülkenin geleceğine sandıkta yön vermek istiyoruz."

"Haklarımıza saygı duymayan bir diktatöryal rejimin elinde yemek bulamamaktan, güvensizlikten, çocuklarımızı rahatça dışarı çıkaramamaktan, sürekli yaşam kalitesinin düşmesinden bıktık."

Göstericiler ekonomik krizdeki ülkeyi yönetemediğini savundukları Maduro'nun görevden azli için referanduma gidilmesi çağrılarını da yineledi.

Diğer taraftan başkentin bir başka bölgesinde hükümet destekçileri eylem yaptı. Gösteriye katılanlar, muhalif protestoları 'hükümete karşı dış destekli bir darbe' girişimi olarak nitelendirdi.

http://www.euronews.com/2017/01/24/anti-maduro-protesters-call-for-delayed-regional-elections Mesajı Paylaş

kimlikci

Venezuella da durum hakikaten çok enteresan
Bir tarafta Maduronun yardımcısı Tarık el Aysaminin İran beslemesi olduğu söyleniyor. İddialara göre Maduro bir şekilde giderse yerine o geçecek
Venezuela şuanda aynı zamanda Dünya petrol rezervlerinde zirveye de oynuyor.
Ki Amerikanın enerji politikasına dikkate alacak olursak petrol fiyatlarının artması için baskı yapacağını da görmüş oluruz.
Bu da Maduronun elini rahatlatan bir durum olacaktır.
Maduronun bizim açımızdan da bir önemi var. Eski haberlerden hatırımda kaldığı kadarıyla Toki Venezuela da konut yapacaktı. Ayrıca Maduronun son Türkiye ziyaretinde de karşılıklı pek çok anlaşma yapıldı. Bu yüzden adamın kaderi bizi doğrudan etkileyen bir durum arzediyor
http://www.dunya.com/sektorler/enerji/turkiye-venezuela-petrolu-satacak-haberi-345597

Hazır Trump-İran Güney Amerika mevzusu açılmışken ilaveler yapayım

Obama kendi görev döneminde Peru da pek çok adım attı.
29 Aralıkta bir istihbarat üssünün inşası başlatıldı. Üs muhtemelen ordu yada CIA tarafından kullanılacak.
Amerika aynı zamanda Peru ordusunu, özel kuvvetlerini, istihbarat kadrolarını da eğitti.
Peru ile aynı zamanda SIFOREX deniz tatbikatları da gerçekleştirildi.
http://www.voltairenet.org/article195006.html

Bu eylemler Trump öncesi dönemde Rusya-Çin-İran üçlüsünü hedef alıyordu.
Rusya bir ihtimal denklemden çıktığına göre geriye İran-Çin ikilisi kaldı.
İranın Paraguay-Arjantin-Brezilya üçlüsünün birleştiği yerde uyuşturucu karteli kurduğu biliniyor
Arjantin de İranın önemli faaliyet bölgelerinden...
Hatırlanacağı üzere 1994 te bir yahudi merkezine saldırı düzenlenmişti. Ve İran devlet başkanı ile bu saldırının üstünün kapatılması için pazarlık yapıyordu(Yıl 2015)
Sonra bu pazarlık bir savcının ağına düştü(!)
Daha sonra savcı kim vurduya götürüldü...
http://www.timeturk.com/iran-in-guney-amerika-agi-desfire-oldu/haber-462928
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Venezuela'daki tartışmalı seçimde kan aktı


Venezuela'da tartışmalı kurucu meclis seçimleri sırasında çıkan protesto gösterilerinde en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Venezuela'da ülkenin anayasasını belirleyecek olan kurucu meclisin seçildiği oylama dün yapıldı. Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena yaklaşık 8 milyon 100 bin seçmenin oy kullandığını ve katılımın yüzde 41,53 olduğunu açıkladı. Muhalefet ise sonuçların hileli olduğunu 19 milyon 400 bin kayıtlı seçmenden sadece 2 milyon 480 bin kişinin oy kullandığını duyurdu. Muhalif parlamento başkanı Julio Borges, sonuçlar açıklanmadan önce yaptığı açıklamada "Tarihimizdeki en büyük seçim hilesi. Lucena 8 milyondan fazla oy kullanıldığını açıklayacak, gerçek sonucu üçle çarpıyorlar" dedi. 545 üyeli kurucu meclisin belirlendiği seçimde yaklaşık 5 bin 500 aday yarıştı. Muhalefet partilerinin boykot ettiği seçimde iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi'ne yakın isimler aday oldu.

Gösterilerde iki çocuk hayatını kaybetti

Kurucu meclis seçimi sırasında sokaklarda protestolar vardı. Savcılık hafta sonu düzenenlenen gösterilerde en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Muhalefet ise hayatını kaybedenlerin sayısını 15 olarak duyurdu. Ölenler arasında 13 ve 17 yaşında iki çocuk da bulunuyor. Çocukların Tachira eyaletindeki protestolar sırasında kurşunlara hedef olduğu belirtiliyor. Kolombiya sınırındaki eyalette daha önce de bir asker öldürüldü. Cumana kentinde muhalif bir gençlik örgütünün 30 yaşındaki bölge sekreteri protestolar sırasında vurularak hayatını kaybetti. Merida kentinde de gösteriler sonrasında iki erkek cesedi bulundu. Aynı kentte cumartesi günü de bir kişi vurularak öldürülmüştü. Barquisimeto kentinde 43 yaşındaki bir adam başından vuruldu.

Seçimden bir gece önce de adaylardan José Félix Pineda Bolivar eyaletindeki evinde kimliği belirsiz kişiler tarafından vurularak öldürüldü. 39 yaşındaki avukat, iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi'nin adaylarındandı.

Seçim sonuçlarını birçok ülke tanımıyor

Pazar günü yaklaşık 20 partinin içinde yer aladığı muhalif seçim ittifakı Demokratik Birlik Masası (MUD) başkent Caracas'ta bir protesto gösterisi düzenledi. "Diktatörlüğe ve anayasa sahtekârlığına karşı" sloganıyla düzenlenen gösteriye katılım yoğun polis varlığı nedeniyle sınırlı oldu. Pazartesi için de gösteri çağrısında bulunan muhalif siyasetçi Henrique Capriles "Bu hileli süreci tanımıyoruz, bizim açımızdan yok hükmündedir, yoktur" diye konuştu.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley oylama sonrası Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Venezuela'nın diktatörlük yönünde bir adım daha attığını söyledi. Haley "Maduro'nun sahte seçimi diktatörlük yönünde başka bir adım. Meşru olmayan bir hükümeti kabul etmeyeceğiz. Venezuela halkı ve demokrasi üstün gelecek" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da seçimin "meşru şekilde seçilmiş Ulusal Meclisi ikame etmek için tasarlandığını ve Venezuela halkının kendi kaderini tayin hakkının altını oyduğunu" açıkladı. ABD daha önce de seçimlerin düzenlenmesi halinde Venezuela'ya ekonomik yaptırım uygulayacağını açıklamıştı. Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Meksika, Peru, Costa Rica, Panama'nın da aralarında olduğu birçok Güney Amerika ülkesi ve Avrupa Birliği de seçim sonuçlarını tanımayacağını duyurmuştu.

Kurucu meclisin hafta ortasında başkent Caracas'taki parlamento binasında göreve başlaması bekleniyor. Kurucu meclisin muhalefetin çoğunlukta olduğu parlamentonun yerini alabileceği belirtiliyor.

http://www.dw.com/de/zehn-todesopfer-am-wahltag-in-venezuela/a-39899513
Mesajı Paylaş

merzifonlu

#3
Tem 31, 2017, 12:44 ÖS Last Edit: Tem 31, 2017, 12:46 ÖS by merzifonlu
Venezuella yakında demokratikleştirilebilir(!) Ülkede şu anda adı konmamış bir iç savaş var. Keza ekonomisi de ancak iç savaşla açıklanabilecek kadar rezil.

Dip not olarak belirteyim: Bu durumun asıl sorumlusunun ABD değil, Maduro Rejimi olduğunu düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Venezuela'da tartışmalı kurucu meclis açıldı


Venezuela'da yeni bir anayasa yapması amacıyla geçen hafta seçilen Kurucu Meclis, tartışmalara ve protestolara rağmen toplandı.
Devlet Başkanı Nicolás Maduro'nun aylardır süren ve en az 125 kişinin ölümüne yol açan protestoları ancak yeni bir anayasanın sona erdirebileceğine dair sözleri yurt içi ve yurt dışından eleştirilerin önüne geçememişti.

Maduro'nu eşi ve oğlunun da aralarında olduğu 545 üyeli Meclis, 1999 yılına ait olan anayasayı yeniden yazma görevini üstleniyor.
Muhalifler ise Maduro'nun bu anayasa sayesinde elindeki güçleri daha da sıkılaştıracağını iddia ediyor. Kurucu Meclis, üyelerinin yemin etmesi için toplanırken bir yanda başkent Caracas'ta muhalifler Meclis'e doğru yürümeye çalıştı.

Ancak polis toplananlara göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Güvenlik güçlerinin yüzlerce kişiye müdahale etmesi üzerine yaralananlar oldu.
Şehrin başka yerlerinde ise Maduro yanlısı Venezuelalıların bayraklar ve alkışlarla Kurucu Meclis'in toplanmasını kutladığı görüldü.
Muhaliflere 'faşist' dedi

Maduro'ya yakın isimlerden olan eski dışişleri bakanı Delcy Rodriguez, meclis başkanı oldu. Açılış konuşmasında muhalefeti 'faşist' olarak tanımlayan Rodriguez, uluslararası topluma müdahalede bulunmaması gerektiği yönünde çağrı yaptı.

ABD, Avrupa Birliği, Vatikan, Meksika, Arjantin ve Şili gibi ülkeler ise yeni meclisi kınadıklarını belirtti. ABD, Maduro'yu 'diktatör' olarak tanımlayarak kendisine yönelik yaptırım kararı aldığını açıklamıştı.

Geçen hafta düzenlenen seçimleri organize eden Smartmartic adlı İngiliz şirketin CEO'su Antonio Mugica ise Venezuela Seçim Komisyonu'nun, seçimlere katılanların sayısının en az 1 milyon daha fazla açıklandığını öne sürmüştü.

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-40838378 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trump: 'Venezuela'ya Askeri Müdahalede Bulunabiliriz'


Başkan Trump, Venezuela'ya askeri bir müdahalenin olası bir seçenek olduğunu söyledi ve ülkedeki durumu 'tehlikeli bir karışıklık' olarak niteledi
New Jersey'de basın mensuplarına konuşan Başkan Trump, 'Venezuela için pek çok seçeneğimiz var, gerekirse askeri müdahale de bunlardan biri' dedi.

Askeri seçeneği göz ardı etmeyeceğini ve uygulayabilecekleri seçeneklerden biri olduğunu belirten Trump, Venezuelalılar'ın acı çektiğini ve öldüklerini de dile getirdi.

'Dünyanın her yerinde, çok uzak yerlerde bile askeri birliklerimiz var' diyen Trump, 'Venezuela çok uzak değil' diyerek sözlerine devam etti.

Öte yandan, Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino, devlet televizyonunda Başkan Trump'ın açıklamalarını 'çılgınlıkla söylenmiş sözler' olarak tanımladı.

Cuma günü New Jersey'de Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Amerika'nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley'le görüşen Trump, Venezuela'daki krizin gündemlerindeki konulardan biri olduğunu belirtti.

Beyaz Saray Cuma günü ayrıca, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun, Başkan Trump'la görüşme talebinde bulunduğunu açıkladı.
Beyaz Saray'dan bu konuyla ilgili yapılan açıklamada, 'Başkan Trump, ülkede demokrasi yeniden uygulanmaya başladığı an Venezuela lideriyle görüşmeyi memnuniyetle kabul edecektir' denilirken, Trump'ın Maduro'ya ülke anayasasına saygı duymasını istediği ancak Maduro'nun bu çağrıyı kabul etmeyip ülkeyi diktatörlük yoluna sürüklemeyi seçtiği belirtildi.

Başkan Trump'ın yorumları, Amerika'nın Venezuela'ya yeni yaptırımlar uygulamasından iki gün sonra geldi.

https://www.voanews.com/a/donald-trump-considering-military-action-venezuela/3982766.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Venezuela-Kolombiya sınırında insanlık dramı

Uluslararası Simon Bolivar köprüsü, Venezuela'dan kaçanlar için adet sembol özelliği taşıyan bir uluslararası köprü. Burası Kolombiya için boyutları tahmin edilemeyecek insani krizin başlangıç noktası.

Venezuela'dan yaklaşık 45 bin kişi her gün yürüyerek, Cucuta'ya geçiyor. Burası önemli bir sınır geçiş noktası ve ciddi bir ekonomik krizle boğuşan Venezuela'daki halk için adeta son umut kapısı. Nüfusu 30 milyonu geçen Venezuela'da yaklaşık 4 milyon kişi, ülkeyi terk etmiş durumda.

Venezuela'da iki ayda, 700 ile 1000 bolivar tutarındaki maaş ile geçinmek imkansız.
iki hafta içinde 2 milyon bolivar bile kazanmak bile yaşamı sürdürmeye yeterli değil.

Venezuela'da ekonomik durgunluk 5. yılında. Uzmanlar yolsuzluk ve hükümetin beceriksizliğini buna gerekçe gösteriyor. Enflasyon geçen yıl, yüzde 2,600 seviyesindeydi. IMF'ye göre, bu yıl yüzde 13 bin oranında olacak. Yerel para biriminin çökmesi yüzünden Başkan Nicolas Maduro, paradan 3 sıfır atma girişiminde bulundu. Asgari ücret bir milyon 300 bin bolivar yerine artık bin 300 bolivar olacak. Ancak bu asgari ücretin reel değeri değişmeyecek ve yine 6 dolar olacak. Komşu Kolombiya'da ise durum farklı.

Venezuela'da bir tuvalet kağıdı ve kağıt mendil bile bulmak zor. Bir litre gaz için 1 bolivar öderken, bir litre su için 5 bin bolivar ödemek nasıl olur ? Gerçekten anlamak zor. İşte bu yüzden, komşu ülkeye gidip çalışmak isteyen bir çok Venezuela vatandaşı için bu köprü çok önemli. Onlar her gün, her hafta veya her ay bu köprüden geçip karşı ülkeye geçiyorlar ve akla gelmeyecek işlerde çalışıp para kazanmanın yollarını arıyor.

Muhabirimiz Monica Pinna'ya göre, burada çöken bir ekonominin özellikleri yaşanıyor ve kağıt para yerine mal mübadelesinin daha kazançlı olduğu görülüyor.

Bu çantalardan birisini satsanız, bu parayla Venezuela'da bir paket tuz alabilirsiniz, ancak aynı çantayı Kolombiya'da satarsanız 3 kişilik bu ailenin bir haftalık gıda ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Kolombiya'ya yerleşen Venezuela vatandaşlarının sayısının 1 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Onların göçmen statüsü yok, ancak bunun için başvurabilirler. Bu ülkede yaşamak isteyenler veya buraya gelip daha sonra başka yerlere gitmek istenler önce izin almak zorundalar.

UNHCR yetkilisi Rafael Zavala bu konuda şunları söyledi: "Kolombiya'ya girmek için önce pasaporta ihtiyaç var. Bazı kişiler, sadece sınırdan geçiş için özel izin belgesi alma hakkına sahip. Kolombiya geçen yıl, Venezuela'dan ülkeye gelenler için sürekli oturma izni belgesi verme kararı aldı, bunun için ülkeye düzenli giriş yapmak ve pasaporta bir izin damgası vurulması gerekiyor."

Ancak Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'un açıkladığı katı göçmen politikası uyarınca,
artık yeni sınır geçiş kartları dağıtılmıyor. Fazla geliri olmayan sadece ellerindeki malları satmak için karşı tarafa geçen Venezuela vatandaşları bu geçiş belgesini kullanıyor. Pasaport almak bu ülkede ayrıca çok kolay değil.

Pasaportu normal koşulda alamazsınız, bunun için para ödemeniz gerekiyor. Pasaport için 10 milyon bolivar ödemeniz lazım. Bu ülkede maaşlar 400 ile 500 bin bolivar arasında. Bu hesaba göre, bir pasaport almak için bile bir yıl çalışmak yetmiyor.

Pasaport veya çalışma izni olmayan binlerce işsiz Venezuela vatandaşının dilenmek veya elindeki malını mübadele karşılığı satmaktan başka çaresi kalmamış durumda. Sınırın karşı tarafından Katolik kilisesi, her gün bin kişiye bedava yemek dağıtıyor ve insanlar her gün sadece bu ücretsiz yemeğe ulaşabilmek için sınırı geçiyor.

Bir çok kişi sınırı geçip ne iş bulurlarsa çalışıp, karşı tarafa ailelerine para göndermek için çalışıyor.
Ailelere adeta ikiye bölünmüş durumda.

Venezuela'daki göç, tarihi olarak sorunlarla boğuşan Santander'in kuzeyine yöneliyor. Buradaki bölgenin önemli bir kısmını 2016 yılında 52 yıl süren savaşın ardından FARC ile yapılan barış anlaşmasına rağmen silahlı gruplar kontrol ediyor. İç savaş sırasında çok sayıda Kolombiyalı Cucuta bölgesi yakınlarına göçmek etmek zorunda kaldı.

Cucuta'nın komşu fakir mahallelerine Ağustos ayından bu yana göç eden Venezuelalı göçmen sayısı da 3 bine çıkmış durumda. Bölgedeki din adamlarına göre, buraya göç eden Venezuelalılar ciddi bir risk ile karşı karşıya.

Rahip Francesco Bortignon konuyla ilgili şu görüşleri dile getirdi: "Buraya göç eden Venezuela vatandaşların önemli bir kısmı profesyonel işçi, ancak buradaki işveren onları yarı yarıya düşük fiyata veya yok pahasına çalıştırmak istiyor. Onların hepsinin de iş bulma şansları yok elbette. Çalışma imkanı bulanlar da en zor koşularda tarlalarda iş bulma şansına sahip.

Ciddi bir göç tehlikesiyle karşılaşan Kolombiya, uluslararası yardım talebinde bulundu.
Avrupa Birliği Komisyonu'nun insani yardımdan sorumlu temsilcisi Christos Stylianides, Kolombiya Devlet Başkanı Santos ile görüştü ve yapılacak yardımları tespit için Cucuta bölgesini ziyaret etti. Avrupa Birliği Komisyonu temsilcisi ilave 30 milyon euro mali yardım yapılacağını açıkladı.

Christos Stylianides, bu konuda şunları söyledi: "Kolombiyalı yetkililer için bu tahmin edilemeyecek durum ile başa çıkabilmek büyük bir sorun. Çünkü bu ülkede barış süreci gibi daha başka ciddi sorunlar da bulunuyor. Bu yüzden bizim insani yardımlarımız iki ülkeye de gönderilecek. Hem Kolombiya hem de Venezuela'ya bu yardımlar gidecek. Biz özellikle Venezuela'ya ilaç yardımı ve kötü beslenmenin önüne geçebilmek için projeler ürütmek için çalışıyoruz."

Uluslararası yardım kuruluşları, Kolombiya hükümetiyle çalışarak zor durumdaki göçmenlere yardım etmenin yolunu arıyor. bununla birlikte Kolombiya Devlet Başkanı Santos, sıkı göçmen politikaları yüzünden sert eleştirilere hedef oluyor. Bu göçmen merkezindeki yetkililer, sıkı göçmen politikasının ülkeye yasa dışı yollardan girmek isteyenlerin sayısını da artıracağı görüşünde.

Hükümetin aldığı tedbirler, bu sınırın diplomatik açıdan tamamen kapanması anlamına geliyor.
Bu önlemler sonucunda Venezuelalıların buraya gelebilmek için ya pasaporta ya da özel geçiş belgesine ihtiyaçları var. Her şey daha fazla karışık hale geldi. Göçmenler için yasa dışı yollar alternatif hale geldi. Herkes buralarda insan kaçakçılarının aktif bir şekilde faaliyet gösterdiğini biliyor, bu durum da göçmenlerin korumak açasından risk teşkil ediyor."

Şubat ayından bu yana yetkililer, sınır geçişlerini yüzde 30 düştüğünü rapor etti. Yaklaşık 1500 kişi sınırdan geri çevrildi, Venezuelalılara göre, bu bir sınır dışı edilme biçimi. Pasaportu olmasına rağmen, artık sokaklarda barınmak zorunda kalan bu genç erkek, yine bunlardan birisi.

Sınır dışı edilen bin genç ise tepkisini şu şekilde dile getirdi: "Venezuela vatandaşı olarak ben diğer bir ülkeye gittiğimde uymam gereken kurallar olduğunu biliyorum. Yasal yollardan yaşamımı kazanmanın yolunu arıyorum. Bir mal gibi benim bir ülkeden atamazlar. Venezuela'da 6 milyon Kolombiyalı var ve onlar gayet işlerini yoluna koyup geçinmesini biliyor. Ben buraya geliyorum ve onlar beni buradan atmak istiyor. Niçin ? Adalet nerede ? Bolivar ne istedi ? Dayanışma içinde bir ulus. Kolombiya'da ırkçılık var, onlar biz Venezuela vatandaşlarına ırkçı davranıyor."

Muhabirimiz Monica Pinna'a göre, Cucuta sanki doğal felakete uğramış bir kent gibi, ancak felaket Venezuela'da, sosyo-ekonomik, ve siyasi kökleri bulunan bu felaket insanlara çok az seçenek bırakıyor.

http://tr.euronews.com/2018/03/26/venezuela-kolombiya-sinirinda-insanlik-drami Mesajı Paylaş

saladin

https://www.cnn.com/2019/01/26/uk/venezuela-maduro-bank-of-england-gold-withdrawal-gbr-intl/index.html
Dogrulanmamis iddialara gore Ingiltere merkez bankasi Venezuella'nin 1.2 milyar dolarlik altini cekmesine izin vermemis. Bunun Turkiye-Venezuella altin isleme anlasmasina etkisi var midir bilmiyorum, ama altin rezervlerinin sahibi ulkede tutulmasinin onemi bir kez daha ortaya cikiyor.
Mesajı Paylaş

ozbey

savaş ihtimalini yüksek görüyorum. Mesajı Paylaş

Karabasan

Rusya Amerika'nın Venezuela sınırına MANPADS uçaksavar füzesi gönderdiğini açıkladı.
https://twitter.com/Liveuamap/status/1101516334272270336 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

ABD Başkanı Trump, "Rusya Venezuela'dan çekilmek zorunda" dedi bunun nasıl başarılacağına yönelik bir soruya ise "Tüm seçenekler açık" dedi.
https://twitter.com/kasimileri_/status/1110935055675916294 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Anadolu


Karabasan

SOUTHCOM komutanı Amiral Craig Faller Rusya'nın 2009 yılından beri Venezuela'ya 9 milyar dolarlık silah sattığını açıkladı.
https://www.janes.com/article/89801/russia-latin-america-trade-relations-may-give-cover-to-intelligence-operations-says-southcom-chief?socialmedia=twitter Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter