İngiltere

Başlatan Sihirbaz, Oca 24, 2017, 10:57 ÖÖ

« önceki - sonraki »

OPTIMUS

BREXIT kesinlesti.

Herkes olayi ekonomik ve politik yönüyle ele alirken; Ortadogu ve Akdeniz baglaminda geo-politik ve -stratejik sonuclari neler olabilir?

Fikirleriniz nelerdir? Mesajı Paylaş

doğu

#46
Ara 13, 2019, 08:00 ÖS Last Edit: Ara 13, 2019, 08:05 ÖS by doğu
 Ben Kıbrıs'daki garantörlüklerini de dusunerek Akdeniz konusunda Türkiye'ye arka planda cesaret verenin İngilizler olduğunu dusunuyorum bayadir. Simdiye kadar hem Akdeniz'deki cikarlarimiz icin attigimiz adimlarda hem de Suriye politikamizda Avrupa'da olumsuz ses cikarmayan ya da nötr kalan da yegane güç bu adamlar. Tek tük cikan catlak sesler de ic kamuoyu icin yapildigi belli olan tarzda idi hep. Keza TFX konusundaki destek ve simdi aklima gelmeyen benzeri durumlar var ortada. Ingiltere'deki Türk altinlari soylentisi ne kadar dogrudur bilmiyorum ama ozellikle 15 temmuzdan sonra Turkiye-İngiltere iliskileri enteresan bir hal aldi. Ingilizler son donem ozellikle ortadoguda Abd-İsrail ittifakina karsi cokca zemin ve cephe kaybettiler ki bu İngiliz politikalarina hic uymayan bir durum, bolgede hangi tarikati ya da asireti kazisaniz altindan bir İngiliz cikardi mutlaka.. Yalniz biz eger bu gemiye bindiysek cok dikkatli olmaliyiz, bir Türk olarak dunyada bu adamlarin politik zekasindan cekindigim kadar hicbir milletten cekinmem, bu konuda bizim cok onumuzde bir devlet akli var cunku ve hissettigim bu destegi aciktan yapmiyor oluslari da killandirmiyor degil zihnimi...
  Ek olarak "eyyyyy" le baslayan cumlelerin devaminda İngiltere'yi hic duymadim, hatta belki de bir tek onlari duymadim, duyan varsa aydinlatsin... Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Ince bir yaklasim.

Kibris' in AB üyelik müktesabatina aykiri olarak üye yapilmasinin arkasinda da bu Ingiltere var yalniz. Kibris'in üyeligi ile AB cografi sinirlari D.Akdeniz'de de gösterilir olmustur, Buna Kibris'in kita sahanligini da eklemek gerekir. Türkiye'nin bu kita sahanligi üzerindeki her eylemi aslinda hukuki olarak AB kita sahanligina karsi eylemler anlamina gelmekte.

Simdi Ingiltere' nin Agratur ve DIKELY'A da bulunan üslerini de göz önünde tutarsak; BIREXIT ayni zamanda bana göre AB' nin daha dogrusu, Fransa'nin D.Akdeniz'de tek basina birakilmasi anlamina gelmeli. Mesajı Paylaş

doğu

 İngiliz bu, attigi tas iskalarsa bosa dusmek istememistir ve ayriyetten guneyin ab uyeliginden sonra gelisen durumlar bunlar. Belki bir politika degisikligi belki de bizim goremedigimiz birseyleri gorduler kim bilir. Bir yandan abd nin kuyrugunda obur yandan Çinle flortte, e bizi es gecerler mi hocam, savas cikarsa herkes yaninda bir Türk askeri ister, Fransiz degil.. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İngiltere Parlamentosu Brexit Anlaşmasını Onayladı

İngiltere parlamentosu Başbakan Boris Johnson'ın Brexit anlaşmasını onayladı. Bu gelişmeyle birlikte İngiltere gelecek ay Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmaya bir adım daha yaklaştı. Anlaşma 234'e karşı 358 oyla kabul edildi.

Anlaşmanın parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası tarafından da onaylanması gerekiyor. Ancak Johnson'ın parlamentoda Muhafazakar çoğunluğa sahip olması nedeniyle anlaşmayla ilgili tasarının Ocak ayında yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu olduktan sonra da İngiltere 31 Ocak'ta AB'den ayrılacak.

Başbakan Johnson, tasarının geçmesinin, 2016'daki Brexit referandumundan bu yana ülkeyi saran "hırçınlık ve ıstırap" ortamını sona erdireceğini söyledi. Muhalefet ise AB'den ayrılmanın İngiltere'nin Birlik'le ticari ilişkilerinin geleceğini belirsizliğe sokacağını savunuyor.

Bugünkü oylamanın neticesi, geçen haftaki erken seçimlerde parlamentoda tek başına çoğunluğu elde etmeyi başaran Başbakan Johnson için önemli bir zafer niteliği taşıyor. Johnson seçim kampanyasını 3 yılı aşkın süredir devam eden siyasi çıkmazı aşmak ve İngiltere'yi 31 Ocak'ta AB'den çıkarmak üzerine kurmuştu.

İngiltere'nin ayrılması Brexit'te yeni bir aşamayı başlatacak. İngiltere ve AB, ticaret, güvenlik ve diğer bir dizi alanda 2020 sonuna kadar yeni türden ilişkilerin koşullarını oluşturmaya çalışıyor.

Johnson ise yaptığı açıklamada, parlamentodaki oylamanın neticesini bir dosyanın kapanması şeklinde gösterdi. 31 Ocak'tan sonra "Brexit'in biteceğini" ifade eden Johnson, "Son 3,5 yılın hüzünlü hikayesi sona erecek ve hep birlikte geleceğe doğru yol alacağız. Şimdi artık ileriye bakma, enerji kazanmış bir ulus olarak birlikte hareket etme zamanı" dedi.

Parlamentodan geçen Brexit anlaşmasına ilişkin tasarı, İngiltere'nin 31 Ocak'ta AB'den ayrılması ve 2020 sonuna kadar da Birlik'le ticaret görüşmelerinin neticelendirilmesini öngörüyor. Ticaret uzmanları ve AB yetkilileriyse, 11 ayda bir serbest ticaret anlaşmasına varmanın zor olacağı görüşünü dile getiriyor.

https://www.amerikaninsesi.com/a/ingiltere-parlamento-brexit-avam-kamarasi-borris-johnson-onay/5214057.html Mesajı Paylaş

nokta

Birleşik Krallık kendi "DARPA" sını Kuruyor

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Brexit sonrası "yeni bir ekonomik büyüme dalgası" nı yaratmak üzere beş yıl içinde 18 milyar £ 'lık harcama ve araştırma harcamalarını iki katına çıkarmaya söz verdi. The Times'da yer alan makaleden anlaşılan, Başbakan ABD'nin İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı'na (Defence Advanced Research Projects Agency /DARPA) benzeyen bir bilimsel savunma araştırma ajansı için 800 milyon £ harcayacak. "Gelişmiş araştırma projeleri ajansı" Londra, Oxford ve Cambridge'in altın üçgeninin dışında yer alacak. Başbakan ayrıca Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde modellenen bir bilimsel mükemmellik merkezini adanın kuzeyinde kurmak istiyor.

http://c4defence.com/Gundem/birlesik-krallik-kendi-darpa-sini-kuruyor/9136/1 Mesajı Paylaş

doğu


Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter