İngiltere

Başlatan Sihirbaz, Oca 24, 2017, 10:57 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

İngiltere'de eski bakandan 'İkinci Brexit referandumu yapılsın' çağrısı

İngiltere'de Başbakan Theresa May'in 'Brexit' olarak bilinen Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış planına yönelik eleştiriler artarken, Muhafazakâr Parti'den eski Eğitim Bakanı Justine Greening, Brexit için ikinci bir referanduma gidilmesi çağrısında bulundu.

The Times gazetesine yazan Greening, Theresa May'in önerdiği Brexit anlaşması için 'uyduruk ve çok kötü' dedi.

Greening, 'son kararı çıkmaza giren siyasetçilerin değil, halkın alması gerektiğini' söyledi ve yapılmasını önerdiği ikinci Brexit referandumunda 'birinci ve ikinci oy tercihi' bulunması gerektiğini, böylece uzlaşı sağlanabileceğini ifade etti.

Eski bakan, Ocak ayındaki kabine revizyonundan sonra istifa etmişti.

Üç seçecek olduğunu ifade eden Greening bunları şöyle sıraladı: "Başbakan'ın anlaşması, AB'de kalmak veya Avrupa'dan anlaşma olmadan temiz bir şekilde ayrılmak."

Başbakan May'in Brexit planına karşı çıkan Brexit Bakanı David Davis ve ardından Dışişleri Bakanı Boris Johnson istifa etmişti.

Muhafazakar siyasetçi Greening, siyasetteki çıkmazın 'hükümette güvensizlik oyuna neden olabileceğini', muhalefetteki İşçi Partisi Jeremy Corbyn'in iktidara gelmesinin ise 'ekonomi için felaket olacağını' söyledi.

Brexit yol haritasında neler var?
Hükümet ise Brexit için hazırladığı yol haritasının 'uygulanabilir ve prensipli' olduğunu savunuyor.

Üç prensip çerçevesinde Brexit müzakerelerinin 5 temel hedefe ulaşmayı amaçlayacağı ifade ediliyor:

Ekonomi: AB ile geleceğe dönük refahı artırmayı amaçlayan geniş ve derin bir işbirliği ilişkisinin kurulması… AB ile İngiltere arasındaki ticari ilişkilerde yaşanabilecek aksaklıkların asgari düzeye indirilmesi. AB ve İngiltere vatandaşlarının işlerinin korunması ve aynı zamanda da İngiltere'nin AB dışındaki olası ticari işbirliklerine yönelik kendi kararlarını alabilmesi.

Kişilerin serbest dolaşımı: Yeni göç sistemiyle kişilerin serbest dolaşımının sonlandırılması. Balıkçılık ve tarım sektörlerine verilen desteğin kurulacak "Paylaştırılmış Refah Fonu" ile desteklemeye devam edilmesi.

Kuzey İrlanda: Kuzey İrlanda barış sürecinin korunması. İrlanda Cumhuriyeti ile yoğun kontrollü gümrük kontrollerinden kaçınılması.

Birleşik Krallığın anayasal bütünlüğünün korunması.

Demokrasi: AB'den ayrılarak İngiltere'nin bağımsızlığını pekiştirmesi.

İngiltere'nin dünyadaki yeri: Özgürlükler ve açık piyasa ekonomisi gibi genel prensiplerin dünya genelinde desteklenmesi.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44843391 Mesajı Paylaş

saladin

Dogrudan Ingiltere hukumeti olmasa bile bazi lordlar ve MP'lerin PKK terorunu destekledigi ortaya cikiyor.

https://twitter.com/Charles_Lister/status/1098580766160797700 Mesajı Paylaş


petibor

#33
Tem 15, 2019, 03:26 ÖS Last Edit: Tem 15, 2019, 03:29 ÖS by petibor
İngilterenin benliğinde sanayi devriminin tadı damağında kalmış bilinç altı onu tekrar yaşarmıyım arayışına yönlendiriyor. Hep bir yeni çağ devrimi peşindeler ama geçti o buhar makinesi ile yakalanan şaşalı yıllar bir daha öyle ayrıcalıklı asır görmez insanlık. Yok çocuklar kod eğitimi yok endüstri 4 yok yapay zeka devrimi hep buralarda akılları fikirleri yeniden o muhteşem asrı yakalamak. İngiltere en büyük hatayı başkenti Newyork a taşımamakla yaptı. Türklerin en aferinlik yanı başkentlerini işgal bölgelerine taşıyabilmesidir. Bunu yapanlar ülkelerini büyüttü yapamayanlar kahroldular er geç Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Putty hiç Hindistan televizyonunda siyasi tartışma programı seyrettin mi? Mesela birkaç ay önceki genel Hindistan genel seçim ileri öncesi.Aralarında hangi
Dilde anlaşıyorlar biliyor musun? Mesajı Paylaş

petibor

Trigonometri cetvelini ezberletmişler Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

He putty he. Adam İngilizceyi ikinci resmî dil diye Hintli anayasasına yazdırmış. Ülke iç  siyasetini kısmen İngilizce yapıyor. Ülkenin bütün elitlerini özel okul ve üniversitelerinde yetiştirip Hindistan'a gönderiyor İngiltere. Doğrudan yönetmesine ihtiyaç var mı?

Onyıllarca önce Çin yönetimine girmiş Hong Kong' da neden hala bir sürü insanın İngilizce ismi var mesela? Neden orası hala ülke içinde ülke? Mesajı Paylaş

petibor

Haklısın ama başkenti ben olsam 17. yy da alır Newyork a kraliyetin merkezini kralı filan taşırdım İngiltereyide bir eyalet yapardım. Büyük ihtimal devirirlerdi kralı ama adı İngiltere Cumhuriyeti olurdu Amerika değil. Üstelik Kanadada içinde olurdu Rusya dan büyük olurlardı toprak olarak. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Boris Johnson: İngiltere'de Muhafazakar Parti liderini ve ülkenin yeni başbakanını seçti

İngiltere'de, eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri seçildi. Johnson yarın 2. Elizabeth tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve İngiltere'nin yeni başbakanı olacak.

Boris Johnson, Başbakan Theresa May'in görevi bırakma kararının ardından Muhafazakar Parti'nin meclis grubunda yapılan oylamalarda açık farkla ilk sırada yer almıştı.

Bu oylamalarda ilk iki sırada yer alan Johnson ve Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt arasından son tercihi, Muhafazakar Parti'nin yaklaşık 160 bin üyesi yaptı.

Seçimin sonucu bugün açıklandı. Johnson 92,153, Hunt ise 46,656 oy aldı.

'Kampanya sloganım Brexit'i hayata geçirmek, ülkeyi birleştirmek ve Corbyn'i yenmek'
Boris Johnson teşekkür konuşmasında, "Partinin liderlik seçiminde kararınızın ne kadar bilgece olduğunu sorgulayacaklar olacaktır. Kimsenin bilgelik konusunda tekeli yok" dedi.

Partinin iki çatışmalı içgüdüyü uzlaştırması gerekiyor: Başkalarıyla ortak çalışmak ve demokratik öz yönetim" diyen Johnson, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kampanyanın sloganı Brexit'i hayata geçirmek, ülkeyi birleştirmek ve [ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri] Jeremy Corbyn'i yenmek.

Şüpheyle bakanlara şunu diyorum: Ülkeyi canlandıracağız, Brexit'i gerçekleştireceğiz."

Trump hızla tebrik etti

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Johnson'ı kutladı.

Trump, Johnson'ın "harika" bir başbakan olacağını belirtti.

Johnson: İngiltere 31 Ekim'de gerekirse anlaşma olmadan AB'den ayrılacak

Theresa May yarın Avam Kamarası'ndaki oturum sonrası istifasını Kraliçe 2. Elizabeth'e verecek.

93 yaşındaki Kraliçe, daha sonra Boris Johnson'ı Buckingham Sarayı'na çağıracak ve onu hükümeti kurmakla görevlendirecek.

Boris Johnson daha sonra bakanlarını seçmeye başlayacak ve İngiltere'nin nükleer silahlarının şifrelerini öğrenecek.

Johnson İngiltere'nin 31 Ekim'de, gerekirse anlaşma olmadan, Avrupa Birliği'nden çıkmasında kararlı olduğunu söylüyor. Tüm bakanlarının da baştan bu politikayı kabul etmeleri gerektiğini de belirtiyor.

Maliye Bakanı Philip Hammond, Adalet Bakanı David Gauke ve UIuslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart daha önce bu politikayı destekleyemeyeceklerini vurgulayarak, Johnson'ıon seçilmesi halinde istifa edeceklerini açıklamışlardı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49081191 Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Birlesik Krallik'ta inanilmaz seyler oluyor. Avam kamarasinda cogunlugu kaybettigini anlayan Boris Johnson  Parlamentonun alt kanadinin Brexit'i durdurmasini engellemek icin Kralice'den parlamentoyu askiya almasini talep etti.

https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-49493632

The government has asked the Queen to suspend Parliament just days after MPs return to work in September - and only a few weeks before the Brexit deadline.

Boris Johnson said a Queen's Speech would take place after the suspension, on 14 October, to outline his "very exciting agenda".

But it means MPs are unlikely to have time to pass laws to stop a no-deal Brexit on 31 October.

House of Commons Speaker John Bercow said it was a "constitutional outrage".

The speaker, who does not traditionally comment on political announcements, added: "However it is dressed up, it is blindingly obvious that the purpose of [suspending Parliament] now would be to stop [MPs] debating Brexit and performing its duty in shaping a course for the country."
Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#40
Ağu 28, 2019, 02:11 ÖS Last Edit: Ağu 28, 2019, 02:13 ÖS by delenda_est_carthago
Ve beklendigi uzere, Kralice bu talebi kabul etti.

ve avam kamarasinin Brexit'i durdurmasi cok zorlasti. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#41
Eyl 04, 2019, 12:19 ÖS Last Edit: Eyl 04, 2019, 12:20 ÖS by delenda_est_carthago
Ve Avam kamarasini antidemokratik  bir sekilde devreden cikarmaya yeltenen Boris Johnson kendi partisinde cikan isyan ile bir anda parlameto cogunlugunu kaybediverir ve madara olur, avam kamarasinin acilis oturumunda. Ve butun muhalefeti kendisine karsi birlestirmeyi basarir

Boris Johnson'a karsi olusan bu ittifaka bir  Star wars gondermesiyle "Rebel Aliance" ismi konmus durumda.

https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-49574217 Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#42
Eyl 05, 2019, 10:48 ÖÖ Last Edit: Eyl 05, 2019, 10:57 ÖÖ by delenda_est_carthago
Ve Basbakan Boris Johnson'un  erkek kardesi ve Konservatif parti Hukumeti devlet bakani (Minister of State at the Department of Business, Energy and Industrial Strategy and Department of Education)  Jo Johnson. "Milli cikarlarimiz  ve aileme sadakat arasinda kaldim" diyerek Agabeyinin Hukumetinden ve konservatif parti milletvekilliginden istifa eder :).
https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-49594793

https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/jo-johnson-resigns-boris-mp-conservative-party-protest-brexit-no-deal-parliament-family-latest-a9092751.html
Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#43
Eyl 24, 2019, 10:17 ÖÖ Last Edit: Eyl 24, 2019, 10:21 ÖÖ by delenda_est_carthago
Ve  UK supreme court (bizim anayasa mahkemesi eslenigi) Basbakan Boris Johnson'un parlamentoyu askiya alma kararinin hukuk disi olduguna karar verip bozdu.

https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-49810261

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İngiltere seçimleri: Muhafazakarların zaferi, İşçi Partisi'nin tarihi yenilgisi

İngiltere'de Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti 1987 seçimlerinden bu yana en büyük seçim zaferini kazandı ve açık farklı bir çoğunlukla iktidara geldi. Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 1935'ten bu yana en büyük yenilgisini aldı.

Muhafazakar Parti'nin seçim zaferi ardından Boris Johnson Kraliçe İkinci Elizabeth'i ziyaret ederek yeni hükümeti kurma iznini aldı.

Dunbartonshire East bölgesindeki vekilliğini 149 oy farkıyla İskoç Ulusal Partisi'ne kaybeden Liberal Demokratların lideri Joe Swinson ise parti liderliğinden istifa etti.

İskoç Ulusal Partisi de Muhafazakarlardan sonra seçimin en büyük kazananı oldu.

Sonucu ilan edilmeyen tek bir bölge kalırken, 650 milletvekilliğinin 364'ünü Muhafazakarlar, 203'ünü İşçi Partisi, 11'ini Liberal Demokratlar, 1'ini Yeşiller ve 1'ini de ana partilerden ayrılarak kurulan İttifak Partisi aldı. İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda bölgelerinde bazı değişiklikler oldu.

Londra'daki parlamentoya 59 vekil gönderen İskoçya'da, İskoç Ulusal Partisi SNP sandalye sayısını 35'ten 48'e çıkararak güçlendi.

Kuzey İrlanda'da sağcı ve İngiltere ile birlikten yana Demokratik Birlik Partisi 10 sandalyesinden ikisini, soldaki Sosyal Demokrat Kuzey İrlanda partisi SDLP'ye kaybetti. Sinn Fein ise yine 7 milletvekili çıkardı ancak Sinn Fein vekilleri Kraliçe'ye bağlılık yemini etmeyi reddettikleri için parlamentoda yerlerini alamıyorlar.

Galler'deki İşçi Partisi'ne yakın ulusal parti Plaid Cymru'nun vekil sayısı 4 ile aynı kaldı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50779488 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter