İngiltere

Başlatan Sihirbaz, Oca 24, 2017, 10:57 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

May'den önemli Brexit açıklaması


İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin üyelikten ayrılana kadar üyelik bütçesine yönelik taahhütlerini yerine getirmeyi sürdüreceğini bildirdi. İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin AB üyeliğinden çıkış sürecinin 2019 yılı mart ayına kadar tamamlanacağını söyledi.


METİN BOYUTU
Aa Aa
İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin AB üyeliğinden çıkış sürecinin 2019 yılı mart ayına kadar tamamlanacağını söyledi.

ADVERTISING

inRead invented by Teads
May, ülkesinin üyelikten çıkış süreciyle ilgili olarak İtalya'nın Floransa kentinde düzenlenen bir toplantıda önemli mesajlar verdi.

Theresa May, üyelikten çıkışın ardından AB ile kapsamlı bir ticaret anlaşması yapmak istediklerini bildirdi:"Gelin birlikte daha pratik ve yaratıcı olalım, hem İngiliz halkının arzusuna hem de AB kurallarına ve özgürlüklerine uygun bir iddialı ekonomik ortaklığın temelini atalım. Ben bu konuda iyimser ve iddialı olabilmek gerekli nedenlerin olduğunu düşünüyorum. Biz belki Avrupa Birliği'nden ayrılacağız, ancak Avrupa'dan ayrılmayacağız."

İngiltere'nin üyelikten çıkışını istemeyen bir grup, toplantı binası önünde Theresa May'i protesto etti.

May, ülkesinin üyelikten ayrılana kadar üyelik bütçesine yönelik taahhütlerini yerine getirmeyi sürdüreceğini sözünü verdi: "Bizim ortaklarımızın, üyelikten ayrılmamız sonucu mevcut bütçeye daha fazla katkı vermek zorunda kalacakları ya da daha az destek alacakları yolunda bir endişeye kapılmalarını istemiyorum. İngiltere, üyelik boyunca taahhütlerini yerine getirecek."

May, ülkesinin Avrupa'nın savunmasına desteğinin süreceğini ve terör gibi tehditlere karşı işbirliğinin yine kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

İngiliz halkı, geçen yıl haziran ayında düzenlenen referandumda üyelikten çıkılması kararı almıştı.

http://www.euronews.com/2017/09/22/watch-live-theresa-may-gives-key-brexit-speech-in-florence Mesajı Paylaş

Energy

Moody's, İngiltere'nin kredi notunu düşürdü


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Birleşik Krallık'ın kredi notunu "Aa1" seviyesinden "Aa2" seviyesine çektiğini duyurdu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Birleşik Krallık'ın kredi notunu düşürdüğünü bildirdi. Moody's'ten yapılan açıklamada, Birleşik Krallık'ın kredi notunun "Aa1" seviyesinden "Aa2" seviyesine çekildiği belirtildi.

Birleşik Krallık'ın kredi notunun bir basamak azaltılmasının ardından kredi notu görünümünün de "negatiften" "durağana" çevrildiği kaydedildi. Açıklamada, "Birleşik Krallık hükümetinin Avrupa Birliği (AB) ile yeni bir serbest ticaret anlaşması konusunda anlaşabileceğinden artık emin değiliz." ifadeleri kullanıldı. Birleşik Krallık'ın kamu finansmanının dikkate değer şekilde zayıfladığı vurgulanan açıklamada, şunlara vurgu yapıldı:  "Moody's, ilerleyen dönemde kamu finansmanının daha da zayıflamasını beklemektedir. Kamu finansmanında bozulma, kısmen ekonomik zayıflamadan, kısmen de yedi yıl boyunca azaltılan harcamaların yeniden artırılmasından dolayı gerçekleşecek."

"İNGİLTERE'NİN BORÇ YÜKÜ YÜKSELDİ"

Birleşik Krallık'ta son dönemde hükümetin sağlık ve sosyal yardımlardaki harcamaları da dahil birçok farklı alanda kamu harcamalarının arttığına değinilen açıklamada, "Tüm bu ek harcamalar mevcut bütçeden ödenecek. Önümüzdeki yıllarda kamu harcamalarındaki artışın yüksek olmasını bekliyoruz" değerlendirmesine yer verildi.

"BREXIT SÜRECİNİN PAYI VAR"

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, İtalya'nın Floransa kentindeki konuşmasında, ülkesinin AB'den ayrılma sürecinde 2021 yılına kadar "geçiş anlaşması" uygulanmasını talep etmişti.

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/moodys-ingilterenin-kredi-notunu-dusurdu,UbIiihhnyEKVnqKzbkLwxQ Mesajı Paylaş

Terra

Birleşik Krallık'tan ABD'ye Boeing kartı


Birleşik Krallık Savunma Bakanı Fallon, "Boeing önemli bir savunma ortağı. Son (ihale) değerlendirmemizde büyük bir kazanan. (ABD'nin Bombardier'e ek vergi uygulanması yönündeki kararı) Bu karar bizim uzun vadeli bir ortaktan beklediğimiz türden bir şey değil" dedi

Birleşik Krallık'ın Savunma Bakanı Michael Fallon, ABD'nin Bombardier şirketinin ürettiği C serisi jetlerin ithalatına ek vergi getirmesinin Birleşik Krallık'ın Boeing ile yaptığı satış anlaşmalarını tehlikeye sokabileceğini söyledi.

The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre Savunma Bakanı Fallon "Boeing önemli bir savunma ortağı. Son (ihale) değerlendirmemizde büyük bir kazanan. Bu karar (ABD'nin Bombardier'e ek vergi uygulanması yönündeki kararı) bizim uzun vadeli bir ortaktan beklediğimiz türden bir şey değil. Bu bizim Boeing'le gelecekteki ilişkilerimizi tehlikeye sokabilir." ifadelerini kullandı. Boeing'in Birleşik Krallık'ın savunma harcamalarından önemli bir pay aldığını hatırlatan Fallon, "Apache helikopterlerin ve yeni bir devriye uçağının satın alınması için kontratlarımız var. Şu anda diğer savunma işlerimiz için de teklifte bulunuyorlar." yorumunu yaptı.

ABD Ticaret Bakanlığı, Bombardier şirketinin C serisi jetlerin ithalatına yüzde 220 ek ithalat vergisi getirilmesine karar vermişti.
Birleşik Krallık Başbakanlığı ise bu sabah Başbakan Theresa May'in karar karşısında hayal kırıklığı yaşadığını açıklamıştı. Açıklamada, "Karar, küresel havacılık endüstrisine zarar verdi. Açık konuşmak gerekirse bu, Birleşik Krallık'ın uzun vadeli ortağından beklediği bir şey değildi." ifadelerine yer verilmişti.

Birleşik Krallık basınında Boeing'in rakibi Kanadalı Bombardier'in Kanada ve Birleşik Krallık'tan teşvik aldığını savunarak ABD Ticaret Bakanlığına şikayette bulunduğu öne sürülmüştü. Geçen yılın haziran ayında Boeing, Birleşik Krallık hükümeti ile toplam değeri 2,3 milyar ABD doları olan 50 Apache helikopterinin satışı için anlaşmıştı.

ABD'NİN VERGİ KARARI NEDEN ÖNEMLİ?

Bombardier, halihazırda Birleşik Krallık'a bağlı Kuzey İrlanda'daki tesislerinde toplam 4 bin 100 kişiyi istihdam ediyor. Çalışanların yaklaşık bin kadarı C serisi jet üretiminde faaliyet gösteriyor. Söz konusu jetlerin kanat kısımları, şirketin, Kuzey İrlanda'nın Queen Adasında 520 milyon sterline inşa ettiği tesiste üretiliyor.

Tesis, 2013 yılında dönemin Başbakanı David Cameron tarafından açılmıştı. Kuzey İrlanda'da ayrıca Bombardier'e yedek parça üreten 15 küçük ölçekli havacılık şirketi mevcut.

ABD Ticaret Bakanlığının ek ithalat vergisi getirilmesi yönündeki kararının ardından şirketin, Kanada ve Kuzey İrlanda'daki üretiminde zorluk yaşamasından, yatırımlarını başka ülkelere kaydırmak zorunda kalmasından endişe ediliyor. Amerikan Delta Havayolları, geçen yıl Bombardier'den 4,1 milyar sterlin değerinde 125 adet C serisi jet satın almak için talepte bulunmuştu.

http://www.dunyabulteni.net/manset/408550/birlesik-kralliktan-abdye-boeing-karti Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İngiltere'de iki neo-Nazi grup daha yasaklandı

İngiltere'de Scottish Dawn (İskoç Şafağı) ve NS131 (Nasyonel Sosyalist Anti-Kapitalist Aksiyon) adlı iki neo-Nazi grubun faaliyetleri yasaklandı.

Terörle Mücadele Yasası kapsamında yasaklanan bu iki grubun, 2016'da benzer şekilde faaliyetleri yasaklanan National Action'ın (Ulusal Aksiyon) devamı niteliğindeki gruplar olduğu belirtildi. National Action, söz konusu yasası kapsamında kapatılan ilk aşırı sağ organizasyon olmuştu.

İngiltere'de ırkçı gruplara üye olmak ya da üyelik çağrısında bulunmak kanunla yasaklanıyor. Cuma günü yürürlüğe girecek olan kanun ile neo-Nazi gruplara üye olanlar 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek.

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, Scottish Dawn ve NS131 hakkında alınan kararlar ile ilgili olarak, "Rezil ırkçı grubun başka isimler altında gösteri sahnelemesine izin vermeyeceğiz" dedi. Rudd, "National Action'ın yayılmasını engelleyerek, bu zehirli ideolojinin de yayılmasını durduruyoruz. Bu sayede radikalleşme riski taşıyan kişileri de koruyoruz" diye konuştu.

Yükselen tehdit: Aşırı sağ

Hükümet tarafından alınan kararı değerlendiren İngiltere Emniyeti Terrörle Mücadele Birimi Başkanı Mark Rowley, atılan adımın aşırı sağın güçlenmesi tehdidini önlemeye yarayacağını söyledi.

National Action propaganda filmlerinde, şiddet içeren görüntülerin yanında, milletvekili Jo Cox cinayetini geride bırakacak başka eylemler yapılması çağrısında bulunuyor. Scottish Dawn, kendisini İskoç kimliğini yeniden oluşturmaya çalışan bir sosyal hareket olarak tanımlıyor.
NS131 ise propagandayı sokak çizimleri ve birebir temas yoluyla yaymak için çalışıyor.

İngiltere'de National Action'a karşı yürütülen soruşturma kapsamında Çarşamba günü 11 kişi tutuklanmıştı. Daha önce Mark Barrett ve Alexander Deakin adlı askerler neo-Nazi faaliyetlere karıştıkları gerekçesiyle yargıç karşısına çıkarılmıştı.

http://www.bbc.com/news/uk-41430740 Mesajı Paylaş

Atılgan

100 milyon sterlinlik yat olay oldu

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth için yapılacak 100 milyon sterlinlik yat tartışmalara neden oldu.

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, Kraliçe için tasarlanan 104 metrelik özel yata bazı bakanlar onay verdi.

"Yüzen saray" diye nitelendirilen 34 yolcu kapasiteli yatta, Kraliçeyi koruyacak deniz piyadesi timinin yanı sıra 125 mürettebat da görev yapabilecek. 100 kişilik toplantı salonu bulunacak yat, 45 gün aralıksız denizde kalarak 6 bin mil yol alabilecek.

Helikopter pisti de bulunacak yatın, yıllık işletme maliyetinin 10 milyon sterlini bulması bekleniyor.

İmaj mı israf mı?

Tasarımı 1997'de bitirilen yat projesi, o yıl iktidara gelen İşçi Partili Başbakan Tony Blair tarafından rafa kaldırılmıştı.

Proje, geçen mart ayında yeniden gündeme geldiğinde Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın desteğini aldı. Kraliçenin özel yatının "ülkenin yumuşak gücüne büyük bir katkısı olacağını" savunan Johnson, bununla birlikte projenin devlet kaynağıyla değil, özel bağışlarla hayata geçirilmesinin uygun olacağını söylemişti.

Küresel Britanya imajı

Projenin destekçileri, yatın Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının (Brexit) ardından yeniden elde etmeyi hayal ettiği "küresel Britanya" imajına hizmet edeceğini savunuyor.

Yatın 100 milyon sterlini bulması öngörülen maliyetinin, toplanacak bağışlarla karşılanması öngörülse de projeye karşı çıkanlar, bunu "dev bir israf" olarak nitelendiriyor.

Kraliçe 2. Elizabeth'in 44 yıl kullandığı Britannia adlı özel yat, 1997'de hizmet dışına çıkarılmıştı. 2. Elizabeth'in 968 devlet ziyaretinde kullandığı yatla bir milyon mil yol katedilmişti.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46963/100-milyon-sterlinlik-yat-olay-oldu.html Mesajı Paylaş

Trilogy

İngiltere Savunma Bakanı Fallon istifa etti

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, görevinden istifa ettiğini duyurdu. Fallon, İngiltere Başbakanı Theresa May'e istifa dilekçesini sundu.
Dilekçesinde Fallon, "Son günlerde, benim de daha önceden yaptığım davranışlar da dahil olmak üzere bazı milletvekilleri hakkında birkaç iddia öne sürüldü. Bunların birçoğu yanlış ancak geçmişte, temsil etmekten onur duyduğum Silahlı Kuvvetlerde talep ettiğimiz yüksek standartların altına düştüğümü kabul ediyorum" ifadelerini kullandı.

Başbakan May de Fallon'un istifasını kabul ettiğini duyurarak hizmetlerinden dolayı Fallon'a teşekkürlerini iletti.

Fallon'un istifası, dün The Sun gazetesinin manşetine taşınan, kabinedeki 6 bakanın isminin karıştığı cinsel taciz iddialarına ilişkin haberin ardından geldi. Haberde, 15 yıl önce yaşanılan olayda Fallon'un, katıldığı bir yemekte ellerini defalarca bir kadın radyo sunucusunun dizlerine koyduğunu itiraf ettiği belirtilmişti.

Fallon, habere ilişkin yaptığı açıklamada, radyo sunucusu Julia Hartley-Brewer'in dizlerine dokunduğunu ve bunun hemen ardından özür dilediğini kaydetmişti.

Gazetedeki haberin ardından radyo sunucusu Hartley-Brewer de yaptığı açıklamada, olayın 2002'de yaşandığını ve bundan dolayı da "kimsenin üzüntü ya da sıkıntı yaşamadığını" vurgulamıştı. Kendisini cinsel taciz kurbanı olarak görmediğinin altını çizen Hartley-Brewer, bakanın elini sürekli dizlerine koymasının ardından "Sakince ve kibarca ona bir daha bunu yapmamasını ve yapması halinde ise yüzünü yumruklayacağımı söyledim. O da elini çekti ve konu böylece kapandı." ifadesini kullanmıştı.

​May önceki gün, cinsel taciz iddialarının gündemde geniş yer bulmasının ardından parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nın Başkanı John Bercow'a gönderdiği mektupta, milletvekillerinin davranışlarından endişe duyan parlamento çalışanlarının şikayetlerini aktarabileceği bağımsız bir platform kurmasını talep etmişti.

Cinsel taciz olaylarının artık daha fazla tolere edilmeyeceğinin altını çizen May, ülkedeki diğer siyasi parti liderlerine yaptığı çağrıda da cinsel tacizleri önleme hedefli mevcut uygulamaların sıkılaştırılmasına destek istemişti.

İngiliz basını hafta sonunda, May hükümetinde görev yapan Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Mark Garnier'in sekreterine cinsel oyuncaklar satın aldırttığını ve uygunsuz dil kullandığını yazmıştı. Hakkındaki iddiaların doğru olduğunu açıklayan Garnier hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Basın ayrıca, Galler'den sorumlu eski Devlet Bakanı Stephen Crabb'in de 2013'te parlamentodaki bir iş için mülakata gelen genç bir kadına cinsel içerikli mesajlar gönderdiğini öne sürmüştü.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201711011030844060-ingiltere-savunma-bakani-istifa-etti/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İngiltere Merkez Bankası 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırdı

İngiltere Merkez Bankası (BoE), 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırarak politika faizini yüzde 0,25’ten yüzde 0,50'ye çıkardı.

Kurumdan konuyla ilgili yapılan açıklamada Para Politikası Kurulu'nun varlık alım hedefini 435 milyar sterlinde koruduğu belirtildi.

Faiz kararının ardından basın toplantısı düzenleyen merkez Bankası Başkanı Mark Carney, istihdam ve enflasyon rakamlarındaki mevcut tablonun yanı sıra ekonomik büyüme hızının limitin üzerinde seyretmesinin karalarında etkili olduğunu söyledi.

Carney, Brexit sonrası Avrupa Birliği ile kurulacak yeni ilişkinin reel gelir artışını etkileyeceğini, bunu engelleyemeyeceklerini ancak bu süreçte ekonominin detseklenmesi için hamle yapmayı sürdüreceklerini belirtti.

Mark Carney ayrıca İngiltere'de yatırımların Brexit sürecine rağmen, küresel talebin olumlu seyretmesi nedeniyle güçlü bir şekilde devam ettiğini vurguladı.

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında ayrıca 2017 yılı için İngiltere ekonomisinin büyüme beklentisini yüzde 1,7’den yüzde 1,6’ya düşürürken bu rakamı 2019 için ise yüzde 1,7'de tuttu.

http://www.euronews.com/2017/11/02/the-bank-of-england-raises-its-interest-rate-to-05-pct-from-025-pct-the-first Mesajı Paylaş

nokta

İngiliz Bakan'ın "gizli" İsrail temasları ortalığı karıştırdı

Uluslararası Kalkınma Bakanı Patel'in İngiliz Dışişleri Bakanlığına bildirmeden İsrail'de 2 gün boyunca çeşitli temaslarda bulunduğunun ortaya çıkması, ülkede rahatsızlığa neden oldu

Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Bakanı Priti Patel'in Dışişleri Bakanlığı'na bildirmeden İsrail'de 2 gün boyunca temaslarda bulunduğu belirtildi. İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC'nin haberine göre Patel, ağustos ayında tatil için gittiği İsrail'de aralarında bir siyasi parti lideriyle buluşmanın da yer aldığı bir dizi temasta bulundu.

Habere göre, Patel'in İngiliz Dışişleri Bakanlığına haber vermeksizin gerçekleştirdiği görüşmelerde kendisine "İsrail'in Muhafazakar Dostları" (CFI) adlı lobi grubunun onursal başkanı Lord Stuart Polak eşlik etti. Patel'in İsrail temaslarının Dışişleri Bakanlığında ve kendi partisinin milletvekilleri arasında rahatsızlığa neden olduğu belirtiliyor.

"BU, BAĞIŞÇILARLA VE NÜFUZLA İLGİLİ BİR KONU"

BBC'ye konuşan, adı açıklanmayan bir İngiliz Bakan, Patel'in İsrail temaslarını "rezalet" diye nitelendirerek "Kendisi kabinede yer alıyor. Böyle bir şey yapamaz. Bu, bağışçılarla ve nüfuzla ilgili bir konu." dedi.

Patel'i eleştiren bir eski Bakan da "İngiltere'nin büyük yardım bütçesini yöneten önemli bir bakan İsrail'deki aile tatili sırasında 48 saat ortadan kaybolur ve İsrail için lobi yapan birinin kanatları altına girerse, bu Ortadoğu'nun geri kalanı için hangi mesajı verir?" ifadelerini kullandı.

İsrail'de Yeş Atid Partisi Genel Başkanı Yair Lapid ile bir araya geldiği belirtilen Patel'in, ayrıca aralarında engellilere yönelik teknolojiler geliştiren Beit Issie Shapiro (BIS) ile Afrika'da güneş enerjisi ve suyla ilgili teknoloji geliştiren "Innovation : Africa"nın da bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşlarını ve şirketleri ziyaret ettiği kaydedildi.

"İSRAİL LOBİSİYLE YAKIN İLİŞKİSİNİ BAĞIŞ VE NÜFUZ KAZANMAK İÇİN KULLANIYOR" İDDİASI

Patel'in İsrail görüşmelerinde, kendi bakanlığının yetki alanına giren konuların ele alındığı ve İngiliz Bakan'ın muhataplarına bakanlık sıfatıyla sözler verdiği öne sürüldü. Bir dönem "İsrail'in Muhafazakar Dostları" grubunun başkan yardımcılığını da yapan Patel'in, İngiltere'nin Filistin'e ayırdığı yıllık 68 milyon sterlinlik yardım bütçesini küçültmeye çalıştığı iddia ediliyor. Adı İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Partinin lider adayları arasında da geçen Patel, İsrail lobisiyle yakın ilişkisini liderlik yarışında kendisine bağış ve nüfuz kazanmak için kullanmakla suçlanıyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/411010/ingiliz-bakanin-gizli-israil-temaslari-ortaligi-karistirdi Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İsrail ile gizli ilişkiler istifa getirdi

İngiltere'nin Uluslararası Kalkınma Bakanı Priti Patel, İsrailli yetkililerle gizli temaslarının ortaya çıkmasının ardından görevinden istifa etti.

İngiltere'de Theresa May hükümeti bakanlarının karıştığı skandallardan dolayı zor günler geçiriyor.

Uluslararası Kalkınma Bakanı Priti Patel, İsrailli yetkililerle gizli temaslarının ortaya çıkmasının ardından görevinden istifa etti. Patel, Başbakan May'e sunduğu istifa mektubunda "davranışlarının beklenen yüksek standartların altında kaldığını" söyledi. Başbakan May, Patel'in istifasını "doğru" bir karar olarak değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İran'da tutuklanan İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in ülkede gacetecilere eğitim için bulunduğunu söylemiş ve Johnson'un ifadeleri Zaghari-Ratcliffe'in aleyhinde delil olarak kullanılmıştı. Savunma Bakanı Michael Fallon taciz iddiaları üzerine geçtiğimiz hafta istifa ederken, Başbakan Yardımcısı Damian Green de benzer cinsel taciz suçlamalarına hedef olmuştu.

http://www.euronews.com/2017/11/09/uk-aid-minister-quits Mesajı Paylaş

Karabasan

İngiltere Başbakanı May'e suikast planı engellendi


İngiltere Başbakanı Theresa May'e bombalı ve bıçaklı suikast hazırlığı yaptığı iddia edilen bir kişinin yakalandığı bildirildi.

İngiliz kamu yayım kuruluşu BBC'nin haberine göre, Naa'imur Zakariyah Rahman (20) adlı şüpheli, geçen hafta başbakanlık ofisinin bulunduğu Downing Street'e bombalı saldırı hazırlığındayken yakalandı.

Rahman'ın, Downing Street'i koruyan kapılara bombalı saldırı düzenleyeceği, ardından Başbakan May'i bıçaklayarak öldürmeyi planladığı iddia ediliyor.

Terörle mücadele ekiplerinin 28 Kasım'da düzenlediği operasyonda gözaltına alınan Rahman ve 21 yaşındaki diğer şüpheli Mohammed Aqib Imran'ın bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

İngiltere iç istihbarat teşkilatı MI5 Başkanı Andrew Parker, mart ayından bu yana ülkede 9 terör saldırısının engellendiğini, terör tehdidinin daha önce görülmemiş bir ölçekte ve hızda büyüdüğünü iddia etmişti.

http://aa.com.tr/tr/dunya/ingiltere-basbakani-maye-suikast-plani-engellendi/991957 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

saladin

Ingiltere Turkiye'yle yakinlasma cabalarinda ciddi oldugunu gostermek istiyor sanirim. STuzun belki daha detaylandirir ama 4 PKK'li teror orgutune  finans sagladigi suclamasiyla tutuklanmis.
http://www.bbc.com/news/uk-england-london-42339161

Mesajı Paylaş

Karabasanİngiltere ve Çin'den 1 milyar dolarlık 'Kuşak ve Yol' işbirliği


İngiltere'nin Çin'in 'Kuşak ve Yol' projesine destek için 1 milyar dolarlık ortak yatırım fonu oluşturacağı ve fonun eski İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından yönetileceği açıklandı.

Financial Times gazetesininin haberine göre, İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond'ın Pekin ziyareti kapsamında, İngiltere'nin Kuşak ve Yol projesine yatırımları için 1 milyar dolarlık fon oluşturulması kararı alındı. İngiltere ve Çin'deki özel şirket ve kurumların rol alacağı fonun yönetimine de eski İngiltere Başbakanı David Cameron getirildi.

Cameron, eylül ayında yaptığı açıklamada, Pekin ziyaretinde ortak bir İngiltere-Çin fonu oluşturulması için Çin Başbakan Yardımcısı Ma Kai ile görüştüğünü söylemişti.

2019'da AB'den ayrılmaya hazırlanan İngiltere'nin Avrupa dışındaki ülkelerle ekonomik işbirliğini artırmayı amaçladığı ve Çin'in yeni İpekyolu olarak görülen Kuşak ve Yol projesine özellikle önem verdiği belirtiliyor.
https://www.dunya.com/dunya/ingiltere-ve-cinden-1-milyar-dolarlik-kusak-ve-yol-isbirligi-haberi-394811 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Irak ve İngiltere arasında askeri anlaşma


Irak Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bağdat'ı ziyaret eden İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, Iraklı mevkidaşı İrfan el-Hiyali ile bakanlıkta bir araya geldi. Açıklamada, Hiyali ve Williamson'un iki ülke askeri ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda mutabakat zaptı imzaladığı bildirildi. Görüşmede ayrıca Irak ordusunun eğitimi, silahlandırılması, güvenlik ve istihbarat alanında iki ülke arasındaki iş birliğinin artırılması yönünde karar alındı. Dün Kuveyt'te temaslarda bulunan İngiltere Savunma Bakanı Williamson bugün sürpriz ziyaretle Bağdat'a gelmişti. İngiltere Başbakanı Theresa May de geçen yıl 29 Kasım'da Bağdat'ı ziyaret etmişti.

https://www.timeturk.com/irak-ve-ingiltere-arasinda-askeri-anlasma/haber-820892 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

İngiltere'de Ölü Bulunan Rus İşadamı İçin Cinayet Soruşturması

Rus işadamı Nikolai Glushkov'un Londra'da ölümü sonrası, İngiltere polisi cinayet soruşturması başlattı.

Polis 13 Mart'ta evinde ölü bulunan Glushkov'un, boynuna yapılan basınç sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ancak polis bu aşamada, Glushkov'un ölümünün, Rus casus Sergei Skripal ve kızının Salisbury kentinde zehirlenmesiyle bir bağlantısı olmadığını belirtti.

Soruşturmayı yürüten ekip, olası görgü tanıklarına da çağrı yaparak, 11 Mart ve 12 Mart'ta Rus işadamının yaşadığı bölgede şüpheli bir faaliyet olduysa polise başvurmalarını istedi.

68 yaşındaki Nikolai Glushkov, Rus Devlet Havayolları Aeroflot'un başkan yardımcısıydı.

Glushkov, 1999'da kara para aklama ve dolandırıcılıktan, beş yıl hapse girdi. 2006'da bir başka dolandırıcılık suçlamasından aldığı ceza ertelenince, İngiltere'ye kaçarak siyasi sığınma talep etti.

Glushkov, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'e muhalif işadamı Boris Berezovsky'ye yakın bir isimdi. 2000 yılında İngiltere'ye yerleşen Boris Berezovsky, 2013'te Berkshire'daki evinin banyosunda asılı bulunmuştu. İngiltere yargısı 2014'te, Berezovsky'nin şaibeli ölümüyle ilgili bir sonuca varamamıştı.

2013'te Guardian gazetesine konuşan Glushkov, Rus işadamının kendini astığına inanmadığını söylemişti.

https://www.amerikaninsesi.com/a/ingilterede-olu-bulunan-rus-isadami-icin-cinayet-sorusturmasi/4301985.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Theresa May: AB dışında fırsatlar bizi bekliyor

İngiltere Başbakanı Theresa May Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılık sürecindeki ülkesinin birlik dışında önemli ekonomik fırsatlar yakalayacağını söyledi.

May, İskoçya, İrlanda ve Galler'i kapsayan ziyaretlerinin ilk durağında İskoçya'nın Ayr şehrinde bir tekstil fabrikasını ziyaret etti. Brexit anlaşması gereği Avrupa Birliği'nden ayrılmalarına 12 ay kaldığını hatırlatan May, dünyanın en başarılı birliği olduğunu söylediği Britanya'nın halklarının bağlarını daha da güçlendireceğini söyledi.

İngiltere Başbakanı, "Brexit bize fırsatlar sunuyor. Birleşik Krallık'taki halkları bir arada görmek istiyorum. Çok güçlü bir birliğiz. Ortak çıkarlarımız var, birlikte oluşumuz gelecekte bu çıkarların daha da güçlenmesini gerektiriyor." dedi.

Theresa May ayrıca Brexit'in Londra'nın değil İskoçya hükümetinin daha fazla güçlenmesini sağlayacağını söyledi:

"Avrupa Birliği'nden 29 Mart 2019'da ayrılacağız. Fakat hem iş dünyası hem de insanlar bizden bunun etkilerini ertesi gün hissetmek istemediklerini söyledi. Bu yüzden Avrupa Birliği ile vardığımız anlaşmada uygulama sürecinin 2020 yılının Aralık ayına kadar devam etmesi gerektiği konusunda uzlaştık. Bu da hem İngiltere halkına hem iş dünyasına hem de çiftçilere önlerini görme, belirsizlikten kurtulma imkanı tanımış oluyor."

İngiltere'de 2016 yılında yapılan referandum 52 oyla AB'den ayrılma kararıyla sonuçlanmış, oylamanın dünyanın en büyük 6. ekonomisi İngiltere ekonomisinde, başta büyüme rakamları üzerinde olmak üzere olumsuz etkileri olmuştu.

http://tr.euronews.com/2018/03/29/theresa-may-ab-d-s-nda-f-rsatlar-bizi-bekliyor

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter