Amerika Birleşik Devletleri

Başlatan Sihirbaz, Oca 22, 2017, 12:40 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

Çinli olmaktansa amarikada zenci olmak daha iyidir Mesajı Paylaş

erdem

California'daki krizin bir cok boyutu var.

Her seyden once California su sorunu olan bir eyalet. Buna ragmen gocu ozendiriyor. Bir yandan Uzak Dogu Asya'dan bir yandan G. Amerika'dan ve ciddi goc aliyorlar. "Sanctuary City"ler ilan ediyorlar v.s.

Ev almak zorlasiyor, fiyatlar yukseliyor. Yeni ev projeleri yapmak istemiyorlar; yerlesim yerleri o guzel halleriyle kalsin istiyorlar.

E o zaman neden cagiriyorlar o kadar insani?

Cunku zenginler acisindan kisa vadede bir "win - win situation". Hem cok sefkatli, insancil, irkci olmayan bir goruntu veriyorlar hem de ucuz bakici, bahcivan, isci sahibi oluyorlar.

Esas sikinti zengin olmayip da liberal-solcu takilan orta sinif icin ortaya cikiyor. Onlar simdi Texas'a falan gocmeye basladilar. Ama o goctukleri yerlerde de solcu-liberal politikalari destekleyip orayi da yasanilmaz bir yer haline getireceklerinden endise ediliyor.

Mesajı Paylaş

erdem

Bu arada ABD'nin Cin ile girdigi ticaret savasindan sonra Cin de kendi ulkesinde para arayisina basladi:

https://www.zerohedge.com/news/2019-01-09/china-raids-24-trillion-personal-wealth-offset-latest-round-tax-cuts

Cok ciddi bir vergi toplama hamlesine girismis durumdalar. Oyle ya da boyle elinizdeki parayi alacagiz diyorlar zenginlerine.

Hic de iyi bir sinyal olmadigini dusunuyorum.

Ellerinde cok ciddi bir kapasite fazlasi varken simdi trump'in uretimi Cin'den ABD'ye kaydirmasi Cin'in ikinci bir Japonya'ya (ekonomik durgunluk olarak) donusmesi olasiligi var gibi. Mesajı Paylaş

HDS

Amerika bir yere gitmeyecek yahu. Pek öyle gözükmüyor. Amerika öldü, yaşasın yeni kral Çin demek için çok erken. Hem Amerika'nın göçtüğü yok hem de Çin'in öyle çok devleştiği.

İşte konuşuyoruz; Yakın zamanda taraf seçmesi gereken ve beklenen orta seviyeli güç bir İran vardı, o da Çin'i seçti. Seçtirildi. AB Amerika'ya rağmen Çin'den kendisi vazgeçemedi ama sonra zorunlu kaldı denebilir.

Amerikalılar bu kadar salak olmasalar bu sorunlar da olmazdı ya. Her şeyi abarttıkları için ülkeden iş göçü de çok hızlı ve acımasız oldu, şimdi geri dönüşünü de acımasızca yapıyorlar.

Arada da Rusya öcüsünü bize karşı salladılar, Avrupalıya karşı salladılar, kendileri bir kaç Stryker'a 30mm'lik kule takıp gittiler. En ucuz "postür" ve pazu gösterme bu oldu.  :) Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İHA Kaynaklı Sivil Ölümleri Açıklama Zorunluluğu Kaldırılıyor

Başkan Donald Trump, kendisinden önceki başkanın yürürlüğe koyduğu, istihbarat yetkililerinin insansız hava araçlarının savaş bölgeleri dışında neden olduğu sivil kayıpları açıklamaları yönündeki uygulamayı kaldırdı.

Sözkonusu uygulama, 2016 yılında daha şeffaf olması gerektiği yönünde baskıyla karşı karşıya kalan dönemin başkanı Barack Obama'nın imzaladığı kararnameyle başlatılmıştı.

11 Eylül saldırılarından sonra terör ve askeri hedeflere yönelik insansız hava araçlarıyla düzenlenen operasyonların sayısı giderek arttı.

Trump yönetimi, söz konusu kararın "gereksiz" olduğunu kaydetti.

Karar, Afganistan, Pakistan ve Somali gibi ülkelerde insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenleyen Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'yi kapsıyordu.

Bir yetkili, uygulamanın kaldırılması kararıyla ilgili olarak, "Bu adım gereksiz nitelikteki bildirim zorunluluklarını ortadan kaldırıyor. Bu zorunluluklar, yönetimin şeffaflığını geliştirmediği gibi, istihbarat çalışanlarımızın dikkatini ana görevlerinden ayırmalarına yol açıyor" dedi.

İngiltere'deki Araştırmacı Gazetecilik Bürosu adlı bir düşünce kuruluşunun rakamlarına göre, Trump'ın başkanlığının ilk iki yılında 2 bin 243 insansız hava aracı saldırısı düzenlendi. Obama'nın 8 yıllık döneminde ise bu sayı toplamda 1878 olmuştu.

Bazı Kongre üyeleri ve insan hakları örgütleri Trump'ı bu kararı nedeniyle eleştirdi ve bunun CIA'ye insansız hava araçlarıyla saldırılarını hesap verme zorunluluğu olmadan yapma olanağı sunabileceğini kaydetti.

Önce İnsan Hakları adlı kuruluş Trump yönetiminin kararını "gereksiz ve tehlikeli" olarak nitelerken, Temsilciler Meclisi üyesi ve aynı zamanda Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff, Obama'nın dönemindeki uygulamayı iptal etmek için bir gerekçe olmadığını savundu.

https://www.amerikaninsesi.com/a/i̇ha-kaynaklı-sivil-ölümleri-açıklama-zorunluluğu-kaldırılıyor-/4817300.html Mesajı Paylaş

BETONBEY

url=https://hizliresim.com/nQBA71][/url]

İlginç bir çalışma olmuş ve sanırım kimler bunu ister sorusuna da dönüşler babında cevap almayı hedefliyorlar.

https://twitter.com/hakanchelik/status/1117121703094685698?s=19 Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bu arada Mısır, ABD'nin İran ile mücadele etmek için Arap ülkelerinden kurmaya çalıştığı Ortadoğu Stratejik İttifakından çıkmayı kararlaştırmış.

Sisi için sonun başlangıcı olabilir mi acaba ? Mesajı Paylaş

theavengers

Ayrılacak olsa Teksas ayrılırdı.

Kaliforniya ile ilgili bana en ciddi gelen eyaleti 3'e bölme mevzusuydu, gerçe o bile çok ilerleyemedi herhalde. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

HDS

@TA, Hiiiç öyle düşünme. TX ile CA'nın alakası bile yok. Mesajı Paylaş

Trilogy

Eski ABD Dışişleri Bakanı Tillerson: Kushner arkamızdan gizli diplomasi yürüttü, kimse ne iş yaptığını tanımlayamıyordu

Eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Başkan Trump'ın damadı ve Danışmanı Jared Kushner'i resmi protokoller dışında 'paralel diplomasi' yönetmekle ve ülke liderleriyle 'özel ilişkiler kurmakla' suçladı. Tillerson, "Kimse ne iş yaptığını tanımlayamıyordu. Ben unvanın ne olduğunu daha yeni öğrendim" dedi.

Başkan damadını ölçtü biçti: Kushner, Brady'nin önkolunun yarısı kadar

Eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve Beyaz Saray Kıdemli Danışmanı Jared Kushner'i, devletin resmi kurumlarının bilgisi ve onayı dışında kendi başına diplomatik girişimlerde bulunmakla suçladı.
Kushner'in bazı yabancı ülke liderleri ve yetkilileriyle özel ilişkiler kurduğunu, Dışişleri Bakanlığının resmi protokolleri dışında temaslarda bulunduğunu öne süren Tillerson, "Kimse ne iş yaptığını tanımlayamıyordu. Ben unvanın ne olduğunu daha yeni öğrendim" dedi.

DANIŞMAN OLMASI 'EMSALSİZ BİR DURUM'

Eski bakan, Kushner'in Beyaz Saray danışmanı olmasının da 'emsalsiz bir durum' olduğunu söyledi.

Trump'ın damadı ve başdanışmanı Kushner çıkar çatışması yarattı: Offshore yatırımcılar şirketine para akıtmış
Rex Tillerson'ın, Şubat 2017-Mart 2018'i kapsayan Dışişleri Bakanlığı görevi sırasındaki faaliyetlerine ilişkin 1 Mayıs'ta ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesine verdiği kapalı ifadenin metni yayımlandı.
'YAKALANINCA' MEKSİKALI BAKANIN RENGİ ATMIŞ

Tillerson'ın ifadesinde, Jared Kushner'in Dışişleri Bakanlığına danışmadan yaptığı bazı özel görüşmelere ilişkin detaylar dikkat çekti.

Kushner'i, Washington'da bir restoranda Meksika Dışişleri Bakanı Luis Videgaray ile yemek yerken gördüğünü anlatan Tillerson, bu görüşmeden kendisinin ve bakanlığının haberi olmadığını söyledi.

Kendisini görünce Videgaray'ın 'renginin attığını' anlatan Tillerson, "Yanlarına yaklaşıp şöyle dedim: İşinizi bölmek istemem. Sonra bakana dönüp, 'Bir dahaki sefere şehre uğradığında beni ara' dedim. Konu orada kapandı" dedi.

SELMAN İLE SIKI İLİŞKİLER

'Kushner, Muhammed bin Selman'a Kaşıkçı krizini atlatması için tavsiyeler verdi'

Rex Tillerson'a göre Jared Kushner, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile sık sık buluşuyordu.
Tillerson, bir defasında Kushner'in kendisine 'iki ülke arasındaki ilişkiler için yol haritası' olacak bir belgeyi görüşmek üzere Suudi Arabistan'dan bir yetkiliyle görüşmesi için ricada bulunduğunu aktardı.

KATAR AMBARGOSUNA ÖZEL YEMEKTE Mİ KARAR VERİLDİ?

Komite üyelerinden biri Rex Tillerson'a Kushner'in o sırada Trump'ın danışmanlığını yürüten Steve Bannon ile birlikte Veliaht Prens Selman ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid ile Mayıs 2017'de bir araya geldiği ve yemekte Körfez ülkelerinin Katar'a ambargo uygulamasına karar verildiğine dair iddiaları sordu.

Trump'tan eski Dışişleri Bakanı Tillerson'a: Taş kafalı, gerekli zeka kapasitesine sahip değildi

Böyle bir yemekten haberi olmadığını ifade eden Tillerson, eğer haberi olsaydı buna çok öfkeleneceğini, zira kendisinin ve bakanlığının, o tarihten birkaç hafta sonra uygulanan ambargoya 'hazırlıksız yakalandığını' belirtti.
DIŞ GEZİLERİ DE BİR DERT

Rex Tillerson, Kushner'in dış gezilerinin de bakanlıkta endişe konusu olduğunu anlattı.

'Damadın' özel ziyaretlerinde gittiği ülkedeki ABD büyükelçiliklerini ve diğer diplomatik misyonları bilgilendirme gereği duymadığını söyleyen Tillerson bu konudaki endişeleri Kushner'e aktardığını ancak herhangi bir sonuç alamadığını ekledi.

İDDİALARI DESTEKLEDİ

Kushner, Manama'da sınırları olmayan haritalar üzerinden sunum yaptı
Söz konusu iddialar, o dönemde Dışişleri Bakanlığı'nın Beyaz Saray'ın dış politikadaki karar süreçlerinden dışlandığı ve çoğu meselede karanlıkta bırakıldığına dair tartışmaları desteklemesiyle dikkat çekti.

BEYAZ SARAY: TARİHİ YENİDEN YAZMAYA YÖNELİK UCUZ BİR GİRİŞİM

Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Hogan Gidley, "Buradaki hikâyeler tamamen yanlış ve tarihi yeniden yazmaya yönelik ucuz bir girişim. Ambargoya karar verildiği iddia edilen söz konusu yemek buluşması hiçbir zaman yaşanmamıştır. Ne Jared'ın ne de başka bir Beyaz Saray yetkilisinin ambargo kararında dahli olmamıştır" dedi.

Kushner'in protokollere uygun hareket ettiğini savunan Gidley, "Beyaz Saray, o sırada Dışişleri Bakanı olan Bay Tillerson'un ekibini neyi neden yaptığına dair bilgi sahibi olduğunu varsaymaktadır" ifadelerini kullandı.
https://tr.sputniknews.com/abd/201906281039507105-eski-abd-disisleri-bakani-tillerson-kushner-arkamizdan-gizli-diplomasi-yuruttu-kimse-ne-is/
Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Türkiye'ye yaptırım öngören yasada uzlaşma

ABD'de Temsilciler Meclisi ve Senato, S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye yaptırımları da içeren yasa tasarısında uzlaştı. 738 milyar dolarlık tasarı Rusya'ya yönelik yaptırımlar da içeriyor.
   
ABD'de Temsilciler Meclisi ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi, aylar süren pazarlıkların ardından Savunma Bakanlığının politikalarını şekillendiren 738 milyar dolarlık yasa tasarısı üzerinde uzlaştı.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nın (NDAA) yeni versiyonu, Rusya ve Çin ile rekabet önlemlerinin yanı sıra Rusya'dan S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye de yaptırım öngörüyor. Tasarının Kongre yıl sonu tatiline girmeden bu ay içinde oylanarak yasalaşması bekleniyor.

Tasarıda Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemleri nedeniyle ortağı olduğu F-35 programından çıkarılan Türkiye'ye F-35 uçaklarının satılması yasaklanarak, bu alımın Rusya'ya yönelik yaptırımları ihlal eden büyük ölçekli bir işlem olduğuna dikkat çekiliyor. Ayrıca Başkan Donald Trump'tan S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye yönelik yaptırımları yürürlüğe sokması talep ediliyor.

Kuzey Akım 2 ve Türk Akım bağlantılı yaptırımlar

Tasarıda Rusya'nın Ukrayna'yı dışarıda bırakarak Avrupa'ya doğalgaz taşımayı planladığı Kuzey Akım 2 ve Türk Akım boru hatları ile bağlantılı yaptırımlar getirilirken Rusya ile askeri işbirliği de yasaklanıyor. Türk Akım Rus doğalgazını Karadeniz üzerinden Türkiye'ye, Kuzey Akım 2 de Rusya'dan doğalgazı Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya taşıyacak.

Tasarıda ana payı, 658 milyar 400 milyon dolarla Savunma ve Enerji Bakanlıklarının ulusal güvenlik programları alırken, 71,5 milyon dolar da yurt dışında süren savaşlar için ayrılıyor.

Ukrayna'ya da Ukrayna Güvenlik Destek Girişimi kapsamında silah ve teçhizat tedariki için 300 milyon dolarlık kaynak ayrılıyor. Tasarı kapsamında Başkan Trump'ın uzun süredir istediği Uzay Gücü'nün de Hava Kuvvetleri'ne bağlı olarak kurulması öngörülüyor.

Çin mercek altında

Yasa tasarısında Çin'den potansiyel tehditlere de yer verilerek Çin'in deniz aşırı yatırımları ve Rusya ile askeri ilişkilerinin raporlanması talep ediliyor. Çin'den motorlu vagon ve otobüs ithalatında federal kaynakların kullanılması da yasaklanıyor.

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi ile çoğunluğu Cumhuriyetçilerin oluşturduğu Senato arasında Başkan Donald Trump'ın politikaları konusunda yaşanan derin görüş ayrılıkları nedeniyle  NDAA'nın bu yıl 58 yıldır ilk kez güncellenememesi tehlikesi doğmuştu. Güvenlik politikalarından ordu mensuplarının maaş basamaklarına, uçak ve gemilerin modernizasyonundan dış politik önlemlere geniş bir alanda izlenecek politikaları şekillendiren yasa Kongre'de her yıl yeniden güncelleniyor.

Bu yılki yasa tasarısı ordu mensuplarının maaşlarında yüzde 3,1'lik artışla son on yılın en büyük ücret zammının yanı sıra kamu görevlilerine 12 haftalık ücretli ebeveyn izni de öngörüyor

https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyeye-yapt%C4%B1r%C4%B1m-%C3%B6ng%C3%B6ren-yasada-uzla%C5%9Fma/a-51604527 Mesajı Paylaş

petibor

#117
Ara 10, 2019, 10:02 ÖÖ Last Edit: Ara 10, 2019, 10:11 ÖÖ by petibor
ABD nin bize en büyük kazığı bu münhasır bölgenin ta ortasında sondaj yapması olacaktır. Libya sirte körfezindeki tatbikatı hatırlayın
300 km açıkta Akdeniz'de bir hurda gemiyi tatbikatta Bora füzesi ile batırmamız lazım. Yarım ton TNT ile geminin beli kırılmalı. Ben bu yeteneğin olduğuna çok inanıyorum Mesajı Paylaş

Karabasan

ABD'de koronavirüs nedeniyle son 6 haftada 30 milyon kişi işsiz kaldı.
https://www.mepanews.com/abdde-koronavirus-nedeniyle-30-milyon-kisi-issiz-kaldi-36054h.htm Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Trump: DSÖ ile ilişkimizi sonlandırıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump ABD'nin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile ilişkileri sonlandırma kararı aldığını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını sürecinde ağır bir dille eleştirdiği Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile ilişkilerini sonlandırdıklarını açıkladı.

Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında ABD Başkanı "Talep edilen ve büyük ihtiyaç olan reformları yapmakta başarısız oldular. Bugün Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz ve bu fonları dünya çapında diğer hak eden küresel sağlık ihtiyaçlarına yönlendiriyoruz" dedi.

Trump geçtiğimiz haftalarda örgüte bir mektup yazarak ülkesinin bir ay içinde DSÖ'ye aktardığı maddi kaynağı kesebileceğini ve örgütten ayrılabileceğini ifade etmişti.

Başkan Trump, koronavirüsün yayılması ile ilgili olarak Çin'i yine "virüsü örtbas etmekle" suçladı.

Başkan Trump DSÖ'yü koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Çin'e yakın olmakla itham ederken, örgütün beceriksiz olduğunu ve gerçekleri sakladığını iddia etmişti.

ABD, Dünya Sağlık Örgütü'ne üye 194 ülke içinde, bugüne dek örgüte en fazla maddi kaynak aktaran ülke oldu. ABD 2019 yılında DSÖ verilerine göre 400 milyon doları aşan yani örgütün bütçesinin yüzde 15'ine karşılık gelen miktarda katkıda bulundu.

Hong Kong açıklamaları

Başkan Trump Hong Kong ve Çin arasında yaşanan gelişmelerle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Trump ABD'nin güvenlik riski oluşturma potansiyeline sahip Çinlilerin ABD'ye girişlerini askıya aldıklarını açıkladı. ABD Başkanı ABD'nin Hong n özerkliğini yıpratan yetkililere de ambargo uygulayacaklarını söyledi.

Başkan Trump ABD'nin Hong Kong'a tanıdığı özel hukuki statünün iptal edilmesi yönünde çalışmaları başlatma talimatı verdiğini açıkladı.

Yarı-özerk statüdeki Hong Kong'da "yabancı müdahale ve ayrılıkçı girişimlere karşı" önlemler içeren ulusal güvenlik yasası Çin parlamentosundan dün geçmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hong Kong'un artık Çin'den üst seviyede özerkliği bulunan bir bölge olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, ABD'nin Hong Kong'a tanıdığı özel hukuki statünün iptal edildiğini açıklamıştı.

https://www.dw.com/tr/trump-ds%C3%B6-ile-ili%C5%9Fkimizi-sonland%C4%B1r%C4%B1yoruz/a-53624175 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter