Yerli Dronesavar Yenilendi

Başlatan Tolga Özbek, Oca 22, 2017, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Tolga Özbek

Oca 22, 2017, 09:58 ÖÖ Last Edit: Oca 22, 2017, 10:04 ÖÖ by Yönetim
Harparge'nin geliştirdiği yerli dronesavar yenilendi
http://www.kokpit.aero/yerli-drone-savar-yenilendi Mesajı Paylaş

CETME

  Yerli 'Drone Savar'a 5 ülke talip
Türkiye'nin ilk elektromanyetik drone silahını üreten ve bu başarısını ilk ihracatı gerçekleştirerek taçlandıran Harp Arge, yeni yatırımla performansını daha da artırmaya hazırlanıyor.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/yerli-drone-savara-5-ulke-talip/770869 Mesajı Paylaş

ozbey

"Sabit drone savar istasyonları, 15 kilometreden drone'ları bertaraf edebilecek 2 eksen motorize, termal ve elektro optik kamera destekli bir drone avcı silahı olarak tasarlanmaktadır.

http://www.yenisafak.com/teknoloji/guvenlikte-drone-savar-donemi-2938710


öncelik tesbit tabi.  öyle elinde gökyüzüne bak tesadüfen görürsen ...  diye devam eden çözümler  pek tutulmaz.
tahminim  yerde sabit duran  bir  kamera ve bir de termal kamerayla  belli bir alana sürekli bakılacak.  gökyüzünde bir leke algılandığında sistem antenleri oraya çevirip o sektörde karıştırma uygulayacak.

ben  1-2km  menzilli  basit ve ucuz bir radarla tesbit edilmesini  daha pratik  bulurdum. 15km menzil  ise  belki bazı yerlere ama  1-1km menzilli tesbit ve imha sistemini  radarıyla  anteniyle alıp  yazılımla otomotikleştirip  düşük fiyattan  her karakola koyardım.
sadece fişi  takacağım.  radar kendisi tarayacak,  bana alarm verecek,  bana sadece imha et düğmesine basmak kalacak.  hatta bir süre  basmazsam  imha işini de kendisi yapacak kadar otomotik ve basit bir şey.
Mesajı Paylaş

ozbey

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Mehmet Erdoğan, ASELSAN tarafından üretilen ve ilk testlerden başarı ile geçen yerli lazer savunma sistemlerinin haziran ayına kadar Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine gireceğini müjdeledi.

sanırım bu  dronlara karşı  lazerle  imha sistemi  Mesajı Paylaş

ozbey

kaynak:
http://www.aksam.com.tr/ekonomi/tskya-lazer-silah-mujdesi/haber-693941

acaba  lazerle mayın imhası da olabilir mi diye düşündüm ama   dronesavar  daha gerçekçi. zaten haberde de  dron vurmaktan  bahsediyor ağarlıklı olarak.
Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Niye drone ile kısıtlama ihtiyacı duyuyoruz ki?

Bugün için drone vurur, yarın saha tecrübesinden edinilen geri dönüşler ışığında başka şeyler de vurmaya başlar.

Bir de bakmışsın, drone-savar diye nitelendirdiğin şey, günü gelmiş bir Laser CIWS formuna evrilmiş.


Eh, TAI Şimşek de drone sayıldığına göre... Bu lazer silahının günün birinde, çalkantılı bir denizdeki geminin güvertesinden kilometrelerce ötede uçan TAI Şimşek'i vurduğunu görmek ümidiyle...

Yeni yılınız kutlu olsun. Mesajı Paylaş

ozbey

zaten  olacak olan  da o.  şimdi  sadece ihalar için basit bir  ürünle  lazer  denilen şeyin hikmetini anlayacaklar.  daha küçük ve basit bir modelle  belli bir süre  lazer silahının   kullanım alanları  ve açıkları   bundan gelecek  geri dönütlerle  tesbit edilecek ve çözümler geliştirilecek.
kritik alt bileşenler,  kağat üzerinde ön görülemeyen  ama sahada doğacak  problemler,  farklı kullanım modelleri  bakım onarım, uzman personel yetiştirme gibi  sıkıntılar  muhtemelen buradan gelecek  kıymetli geri dönütlerle  toplanacak,  hem de   15-20 yıl  sürecek bir proje yerine  önce  güncel  sorunlar  giderilecektir.

artık elde yeterli saha tecrübesi olunca da daha ciddi  sistemler ortaya çıkacaktır muhakkak.
hep  diyorduk ya  ilk aşamada dünyanın en iyisini yapmak amacıyla yıllarca süren projeler yerine  önce daha basit günü kurtaracak  çözümler arkasından  daha gelişmiş çözümler olmalı diye. tam o durum ki bence de doğru model bu. 

yeni yıl hepinize mutluluk  ve sağlık getirsin.

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter