AKYA Ağır Torpidosu

Başlatan 7Skies, Eki 04, 2015, 06:46 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

Kıçı kırık Yunanistan bile, Türkiye'nin donanmasının kuzeyden güneye, güneyden kuzeye geçiş yapması engellemek için son derece maliyet etkin ve az paraya çok caydırıcı bir dolu tedbir alabiliyor. Biz ise henüz "NATO ordusu" olmaktan kafa olarak az uzaklaşabildik.

Kolay da olmuyor bu işler. Denizcilerin planladığı Milgem, zamanında "Obez Hücumbot" gibi görünürken şimdi tam da yerine cuk oturdu. Ama daha fazlası ve daha fazla kabiliyetlisi gerekecek iken bu kez siyasete kurban gitti. Halen aslında 90'larda kafamızda kurduğumuz yerlere ancak gelebiliyoruz.

Ama artık daha bel altına vuracak şeylere ihtiyaç olacak. Sadece "caydırıcı" değil, artık günah bizden gitti ise, adamı perperişan edecek hale getirecek "pis" şeylerimizin, sürprizlerimizin olması gerekiyor.

Enteresandır, aslında bir çok silahlı kuvvet ve ülkede de olmayan bir şeye sahibiz; Öngörülemezlik. Ne batılı müttefik(!)leerimiz, ne de doğulu potansiyel hasımlarımız aslında müspet ya da menfi yönden de bizi tam olarak tartamıyorlar. Kimisi ve kimi kabiliyetlerimizi olduğundan farklı görürken, kimisi ve kimi kabiliyetlerimizi olduğundan hafife alıyorlar. Bunu bu şekilde sürdürebilmek gerek.

Onun için artık sivil profesyonellerin de işe dahil olup, asker, bürokrat ve akademisyen, diz çürütmemiz gerekiyor. Artık en azından "düşünen" o yapıyı, bir çekirdeği, mekanizmayı ortaya çıkarmak gerek.Örnek?
Belki tam olarak bu değil ama, 2000'lerin en başında Hava Kuvvetleri eldeki Popeye'lerin yerine az çok onun gibi bir şeyler istediğinde, SAGE'de oturup aslında nelerin yapılabileceğine dair çok iddialı ve hırslı, "bold" bir öngörü ortaya koymasaydı, bugün ne SOM'dan, ne SOM-J'den, ne HGK'dan, ne KGK'dan, ne de böyle bir Atmaca'dan bahsedemeyecektik.

Evet, bir dolu taktik geliştirdik, bir dolu ders çalıştık, ama bunu cümlelere dökme metodumuz bu "kendimize göre" yaptığımız mühimmatlar oldu.

KGK mesela, tam olarak bize göre bir mühimmat. "Gerçek" bir düzenli ordu ile, çevremizdeki olası hasımlar ile çatıştığımızda ilk gün en çok sarf edeceğimiz mühimmatlardan. Ucuna en farklı tipte "mühimmat" takıp, gerekirse sırf herif kafasını çıkaramasın diye takıp atacaklarımızdan. Mesajı Paylaş

7Skies

http://www.milscint.com/tr/ana-vatanda-guvende-olmak-icin-denizde-guclu-olmak-dunyada-soz-sahibi-olmak-icin-tum-denizlerde-var-olmak/

Bostanoğlu söyleşide proje çıktılarından birden çok alanda faydalandıklarını belirtmiş... AKYA projesi başka hangi hayırlı projelere yol açabilir ?

Projenin çıktılarından daha şimdiden birden çok alanda istifade edilmektedir. Mesajı Paylaş
.

murattekin

Sonar teknolojileri, denizaltı hidrodinamiği, akustik, pervane vardır birçok şey.
Mesajı Paylaş
...

swat

@HDS Hocam ne gibi önlemler aldılar detaylandırabilir misin? Mesajı Paylaş

Karabasan

Fransızlar F21 Artemis ağır torpidosunu fiber optik kablo ile güdümlüyormuş
https://www.youtube.com/watch?v=ZRoLsGib3v0

Ağır torpidolarda fiber optik kablonun kullanımının (avantaj/ dezavantajlarını) açıklayabilecek biri var mı?

Bu arada Yunanistan'ın bu torpidolardan sipariş verme ihtimali olduğu söyleniyor. Tork torpido karşı tedbir fiziksel imha sistemlerinin Fransızlara karşı işe yaramama ihtimali nedir?
https://twitter.com/TF2000DESTROYER/status/1109924616582107137 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Topgun

Adamların torpidoyu güdümleme tercihinin, TORK torpidosunun etkinliği ile bir ilgisi yokki. Sonuçta suda pervanenin yarattığı kavitasyonu tespit eden gemi sonarının ilk yönlendirdiği şekilde, hedefe terminal fazda kendi sonarı ile kilitlenen at ve unut bir sistem TORK. Sistem tanıtımı zaten kendi söylüyor;

TORK - Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu
ASELSAN / Deniz Sistemleri

TORK, su üstü gemilerine veya denizaltılara karşı atılacak olan akustik güdümlü, tel güdümlü, tel güdümsüz ve dümen suyuna güdümlü torpidoları imha etmek amacıyla geliştirilen torpidoya karşı savunma torpidosudur.
 

TORK; platforma yaklaşan torpido tehdidine karşı hassas şekilde ilerleyerek tehdide olan mesafesini ve yönünü ölçmekte, imha mesafesine geldiğinde patlayarak tehdidi imha etmekte veya görev yapamaz hale getirmektedir. TORK, HIZIR ve ZARGANA torpido karşı tedbir sistemleri ile entegre çalışarak torpido karşı tedbir etkinliğini en üst düzeye çıkarmaktadır. Mesajı Paylaş

ziya

Amerikan deniz kuvvetleri torpido karşı torpido sistemlerinden vazgeçmiş,bu savunma torpidoları harekat ortamında kendi dost gemilere yöneliyormuş Mesajı Paylaş

petibor

Vazgeçmemiştir kullanımını askıya almıştır böyle bir çözümü kimse terk edemez deniz altı dünyasının yegane modern aktif koruma çözümü bu. Mesajı Paylaş

Karabasan

#53
Oca 16, 2020, 04:25 ÖS Last Edit: Oca 17, 2020, 12:51 ÖS by Karabasan
Erdoğan Akya ağır torpidosununun atışlı testlerinin tamamlandığını duyurdu. 00.57 den itibaren
https://twitter.com/tcbestepe/status/1217755164855230464

İbrahim Sünnetçi'nin konuyla ilgili değerlendirmesi

Euro24 Milyon değerindeki Dönem-I Sözleşmesi 8 Mayıs 2009'da imzalanan ve Roketsan Ana Yükleniciliğinde yurt içinden birçok firmanın katılımıyla Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda yürütülen AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı altında 20 Aralık 2019 tarihinde yeni bir atış testi gerçekleştirildi. Edindiğimiz bilgiler ve değerlendirme toplantısında yansıda gösterilen atış videosu üzerinde de görüldüğü gibi atış, yüzer bir test platformundan, 40m derinlikten icra edildi. Bu atışta AKYA üzerinde ilk kez canlı arayıcı başlık da yer aldı.

533mm çapındaki AKYA Milli Ağır Torpidosu ile üzerinde harp başlığı ve aktif/pasif akustik sonar sensörü yer almadan ilk atış denemesi, 11 Temmuz 2013'te Marmara Denizi'nde başarıyla icra edilmişti. AKYA Torpidosunda kullanılacak harp başlığı ve güdüm sistemi Roketsan tarafından, sonar sistemine ait transdüser dizini (sonarın deniz birimleri) Meteksan Savunma Firması tarafından, Dümen Suyu Dedektörü, Torpido Test Alanı için Ölçümlendirme ve Konumlandırma Sistemi ile bu program kapsamında geliştirilecek sistem ve yazılımların doğrulanması için kullanılacak Su Altı Akustik Modellerini ve Akustik Sinyal Üreteçleri ise Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri (KBS) tarafından geliştiriliyor.

AKYA Dönem-2 Projesi Sözleşmesi SSB ile Roketsan arasında Temmuz 2016'da imzalanmıştı. SSB tarafından Şubat 2017'de yayımlanan Stratejik Plan 2017-2021 Dokümanına göre AKYA Milli Ağır Torpido Programında kritik alt sistem kalifikasyon faaliyetleri 2020'de %50 ve 2021'de %50 olmak üzere iki yıl içinde tamamlanacak ve böylece kritik alt sistemlerde yurt dışına olan bağımlılık ortadan kalkacak.

AKYA Milli Ağır Torpidosu'nun Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki denizaltılarda yer alan emektar ağır torpidoların (Mk14, Mk23, Mk37 Mod 2, Mk37 Mod 3, SST-4 Mod 0 ve Mk24 Mod 2 TigerFish) yerine birinci alternatif olarak kullanılması planlanıyor. Hem su üstü (SUH/ASuW), hem de denizaltı (DSH/ASW) hedeflerine karşı atılabilecek şekilde çift maksatlı olarak tasarlanmış olan AKYA, batarya (akü) tahrikli, fiber-optik kablo güdüm, aktif/pasif akustik sonar, manyetik yaklaşma sensörü ve dümen suyu dedektörü (wake homing kabiliyeti) donanımlı bir ağır torpido silahıdır. AKYA Milli Ağır Torpidosunun; endüstrileştirme çalışmalarını takiben 2020 sonuna kadar Seri Üretim Fazı için hazır hale getirilmesi ve ilk olarak MÜRENS SYS ile donatılacak PREVEZE Sınıfı Denizaltılarda denenmesi, müteakiben DzKK envanterindeki tüm denizaltılarda birinci alternatif torpido olarak kullanılması bekleniyor. MÜREN-SYS ile entegre ilk torpido atışının ise 2020 sonu veya 2021 başı gibi icra edilmesi bekleniyor.
https://www.defenceturkey.com/tr/icerik/milli-agir-torpido-sonar-baslikli-ilk-atis-testini-basariyla-icra-etti-3811
  Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter