Demiryolu Haberleri

Başlatan Traverten, Oca 15, 2017, 07:55 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Trilogy

Ankara-Tahran tren seferleri yeniden başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye ile İran arasında demir yoluyla yük ve yolcu taşımacılığının giderek arttığına dikkati çekerek, Ankara-Tahran arasında Trans Asya Tren seferlerinin 14 Ağustos'tan itibaren karşılıklı olarak yeniden başlayacağını açıkladı.

Turhan, dost ve kardeş ülke İran ile yapılan iş birliğinin demir yolu alanında da devam ettiğini belirterek, iki ülke arasındaki yolcu taşımacılığının gelişmesine büyük katkıları olan Trans Asya Treni'nin uzun bir aradan sonra tekrar Ankara-Tahran arasında seferlerine başlayacağını ifade etti.

Seferlerine 2015'te ara verilen Tebriz-Van yolcu tren seferlerinin, 2018 Haziran ayında haftada bir olmak üzere tekrar başlatıldığını dile getiren Bakan Turhan, yoğun talep üzerine güzergahın Tahran'a kadar uzatıldığını söyledi.

Tahran'da gerçekleştirilen 8. Ulaştırma Karma Komisyonu Toplantısı'nda alınan karar gereği, mayısta Tahran ve Ankara'da TCDD Taşımacılık AŞ ile İran demir yolları yetkilileri arasında görüşmeler yapıldığını aktaran Turhan, geçici olarak ara verilen Trans Asya Tren seferlerinin başlatılması konusunda mutabakata varıldığını belirtti.

Tahran'dan 7 Ağustos akşam saat 22.05'te 65 yolcusuyla hareket eden trenin Van, Muş, Elazığ, Malatya, Sivas, Kayseri'den sonra dün sabah saatlerinde Ankara'ya ulaştığını ifade eden Turhan, 188 yolcu kapasiteli trenin 14 Ağustos'tan itibaren de Ankara-Tahran arasında karşılıklı olarak haftada bir gün sefer yapacağını kaydetti.

Tahran-Ankara arasında tren seferlerinin yeniden başlatılması kapsamında yapılan deneme seferinin ilk yolcuları Van'a ulaştı.
© AA / ALİ İHSAN ÖZTÜRK
Tahran-Ankara treninin ilk yolcuları Van'a ulaştı
Trenlerin, Tahran-Van arasında İran RAJA şirketine ait 6, Tatvan-Ankara arasında da TCDD Taşımacılık AŞ'ye ait 5 adet dörtlü kuşetli vagonlardan teşkil edileceğini belirten Turhan, "Van-Tatvan ve tersi yöndeki seyahatler, Van Gölü'nde işletilen feribotlarla sağlanacak. Ankara-Tahran arasında seyahat süresi, yaklaşık 57 saat olacak" diye konuştu.

Turhan, İran ile başlatılan blok tren uygulamasıyla iki ülke arasında bu yılın 7 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 40 bin ton daha fazla yük taşındığını da dile getirdi.

İran ile ocak ayında, uygun tarifeyle ilk defa blok tren uygulamasının başlatıldığını kaydeden Turhan, bu yılın ocak-temmuz döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre ülkeler arasında arasında 40 bin ton daha fazla yük taşındığını söyledi. Turhan, söz konusu miktarın yıllık 90 bin tona ulaşmasının hedeflendiğini dile getirerek, ayrıca halen 500 bin ton civarında olan Türkiye-İran demir yolu taşımasının bir yıl içinde 1 milyon tona çıkarmayı amaçladıklarını ifade etti.

İran ile Türkiye arasındaki yük ve yolcu taşımacılığının giderek arttığını vurgulayan Turhan, bundan son derece memnun olduklarını, yeni taşıma koridorlarının geliştirilmesinin her iki ülkenin taşımacılığı ve ticareti açısından önemli olduğunu kaydetti.

Bakan Turhan, İran açısından Türkiye'nin 'Avrupa'ya açılan kapı' olduğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı: "İran da Türkiye için başta Orta Asya olmak üzere Asya'ya açılan kapıdır. Ülkemiz, Asya ile Avrupa ve Orta Doğu arasında önemli bir uluslararası demir yolu koridoru haline gelmektedir. Marmaray, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattıyla Avrupa ile Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Rusya başta olmak üzere birçok ülke ile en avantajlı demir yolu koridoru oluşturulurken, İran ile de demir yolu bağlantımız güçlendirilmektedir. Burada yük ve yolcu trafiğinde sürdürülebilirlik oldukça önemlidir ve bunu başarıyoruz."

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201908111039899814-ankara-tahran-tren-seferleri-yeniden-basliyor/ Mesajı Paylaş

Han

Yeni birşey yokta ısrarla "tiren" yazmaları hoşuma gitti. :P

http://www.hurriyet.com.tr/amp/ekonomi/bakan-ankara-sivas-yht-acilis-tarihini-soyledi-41349400

Bakan Ankara-Sivas YHT açılış tarihini söyledi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tiren hattının Ramazan bayramından önce hizmete alınacağını açıkladı.
Bakan Ankara-Sivas YHT açılış tarihini söyledi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan bir dizi incelemelerde bulunmak üzere öğle saatlerinde Sivas'a geldi. Devam etmekte olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tiren projesinin Köklüce mevkisindeki şantiyesini ziyaret eden bakan ve beraberindekiler burada, projenin paydaşları ve yüklenici firma temsilcilerinin yer aldığı toplantıya katıldı.
Mesajı Paylaş

murattekin

Bence açılış tarihi değil bitiş tarihini söylemiş. Daha bunun test aşamaları var, burajı, sıkıştırması vb var.
Tabi normali bu. Mesajı Paylaş
...

Trilogy

YHT'lerde günlük taşınan yolcu sayısında hedef 30 bin

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, işletmeye alınacak yeni YHT setleriyle, taşınan günlük yolcu sayısının 2020'nin son çeyreğinde 30 bine ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, TCDD Taşımacılık AŞ'nin faaliyete başlamasının 4. yılı dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketin demir yolu taşımacılığının serbestleştirilmesinin ardından demir yolu tren işletmecisi olarak kurulduğunu ifade etti.

Kuruluşun, rekabete açılan demir yolu sektöründe yüksek hızlı trenler, konvansiyonel ana hat ve bölgesel trenler, kent içi toplu taşımacılıkta Marmaray ve Başkentray ile feribot işletmeciliği, lojistik faaliyetler ve demir yolu araçlarının bakım-tamir ve revizyonunu üstlendiğini anlatan Turhan, "TCDD Taşımacılık, tren işletmeciliğinde liderliğini sürdürüyor" dedi.

Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir-İstanbul, Konya-Eskişehir-İstanbul yüksek hızlı demir yolu hatlarında günde yaz döneminde 48, kış döneminde 44 seferle 22 bin yolcuya hizmet verildiğini dile getiren Turhan, müşteri memnuniyet oranının yüzde 98'e ulaştığını bildirdi.

Turhan, YHT-otobüs ve YHT-tren kombine taşımacılığıyla Bursa, Kütahya, Tavşanlı, Afyonkarahisar, Karaman, Antalya ve Alanya'ya seyahat süresinin önemli oranda azalmasıyla yüksek hızlı trene (YHT) talebin her geçen gün arttığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Artan yolcu talebini karşılamak üzere Almanya'dan temin edilecek 12 yeni YHT setinin ikisi aralık ayında teslim alındı. Diğer 10 YHT setinin de bu aydan itibaren birer ay arayla teslim alınması planlanıyor."

Testleri tamamlanan setlerin 1 Şubat'tan itibaren sırayla işletmeye alınacağını kaydeden Turhan, "Bunun sonucunda YHT'lerin hem sefer sayısı hem yolcu kapasitesi önemli oranda artacak. İşletmeye alınacak yeni setlerle YHT ile şu anda 22 bin olan taşınan günlük yolcu sayısının 2020'nin son çeyreğinde 30 bine ulaşması bekleniyor" ifadesini kullandı.

'Marmaray'da 500 bin yolcuyla rekor kırıldı'

Turhan, TCDD Taşımacılık tarafından işletilen Marmaray'ın kent içi toplu taşımacılıkta İstanbullulara büyük kolaylık sağladığını, YHT'lerin ve diğer trenlerin Avrupa'ya geçişine olanak tanıdığını kaydetti.

Ayrılık Çeşmesi-Kazlıçeşme kesimi 29 Ekim 2013'te işletmeciliğe açılan Marmaray'da günde 182 bin kişiye hizmet verildiğini anlatan Turhan, Gebze-Halkalı kesiminin 12 Mart'ta açılmasıyla günlük taşınan yolcu sayısının yüzde 136 artışla 430 bine ulaştığını, geçen yıl 20 Kasım'da 500 binin üzerinde yolcu taşınarak rekor kırıldığını dile getirdi.

Ayrıca, YHT'lerin 2019'da ilk defa Marmaray'dan geçişle Avrupa yakasındaki Halkalı'ya kadar sefer yapmaya başladığını anımsatan Turhan, şöyle konuştu:

"İstanbul'daki duruş istasyonları Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı olarak düzenlenen YHT'lerin seyahat süresi Konya-Söğütlüçeşme 4 saat 50 dakika, Konya- Halkalı 5 saat 40 dakika, Ankara-Söğütlüçeşme 4 saat 30 dakika, Ankara-Halkalı 5 saat 20 dakika olarak gerçekleşiyor."

'Türkiye transit koridor haline geldi'

Bakan Turhan, 2019'un önemli demir yolu gündeminden birisinin de Türkiye üzerinden Çin'den Avrupa'ya ilk transit trenin uğurlanması olduğunu dile getirerek, Marmaray ve Bakü- Tiflis-Kars demir yolu hattının Çin'in "Tek Kuşak Tek Yol" projesiyle bağlantısı sonucunda, Türkiye'nin Asya ile Avrupa, Orta Doğu ve Afrika arasındaki taşımalarda önemli bir 'transit koridor' haline geldiğini ifade etti.

TCDD Taşımacılık AŞ'nin, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı ile 'Orta Koridor'un daha etkin ve verimli kullanımı için bölge ülkeleriyle iş birliğini güçlendirdiğine dikkati çeken Turhan, kuruluşun esnek eşya tarifesinden basitleştirilmiş gümrük işlemleri, kapasitesi yüksek vagon tipine kadar birçok konuda önemli adımlar attığını ve taşımacılığını her geçen gün artırdığını söyledi.

Turhan, şöyle devam etti:

"İlk etapta Kazakistan (Kokhshetau )- Türkiye (Mersin) arasında 4 bin 700 kilometrelik mesafede başlayan taşımacılık, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan-Rusya-Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Kırgızistan-Kazakistan-Çin ve Çin-Avrupa destinasyonlarıyla devam ediyor. BTK hattında karşılıklı olarak haftada 3 tren çalıştırılıyor, BTK hattının açılışından bu yana 7 bin 233 konteynerle 318 bin ton yük taşımacılığı gerçekleştirildi. 2018'e göre, 2019'da taşınan yük miktarı üç kat arttı."

'Lojistik Master Planla lojistik üs haline geleceğiz'

Lojistik Master Plan kapsamında demir yolu öncelikli yatırımlarla, BTK ve Orta Koridor'un Asya ile Avrupa kıtaları arasındaki taşımalarda ana koridor olmasının ve Türkiye'nin lojistik üs haline getirilmesinin hedeflendiğini dile getiren Turhan, 2023, 2035 ve 2053 lojistik planlamalarının da bu hedeflere göre yapılandırıldığını söyledi.

Turhan, 2003'ten bu yana öncelikli demir yolu ulaşım politikalarıyla yaklaşık 137 milyar 500 milyon lira yatırım yapıldığını ifade ederek, mevcut demir yolu ağının kalitesinin iyileştirilmesi sonucunda konvansiyonel hatlara da yolcu talebinin arttığının görüldüğünü vurguladı.

Ankara-Kars demir yolu hattında büyük talep gören Doğu Ekspresi'ne alternatif olarak sefere konulan Turistik Doğu Ekspresi'nin Kars, Erzurum, Erzincan ve Sivas'ın turizmine önemli katkı sağlandığını belirten Turhan, "Konvansiyonel hatlarda sefere konulan yeni trenler hem şehirler arasında konforlu seyahat imkanı sunuyor hem de turizmi canlandırıyor. Boğaziçi, Ankara, Göller Ekspresi trenlerinin 2019'da sefere konulmasıyla diğer trenlerin duruşunun olmadığı ara istasyonların ulaşım ihtiyacına önemli çözüm de getirildi" değerlendirmesinde bulundu.

TCDD Taşımacılık AŞ'nin, uluslararası yolcu trenleriyle Avrupa'ya ve Orta Doğu'ya ulaşımı sağladığını anlatan Turhan, İstanbul-Sofya Ekspresi, Trans Asya Ekspresi (Tahran-Ankara) ve Tahran-Van Treni ile keyifli olduğu kadar ekonomik seyahat imkanı sunulduğunu kaydetti.

Turhan, Sofya-İstanbul Treni'nde seyahat edeceklerin, 5 Haziran-7 Ekim tarihlerinde, Romanya-Bükreş'e kadar gidebileceklerine dikkati çekerek, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattında yolcu taşımacılığının yapılması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

'1 milyon 200 bin engelliye ücretsiz ulaşım sağlandı'

Engelli vatandaşların rahat ve konforlu seyahat imkanı sunması nedeniyle treni tercih ettiklerini ifade eden Turhan, "Sosyal politikalar uygulamaları içinde yer alan engelli vatandaşlarımızın ücretsiz seyahat etmesi ilkesi gereğince TCDD Taşımacılık, geçen yıl 1 milyon 200 bin engelli yolcuya YHT, ana hat ve konvansiyonel trenlerde ücretsiz ulaşım sağladı" diye konuştu.

Turhan, engelsiz ulaşım hedefiyle Bakanlığın himayelerinde yürütülen 'Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi' kapsamında 2 Aralık 2019'da demir yolu ulaşımında "Turuncu Masa" hizmet noktalarının, YHT'lerin durduğu 13 gar ve istasyonda hizmet vermeye başladığını sözlerine ekledi.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/202001011040949208-yhtlerde-gunluk-tasinan-yolcu-sayisinda-hedef-30-bin/ Mesajı Paylaş

Han

İnşallah hizmete alınan setlerle, seferler sıklaşır. Şuan özellikle İstanbul seferleri çok yetersiz. Ayrıca ne yaparlar bilmem ama şu İstanbul seferlerinin de hızlanması lazım. Otobüs 6 saat tren 5.30 saat. Mesajı Paylaş

Han

Helal olsun zor işler başarıyoruz, böyle devam :P

https://www.dha.com.tr/yurt/ankarada-dogu-ekspresi-treni-raydan-cikti-/haber-1746598

Ankara'da, Doğu Ekspresi treninin boş olan lokomotif ve jeneratör vagonu raydan çıktı. Kazada ölen ve yaralanan olmadı. Mesajı Paylaş

Traverten

Samsun Sivas Demiryolu Hattında Test Sürüşü Yapıldı

Samsun-Sivas (Kalın) demiryolu hattında 4 yılı aşkın bir zaman süren modernizasyon çalışmalarının ardından test sürüşü yapıldı.

Sivas'tan hareket eden tren Tokat ve Amasya'dan geçerek Samsun hattında test sürüşü yaptı. Bugün Samsun'dan Sivas'a TCDD Genel Müdürü ve heyetinin katılımı ile test seferi yapılarak, hattın açılış tarihinin belirlenmesi bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 21 Eylül 1924'te ilk kazmayı vurarak çalışmalarını başlattığı, 378 kilometrelik Samsun-Sivas (Kalın) demiryolu hattının, 30 Eylül 1931'de tamamlandı. "Atatürk tarafından hizmete açılan hat ile Karadeniz ve Anadolu arasında yolcu ve yük taşımacılığı başlamıştı. Demiryolu hattı için 4 yıl önce AB hibe fonları desteği ile modernizasyon projesi hazırlandı. 378 kilometre mesafede olan Samsun-Sivas arasında istasyon yolları dahil toplam 420 kilometrelik bir çalışma yapıldı. Proje ile demiryolu alt yapısı platform genişliği 6.70 metre şeklinde zemin iyileştirmesi yapılarak yenilendi. Güzergâhtaki 38 köprü yıkılarak yenilendi, 40 tarihi köprü restore edildi. 2 bin 476 metre uzunluğundaki 12 adet tünelde iyileştirme çalışması yapılan hattın ray, travers, balast, makas üst yapısı değiştirildi"

Gar ve istasyonların yolcu platformlarının engellilerin ulaşımlarını sağlayacak şekilde yenilenerek, AB standartlarında sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesisleri kuruldu. Kaplamaları yenilenen 121 adet hemzemin geçit, otomatik bariyerle sinyalizasyon sistemine entegre edildi. 260 milyon Euro'ya mal olan projenin 148.6 milyon Euro'luk kısmı ise AB hibe fonlarından karşılandı. Karadeniz'in Anadolu'ya açılan iki demiryolu hattından biri olan Samsun-Sivas Kalın hattı ile yolcunun yanı sıra bölgedeki limanlardan yük taşımacılığı da yapılacak. Liman kenti Samsun'dan başlayan Sivas'ın Yıldızeli ilçesi Kalın Köyü'ne kadar ulaşan demir yolu hattı, hem ray teknolojisi, hem sanat yapılarıyla günün teknolojisine uygun bir alt yapıya kavuştu. Yenileme çalışmaları öncesinde 20 olan tren sayısı 30'a çıkarılarak hat kapasitesinde yüzde 50'lik bir artış oluşturulacak.

https://rayhaber.com/2020/01/samsun-sivas-demiryolu-hattinda-test-surusu-yapildi/ Mesajı Paylaş

murattekin

Hemzemin geçitler için bir çözüm bulundu mu? Mesajı Paylaş
...

Karabasan

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilisinden İBB'ye metro ve yol tepkisi


İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), günlük 100 bin kişi hareketinin beklendiği, dünyanın en gelişmiş teknolojileri ile hizmet verecek İkitelli Şehir Hastanesi'nin metrosunun ve kara yollarının yapımını durdurduğu iddia edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Basın Müşaviri Turan Özyanık, İBB tarafından durdurulan metro ve kara yolu inşaatlarına ilişkin, Twitter hesabından açıklama yaptı.
İBB tarafından, günlük 100 bin kişi hareketinin beklendiği dünyanın en gelişmiş teknolojileri ile hizmet verecek İkitelli Şehir Hastanesi'nin metrosunun ve kara yollarının yapımının durdurulduğunu belirten Özyanık, "Bu nedenle İstanbulluların kaliteli sağlık hizmeti alması engelleniyor." ifadelerini kullandı.

Metrokent-Kayaşehir Metro hattında 4 istasyonda imalatlara başlanırken, çalışmaları etkileyen yolların trafiğe kapatıldığına dikkati çeken Özyanık, "Mevcut imalatlar yerel seçimler öncesinde yapıldı. Yerel seçimlerden sonra ihalesi, ödeneği ve müteahhidi olan çalışmalar durdurulmuştur." değerlendirmesinde bulundu.
Sağlık Kent Metro İstasyonu'nun hastane içerisinde bulunduğunu ve hastanenin açılabilmesi için metro inşaatının bitirilmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan Özyanık, şunları kaydetti:

"Bizim motivasyonumuz millete hizmet etme ve dev projeleri ülkemize kazandırma aşkından geliyor ama asıl merak konusu, sizin İstanbul'a hizmet etme motivasyonunuzun ne zaman ortaya çıkacağıdır."
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/ulastirma-ve-altyapi-bakanligi-yetkilisinden-ibb-ye-metro-ve-yol-tepkisi/1701470

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

O yol inşaatlarıni durduranın eski belediye başkanı Mevlüt Uysal olduğu anlaşılmış. Mesajı Paylaş
...

Traverten

Türkiye İle Pakistan Demiryolları Arasında Mutabakat Zaptı İmzalandı
 
Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi VI. toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eş başkanlığında Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlendi.

Konsey öncesi düzenlenen Ulaştırma Çalışma Grubu toplantısına, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun başkanlığındaki Türk heyeti, Teşekkülümüz adına müzakerelere katılan heyete de TCDD Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş başkanlık etti.

Çalışma grubu toplantısında TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) tarafından organize edilen BALO'nun (Büyük Anadolu Lojistik) temsilcisi olduğu EİT (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı) İslamabad-Tahran-İstanbul Konteyner Treni'nin seferlerine yeniden başlamasına yönelik konular görüşüldü.

Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun ve Pakistan Demiryolu Bakanlığı Müsteşarı tarafından imzalanan taslak "Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı İle Pakistan İslam Cumhuriyeti Demiryolu Bakanlığı Arasında Demiryolu Alanında İş Birliğine Yönelik Mutabakat Zaptı" nın müzakereleri gerçekleştirildi.

Demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi için demiryolu çeken çekilen araçlarının ve komponentlerinin tedariki, üretimi, rehabilitasyonu, bakım ve onarımı konuları başta olmak üzere demiryolu alanında geniş içerikli işbirliğini öngören söz konusu Mutabakat Zaptı kapsamında iki ülke arasındaki işbirliğinin 3 Milyar dolara kadar çıkabileceği öngörülmektedir.

https://rayhaber.com/2020/02/turkiye-ile-pakistan-demiryollari-arasinda-mutabakat-zapti-imzalandi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Kars Iğdır Nahçıvan Demiryolu Projesine İlişkin Mutabakat Zaptı İmzalandı
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu ile Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Ramin Guluzade, "Kars-Nahçıvan Demir Yolu Hattı Projesine İlişkin Mutabakat Zaptı"na imza attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in başkanlıklarında, ilgili bakanların katılımıyla düzenlenen Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı'nın ardından iki ülke arasında farklı alanlarında 14 anlaşmaya imzalandı.

"Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi VIII. Toplantısı Protokolü" Erdoğan ve Aliyev tarafından imzalandı.

"Azerbaycan ve Türkiye Arasında Vize Muafiyeti Anlaşması"na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov imza attı.

İki ülke arasında "Nakdi Yardım Uygulama Protokolü" ve "Askeri Mali İşbirliği Anlaşması" Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov tarafından, "Enerji ve Madencilik Anlaşması" Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov tarafından, "Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması" ise Gençlik ve Spor bakanı Muharrem Kasapoğlu ile Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov tarafından, "Rekabet Politikası Alanında İşbirliği Protokolü", "Tercihli Ticaret Anlaşması" ve "Teknik Düzenlemeler Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirilmesi, Akreditasyon ve Metroloji Alanlarında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptının Uygulanmasına İlişkin Eylem Planı (2020-2022)" Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikali Cabbarov tarafından, Kars-Nahçivan Demiryolu Hattı Projesi'ne İlişkin Mutabakat Zaptı" Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu ile Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Ramin Guluzade tarafından imzalandı.

İki ülke arasındaki "Güvenlik İşbirliği Anlaşması Ek Protokolü"ne Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve Devlet Güvenlik Servisi Başkanı Ali Nağıyev imza attı.

"TRT-AZTV Arasındaki İşbirliği Protokülü" TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ve AZTV Genel Müdürü Rövşen Memmedov tarafından imza altına alındı.
 
"Kamu Hizmetlerinin Dijitalleştirilmesi Alanında Teknik Altyapıların Kurulmasına Yönelik Ortak Çalışmalara İlişkin Mutabakat Zaptı"na Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ile Azerbaycan Kamu Hizmeti ve Sosyal İnovasyon Devlet Ajansı Başkanı Ulvi Mehdiyev imza koydu.

"DEİK ile Azerbaycan'da İhracatın ve Yatırımların Teşviki Fonu (AZPROMO) Arasında İşbirliğine Dair 2020-2021 Yıllarını Kapsayan Eylem Planı" ise DEİK Başkanı Nail Olpak ile AZPROMO Başkan Vekili Yusif Abdullayev Mirza tarafından imzalandı.

https://rayhaber.com/2020/02/kars-igdir-nahcivan-demiryolu-projesine-iliskin-mutabakat-zapti-imzalandi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Samsun Sivas Demiryolu Hat Kapasitesi Yüzde 50 Artacak
03/05/2020 55 Samsun, 58 Sivas, İç Anadolu Bölgesi, ŞEHİRLERARASI Raylı Sistemler, DEMİRYOLU, GENEL, Karadeniz Bölgesi, MANŞET,

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 29 Eylül 2015 tarihinde yenileme ve modernizasyon çalışmaları nedeniyle işletmeye kapatılan Samsun-Sivas demiryolu hattındaki çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.

Cumhuriyet'in ilk yıllarında yapımına başlanan ve 1932 yılında faaliyete geçen Samsun-Sivas(Kalın) demiryolu hattında 2015'den bu yana yapılan çalışmalar konusunda bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, 378 kilometrelik hattın tüm altyapı ve üstyapısının yenilendiğini belirtti.

''378 Km Hattın Tüm Altyapı Ve Üstyapısı Yenilenerek AB Standartlarında Sinyal Sistemi Yapıldı''
Proje kapsamında, Avrupa Birliği standartlarında sinyal sisteminin yapıldığını anlatan Karaismailoğlu, "Ülkemizin en büyük demiryolu modernizasyon projesinde deneme seferlerini başlatmıştık. Şu anda da test sürüşlerimizi 2 lokomotif, 6 yük vagonu ve 1 personel vagonu olmak üzere toplamda 500 ton yük ile devam etmekte. Test sürüşlerini 1 Mayıs itibariyle tamamlayarak 4 Mayıs 2020 günü hattımız ticari deneme seferlerine başlayacak" dedi.

''40 Tarihi Köprü Restore Edildi''

Bakan Karaismailoğlu, Karadeniz'in Anadolu'ya açılan iki demiryolu hattından biri olan ve Samsun Limanı'nı İç Anadolu Bölgesi'ne bağlamak amacıyla inşa edilen Samsun-Sivas (Kalın) hattının modernizasyonu kapsamında 40 tarihi köprünün de restore edildiğini anlattı. Proje ile demiryolu altyapısı platform genişliğinin 6.70 metre şeklinde zemin iyileştirmesi yapılarak yenilendiğini anlatan Bakan Karaismailoğlu, 12 adet tünelde de iyileştirme çalışması yaptıklarını, hattın ray, travers, balast ve makas üst yapısının değiştirildiğini açıkladı.

"Modernizasyon sonrasında hat kapasitesinde yüzde 50'lik artış olacak"
Modernizasyon sonrasında hat kapasitesinde yüzde 50'lik artış olacağını da vurgulayan Karaismailoğlu, "Koronavirüs salgını nedeniyle güvenli taşımacılığa en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde bu hattı ticari deneme seferlerine açarak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en hızlı ve en güvenli şekilde bu hat üzerinden taşımaya başlamayı da amaçlıyoruz" diye konuştu.

https://rayhaber.com/2020/05/samsun-sivas-demiryolu-hat-kapasitesi-yuzde-50-artacak/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Marmaray'dan geçen ilk yurt içi treni Tekirdağ'a ulaştı


Marmaray'dan geçen ilk yurt içi treni Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine geldi.

Plastik ham madde taşıyan yük treni, Marmaray'dan geçişini tamamlamasının ardından Çorlu Tren İstasyonu'na ulaştı.

Adana'dan yola çıkan 1300 ton ağırlığında, 16 vagondan oluşan, 32 konteyner içinde plastik ham maddesi taşıyan tren, Anadolu'dan alınan yükü Asya ve Avrupa arasında kesintisiz taşıdı.

İstasyonda indirilen yükler, buradan kara yoluyla Tekirdağ'daki Asyaport Limanı'na götürülecek.

Medlog Lojistik Demiryolu Operasyon Müdürü Çağlar Ali Uzun, gazetecilere yaptığı açıklamada, Marmaray'dan geçen ilk yurt içi treninin Çorlu'ya ulaştığını, bu sayede Anadolu- Avrupa geçişinin sağlandığını söyledi.

Törene TCDD 1. Bölge Müdür Vekili Levent Muammer Meriçli, TCDD yönetici ve çalışanları ile Asyaport çalışanları da katıldı.

"2020 sonrası hedefimiz ülke çapında 250 bin konteyner taşımak"

Öte yandan, Medlog Lojistik'ten yapılan açıklamada, dünyada 70'ten fazla ülkede 5 bin çekici, 10 bin treyler, 68 lokomotif ve 4 bin vagonla hizmet veren firmanın, Türkiye'de 12 ofis, bin 48 çalışan, 600 çekici ve 255 vagon ile intermodal taşıma yapan en büyük firmaların başında geldiği belirtildi.

İthalat-ihracat ürünlerinin TCDD ve TCDD Taşımacılık AŞ iş birliğiyle yurdun dört bir noktasından limanlara demiryolu ile taşınarak hem çevrenin korunduğu hem de ekonomik avantajlar sağlandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Medlog Lojistik; Türkiye'nin en önemli demiryolu projelerinden ikisi olan Ömerli ve Tekirdağ yükleme boşaltma istasyonlarını kurmuştur. 25 bini boğaz geçişli olmak üzere 2020 sonrası hedefimiz ülke çapında 250 bin konteyner (5 milyon ton) taşıma yapmaktır. 2019 yılında fiilen gerçekleştirdiğimiz taşıma 2 milyon ton ağırlığında konteynerdir. Türkiye'nin en önemli ulaşım projelerinin başında gelen Marmaray demiryolu tünellerinden yük trenlerini geçirerek Anadolu-Avrupa demiryolu bağlantısını gerçekleştirerek ülkemizin ekonomisine ve Devlet Demiryolları İşletmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz."
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/marmaraydan-gecen-ilk-yurt-ici-treni-tekirdaga-ulasti/1834758 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Traverten

Samsun Sivas Demiryolu Kuzey-Güney Koridoruna Yepyeni Bir İvme Kazandıracak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından modernizasyon çalışmaları tamamlanan ve yıllık 3 milyon ton yük taşınması hedeflenen Samsun- Sivas Kalın demiryolu hattı kuzey-güney koridorunda lojistik taşımacılığına yepyeni bir ivme kazandıracak.


Türkiye'nin ilk demiryolu hatlarından birisi olan ve 1932 yılında hizmete açılan Samsun-Sivas demiryolu 83 yıllık hizmetten sonra 29 Eylül 2015'te modernize edilmek amacıyla ulaşıma kapatılmıştı. 5 yıllık aradan sonra modernizasyon çalışmaları tamamlanan hat tekrar hizmete açıldı.

Altyapı ve üstyapı çalışmalarının AB standartlarına uygun bir şekilde tamamlanan 378 kilometrelik hattın sinyal sistemi modernize edildi. Yapılan yenileme çalışmaları sonucu hattın kapasitesi %50 oranında artacak.

Modernizasyonu tamamlanan hatla yolculuk yapan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun teitter hesabından açıklamalarda bulundu. İhsan "Modernizasyonunu tamamladığımız 431 km uzunluğundaki Samsun-Kalın demiryolu hattını kullanarak Artova'da başlayan tren yolculuğumuzu Yıldızeli'nde tamamladık! Modernize ettiğimiz demiryolu hattımız, kuzey-güney koridorunda lojistik taşımacılığına yepyeni bir ivme kazandıracak." ifadelerini kullandı.

Samsun-Sivas Demiryolu Modernizasyonunda Neler Yapıldı?
Samsun-Sivas Kalın hattının modernizasyonu kapsamında 40 tarihi köprü restore edildi. Proje ile demiryolu alt yapısı platform genişliğinin 6.70 metre şeklinde zemin iyileştirmesi yapılarak yenilendi. 12 adet tünelde de iyileştirme çalışması yapılarak, hattın ray, travers, balast ve makas üst yapısı değiştirildi

https://rayhaber.com/2020/05/samsun-sivas-demiryolu-kuzey-guney-koridoruna-yepyeni-bir-ivme-kazandiracak/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter