MKE MPT-76 Milli Piyade Tüfek Ailesi (MPT-76, MPT-55, KNT-76)

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 15, 2017, 02:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

bnb

1 yıl öncesinin değil. Mesajı Paylaş

Terra

"SAR 223" 2 bini geçti

Güvenlik güçlerinin 5,56 milimetre kalibre piyade tüfeği ihtiyacının karşılanması amacıyla Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Sarsılmaz ve Kale Kalıp tarafından üretilerek teslimatı yapılan tüfeklerin sayısı 43 bin 500'ü geçti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda 5,56 milimetre kalibre piyade tüfeği ihtiyacının giderilmesi için MKEK, Sarsılmaz ve Kale Kalıp ile sözleşmeler imzalandı.

MPT-76'dan edinilen tecrübeler ışığında MPT-55'i geliştiren MKEK, bugüne kadar 33 binden fazla uzun namlulu, 8 binden fazla kısa namlulu MPT-55 teslimatı gerçekleştirdi. MPT-55'in uzun ve özellikle meskûn mahal gibi dar alanlarda kullanılabilen kısa namlulu (MPT-55K) olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

Savunma sanayisi alanında önemli tecrübeleri olan Kale Kalıp ise söz konusu ihtiyaca yönelik KCR-556'yı geliştirdi. Kale Kalıp, şu ana kadar 500'den fazla tüfek teslimatı gerçekleştirdi. Modüler yapıda olan tüfek, kısa çarpma gaz pistonlu ve döner başlı kilitleme mekanizmasına sahip. Her iki elle kullanıma uygun tasarlanan silahın gaz sistemi, 10 bin atıma kadar bakım ihtiyacı duymadan, kömür birikmesini ve ısı transferini azaltan yapısıyla görev yapıyor. Katlanır modüler mekanik nişangâh ve 5 kademeli ayarlanabilir dipçikle ergonomisi yükseltilen silahın şarjör hariç ağırlığı 2 bin 630 grama karşılık geliyor.

Testleri en zor arazi ve iklim şartlarında yapıldı

MKEK ve Kale Kalıp'ın teslimatlarına daha sonra Sarsılmaz eklendi. Sarsılmaz'ın yaptığı teslimat sayısı 2 bini geçti. Sarsılmaz'ın 5,56 milimetrelik piyade tüfeği çözümü SAR 223, her türlü muharebede askeri ihtiyaçları karşılayacak şekilde geliştirildi.

SAR 223, en zor arazi ve iklim koşullarında test edildi. 5,56×45 milimetre mühimmatları ateşleyen gaz etkili çalışma, dakikada yaklaşık 700-900 atım, hızlı nişan almayı sağlayan 2 ayrı mesafe (100-300 metre) kademeli, mekanik ayarlanabilir gez, silahın önemli özelliklerini oluşturuyor. 30 mermi kapasiteli hafif ve dayanıklı polimer şarjörden beslenen SAR 223, uzunluk ayarlı teleskopik dipçik, doğrusal yapıyla geri tepmeyi doğrudan omuza ileterek şahlanmayı azaltan ergonomik dizayn sayesinde kullanım kolaylığı sağlıyor.

SAR 223'ün, kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine geliştirilmiş yeni nesil ani geri tepmeli piston sistemiyle çalışan SAR 223T versiyonu bulunuyor. Tüfek, zorlu ortamlarda hatasız çalışabilmesi ve daha az bakım gerektirmesi dolayısıyla tercih ediliyor.

MKEK, Kale Kalıp ve Sarsılmaz'ın yaptığı teslimatlar ile güvenlik güçlerine sağlanan 5,56 milimetrelik piyade tüfeği sayısı 43 bin 500'ü aştı.

http://defenceandtechnology.com/2019/10/25/sar-223-2-bini-gecti/ Mesajı Paylaş

Topgun

TİSAŞ'ında ZİGANA 5.56mm piyade tüfeği vardı üretime hazır? Keşke onuda milli tedarik mekanizmasına dahil etseydik. Hatta MKEK doymak bilmez açgözlülüğünden az biraz vazgeçip, bari bu konuda piyasayı özel sektöre devretseydi... Mesajı Paylaş

evrenay

Kas 11, 2019, 10:59 ÖS Last Edit: Kas 11, 2019, 11:08 ÖS by evrenay
Sayın petibor (putty),

piston nire, gaz çıkış delikleri nire, sürgü (bolt) nire, dipçiğin koptuğun yerde dışarı doğru açılan metal parçası nire?

Gaz namulunu uç noktasından alınıp tüpteki pistonun önüne taşınıyor ki çubuğu itsin o da diğer ucuyla sürgüyü (bolt) ittirsin.

Bakınız burada aşırı mühendislikten batıp, "özgürlük svaşaçısı" donatmanını son derece karlı bir iş olduğunu idrak eden yatırımcı Andreas Heeschen'in elne düşen, size yağmurlu havada su vermeyecek şirket Heckler und Koch'un aşırı derecede abartılmış 416 tüfeğinin çalışmasını seyredebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=6q7ysk0Nbmo

Bu arada aşağıda, Heckler und Koch denilen ve Türkiye'de her Alman malına yapıldığı gibi abartılan bir kalite algısına sahip olan marka ile yaşanan sorunları okuyabilirsiniz.

İş bu tabancanın hali hazırda sahibi olan veya satın almayı düşünenlerin mevcut durumdan haberdar olmasının, faydalı olacağına inanıyorum.

Umarım forumun genel düzeni açısından bir sakınca oluşturmaz ancak gerçekten hayati bir konu olduğu için mümkün olabilecek en çok sayıda silah severin durumdan haberdar olmasının son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

Heckler und Koch HK USP Compact Stainless sürgü kırımı:

Heckler Koch meraklısı arkadaşları ilgilendireceğini düşündüğüm için, sürgüsü kırılan (çatlayan) bu Heckler und Koch USP Compact Stainless (HK USP Compact Paslanmaz ) sürgüsünün fotoğraflarını bu başlık altında yayınlamayı uygun buldum.

Tabanca Türkiye'dedir. Sahibi beni şahsen tanımamakla beraber, ben kendisi için Heckler und Koch Almanya (HK SIDEARMS GMBH) nezdinde biraz mücadele verdim.

HK SIDEARMS GMBH Bölge satış müdürü Kai Vahrenhorst ve sivil satışlardan sorumlu Janine Bühl hanımefendiden başlayıp, CEO Norbert Scheuch'a kadar; Türkiye'deki bir yasal silah sahibinin yaşadığı bu kırımı ve Glock tabancalarının 2300 USD ye satıldığı bir ülkede bu silahın 4100 USD ye satıldığını (Bu silahlar MKEK'de satılırken, HK nın Türkiye'deki sivil satışlarına Ahmet Tunca bakıyordu), silah severlerin Heckler und Koch'un kalitesine inanarak, bütün zorluklarına (aksesuvar ve yedek parça) rağmen HK tabancaları satın alarak markaya olan güvenlerini gösterdiklerini anlattım.
Bundan dolayı bu tip bir kırımın büyük hayal kırıklığı yarattığını "ana dillerinde" yazdım.

Ertesi akşam beni cep telefonumdan HK SIDEARMS GMBH'nın kalite kontrol müdürü Uwe Banzhaf aradı. Benzer bir kırımın ABD'deki bir forum sitesinde de olduğunu söyledim.
Herr Banzhaf şaşırdı. Sonradan kendisiyle ilgili biraz araştırma yapınca neden şaşırdığını anladım.
Adamcağız son iki senedir boru üreten bir şirkette çalışıyormuş.

Benden sürgüyü Almanya'da göndermemi [Resim: biggrin.gif] [Resim: biggrin.gif] [Resim: biggrin.gif] istedi. Werkstaoffanalyse (malzeme analizi) yapacakmış.

Bende ihraç ve ithal için olan prosedürleri, üşenmeyip Almanca'ya çevirerek, kendisine ilettim.

En sonunda Janine Bühl'den şöyle bir tavsiye geldi:

Sehr geehrter Herr ****,

vielen Dank für Ihre Serial-Nummer.

Bitte wenden Sie sich mit Ihrer Reklamation an die Firma MKEK.

Vielen Dank!

Mit freundlichen Grüßen/Best Regards
Janine Buehl
Vertrieb Zivil

Fotoğrafta seri numarası gözükmesine rağmen, benden tekrar seri numarasını istedikten sonra şikayetlerim için MKEK firmasına başvurmamı söylemiş.

Akşam akşam gülmekten neredeyse sandalyeden düşüyordum.

On gün sonra Alexander Schray diye birisi bana yazıp; "ne yaptınız?" diye sordu.
Ben de silahın bana ait olmadığını, silahın sahibinin bu prosedürlerle uğraşacak durumda olmadığını, eğer Glock, CZ, HS gibi bir temsilcileri olsaydı, bütün bu prosedürleri, mamülleriyle ilgili sorun yaşayan müşterileri için halledebileceğini yazdım.

Ha, bu yazışmalar 15 Temmuz işgal girişiminden takriben bir ay önce olmuştu.

O zaman bile bana "na ja wissen Sie, mit allen diesen Anschlaegen in der Türkei" (biliyorsunuz, Türkiye'deki bütün bu saldırılar) diye başlayan cümleler kullanmaktan da imtina etmedi.
Yani laf Türkiye'ye saldırıyorlar, onun için biz Türkiye'ye mal gönderemeyize geldi. Bir müttefike yakışanı yapıyorlar.

Elbette, Güney Amerkia'ya yapılan lisansız satışlardan dolayı biraz baskı altında olduklarını okumuştum.
Elbette ABD şirketlerinin pazarına öyle langır lungur dalarsan, kendi hükümetin tarafından incelemeye alınırsın.

Yani Alman hükümetine de hak vermek lazım.
Almanya ülkesinde elli bin ABD ve onbeş bin İngiliz askeri yaşıyor.
Parasını Alman devleti ödemesine rağmen, ülkede ki böylesine büyük bir yabancı askeri güç, politikaları üzerinde ciddi bir baskı unsuru oluşturuyordur, herhalde! Yoksa kim istemez malını ihraç edip, ülkeye para girişi sağlamayı?

Ya arkadaş, adamın malı sorunlu, adam malının arkasında durmuyor, biz de halen satın alacağız diye yana yakıla kapısına dayanıyoruz.

Bu silahta da böyle, otomotivde de böyle, ısıtma endüstrisinde de böyle. Sorun yaşıyoruz, ne malı üretenden ne de satandan adam gibi yardım alamıyoruz, kendi imkanlarımızla çözmeye çalışıyoruz ama malı da kötülemiyoruz, "şanındandır" diyoruz!

Bence, artık eski "yüksek kaliteli" imajları hızlı bir şekilde erozyona uğruyor ve bunu örtmek için yenilikçi (innovatif) ürünler geliştirdiklerini söyleyerek, zaten çalışan bir sistemi daha da karmaşık hale getirip, bunu yenilik diye sunuyorlar.
Ancak daha karmaşık sistemler, daha çok arıza çıkartıyor ve bu da böyle bir sarmal (paradoks) haline gelmiş durumda.

Bu arada HK-USA nın müşteri hizmetleri ABD'de efsane olmuş durumda, Almanya ise ondan beş kat daha berbat.
Triebel GmbH'nın sahibi, HK'nın o zamanki parça siparişlerine bakan Annette Heyder ve Sandra Birk hamfendiler hakkında, ne kadar özveriyle çalıştıklarına dair, espiri yapmışlığı bile vardır. Varın gerisini siz düşünün.

Benim HK P7M13 tabancam yaklaşık beş bin atım gördü. Bu esnada birisi büyük, birisi de önemsiz iki kırım yaşadım. Bu kırımlar için forumdaki HK başlığına bakabilirsiniz. Bu kırımlar aynı sürgüsü çatlayan HK USP Compact Stainless'in sahibi gibi birisinin başına gelseydi, yandı gülüm keten helva!

Hülasa; Türkiye'de temsilcisi olmayan veya temsilcisi yetersiz, ilgisiz, alakasız, özensiz olan hiç bir ithal ürünü satın almayın.
Hele ki, silah gibi tabu haline getirilmiş bir konuda bu hassasiyetiniz, lütfen, üst düzeyde olsun.

Hatta mümkünse Türkiye'de ÜRETİM YATIRIMI olmayan hiç bir şirketten mal almayın!

bu bağlantının altında, ABD'de yine aynı noktadan çatlayan Heckler und Koch USP Compact Stainless tabancanın fotoğraflarını görebilirsiniz: https://www.calguns.net/calgunforum/showthread.php?t=218178

Elinde HK USP Compact olanların, konuya dikkatle yaklaşmalarını ve gerekirse HK Siderams GmbH (Almanya) ile irtibata geçmelerini tavsiye ederim.

İsteyenlerle, ilgililerin e-mail adreslerini paylaşabilirim.

Umarım artık dünyanın en iyi silahı şudur, budur diye tartışmalara girmeyiz.

Malum en iyi balık: Taze balık!

En iyi silah: Çalışan silah.

Kırıma uğradığında yedek parçasını bulamıyorsam, üretici ve tedarikçi de bu konuda yardımcı olmuyorsa ne yapacağım ben öyle silahı?

Adam gibi çalışan bir sürü yerli üretim tabancamız var, hem de bu tabancanın beşte bir fiyatına satılıyor.

Adam Heckler und Koch muş diye, rızkından kesip almış.

Eğer bir Canik TP-9 almış olsaydı ve tabancası böyle bir kırıma uğramış olsaydı, çoktan fabrikadan yenisi gelmişti.

Şimdi düşünüyordur; Rabb'im ben nerede hata yaptım diye!

Muhtemelen sürgüyü işleyen makina, boş kovan tahliye penceresinin köşesini çok keskin dönmüş veya gerçekten malzemede bir hata var.

Ancak ABD'de, aynı yerden, kırıma uğrayan sürgü, bana bunun tasarım hatası ve makina hatasının bir araya gelmesiyle oluşmuş olabileceğini düşündürdü.

Bu arada, şöyle bir haber gözüme çerptı: http://www.haber10.com/guncel/stratejik_...osu-663456

Hoş cümle alem biliyordu ama haber portalında çıkınca sanki inandırıcılığı daha fazla olur diye düşündüm.

Paranla rezil olmak diye bir deyiş var, bu durum o deyişe tam manasıyla uyuyor.

Adamın sana satmak istemediği, kötü bir malı, aynı işi görecek başka bir maldan, beş kat daha fazla para vererek satın almaya çalışıyoruz!

Bu otomobilinde de böye, silahında da böyle! Mesajı Paylaş

Han

Bence gereksiz bir itham, hatta iftira bile denebilir. Daha fazla söze gerek yok. Namlu patlar anlarım da dipçik niye patlasın. Mesajı Paylaş

bnb

Eskiden patlayan sigara vardı, mke de şaka yapmış patlayan dipçikle.. Mesajı Paylaş

Topgun

O dipçiğin, tüfek namlu mekanizmasıyla bir ilgisi yok. Dolayısıyla iddia karşılıksız havada kalıyor. Bencede resmi ve mesajı kaldırabilirsin putty. Mesajı Paylaş

HDS

Olmaz olur mu yahu. İçinde irca yayı olan bir silindir o. O var diye dipçiği katlanamıyor AR-15'lerin. Ama patlayacak bir şey değil. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Sayın HDS üstadımın dediği gibi içinde icra yayı olan bir parça söz konusu. O yay ise oraya bolt ve carrier'ını gaz etkisiyle tam geriye gittiğinde, tekrar ileri itmek için konulmuştur. Patlamanın şekli ve biçimini ben şu şekilde yorumluyorum:

Kötü kaliteli, nem almış, yada benzeri bir sebeple defekte olmuş bir adet mühimmat namluya sürülmüş ve ateşlenmiş. Merminin çekirdeği namludan çıkacak gücü bulamamış. Onun ardından ikinci ve sağlam bir mühimmat ateşlenince, oluşan basınç genellikle olduğu gibi namluyu lale yapmamış. Bunun yerine mekanizmayı çözerek yayın kaldırabileceğinden de büyük bir hızla geri itmiş. Mekanizma yay yuvasını parçalayarak dışarı çıkmış. Yay yaralanmaya yol açmayacağını umduğum bir açıyla dışarı kaçarken, barut basıncı da ters taraftan (da) kaçış yapmış.

Benim görsel üzerine kişisel yorumum olup, gerçekte ne olduğuna dair kesin bir beyan değildir. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bir halk ülkesinden bu kadar mı nefret eder, her şeyde bir kusur mu bulmaya çalışır yahu?

Yanında patlama olmuş, askerimiz şehit olmuş. Ama parçalanan tüfekte kabahat hep tasarımda, hep imalatta... Mesajı Paylaş

ayibarishi

Allah rahmet eylesin şehidimize. Eksik okumuşum bu nedenle hatalıyım...

Fakat... Ülkenin yada bir yerlerinin hiç mi suçu yok? Halk mı tek suçlu acaba?.. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter