MKE MPT-76 Milli Piyade Tüfeği

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 15, 2017, 02:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

https://twitter.com/jandarma/status/1060065948437266432

Sayın dum JÖH değil Jandarma komando MPT-55 i sahada aktif olarak sahada kullanmakta. "IYI" damgası kendini ele veriyor.

Hatta Şırnak Beytüşşebap 8' inci Jandarma Komando Alayı personeli hala HK33 kullanmakta ama bu yeni sipariş olarak sayılamayacağından "kuvvet" bu silahı tercih etti diyemeyiz.

https://twitter.com/jandarma/status/1066228016119013377 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Search and rescue

Alkyone son attığın fotoğraf MPT-76. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Tunceli kendine münhasır bir bölgedir. Tunceli JÖH neredeyse her yere BTR yada diğer zırhlı araçlarla direk yol üzerinden intikal eder. Çünkü bölgede yol hemen hemen her yere gider.

Bu minvalde G.Doğu'da metal mühimmat sandıkları ile bile intikal edebilen böyle başka bir birlik görmedim diyebilirim :)

Bu bölge bol bol meskûn mahal ve sık ormanlık arazi ile kaplıdır. Ama G.Doğu  arazisinin geneli bu bölgenin tersine kayalık, bol bol engebesi olan sarp arazilerden, zamanla toplu hale gelmiş boş dolu pek çok meskûn mahalden oluşur. Ama araziye dağılım  son derece seyrektir.

Misal Hatay bölgesi ve Tunceli sık ağaçlık ve bol meskûn mahal yapısı ile başka silah ve teçhizat isterken özellikle Hakkari sınırı gibi sarp, ters kompartıman arazinin ihtiyaçları başkadır.

Her bölgenin kadrolu birlikleri bu ihtiyaçlar çerçevesinde teşkilatlandırılır ve ihtiyaca göre donatılır.

Ozel Kuvvetler ise bölgede ihtiyacı ne ise onu kullanır ama kadro silahı M4'tür.

Hafifliği, bol mermi taşıyabilme kapasitesi, uygun ergonomisi, sahaya ve hava şartlarına dayanımı, envayi çeşit aksesuarının olması silahı çekici kılsada vurduğumuz adamın genelde koşmaya devam etmesi yada aynı adama daha çok mermi atma ve isabet kaydetme zorunluluğu son tahlilde baya can sıkar.

Seyyar dipçik G-3 ile başladım, M-16/M4/Kaleş ve Kanas kullandım.

Kaleş gibi arazi ve hava şartlarına  dayanıklı, M16 gibi ergonomik, hafif ve bol aksesuara sahip, G-3 gibi koduğunu oturtan bir silah bekledim. Ama nafile...

İnşallah genç kardeşlerimiz  MPT serisi  ile umduklarını bulmuşlardır diyorum.

Mesajı Paylaş

nokta

KNT-76 Daha Ergonomik

Kars'ta düzenlenen Kış 2019 Birleşik Müşterek Fiili Tatbikatı kapsamında bir sergi alanı yer aldı. Katılımcı firmalar bu alanda, yerli ürünleri sergileme fırsatı buldu.

MKEK, sergi alanında yer alan standında KNT-76'yı yeni dipçiği ile sergiledi. MPT-76'nın manga keskin nişancı versiyonu olan silah, maliyetin düşürülmesi ve lojistik avantaj sağlaması amacıyla MPT-76 ile birçok alt parçayı paylaşabilecek şekilde tasarlandı. Bu bileşenlerden biri olan teleskobik dipçik ise TSK'dan gelen geri bildirimler doğrultusunda değiştirildi. KNT-76 için özel olarak tasarlanan ve MPT-76'da kullanılanla aynı şekilde uzunluğu ayarlanabilen dipçiğe, ayarlanabilir yanaklık bileşeni eklendi. Standart MPT-76 dipçiğinde ayarlanabilir yanaklık donanımı bulunmuyor. Kullanım ergonomisini artıran bu donanım, personelin daha iyi nişan almasına ve daha keskin atışlar yapabilmesine olanak sağlıyor. Kullanıcı tercihine bağlı olarak ayarlanabilen yanaklığın en önemli özelliği ise, tamamen alçaltığında çıkıntı oluşturmayacak şekilde dipçiğe gömülebiliyor olması.

800 metre etkili menzile sahip olan KNT-76, 7,62x51 mm NATO mühimmatlarını ateşleyebiliyor. 20'lik şarjörle beslenen silah, yarı otomatik tetikleme mekanizmasına sahip.

http://m.c4defence.com/Gundem/knt76-daha-ergonomik/7838/1

Mesajı Paylaş

Topgun

Betonbey'e katılıyorum. Beklediğim gibi olmadı, ama belkide olabileceği bu idi bilemiyorum. Bu tüfek kesinlikle daha ergonomikleştirilerek, hafifleştirilmeli. Nasıl yapabilecekleri mühendislerin işi, bu devirde artık teknolojik imkanlar çoğaldı, bulsunlar birşeyler, kompozit plastik türevlerini araştırsınlar, ben o kısmını bilemem, yoğurdu yemesini bilebilirim ancak...  Mesajı Paylaş

petibor

Pikatini kızak biraz ucube bir teknoloji bence. Kundağı metal olmaya zorluyor soğuk olmaya tırtıklı konforsuz olmaya zorluyor ve doğası gereği köşeli geniş hacimli olmaya zorluyor. G3 ün kubdağını hatırlayın iki parmak kalınlığında bir plastikti ne kadar tutması konforluydu. Bu silahın ise odun gibi el kundağı var ve daha fecisi aliminyumdan buz gibi tırkıklı keskin kenarlı berbat bir şey. Silah ilk ortaya çıkığında da bunları yazmıştım ama tabiki bu bizim silahın sorunu değil bütün dünya silahları böyle artık. 

Ben olsam pikatiniyi başka türlü tasarlardım dıştan bu kırlangıç kuyruğu kayıt hem darbelerle vuruntuya açık hemde metali saklayamıyorsun sürtünme öpüşme yüzeyi en dışta diye. kızağın kanalı içinde birleşme adaptör tasarımı olması gerekirdi. Yani kızağın dışını plastik yapabilmek ergonomik yumuşak hat verebilmek gerekirdi.  Çok aptalca bu kayıt kızak sistemi dışarda darbeye açık bir yüzey var ve bu optikle birleşme referans yüzeyi tertemiz olması gerek haliyle nasıl oluyor bu anlamıyorum her darbe bir çökntü ve etrafında bir şişinti oluyor her gün onlarca darbe alacak bir birleşme yüzeyi. Ergonomik çözümlerede mani buz gibi demir ve çareside yok anca kullanmıyorsan üstüne bir kapak takarsın dahada avcuna sığmaz hale gelir

Keşke pikatini kızağı Amerikalılar değilde Almanlar tasarlasaydı. Mesajı Paylaş

Alkyone

50.000'i aşkın ilave MPT-76, piyade tüfeği sözleşmeye bağlandı.
https://twitter.com/SavunmaSanayii/status/1099715542552702976
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

swat

Arkadaşlar Benim merak ettiğim bir konu var, Sarsılmaz veya Kale Kalıp logoolu MPT-76 fotosu hiç görmedim, forumda asker kökenli arkadaşlar var ve farklı üreticilerin MPT-76'larını kullanma fırsatı bulmuşlarsa kalite farklılıkları var mıdır? Var ise ne seviyededir? Mesajı Paylaş

meraklı

TSK'ya yeni MPT-76'lar teslim edildi

Türk savunma sanayisinde piyade silahı üreticileri, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yeni Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) teslimatlarını gerçekleştirdi.

Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB), tüm tasarım, geliştirme ve kalifikasyon faaliyetleri milli imkanlarla gerçekleştirilen MPT-76'nın seri üretimi kapsamında Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Kale Kalıp ve Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ ile yaptığı sözleşmeler kapsamında üretim ve teslimatlar sürüyor.

Alınan bilgiye göre, son olarak 3 binden fazla MPT-76 daha TSK'ye teslim edildi. Bugüne kadar MKEK ve özel sektör tarafından toplamda 35 bin 500'den fazla silah üretilip TSK'nin hizmetine sunuldu.

MPT-76 üreticileriyle yapılan sözleşmeler doğrultusunda 96 binden fazla teslimat gerçekleştirilecek.

Türk mühendis ve işçisinin ortaya koyduğu MPT-76'nın hazırlık çalışmaları 2014'te tamamlandı. Testlerin ardından silahın seri üretimi 2016'da başladı.

Ağırlaştırılmış ortamlarda 42 testi hatasız geçti
NATO standartları kapsamında soğuk, sıcak, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış ortamlarda 42 testi hatasız geçen MPT-76, eksi 40 ve 65 derecede, basınçlı su tehdidi altında ve balçıkta bile sorunsuz çalışıyor.

TSK'nin ihtiyaçları doğrultusunda MKEK tarafından geliştirilen MPT-76, 7,62x51 milimetre NATO mühimmatlarını ateşleyebiliyor.

Yarı ve tam otomatik modlarda, gaz piston hareketli döner başlı kilitlemeli mekanizmayla çalışan tüfeğin etkili menzili 600 metreye ulaşıyor.

MPT-76, beslemesini 20 mermi kapasiteli şarjörden sağlıyor.

406 milimetre uzunluğunda bir namluya sahip silah, 12 kademeli ayarlanabilir dipçik tam açık konumdayken 1000 milimetre uzunluğunda bulunuyor. MPT-76'nın ağırlığı 4,2 kilograma karşılık geliyor.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/tskya-yeni-mpt-76lar-teslim-edildi/1483300 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter